ISRAEL PASSEERT VN-MACHT winst: Bank Zaire krijgt controle van IMF A 1% 'V* NMB Macht in zuid-Libanon overgedragen aan rechtse christenen Gevechten tussen rechtse groepen Libanon Zwarte en blanke beambte gelijk loon Het NMB Spaarpapier aan toonder. WOENSDAG 14 JUNI 1978 Amnesty: „Politie martelt in Ulster" LONDEN - Amnesty Interna tional geeft deze week een rapport uit over mishande lingen van politieke gevan genen, waaraan de Royal Ul ster Constabulary, de Noordierse politie, zich schuldig heeft gemaakt. Vier afgevaardigden van Amnesty hebben hiervoor eind vorig jaar een bezoek aan Noord- Ierland gebracht en 78 geval len onderzocht. Het bleek dat sommige ver dachten waren geslagen, in de geslachtsdelen geschopt, aan hun oren opgetrokken of dat hun ondervragers hen bijna hadden doen stikken. De meeste verdachten worden voordat zij naar de gevange nis worden gebracht, of vrij gelaten, door artsen van de politie onderzocht. Die artsen hadden zelf graag willen meewerken om hun medi sche rapporten openbaar te maken. Maar hun superieu ren weigerden onder het mom, dat de zaken nog niet door de gerechtelijke autori teiten waren afgehandeld, en omdat de politie geen indivi duele gevallen met Amnesty wilde bespreken. Onafhan kelijke artsen hebben echter ongeveer de helft van de be trokken gevallen kunnen on derzoeken. Een moeilijkheid was, dat art sen niet met zekerheid kon den vaststellen op welke wij ze een bepaalde verwonding was toegebracht. Ook was het niet zeker of de politie dit had gedaan of dat de gedetineer den zichzelf hadden verwond, om propaganda tegen de poli tie te kunnen voeren of om een goed excuus te hebben dat zij zo snel hadden bekend. Amnesty acht het echter on waarschijnlijk dat hier in veel gevallen sprake van is ge weest. De mensen van Am nesty hebben altijd verschil lende getuigenissen voor hun bevindingen gebruikt en zijn nooit op de verklaringen van één man of vrouw afgegaan. Het Britse zondagsblad The Observer heeft ook zelf een onderzoek ingesteld naar be weerde mishandelingen en zijn bevindingen komen overeen met die van Amnes ty. Een student uit Belfast bleek met zijn hoofd tegen de muur te zijn geslagen. Zijn ondervragers hadden een handdoek om zijn gezicht ge bonden en daarna water over zijn hoofd gegooid, zodat hij haast stikte. Ook hem had men aan zijn oren opgetrok ken. Een andere verdachte was op zijn hoofd en zijn maag gesla gen, zodat hij moest overge ven. Ook sloeg men hem op de geslachtsdelen. Een derde arrestant, pas zestien jaar oud, was ook geslagen terwijl men hem belet had te slapen, aldus een onafhankelijke arts. Onderzoek Roy Mason, de Britse ondermi nister voor Noordierse zaken, heeft op advies van Sir Ken neth Newman, het hoofd van de Noordierse politie gezegd een onderzoek te laten in stellen. Waarschijnlijk zal nu een gepensioneerde rechter de klachten en de methoden van onderzoek van de poliitie moeten nagaan. Maar een aantal protestantse Unionis ten, voorstanders van behoud van de unie met Engeland, hebben felle kritiek op Mason en zeggen dat een dergelijk onderzoek het vertrouwen in de politie zal ondermijnen. Veel onrust is ontstaan omdat in een klein aantal gevallen rechters geweigerd hebben bekentenissen te aanvaarden die door martelingen zouden zijn verkregen. Maar ook is het gebeurd, dat klachten van gevangenen dat zij zijn mis handeld niet zijn aanvaard. Dr. Joe Hendron, lid van de So ciaal-democratische en La- bourpartij, wekte vorig jaar juli grote beroering toen hij voor de televisie als zijn me ning te kennen gaf dat klach ten over gewelddadig optre den van de politie niet vol doende worden onderzocht. Nu zegt hij het walgelijk te vinden dat de regering pas iets ging doen nadat een or ganisatie als Amnesty hiertoe aanleiding had gegeven. In oktober toen de onafhanke lijke televisiemaatschappij Thames Televisions een pro gramma over vernederende en onmenselijke behandeling had uitgezonden, zag Mason nog geen aanleiding iets te ondernemen. Hij beschul digde in het Lagerhuis deze maatschappij ervan te veel commerciële oogmerken te hebben gehad. Observer-dienst TEL AVIV/MEISS EL DJEBAL (AP/Reuter)- Bij de derde en laatste fase van de Israëlische terugtrekking uit zuid- Libanon na de inval van drie maanden geleden bleek de macht in het directe grensgebied met zijn christelijke enclaves feitelijk in handen te zijn gekomen van de rechtse christelijke militie. Dit ofschoon, naar een VN-woord- voerder in Jeruzalem verklaarde, de macht volgens resulutie 425 regelende het mandaat van de VN-vredesmacht in het gebied door Israël aan deze VN-macht zou moeten zijn overgedragen. AMERIKANEN BESTUDEREN BELANGRIJK RUSSISCH VOORSTEL OP MBFR- CONFERENTIE WASHINGTON (UPI) - Ameri kaanse woordvoerders hebben gisteren laten weten dat zij een Russisch voorstel voor weder zijdse troepenvermindering in centraal-Europa bestuderen. Het voorstel werd door de Russen gedaan tijdens de besprekingen over deze kwestie (MBFR) te We- Het Russische voorstel komt erop neer dat aan beide zijden niet meer dan 700.000 man van de landmacht mogen staan. Met de luchtmacht erbij mogen dat er 900.000 zijn. Volgens de "New York Times" hebben de Ver enigde Staten een nieuw voorstel gedaan dat uitgaat van het Russi sche voorstel, waarbij echter aan de Sovjet-Unie een grotere flexi biliteit wordt gegeven in de keus welke eenheden kunnen worden teruggetrokken. Er blijven echter belangrijke me ningsverschillen tussen de twee grote mogendheden bestaan over deze kwestie. Volgens de Ameri kanen hebben de Russen op het ogenblik geen 805.000 maar 950.000 man van de landmacht in centraal-Europa. Niettemin ach ten Westerse deskundigen het Russische voorstel van belang omdat de Sovjet-Unie ervan uit gaat dat het troepenaantal aan beide kanten gelijk moet zijn. Nieuwe minister ROME (AFP) - De Italiaanse chris ten-democraat Virginio Rognom is gisteravond benoemd tot mi nister van binnenlandse zaken. Hij volgt Francesco Cossiga op die 10 mei zijn ontslag indiende na de ontdekking van het stoffe lijk overschot van partijleider Aldo Moro. Minister Rognoni, die uit Corsica afkomstig is, is 53 jaar en werd in 1968 voor het eerst in het parle ment gekozen. worden ingenomen door de christelijke militie, vooral in de enclaves. Dit gebeurde onder het bevel van commandant-majoor Haddad van de christelijke mili tie. ''Wij beheersen het gebied en de VN helpt ons", zo verklaarde hij bij de voornaamste overdrachts ceremonie in Meiss el Djebal, christelijk dorp op twee kilome ter van de Israëlische grens. Met deze verklaring maakte hij einde aan de onduidelijkheid die van 's ochtends af had bestaan over de vraag aan wie de macht in het gebied feitelijk werd overge dragen, aan de militie of de VN-macht. Overeenkomst De christelijke troepen hebben de controle over de grensstrook in handen gekregen van de kunst van de Middellandse Zee in het westen tot de hellingen van de berg Hermon in het oosten en dit wel op grond van een overeen komst die maandag was bereikt met de commandat van de VN-macht, de Ghanese generaal Emmanuel Erskine. VN-troepen zou zijn toegestaan binnen christelijke versterkingen als Marjajoen te patrouilleren, zo verklaarde majoor Haddad te genover verslaggevers. Bij de ceremonie in Meiss el Djebal verklaarde de Israëlische gene- raal-majoor Avigdor Ben -Gal dat "De Israëlische regering de christelijke minderheid in zuid- Libanon zal blijven steunen en dat er door de Israëlische opera tie een nieuwe situatie is ont staan, waarin er geen gevaren meer dreigen, waaraan anders de christenen in het gebied zowel de bewoners van de Israëlische grensstrook zouden hebben bloot gestaan" VN-troepen speelden geen rol bij de ceremonie in Meiss el Djebal. De enige VN-soldaten die er te zien waren waren twee Ieren die de plaats binnenreden, even naar de ceremonie keken en toen weer verdwenen. Volgens de Israëlische radio wer den VN-soldaten in de westelijke sector van zuid-Libanon, die loopt van Nakoura aan de kust en in het bijzonder de christelijke enclave Alma es-Sjaab omvat, niet in de strategische positie toegelaten dan onder begeleiding van leden van de christelijke mi litie. Troepen van de Verenigde Naties zitten de Israëlische troepen op de hielen, die gisteren het laatste gebied in zuidelijk Libanon ontruimden. Tegen de afspraak in namen rechtse christenen het bevel van de Israëlische troepen in het gebied over BRUSSEL (ANP) - De na tionale bank van Zaïre zal, vanaf medio augustus van dit jaar, voorlopig voor een jaar, onder controle ko men van een afgevaardig de van het internationale monetaire fonds, het IMF. Na dat jaar kan de taak van deze deskundige worden verlengd. Er zal ook iemand met veel vol machten benoemd worden bij het Zaïrese ministerie van finan ciën. Die zal de controle op sub sidies en de uitgaven aan en van de staatsbedrijven hebben. Hier over is gisteren in Brussel een akkoord bereikt- op de interna tionale conferentie, die bestu deert, hoe het land van president Moboetoe uit het economisch moeras kan worden gehaald. De woordvoerder van het Belgische ministerie van buitenlandse za ken heeft die afspraken beves tigd. Ook Nederland neemt aan de con ferentie in Brussel deel. De Ne derlandse delegatie wordt geleid door de Nederlandse ambassa deur in België, mr. Insinger. Van Nederlandse diplomatieke zijde werd bevestigd dat Nederland pas na afloop van de conferentie zal besluiten welke steun ons land eventueel aan Zaïre zal ver lenen. Een bedrag van vijf mil joen gulden dat eerder genoemd is, werd "beslist fout" genoemd. Aan de internationale vergadering over Zaïre die vandaag nog voortduurde, wordt deelgeno men door de Verenigde Staten, Japan en Canada, Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk, West- Duitsland, Italië en Nederland en voorts door Iran, België en Zaïre. Er is tegen de verwachting in geen delegatie uit Saoedi-Arabië verschenen. De ambassadeur van dat land te Brussel heeft echter gevraagd over het verloop van de besprekingen ingelicht te wor den. Ook de vertegenwoordigers van de wereldbank, van het IMF en van de Europese Commissie, "dagelijks bestuur" van de EG, nemen aan de conferentie deel. Een werkgroep is door de conferen tie in Brussel belast met het on derzoek naar de noodhulp die Zaïre op korte termijn nodig zal hebben. Het gaat hier vooral om het verlenen van voedselhulp en het sturen van medicamenten en dringend benodigde hulpstuk ken enz. Voor die hulp op korte termijn (drie maanden) wordt een bedrag genoemd van 100 tot 120 miljoen dollar. BEIROET (Reuter) - Gisteren zijn er in het noorden van Li banon gevechten uitgebro ken tussen twee elkaar be concurrerende rechtse groe pen, zo is uit welingelichte kringen vernomen. Falangis- ten zijn in Ehden, 85 kilome ter ten noorden van Beiroet, met aanhangers van de voor malige president, Soeleiman Frangie, slaags geraakt. President Elias Sarkis van Li banon heeft een topvergade- ring bijeengeroepen om de si tuatie te bespreken, 1500 man van de Arabische vredes- strijdkrachten zijn naar Eh den toegestuurd. Tijdens de gevechten is Tony Frangie, de zoon van de voormalige president, zijn vrouw en zijn drie-jarige dochtertje gedood. De Falan- gisten zouden gisteren zijn huis in Ehden zijn binnenge drongen. Ook zijn chauffeur en het kindermeisje kwamen bij deze aanval om het leven. Het elf-jarig zoontje van Tony Frangie was uit logeren bij zijn grootouders. De ongeregeldheden van giste ren volgden op een poging de avond ervoor dr. Adib Toll men, een regeringsfunctiona ris, te vermoorden. Het zoon tje van Tohmen werd bij de aanval gedood, maar hijzelf wist te ontkomen. Er heerst al een tijd spanning tussen de twee rechtse groe peringen. Deze bereikte vori ge week een climax toen in de stad Shekka een plaatselijk leider van de Falangisten werd vermoord. Dit werd ge zien als wraakneming voor de dood van een lid van de fami lie Frangie verleden maand. De om het leven gekomen Tony Frangie was lid van het parlement en ex-minister van de P.T.T. Bij de gevechten tussen de twee rechtse groeperingen zouden zeker dertig mensen zijn om gekomen. De geschillen tussen de rechtse christenen in Libanon zijn, na de burgeroorlog in 1975-1976, weer naar de oppervlakte ge komen. Soeleiman Frangie, tijdens de burgeroorlog pre sident van Libanon, was de belangrijke man achter het rechtse politieke verbond, dat de Falangisten en de natio nale liberale partij van ex- president Chamoen hadden gesloten. Dit verbond is onlangs echter uiteen gevallen. IN NAMIBIË WINDHOEK (AFP) - De ambtenaren en de medewerkers van de openbare diensten in Namibië krijgen, ongeacht tot welk ras ze behoren, gelijk loon voor hetzelfde werk. Dit heeft de Zuidafri- kaanse bestuurder van Namibië, rechter Steyn, gisteren be kendgemaakt. De maatregel kan volgens hem met terugwer kende kracht vanaf 1 april in werking treden. Door de maatregel kunnen verscheidene duizenden zwarte werknemers in de openbare sector gelijkstelling van hun sala ris met dat van hun blanke collega's tegemoetzien. Naar de mening van waarnemers is een dergelijke gelijkschakeling eén van de belangrijkste besluiten ooit genomen om de apartheid te onderdrukken. ADVERTENTIE Spaarwinst- biljet met m vaste looptijd. Êk Rente tot K u stort termijn rente ontvangt f. 885,81 f. 4.429,07 1 657,08 f. 3.285,38 2 jaar 2 jaar 6 jaar 6 jaar 6'/4% 6'/4% 7'/4% 7'/4% f 1.000, - f5.000,- f 1.000,- f5.000,- Premiespaar- biljet met M variabele looptijd. B Rente tot KÊ U stort nu f 1.000,- en wij betalen terug: spaar- hoofdsom basisrente premie waardoor u ontvangt totale 2 jaar f 1.102,50 f. 25.- f. 1127,50 6v«% 3 jaar f 1.157,63 f. 50.- f. 1.207.6 3 6'/}% 4 jaar f 1.215,51 f. 85.- f. 1.300.5 1 6 3/4% 5 jaar f 1.276,2S f. 145,- f. 1.421,28 7-/4% LONDEN (DPA) - De Roemeense president Nicolai Ceaucescu tijdens de inspectie van de bij hem vergeleker imposante erewacht op het Victoria-station in Londen. De president brengt als eerste vertegenwoordiger van eei land dat bij het Warschau-pact is aangesloten een bezoek aan Groot-Brittannië. Het Spaarwinstbiljet is een spaar- vorm, speciaal voor hen die van tevoren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn.Twee jaarvast met een rente van 6V<% of zes jaarvast met een rente van 71A»%. Berekend op basis van rente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. De NMB denkt met u mee. De flexibele tussenvorm. Vindt u een vaste looptijd van 2 jaar wat te kort en 6 jaar te lang, dan is het Premiespaar- biljet een winstgevend alternatief. Premiespaarbiljetten kunnen namelijk na 2 jaar elk jaar worden uitbetaald. U ontvangt dan bij uitbetaling boven de jaarlijkse basisrente van 5% rente op rente een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. Er zijn ook Premiespaar biljetten van f. 5.000,-. Behalve 5% basis rente krijgt u een premie tot maximaal f.725,-na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. Rentewijzigingen voorbehouden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9