Huurconflict CDA en VVD met op te lossen Bouw schepen voor Iran kan doorgaan Een Pandbriefbiljet van f1.000,- groeit naar f1419,- DEN UYL WIL EIND AAN VAAGHEID URANIUM-AFFAIRE Verhoging huren blijft op 1 juli Fouten bij transport van radioactief afval Hypotheekbank Onze nieuwste spaarvorm geeft de volle rente. WOENSDAG 14 JUNI 1978 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG - (SP) - Het staat nog helemaal niet vast dat minister Pais van onderwijs en weten schappen zijn zin krijgt om van de grote vakantie een weekje of meer af te snoepen en dat over te hevelen naar bijvoorbeeld de kerstvakantie. De bewindsman, die dit idee on langs opperde in een vergadering met de vaste onderwijscommis sie uit de Tweede Kamer, kan re kenen op een forse portie tegen werk uit het onderwijsveld. Want al mag de roep om wintersport vakanties en "zonnevlugjes" bui ten het hoogseizoen steeds groter worden, vele honderdduizenden ouders en kinderen in ons land hebben (nog) geen boodschap aan sneeuwbepoederde bergen of bruinende verre oorden naast de toch al geldverslindende zo mervakantie. "We vinden dit getuigen van een elitaire opstelling", aldus een woordvoerder van de katholieke oudervereniging. "Grote groepen zijn nog niet aan een winter sportvakantie toe. Het lijkt een ondoordacht plan." De vereniging voor openbaar on derwijs reageert ook al terug houdend: "Wij vragen altijd eerst: toon ons aan dat de maat regel nodig is. Dat is ons inziens nog niet gebeurd. Een weekje aan de kerstvakantie plakken heeft bovendien geen zin want ook dan is het nog hoogseizoen in de win tersportoorden. Men wil dan toch weer een extra weekje. Denken we ons ook maar eens de positie van werkende moeders in. Moe ten die in de winter extra lang naar huis? We zouden graag heb ben vernomen dat er rond de in voering van de zomertijd iets ex tra's zou gaan gebeuren. Die overgang is voor de kinderen erg groot. Vroeg op en later naar bed, maar dat is kennelijk niet zo be langrijk Bezwaren Drs. W. E. de Jong, inspecteur van het algemeen voortgezet onder wijs in Drachten maakt deel uit van de commissie vakantiesprei- ding, die de minister moet advi seren. Hij wil zijn oordeel nog op schorten omdat de commissie nog geen eindoordeel heeft. Wel wil hij kwijt dat er nog veel on derwijskundige bezwaren zijn. "We zitten nu eenmaal met het huidige onderwijssysteem met lessen aan klassen, groepen. Dan kan je wel zeggen de school moet de vrijheid hebben vakanties vast te stellen maar dan kom je in strijd met individuele belangen. En welke maatstaven moet je aan leggen? Denken we aan de win tersport: de grootste groep gaat, de rijken gaan? Dat lijkt mij een vreemde zaak. Er komt nog iets bij: het voortgezet onderwijs zit met de examens; die laten weinig speling toe. Een onderwijzer aan een lagere school vindt daarentegen dat er, vanuit het oogpunt van de kinde ren, best iets te zeggen valt voor een kortere zomervakantie. "Na zo'n vier weken begint het kind zich vaak te vervelen. De vakan tie met pa en ma zit erop. Voor het onderwijzend personeel, zo meent hij, zal het weinig uitma ken. De hoofden hebben overi gens wel meer tijd nodig om alles voor het komende schooljaar te organiseren. Het woord is straks aan minister Pais, die weliswaar een versoe peling van de vakantieregelingen voorstaat - ook internationaal overleg in het kader van een ver antwoorde spreiding acht hij van belang - maar die toch niet zo ver wil gaan om kinderen, zonder dwingende redenen, extra vrijaf te geven. En een dwingende re den kan vakantie niet zijn. In dat opzicht sluit hij aan bij hetgeen zijn voorganger Van Kemenade bewerkstelligde: paal en perk stellen aan het vrijaf geven aan kinderen die naar de wintersport gaan. Ook al voerden de reisbu reaus aan dat'hiervoor tien dagen extra vrij per jaar zouden kunnen worden opgenomen. Een moeder ten slotte voor wie de wintersport slechts iets moois is uit kleurrijke folders: "Wie komt mijn kinderen in de winter, als het slecht weer is, vermaken? De kerstvacatie duurt nu al lang ge noeg! DEN HAAG (SP) - CDA en WD hebben geen kans gezien de diepgaande onderlinge meningsverschillen over het huurbeleid weg te werken. Dat heeft ertoe geleid dat de WD-fraktie in de Tweede Kamer gisteren samen met enkele kleine partijen tegen de Huurprijzenwet heeft ge stemd. Zowel CDA als PvdA gingen wel van harte ak koord. Beide partijen vonden elkaar ook in het voorstel om de datum van huurverhoging in de toekomst op 1 juli te houden. Staatssecretaris Brokx van volks huisvesting had de Kamer gis termorgen nog een uitgebreide brief gestuurd waarin hij voorre kende dat blijvend vasthouden aan huurverhoging per 1 juli na delige financiële gevolgen zou hebben. Daarmee wilde hij een allerlaatste poging doen om een voorstel in die richting van de he ren Cornelissen (CDA) en Van Dam (PvdA) tegen te houden. Man met een pistool zaait onrust in Utrechts Provinciehuis UTRECHT (SP) - Een man uit Amersfoort heeft gisteren met een luchtdrukpistool grote opschudding veroor zaakt in het Provinciehuis in de stad Utrecht. De man kwam samen met zijn broer het gebouw binnen en zei tegen de 33-jarige bode R. Pothof: "Ik kom voor de mi lieubelasting". Voor de bode de man de weg had kunnen wijzen, trok deze het pistool en schoot daarmee op de bode. Pothof meende dat het een klappertjespistool was en dacht "stil laten schie ten". De bode verwees de man, die weigert de milieubelasting te betalen, naar het betreffende loket. Daar probeerde de Amersfoorter een uiterst voordelige regeling te treffen voor de nog te betalen belas ting. Ook daar zwaaide hij met een pistool in het rond. Het meisje dat de zaak afhandelde, bleek daar echter niet van onder de indruk, waarop de man en de broer verdwenen. De bode kwam terug op zijn la conieke houding toen hij ach ter de balie een kogeltje vond. Volgens de politie was het af komstig uit een luchtdrukpi stool. Bode Pothof had de in druk dat de Amersfoorter een slokje teveel op had. Beide indieners van het voorstel waren echter niet onder de in druk van de berekeningen van de staatssecretaris. De heer Corne lissen had zelfs een groot vel pa pier meegenomen waarop hij de staatssecretaris in de vorm van een grafiek liet zien wat precies de financiële gevolgen zijn van het voorstel. Zowel hij als zijn collega Van Dam hielden vol, dat het verhogen van de huren per 1 juli het ministerie ook in de vol gendejaren geen cent extra hoeft te kosten. De heer Brokx kreeg van de heer Van Dam het verwijt dat hij nog in februari in de Kamer precies hetzelfde had verteld. "Zelden heb ik dan ook een regeringsstuk gezien, dat zo rammelt en dat zo in strijd is met eerdere regerings uitspraken", aldus Van Dam over de brief van Brokx. De staatssecretaris waarschuwde de Kamer dat huurverhoging per 1 juli in de komende jaren wei eens tot gevolg zou kunnen heb ben dat de huren met een hoger percentage moeten stijgen dan anders het geval zou zijn. Die waarschuwing was één van de redenen voor de WD om uitein delij k tegen de Huurprijzenwet te stemmen. De voornaamste bezwaren van de liberalen vloeien echter voort uit het feit, dat op basis van die wet de overheid nu in het hele land de hoogte van de huren kan vast stellen. Tot nu toe was dat alleen het geval in gebieden waar spra ke was van woningnood. Kamer akkoord hogere uitgaven voor defensie DEN HAAG (SP) - De regering heeft van de Tweede Kamer het groene licht gekregen om in de komende jaren de defensie-uit gaven telkens met 3 procent per jaar te verhogen. Moties van de oppositie om van dat plan af te zien of het tenminste nog eens in overweging te nemen werden door een meerderheid van de Kamer verworpen. De regeringspartijen CDA en WD voelden er ook niets voor om de verhoging van de defensie-uitga ven niet afzonderlijk te behan delen maar in te passen in de dis- kussie over het komende bezui nigingsplan. Algemene steun kreeg wel een mo tie van de PvdA, waarin minister Scholten van defensie wordt ge vraagd zo snel mogelijk een be leidsplan op tafel te leggen voor de komende tien jaar. Dat zal verdeeld moeten worden in een plan voor de korte termijn (vijf jaar) en een totaalplan voor de volledige periode. DEN HAAG (SP) - Oppositieleider Den Uyl wil de regering dwingen uiterlijk deze week de Tweede Kamer uitsluitsel te geven over de stand van zaken rond de UCN- affaire. Den Uyl achtervolgt pre mier Van Agt nu al een week lang met de vraag wanneer deze de Tweede Kamer denkt in te lich ten. De premier blijft antwoorden dat hij dat deze week hoopt te doen maar dat hij geen garanties kan geven. Den Uyls geduld is nu op. "Aan dit schimmenspel moet een eind komen", zei hij gisteren in de Kamer. Als de regering deze week de Kamer niet informeert zal het erg moeilijk worden nog voor het zomerreces een debat over de uraniumleveranties aan Brazilië te houden. De laatste week van juni is namelijk al ge heel gereserveerd voor het be spreken van de bezuinigingsno ta. Het UCN-debat zou dus uiter lijk komende week moeten plaatshebben. Den Uyl probeert vandaag steun van de overige fraktievoorzitters te krijgen voor een dwingend verzoek aan Van Agt. Zowel het CDA als de WD maken zich ook ernstig zorgen over de afnemen de mogelijkheden om nog een behoorlijk debat over de zaak te houden. Den Uyl wil verder ook een duide lijk antwoord op zijn vraag of de regering bereid is om haar belofte na te komen dat geen verplich tende beslissingen genomen worden zonder voorafgaand overleg met de Kamer. Inmiddels probeert de Nederlands- Britse-Westduitse onderneming Urenco in Japan orders te krijgen voor de levering van verrijkt ura- trie in Tokio heeft dat meege deeld. Urenco streeft volgens deze woordvoerder naar een contract met een looptijd van tien tot 12 jaar, te beginnen in 1982. Het zou daarbij om 10.000 ton verrijkt gaan. Japan heeft overigens nog weinig behoefte aan uranium. Tot 1990 kan het in de behoefte voorzien. Dat verrijkt uranium komt voor namelijk uit de Verenigde Staten. Toch is de Urenco-delegatie - onder leiding van het lid van de raad van bestuur Peter Jelinuk-Flink - niet bij voorbaat kansloos. De Japanse autoriteiten willen over meer leveranciers beschikken ten einde de energievoorziening een bredere basis te geven. Opnieuw vier gevallen van polio ontdekt UTRECHT (SP) - Opnieuw zijn in ons land kinderen met verlam mingsverschijnselen bij het mi nisterie van volksgezondheid gemeld. Het aantal polio-patiëntjes is daar mee opgelopen tot 33. Het gaat om een zes-jarig jongetje uit Gouda, een zevenjarig meisje uit Terneuzen, een veertienjarige jongen uit Valkenisse en een driejarig meisje uit Alblasser- dam. Vragen van PvdA-Kamerleden SOESTDIJK - Gistermiddag werd bij paleis Soestdijk weer het jaarlijkse bejaardendefilé gehouden. De koningin kreeg van een afvaardiging van de hervormde bejaarden-sociëteit De Rank uit Krimpen aan de IJssel een speelgoedhondje aangeboden voor haar jongste kleinkind. KAMER GRIJPT NIET IN DEN HAAG (SP) - Er zijn ernstige fouten gemaakt bij het transport per schip van vaten met radioac tief afval vanuit de haven van IJ- muiden. Het is vooral onbegrij pelijk dat de plaatselijke be stuurders volstrekt onvoldoende op de hoogte waren van de om standigheden. Daardoor onder vonden ze grote problemen bij het reageren op de onrust bij de bevolking nadat bekend was ge worden dat een aantal vaten lek te. Drie leden van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer zullen mor genochtend drie ministers over deze zaak aan de tand voelen. Ze willen weten hoeveel vaten uit de partij 'zijn verwijderd en bij hoe veel van die vaten lekkage is ge constateerd. Volgens de berichten waren de va ten afkomstig uit Zwitserland. De Kamerleden vragen zich af of de vaten gecontroleerd zijn bij het passeren van de Nederlandse grens. Ook willen ze van de mi nisters van milieuhygiëne, eco nomische zaken en binnenlandse zaken weten in welke fase van het transport lekkages zijn ontdekt. Wat de drie socialistische parle mentariërs ook dwars zit is de vraag wie er nu uiteindelijk ver antwoordelijk is voor eventuele gevolgen van de lekkage. Is dat de afzender van de radioactieve afval of zijn dat de Nederlandse autoriteiten, die vergunning voor het transport hebben verleend? De vaten zijn inmiddels met het vrachtschip Makiri Smits naar de Atlantische Oceaan gebracht om daar in zee gegooid te worden. De lekkende vaten zijn afgevoerd naar het reactorcentrum in Pet ten. Bij eventuele toekomstige trans porten zal de overheid op zijn minst overleg moeten plegen met de plaatselijke bestuurders. Zij zullen óok moeten kunnen mee praten over de meest gewenste uitvoering van het transport, al dus de Kamerleden. DEN HAAG (SP) - De scheepswer ven Wilton Feijenoord en De Schelde (RSV-concern) kunnen rustig doorgaan met de voorbe reidingen voor een eventuele miljardenorder van de Iraanse marine. Een poging van het Tweede-Kamerlid Van der Sprek (PSP) om de regering er toe te brengen de al verleende exportvergunning weer in te trekken leed gisteren schip breuk. Alleen de PSP, PPR en CPN stemden voor. Het gaat in eerste instantie om de levering van acht standaardfregat ten zonder bewapening. Hiermee is al een bedrag van ongeveer 1 mil jard gulden gemoeid. Er is echter een kans dat er nog meer opdrach ten voor de Nederlandse scheeps bouw uit Iran komen. De sjah wil zijn oorlogsvloot met in totaal 60 schepen uitbreiden. Volgens Van der Spek mag een dergelijke order niet doorgaan om dat Iran niet voldoet aan criteria op het gebied van de mensenrechten en de betrokkenheid bij oorlogen elders enz. Een land met vele tien duizenden politieke gevangenen, volgens Amnesty International, waar op grote schaal gemarteld wordt, is volgens het PSP-Kamer- lid geen geschikte "klant" voor de Nederlandse industrie. Argumenten, dat hierdoor de werkgelegenheid in Nederland in gevaar komt bij het niet doorgaan van de order, wees hij van de hand. "Als het slecht gaat moeten we niet ons heil zoeken in het steeds meer produceren van oorlogsmateriaal. Dat is een zeer gevaarlijke weg", al dus Van der Spek. Volgens minister Van Aardenne van Economische Zaken is het in trekken van een al gegeven export vergunning een slechte zaak. Dat doet de betrouwbaarheid van Ne derland als zakelijke partner geen goed. Zijn collega Van der Klaauw zei de bezorgdheid van de heer Van der Spek op een aantal punten te delen. Hij zag echter ook een aantal tekenen van verbetering in Iran. De minister zegde de Kamer toe de ontwikkelingen in dat land in elk geval nauwgezet te volgen. ADVERTENTIE Verreweg de beste manier van sparen is met Pandbriefbiljetten van de Westland/Utrecht Hypotheekbank. Hoe komt dat? Ten eerste zijn het biljetten aan toonder. Daarbij geven ze na vijf jaar de hoogst gekweekte rente. Rente op rente, zodat een biljet in vijf jaar ongeveer de helft in waarde Dc huidige rentestand is 714 Stijgt ettectlcf rendcmcnt 1 Het sympathieke van een Pandbriefbiljet is bovendien, dat uw spaargeld niet muurvast ligt. Want na 2,3 of 4 jaar kunt u het verzilveren. Wilt u meer informatie over deze profijtelijke Rente percentage 2 jaar 3 jaar 4 jaar 5 jaar 7 1092 1174 1274 1403 71/4 1097 1183 1286 1419 71/2 1103 1191 1299 1436 7 3/4 1108 1199 1311 1452 8 1113 1208 1323 1469 81/4 1118 1216 1335 1486 81/2 1124 1225 1348 1504 8 3/4 1129 1234 1360 1521 9 1134 1242 1373 1539 91/4 1140 1251 1386 1556 91/2 1145 1260 1399 1574 9 3/4 1150 1268 1412 1592 spaarvorm? Uw financieel adviseur^ Westland Utrecht kan u er alles over vertellen. Leiden, Botermarkt 28/Hoek 't Gangetje, 071-13 2645 Rentepercentages en afgifteprijs behoudens wijzigingen na 12 juni 1978.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7