Vernietigend oordeel over computerproject LCC wil extra koopavond tijdens Tour 'n Ei hoort erbij Chinese delegatie in Leiden WOENSDAG 14 JUNI 1978 LEIDEN LIJDENSWEG VAN KOSTBARE UNIVERSITAIRE AUTOMATISERING (Vervolg van pag. I) LEIDEN - In een vertrouwelijk rapport van het onder zoeksbureau Sherwood Associates wordt een vernie tigend oordeel uitgesproken over het automatiserings project Universitair Informatiesysteem Leiden (UIL) van de Leidse universiteit. Op de afdeling Planning Informatie Systemen en Allocatie (PISA) van de Leidse universiteit staat een aantal terminals opgestelddie indertijd speciaal zijn aangeschaft voor het UIL-project. De vraag is of deze termi nals ook straks nog de automatisering zullen kunnen dienen. De heer Beij van de Culturele Raad bezig met het vervaardigen van het affiche voor de tentoonstelling „Fietsen op de oude Tour", die 27 juni tot en met 1 juli in de Waag zal worden gehou- Enkele conclusies: automatise ring van administratieve sys temen aan de universiteit kan eenvoudiger en goedkoper, het ontwikkelingsteam is voor het op poten zetten van het UIL-pro ject „uitzonderlijk zwak" en het klimaat binnen de universiteit is nog niet bepaald gunstig voor het ontwikkelen van admini stratieve systemen. Een opmerkelijke constatering in het rapport is verder dat er een communicatiekloof bestaat tus sen enerzijds bestuurders en ge bruikers (van de te automatiseren systemen) en anderzijds het UIL- -team. Bovendien ontbreekt het bij bestuurders en gebruikers aan begrip en steun voor het UIL-project, zo blijkt uit het rap port. Verder wordt er gesignaleerd dat er een organisatorische twist be staat tussen UIL en het Centraal Reken Instituut van de Leidse universiteit (CRI), dat zorgt voor de computerverwerking van UIL. Deze onenigheid heeft vol gens Sherwood mede bijgedra gen tot het falen van het UIL-project. Ook heeft Sherwood geconstateerd dat er overmatige druk werd uit geoefend op het UIL-team. Wat het bureau echter niet signaleert, maar wat wel een belangrijke rol heeft gespeeld, is de vrees voor gezichtsverlies ten opzichte van „Den Haag". Het rijk heeft het project vooral bij de aanvang krachtig gestimuleerd. Leiden zou zelfs een voorbeeld moeten worden voor de overige instellin gen en dat heeft waarschijnlijk geleid tot de grote druk die werd uitgeoefend op het projectteam. Gegevensverwerking De oorspronkelijke bedoeling van het UIL-project was om door middel van automatisering tot een „geintegreerde gegevens verwerking" te komen voor be stuurlijke informatie. Anders ge zegd: gegevens die te maken hebben met de taken van de uni versiteit (onderwijs, onderzoek, bestuur, beheer e.d.) moesten worden verzameld en met elkaar in verband worden gebracht via één centrale computer. Op die manier zou o.a. het (centrale) be stuur van de universiteit sneller en doelmatiger van de gegevens gebruik kunnen maken. Door Wim Wirtz Het Universitair Informatiesys teem Leiden, zoals het project gedoopt werd, zou in een aantal deelsystemen uiteenvallen: o.m. studenten, personeel, ruimten, inventaris en financiën. Deze sys temen zouden, gerekend vanaf 1976, in 1980 opgebouwd moeten zijn. Een speciaal ontwikkelings team van IBM, universiteit en la ter het externe bureau Volmac (in totaal zo'n 25 man) zou de deel systemen ontwerpen en het Cen traal Reken Instituut zou ze in produktie nemen. Geraamde Oceaanfauna In het Rijksherbarium aan de Schelpenkade 6 wordt van avond een lezingavond geor ganiseerd door de Kon. Ned. Natuurhistorische Vereni ging afdeling Leiden. De heer W.F. Prud'homme van Reine zal te omlijsting van de lezing dia's en films vertonen over de Canarische Eilanden en de oceaanfauna in dit gebied. De bijeenkomst begint om acht Industriebond NVV De afdeling Leiden van de In dustriebond NVV houdt mor genavond een ledenvergade ring in het Antonius Clubhiiis aan de Mare 43. Aanvang 20 uur. De leden moeten die avond kandidaten kiezen voor de bondsraad en de dis- trictsraad. De wekelijkse klachtenavond komt in ver band met deze vergadering te vervallen. kosten van het totale project 24 miljoen gulden. Voor de uitvoering van het UIL-project was de computerca paciteit van het Centraal Reken Instituut te klein. Daar kwam nog bij dat het CRI zelf al zat te sprin gen om uitbreiding van de com putercapaciteit voor weten schappelijk rekenwerk van het sterrekundig waarnemingssta tion Westerbork. Daarom werd besloten tot de aanschaffing van een tweede, grote computer van het type IBM 370/158 (kosten: 5 miljoen gulden), waarvan zowel UIL als de wetenschap kon profi teren. Opmerkelijk Achteraf gezien is het opmerkelijk dat Den Haag met de aanschaf fing van deze computer akkoord is gegaan. In die tijd lukte het geen enkele instelling om voor wetenschappelijk rekenwerk een dergelijke grote computer met gemeenschapsgelden in huis te halen. Den Haag gaf daar, met het oog op de bezuinigingen, sim pelweg geen toestemming voor. Dat ook UIL in die grote computer zou worden ondergebracht, was waarschijnlijk de roos op de doornen steel die de verantwoor delijke bewindslieden door de knieën deed gaan. Dit ondanks een negatief advies van de lande lijke Commissie Reken- en In formatie Verwerkende Appara tuur voor wetenschappelijk on derzoek en onderwijs (CRIVA). een club van computerdeskun- digen die tot de slotsom kwam dat de aanvraag van Leiden niet mocht worden gehonoreerd. Het bureau Sherwood heeft inmid dels geconcludeerd dat voor het UIL-project volstaan had kun nen worden met mini-computers in plaats van met de grote compu ter 370/158 en het-in vakkringen Duivensport PV "Columba" hield een vlucht vanaf Noyon met 100 duiven. De uitslag was: l.J. Schipper, 2,4,10 C.v.d. Nieuwendiik, 3, 7, 8, 9, W.v.d. Nieuwendijk en Zn, 5, 6, R.P. de Graaf. Brievenbussen Om een vlottere verwerking van de post in de Leidse regio te kunnen bereiken zullen de op schriften van de zogenaamde "tweeling-brievenbussen" worden aangepast. Op de lin ker klep zal de aanduiding "Streekpost zie boven" wor den aangepast. Op de linker klep "Overige bestemmingen" als riskant bekend staande - „Da ta Base Management System" met de welluidende naam „IMS-DB/DC". Die conclusie plaatst de computeruitbreiding in een vreemd daglicht. V oortrekkersrol Het was duidelijk dat de toenmali ge staatssecretaris Klein (onder wijs en wetenschappen) wel te porren was voor het automatise ringsplan van de Leidse universi teit. Hij vond dat Leiden wat de bestuurlijke organisatie en plan ning betreft ver voor lag op de overige instellingen. En met een automatiseringsproject dat daar bij aanhaakte, kon Leiden mooi een voortrekkersrol vervullen. In de praktijk bleek het echter al de grootst mogelijke moeite te kos ten om het eerste deelsysteem - gegevens over studenten voor wat betreft inschrijving en stu dievoortgang - van de grond te krijgen. Van dit deelproject werkt nu slechts een klein ge deelte, terwijl het al lang had moeten draaien. Iets dergelijks geldt ook voor het personeelssys- teem, waarvan eveneens slechts een stukje functioneert. Ofschoon mr. K. J. Cath, voorzitter van het college van bestuur, bij de start van het project tijdens een voorlichtingsbijeenkomst zei dat het UIL-project de volledige medewerking en een grote inzet van het personeel waard was heeft UIL intussen een negatieve klank gekregen. Binnen de universiteit zijn bezwa ren gerezen tegen een slechte voorbereiding, bij velen wordt UIL als een opgelegd en an ti-democratisch systeem ervaren en, zoals gezegd de verstandhou ding tussen UIL en het Centraal Reken Instituut is er door de we- LEIDEN - Het Leids City Centrum wil aan de voor avond van de Proloog van de Tour de France, op woensdagavond, een extra koopavond houden. Het LCC heeft hiertoe een schriftelijk verzoek inge diend bij het college van B en W. De belangenvereniging van win keliers in het centrum meent dat er op die avond al veel publiek in de stad aanwezig zal zijn en dat op deze wijze aan "het cachet van het tourgebeuren" een bijdrage kan leveren. De leden van de raadscommissies voor economische aangelegen heden waren gisteravond weinig te spreken over de brief. Van Duyn (VVD) zei geïrriteerd te zijn dat het verzoek pas zo laat was gekomen. Op zo'n termijn is geen redelijk overleg meer mogelijk" zei hij. Bovendien vroeg hij zich af op welke wijze de koopavond in de Tour de France gebeuren past. Wanneer het alleen maar voor de omzetbevordering is, ben worden vermeta. Lie street post" betreft de woonplaat sen; Hazerswoude DorpHa- zerswoude Rijndijk, Hoog- made, Koudekerk dan de Rijn, Leiden, Leiderdorp, Nieuwe Wetering, Oegstgeest, Oud Ade, Oude Wetering, Roelof arendsveen, Rijpwete- ring, Warmond en Zoeter- woude. Inmiddels is met de werkzaamheden een begin gemaakt. Duivensport (2) PV "De Sleutelstad" hield een wedvlucht vanaf Corbeil. De uitslag was: l,3,5,A.v.d.Dop, 2,4. F.X. Kiel. 6,9,10 G. v. Stein,7.A. Pracht en Zn., 8. N Nievaart. Duivensport (3) PV "De Reisduif' hield met 111 duiven een wedvlucht vanaf Noyon. De uitslag: 1. K. v.d. Berg, 2,8, W. Tolboom, 3.6, P.Mooten, 4,5,7,9, CEtrik, 10. W.Kop. derzijdse kritiek en vijandigheid niet beter op geworden. „Realistischer" In de kring van wetenschappers is al van meet af aan twijfel ontstaan over het nut en de haalbaarheid van het groot opgezette UIL-project. Automatisering van gegevens is prima, maar dan met kleine computers en per admini stratief systeem (studenten, per soneel e.d.), zo was de veel ge hoorde redenering. Door het onderzoeksbureau Sher wood wordt dat in het rapport ten dele onderstreept. Ook Sher wood vindt dat de automatise ring kleinschaliger en minder ambitieus moet worden aange pakt. Daarom moet er een nieuwe organisatie komen met een dui delijke taakafbakening voor UIL en het CRI, vindt het bureau. Het College van bestuur heeft in middels een groot deel van de aanbevelingen van Sherwood overgenomen. „Maatregelen zijn getroffen om realistischer plan nen te kunnen opstellen dan in het verleden", aldus het college in een stuk dat binnenkort in de universiteitsraad aan de orde komt. Op ongeveer gelijke wijze liet het PvdA-raadslid Ranner zich uit. "Het riekt er naar dat men van de gelegenheid gebruik wil maken om de zakken even extra te spek ken, maar wat wil men er verder zelf aan bijdragen", zei Ranner die hierbij aantekende dat hij de winkeliers hun verdiensten niet misgunt. Ook waren de leden het er alge meen over eens dat vanwege het late verzoek de vakbonden van het winkelpersoneel onredelijk onder druk werden gezet. Wethouder Van Aken van econo mische aangelegenheden vond het verzoek van het LCC ge rechtvaardigd. De mensen zeg gen anders volgens Van Aken, dat het een dooie troep in de stad was want de winkels waren dicht. De wethouder deed de toezeg ging dat hij zou nagaan wat het LCC de consument op de koop avond nog meer zou bieden. De commissie heeft gisteren dan ook nog geen besluit genomen over het verzoek van het LCC. Dat zal nu aanstaande maandag tijdens de raadsvergadering gebeuren. ADVERTENTIE vy Ook het Waaggebouw aan de Aalmarkt zal de laatste week van deze maand in het teken van de fiets staan. Van 27 juni tot en met 1 juli zal daar na melijk een tentoonstelling worden gehouden onder het motto 'Fietsen op de oude Tour' Terwijl vrijwel de gehele bin nenstad tijdens de Tourweek een chaotisch en rumoerig beeld zal geven kan men in de Waag rustig kijken naar de meest uiteenlopende voor werpen uit vervlogen tijden. Voorwerpen die echter één ding gemeen hebben; stuk voor stuk hebben ze iets te ma ken met de fiets. Het idee voor deze tentoonstelling is afkom stig van raadslid en tevens fietsenman Jan van Zijp. De Culturele Raad is nu druk in de weer om de tentoonstelling voor te bereiden. Maria Vos, directrice van de CR: "Er komen bijzonder leu ke dingen op de tentoonstel ling te staanZo heeft Batavus toegezegd zes oude fietsen- te zullen sturen. Dan krijgen we uit Amersfoort een oude duw- ambulance. Een soort fiets met in het midden een bak waarin het slachtoffer werd gelegd. Ook zijn we bezig om uit Duitsland oude kinder fietsjes hierheen te halen en bovendien hebben we de be schikking over een aantal mi niatuurfietsjes". Behalve deze curiositeiten is op de tentoonstelling ook het no dige aan fotomateriaal te be zichtigen. Veelal schitterende foto's, die zijn geleverd door het museum Boymans en de gemeente Leiden. Heel aardig is verder de docu mentatie over de in 1893 opge richte 'Leidsche Wielrijders vereniging All Right'. Een tamelijk elitair groepje, het geen de naamgeving al doet vermoeden in de vorige eeuw werd immers niet zoals nu te pas en te onpas met Engelse termen gesmeten). Uit de sta tuten van All Right (nu bezit van de gemeente Leiden en straks te bezichtigen in de Waag) blijkt dat de vereni ging diverse soorten leden kende. Je had de zogenaamde ereleden, werkende leden en donateurs. Later mochten ook vrouwen (waarschijnlijk met bedoeling de gezelligheid wat op te voeren) lid worden van de club. AR stelde zichzelf tot doel het wielrijden in de ge meente Leiden en omgeving te bevorderenZij trachtte dit te verwezenlijken door het hou den van fietstochten en vriendschappelijke bijeen komsten van wielrijders. In zijn grappige boekje 'Wat fietst daar?' zegt Bob den Uyl over deze fietstochten: "De ontspanning stond voorop. De tochten verliepen onder vro lijk geklets en daar de leden meestal ongetrouwd waren, vonden onder het rijden door vele hofmakerijen plaats. Op de plaats van bestemming, meestal een uitspanning of een speeltuin, wérd natuur lijk flink gerobbedoesd, zodat menig huwelijk uit dergelijke tochtjes is ontstaan". Tot zover de fietstochten en de All Right, een fietsclub die allang ter ziele is. Behalve deze op de romantiek gerichte aspecten zal de ten toonstelling ook een duidelij ke link vertonen met het meer professionel wielergébeuren. Als alles meezit, en daar wordt vooralsnog niet aan ge twijfeld, zullen de wielertro- feeën van Moeskops, Jan Jan sen en Wim van Est (plus de fiets waarmee hij in de jaren vijftig het ravijn instortte tij delijk worden "verkast" naar de Waag. Ook de complete prijzenkast van de huidige Leidse wielerclub Swift zal in de Waag te bezichtigen zijn. Dat het een geslaagde tentoon stelling wordt staal eigenlijk al bij voorbaat vast. Er is ech ter één ding dat nog niet zo goed loopt, en wel de reactie- stroom op de oproep van de Culturele Raad aan alle Lei- denaars om zoveel mogelijk attributen aan te dragen die betrekking hebben op de oude fiets. Maria Vos: "Wij willen graag dat iedereen die in het geluk kige bezit is van een oud voorwerp dat met de fiets of fietsen te maken had, dat voorwerp tijdelijk aan ons af staat. Een ieder die wil mee werken aan de ten toonstelling kan dagelijks hier in het Waaggebouw terecht; telefoon 149145. LEIDEN - Een delegatie van wetenschappers uit de Volksrepubliek Chi na heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Leidse universiteit. De wetenschappers van de Academia Sinica, de Chinese Academie van Wetenschappen, werden ontvangen in het Huygens Laboratorium, waar zij een drietal lezingen bijwoonden van het sterrekundig instituut. Ook maakten zij een excursie langs het Centraal Reken Instituut en de Gor- laeuslaboratoria aan de Wassenaarseweg. Ze vertrokken daarna naar Estec in Noordwijk, waar hen een nieuwe excursie te wachten stond. De Chinezen zijn hier op uitnodiging van de Koninklijke Nederlandse Aca demie van Wetenschappen om zich op de hoogte te stellen van de weten schap in Nederland. Ook zou er gesproken worden over verdere contac ten op dit gebied tussen beide landen. ADVERTENTIE Johnson4 topkwaliteit en lage prijs een wereld van verschil Oahnsan Bespaar 50,- op uw Johnson 4 pk bb-motor. Johnson betaalt 50.- terug aan elke koper van een 5 pk bb-motor, gekocht in de maand juni 1978. Maak daar even snel gebruik van bij: Jachthaven Poelgeest te Oegst geest, Haarlemmertrekvaart 16a, Tel. 071-154054 b.g.g. 156755 (vlakbij T.V. mast).

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3