Leiderdorp was toch wel „i^ts bijzonders" Nieuwe basis welzijnsbeleid Weinig belangstelling voor verkeersplannen Weidse agenda C. Hobo „Ik kreeg pas laat belangstelling voor geschiedenis Oegstgeest koopt „De Pinquins" Geen folkfestival in Rijnlands Lyceum WOENSDAG 14 JUNI 1978 "De geheimen van oud-Leiderdorp zijn nog niet geheel doorvorst, maar dat er in zeer oude tijd "iets bijzonders" geweest moet zijn, is de zwakst mogelijke kenschetsing." Met deze woorden van S. J. Focke- ma Andreae laat C. Hobo zijn de zer dagen verschenen boek "Lei derdorp in vroeger dagen" be ginnen. Waarna hij zijn uiterste best doet de geschapen verwach tingen ook te beantwoorden. Allereerst draagt Hobo zijn steentje bij aan de geschiedschrijving van Leiderdorp door een aantal witte vlekken na grondig speurwerk in te vullen. Het duidelijkste voor beeld hiervan is de overtuigende wijze waarop hij weet aan te to nen dat het vroegere Leython (omstreeks 960 voor het eerst vermeld) niet het tegenwoordige Leiden maar Leiderdorp moet zijn. Pas later is de naam Leython op de stad (Leiden) overgedra gen. Daarnaast spant de schrijver zich bijzonder in om de lezer dui delijk te maken dat Leiderdorp inderdaad "iets bijzonders" ge weest moet zijn. Hij doet dit door een zeer gedetailleerde beschrij ving van Leiderdorp in de Ro meinse tijd tot nu aan toe. Hier en daar de historie verluchtigend (hoewel naar mijn smaak te wei nig en nog te zwaarwichtig) met anekdotes en meer sfeermatige beschrijvingen. Moerassig Hobo's beschrijving van Leider dorp begint met het beeld van een min of meer moerassig ge bied, een gedeeltelijk beboste wildernis, die geregeld wordt overstroomd. Een gebied dat rond de 8e, 9e eeuw voor het eerst meer permanent wordt bewoond. (Vandaar de viering van het 1200- In Warmond WARMOND - De raadscommissie openbare werken zat gisteravond met gespitste oren in het Tref punt om de op- en aanmerkingen van de bevolking over de ver- keersnota aan te horen. De op komst bij deze hoorzitting was niet overweldigend. Aan het be gin van de avond waren ongeveer twintig inwoners aanwezig, aan het einde was dat aantal terug gelopen tot een tiental. De oor zaak daarvan is misschien gele gen in het feit dat de plannen, die in de verkeersnota naar voren worden gebracht, nog weinig le- Voorschoten aan de kabeltelevisie VOORSCGOTEN - De leden van alle Voorschotense raadscom missies zijn akkoord gegaan met het verstrekken van een krediet van bijna 8,5 miljoen gulden voor de aanleg van kabeltelevisie in de gemeente. De kabel-tv gaat de Voorschote naar 14,75 per maand kosten. De gemeente is van plan geen en treegeld te heffen voor allen die zich onmiddelijk voor een aan sluiting aanmelden. Gebeurt dat later, dan moet men 150 gulden neertellen. Het is de bedoeling dat in april 1979 de Nassauwijk en een gedeelte van Noord-Hofland worden aan gesloten. De woningen rond Ter Wadding zijn in mei van dat jaar aan de beurt, waarna in augustus Boschgeest volgt. Adegeest wordt in september aangesloten, en de Leiseweg en Krimwijk een maand later. Vervolgens krijgen de bewoners van de Vlietwijk in november en december een aan sluiting. Die bij de Hooghkamer, de Hofweg en een stuk van de Voorschoterweg zullen tot fe bruari 1980 moeten wachten. LEIDERDORP-Vanochtend is op het gemeentehuis te Lei derdorp het eerste exem plaar van het boek „Leider dorp in vroeger dagen" offi cieel aan de schrijver, ge meentesecretaris C. Hobo overhandigd. Dit gebeurde tijdens een bijeenkomst met het college van burgemees ter en wethouders. „Leiderdorp in vroeger dagen" is al sinds vorige week bij de boekhandel te koop. Het boekwerkje is uitgegeven bij uitgeverij De Witte Merel te Hazerswoude en kost 34,50. jarig bestaan van Leiderdorp binnenkort). Vervolgens de uitgroei van Leider dorp en de talrijke grenscorrec ties met Leiden vanaf 1294, waar door Leiderdorp (eens ook het gebied omvattend tussen de bei de Rijnarmen en dat ten oosten van de Mare) wordt teruggedron gen tot de huidige grens met deze buurgemeente: De Oude Rijn en de Zijl. De molens, hofsteden, kloosters, het onderwijs en het plaatselijk bestuur, het komt allemaal aan bod. Het oproer van Leiderdorp in 1787 toen de patrio ttep de schout en de schepenen afzetten. De Klapwaker of de klapperman die bij brand zoveel mogelijk per sonen moest zien te wekken met behulp van een ratel; De "brutale tolgaarder", die niet om de ka merdienaar van de koning gaf. noch om de koning, noch om de schout, slechts om geld. Vrouwenklooster Hoewel Hobo zijn vingers kenne lijk niet wenst te branden aan de meer recente kerkhistorie (de losmaking van de Gereformeerde kerk van de Nederlands Her vormde Kerk in 1886 laat hij bui ten beschouwing) betracht hij eenzelfde piëteit bepaald niet ten opzichte van het wat verdere verleden. Met als boeiend resul taat het verhaal van de goede verhoudingen tussen het (man nenklooster Engelendaal en het (vrouwen)klooster St. Margare- tha's berg. Uit een geschrift uit 1684: "Men seid dat het Monnikenklooster tot Leij derdorp eerst gebouwt is en dat de monniken seer uythuij- zig waren; doch zo haast als het Vrouwenklooster op Roomburg gestigt was, deselve vrij beter bij Huijs bleven en dat zij veel om megang met malkander hadden, onder andere dat korts voor de Reformatie, een van deze monni ken een Bagijn, in een bos stroo gebonden, t'huijs bragt, dewelke daar na met malkander getrouwt zijn geweest, daar van de afko- melingen noch in 't leven zouden zijn" Handzaam "Leiderdorp in vroeger dagen" is een zeer handzaam boekje ge worden. Niet te dik (192 pagina's) en voorzien van tal van schitte rende illustraties (veel oude pren ten!) die de tekst sterk verleven digen. Voor iedereen leesbaar zal het werkje echter niet zijn. Daarvoor wordt de materie te nauwgezet, te detaillistisch historisch aange pakt. Van een "vlotte schrijf trant" kan daardoor niet worden gesproken ook al niet door het grote aantal bronvermeldingen en verwijzingen naar andere au teurs in de tekst. Een notenappa raat zou de leesbaarheid ten goe de zijn gekomen. Jammer is ook, juist vanwege de "zwaarte" van het werk, dat er geen trefwoordenregister in het boek voorkomt. Het is immers bij uitstek geschikt om als naslag werk te dienen. Het laatste commentaar De prijs 34,50 is niet niks, ook niet voor een boek in de categorie "histori sche werken". Daarom is het waarschijnlijk het aardigste om het cadeau te krijgen. ING RID CRAMER Woensdag Kennedylaan 11, Oegstgeest, informatie avond Baha'i gem., 20 uur. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, spreekuur Alg. Ned. Invalidenbond, do. van 9-11 uur; open-huis bejaarden, do. van 14-16.30 uur. Wtte Poort kazerne, Noordeinde 2, tel. 120833, adviescentrum voor werklozen do. van 10.30.30-12.30 uur. Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, van 14-17 en 21-24 uur. Hoge Rijndijk 28, spreekuur rechtskun dige dienst leden van het CNV Leiden 19.30-20.30 uur. Romanuszaal, Mare, bijeenkomst be langengroep alleenstaanden, 20 uur. Gebouw Irene. Hoofdstraat 82, Leider dorp, bijeenkomst werklozen, do. van 14-16 uur, tel. 146586. Rijksherbarium, Schelpenkade 6. lezing over oceaan-fauna, 20 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, cie. midden standsaangelegenheden, 20 uur. Gemeentehuis Oegstgeest, cie. onder wijs en maatschappelijke aangelegen heden, 20 uur. Donderdag C. Hobo voor het gemeentehuis in Leiderdorp Troef, Noordeinde 2a, voorlichtings avond werkgroep dienstweigeren 20-21.30 uur. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie open café avond. 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreekuur Alg. Ned. Invalidenbond 19-20 uur. Architectenwinkel. Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. 3e Binnenvestgracht, Kantine Clos en Leembruggen, ruilavond philatelica Antonius Clubhuis, ledenvergadering Industriebond BW, 20 uur. Filmhuis Breestraat 66, film "De koe", 21 Leiderdorp, opening clubgebouw Doeshaven, 16 uur. Gemeentehuis Oegstgeest, cie. verkeer Gemeentehuis Leiderdorp, cie. finan ciën, 19.30 uur; schoolraad) 20 uur. Trefpunt, Warmond, hoorzitting wel- zijnsnota, 20 uur. 5? Apotheken de Rijn aanmerkelijk ven onder de bewoners. Heel sterk geldt dat bijvoorbeeld voor het plan om het oostelijk deel van het dorp en Endepoel 1 als woon erf in te richten. Er waren zegge en schrijve twee inwoners die daarop reageerden. Reden voor andere aanwezigen om zich verbijsterd af te vragen of de mensen in de betreffende wijken nu verder ongevraagd een woon erf voor hun deur krijgen. Wet houder De Winter benadrukte dat juist de hoorzitting bedoeld was voor de inspraak van de be woners, maar dat er nog wel meer mogelijkheden zijn om te reage ren. De verkeersnota zal nog twee weken op het gemeentehuis ter inzage liggen. Daar kunnen ook schriftelijk reacties worden in gediend. Zoals te verwachten viel, had het merendeel van de reacties te ma ken met persoonlijke belangen. Heel karakteristiek waren de opmerkingen van één van de aanwezigen over zowel de plan nen Oost als Endepoel 1. In Oost woonde de spreker en in Ende poel 1 had hij zijn bedrijf. Een onderwerp dat enigszins bo ven de persoonlijke belangen uit steeg, was het eventueel asfalte ren van de doorgaande route. In het algemeen waren de reacties afwijzend. Bovendien kon aan het eind van de avond een des kundige van de gemeente Lei den, die in Warmond woont, mel den dat asfaltering nauwelijks een vermindering van de ge luidshinder oplevert. De trillin gen worden daarentegen door een wegdek van asfalt wel ver minderd. Volgens deze deskun dige zou asfaltering niet goedko per zijn dan klinkerbestrating. In een "evaluatievergadering" zal de commissie openbare werken beslissen of de gisteravond ge maakte opmerkingen worden opgenomen in de nota. In elk ge val zal van alle opmerkingen een samenvatting worden gemaakt die samen met de nota aan het college van B en W zal worden overhandigd. WARMOND - De welzijnsnota moet de basis gaan vormen vo.or het huidige en toekomstige wel zijnsbeleid van de gemeente Warmond". Een dergelijke nota is noodzakelijk geworden omdat er in de toekomst een decentrali satie van het welzijnsbeleid zal plaatsvinden. Bovendien is er door het ministerie van CRM een nieuwe rijksbijdra geregeling "sociaal cultureel werk" ingesteld. Wil een gemeen te voor subsidie in aanmerking komen, dan moet zij een wel- zijnsplan opstellen. Sinds 1976 werkt de commissie maatschap pelijk welzijn in samenwerking met het provinciaaal opbouwor- gaan Zuid-Holland aan de op stelling van de welzijnsnota. De ze verkeert in een afrondende fa se. eerst is men begonnen met het in ventariseren van alle voorzienin gen in Warmond. Die inventarisa tie is een zeer lijvig boekwerk geworden. Alles over wonen, werken, bestuur, zakelijke dienstverlening, onderwijs, vor- mings- en ontwikkelingswerk, volksgezondheid en tal van ande re zaken zijn hierin neergeschre ven. Nadat deze inventarisatie gereed was, is deze vergezeld van een vragenlijst toegezonden aan de 110 verenigingen die War mond rijk is. Met behulp van die vragenlijst hoopte de commissie te weten te komen wat de vereni gingen van de huidige voorzie ningen vinden en waar ze even tueel verbeteringen willen aan brengen. Een vaak terugkerend punt was de moeilijkheid om vrijwilligers voor het vereni gingswerk aan te trekken. Ook de opmerkingen van de bevol king moesten natuurlijk ver werkt worden. Daartoe is een vragenlijst aan vijftig willekeurig genomen inwoners toegestuurd. Vragen omtrent groenvoorzie ningen, recreatie mogelijkheden, voor de Warmonders, geluids hinder, gemeentelijke voorlich ting, in spraakmogelijkheden, dienst verlening en vele andere onder werpen werden gesteld. Van de vijftig geënqueteerden stuurden 25 de vragenlijst terug. Door middel van een hoorzitting die donderdag in het Trefpunt gehouden wordt, wil men nog meer reacties uit de bevolking krijgen. Problemen die de com missie maatschappelijk welzijn speciaal aan de orde wil stellen, zijn de schoollokalen die vrijko men door het teruglopende leer lingenaantal, speelvoorzienin- gen, de tandverzorging etc. Ook de verenigingen zijn uitgeno digd. Op deze avond, en ook in de nota, zal het accent komen te lig gen op het sociaal culturele werk. De oprichting van de Stichting Sociaal Cultureel Werk War mond, een overkoepelend or gaan, staat ondermeer ter diskus- LEIDERDORP - „Het is gek om te merken dat je een bepaalde interese hebt zonder datje dat in het begin van jezelf weet", mijmert gemeente secretaris C. Hobo naar aanleiding van het verschijnen van zijn eerste „echte" boek. „Vroeger op de hbs werd je bij de geschiedenisles volge- stampt met feitenkennis. Verbanden werden niet gelegd. Mijn belang stelling voor de geschiedenis is dan ook pas veel later gekomen, in Leiderdorp. Ik kwam daar in '43 als eerste ambtenaar. Een kleine plat telandsgemeente toen nog 4300 inwoners. Maar dat de geschiedenis van deze streek me is gaan interesseren, dat komt door de secretaris van toen. Een man uit de streek zelf. Ik ben toen dorpsgezichten gaan sparen. Die zijn ook uitgegeven over de periode 1875-1925. Lid geworden van Oud-Leiden". „Eigenlijk ben ik al vanaf 1960 zo met de geschiedenis van Leiderdorp bezig geweest. Kijken bij antiquairs, in catalogi. En dan merkje, als je erover gaat schrijven, dat je je juist weer enorm veel beperkingen moet opleggen wil je de mensen een goed inzicht geven. Het echte uitzoek werk vind ik eigenlijk het leukst. Zoals: Proberen een antwoord te geven op de vraag wanneer hier nu een nederzetting is ontstaan, wat Leython De secretaris, een kleine keurige man, leunt breeduit achterover in de grote stoel achter het veel te groot lijkende bureau in zijn kamer op het gemeentehuis. Een wat „stoute" lach om zijn mond weerspiegelt zich in zijn ogen. „In 1960 heb ik een aantal artikeltjes geschreven in het Lei derdorps Weekblad. Verhalen over Leiderdorp die uit overlevering werden verteld. Achteraf ben ik dolgelukkig dat ik ze niet heb laten bundelen. Pas later heb ik geleerd dat je alles moet natrekken, een bronvermelding noodzakelijk is, want er zitten vaak zulke hiaten, zulke fouten in dat soort verhalen... Het is net als met dat spelletje, dat je iemand een woord influistert en dat er uiteindelijk iets heel anders uitkomt. Zo gaat het in de geschiedenis ook". De avond, nacht- en zondagdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 9 tot 16 juni, door. Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, Leiden, tel. 121060; Apo theek Voorschoten Leidseweg 66, Voor schoten, tel. 01717-2525. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men, uitsluitend vooi spoedreceplen, van een taxi tel. 122444 gebruik maken. Wijkverpleging Leiden Interkruis Middelweg 38. tel.121753 Leiderdorp Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel 154500. Voorschoten Gezondheidscentrum v. d Waalslaan, tel 4641. Warmond Zr. R. Koster, Helmstraat 43 Noordwijkerhout, tel. 02523-3137. SOS-dienst i nacht bereikbaar OEGSTGEEST - De gemeente zal het bronzen beeldgroepje 'De Pinquins' van Fred Tuynman te laten kiezen, dat dan door de gemeente zou worden aange kocht. aankopen. In feite hebben de De Pinquins, dat tienduizend gul- den kost, staat nu nog naast kas teel Oud Poelgeest. Een perma nente plaats moet nog nader worden bepaald. De commissie voor culturele zaken dacht gis teravond aan een plaats dicht bij het nieuwe overdekte zwembad. Waarvan de opening wordt ver wacht op 1 januari 1979, zo luidde de prognose gisteravond. leerlingen van de lagere scholen dat beslist. "Uit spontaan opge weld initiatief', zo vertelde wet houder Van Belle gisteravond, was namelijk het besluit voortge sproten om de kinderen uit de door de Haagse beeldhouwers- vereniging de Caroluskring in heel Oegstgeest opgestelde kunstwerken hun favoriete beeld Wrevel over beleid rector OEGSTGEEST - Het Leidse Folk Festival zal niet in het Rijnlands Lyceum worden gehoudenomdat rector Van Mierlo de aula niet wil verhuren, tot ongenoegen van het gemeentebestuur, zoals gister avond bleek. Wij hebben als college van B en W ontzettend veel tijd gestoken in de door ons toegezegde medewer king aan de organisatie van het Leids Folk Festival en ik vind het dan ook heel jammer dat het niet door gaat." Zo verwoordde wet houder Van Belle tijdens de com missievergadering van Finan ciën en culturele zaken in zijn misnoegen. Het dagelijks bestuur van Oegst geest had de organisatie van het muziekfestival toegezegd garant te willen staan voor de huurprijs i>an de aula. "Wij willen de pre cieze redenen weten waarom de Stichting Leids Folkfestival de zaal niet kan huren", bekritiseer de raadslid Van Hazel (CDA) de daarover onduidelijke brief van de rector. Kohlbeck (PvdA) sprak zijn be vreemding uit over het feit dat het de rector was, die deze verhuur- beslissing genomen heeft. Dit lijkt me toch eerder een beslissing voor het curatorium van de school," zo zei hij. "Ook vraag ik mij af wat er van de culturele bij drage van de aula aan Oegstgeest overblijft cis er op deze wijze over het gebruik ervan wordt besloten De gemeente heeft toch destijds juist met dit doel voor ogen aan zienlijke bedragen uitgetrokken voor de realisering van deze ruimte," zo besloot hij. Voorzitter Van Belle wilde zich nog niet te definitief over deze kwestie uitlaten, om de mogelijkheid het festival in het Rijnlands Lyceum volgend jaar te organiseren open te houden. BURGERLIJKE STAND LEIDEN - Geboren: Eugène zv M. J. van Brakel en E C. Schellevis; Sjoerd, zv H A. Solleveld en E. Nanninga; Anne- mieke, dv P. de Bruijn en H. Molenaar; Elarbi, zv M. Daoudi en Z. Kissari; Nata- scha J.M., dv A.T.M. v.d. Berg en R.E.G. v.d. Berg; Raoul D. zv G.L.M. Oude Eng- berink en H.M. Polak; Viola N. dv N. Binnendijk en M.J.J. de Jong; Deborah N. dv J. Vellekoop en G.P. van Helden; Jeroen zv -tJ<L. de Maree en W.J. Schoenmaker; Eline E..dv C.C. van Gu- lik en D.M. Arnold; Joost zv D.C.M. Re- deker en J.H.M. v.d. Wielen; Corine G.M. dv P.M. Laman en M.C. van Velzen; Pa trick W.J. zv A. Elsgeest en W.J. Schut. Getrouwd: G.J.A. Hamilton en G.C.J.M. van Hest. Overleden: C.J. Slewe (1902) geh. met S.H. Klein; A.C. Timmermans (1978) dv L.E. Timmermans en A. Kuiken; H. Pos- thuma (1911); H.W. Verhage (1919); D. Korpershoek (1905); B.W. van Mourik Broekman (1911); G.J. de Kwaasteniet (19B5)geh.gew. met W._van Blitlerswijk; Duiten rollen in Winkelhof LEIDERDORP - De straten in het zuid-oostelijk woongebied van Winkelhof zullen namen van ou de munten gaan dragen. Zo heeft het gemeentebestuur van Lei derdorp besloten. Vastgesteld zijn inmiddels de namen Karo- lusgulden (de grondslag van het Nederlandse muntenstelsel, da terend uit de tijd van Karei V), Penning (zilveren munt in Mid deleeuwen, later een koperen munt van geringe waarde); Flo rijn (oude benaming voor de gul den); Schelling (6-stuiverstukken uit het eind van de 16e-17e eeuw); Obool (zilveren halve penning uit de Karolingische tijd). Het plein aan de oostrand van het winkelcentrum krijgt de naam Statendaalder (een zilveren daal der op naam van Philips II). Het adres van het nieuwe gemeente huis wordt dan Statendaalder 1. Het medisch centrum, eveneens in dit gedeelte van Winkelhof in aanbouw, krijgt het adres Schel ling 10. OEGSTGEEST - In de Ouden- hofschool aan de P. de Hoochlaan 2 in Oegstgeest wordt Donderdag 15 juni een tentoonstelling over molens gehouden. De tentoon stelling is geopend van 16 tot 17.30 uur en van 19.30 tot 21 uur. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur; do, 18.30-20.00 uur Leidse Rechtwinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2