„Alarmcentrale in Alphen moet hoe dan ook blijven... Gasten 9Huize De Wekker'vrijdag naar Oegstgeest Plek voor gezondheidscentrum Alphen - Bf n d iriTJcïïnil KWESTIE ROND MELDPOST KAN LEIDEN TOT SCHEURING IN LEIDSE BRANDWEER-REGIO Industrieschap „De Grote Polder wordt opgeheven DEEL VAN DE KAAG BESCHERMD MEISJE OVERREDEN Ap artheidsp olitiek voor een- en twee persoonshuishoudens' WOENSDAG 14 JUNI 1978 ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense alarmcentrale (meldpost voor brand e.d. in de hele Alphense streek) moet koste wat het kost blijven. "Als we het geld dan niet meer uit Den Haag krijgen, moeten we de alarmcentrale desnoods uit de gemeentekas betalen", aldus het Alphen se prot.-chr. raadslid W. van Brenk. Hij zei dat gisteravond tijdens een vergadering van de (uit raadsle den bestaande) commissie alge mene zaken. De commissie-leden vonden unaniem dat de Alphense alarmcentrale gehandhaafd moet blijven. Een ander prot.-chr. raadslid, Jac. Bijl, had er aanvankelijk wat moeite mee om nu al zo duidelijk uit te spreken dat Alphen des noods bereid is de alarmcentrale uit eigen portemonnee te gaan betalen. "We moeten toch eerst nog uitputtend proberen geld los te krijgen bij het ministerie" vond hij. "Ze kunnen er zich in Den Haag toch niet zo gemakke- ljijk vanaf maken. De indruk wordt nu een beetje gewekt dat de alarmcentrale in Alphen ille gaal is gebouwd, terwijl het een volkomen legale zaak is ge weest", aldus Bijl. Zoals bekend wil de minister maar één alarmcentrale subsidiëren in de brandweer regio Rijnland (waaraan 26 gemeenten deelne men uit de Alphense en Leidse regio en de kust-en bollenstreek). De regio zelf besloot indertijd dat er zowel in Alphen als in Leiden een alarmcentrale moest komen. Die in Alphen is inmiddels ge bouwd en vanaf augustus 1973 in gebruik. De ene nu te subsidiëren alarmcen trale zou in Leiden moeten staan, vindt men echter in de regio Lei den. Een mening die wordt ge deeld door de De regio Rijnland (de leden komen in juli weer bij elkaar) lijkt evenmin bereid om de subsidie over twee centrales te verdelen. De minister heeft inmiddels schrif telijk laten weten de bijdrage voor de Alphense centrale in en kele jaren te willen afbouwen. Daarna hoeft Alphen niet meer op financiële steun van het Rijk te rekenen.1 Burgemeester R.M. Gallas maakte het raadslid Jac. Bijl gisteravond duidelijk dat er aan dat stand punt van de minister niet meer te tornen valt. "Het standpunt van de minister is onwrikbaar" Tassedief in Leiden aangehouden LEIDEN - Een vrouw uit Katwijk die gisteren in Leiden aan het winkelen was, is daarbij van haar boodschappentas beroofd. Er zat voor ongeveer honderd gulden aan inkopen in de tas, welke ze tussen haar benen op de grond had gezet toen ze bij een schoe- nenrek op straat stond te kijken. Een man griste de tas weg en zet te het daarna op een rennen. Doordat de politie onmiddellijk gealarmeerd werd, kon de man in de Donkersteeg worden aange houden. Het bleek een 24-jarige Voorschotenaar te zijn, een be kende van de politie. Half juli moet blijken of de brand weerregio Rijnland bereid is bij te dragen aan de kosten voor twee alarmcentrales. "Hoe dat uit zal pakken, is niet te voorspellen", aldus de burgemeester. "Dat is een kwestie van eenvoudig af wachten" Mocht die beslissing voor Alphen ongunstig uitpakken dan is Al phen bereid (zo mogelijk met fi nanciële steun van de Alphense randdorpen gemeenten die nu ook van de Alphense centrale ge bruik maken) de kosten voor de alarmcentrale zelft te dragen. Dat zou overigens wel tot gevolg kunnen hebben dat de Alphense regio uit de brandweerregio Rijnland stapt. Een overzichtsfoto van het industrieterrein in "De Grote Polder" in Zoeterwoude. LEIDEN - Binnenkort zul len de gemeenteraden van Leiden en Zoeterwoude waarschijnlijk een laatste beslissing nemen over het industrieterrein "De Grote Polder" gelegen langs de Hoge Rijndijk. Die beslis sing zal inhouden, dat het industrieschap met te rugwerkende kracht tot 1 oktober van het vorig jaar wordt opgeheven. De liquidatie vindt plaats omdat alle taken die de raad van bestuur had zijn vervuld. Alle gronden zijn verkocht, de wegen zijn aagngelegd en op diverse punten zijn groenvoorzieningen geko men. nn Twintig jaar Dat alles heeft met de voorberei dingen mee ruim twintig jaar ge duurd. Want in maart 1957 gingen de beide gemeenten een gemeen schappelijke regeling aan om dit nieuwe industrieterrein tot stand te brengen. Overigens heeft het plan nogal wat voeten in aarde gehad. Zo vonden de grondeige naren, die prijs die door Zoeter woude werd geboden veel te laag. Er volgde een onteigeningspro cedure, die tot resultaat had dat de eigenaars hun grond verkoch ten aan het makelaarsbureau Kroeze in Zandvoort. De zaak liep tot aan de Kroon. Slot van het liedje was dat niet meer dan 20 hectare onteigend mocht worden van de totaal 60 hectare grote polder. De resterende 40 hectare kwam via via in handen van de Hilversumse handelmaatschap pij De Vijver BV. Na een partijtje flink touwtrekken met de pro vincie kon worden gedacht aan een exploitatie-overeenkomst tussen het industrieschap en De Vijver. Er werd een verdeelsleu tel gevonden voor het totale plan en pas daarna kon een begin worden gemaakt met bouwrijp maken van de grond. Omstreeks 1970 konden de eerste terreinen aan bedrijven worden verkocht. Vijf jaar later was vrijwel alle grond verkocht en kon een begin worden gemaakt met de eindaf rekening. Een afrekening, die volgens een becijfering zal wor den afgesloten met een positief resultaat. Uit een overzicht dat aan de raden van Leiden en Zoe terwoude wordt voorgelegd, blijkt verder dat de grond op het industrie-terrein is verkocht aan 28 bedrijven. Daarvan waren er 11 afkomstig uit Leiden en vier uit de gemeente Zoeterwoude. De overige bedrijven waren on der meer afkomstig uit Den Haag, Leiderdorp, Pijnacker, Voor schoten en Rotterdam. Belang rijk uitgangspunt bij de verkoop door het industrieschap is steeds geweest het aantal arbeidsplaat sen, dat een geïnteresseerd be drijf kon "bieden". Als vuistregel werd aangehouden dat voor ie dere 125 a 175 m2 grond een ar beidsplaats aanwpzig moest zijn. Op dit ogenblik werken op de ter reinen die zijs uitgegeven door het schap ongeveer 830 personen, terwijl gelet op de uitbreiding van de bedrijfactiviteiten in de toekomst nog een uitbreiding met 200 a 250 valt te verwachten Grofsmederij Het eerste bedrijf dat zich op het terrein van het industrieschap vestigde was de firma Lintsen uit Zoeterwoude. De laatste grond werd verkocht aan het Leidse bedrijf Schoondergang BV.Het grootste terrein werd verkocht aan de Koninklijke Nederlandse Grofsmederij, een bedrijf dat uit Leiden kwam en onlangs falliet werd verklaard na een bezetting door het personeel. DEN HAAG - De provincie gaat een deel van de grond aan de Kaag verkopen aan Staatsbosbe heer. Het gaat om bijna 7 hectare grond gelegen aan de Sever, te genover het eiland De Oude Kooi. Tot voor kort was het steeds de bedoeling om dit gebiedje voor waterrecreatie te bestemmen. Daar is het provinciaal bestuur inmiddels geheel op teruggeko men: dit stukje Kaag wordt een LEIDEN - Een twaalfjarig Leids meisje liep gisteren een sleutel beenfractuur op, toen ze met haar fiets werd overreden door een bromfietser. Het meisje wilde vanaf de Zijlsingel linksaf de Waardstraat inrijden, maar gaf de haar tegemoetkomende brom fietser geen voorrang. Ze is opge nomen in het Academisch Zie kenhuis. beschermd natuurgebied, zonder recreatieve voorzieningen. De provincie kocht de grond aan de Sever in 1962 aan, toen al met de bedoeling om er voorzieningen voor waterrecreanten te treffen, vooruitlopend op de totstand koming van het waterrecreatie gebied Kagerzoom. Pas in mei 1976 deden Gedeputeerde Staten een concreet voorstel om de gronden in te richten voor water sporters. Daar rezen toen veel be zwaren tegen, omdat de desbe treffende grond gelegen is in het natuurwetenschappelijk meest waardevolle gedeelte van de Ka- gerplassen. Bij nader onderzoek is gebleken dat het terreintje in teressante oevervegetatie en een relatief hoge en zeldzame vogel stand heeft. Daarom hebben Gedeputeerde Staten nu gekozen voor natuur bescherming en willen zij de grond (voor ruim 300.000 gulden) overdoen aan Staatsbosbeheer, dat al natuurterreinen in de om geving beheert. Provinciale Sta ten moeten nog met dit voorstel van Gedeputeerde Staten ak koord gaan. LEIDEN - Deze enorme hoeveelheid hout belandde gistermiddag op de Plesmanlaan ter hoogte van de kruising met de Haagsche SchouwwegDe vrachtwagen, waarop het hout lag nam de bocht waarschijnlijk iets te scherp waardoor de lading begon te schuiven. De combinatie was van C.H. Dekker uit Ilpendam. Men is enkele uren in touw geweest om het hout weer op de vrachtwagen te krijgen. LEIDEN - "Er wordt al jaren een apartheidspolitiek gevoerd rond de huisvesting voor één- en tweepersoonshuishoudens". Die stelling werd gisteravond ge poneerd door Job Pruisen op een bijeenkomst van het comité "Ie dereen wil wonen" Onder het motto "naar een ander huisves tingsbeleid" werd duidelijk ge maakt dat de huisvestingsnood, onder met name jongeren, vooral een landelijke kwestie is Prui sen kraakte dan ook het jonge- renhuisvestingsbeleid van staatssecretaris Van Dam, onder de vorige regering. Kamertjes De zogenaamde Van Dam-woon- eenheden voor jongeren hebben er volgens het landelijk overleg toe geleid dat jongeren met de ALPHEN AAN DEN RIJN - Als er in Alphen een gezond heidscentrum komt (tandarts, huisarts, fysiotherapeut e.d. bij elkaar onder één dak), zou dat in Ridderveld II moeten verrijzen. De gemeente is bereid daarvoor een stuk grond vrij te houden in een nieuw wijkdeel van 1000 huizen, waarvan eind dit jaar de bouw begint. Burgemeester en wethouders vin- den overigens dat het plan voor een gezondheidscentrum niet van de gemeente moet uitgaan. Zij menen dat het initiatief moet komen van degenen die zo'n ge zondheidscentrum willen gaan bemannen, zoals de betrokken huisarts, tandarts, fysiothera peut, maatschappelijk werk, kruisvereniging e.d. Eén en ander blijkt uit twee rappor ten (de nota „gezondheidscen trum" en de nota „gezondheids zorg"), die zojuist zijn versche nen. De nota „gezondheidszorg" is een nota van B en W van Al phen. Het rapport over een ge zondheidscentrum is afkomstig van een ambtelijke werkgroep. „Alcoholprobleem in Alphen groter dan je denkt... De conclusie's uit dat laatste rap port worden door B en W in hun nota „gezondheidszorg" in grote lijnen onderschreven. Uit de nota „gezondheidszorg" blijkt dat de voorzieningen op het gebied van de gezondheidszorg over het algemeen voldoende zijn. Nietemin zijn er in Alphen nog een aantal knelpunten: Met het langzamerhand vollopen van Ridderveld II zal binnen af zienbare tijd een vierde apo theek in Alphen nodig zijn. Er is in Alphen nog steeds sprake van een tekort aan tandartsen. De gemiddelde Nederlandse tandarts heeft 3078 patiënten, die in Zuid-Holland 3669. De twaalf tandartsen in Alphen hebben gemiddeld 3705 patiënten in be handeling. In de loop van dit jaar zullen zich echter twee nieuwe tandartsen in Alphen vestigen. Daarmee wordt het acute tandartsentekort op gelost. B en W zijn echter van oordeel dat enige uitbreiding van tandartsenpraktijken wenselijk De gemeentelijke geneeskundi ge en gezondheidsdienst (GGD) komt in Alphen nog altijd niet van de grond. Het is de bedoeling een GGD te starten met voorlopig twee artsen. Voor beide functies zijn tot nog toe geen kandidaten gevonden. De enkele gegadigden die in het verleden hebben gerea geerd zijn volgens burgemeester R.M. Gallas op de vingers van één hand te tellen. De kandidaten werden geen van allen geschikt bevonden. Op dit moment is de gemeente op nieuw in gesprek met een gega digde. Burgemeester Gallas blijft het overigens een onbegrijpelijke zaak vinden dat er zo weinig be langstelling is voor een functie bij de op te richten GGD. Er is in Alphen duidelijk behoef te aan een derde verzorgingste huis voor bejaarden. Op wat lan gere termijn zal bovendien een vierde verzorgingstehuis nodig zijn. Hoewel de gemeente plan- nen had voor de bouw van een verzorgingstehuis met 125 bed den, is het aantal bedden door de provincie teruggebracht tot 85. Momenteel wordt onderzocht waar zo'n verzorgingstehuis kan wor den gebouwd. Tevens wordt ge werkt aan het vormen van een stichting, waarvan het bestuur op levensbeschouwelijk gebied zo breed mogelijk is samengesteld. Het derde verzorgingstehuis (naast Rijnzate en St. Jozef) moet binnen enkele jaren in gebruik kunnen worden genomen, zo is het plan. Het is wenselijk om ook in Al phen een consultatiebureau voor alcohol en drugs van de grond te krijgen. Daar bestaan ook plannen voor. De gemeente is bereid om steun te verlenen bij het vinden van huisvesting en de financiering (het verlenen van subsidie). Volgens burgemeester Gallas is (met name) het alcohol probleem in Alphen "veel groter dan je op het eerste gezicht zou denken". Hij baseert die conclu sie onder meer op gegevens die afkomstig zijn van de afdeling maatschappelijk werk van de so ciale dienst. laagste inkomens op de kleinste kamertjes zitten met de minste voorzieningen. Ook een aparte tabel voor jongeren onder de der tig jaar in de huursubsidierege ling zou er van getuigen dat jon geren gediscrimineerd worden omdat zij volgens die regeling geacht worden meer huur te kunnen betalen. De wooneisen van jongeren en an dere één- en tweepersoonshuis houdens zouden, volgens het comité niet afwijken van andere woningzoekenden. Volgens Pruisen bestaan er slechts over eenkomsten, namelijk goede be taalbare woningen voor iedereen. Kritiek was er ook op het huidige regeringsbeleid. Pruisen meent dat het als een paal boven water staat dat de woningnood onder één- en tweepersoonshuishou dens met kracht te lijf gegaan moet worden maar dat dat in schrille tegenstelling zou staan met het huisvestingsbeleid van de regering Van Agt "Het aan bod blijft steeds verder achter bij de vraag, en dat betekent een stelselmatig uitsluiten van het recht op wonen voor iedereen Het huidige regeringsbeleid ont neemt elke hoop op een spoedige oplossing voor de huisvestings problemen van jongeren. De so ciale woningbouw komt steeds meer in het gedrang en de nadruk wordt steeds meer gelegd op de koopsector. Kopen of kraken De aanval van de regering op de so ciale woningbouw komt voor veel jongeren neer op een keuze tussen kopen of kraken. Dat be tekent in feite een keuze tussen slechte huisvesting of in de fuik komen van banken of speculan ten, aldus het Landelijk Overleg Jongeren Huisvesting. De eisen die het comité "Iedereen wil wonen" stelt zijn: Verhoging van de bouwactiviteit, recht op zelfstandig wonen vanaf 18 jaar, een opvangcentrum voor daklo zen in Leiden en goedkopere huisvesting onder andere door verbetering van de huursubsidie regeling voor alleenstaanden on der de dertig jaar. LEIDEN - De mensen die nu onderdak vinden in "Huize De Wekker" kunnen vanaf vrijdag hoogstwaarschijnlijk te recht in een pension aan de Gever- straat in Oegstgeest. Dat is tenminste de bedoeling van de eigenaar van het hotel aan de Herengracht, de heer De Wekker (63). Hij vertelt samen met de sociale dienst naar een oplossing gezocht te hebben voor de negen mensen die in "De Wek ker" zitten. Zoals bekend sluit het ho tel per 15 juni zijn deuren. De eigenaar heeft het hotel onderhands verkocht aan de firma De Bolster, welke een bi stro en een kantoor in het pand gaat vestigen. Wat er ook met de mensen, veelal via de sociale dienst naar "De Wekker" door gestuurd, gebeurt: het hotel sluit. Vol gens mede-exploitant de heer Ver mond (45) kan "De Wekker" de exploi tatie van het hotel niet meer aan. "Alle noodgevallen van Leiden en wijde om geving werden de laatste tien jaar, zo lang als ik hier ben, naar ons doorge stuurd. Daklozen, gescheiden mensen, mensen die nergens anders terecht konden. Ons hotel, we hebben elf ka mers, zat altijd vol. Toeristen konden we niet meer aannemen, want de men sen die hier vaak voor meer dan een jaar zaten of nog zitten kwamen laat thuis, maakten herrie, hadden de radio de hele dag aanstaan. Dat kun je geen toerist aandoen." Gebrek aan klandizie was er ook voor de horeca-afdeling van "De Wekker" niet. Vermond daarover: "Tot december waren we volgeboekt met bruiloften en partijen. Hebben we allemaal af moe ten zeggen. Zonde, ja." Het besluit om Huize De Wekker van de hand te doen is min of meer gedwon gen genomen. "De eigenaar kreeg van de dokter te horen dat hij niet meer mocht werken. We hebben De Bolster gebeld en binnen tien minuten was het rond. Verkocht, met inventaris en al." Hij is opgelucht: "Ik werd er ook goed nerveus van. Twee maanden geleden nog werden hier alle ruiten ingegooid door een man die z'n kinderen wilde zien. Kan ik me best voorstellen. Maar je schrikt je rot, midden in de nacht." Verbaasd is de exploitant dat de negen mensen die nu nog in "De Wekker" zijn gehuisvest niet tevreden blijken te zijn met de ruimte in Oegstgeest die ze toe gewezen hebben gekregen. Volgens zijn zeggen kunnen de mensen daar allemaal over een grote kamer, soms met balkon, beschikken. De wens van een paar gasten van een eigen huis is volgens Vermond niet haalbaar. De exploitanten van het hotel hebben hun plicht gedaan, zo vindt hij. Er is naar een oplossing gezocht en die is voor handen. "Hoe dan ook, de zestiende, "s morgens om tien uur moeten ze eruit. Dan gaat het spul gewoon dicht". Wethouder Oosterman zegt het "verve lend" te vinden dat Huize De Wekker" op het punt staat om te verdwijnen. "Maar het staat de man vrij om zijn zaak weg te doen. Het is tenslotte gen particuliere onderneming" zegt hij be rustend. Het noopt hem wel tot het haast zetten achter de plannen voor de bouw van een daklozencentrum. Dat het cen trum er snel moet komen, daar is ieder een het over eens, maar de realisering ervan is voor de wethouder niet een voudig. "Welke daklozen", zo vraagt hij zich af "moet je gaan helpen, wat is precies een dakloze Voordatje weet waar je een daklozencentrum onder moet gaan brengen moet je weten hoe gróót het moet worden. En om dat te weten moet de behoefte bekend zijn. Hiervoor moet je bij de bestaande in stellingen te rade gaan om te weten te komen welk aanbod ze verwachten. Punt is gewoon dat de behoefte nog niet boven de tafel is gekomen", aldus Oosterman die voor 1 juli met een afge rond voorstel over het daklozencen- trum zou komen. Of dat lukt? Er zal in grote trekken iets op papier staan", zegt hij. "Maar een afgerond voorstel, nee, dat verwacht ik nog niet

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21