EIDSCH DAGBLAD Computerproject Leidse universiteit groot fiasco ■s Menselijke resten zijn 77-jarige vrouw van een Bezuinigings plannen kabinet weer vertraagd vandaag Goedkeuring Veronica binnenkort verwacht Schrijvers vanavond in doel bij Oranje Beloning voor tip moordzaak Frankrijk biedt forse compensatieorders aan Tuinplezier voor vnder WOENSDAG 14 JUNI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 i5575 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG - Het ziet er niet naar uit dat het kabi net nog deze week zijn be zuinigingsvoorstellen aan de Tweede Kamer zal pre senteren. De belofte dat die voorstellen half juni het parlement zouden be reiken lijkt niet haalbaar omdat het kabinet het overleg over de ombui gingsoperatie nog altijd niet heeft kunnen afron den. Het voltallige kabinet vergaderde gisteren van 's middags vier uur tot na middernacht. Vanmiddag om drie uur zou het kabinetsbe raad worden voortgezet. De ombuigingsoperatie moet in to taal ongeveer tien miljard gulden aan bezuinigingen opleveren. Vier miljard moet worden ge snoeid op de groei van de sociale voorzieningen, twee miljard moet worden gevonden via be knotting van de ambtenaren-sa larissen terwijl de overige vier miljard moet worden bezuinigd op uitgaven van de diverse depar tementen. Rond die laatste bezuinigingspost zijn in de afgelopen dagen problemen gerezen die de rege ring in tijdnood hebben gebracht bij het afronden van de ombui- gings-besprekingen. Ambtenaren Morgen ontvangt minister Wiegel van binnenlandse zaken verte genwoordigers van de vijf amb- tenarencentrales voor een nieuw gesprek over de ombuigings plannen. In dat overleg wordt niet gepraat over de vraag hoevéél de ambte naren moeten inleveren, maar over de wijze waarop het voort gezet contact tussen binnenland se zaken en ambtenarenorganisa- ties wordt gevoerd. De bezuini gingsplannen t.a.v. de ambtena ren-salarissen zijn vanmorgen bij de ambtenarenbonden bezorgd. De ABVA, met 190.000 leden de grootste ambtenarenbond, wil van Wiegel duidelijke uitspra ken. De bondsraad heeft gisteren in Amsterdam een motie aange nomen waarin van de bewinds man een harde toezegging wordt geëist "voor het waarmaken van het principe van reëel en open overleg" HAKKEN KLAAR terwijl u wacht! NU OOK DONDERDAGAVOND S ZATERDAGS Hogere temperaturen Wolkenvelden, maar ook perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Minimumtemperaturen om streeks 9 graden. Maximumtemperatu- 15 juni: Zon op: 5.19 uur; onder: 22.01 uur Maan op: 15.19 uur; onder: 2.20 uur. Hoogwater te Katwijk om 10.57 en 23.30 laagwater om 6.22 en 19.00 uur. Volgens ABVA-voorzitter Dutman laat de brief echter weinig ruimte voor overleg open. "De brief is geen basis voor een goed oordeel. Overleg kan pas plaats hebben als we het totale bezuinigings pakket weten. Wij kennen pas een deel", aldus Dutman. Hij verwacht dat dit het gezamenlijk oordeel van de bonden zal zijn. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN/DEN HAAG - Het is zo goed als zeker dat Veronica C-omroep wordt. Zowel in Den Haag als in Hilversum houdt men er rekening mee, dat minister Gardeniers van erm binnen enkele dagen het licht voor de aspirant-om roep op groen zal zetten. De ministeriële goedkeuring houdt in, dat de Veronica Omroep Organisatie (VOO) met ingang van 1 oktober a.s. evenveel zendtijd krijgt als de VPRO en de Evangelische Omroep. Bekend is dat men vooral in de kringen van PvdA en CDA niet gelukkig is met het be sluit van minister Gardeniers. De vaste Tweede-Kamercom missie voor erm zal morgen op verzoek van de twee grote fracties over deze kwestie een onderhoud met de minister hebben. De goedkeuring van minister Gardeniers zou in druisen tegen het advies van de Omroepraad, die eerst een onderzoek wil naar eventuele commerciële bindingen van de vroegere piraat. De mogelijkheid wordt zelfs niet uitgesloten dat naar aan leiding van het onderhoud met de Kamercommissie een openbaar debat in het parle ment over de kwestie-Vero- nica zal worden gehouden. (Van één onzer verslaggevers) CORDOBA - Piet Schrijvers staat vanavond in het Nederlandse doel bij de wedstrijd tegen Oostenrijk. Trainer Ernst Happel heeft gistermid dag Schrijvers nog eens persoonlijk bij de training onderhanden ge nomen en kwam vervolgens tot zijn beslissing. Jan Jongbloed, die de eerste drie wedstrijden bij Nederland onder de lat stond, toonde zich vanmorgen zeer teleurgesteld: "Happel zoekt zeker een zondebok voor de 3-2 nederlaag tegen Schotland. Ik kan me niet herinneren een grote fout te hebben gemaakt. Ik moet de tribune op. Voor mij is de WK afgelopen". In de opstelling voor de eerste wedstrijd in de tweede ronde van de WK speelt Ruud Krol als laatste verdediger. In de voorhoede komt Neder land uit met drie spitsen: Johnny Rep, René van de Kerkhof en Rob Rensenbrink. Verder maken van de formatie deel uit: Haan, Jansen, Willy van de Kerkhof, Poortvliet, Brandts en Wildschut. Zoals bekend begint de rechtstreekse reportage van de wedstrijd Oos tenrijk-Nederland om vijf over half zeven op Nederland I. Piet Schrijvers (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Een groot opgezet automatiseringsproject van de Leidse universiteit, waarin ongeveer 3 miljoen gul den is gestoken, is tot nu toe op een groot fiasco uitgelo pen. De gemeentelijke gezondheidsdiensten hebben het op het ogenblik drukker dan normaal met het inenten van de kinderen tegen polio. De gesignaleerde polio-gevallen in ons land (gisteren liep het aantal op tot 33) hebben vele ouders doen besluiten hun nog niet 'geprikte' kinderen alsnog te laten inenten. Door allerlei vertragingen, organi satorische moeilijkheden en on enigheid tussen projectontwik kelaars en computerverwerkers, blijkt er sinds de start van het project in 1976 maar een klein stukje te functioneren. Voor het college van bestuur is dat aanlei ding geworden het project dras tisch te herzien. Het Universitair Informatiesys teem Leiden (UIL, zoals het pro ject heet), is bedoeld om via een centrale computer een beter overzicht te krijgen van gegevens over de taken van de universiteit. Het bestuur zou daar dan op een doelmatige manier gebruik van kunnen maken. Of er met het falen van het project grote financiële schade is geleden valt op dit moment moeilijk na te gaan. Dat hangt o.m. af van hoe het straks verdergaat met de au tomatisering binnen de universi teit. Bekeken zal moeten worden in hoeverre er van de tot dusver opgedane ervaring met de be staande apparatuur nog geprofi teerd kan worden. Vast staat echter wel dat er een compleet nieuwe organisatie moet worden opgebouwd. Daarmee zal op z'n minst een jaar gemoeid zijn. Hoewel niet in alle gelederen van de universiteit wordt erkend dat het UIL-project tot nog toe mislukt is, wijst een vertrouwelijk rapport wel in die richting. Het is een rapport van het Amerikaans- Europese onderzoeksbureau H.F. Sherwood Associates. Dit bureau stelde van 21 maart tot 7 april op verzoek van het college van bestuur - voor een honora rium van 40.000 gulden - een on derzoek in naar de achtergronden van het falende UIL-project. DEN HAAG (ANP) - De menselijke resten die zondagavond 4 juni in een sloot aan de Lozerlaan in Den Haag waren gevonden, zijn van de 77-jarige Clara van Engers. Zij woonde op een flat aan de Hen gelolaan 1144a in Den Haag. Leidsch Dagblad Maandag t/m vrijdag van 18.( 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 210221. Zwaarste straf in corruptiezaak: 4000 gulden AMSTERDAM (ANP) - De recht- bank in Amsterdam heeft van morgen drie van de zes van cor ruptie verdachte Amsterdamse politiemensen ontslagen van rechtsvervolging of vrijgespro ken. De drie overigen kregen een geldboete opgelegd variërend van 2500 tot 4000 gulden. Op deze boetes wordt echter in mindering gebracht de tijd in voorarrest doorgebracht tegen een tarief van 100 gulden per dag, zodat de hoogste resterende boe te uitkomt op 2200 gulden. De of ficier van justitie, mr. F.H. von Meyenfeldt, had tegen de agen ten onvoorwaardelijke straffen geëist, variërend van drie weken tot vier maanden. De politie is dit aan de weet geko men door het natrekken van tips over mensen die enige tijd niet waren gezien. Eén van die tips leidde naar de flat, waarvan een buur de sleutel had om tijdens afwezigheid van de bewoonster de planten te kunnen verzorgen. De bewoonster had evenwel niet gezegd dat zij weg zou gaan. Uit haar agenda en de post in de brievenbus heeft de politie afge leid, dat de vrouw voor het laatst 27 mei in de woning moet zijn geweest. In huis duidde niets er op, dat de vrouw daar vermoord zou kunnen zijn. De vrouw is 25 juli 1901 uit Neder landse ouders geboren. Zij moet al tientallen jaren de Hindoes- taanse godsdienst hebben aan gehangen. Zij is jaren geleden eerst twee jaar en daarna driejaar in India geweest. Eind vorig jaar begin dit jaar is de vrouw, die zich Chandramani noemde (wat ook op haar brievenbus staat), op nieuw voor een half jaar in India geweest. Het verband tussen de foto die in haar woning werd gevonden met het gevonden hoofd kon worden gelegd door het signalement dat patholoog-anatoom dr. J. Zel- denrust had opgesteld. Aan de hand van kleine onderdelen die nog redelijk in tact waren, kon hij de overeenkomst tussen foto en het in verre staat van ontbinding verkerende hoofd vaststellen. Dit hoofd en de ingewanden zaten in een plastic zak die in het water langs de Lozerlaan werd aange troffen nadat twee jongens twee onderbenen hadden gevonden. In die plastic zak vond Dr. Zel- denrust ook een religieuze India se munt en een plastic kikkertie. De vermoorde De politie kreeg nadat publikaties over de vondst waren gedaan, tientallen tips, dikwijls anoniem, kennelijk omdat de tipgevers geen 'gezanik' met de politie wil den hebben. Een van de anonie me tips betrof de vrouw. Ltr. jonge Bokma 11,95 Ltr vieux Hoppe 11,95 Ltr. bessen Coebergh 10,49 ur Bacardi rum 14,95 Ltr Campari 14,95 Scotch whisky VAT 69 11,79 Scotch whisky Ballantines 12,95 Franse PaStiS alc.43% 13,95 24 pijpjes Keiler bier 8,95 KENNEDYLAAN 7 BEVRIJDINGSPLEIN 19 LEIDEN KOPERMOLEN 36 Daarbij kwam het bureau tot weinig opwekkende conclusies en een aantal aanbevelingen om uit de impasse te raken. Zie verder pag. Leiden (Van één onzer verslaggevers) HAARLEMMERMEER - De hoofd-offïcier van justitie in het arrondissement Haarlem heeft tienduizend gulden uitgeloofd voor een tip die leidt naar aan houding van de moordenaar van de Amsterdamse homofiel Wim Lefferts. Lefferts, barkeeper in een gelegen heid waar veel homofielen zich geregeld vertoonden, werd een maand of twee geleden gevonden in de Ringvaart bij Haarlem mermeer. Hij werd, zo stelde het Gerechtelijk Laboratorium in Rijswijk vast, door verwurging om het leven gebracht. De politie van Haarlemmermeer, die samen met een regionaal re cherche bijstandsteam het on derzoek in deze zaak doet, zegt op een dood spoor te zitten. "We hadden slechts één aankno pingspunt en dat was dat hij 's nachts, vlak voor de moord werd gepleegd, was gezien in het hartje van Amsterdam," aldus een woordvoerder van de politie. Volgens hem wordt het onder zoek bemoeilijkt doordat Lef ferts pas drie weken nadat hij werd omgebracht werd gevon den. Er wordt nog wel aan de moordzaak gewerkt, aldus de politie, maar het rechercheteam is niet meer dagelijks op het bu reau in Haarlemmermeer te vin den. 28 PAGINA'S Staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting heeft in de Kamer een fikse nederlaag geleden. De huren gaan voor taan per 1 juli omhoog. Per brief had hij de Kamerleden gisterochtend nog dringend verzocht 1 april als datum vast te houden. Daar was de WD het mee eens. Maar CDA en PvdA oordeelden anders: Brokx moest een bittere pil slikken. PAGINA 7 Morgen tien uur lang cactus- en schelpenmuziek op Hil versum 4 PAGINA 5 t Kreuz: "Nederland is nog altijd favoriet". PAGINA 13 I Van Veen wil snel uitvoering bezuinigingsplannen. PAGINA 23 audio boortoestellen bv De uitstekende service samen met de meest moderne kon- trole-apparatuur, maken Audio Hoortoestellen b.v. tot een echte speciaalzaak. Wij leveren alle bekende mer ken hoortoestellen. Steenstraat 22, Leiden telefoon 071-141538 Fida gediplomeerd. ipeciaalzaken méér tumplezier' Barbecue/Bloembakken Tuinboeken/Broeikassen/Fonteinen/Gazi verzorging/Tuingereedschap/Maaimachii Meststoffen/ Tuinmeubelen/ Tuinverlicht: Zaden/ Zonnewijzi iinn.i.y.'iiuiivtii Amsterdam, Singel 508.?; Amstelveen, Winkelcentrum Binnenhof. Haarlem, Winkelcentrum Schalkwijk. Hilversum, Hilvertshof, parterre Groestzijde. Leidschendam, Winkelcentrum Leidsenhage. DEN HAAG (ANP)-Als Nederland kiest voor de Breguet Atlantic als vervanger van de verouderde Neptune-vliegtuigen van de ma rineluchtvaartdienst gaat de Franse regering akkoord met het door de Franse industrie ge noemde percentage van mini maal 50 procent aan compen satieorders. Daarnaast is de Franse regering be reid zich vast te leggen op een overeenkomst tot het afnemen van tenminste twaalf Fokker F-27 lesvliegtuigen die bestemd zijn voor de Franse Marine. Dat aantal kan mogelijk uitgroeien tot 'een twintigtal'. Aldus minister Van Aardenne van economische zaken in een ant woord op vragen van de vaste Tweede-Kamercommissies van defensie en economische zaken hierover. In het antwoord zegt de bewinds man verder dat de regering geen praktische mogelijkheden ziet voor licentiebouw van de Orion, (de Amerikaanse concurrent als vervanger van de Neptune) in Nederland aangezien de bouw van een serie van slechts dertien stuks in Amerika goedkoper zal zijn dan in Nederland. Carter wil Castro niet ontmoeten WASHINGTON (REUTER) - Het Witte Huis heeft een aanbod van de Cubaanse leider Fidel Castro afgewezen om president Carter te ontmoeten. Washington en Havana blijven daarbij vasthou den aan hun eigen lezingen van de gebeurtenissen die leidden tot de inval in de Zaïrese provincie Sjaba, vorige maand. Het aanbod om Carter te ontmoe ten werd gisteren vanuit Havan na naar Washington meegebracht door twee democratische leden van het Amerikaanse congres.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1