Straks centrale regeling Leidse verkeerslichten NAAST HET NIEUWS Herv. commissie IKON-beleid doorlichten gaat o Geen Nederlandse steun voor brigade Antillen Gemeente wil apparatuur aanschaffen Werkloosheid steeg door schoolverlaters Renovatiewinkel voor Pancras op Driessenplein Verkeerssituatie nadelig voor de Haarlemmerstraat9 er komen steeds meer bomen kamsteeg WOENSDAG 14 JUNI 1978 VARIA PAGINA 19 TOUWTREKKEN George Evans laat zijn gekneusde handen zien nadat hij in een ziekenhuis is behandeld. Evans is één van de 2200 studenten die deelnamen aan een poging een record touwtrekken te verbete ren. Het touw knapte echter en er vielen 70 Gewonden. Vier van deze Amerikaanse studenten verloren bij het touwtrekken zelfs een paar vingers. Het touw, gemaakt van kunstvezel, was be schikbaar gesteld door een elektriciteitsbedrijf. Berekend was dat het een belasting tot 5900 kilo kon hebben. REDT DE STIER Een ingenieur uit Barcelona is gisteren begonnen met een handte keningenactie tegen het houden van stierengevechten. Salvador Raich Ullan, lid van de "internationale raad tegen stierengevech ten", heeft vrijwilligers opgeroepen samen met hem tegen de bloedige Spaanse nationale sport te strijden. Raich Ullan eist een verbod van alle "corridas" en een onmiddellijk staken van alle berichtgeving daarover via radio, televisie en pers. Hij is van plan in Spanje duizenden pamfletten tegen de stierengevechten te verspreiden. AUTOWEG COMPLEET Op tijd voor de vakantie is het autosnelwegennet tussen noord- en zuid-Europa van Denemarken naar Zuid-Italiè compleet. Bij de inwijding van de nieuwe weg van Hamburg naar Flensburg spraken koningin Margrethe van Denemarken en de Westduitse president Walter Scheel van een "belangrijke brug voor Europa" Zij openden de grensovergang Ellund-Froeslev waardoor De nemarken aan het Duitse net van autosnelwegen werd aangeslo ten. De weg van Hamburg naar Flensweg, die na bijna 13 jaar gereedkwam, heeft ruim 780 miljoen gulden gekost. ZELDZAAM Een Zuidamerikaanse fazantensoort die men reeds in 1870 uitge storven waande, is teruggevonden in Peru. Het gaat om de zoge noemde "Penelope met witte vleugels", die de Peruaanse geleer de Hernando de Macedo van de universiteit in Lima na een on derzoek van tien jaar in de droge wouden van Peru heeft ontdekt. Uitgaande van gegevens uit oude geschriften vond hij een kolo nie van enige honderden vogels. De directeur van het Franse museum voor natuurgeschiedenis Jean Dorst, noemde in een rede voor de Franse academie van wetenschappen de ontdekking een opmerkelijk feit, aangezien de botanici en zoölogen doorgaans alleen de verdwijning van soorten planten en dieren moeten melden. Toch ziet de toekomst van de Penelope-fazanten er niet gunstig uit, doordat hun woon gebied door de hout- en steenkoolwinning wordt aangetast. SCHIPHOL (ANP) - Nederland zal de centrale Antilliaanse overheid niet steunen bij de oprichting van de Antilliaanse Ontwikkelings brigade (AOB). Andersluidende geruchten zijn gisteravond met klem tegengesproken door mi nister Van der Stee van Antil liaanse zaken bij zijn vertrek van Schiphol voor een driedaags be zoek aan de Nederlandse Antil len. Hij wordt op zijn reis verge zeld door de gevolmachtigde mi nister Maduro van de Nederland se Antillen. Over de ontwikkelingsbrigade wordt op de Nederlandse Antil len zelf heel verschillend ge dacht. De organisatie moet in de toekomst schoolverlaters, voor wie geen werk te vinden is, van de straat houden. De Arubaanse onafhankelijk heidspartij Mep en de Curagaose Arbeiderspartij Frente behoren onder meer tot de tegenstanders Voor dodelijke mishandeling celstraf en tbr ALMELO (SP) - De rechtbank in Almelo heeft gisteren een echt paar veroordeeld wegens dode lijke mishandeling van een drie jarig Frans meisje. Het meisje was via een Belgische organisatie voor drie maanden ondergebracht bij het echtpaar. In januari overleed de peuter, na dat zij door de vrouw ernstig was mishandeld. De 23-jarige pleegmoeder werd door de rechtbank veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en een voorwaardelijke tbr. Haar man werd veroordeeld tot zes maanden cel. van het project. Zij zien de AOB als een para-militaire organisatie terwijl Mep-leider Betico Croes de brigade zelfs vergelijkt met de arbeidsdienst uit de jaren veertig. Voorstanders verdedigen de op richting ervan door te wijzen op de grote werkloosheid. Zij ont kennen ten stelligste, dat de bri gade een militaire organisatie gaat worden. Minister Van der Stee gaf gister avond toe steun te hebben toege zegd aan de bestrijding van de werkloosheid op de Antillen. Hij wees er evenwel met klem op dat volgens de eilandsregeling Ne derlandse Antillen de bestrijding van (jeugd-) werkloosheid een zaak is van de eilanden afzonder lijk. Nederland is gehouden aan die regeling en kan dus geen steun verlenen aan een werk- loosheidsbestrijdingsproject dat uitgaat van de centrale Antil liaanse overheid, aldus de minis ter. LEIDEN - De gemeente Leiden heeft plannen om de verkeerslichten in de stad beter te regelen. B en W zullen de gemeenteraad in de loop van dit jaar geld vragen voor de aanschaf van een centraal regelap- paraat (zogenaamde pro cessor). Via dergelijke ap paratuur kan de gemeente de verkeerslichten in de stad vanaf één centraal punt bedienen. Voor de aanschaf van een processor moeten nog enkele financiële hobbels worden gaiomen. De apparatuur kost in totaal rond de driekwart miljoen gulden. Wet houder Waal (verkeer) Sprak gis teren de verwachting uit dat de apparatuur volgend jaar kan worden ingevoerd. De centrale regelapparatuur is be doeld om de verkeerslichten be ter aan het verkeer aan te passen. Bovendien is de gemeente via een centrale bediening in staat om de verkeerslichten onderling beter op elkaar af te stellen. Dit geeft dan een betere doorgang van het verkeer. De processor is in feite nodig omdat het technisch niet meer mogelijk is de verkeerslichten via afzon derlijke programma's op de toe- LEIDEN - De werkloosheid in de regio Leiden van het GAB is bij de mannen toegenomen met 65 en bij de vrouwen met 4. Aan het eind van de maand mei waren nog 2265 mannen en 692 vrouwen werkloos. Het niveau van de werkloosheid bij de mannen ligt daardoor boven dat van vorig jaar mei. Toen waren er 2216 man nelijke werklozen. Bij de vrouwen is de stijging nog groter. 124 meer dan vorig jaar. Het aantal bij het GAB geregistreerde vacatures voor mannen liep de vorige maand terug met 48. Bij de vrouwen steeg de vraag echter met 27. De afname van de vraag naar mannen vond voor namelijk plaats in de bouw en de kantoor- en handelssector. De toename van de vraag naar vrouwen betrof vooral de onge schoolde arbeidskrachten. De toeneming van de werkloosheid blijkt vooral een gevolg te zijn van de inschrijving van een aantal schoolverlaters. Bij de man nelijke schoolverlaters kwamen er in één maand 55 bij en bij de vrouwen 35. In diverse gemeenten van het gewest Leiden was de werkloosheid eind mei 1978 als volgt (tussen haakjes de cijfers van de vorige maand). Gemeente Alkemade Katwijk Leiden Leiderdorp Oegstgeest Rijnsburg Valkenburg Voorschoten Warmond Zoeterwoude Gem. buiten gewest vrouwen 65 44) 21 17) 273 264) 55( 65) 1550 (1538) 455 (449) 87 81) 56 55) 76 74) 39 36) 39 31) 13 10) 13 (11) 3 4) 102 95) 32 30) 19 (22) 7 5) 2265 (2200) 692 (688) Veel verkeerslichten op het Stationsplein: straks centraal „bestuurd.' met de computer LEIDEN - De binnenstadswijk Pancras-Oost krijgt in navol ging van de gebieden Noord en de Kooi een renovatiewin kel. Dit informatiecentrum voor de stadsvernieuwing wordt door de gemeente in de vorm van een noodbehuizing (wisselwoning) geplaatst op het Ir. Driessenplein. De raadscommissies volks huisvesting en ruimtelijke ordening gingen gisteravond met deze oplossing akkoord. Van de zijde van de buurt (wijkcomité) bestond veel be zwaar tegen de plaats. Men heeft steeds aangedrongen op vestiging van de renovatie winkel in een pand aan de Groenesteeg. Bij de bespreking in de raads commissies kreeg dit verlan gen steun van enige raadsle den. Wethouders Verboom en Waal verklaarden deze oplos sing echter als onmogelijk. Volgens hen zijn voor huis vesting in een bestaande wo ning geen subsidiemogelijk heden. Van de kant van het buurtcomité werd deze ar gumentatie betwijfeld. Door de steun van enkele raadsleden voor huisvesting in de Groenesteeg leek een oplossing weg te vallen. Het vasthouden aan de volgens hem onmogelijke vestiging was voor wethouder Waal namelijk aanleiding te drei gen met intrekken van het voorstel. De komst van de re novatiewinkel zou zo aan zienlijk vertraagd worden. Dit was voor de commissies uiteindelijk aanleiding om toch voor de noodbehuizing aan het Ir. Driessenplein te kiezen. genomen verkeersdrukte in te stellen. .Aanpassingen en wijzi gingen kosten veel tijd. via een centraal besturingssysteem (met apparatuur die programma's voor de verkeerslichten uitwerkt) kan de gemeente de werking van de verkeerslichten sneller wijzi gen en zo beter op gewijzigde verkeerssituaties inspelen. Het is de bedoeling dat de gemeen te dc verkeerslichten in de stad geleidelijk aan vanaf één punt centraal gaat regelen. In eerste instantie denkt men aan een re geling van tien installaties. In heel Leiden staan in totaal veertig verkeerslichten. Een probleem is echter dat de oude installaties nog niet op het centrale systeem zijn aan te sluiten. De gemeente wil de bediening van de processor nadrukkelijk in ei gen hand houden. Het is de be doeling om het centraal bestu ringssysteem straks onder te brengen in het stadsbouwhuis. De gemeente wijst de mogelijk heid om de regeling van de ver keerslichten bij de politie onder te brengen, af. Volgens wethouder Waal is de re geling van verkeerslichten in de eerste plaats een zaak van het gemeentebestuur en heeft de po litie alleen te maken met de openbare orde. Vanuit deze be nadering kiest men voor een be diening bij de gemeente. De poli tie krijgt overigens wel appara tuur om in noodgevallen de ver keerslichten te beïnvloeden. Bedrijfsleven ziet voordeel voor Breestraat LEIDEN - De sinds vorige week ontstane verkeerssi tuatie in de Leidse bin nenstad (dubbel verkeer in de Breestraat en gedeel telijke afsluiting van de Marktenroute) verlegt het winkelcentrum teveel naar de Breestraat en spe- DRIEBERGEN - Er komt cale hervormd-synodale commis sie die het radio- het beleid en de geldwerving, de administrateur voor het beheer. Mevïsiewerk Een telegram verzond de synode aan de Russische regeringslei der Breznjev waarin deze wordt herinnerd aan de talrijke ver zoeken die hem al hebben be reikt in verband met de gevan genhouding van mensen die zich in Rusland sterk maken voor de naleving van de Helsinki-ak- de interkerkelijke omroep (IKON) gaat onderzoeken Daar toe besloot de hervormde synode, die deze week in Driebergen haar zomerzitting houdt, gisteren. De commissie krijgt de opdracht, in de volgende synode-vergadering verslag uit te brengen en de syno de te adviseren wat haar met be trekking tot de IKON te doen B0TO6pirig6D In kerkelijke kringen bestaat naast Hervormde Kerk: beroepen te hoge waardering nogal wat kri tiek op het programmabeleid van de IKON. Zo gaf de Geloof, Hoop en Liefde-show aanleiding tot veel boos geschrijf. Bij de acht indieners van het voor stel tot vorming van een doorlich tingscommissie leeft de wens dat in de IKON-programma's de Hervormde Kerk meer in haar volle breedte aan bod komt. Ze lijden nu aan eenzijdigheid. Veel kerkleden herkennen zich er niet Een lid van het synodebestuur wierp de critici tegen dat dit wel eens zou kunnen komen omdat men zichzelf in de programma's niet bevestigd ziet. Het IKON-be- stuurslid mevrouw S. Strikwerda herleidde de kritiek voor een deel tot het onvermogen om te luiste ren. Er wordt in de kerk te weinig naar anderen geluisterd. De IKON luistert wel, en dat werkt bevrijdend. De synode besloot gisteren ook tot een structuurwijziging voor de Generale Financiële Raad, die nu een directeur krijgt in plaats van een secretaris. De functie van quaestor-generaal vervalt. De di recteur is verantwoordelijk voor Katwijk aan den Rijn (aanstaan de vacature E. K. Teygeler) W. A. Vlasblom De Bilt, te Apeldoorn A. Sjollema Varsseveld, te Mid- delharnis D. van den Berg Ede, aangenomen naar De Bilt kandi daat G. P. Schlingmann Huizen (voorheen Melbourne), de be noeming tot ziekenhuispastor te Deventer D. Zinkstok aldaar, naar Hoogeveen B. van der Lelie Raamsdonk, naar Ouderkerk aan de Amstel Ph. J. Stoutjesdijk Hellendoorn, naar Linschoten (tijdelijk) R. W. Scholten te De Bilt, bedankt Hasselt Haaselt C. van den Bergh Rotterdam-Zuid, voor Amersfoort J. P. Smit Win kel (NH), voor Honselersdijk M. de Jong Mijnsheerenland, voor Valkenswaard J. J. van der Wal Arum-Kimswerd. Gereformeerde Kerken: beroepen te Mijdrecht F. W. Fokkema La ren (NH), te Hillegom en te Dok- kum D. Bouwknegt Rotterdam- IJsselmonde, te Veenhuizen (voor geestelijke verzorging in justitiële inrichtingen) W. ten Ka- te Vleuten, te Honselersdijk H. de Boer Halle, te Vorden J. R. Zijl stra Delfzijl, bedankt voor Wer kendam M. C. Kersten Scheve- ningen, voor Berkel A. Klap Fij naart, aangenomen naar Woer den H. E. Bijleveld IJlst, naar Wolvega kandidaat M. L. Beima Oosterwolde (Fr.). Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: aangenomen naarLutten kandidaat H. J. Messelink En schede, naar Assen (voor zen- dingsdienst in Brazilië) J. P. C Simpelaar Lisse-Oegstgeest, be dankt voor Rotterdam-Delfha- ven K. J. Keegstra Arnhem, voor Rijswijk (ZH) H. G. Venhuizen Ede. Chr. Geref. Kerken: aangenomen de benoeming tot luchtmacht- predikant in lang verband W. F Kruis Wildervank, naar Putten A. Bijkerk Aalten. Geref. Gemeenten: bedankt voor Nunspeet L. Blok Capelle aan de IJssel, voor Krimpen aan de IJs- sel J. van Haaren Amersfoort, voor Eindhoven M. Mondria Waardenburg. Doopsgezinde Broederschap: aan genomen naar Zeist mevrouw L. Beeftink-Hoogstraal Emmen. Baptistengemeenten: bedankt voor Delfzijl G. Bosveld Munten dam. Ontslag Priester-docent dr. J. Waldram van de rk theologische hoge school in Amsterdam heeft we gens voorgenomen huwelijk zijn ontslag ingediend. Volgens dr. Waldram verkeert het bestuur van de hogeschool in de onmoge lijkheid hem nu te handhaven en hem bij een instructie tot ont slag de nodige rechtsbescher ming en sociale zekerheid te ge ven. Morgen beslist de hoge- schoolraad, waarvan dr. Wal dram voorzitter is geweest, over de ontslagaanvrage. ADVERTENTIE T-bomen-plan van Kamsl tc steeds meer automobil eg's Automobielbedrijf bv stijgt het aantal bot Maar het is ook eer zowel bij autokopei Wij houden u op de hoogte! nze omgeving hun n de combinatie Volkswagen/Audi/Kamsteeg sn dat in het volgende plantseizoen, n onze omgeving geplant zal worden, iucces dat de actie 'aanslaat! als bij de - gemeentelijke - instanties. iedere koper van een nieuwe Volkswagen/ Audiwordt bedacht met een boom Audi OOOD Oegstgeest/ Leiderdorp/Voorschoten/ Katwijk werkt nadelig voor de winkels in de Haarlem merstraat en omgeving. Deze opvatting werd gisteravond van de kant van het bedrijfsleven verkondigd door de heer Brum- mer. Als vertegenwoordiger van de Kamer van Koophandel wees hij bij de voortgezette behande ling van het verkeerscirculatie plan door betrokken raadscom missies op dit effect van de ver keerssituatie in het stadscen trum. Volgens de heer Brummer voelt het bedrijfsleven „nu al dat de Bree straat meer voordeel heeft bij de huidige situatie". Dit voordeel - meer publiek - zou veroorzaakt worden door het feit dat de Mark tenroute is weggevallen als bus verbinding. De opmerkingen van de heer Brummer werd iri de raadscom missie van verschillende kant met verbazing ontvangen. PvdA-raadslid Ranner sprak van „een paradoxale situatie" en wethouder Waal zei „verrast te zijn". Beiden vroegen de heer Brummer of het bedrijfsleven zijn bewering ook op omzetcij fers staaft. Daarom moest de ver tegenwoordigers van de Kamer van Koophandel bekennen nog niet over cijfers te beschikken, maar „meer gevoelsmatig" te spreken. De heer Brummer hield een plei dooi om bij de vaststelling van de toekomst van Breestraat en Marktenroute rekening te hou den met een evenwichtige verde ling van het verkeer over het hele winkelcentrum De raadscommissies spraken zich gisteravond uit voor het onder zoeken van drie toekomstige mo gelijkheden voor het verkeer op Breestraat en Marktenroute. De eerste is dubbel verkeer (zowel auto en bus) op de Breestraat en de Marktenroute vrij )allen fiet sers/bromfietsers). De tweede oplossing is dubbel autoverkeer in een deel van de Breestraat (tussen Rapenburg en Koorbrug steeg) en busverkeer over de Markenroute. De derde moge lijkheid is dubbel autoverkeer in de hele Breestraat en busverkeer in beide richtingen op de mark tenroute. De commissies deden ook een uit spraak over de toekomstige ver- keersituatie op het Noordeinde. In meerderheid wees men de door B en W voorgestelde oplos sing af om het verkeer over het Noordeinde in één richting te la ten rijden (fqin) en terug (stad uit) over het Galgewater. De overlast voor het Galgewater werd daar voor als onaanvaardbaar gezien. PvdA-raadslid Mentzij kwam met een voorstel voor een oplossing, waarbij het Noordeinde in beide richtingen bereden wordt maar via verplaatsing van de stoplich ten bij het Rapenburg naar kruispunt Witte Singel telkens slechts in een rijrichting gereden kan worden. Het fiets verkeer zou zo verder over het Galgewater kunnen rijden. De commissies besloten uiteinde lijk ook hier drie verschillende mogelijkheden (handhaven be staande situatie, splitsing ver keer en variant Mentzij) nader te onderzoeken. De oplossing-Mentzij werd overi gens van de zijde van de ambte lijke projectgroep en het open baar vervoer zwaar aangevallen. Men wees op bij uitvoering van dit idee onaanvaardbare wacht tijden bij het kruispunt Rapen- burg/Breestraat.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19