Goed voetbal komt wel in tweede ronde ABN Bank Brazilië-Perubang voor elkaar Fijn op reis gaan. En alles perfect geregeld hebben. Wij helpen. „Neuberger moet direct opstappen..." Ernst Happel trekt zich niets aan van de kritiek 11 11 Baroti neemt afscheid VOORSTELLINGSAVOND TOUR DE FRANCE '78 Reductiebon waarde 2,50 WOENSDAG 14 JUNI 1978 BUENOS AIRES - Het bezoek van de rechtsextremistische oud-pi loot van de Luftwaffe Hans-Ul- rich Rudel aan het trainings kamp van de Westduitsers in Argentinië krijgt nog een staar tje in het Westduitse parlement. Een aantal afgevaardigden van de SPD heeft de regering mid dels mondelinge vragen om na dere informatie verzocht over het "door de Duitse voetbalbond (DFB) klaarblijkelijk geheim gehouden bezoek van Rudel, dat beschouwd moet worden als een provocatie van alle democra ten". De SPD-er Wolfgang Schmidt eiste bovendien het "onmiddellijke ontslag" van DFB-voorzitter Neuberger en diens perschef Wilfried Gerhardt. Schmidt her innerde eraan dat de voormalige Westduitse minister van defen sie Georg Leber onder druk van de publieke opinie twee jaar ge leden gedwongen was na een be zoek van Rudel aan een kazerne twee generaals te ontslaan. Het zou niet meer dan „rechtvaardig en billijk" zijn als voor de twee voetbalbonzen dezelfde conse quenties werden getrokken. Het weer in Argentinië, tot nu toe buiten verwachting goed, is gisteren omgeslagen. Vooral in de omgeving van Buenos Aires, waar door de dichte mist het luchtverkeer volledig is lamge legd. Zowel het internationale vliegveld Ezeiza als de luchtha ven voor binnenlands verkeer is gesloten. Vluchten uit het bui tenland worden doorgestuurd naar Montevideo, die uit het binnenland naar Mal der Plata en Cordoba. De ploeg van Tunesië mag on danks het feit dat zij uitgescha keld is, tot het eind van het we- reldtoernooi in Argentinië blij ven. Een beloning voor het goe de spel van de Tunesiërs (3-1 winst tegen Mexico, 0-0 tegen West-Duitsland en 0-1 verlies te gen Polen). Deze blijde bood schap werd telegrafisch overge bracht door de minister van sport Hedi Nouri, in opdracht van de Tunesische premier. CORDOBA: een herademing. Wat een ruimte. Een groot verschil met het stinkende Mendoza. Twee weken bivakkeren in Mendoza is teveel voor een Europeaan. Met pijn in de keel van de uitlaatgassen die de nauwe straten van Men doza vergiftigen. Cordoba is anders. Dat merkt men op het moment dat men het vliegveld ver laat. Een stad die leeft. Met parken, gezellig winkelstraten en zowaar kroegjes. Happel: "Ik ga mijn eigen gang" De switch van Mendoza naar Cor doba doet weldadig aan. Ook voor het Nederlands elftal dat nu aan de tweede ronde begint van deze wereldkampioenschappen in Ar gentinië, zou deze verandering best wel eens goed kunnen zijn. Want Potrerillos kwam de spelers de neus uit. Het prachtige hotel in de Andes lag zo ver weg van de bewoonde wereld dat de spelers lukt het dan niet in Argentinië. Is dit Nederlandse elftal dan zo kwa liteitsarm? Zeker niet. Happel durft echter geen veranderingen aan. In de tweede ronde zal hij wel moeten omdat een drietal spelers al op voorhand is afgeschreven. Neeskens heeft een gekneusde rib, Rijsbergen sukkelt met een pijn lijke enkel en Suurbier heeft last van zijn knie. Wie gaan hen ver vangen? "Daarover laat ik me niet uit. Ik maak mijn opstelling niet meer bekend. Die Zuidamerikanen dra gen alles uit. Ik ken Oostenrijk. Ik weet wat me te doen staat" RESULTAAT MENDOZA. - Marcos Calderon en Claudio Coutinho hebben beiden, kort na aankomst in Mendoza, ver klaard dat zij liever in de "Europe se" groep zouden spelen. Brazilië en Peru zijn bang voor elkaar. Peru omdat het, op twee uitzonderingen na, altijd verliezer is geweest in de wedstrijden met Brazilië. Courtin- ho omdat hij beter dan wie ook weet dat Brazilië in dit toernooi minder presteert dan werd ver wacht. De Braziliaanse trainer heeft daar in de loop der dagen twee verklaringen voor gegeven, ten eerste de druk die steeds op zijn ploeg heeft gelegen omdat er een prestatie gele verd moest worden, ten tweede omdat hij meent dat zijn elftal in Mar del Plata heeft moeten spelen op een veld dat niet geschikt was voor het voetbal van zijn mensen. Aan de ene kant heeft Peru, gezien de resul taten in het verleden, meec reden tot angst dan Brazilië, maar Peru is juist een ploeg die in dit toernooi vér uitgroeid boven de ver wachtingen. In de voorbereidingsperiode was Peru drie keer kansloos tegen Brazilië en Argentinië. Nederlagen met 0-3 (1 mei te Maracama), 1-2 (Buenos Aires), en 1-3 (Li ma). Calderon echter wijst er op dat hij in die periode niet of slechts gedeeltelijk de be schikking had over Cueto, Duarte, Munante en Manzo en dat hij pas daarna de vruchten is gaan plukken van het werk dat hij en de spelers hebben gedaan. "Wij hebben tegen de Europese ploegen goede prestaties gele verd in dit toernooi en daarom hadden wij de strijd met hen best willen voortzetten. Wij Zuidamerikanen kennen elkaar van ha ver tot gort" De trainer van Peru heeft nog een reden Brazilië te vrezen. Niet alleen kent Brazilië zijn groep door en door, Brazilië's trainer Coutinho was ook conditietrainer van de Peruanen toen de groep zich voorbereidde op het vorige wereldkampioenschap en via een nederlaag (0-1) en een gelijkspel (1-1) werd uitgeschakeld door Chili. De ploegen stonden bovendien tegenover elkaar in de finaleronde van de Zuidamerikaanse kwali- ficatiegroep. Brazilië won de onderlinge wedstrijd met 1-0 door een doelpunt van Gil. "Sindsdien", zei Calderon, "zijn wij een stuk beter gaan spelen. Vooral aanvallend heb ben wij kracht ontwikkeld en ik heb het idee dat zoiets niet helemaal van Brazilië kan worden gezegd. Daardoor zal de balans meer in evenwicht zijn dan vroeger" In de Braziliaanse ploeg, is het spelen van Rivelino bepaald geen zekerheid. De bles sure (voet) van de spelmaker gevoegd bij de gevolgen van de lichte griep die hij had, ma ken het waarschijnlijk dat Coutinho hem nog niet voldoende fit zal achten. Hij zal vrijwel zeker nog een wedstrijd rust krijgen om weer helemaal klaar te zijn voor de wed strijd tegen Argentinië, die nog door ieder een als de sleutel wedstrijd in de groep wordt beschouwd. "Wij zijn", verklaarde Coutinho. "Niet naar hier gekomen om in de groep achter te blij ven. Wij willen verder spelen in Buenos Ai res en ik geloof dat wij daartoe de mogelijk heid hebben. Een elftal als dat van Brazilië kan niet zo blijven voetballen als wij in de eerste wedstrijden hebben gedaan. Tegen Oostenrijk was er al een verbetering zicht baar en ik neem aan dat die lijn zich door zet" zich kluizenaars voelden. Een uit stapje naar Mendoza was al een feest. Het Sierras hotel in Alta Gracia, op zo'n vijftig kilometer afstand van Cordoba is mondainer dan ho tel Potrerillos. In één vleugel huist Oranje, de andere wordt ingeno men door de eerste tegenstander Het is duidelijk. Opnieuw zal Oostenrijk. "Ach dat gibt kein Happel zijn speelwijze, dus ook de probleem," zegt Happel. "We zien keuze van zijn spelers, geheel af- elkaar niet. We zijn van elkaar ge- stemmen op zijn tegenstander, scheiden. En dat casino? Daar Voor hem geldt slechts het resul- maak ik me niet druk over. De vei- taat. Het doet hem niets dat Ne- ligheidsdienst heeft me toegezegd derland zich met afschuwelijk dat geen speler er in komt zonder voetbal voor de tweede ronde mijn toestemming. Nou en jullie heeft geplaatst. Dat in tegenstel- weten hoe we beschermd wor- ling tot Jan Zwartkruis, die zegt: den". "De spelers zijn niet gek. Die be- Na het zwakke optreden tegen grijpen sommige zaken donders Iran, Peru en Schotland kreeg goed. Ze hebben me een in een Happel de schuld. Doet hem dat krant soldaat van Oranje ge- iets? "Nee, helemaal niets. Ik trek noemd. Hier voel ik me een marte- me niets aan van kritiek. Ik blijf laar". mezelf en ga mijn eigen gang. Ik Dat kan overigens weer een heel niet weten wat ik fout heb ge- andere rol worden als Nederland ADVERTENTIE Bij de ABN kunt u niet alleen een prima vakantie boeken, u kunt er ook alles regelen om die vakantie werkelijk onbezorgd te maken. Zo zijn er natuurlijk ABN Reisverzekeringen met zeer bescheiden dagpremies van f 1,- tot f 2,- per persoon. U kunt allerlei extra's meeverzekeren als u wilt. En dan de vragen over reisgeld? Wat voor cheques of vreemd geld moet u meenemen naar het land van bestemming? Waaraan moet u in bepaalde landen in het bijzonder denken? Uw ABN-kantoor helpt u alles op tijd in orde te maken en geeft u enige nuttige wenken mee. Die staan in de folder: 'Al uw reiszaken vlot geregeld'. Stuur mij dc folder 'Al uw reiszaken vlot geregeld' Dhr./Mevr.:11 geregeld. En waardevolle wenken... Straat: Plaats: - i Ik heb een rekening bij ABN-kantoor: I I I I I I In ongefrankeerde envelop zenden aan: ABN Bank, Afd. 1. D.50, Antwoordnummer 1555, 1000 PA Amsterdam. BUENOS AIRES - Lajos Baroti, de coach van het teleurstellende Hongaarse team bij het wereld kampioenschap voetbal, heeft gisteren verklaard, dat hij terug treedt. De veteraan-coach van Hongarije verklaarde bij vertrek uit Buenos Aires dat hij zeker het team van zijn land niet langer zal begeleiden en niet in aanmerking wil komen als coach bij het Euro pees landenkampioenschap van het volgend jaar, de Olympische Spelen van 1980 of de wereldbe ker van 1982. Het ligt voor de hand dat niet al leen Willie Johnston een straf overhoudt aan dit wereldkam- pioenschapstoernooi. Hij werd door de Schotse bond wegens do ping voor het leven uitgesloten voor het nationale elftal. De FIFA deed er - voor de zekerheid - nog eens een jaar schorsing voor in ternationaal voetbal boven op. De Schotse voetbalbond heeft echter ook nog "plannen" met Don Mas- son, Lou Macari en Ken Burns, die in navolging van illustere voorgangers als bijvoorbeeld Billy Bremmer en Joe Harper zich de woede van de Schotse voetbal bond op de hals hebben gehaald. Masson, toch al aan het einde van zijn carrière en Macari wordt verweten dat zij Schotse verslag gevers onjuiste mededelingen hebben verstrekt, dan wel zaken hebben verteld die niet voor publicatie geschikt waren. Bums is beschuldigd van slecht gedrag tijdens de periode van de ploeg in Argentinië. De zaak zal in Glasgow verder worden uitgezocht, maar ver wacht wordt dat het drietal voor ten minste een jaar zal worden uitgesloten voor het Schotse na tionale elftal. daan. Ik geef toe dat we in Mendo za geen voetbal hebben laten zien. Dat komt wel in de tweede ronde. Voor mij is er niks aan de hand". WARMTE Voor de andere betrokkenen wel. Happel mist een kardinale eigen schap: warmte. In zijn eentje be leeft hij deze WK, zijn eerste als trainer. Slechts door één man wordt hij terzijde gestaan. Arie de Vroet is zijn klankbord. Ernst Happel zou zich meer tussen de spelers moeten begeven. Maar dat weigert hij categorisch. "Als ze problemen hebben, komen ze maar naar mij toe". Een uit spraak die erop duidt dat in die twee weken dat het verblijf in Mendoza duurde langzamerhand een gat is ontstaan tussen Happel en zijn Spelers. Dat gemis aan con tact is niet Happels enige fout. Ook op het tactische vlak is de vaak zo geroemde Oostenrijker in een put gevallen. Bij Feyenoord, zo zei men jaren geleden was Hap pel het tactisch brein. Waarom Oostenrijk mocht verliezen. Een dergelijke nederlaag kan in elk geval Happel zich niet meer permitteren. ADVERTENTIE Heurop voor. vader, die weet waar Abraham de. ADVERTENTIE Woensdag 28 juni - aanvang 20.30 uur Groenoordhallen - Leiden Op deze avond zullen de ploegen, ploegleiders etc. voor gesteld worden aan het publiek. Gastheer: Hans v. Willigenburg Verder werken mee: Lee Towers The Tumbleweeds Ciska Peeters Luv The Cliftons Organisatie: Wim Bosman Productions Toegangsprijs 15,- met reductiebon uit deze krant f 12,50 Reserveer nu alvast een zitplaats via alle kantoren van het Leidsch Dagblad. Voorstellingsavond Tour de France '78 Leidsch Dagblad, een aktieve krant!!

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15