Kreuz TI oil and nog altijd favoriet' optimisme Na gesprek toch weer 't Is een filter, 't Blijft een Camel. hoort Kritisch commentaar Oostenrijk vliegt eruit WOENSDAG 14 JUNI 1978 PAGINA l: JA, £M IJ£ NOMEN DAN AJETOPTJD joop peten- N/N6 VAN 'T AMERIKAANSE .NEGENTAL EHÖNKBAIE OP PAT EUANP ZEEP POPULA/P. i PRESIDENT CAsTPo IVAS OO/r EEN ÖOE/E POPJE 1 S/OP'J TNEMEN P/E MANNEN EEN IVEPSTPJPJE TEÓEN CUBA ZO SEP/EUS OPAT PAT BOOTJE P/CHTIN6 YANKEE DOLL,AP *h STAP/UM jE ISIAUCK UN CORDOBA - Niet dat het gesprek, dat de Oranjeklanten onmiddellijk na aankomst in Alta Gracia voerden, nieuwe gezichtspunten heeft opgeleverd, maar voor het eerst sinds dagen overheerste gisteren weer het optimisme. Pim Doesburg wilde wel kwijt dat Oranje met een goede start tegen de Oostenrijkers en wat geluk, in de buurt van de strijd om de derde of vierde plaats zou geraken en Ernst Happel, riep warempel uit dat hij het alle matige verrichtingen ten spijt nog ziet zitten in de huidige Oranje- groep. Het gesprek zelf kwam nauwelijks van de grond. Waar het bij Oranje aan schort, dat wist niemand. De PSV'ers opperden, dat er te weinig loop werk zonder bal is verricht, maar vonden nauwelijks bijval. Tenslotte voelde een aantal spelers zich tegen Iran, Peru en Schotland zo aan de door Happel verstrekte opdrachten "gebakken", dat de PSV'ers er ver der maar het stilzwijgen toe deden en dat leverde weer een boos gezicht op van Ruud Krol, met name toen zijn positie en zijn gedrag ter sprake kwamen. Krol: "Dat is toch minstens merkwaardig, krijgen die knapen eindelijk de kans om te zeggen wat ze op hun lever hebben, en dan houden ze de kaken op elkaar". Waarom zei Willie van de Kerkhof niets toen hem de kans werd geboden7 De Eindhovenaar. "Ruud zei dat zijn gedrag misschien niet aardig was, maar hij deed het in het belang van het elftal. Nou, als dat zo is, dan wil ik dat belang eveneens dienen, vandaar". Maar hoe is het gedrag dan van Krol? Willie van de Kerkhof: "Ruud snauwt voortdurend en dat komt met name op de jongere spelers slecht over. Het begint al in de kleedka mer, waar Krol geprikkeld opmerkingen maakt over shirts, die sommi gen uit hun broek willen laten hangen. Ik vind datje die betrokkenheid niet moet overdrijven. Het is zeker niet de aard van de Brabander om je daar prettig bij te voelen. Kijk, een Amsterdammer laat zich gelden maar een Brabander denkt eerst goed na". Commentaar van Krol: "Ik zal die knapen harder aanpakken, dat beloof ik ze. Ik handel in het belang van de ploeg. René van de Kerkhof heb ik bijvoorbeeld gezegd dat-ie beter uit zijn ogen moet kijken. Liefst vijf keer liep-ie tegen de Schotten buitenspel, ja mag ik daar alsjeblieft als aanvoerder wat van zeggen?" Gekrakeel Wat leverde het gesprek meer op dan wat gekrakeel? Willem Suurbier. "Niets. Of ik nooit weg ben gegaan bij Ajax. Als het bij Ajax weer eens slecht ging, kwamen ze met zo'n open gesprek op de proppen. Geef mijn portie maar aan fikkie. Luister, we kunnen gewoon niet beter. Meer bewegen zonder bal? Akkoord. Maar dan moet Happel wel anders laten voetballen. In 1974 was ik echt een moderne vleugelverdediger, die in één lijn liep. Ik pakte daarbij alles, wat er op mijn weg kwam. Maar hier moet ik een vent uitschakelen en als ik een keer naar voren ga, wordt er al vanaf de bank naar me gefloten. Aardig dit soort gesprekken, maar het heeft geen zin. We mogen er niet meer over praten, maar ik vind datje er niet om heen komt. Cruijff, het enige verschil is Cruijff. Die man is hier niet, dus houd dan alsjeblieft op met je open gesprekken. Organisato risch klopt er evenmin een moer van. De dokter moest ons gisteren onze kamer wijzen. De lieve man wist zijn eigen kamer niet eens. Dat bedoel ik. Hoe wil je concurreren met ploegen, die al vier jaar onafgebroken bezig zijn? Natuurlijk, de fout ligt bij de KNVB. Die bond had na 1974 een sterke man aan moeten wijzen, die vier jaar lang zijn gang kon gaan. Hoe kan je vertrouwen hebben in iemand, die tien weken van te voren even wordt aangesteld? Ach, ik bekijk het allemaal wel. Of dacht je dat het mij niet had verbaasd dat ik Jordan tegen die Schotten moest bewa ken. Als Happel had gezegd tegen Brandts: jij pakt Jordan, want ik weet datje hemMcunt afstoppen, dan had ik gezegd: OK, ik sta er naast. Het duurt mijn tijd wel uit. Voor mijn part zet Happel me tegen Nanninga. Zal ik niet goed kunnen koppen, so what. Dat gezeur ook over Krol. Ruud is nou eenmaal zo, hij zegt zelf dat - ie het niet zo meent. Maar die jonge jongens denken er anders over. Wat wil je 21 mensen, 21 verschillende karakters." Een schouderophalen ook bij Wim Rijsbergen: de Lcidenaan "Ik heb dit soort dingen bij Feyenoord eveneens meegemaakt. Als het slecht gaat probeert men het met gesprekken, waarbij dan minder belangrijke za ken een eigen leven gaan leiden. Krol bedoelt het allemaal goed. Ik geloof hom, wanneer hij zijn soms harde woorden uitlegt als opbouwen de kritiek. Wanneer de prestaties goed zijn, is iedereen dit soort dingen weer vergeten." GER STOLK Gebruik 'm goed. HILVERSUM - In de rust van Ne derland-Oostenrijk wordt van avond in het radiosportpro- gramma Langs de Lijii aan vo gels van velerlei pluimage de ge legenheid gegeven om commen taar op de wedstrijd te geven. Er wordt dan opgebeld naar spe lersvrouwen, naar Feyenoorder Aad Mansveld, naar AZ-mana- ger Hans Kraag, terwijl de zater dag scheidsrechter Bob Dammers zijn visie op de leiding mag ge- Overigens zal het Oostenrijks team met het volgende team uitkomen Koncilia, Sara, Pezzey, Breiten- berger en Ober mag erHickers- berger, Prohaska en Krieger; Ja- ra, Kreuz en Krankl. Rob Rensenbrinkuitdaging Ernst Happel stuurt Oostenrijk complimenten CORDOBA - Ernst Happel, on langs na afloop van de inter land Oostenrijk-Nederland in Wenen voor landverrader uitgescholden blijkt zijn landgenoten bij nader inzien een gelukstelegram te heb ben gestuurd. Willy Kreuz: "We konden onze ogen niet geloven. Vooral Senekowitz was verbaasd. Ik ken Happel niet zo goed. Maar-ik heb al tijd begrepen dat hij nogal laag op het huidige Oosten rijkse voetbal neerkijkt. Happel liet ons per gelukste legram weten dat hij en de hele Nederlandse ploeg ons complimenteerde met de kwalificatie na afloop van de wedstrijd tegen Spanje". Saillant punt: na terugkeer in Amsterdam, zei Happel onlangs na de interland Oos tenrijk-Nederland dat hij bijna zeker wist dat zijn landgenoten zonder een doelpunt te maken na een ronde weer naar huis zouden gaan. CORDOBA - Maria Kreuz bevond zich gisteren niet onder de Oostenrijkse spelersvrou wen, die als gevolg van het royale gebaar dat een Weense bank maakte, de wedstrijd van hun mannen tegen Nederland gratis kunnen bijwonen. Zaken gaan voor het meisje", grapte echtgenoot Willi, gisteren bij aankomst in Cordoba. De zaken bleken bij nader inzien nauw verband te houden met een te elfder ure door Feyenoord-directeur Peter Stephan gearrangeerd gesprek, aangezien het de Rotterdamse club ineens bittere ernst is geworden Kreuz alsnog een verbeterd contract voor te leggen. woi^en^ Buenos^ hij alleen bijtekent indien ze be- YWjjjiÈ. JjiK *0. r« :d 1n rrui t< i i f 'mÊmm*.. Zoals je weet moet Feyenoord me laten gaan naar Oostenrijk voor twee ton. Gisteren echter belde mijn vrouw Maria mij op. Ze had een prettige en een minder prettige bood schap. Om met het laatste te be ginnen, ze zou hier niet heen ko men. De reden was een telefoon- "De jongens doen alles voor Senei tje van Stephan, waarin hij tegen Maria zei, de Feyenoord me bij nader inzien toch graag wilde houden. Ik heb nooit gezegd, dat ik per se weg wil bij Feyenoord. De reden van mijn ongenoegen was mijn verlaagde contract. Stephan verzekerde Maria dat Feyenoord zich royaler wilde op stellen. Aangezien mijn vrouw al tijd mijn zakelijke belangen waar heeft genomen, kan ze nu - zelfs zonder dat ik er bij ben - met Ste phan onderhandelen. Dat ge sprek met Stephan vindt mo gen (vandaag, red.) plaats". Met vele uren vertraging arriveerde de Oostenrijkse ploeg gisteren van Buenos Aires in Cordoba. Kreuz: „De zaak zat potdicht. Mist. We moesten eerst dertig kilometer met een bus rijden naar een ander vliegveld, voor we konden opstijgen. Persoonlijk heb ik niet staan te dringen om tegen jullie, Nederlanders, te spelen. Weliswaar draait Holland slecht en wij tegen de verwach ting in erg goed, maar Nederlan ders zijn net als Duitsers. Het zou mij niet verbazen indien Holland in de tweede ronde de sterren van de hemel speelt. Liever hadden we in de groep gezeten waarin Peru speelt". Kreuz leek niet de enige, die erg op zag tegen de wedstrijd tegen Oranje. Op Sara en Obermayr na, reageerde de Oostenrijkse ploeg inclusief bondscoach Helmuth Senekowitz nogal geschokt toen het nieuws bekend werd dat de vice-wereldkampioen de eerst volgende tegenstander zou zijn. Robert Sara echten „Rensenbrink, dat is een uitdaging voor me. Een geweldige speler, die ik bewon der en die me eerlijk gezegd tij dens de in Parijs gespeelde finale van de Europa Cup II als Au- stria-speler alle hoeken van het veld heeft laten zien. Ik ben blij met deze kans op rehabilitatie. Overwint hij me opnieuw, dan zal ik als een goed verliezer reage- Vrijwel alle andere spelers zien huizenhoog op tegen Nederland. Kreuz weer. „Natuurlijk is Hol land favoriet. Ik zeg dat niet om jullie zand in de ogen te strooien. Holland kan veel beter. Dat weet ik uit ervaring. Wij zijn met een ploeg, die daar lang de kwalitei ten niet voor heeft, bij de laatste acht gekomen. We stellen ons van het verdere verloop niet zo gek veel meer voor met tegenstan ders als Holland, Duitsland, en Italië". Niettemin mogen we ons niet ver gissen in de Oostenrijkers. De sfeer is uitstekend en dat kan al lerminst van Oranje worden ge zegd. De spelers spiaken eerder af dat allen de baard zouden laten staan tot die eerste nederlaag een feit was. Na Brazilië-Oostenrijk (uitslag 1-0) werden de stoppels tenslotte geschoren. Kreuz: „Dat duidt inderdaad op een groot saamhorigheidsgevoel. Ogen schijnlijk dan. Bovendien werkt de kwestie Merkel nog altijd na. Op een gegeven moment zou Merkel, de huidige trainer, Sene kowitz aflossen. Zo besloot ten minste de Oostenrijkse voetbal bond, waarbij de zaak zo goed was voorbereid dat er al een smoes was gevonden om Sene kowitz te ontslaan. Twaalf man hebben toen echter gezegd, dan spelen wij geen wedstrijd meer. Toen heeft de bond eep oplossing bedacht, waarin Merkel tot ma nager benoemd zou worden. Maar Senekowitz wil niets met de man te maken hebben, zodat hij nu in Wenen zit. Merkel heeft in zijn boosheid uitgeroepen: Ik heb niet aan de wieg van dit team ge staan, ik wil ook niet aan het graf staan. Dat heeft ons een enorme kick gegeven. In die mate, dat de jongens nu willen sterven voor Senekowitz". Hoe gaat Oostenrijk vanavond te gen Holland voetballen? Kreuz: „Voorzichtig, dat is logisch. Ik heb gevraagd of ik weg mag uit de spits. Kijk, een tweemans-aan- valslinie is al moeilijk. Maar Krankl, die loopt geen meter. In mijn eentje verzuip ik en dat kan ik niet hebben, nu ik me voor het wereldfront moet waarmaken. Het eerste duel verliep voortref felijk voor me. Als middenvelder voel ik me veel prettiger. Daarna keerde de geschorste Krieger te rug als verdedigende midden velder en schoof ik op naar de eerste lijn. Maar vooral tegen Holland zie ik daar tegenop als tegen een berg. Dat is niet onaar dig bedoeld voor Krankl, want hij is nu eenmaal iemand, die zonder een stap te lopen op zijn kans blijft loeren. Maar dat gaat wel ten koste van mij en daarom voel ik er weinig voor om zo door te gaan". Oostenrijk-Nederland, is het een voor- of een nadeel, dat Kreuz te gen voetballers speelt die hij erg goed kent, maar die andersom net zoveel van hen afweten? De Feyenoorder „Ik zei het al, we vliegen er toch uit. Ik speel tegen Krol net als ik met Feyenoord te gen Ajax speelde. Misschien ko men we elkaar de komende jaren opnieuw tegen. Ik heb steeds ge zegd dat ik me nog te jong voel om nu al naar Oostenrijk terug te keren". GER STOLK ..Happel-elP vanavond gehandicapt aan de start CORDOBA - Willem Suurbier, Wim Rijsbergen en Johan Neeskens spe len vanavond vrijwel zeker niet mee in de wedstrijd Oostenrijk-Ne derland. Suurbier blijkt een knieband tegen de Schotten ernstiger te hebben verdraaid dan zondag werd aangenomen en evenmin goed ziet het er uit ten aanzien van de enkel van Rijsbergen. Rijsbergen: De ellende is de verhuizing. De apparatuur is nog altijd onderweg hier naar toe. Dat betekent dat ik nu nog niet ben behandeld en dat ik twee dagen heb verloren. Neeskens, die zoals bekend twee gekneusde ribben heeft, zal waar schijnlijk zondag tegen Duitsland evenmin van de partij zijn. Ernst Happel wist gisteren nog niet hoe hij tegen de Oostenrijkers laat spelen. Of het PSV-duo Brandt-Van Kraaij in het centrum opereert, waardoor Krol naar de linksbackplaats opschuift die hij in West- Duitsland bekleedde, daarop wilde Happel niet ingaan. Evenmin op de vraag of Lubse, Boskamp dan wel Schoenaker spelen. Wat wel zeker lijkt is, dat Ernie Brandts vanavond tegen Oostenrijk zijn officiële interland-debuut maakt.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13