Belgische para s zagen geen rebel Scherpe veiligheidsmaatregelen bij proces Westduitsers NAAST HET NIEUWS Zomertijd blijft een chaos Italianen voor UwKunstgebit handhaving wet op terrorisme Spoedoverleg in Libanon over terugtrekken Israël lyill I lil hl 1 'Ir'l - WAGNER DOET POGING TOT ZELFMOORD Aardbeving in Japan Washington geeft spionage toe Als u een vleessoort wilt, waarmee het nooit mis kan gaan, koop dan kip. DINSDAG 13 JUNI 1978 PAGINA 9 LUXEMBURG (ANP) - De ver keersministers van de EG hebben gisteren in Luxemburg opnieuw een poging gedaan om in de na bije toekomst alle Eg-landen op één lijn te krijgen voor wat betreft de invoering van de zomertijd. Maar het is er weer niet van ge komen Het is nu vrijwel zeker dat er volgend jaar in Europa weer landen met en zonder zomertijd zullen zijn en dat de zomertijd weer op geheel verschillende tijd stippen ingevoerd en beëindigd zal worden. Het is zelfs de vraag of het lukt om voor het jaar 1980 de zomertijd-chaos op te lossen. Hoe uiteenlopend de kwestie op het ogenblik geregeld is, blijkt uit het volgende: dit. jaar lopen alleen de drie Benelux-landen en Frank rijk in de pas met een zomertijd die duurt van 2 april tot 1 okto ber. Ook Italië heeft zomertijd, maar lopend van 27 mei tot 30 september. Duitsland en Dene marken hebben geen zomertijd. Ierland en het Verenigd Konink rijk weer wel, maar dan van 19 maart tot 29 oktober. Voor de Europese niet-Eg-landen geldt: Oostenrijk, Zwitserland en Lichtenstein hebben geen zomer tijd. Andorra en Spanje wel, na melijk van 2 april tot 1 oktober. Polen heeft ook zomertijd van 2 april tot 1 oktober. In Grieken land begint de zomertijd welis waar ook op 2 april, maar daar eindigt ze weer op 24 september. Portugal heeft een zomertijd die loopt van 26 maart tot 24 septem ber en Turkije van 2 april tot 15 oktober. Spoorwegen en lucht vaartmaatschappijen ondervin den daardoor de grootste moei lijkheden bij het samenstellen van hun dienstregelingen. Dat het in de Europese gemeen schap niet zo best lukt met het in voeren van zomertijd in alle lan den tegelijk heeft een politieke oorzaak. West-Duitsland wil geen afwijkende tijd van die van West- Berlijn. Om gelijke tijd te berei ken kan men vrijwel niet buiten de medewerking van Oost- Duitsland, dat dan ook de zomer tijd moet invoeren. Niets is moei lijker dan met de Oostduitsers iets te regelen, zo zei de Duitse staats secretaris Ruhnau in de raad in Luxemburg. Zolang Duitsland geen zomertijd heeft voeren Zwitserland en Oos tenrijk die ook niet in, zo hebben die landen laten weten, en ook Denemarken wacht af wat de Duitsers gaan doen. Italië wil pas een "lange" zomertijd (begin nend in april) als Oostenrijk en Zwitserland ook zo'n zomertijd hebben (mo.ar de Zwitserse bevol king heeft juist per referendum invoering van zomertijd afgewe- zen). Het Verenigd Koninkrijk wil de duur van zijn zomertijd wel aan passen aan die van de andere EG- landen, maar de Britse regering heeft daarvoor toestemming van het parlement nodig. "Met naar het parlement gaan, wachten we dan wel tot we weten hoever Duitsland staat", aldus de hou ding van de Britse regeringEn zo zal de kwestie van de zomertijd misschien in de herfst opnieuw in een Europese ministerraad be handeld worden, maar dan zal er opnieuw geen besluit vallen. BRASILIA (AFP/ANP) - De oor logsmisdadiger Gustav Franz Wagner heeft in de gevangenis Amerika veroordeelt schending van mensenrechten in Oeganda WASHINGTON (UPI) - Het Ame rikaanse Huis van Afgevaardig den heeft gisteren met algemene stemmen een resolutie aange nomen waarin het schenden van de rechten van de mens in Oe ganda wordt veroordeeld. In de resolutie vraagt het Huis presi dent. Carter stappen tegen het bewind van president Idi Amin te ondernemen, bijvoorbeeld een handelsembargo. De resolutie, die voor de regering niet bindend is, beoogt Ameri kaanse bedrijven te bewegen geen handel met Oeganda te drij ven. Eén van de indieners van het stuk vestigde in het bijzonder de aandacht op de koffie-impor- teurs. Hij beschuldigde hen er van het bewind van Amin in stand te helpen houden. "Miljoenen Amerikanen zijn er on kundig van dat zij bijdragen aan de terreur in Oeganda door uit dat land geïmporteerde koffie te ko pen", zei hij. van Brasilia, waar hij opgesloten zit, geprobeerd zelfmoord te ple gen. De Braziliaanse federale po litie heeft dit gisteravond be kendgemaakt. Wagner werd onlangs door toedoen van de Oostenrijkse 'nazi-jager' Simon Wiesenthal in Brazilië op gespoord. Na enige tijd ontkend te hebben dat hij de sinds de Tweede Wereldoorlog gezochte oorlogsmisdadiger was gaf de thans 66-jarige Wagner twee we ken geleden toe dat hij inderdaad de plaatsvervangend comman dant van de nazi-vernietigings kampen in Treblinka en Sobibor was geweest. Hij wordt ervan beschuldigd in die kampen beestachtige misdaden te hebben begaan en mede-ver antwoordelijk te zijn voor respec tievelijk 800.000 en 250.000 do tten. Vele slachtoffers voor de gaskamers had hij persoonlijk uitgezocht. Wagner was de rechterhand van de beruchte kampcommandant Franz Stangl, evenals hij Oosten rijker. Stangl werd in 1967 in Bra zilië aangehouden en in 1970 aan West-Duitsland uitgeleverd en veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf. Stangl overleed in 1971 aan een hartaanval. Volgens Braziliaanse kranten was Wagner in 1950 in Brazilië gearriveerd op een Syrisch paspoort. Wagner had geprobeerd zelfmoord te plegen door het glas van zijn bril te breken en de stukken door te slikken. Een cipier zag dit en Wagner werd met spoed naar de ziekenafdeling gebracht. Hij is nu buiten levensgevaar. BASKETBAL - De Pre-Olympi- sche basketbaltoernooien van 1980, waarin landen zich kunnen kwalificeren voor de Spelen van Moskou worden voor de heren gehouden in Zwitserland en voor de dames in Bulgarije. SENDAI ReuterIUPI) - In woners van Izumi nabij Sendai in Japan zijn na een aardbe ving hun woningen ontvlucht en overnachten in de open lucht uit angst voor nieuwe aardbevin gen. Tenminste 21 personen werden gedood en 331 gewond tdoor een aardbeving gisteren in het noorden en midden van Ja pan De schok hield secondenlang aan en had een kracht van ,7-8 op de schaal van Richter. Wol kenkrabbers in Tokio schudden op hun grondvesten. In de buurt van Sendai ontstonden aard verschuivingen en werd de elek triciteit- en de gastoevoer ver broken. Langs de kust van Honsjoe vormde zich een vloed golf. De meeste treindiensten in het noorden van Hondsjoe wer den opgeschort. De politie ver wacht dat het aantal doden nog zal stijgen. BRUSSEL (SP) - Belgische parachutisten die uit de Zaïre se provincie Sjaba terugkeren, zeggen daar nooit ook maar een opstandeling te hebben gevonden. Wel veel muitende regeringstroepen van president Moboetoe. „De militairen van het vreemdelingenlegioen zagen kennelijk wel altijd en overal rebellen", zo zei de majoor Walter Mertens hier bij zijn terugkeer uit Zaïre een beetje spot tend. rees knapenkoor, dat voor de Belgische soldaten was opgetre den. Sedertdien begeleiden de Belgen hun burgerpersoneel tot aan de huisdeur. Volgens be trouwbare bron zijn vier of vijf muitende Zaïrese militairen ter dood veroordeeld en terechtge steld. Binnen enkele weken zullen alle resterende Belgische militairen terugkeren. Berichten over een abominabel slechte sfeer onder de Belgische troepen worden doof het ministerie van defensie in Brussel categorisch tegenge sproken. Wel heeft majoor Mer tens verklaard dat het tussen de Belgen en de Fransen in Sjaba niet erg boterde. Uit Belgische bronnen blijkt dat president Moboetoe zijn troepen nog steeds niet onder controle heeft en dat de meeste Europea nen ginds met alle geweld weg- willen. Sommigen krijgen daar voor geen toestemming, omdat zij voor het wankele bedrijfsle ven onmisbaar zijn. In het week einde is daarom een aantal blan ken per privé-vliegtuig en in het geheim gevlucht. In Kambovc lieten 150 blanken weten dat zij tegelijk met de Belgische en Franse militairen wegwillen. Al deze mensen vinden het leven ginds niet meer te vertrouwen nu Moboetoe's troepen, geholpen door andere Afrikanen (voorna melijk Marokkanen), geleidelijk aan de macht over moeten ne men. Men spreekt van een „wild vertrek" van blanke burgers. De berichten over plunderingen door Zaïrese regeringstroepen zijn dit weekeinde door in Brus sel terugkerende militairen weer bevestigd. Zo werd het burgerpersoneel van het Belgische kamp in Kamina iedere avond buiten de poort door de manschappen van Mo boetoe opgewacht. Daar werd hun in het donker alle loon en voedsel afgepakt. Hetzelfde lot onderging de leiding van een Zaï- PARIJS -Prinses Caroline van Monaco in een onderonsje met haar verloofde Philippe Junot tijdens de finales van het open Franse tennistoernooi. Het paar zal op 28 Juni in Monaco in het POST VOOR JANSEN In het Turkse dorp Jesilkoj wordt elke brief die geadresseerd is aan Mustafa Baysal door de postbode luidkeels op het dorpsplein voorgelezen. Er wonen in Jesilkoy namelijk 42 Mustafa Bayals en op het Turkse platteland wil men noal eens straatnaam en huis nummer weglaten. Tegen de tijd dat de post komt verzamelen de "Jansens" van het dorp zich op het plein. Komt de inhoud hun bekend voor dan eisen zij het epistel op. De burgemeester van Jesilkoy, zelf een Mustafa Baysal, zegt dat het probleem van de telefonische oproepen nog niet bevredigend kon worden opgelost. Van de 342 dorpelingen dragen namelijk 28 de naam Ali Bajsal. Als er een gesprek voor Mustafa of Ali Bajsal binnenkomt gaan alle dragers van deze naam in de rij staan om met degene aan de andere kant van de lijn te spreken en te vragen of de oproep soms voor hem bestemd is. KALVERVIERLIN G In de Noorditaliaanse stad Medea is gisteren een kalvervierling geboren. De vier kalveren verkeren in goede gezondheid. Vol gens deskundigen komt een vierling bij koeien slechts eenmaal voor op de 300.000 tot 400.000 geboorten. ONTVOERING ALS RECLAME Teruglopende klandizie deed de Egyptische waarzegster Rauwja Firki naar een drastisch reclamemiddel grijpen: zij ontvoerde twee meisjes. De bezorgde ouders bood zij vervolgens aan gebruik te maken van haar "toverkracht", want zij zou door haar gaven de verblijfplaats van de kinderen kunnen aangeven. Toen zij in haar hut een "tovervuur" aanstak, werden de door wierook bedwelmde kinderen wakker en begonnen te huilen. Zij werden door de politie bevrijd ADVERTENTIE ROME (DPA) - Met ongeveer 77 procent van de afgegeven stem men hebben de Italianen zich in het referendum van zondag en gisteren in meerderheid uitge sproken voor handhaving van de wet die deels drastische maatre gelen bevat ter bestrijding van terrorisme en onrust. Dit bleek gisteravond toen nagenoeg de volledige resultaten van het refe rendum bekend waren. Tegen de wet sprak zich bijna 23 procent van het electoraat uit. De tweede waag van het referen dum, of de politieke partijen in BEIROET, TEL AVIV (Reuter) - VN-functionarissen hebben gis teren spoedoverleg met de Liba nese regering gepleegd om een oplossing te vinden voor moei lijkheden die op het laatste ogenblik waren gerezen bij dé te rugtrekking van Israël uit zuid- Libanon. Vandaag zou die terug trekking voltooid worden. Westelijke diplomatieke kringen zeiden dat de geheime contacten volgden nadat Israël de meeste van zijn militaire posities in het gebied had overgedragen aan rechts-Libanese milities in plaats van aan de VN-vredesmacht (Unifil). Volgens genoemde kringen poog den de VN-functionarissen een compromis met de Libanese re gering te bereiken opdat de VN- militairen de gebieden zouden kunnen binnengaan die nu onder controle van de rechtsen staan. Het opperbevel van Unifil had al geruime tijd geprobeerd van het bewind in Beiroet opheldering te krijgen over de status van de mili ties. De jongste Israëlische stap had dit tot een gebiedende eis gemaakt, zo zei men. Westelijke diplomaten geloofden dat Israël dit gebied onder con trole wil houden door zijn ver bond met de christelijke ongere gelde troepen die de Palestijnse guerrillastrijders in het zuiden bestreden na het einde van bur geroorlog urgeroorlog in novem ber 1976. Israëlische functionarissen wei gerden officieel commentaar. Maar sommige functionarissen zeiden privé dat de Israëliërs in feite nooit de christelijke encla ves in het zuiden hadden bezet en dat zij deze nu dus niet aan Unifil konden overdragen. De VN-macht, die nu bijna 6000 man omvat, moet ingevolge een besluit van de Veiligheidsraad van maart toezien op de Israëli sche terugtrekking, de vrede in zuid-Libanon handhaven en de controle zodra dit mogelijk is aan de Libanese autoriteiten over dragen. Italië ook in de toekomst uit de staatskas moeten worden gefi- nahcierd, werd eveneens positief beantwoord. Voor handhaving van deze wet sprak 56,5 procent zich uit, tegen 43,5 procent. Over het resultaat van het referen dum heerste gisteravond bij de vijf regeringspartijen (christen democraten, communisten, so cialisten, sociaaldemocraten en republikeinen) zowel teleurstel ling als weugde. Ze moesten con stateren dat hun aanhang over de aan de orde zijnde kwesties soms ernstig verdeeld bleek, vooral over de waag inzake de partijfi nanciering. De tegenstanders van deze wet behaalden in Zuid-Ita- lië bijna overal een kleine meer derheid. De communistische par tijleider Enrico Berlinquer zei na het bekend worden van de uitslag dat de uitspraak voor het hand haven van de wetten in die gebie den het duidelijkst is waar de communistische aanhang het sterkst is. Het referendum was noodzakelijk geworden door acties van ver scheidene kleine oppositiepartij en die handhaving van de twee wetten aanvochten. Doden na aanvaring GIBRALTAR (Reuter) - Zeker vijf mensen zijn omgekomen en drie worden vermist bij een aanvaring tussen een Amerikaans en een Algerijns wachtschip. De aanva ring gebeurde gisteren bij dichte mist in de Straat van Gibraltar. Alle doden en vermisten zijn van de Amerikaanse ertstanker Yellow stone. Drie opvarenden van het Algerijnse schip werden ernstig gewond, de gehele dag onwrikbaar op zijn plaats! Als U wilt, dat Uw kunstgebit de ge hele dag door gemakkelijk, stevig en zeker zit, neem dan Dentofix - het speciale moderne poeder - en strooi een weinig op de gebitsplaat. U zult meer dan tevreden zijn en alle onge makken van Uw kunstgebit vergeten, want U kunt lachen, spreken en eten zoals U wilt! Dentofix is daarbij ver frissend en is een weldaad voor Uw ge hemelte. Verkrijgbaar bij apotheken en drogisterijen. WASHINGTON (Reuter) - De Ver enigde Staten hebben gisteren toegegeven dat eën wouwelijke Amerikaanse diplomaat uit Mos kou was teruggeroepen na bewe ringen dat zij betrokken was bij wat wordt genoemd, ongepaste activiteiten. Sovjet-blad Izvestia meldde giste ren, eerder op de dag, dat de Amerikaanse diplomate Martha Peterson de Sovjet-Unie had moeten verlaten nadat zij vorig jaar op een brug in Moskou was betrapt met spionage-materiaal. Het incident zou destijds op ver zoek van de Amerikaanse ambas sadeur in de doofpot zijn gestopt. De Izvestia zei het voorval met name te publiceren wegens de recente arrestatie van twee Rus sen in Amerika op beschuldiging van spionage en de Amerikaanse beschuldiging dat de Russen af luisteren in de Amerikaanse am bassade in Moskou. Het ministerie van buitenlandse zaken in Washington erkende gisteravond dat Martha Peterson nu in Washington werkt. ADVERTENTIE PORRENTRUY (DPA) - In het oude slot Porrentruy in Zwitserland is gisteren het proces begonnen tegen de Westduitsers Gabrielle Kroecher-Tiedemann en Chris tian Möller. Met het oog op het proces zijn buitengewoon scherpe veiligheidsmaat regelen getroffen. De twee Westduitsers staan terecht wegens poging tot moord op twee Zwitserse douanebeambten. Ze werden op 20 de cember gearresteerd nadat ze bij de Frans- Zwitserse grenspost Fahy twee Zwitserse douanebeambten met pistoolschoten verwondden. Hoe lang het proces zal duren is nog niet bekend. De advocaat van de beide verdachten, Hans Zweifel, had al voor het begin van het pro ces bezwaar gemaakt tegen het grote poli- tievertoon. Hij kon zo niet ongestoord met zijn cliënten spreken en onder dergelijke omstandigheden kon hij niet aan het pro ces deelnemen. Hij legde er echter de na druk op dat hij de advocaat blijft. De rech ter verdaagde daarop de zitting, nauwe lijks twee uur nadat hij begonnen was. De rechtbank zal een nieuwe verdediger toewijzen en het proces wordt weer voort gezet op 26 juni. De regering van West-Duitsland heeft om uitlevering van Gabrielle Kroecher ver zocht. In 1973 is zij in de Bondsrepubliek veroordeeld tot 8 jaar gevangenisstraf we gens poging tot moord op een agent. Zij behoorde echter tot degenen die in maart 1975 uitgewisseld werden tegen de ont voerde christen-democratische politicus Peter Lorenz. Voorts zou zij in december 1975 betrokken zijn geweest bij de aanslag op de conferentie van de ministers van de OPEC-landen (organisatie van olie-pro ducerende en exporterende landen) in Wenen. Christian Möller wordt ervan verdacht *,wee bankovervallen in Kassei te hebben ge pleegd. Hij heeft daarvoor vier weken in hechtenis gezeten, maar moest wegens gebrek aan bewijs weer vrijgelaten wor den. 24

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9