Geen gratis heroine zwaar verslaafden Begrotingstekort hoger dan geraamd Vijf jaar geëist voor overval juwelierszaak Den Uyl vraagt toetsing van zijn ombuigings- voorstel ROOF MET DODELIJKE AFLOOP OPGELOST STAATSSECRETARIS VEDER-SMIT Voorjaarsnota Mees: financiële armslag... Voor die reis naar Amerika, bijvoorbeeld. ^nnia- Konstant Krediet 'ONHOUDBARE SITUATIE' DINSDAG 13 JUNI 1978 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (SP) - Oppositieleider Den Uyl van de PvdA heeft het kabinet-Van Agt gevraagd het Centraal Planbureau opdracht te geven berekeningen te maken van zijn alternatieve bezuini gingsvoorstellen. In een brief aan premier Van Agt dringt Den Uyl erop aan, dat re kensommen gebaseerd op zijn voorstellen tegelijk te publiceren met de voor deze week aange kondigde bezuinigingsvoorstel len van het kabinet. Den Uyl heeft zijn gedachte ont vouwd in de nota Werkgelegen heid door solidariteit. De opposi tieleider ging in deze nota uit van een sterke inkomensmatiging. Gedurende vier jaar zou worden afgezien van reële loonstijging, terwijl voor inkomens boven modaal een teruggang van vrij beschikbaar inkomen oplopend van een half procent tot vier pro cent moet worden doorgevoerd. Den Uyl veronderstelt, dat de werkloosheid kan worden terug gedrongen als de werkenden een extra loonoffer brengen, terwijl dan een verslechtering van de in komenspositie van de laatstbe- taalden en mensen met een so ciale uitkering achterwege kan blijven. LEKKERKERK (ANP) - Na een jaar lang speuren heeft de rijks politie in Lekkerkerk drie man aangehouden, die ervan worden verdacht een 82-jarige inwoner van dit plaatsje, Bernardus F. Sloof, bij een inbraak zo te heb ben verwond dat hij korte tijd la ter overleed. Het drietal had hem van 142 be roofd. De mannen zijn inmiddels voor de officier van justitie bij de recht bank in Rotterdam geleid. Voorts worden de mannen verdacht van 25 andere inbraken in verschil lende plaatsen in Nederland. De aangehoudenen, die al eerder voor diefstal en inbraken zijn veroordeeld, zijn de 36-jarige zanger Huibert D. L. uit Rotter dam, zijn 34-jarige broer Abel L., een stratenmaker uit Leeuwar den, en de 31-jarige uitsmijter Johan J. van der S. uit de Maas stad. Het slachtoffer, dat in de avond van 31 juli vorig jaar in zijn huis in Lekkerkerk flinke tikken op het hoofd had gekregen, overleed op 4 november in het Dijkzigtzie- kenhuis in Rotterdam aan een hersenbloeding. Majoor R. Bordewijk van de rijks politie sprak van een "uit de hand gelopen inbraak". Van voorbe dachten rade is volgens hem geen sprake geweest. De drie aangehouden mannen was ter ore gekomen, dat Sloof er warmpjes bij zat. Majoor Borde wijk: "De dorpsroddel is een ei gen leven gaan leiden. Sloof zou tachtig mille hebben geërfd. Het zijn de bekende "ouwe kous"-verhalen. De man had wel ongeveer ƒ60.000 op de bank staan, maar vrijwel geen geld in huis. GRONINGEN (SP) - Heeft de 45- jarige Groningse landbouwer Pieter Broekema geen geld of wil hij de alimentatie aan zijn ex- vrouw niet betalen? Hoe het zij, Pieter Broekema wordt sinds 16 mei van dit jaar gegijzeld en ver blijft sindsdien, nogal afgezon derd, in het huis van bewaring in Assen. Hij heeft daar al een hongerstaking achter de rug. Zonder enig resul taat. Zoals ook het kort geding dat Pieter Broekema liet aan spannen tegen zijn voormalige vrouw Ursula Zinke uit Hooge- zand-Sappemeer voor hem op een fiasco uitliep. Voor de presi dent van de Groninger recht bank, mr. G. Overdiep, is het een uitgemaakte zaak: Pieter Broe kema heeft wèl geld, maar hij weigert het te gebruiken. Intussen demonstreren sinds za terdag 3 juni in Assen, voor het huis van bewaring, leden van de stichting belangenbehartiging van gescheiden mannen en va ders. En volgens de woordvoer der van deze stichting, de heer F Knaup uit Amsterdam, is men van plan met die demonstratie door te gaan totdat Broekema vrij is. Voor deze stichting is het een uitgemaakte zaak dat gescheiden mannen en vaders vaak op on juiste wijze financieel worden uitgeknepen om het hun ex- eéhtgenotes mogelijk te maken de rest van hun leven op hun por temonnee te leven. Maar met hun demonstratie willen zij vooral ook pleiten voor afschaffing van de gijzeling als dwangmaatregel voor mannen die weigeren ali mentatie te betalen. De vraag is nu maar in hoeverre Pieter Broe kema een goed voorbeeld i de ellende len. jaar getrouwd was, tweeduizend gulden per maand moeten beta len, een bedrag dat werd vastge steld op grond van zijn veronder stelde inkomen. Maar juist dat vecht Broekema aan: "Ik moet leven van de bijstand". En dan is f2000,- inderdaad een groot be drag. Broekema zelf heeft in alle toon aarden verzekerd dat hij geen geld heeft en dus de alimentatie niet kan betalen. Dit vooijaar had de landbouwer uit Kropswolde een alimentatieschuld van ruim 9000 gulden, een bedrag dat in middels nog weer belangrijk is gestegen. Maar de reden dat hij gegijzeld zit was dus dat bedrag, de stand van zaken zo ongeveer eind maart. Broekema zou zijn ex-vrouw, met wie hij achttien de gescheiden In het kort geding stelde Broekema dan ook "dat hij niets meer bezit, zodat het tenminste aan twijfel onderhevig is of hij enig bedrag kan betalen, zodat het middel van gijzeling ontoelaatbaar is". Broe kema deed het aanbod f 757,23 te betalen, wanneer Ursula Zinke erin zou toestemmen dat de gij zeling werd opgeheven. Ursula Zinke dacht daar niet over. De van Duitse afkomst zijnde vrouw is ervan overtuigd dat Pie ter Broekema wel geld heeft en zij meent daarop, gezien de alimen tatieregeling, ook recht te heb ben. De vrouw kreeg de vorige week duidelijk steun van de pre sident van de Groninger recht bank, mr. Overdiep. Deze bracht enkele feiten naar buiten die de sympathie, die de arme gegijzel de Broekema bij velen toch op wekte, nogal hebben doen ver killen. Mr. Overdiep wees er in zijn vonnis op dat Broekema samen met een broer eigenaar was van een maat schap. Het halve aandeel in die maatschap, "welk aandeel grote waarde had en in de huwelijks gemeenschap viel", werd plotse ling door Broekema prijs gege ven. Hij deed daarvan afstand. Tot de huwelijksgemeenschap van Pieter Broekema en Ursula Zin ke behoorde ook een tegoed van f 67.000,-, dat op een rekening bij de Ned. Middenstandsbank stond. De vrouw had daarop evenveel recht als Broekema en liet daarom op het bedrag beslag leggen uit vrees dat haar ex-man het anders zou opnemen. Broe kema verzoende zich vervolgens weer met de vrouw die zich bo vendien liet overhalen het beslag weer op te heffen. Dat deed zij waarop de landbouwer ijlings die 67 mille opnam. En sindsdien is het bedrag spoorloos. Mr. Overdiep hierover "Aanvan kelijk weigerde Broekema te zeggen waar het gebleven was. Daarna verklaarde hij dat hij het deels had opgemaakt aan cafébe zoek en andere geneugten en deels had verbrand...". De heer Overdiep weigert het te geloven. En in zijn vonnis sprak hij het onomwonden uit "Terwijl wij al grote moeite hebben om te kunnen geloven dat een Gro ningse boer papiergeld zou ver branden, maakt hij het ons door wisselende verklaringen geheel onmogelijk om daaraan geloof te hechten". De president van de Groninger rechtbank wijst er ook op dat Broekema de voorgeschiedenis steeds weglaat en in zijn verhaal het altijd heeft over de bijstand waarvan hij moet leven. Maar hoe nu verder? Mr. Overdiep: "Deze financiële noodtoestand is door Broekema zelf veroorzaakt. Het ligt op zijn weg om die noodtoestand te beëindigen door de afstand van zijn half aandeel van de maat schap terug te draaien en het banktegoed weer tevoorschijn te brengen". En met die uitspraak van de presi dent van de Groningse rechtbank lijken de kansen van de Gro ningselandbouwer om voortijdig uit het Assense huis van bewa ring te kunnen stappen wel ver keken. Hij zal zijn gijzelingstijd (drie maanden) wel gewoon moe ten uitzitten. En daarna kan de zaak zich gaan herhalen. Er zal overigens nog een poging worden ondernomen de beide partijen met elkaar te verzoenen. De advocaat van Broekema heeft dit aangekondigd. Pieter Broe kema: martelaar voor de zaak van de gescheiden mannen en va ders? Of een koppige Groninger die zichzelf gezworen heeft dat zijn ex-vrouw niet zal profiteren van zijn bezit? AMSTERDAM - In het koninklijk paleis op de Dam in Amsterdam is gisteren een speciatct tentoonstelling geopend over de geschiedenis van het draaiorgel. Op de foto wordt uitleg gegeven over de werking van een speelklok aan een groepje kinderen in de troonzaal van het paleis. De expositie wordt verzorgd door het nationaal n speelklok tot pierement" DEN HAAG (SP) - De rijks begroting voor dit jaar laat een gat van zeshonderd miljoen gulden zien. Dit meldt minister Andriessen aan de Tweede Kamer in de zoge naamde voorjaarsnota, ADVERTENTIE Of welk doel dan ook. Met het Ennia Konstant Krediet hebt u altijd geld achter de hand dat u op elk gewenst moment kunt besteden. En wat de maandelijkse aflossing betreft: u krijgt 2 unieke vrijstellinqskaarten om in te zetten wanneer betaling i niet gelegen komt. Vraag uw verzekeringsadviseur over het Ennia Konstant Krediet. Hij regelt het vliegensvlug. Snel geld zodra u 't nodig hebt. cember het kabinet-Van Agt aan trad. Naast deze tegenvaller heeft het nieuwe kabinet nog met enkele andere tegenvallers te maken ge kregen, maar ook met meeval lers. Per saldo zal het begrotings tekort tweehonderd miljoen ho ger uitkomen, dan in de begro ting 1978 was geraamd. Het kabinet-Van Agt heeft besloten deze tweehonderd miljoen uitga venstijging weg te werken door op andere begrotingsposten te Het totale begrotingstekort voor dit jaar wordt nu geraamd op elf miljard gulden. het verloop van ontvangsten en uitgaven van de lopende rijksbe groting wordt weergegeven. In de begroting 1978 had het vorige kabinet-Den Uyl rekening ge houden met verlaging van perso neelsuitgaven, berperking van de sociale voorzieningen van over heidspersoneel en een voordeel voor de schatkist als gevolg van de afschaffing van de kinderaf trek bij de loon- en inkomsten belasting. Deze bezuinigingsmaatregelen in het kader van de één procent operatie waren nog niet tot uit voering-gekomen, toen in de- AMSTERDAM (ANP) - Het regent klachten over de atmosfeer in de vrouwentoren van de Amsterdamse Bijlmerbajes. Zowel gedetineerden als bewaaksters lijden aan hoofdpijn, huiduit slag, vermoeidheid, misselijkheid, prikkende ogen, droge kelen en verstopte neuzen. De directie heeft een onderzoek naar de oorzaak van de klachten toegezegd, maar tot nu toe is daar niets van gekomen. Dat bleek gisteren tijdens een voorlopig getuigenverhoor voor de rechtbank in Amsterdam. Het verhoor vormt de inleiding op een kort geding dat twee vrouwelijke gedetineerden uit de Bijl merbajes hebben aangespannen tegen het ministerie van justi tie. Zij eisen dat het ministerie maatregelen treft om in de situa tie verbetering te brengen. ,,'s Morgens ben je zo uitgedroogd dat je geen woord kan uit brengen tot je een glas water hebt gedronken", zo verzekerde een ex-gedetineerde uit de vrouwentoren aan de rechter-com- missaris, mr. W. D. H. Asser. Volgens een bewaakster is het gebouw bij warm weer niet koel te krijgen, omdat er geen raam open kan en de luchtverversingsinstallatie tekortschiet. De beide klaagsters verlangen dat TNO een onderzoek instelt naar het ventilatiesysteem (er is geen airconditioning) en de bouwmaterialen die in de vrouwentoren zijn toegepast. DEN HAAG (SP) - Staats secretaris mevrouw Ve der-Smit (volksgezond heid) ziet geen heil in het plan gratis heroine te ver strekken aan zwaar ver slaafden. Tegen het ver strekken van methadon - een vervangend middel - bestaat bij de bewinds vrouwe geen bezwaar. PvdA en PPR hebben gisteren bij de staatssecretarissen aange drongen op het gratis uitgeven van heroïne aan ernstig verslaaf den. In een motie, ingediend tij dens de gisteren gehouden open bare commissievergadering over hulpverlening aan drugverslaaf den, hebben beide oppositiepar tijen dit voorstel aan de Kamer voorgelegd. Door het gratis verstrekken van he roïne aan verslaafden, zo stelt de PvdA, kunnen de criminele bij verschijnselen van druggebruik beter worden beperkt. Naarmate de overheid succesvoller wordt in het bestrijden van de handel in heroïne, zal de verslaafde sneller overgaan tot diefstal en roof om aan geld te komen voor zijn steeds duurder wordende heroï- ne. Om de dealers de wind uit de zeilen te nemen, is het beter de heroïne zelf aan de verslaafde te verstrekken, vindt de PvdA. Volgens het PvdA-kamerlid Haas- Berger is doorverkopen van de heroïne te voorkomen door de verslaafde zelf de aan hem gege ven heroïne toe te dienen. Daar naast zal de verslaafde medisch en sociaal goed begeleid moeten worden om een begin te kunnen maken met zijn ontwenning. Staatssecretaris Veder-Smit vindt dat de arts zelf moet uitmaken of hij heroïne verstrekt. In principe is dat nu al mogelijk, "maar de overheid dient zich afzijdig te houden", meent de staats secreta- Het PvdA-Kamerlid vindt dat een zwaar verslaafde doordat hij weet dat hij gratis heroïne kan krijgen over een drempel heen wordt ge holpen. Als hij eenmaal om de he roïne heeft gevraagd kan ge poogd worden hem van zijn ver slaving af te helpen. Tegen het verstrekken van methadon heeft de staatssecretaris geen bezwaar. Verbrokkeld De kwestie kwam gisteren aan de orde bij de behandeling van de door het vorige kabinet opgestel de nota over hulpverlening aan drugverslaafden. Veel Kamerle den klaagden over het verbrok kelde beeld dat de nota geeft. CDA en WD gaan daarbij zover dat zij in een motie aan de rege ring vragen het huiswerk nog een keer over te doen. Zij willen dat de regering gaat werken aan een samenhangend stelsel van voor zieningen op lokaal en regionaal Staatssecretaris Veder-Smit weer de zich met het antwoord dat de hulpverlening nog in opbouw is en de problemen steeds verande- WIELRENNEN - Jan Aling is gis teren thuis gekomen na een ver blijf van zestien dagen in het zie kenhuis. Aling was daar opge nomen voor een gebroken knie schijf, die hij opliep tijdens een profwedstrijd in Knokke, waar hij ten val kwam. AMSTERDAM (SP) - De ma nier waarop drie Israëliërs donderdag i6 maart op klaar lichte dag een Amsterdamse juwelierszaak plunderden bracht officier van justitie mr. R. Behling er gisteren toe zware straffen tegen hen te ei sen. Hij kwam uit op vijf jaar gevangenisstraf, omdat hij vond dat de roof vanwege de grote mate van organisatie thuis hoorde in de "zware ca tegorie". Bewijs daarvoor zag hij in de snelle en efficiënte waarop de overval wa: voerd, hetgebruik van terst professioneel strijdpistool van zeer zwaar kaliber en de afzet van de buit. Er werd voor bijna een kwart miljoen gulden aan sie raden bijeen gegraaid. Op en kele ringen met een waarde van een paar duizend gulden na is die buit spoorloos. 5 uitge- wed- Door Gerard van Zuuren Ondanks dat georganiseerde karakter liepen Yori A (21), Eliezer K. (20) en Eli A. (19) snel tegen de lamp, mede dankzij slagvaardig speur werk van de Amsterdamse recherche. Alle drie hadden ze nog één of twee ringen, af komstig van de buit van de overval op juwelierszaak Lippens aan de Jozef Israëls- kade op zak. Hun verweer was eensluidend: "Die ringen hebben we op het Rem- brandtsplein gekocht van een verslaafde. Wie, dat weten we niet meer". Maar dat verhaal wilde er bij de officier niet in, temeer daar die aankoop gebeurd zou zijn binnen een uur nadat de overval was gepleegd. Het drietal speelde trouwens toch één en al onschuld. Spe ciaal naar Nederland geko men om die overval te ple gen? Welnee, we kwamen als toerist. Nederland is toch een mooi en gastvrij land. Drie dagen eerder bij die juwelier poolshoogte gaan nemen? Nee hoor. De getuigen die dat beweren moeten zich sterk vergissen. Bang om een sor- teerproef met de speurhond te ondergaan? Kom nou, we zijn gewoon als de dood voor honden. Een landgenoot van ons zou gezien hebben dat we de buit verdeelden? Welnee, hij liegt. Hij zal zelf wel wat met die overval te maken hebben. Onze auto voor de juwelierszaak gezien? Kan best kloppen, we hebben een sight-seeing-tour gemaakt door heel Amsterdam. Met sporttassen lopen zeulen? Klopt ook wel, is dat verbo den dan? Getuigen waren er in elk geval voldoende. Twee van hen hadden zelfs het kenteken opgenomen van de auto die bij de roof was gebruikt en onder meer via dat kenteken was de politie bij het Israëli sche drietal uitgekomen. Alle getuigen legden sterk belas tende verklaringen voor de drie jongemannen af. Allereerst was er goudsmid W. Abbestee (28) beheerder van de juwelierszaak en slachtof fer van de overval. Hij had destijds ruimschoots de tijd zijn overvallers op te nemen. Hij herkende hen later zonder enige aarzeling. De goud smid: "tegen tien uur 's och tends kwamen ze de zaak binnen. Ze zetten me onmid dellijk dat grote pistool op mijn nek en ik moest naar de kelder. Daar sloten ze me op in het toilet. Even later haal den ze me er uit. Met het pi stool in mijn rug en een mes op mijn keel moest ik naar de kluis kruipen en die openma ken. Daarna bonden ze me opnieuw en sloten me weer op in de wc. Korte tijd later kon ik me losmaken en heb ik alarm kunnen slaan". Een 29-jarige student had om streeks tien uur die dag vlak bij de juwelierszaak drie mannen in een oude Opel Ka- dett zien springen. Zij droe gen sporttassen. Ook hij her kende later de drie Israëliërs. "Ik ben er voor honderd pro cent zeker van dat zij het wa ren. Ik heb extra goed opgelet omdat hun auto met draaien de motor stond te wachten en omdat ik een soort milieuf reak ben, wilde ik er eerst nog wat van zeggen". De student had ook nog gezien dat er een vierde betrokkene achter het stuur van de auto zat. De poli tie heeft deze man later ook wel aangehouden maar bij gebrek aan bewijs had de of ficier van justitie van vervol ging afgezien. De man is on langs naar Israël terugge stuurd. Alles bij elkaar vond de officier van justitie dat er sprake was van "erg veel hard bewijsma teriaal". Omdat de verdach ten zich met hun hardnekkige ontkenningen .opstelden als zware criminelen vond hij het erg moeilijk bij zijn eis reke ning te houden met de per soonlijke omstandigheden. De raadslieden van de Israë liërs, die in hun vaderland alle drie flinke gevangenisstraf fen achter de rug hadden, trokken dat bewijsmateriaal in twijfel. Met name zetten zij vraagtekens bij het herken nen door de getuige van hun cliënten. Uitspraak over twee weken. Amsterdam wil ondergrondse parkeergarages AMSTERDAM (ANP) - B en W van Amsterdam willen de komende jaren de parkeeroverlast in het centrum van de hoofdstad te lijf gaan door het aantal parkeer plaatsen in de hoofdstad te ver minderen, vooral die voor lang- parkeerders. Voor "kortparkerende" bezoekers van de binnenstad moeten in de omgeving van de belangrijke winkelstraten ondergrondse parkeergarages voor ongeveer 5.000 auto's worden gebouwd. Negenduizend vrije parkeer plaatsen moeten verdwijnen, 1.600 moeten worden omgezet in plaatsen voor kortparkeerders. Een en ander blijkt uit het gisteren bekendgemaakte verkeerscir culatieplan van B en W. Het wel slagen van het plan staat of valt met de uitbreiding van de moge lijkheden om de parkeervoor- schriften te handhaven. "Hier voor is de medewerking van de regering nodig", zei wethouder drs. Pitt Treumann van verkeer gistermiddag bij de presentatie van het plan. Principebesluiten zijn al genomen voor de bouw van vier garages, onder meer bij de Bijenkorf en onder het Waterlooplein. In het circulatieplan worden nog negen andere plaatsen genoemd

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7