Ook vierde generatie artiest 'D'66 buigt naar links en rechts' kantonrechter YVETTE (18) STAAT HAAR MANNETJE BIJ BRANDWEER Niet politiek of gelovig, ik zie alleen eigen business DINSDAG 13 JUNI 1978 De moeder van Theo en Marjolein zijn in Tanzania een kijkje gaan nemen. Hier maken zij een praatje met een polio-patiënt. Het ziekenhuis in de grote nederzetting Jombo, niet ver van de hoofdstad Dar es Salaam in Tanzania, is een revalidatieoord voor poliopatiënten in de leeftijd tussen 20 en 30 jaar. Voor tachtig van hen ziet de toekomst er wat rooskleuriger uit dankzij een initia tief van Zoeterwoudenaar Theo Versteegen en diens uit Voor hout afkomstige vrouw Marjolein Brinkman. Het echtpaar, voor een periode van 26 maanden beiden als fysiothe rapeut uitgezonden door de Stichting Nederlandse Vrijwilligers, heeft zich vast voorgenomen een groep van 80 poliopatiënten een rolstoel te bezorgen en het ziet er naar uit dat de twee hun zin krijgen. Mede dankzij de acties die in Nederland voor Theo en Maijolein op touw zijn en nog steeds worden gezet. Zo werd op de Leidse scholengemeenschap Bonaventura een fan cy-fair voor dit doel georganiseerd, droegen Zoeterwoudse mis sionarissen een steentje bij en lieten ook de families van de twee zich niet onbetuigd. Zo besloten de ouders van Marjolein geen cadeaus te vragen voor hun zilveren huwelijksfeest maar geld voor het Tanzaniaans project. Volgende week donderdag voet ballen op het terrein van Huize de Weipoort leden van de jeugd soos "De Ruïne" tegen de Zoeterwoudse gemeenteraad. De net to-opbrengst gaat ook naar Theo en Marjolein. Van de rolstoelen, die per stuk 500 gulden kosten (ze worden in onderdelen naar Tanzania verzonden en daar in de ziekenhuis werkplaats in elkaar gezet), zijn er inmiddels veertig afgeleverd. Eind van dit jaar loopt de vrijwilligers-periode van de twee af. Tegen die tijd willen ze alle ónder hun hoede staande poliopatiën ten een stoel hebben bezorgd. In de aula van het Noordwijkse bejaardencentrum St Jeroen hebben kortgeleden talloze bejaarden zich de tranen in de ogen gelachen om het gym nastische gebekketrek van imitator Johnny Brederode. Onder de toeschouwers be vond zich ook de overgroot vader van Johnny, de nu 81- jarige Willem Brederode. Hun verschil in leeftijd: 73 jaar. Hel optreden in het bejaarden centrum betekende overi gens niet het debuut van de 8-jarige. Daarvóór stond hij ook al een paar keer op de planken. Onder meer in het bomvolle Noordwijkse Casi no waar hij op verzoek van de carnavalsvereniging een stukje imiteren ten beste gaf. Noordwijks jongste artiest heeft het acteren niet van een vreemde. Hij is de vierde ge neratie Brederode die zich thuis voelt op het toneel. Met overgrootvader Willem is het begonnen. Tientallen jaren was hij de stuwende kracht achter de Noordwijkse to neelvereniging HTIOS (Het Toneel Is Ons Streven), waar na diens zoon Jan zo'n 25 jaar geleden het voorzitterschap Twee zoons van Jan hebben zich opgewerkt in de muziek en treden ook regelmatig op. Willem bespeelt het orgel, trompet en accordeon en Chris timmert aan de weg als drummer (hij speelde in het circusorkest van Toni Bolti- ni), kunstfluiter en voor drachtskunstenaar. Johnny van 8 is de zoon van Chris. Als amateur-toneelvereniging staat HTIOS (vroeger werden de rollen louter vervuld door Brederode's maar er spelen nu ook familieleden en aan verwanten in mee) in de bol lenstreek hoog aangeschre ven. Als één van de weinige gezelschappen waagt het zich aan het grotere werk. Pakte bijvoorbeeld My fair Lady aan of wierp zich op "Op hoop van zegen" "Als het aan onze leden zou lig gen, kozen we altijd goede stukken uit", zegt Jan Brede rode, "maar een amateurver eniging kan zich dat niet permitteren. Om publiek te blijven trekken moeten we eigenlijk steeds op kluchten afstemmen. Niet dat dat be neden onze waardigheid is, maar we streven naar beter" De Noordwijkse familie-to neelvereniging verzorgt, als het even kan. ook de eigen kostuums en decors. Er is een eigen atelier waarin twee fa milieleden, tante Gras en tan te Alie, de scepter zwaaien. Wat ontbreekt in Noordwijk- Binnen is een goede speelge- legenheid. Er is weliswaar het moderne ontmoetingscen trum De Kuip maar de toneel spelers van HTIOS zeggen daar nauwelijks uit de voeten te kunnen. "Op de eerste plaats kun je er nauwelijks publiek in kwijt, een souffleurshok ontbreekt en als er tijdens de voorstel ling iemand naar het toilet gaat, kan de hele zaal meege nieten", zegt voorzitter Bre derode. "En niet alleen wij hebben die klachten. Andere verenigingen vinden De Kuip ook volkomen ongeschikt als voorstellingsruimte". De gemeente Noordwijk ziet dat nu ook in. Er is overleg gaande tussen het vereni gingsleven en het gemeente bestuur om met wat bouw technische ingrepen het ont moetingscentrum beter bruikbaar te maken. "Als dat lukt", zegt Brederode, "dan zullen we de Noordwijkers weer eens een stuk voorscho telen waar de spetters vanaf springen" mermeer zijn er tegenwoor dig tijdens oefeningen en het uitrukken voor brand attent op niet al te gepeperde taal te bezigen. Reden: sinds kort is in hun gelederen opgenomen een brandweervrouw, de eerste die het korps rijk is. Het is de 18-jarige Yvctte Kuyt, blond, pas geslaagd voor haar havo-examen en in middels ook in het bezit van het diploma brandwacht tweede klasse, een schrifte lijk bewijs dat ze over vol doende basiskennis beschikt om ook van wanten te weten als ze bij een echte brand haar mannetje moet staan. Of ze mee zou mogen uitrukken is overigens nog wel een punt van discussie geweest binnen het korps vrijwilli gers. In Nederland zijn er namelijk meer vrouwen die een brandweeropleiding hebben genoten, maar er was er nog niet één die mee mocht als het ernst werd. Yvette (haar vader is brandweercommandant van de Haarlemmermeer ge weest en is dat nu in Tilburg) wilde dat echter per sé. De huidige brandweercom mandant Ouwerkerk: "Aan vankelijk zagen veel van zitten. Tijdens zo'n discussie vallen opmerkingen als "teer poppetje", "het zwakke geslacht" en "weinig vrou welijk". Toch is besloten om het maar te doen. Yvette heeft nu al een paar echte branden meegemaakt en er valt niets op haar inzet aan te merken. Ze sjouwt even hard als ieder ander. Ze valt niet meer op". De 18-jarige wil hogerop in het brandweerwereldje. "Niet omdat ik het tot comman dant wil schoppen", zegt ze, "maar gewoon omdat ik het als een hobby zie. In septem ber wil ik de opleiding pers lucht volgen en daarna zie ik wel weer". Tegenover brandweercommandant Ouwerkerk heeft ze al laten doorschemren daarna aan nog twee cursussen te willen deelnemen. Binnenkort moet Yvette naar de kapper, een dienstop dracht. Voor de cursus pers lucht is het namelijk een vereiste dat de haren kort zijn en bij de 18-jarige golven ze nog over de schouders. Dat tijdelijk kortwieken neemt ze graag op de koop toe. Haar toekomstplannen? Werken in de kinderopleiding. Onder het toeziend oog van haar mannelijke collega's hanteert Yvette de hogedrukspuit. De vier bij elkaar. V.l.n.r. Chrisgrootvader Willem. Jan en de 8-jarige Johnny. LEIDEN - "Van Agt heeft eens gezegd: het CDA buigt niet naar links en niet naar rechts. Als een variant daarop zou ik willen zeggen: D'66 doet een handreiking naar links en naar rechts". Aldus de Leidse D'66-lijsttrekker Hans Glaubitz gisteravond tijdens de ledenvergadering van zijn partij. Glaubitz stelde nog eens heel duidelijk dat D'66 er geen enkele behoefte aan heeft om bij de linkse dan wel bij de rechtse partijen te worden ingedeeld. Zowel aan een puur links college (PvdA/PPR met de steun van PSP en CPN) als een puur rechts college (CDA/WD) wenst D'66 niet deel te nemen. Glaubitz zei dat D'66 een college met CDA en WD, maar zonder de PvdA, niet zal steunen. Maar anderzijds hebben de democraten ook "ernstige bedenkingen" tegen een links college dat wordt gesteund door PSP en CPN. Zowel tegenover de PSP als de CPN haalde Glaubitz vernietigend uit. De PSP noemde hij 'uiterst onbetrouwbaar' omdat die partij in de afgelo pen acht jaar tot twee keer toe uit een (linkse) coalitie is gestapt. Over de CPN zei de D'66-lijsttrekker: "D'66 heeft gesteld dat het wil praten met elke constructieve partij. Maar ik heb er de grootste moeite mee de CPN een constructieve partij te noemen. De schending van de mensenrech ten in Oost-Europa wordt door de CPN niet erkend. Verder hebben ze geen cent over voor de derde wereld, tenzij er militaire steun wordt gegeven aan bevrijdingsbewegingen". De openbaarheid van de CPN vergeleek hij met "de beslotenheid van een 19de eeuwse heren sociëteit". Volgens Hans Glaubitz noemt de CPN zich progressief, maar heeft men de afgelopen vier jaar niets gedaan om het progresieve programcollege in het zadel te houden. Op een vraag van een van de leden van D'66 of de partij een Pvd A-voorstel zou steunen dat zou inhouden dat D'66 samen met VVD en PvdA in het college plaats zou nemen, antwoordde Glaubitz met een volmondig "ja". Tijdens de vergadering werd een motie ingediend door Gerard Bartels, die bekend staat als vertegenwoordiger van de "linkse vleugel" binnen D'66. De motie vroeg om een uitspraak van de leden om "op geen enkele wijze een bijdrage te leveren aan de totstandkoming van een college van B en W dat bestaat uit vertegenwoordigers van VVD, CDA en D'66". Het bestuur vond deze motie bij monde van Ton van Brussel "onnodig", omdat de ledenvergadering in een eerder stadium reeds in een resolutie had vastgelegd dat niet gestreefd moet worden naar een dergelijk colle ge. Ook Pieter van de Heiden - de kersverse voorzitter van de Leidse D'66-afdeling - ontraadde de motie. Hij noemde de motie "een open deur". Uit het applaus dat daarop volgde bleek dat vrijwel iedereen van de ruim 20 aanwezige D'66-leden het met het bestuur eens was dat de motie-Bartels niet in stemming kon worden gebracht. Hierop trok Bar tels zijn motie in. "Te volgzaam" Opvallend was gisteren de inbreng van Ruby van der Scheer, de ex-lande lijk voorzitter van D'66 die sinds een half jaar in Leiden woont. Zij vond dat D'66 in Leiden zich te volgzaam opstelt ten opzichte van de PvdA. Volgens haar zou D'66 - geïnspireerd door het verkiezingssucces - moe ten proberen de PvdA bij te sturen in de richting die D'66 wil. Zij verweet de Leidse D'66-afdeling geen actieve rol te spelen in de vorming van een nieuw college van burgemeester en wethouders. De komkommertijd heeft ook bij het kantongerecht zijn intrede gedaan. Steeds minder klan dizie dus. Nog voor half vier was de laatste klant door rechter De Koning de deur uit geholpen. Waarna die zei: "De volgende verdachte die schrijft dat ze van de trap is gevallen en daarom niet kan komen". Toch werd die zaak afgedaanwant de verdachte vroeg in haar brief niet om aanhouding en gaf ook geen verweer. Net toen de rechter het laatste woord in zijn mond had genomen, kwam er op de valreep nóg een verdachte binnenstromen, die hijgend zijn beklag deed. Hij had meer dan één bekeuringen ge had toen zijn auto gedurende twee weken fout geparkeerd had gestaan op het Stations plein. Hij had er één betaald, en dat was volgens hem wel voldoende. Die ene betaalde bleek boven dien net die bekeuring te zijn waarvoor hij nu voor de kan tonrechter moest verschijnen, zodat de officier van justitie zich niet ontvankelijk moest laten verklaren. Haastige spoed was deze keer dus wel goed. Al was het dan niet druk.er valt genoeg te schrijven. Daar zorgde ondermeer de beheer der van bar-dancing "Het Zeepaardje" in Noordwijk voor. Hij had hei kantonge recht al meerdere malen met een bezoek vereerd vanwege het na sluitingstijd geopend zijn voor publiek. *lk leef in een gespannen ver houding met de gemeente betoogde hij, want die meet met twee maten. Daarom ben ik heel bewust open gebleven, ik heb de gemeente en de poli tie tevoren gewaarschuwdEr waren ongeveer zeshonderd mensen binnen, ik heb om één uur de deur dicht gedaan en alleen nog een agent binnen gelaten om de overtreding te constateren. We blijven actie voeren tot de gemeenteraads leden inzien dat niet alleen zij tol half vijf in de kroeg mogen zitten, maar ook mijn klan ten. Want de hele gemeente raad vierde een paar weken geleden in een café net over de grens van Noordwijk wel tot half vijf feest". Rechter De Koning hoorde 's mans klaterende woorden stroom even aan. maar voelde zich al snel geroepen een dam op te werpen door te zeggen dat het kantongerecht nu eenmaal niet de plaats is waar met dergelijke kritiek iets begonnen kan worden, en dat de gemeenteraad dat veel eerder is. Waarop de cafébaas onverstoorbaar verder ging: "Ik ben niet politiek, ik ben niet gelovig, ik zie alleen mijn eigen business En even verder in zijn betoog: "Het gaat me heus niet om het geld, het gaal me om gerech tigheid. Waarom zou ik de wet ontduiken en er een hotel van maken, want dan mag het wel! Willen ze nu een interna tionale badplaats van Noordwijk makenof moet het een dorp blijven? Dat willen ze toch niet. ze willen toch zelf speculerenAnders moeten ze ook dat grote hotel niet voor mijn neus optrekken. Maar we krijgen nu eindelijk een open hearing,en we hopen dat we dan ononderbroken ons standpunt naar voren kun nen brengen. Ik wou u toch weer een keer een bezoek brengen, mijnheer de kanton rechter, al is het dan een duur bezoek." Het werd deze keer geen duur bezoek, nog niet. Een voor waardelijke boete van hon derd gulden rolde er uit de bus, met een proeftijd van twee jaar. De overtredingen met Pasen en Pinksteren tel len nog niet mee. want de proeftijd gaat pas in als het vonnis ten uitvoer wordt ge legd. Mevrouw A. stond terecht om dat ze tijdens een nachtelijk rij-avontuur een lantaarn paal had geraakt en boven dien geen rijbewijs bleek te bezitten. "Als u dan zonder rijbewijs rijdt, dan hoeft u toch nog niet tegen een lan taarnpaal op te rijden?", vroeg de rechter haar. "Ja. maar ik had nog helemaal nooit gereden", vertrouwde de vróuw hem toe. Uit het pro ces verbaal bleek waarom ze dan toch achter het stuur was gekropen: haar verloofde was zo onder invloed van drank dat hij daartoe zelf niet meer in staat was, zelfs niet door de politie gehoord kon worden De officier van justitie was van mening dat er om half twaalf 's nachts best nog andere mo gelijkheden zijn om thuis te komen, en eiste twee boetes. Eén van f 110,- voor het tegen de lichtmast rijden en een voorwaardelijke van 150.- voor het rijden zonder rijbe wijs. Rechter De Koning ver anderde die laatste boete enigszins: 150.- waarvan f 100.- voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. MARGA WU1S Aan de Landbouwhogeschool in Wageningen zijn geslaagd voor het doctoraalexamen (titel ir.) Tuinbouwplantenteelt P.A.C.M. van de Sanden (Leiden), econo mie F.H. Bulk (Wageningen/ Boskoop), en milieu-hygiëne M. Bovenkerk (Wassenaar). Aan de Technische Hogeschool in Delft zijn geslaagd voor het doc toraal examen mijningenieur R H. Rodenhuis (Leiden) en wis kundig ingenieur P.E. Wisse (Wassenaar). Aan de Universiteit van Groningen is H.E.A. Bredero (Wassenaar) geslaagd voor het tandartsexa- Aan de rijksuniversiteit in Utrecht slaagden voor het doctoraal-ex- amen fysische geografie C.G. van Beek, Oegstgeest, voor het docto raal examen psychologie mej. H.M.E. van Boeckel, Bodegra ven, B.J.M. van Kinderen, Bos koop. Voor het tandartsexamen W.M. van Rooden, Wassenaar, J.O.B. Smoor, Oegstgeest. Voor het artsexamen: P. de Jong, Al phen aan den Rijn. LEIDEN - Na een jaar van voorbereiden kon wethouder Tesselaar gistermorgen de eerste hap grond voor de aanleg van een volkstuinen complex verplaatsen. Het complex, dat in 69 stukjes huis-met-tuin wordt ver deeld, is gelegen tussen be graafplaats Rhijnhof en motel Holiday Inn. Het is zelfs de bedoeling dat de begraaf plaats en het volkstuinen complex een gezamelijke toegangsweg krijgen. De volkstuinen moeten voor de bouwvakantie (die op 17 juli begint) zijn aangelegd. Daar na kunnen vooral de inwo ners van de Morswijk en het Haagwegkwartier gebruik maken van de „gebruikskla re" volkstuinen. Zij kwamen als eersten in aanmerking voor de grond vanwege de gunstige ligging van het complex ten opzichte van hun wijken. De aanleg van de tuinen bij de Haagsche Schouw is nog een druppel op de gloeiende plaat. Zo'n 350 gezinnen wachten nog op een plekje. Wethouder Tesselaar zei dat de gemeente al wel aan het onderhandelen is over grond in de Oostvlietpolder, maar die is vooralsnog te duur.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4