T weerichtingsverkeer Breestraat voor vast Etaleurs geven binnenstad een "tour-tintje Idee busbaan Leidse Hout van de baan Actief in vrije tijd Gemeente wil de mogelijkheid voor toekomst onderzoeken: Deelneming schooltand- verzorging in regio Leiden loopt terug Weer vier avonden wandelen DINSDAG 13 JUNI 1978 LEIDEN - B en W van Leiden willen in de toekomst toe naar tweerichtingsverkeer voor de auto in de Breestraat als vaste situatie. De gemeente wil nog laten onderzoeken of het wenselijk is om autoverkeer en busverkeer beide toe te laten of alleen het autoverkeer. Bij de laatste oplos sing gaat het busverkeer in twee richtingen over de Mark- te nroute. Deze twee oplossingen heeft het college gekozen uit de acht va rianten, die zijn aangegeven in het gemeentelijk verkeerscircu latieplan. Gemeenteraadscom missies moeten vandaag (dins dag) hun oordeel over deze voor stellen geven. Volgende week neemt de gemeenteraad dan de uiteindelijke beslissingen. De oplossingen die de gemeente raad uit het verkeerscirculatie plan kiest, zullen vervolgens na der worden uitgewerkt. Het be tekent in elk geval dat de ge meente de komende jaren de ge kozen richting uitwerkt. In hoe verre de gekozen voorstellen ook uitgevoerd worden, hangt echter altijd nog sterk af van de finan ciële mogelijkheden. B en W komen ook met keuzes voor andere knelpunten in de binnen stad. Voor het knelpunt Noord einde kiest het college voor een oplossing, waarbij het Noordein de nog maar in één richting (stad in) voor autoverkeer open staat. Voor de andere richting (stad uit) wil men een route aanleggen via het Galgewater naar de Witte- poortsbrug, over het voormalige marineterrein. Voor het oplossen van de knelsituatie aan de noor delijke kant van de stad (Zijl- poortbrug/Kooilaan) willen B en W het verkeer de stad in en uit laten lopen via Oude Heren- gracht/Herengrachtsbrug over een nieuwe brug naar de Lange- gracht. Dit knelpunt kwam gisteravond al aan de orde in de raadscommis sies. De meerderheid van de raadsfracties koos daar voor deze oplossing met de beperking dat men geen nieuwe brug wil, maar verbreding van de bestaande bruggen. Wethouder Waal (ver keer) sloot zich daar bij aan. De Stationsplein B en W zien verder af van het idee om op het Stationsplein in de toekomst ruimte te scheppen voor het autoverkeer door een verhoogde rijbaan (zogenaamde fly-over). Dit idee uit het ver keerscirculatieplan wordt door het college als te grootschalig ge zien. Men wil liever in samen hang met de ontwikkeling van het Schuttersveld naar kleinere oplossingen zoeken. In de discussie over het verkeers plan in de raadscommissies kwam verder opnieuw de problematiek rondom de par keergarages aan de orde. Van de zijde van de Kamer van Koop handel bepleitte secretaris Berk hout het idee voor de onder grondse parkeergarage en van de Pieters- en Academiewijk deed men de suggestie voor een par keergarage op de plaats van het marinecomplex (Zeevaartschool) aan het Noordeinde. Beide locaties lijken weinig kans te maken als nieuwe mogelijkhe den voor de toekomst. Wethou der Waal wees beide locaties af. Hij achtte de ondergrondse par keergarage Beestenmarkt on vermijdelijk te duur en de locatie Zeevaartschool te ongunstig. Van de kant van de gemeente bleef hij vasthouden aan het ont wikkelen van de locatie Sanders (Levendaal). Deze opzet werd door alle raads fracties onderschreven met het verschil dat Van Zijp (CDA) pleit te om de Beestenmarkt toch als mogelijkheid voor de toekomst open te houden en Mentzij (PvdA) niet bij voorbaat ongun stig wilde oordelen over de loca tie Zeevaartschool. Leerlingen van het NIMETO uit Utrecht druk bezig met het inrichten van 120 vierkante meter etalageruimte bij Vroom en Dreesmann.Eind deze week hopen zij het. geheel af te hebbenen dan zal er de rest van de maand, juni een gigantisch peloton door de etalages denderen. Op de voorgrond Edward Hölzel en op de achtergrond Ber Boomde twee leraren die de leerling-etaleurs begeleiden. Natuurvriend De Leidsche Aquarium en Ter rarium Vereniging "De Na tuurvriend" houdt vanavond een contactavond in de kan tine van de Adler-fabrieken aan de Rooseveltstraat. Spre ker op deze avond is de na tuurkenner en bekende foto graaf Arend van den Nieu- wenhuyzen. Titel van de le zing is "Een liefhebbers- droom". Het is de laatste acti viteit van de vereniging voor de zomervakantie. Overigens ook belangstellenden zijn welkom. Aanvang 20 uur. Jeugdprogramma In het kader van de educatieve activiteiten in het Rijksmu seum voor Volkenkunde wordt morgenmiddag van twee tot vier uur weer een middag gehouden voor kin deren van 7 tot 12 jaar. De middagin het gebouw aan de Steenstraat I, staat ditmaal in het teken van Indonesië Over dat land wordt een dia-serie vertoond. Verder onder meer films over weven en batikken en Bali. Tenslotte kan men in de werkruimte creatief bezig zijn. Beroepsopleiding (1) Bij voldoende aanmeldingen zal in augustus worden be gonnen met een opleiding voor vrouwen van 27 jaar en ouder tot gediplomeerd be jaardenhelpster. De opleiding duurt een jaar en wordt in Leiden gehouden. De oplei ding past in het streven van het ministerie van Sociale Zaken om vrouwen zonder be roepsopleiding meer moge lijkheden te geven zich te scholen. Het ministerie geeft subsidie, zodat de deelnemers geen cursusgeld behoeven te betalen. Beroepsopleiding (2) Voor de opleiding tot bejaar denhelpster komen vrouwen in aanmerking die minimaal 20 uur per week willen werken in een verzorgingstehuis, waarvan 4 uur worden be steed aan de cursus. Ook vrouwen die daar al ongedi plomeerd werken komen in aanmerking. Men moet wel bereid zijn om zowel dag-, als avond- en weekenddiensten te vervullen. Nadere inlich tingen: Gewestelijk Arbeids bureau of cursusleider F. van Oosten, Kooilaan 8. Hengelsport (1) De Gulden Voorn viste een wed strijd in de Ringvaart met een zeer slecht resultaat. De uit slag was: l.H.v Alphen sr. 810 gr (3 st.), 2. H.v Alphen jr. 700 (6), 3. S. de Bruijn 640 (3), 4. D.v.d.Dent 310 (2), 5. G. Har- land 290 (3), 6. G. Klein 150 (1), 7. F. Smit 60(1). Hengelsport (2) "De Bliek" viste de eerste wed strijd in de Rijn. De vangst was matig. De uitslag: 1. C. Schouten, 2. Chr. Schouten, 3. C.v.d. Maat, 4. K.v.d. Maat, 5. H. Schouten, 6. C. Zandvliet, 7. A. Bavelaar, 8. W. Smit, 9. C.v.d. Wijngaard, 10. J. Zandvliet. Hengelsport (3) Visvereniging Hengelsport hield een wedstrijd in de Rijn. De uitslag was: l.Ph. Verstra ten jr, 2600 gr (33 st),2.JBoef 2590 (35), 3. J. Brouwer 2200 (19), 4. E.v. Houten 2090 (26), 5. A. Sinteur 2000 (23). 6. W. den Edel 1990 (26), 7. Ph. Ver straten sr. 1580 (21), 8.A.v.d. Bos 1320 (11), 9. R.v.Egmond 1250 (15), 10. T. Blansjaar 1120 (14). De Burcht De drumband en de majorettes van "De Burcht" hebben tij dens een nationaal concours in Den Haag in de ere-afde- ling beslag gelegd op de eerste prijs. Tevens behaalde de drumband als 2de met het hoogste aantal punten en de majorettes als 3de met het hoogste aantal punten van de dag respectievelijke de 2de en 3de prijs. LEIDEN - Dat de stad Leiden deze maand grotendeels in het teken staat van de Tour de France is momenteel goed merkbaar bij de Leidse vestiging van Vroom en Dreesmann. Daar is men name lijk druk bezig om de inrichting van etalages en parterre af te stemmen op dit jaarlijkse wieier- festijn. Terwijl de parterre voor rekening wordt genomen door de heer Gotterink en de zijnen wor den de etalages opgemaakt door leerlingen van de afdeling etalage van het NIMETO uit Utrecht. Jaques van den Assem, teamleider van de afdeling etalage en deco ratie van V en D: „Het is onder hand een traditie geworden dat een groot deel van onze etalage ruimte in de maand juni wordt opgemaakt door leerlingen van het NIMETO. Dit jaar alweer voor de achtste keer en ik moet zeggen dat het altijd bijzonder leuk gaat. Wij geven de school een bepaald onderwerp, zoals in dit geval de Tour de France, en voor de rest mogen ze het zelf uitzoeken. Wij betalen materiaal en maaltijden en zij zorgen voor de etalages. Leraar Edward Hölzel, die samen met collega Ber Boom de 21 leer lingen begeleidt: „De etaleurs- opleiding duurt vier jaar en wij beschouwen het opmaken van deze etalages min of meer als af sluiting van het tweede leerjaar. Niet dat wij hier rondlopen met de bedoeling om de leerlingen cijfers te geven hoor, je moet het meer zien als een brok vorming en het kweken van een soort teamgeest. De hele ploeg trekt een week met elkaar op, er wordt dan ook overnacht in het jeugd centrum de Korte Vliet. Alle leerlingen hebben er lol in. Ondanks dat er elke avond stevig wordt gefeest gaan ze er 's och tends allemaal weer met frisse moed en boordevol ambities te genaan. Voornamelijk omdat het werken hier een bepaalde reali teitswaarde voor ze heeft. Wan neer ze op school iets opzetten is dat van zeer tijdelijke aard. Wat ze hier maken blijft een tijdlang staan en levert meestal leuke reacties op, vaak al tijdens het in richten van de etalages. Mensen die verscheidene keren in de week langs lopen en het werk zien vorderen tikken soms op de ramen en brullen dan: „Hé, dat gaat lekker hè, ziet er leuk uit". LEIDEN - Het plan voor een bus baan door het Leidse Hout is na de snel gerezen bezwaren even snel weer van de baan. B en w van Leiden wijzen dit idee (opgeno men in het verkeerscirculatie plan) af. Ook van de kant van de raadsfracties is men unaniem in de afwijzing van deze busbaan. Dit kwam gisteravond naar voren op de bespreking van het ver keerscirculatieplan in een geza- melijke vergadering van betrok ken raadscommissies. Het idee voor een busbaan door het Leidse Hout (als betere verbinding voor het Diaconesseziekenhuis) kwam vorige maand uit het ver keerscirculatieplan naar voren. Tegen dit idee ontstond onmiddellijk verzet. De Het protest was al niet r ENWB (fietsbond) maakte als eerste omstandig be zwaar en later deden dat ook buurtbewoners. Op de commissievergadering wees het wijkcomité Raads- liedenbuurt de gemeente nog eens uitgebreid op de nadelen (aantasting groen, rust en veiligheid gebrui kers park). nodig. In hun gisteren verschenen definitieve voorstel voor het verkeers circulatieplan hadden b en w het idee voor de bus baan zelf al geschrapt. Bij de bespreking in de raads- bleek vervolgens dat alle raadsfracties hun afwijzing van de busbaan. Een belangrijke rol op het gebied van tandbederf-prevcntie is natuurlijk weggelegd voor het poetsen. Je kan er maar niet vroeg genoeg mee beginnen. Op kleuterscholen begint het hoe langer hoe meer in te raken om gezamenlijk de borstels ter hand te nemen. Ook in de Leidse en Alpheuse regio daalt het percentage leerlingen dat deelneemt aan de schooltandverzorgingDit is een van de conclusies die te trekken valt uit het jaarver slag van de stichting ter bevordering van de jeugd- tandverzorging in de Rijn-, Aar- en Veenstreek (stichting JTV), waarbij 190 scholen zijn aangesloten. In de Alpheuse regio daalde het percentage deelnemers op de bij de JTV aangesloten scholen van 40.5% in het schooljaar '75l'76 tot 37.5% in het afgelopen schooljaar. In de Leidse regio was die daling ongeveer even sterk, namelijk van 45 tot 42.5% (landelijk gezien be droeg het deelnemerspercen tage in 1966 nog 66%). De belangrijkste oorzaak van deze daling moet men zoeken in het feit dat steeds meer kin deren zich laten behandelen door de gezinstandarts. Voordeel hierbij is natuurlijk dat er in dat geval niet naar een nieuwe tandarts gezocht hoeft te worden zodra het kind de lagere school verlaat. Opvallend is verder dat het aantal verrichtingen per kind (het verrichtingsgetal), on- daiiks de zich steeds meer uit breidende preventieve maat regelen, geenzins een dalende lijn vertoont. Als belangrijk ste oorzaak hiervoor wijst de heer PB. Sips, dirigerend tandarts van de JTV, het heer sende cultuurpatroon en de gebitsbewustheid aan. ,JIet presenteren van koekjes en lof chocolaatjes bij thee en koffie, het schenken van zoetwaren aan zieken en het belonen en troosten van kinderen met snoep, behoren dusdanig tot onze gewoonten dat men zich in de ogen van anderen af wijkend gedraagt als men zich gebitsbewust opstelt door te breken mét die diepgewor telde gewoonten"aldus de heer Sips in het jaarverslag Even later vervolgt Sips: Jn dit verband speelt de reclame voor snoepwaren via pers, radio en televisie een onder mijnende rol. Het nietige en bovendien onduidelijke tan- denborsteltje dat naast de tandbederfverwekkende snoepwaren op het beeld scherm verschijnt is natuur lijk erg goed, maar blijft een lachertje. Overigens is het een gunstig verschijnsel te noe men dat hier en daar pogin gen worden ondernomen om in snoepartikelen de suiker te vervangen door een kunstma tige zoetstof. Met het zoeken naar suikervervangende stof fen zijn we al een beetje op de goede weg". Dat we er echter nog lang niet zijn blijkt wel uit Sips opmer king dat tandartsen er nog niet in zijn geslaagd om de hele bevolking gebitsbewust te makenVolgens hem komt dat doordat bij een groot aantal mensen de gedachte heerst als zou tandbederf onvermijde lijk en dus niet te voorkomen zijn. Ook het feit dat tandbe derf niet dodelijk is en dat tandheelkundige hulp vaak geassocieerd wordt met pijn, angst en ongemak spelen hierbij natuurlijk een grote rol. En niet te vergeten het feit dat een groot aantal mensen het kunstgebit beschouwen als dé oplossing van hun tandheel kundige problemen. Sips dringt er dan ook met klem op aan met z'n allen te trachten deze mentaliteit te verande ren door keihard te werken op het gebied van preventie en voorlichting. MAJORETTEN- FESTIVAL IN BREESTRAAT LEIDEN - In het kader van de Tour de France-week zal er op vrijdag 23 juni in de Breestraat een „Ma- joretten Show Festival" gehou den worden. De show, die om kwart over zeven begint, heeft plaats op het gedeelte tussen de stadsgehoorzaal en het Gangetje. Aan dit festival werken de vol gende groepen en muziekkorp sen mee: Jeugdkorps Concordia, FBL-band, Golden Green Stars DWS(Rijnsburg), Allegro Vivace, De Burcht, Concordia, Aktief/ Laurentius Harmonie (Voorscho ten), Leidse Kath. Harmonie Ka pel, Capriole/Trompetterkorps (Hazerswoude). In de pauze zal K&G een show verzorgen over het gehele parcours van de Bree straat. Door het bestuur van de Stichting Tour de France Leiden zijn bekers voor de deelnemende groepen beschikbaar gesteld. Die zullen worden uitgereikt door burgemeester Vis. De kans be staat dat aan het festival ook nog een Franse majorette-groep deelneemt, maar zekerheid daar over bestaat op dit ogenblik nog niet. LEIDEN - De avondvierdaagse die zoals elk jaar wordt georgani seerd door wandelsporlvereniging "Zuid-West-W J .K." is gisteravond met 340 deelnemers van start ge- Er kon worden gekozen tussen af standen van vijf, tien of vijftien ki lometer. Ondanks dat er wat regen viel was er geen enkele deelnemer die onderweg afhaakte. Ook van avond is de start van de avondvier daagse aan het terrein van VTL aan de Voorschoterweg Anneke Schat de befaamde edelsmid, ontwerpster van o.a. Televisie-ring. winnares van het mooiste Europese sieraad-ontwerp 1975, exposante in alle belangrijke galeries in Europa. exposeert bij Lucas van Leijden in 't smalste pand van Leiden Nieuwe Rijn 4 tot 25 juni 1978 (maandags gesloten).

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3