LEIDSCH DAGBLAD 4 I 'Er zijn meer agenten op straat nodig' 1,1 "iente vandaag 'Klap in gezicht van architecten Schelden aan demarcatie lijn in Korea r>r> a m li -• i - - Voor contact met burger r .GELDHOVEN MSHIONS Rijsbergen: "Ik wil nu naar huis..'.' 'Die Fransen kunnen dit keer het dak op' DINSDAG 13 JUNI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35574 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Deelnemers aan prijsvraag Kamer-uitbreiding kwaad DEN HAAG (SP) - Het afwijzen van alle 111 ontwerpen voor uitbreiding van de gebou wen van de Tweede Kamer heeft nogal wat beroering veroorzaakt in de wereld van de architecten. Niet alleen de deelnemers, maar ook hun collega's en de Bond van Neder landse Architecten (BNA) zijn verontwaar digd over de totale afwijzing en over de ma nier waarop dit is gebeurd. Ruim een week geleden maakte de jury onder leiding van Rijksbouwmeester W. G. Quist bekend, dat alle ontwerpen die meedongen naar een prijs van 150.000 gulden, door de zeef waren gevallen. Het complexe geheel van het parlement was door niet één architect tot in de puntjes doorgrond. Een Haags architectenbureau heeft in een brief aan de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, Beelaerts van Blok land, fel van zich afgebeten, "Het is een rechtstreekse klap in het gezicht van de deel nemers en via hen van de Nederlandse archi tecten, die kennelijk onmachtig zijn tot het leveren van een bruikbare ideeënschets", schrijft de architect, die overigens anoniem wenst te blijven. Reden: de in de prijsvraag gestelde anonimiteit van alle deelnemers. Ook de architectenbond BNA reageert boos. "We krijgen de indruk, dat er zeer strakke normen zijn gehanteerd. De vraag is of die aan alle deelnemers bekend zijn geweest. We kennen de inhoud van het juryrapport niet, dus kunnen wij nog geen definitieve conclu sies trekken. Het merkwaardige aan déze zaak is, dat alle deelnemers per telegram de uitslag hebben ontvangen. Ook zonder nade re uitwerking", vertelt mevrouw Kolenbran der namens de BNA. Juryvoorzitter W. G. Quist weigert "uit de school te klappen" "Het is begrijpelijk, dat de architecten zo reageren. Maar pas over en kele maanden komt ons rapport uit. Dan kunnen we wat zeggen." De 111 inzenders hebben tezamen, ongeveer drie miljoen gulden uitgegeven aan hun werk. Slechts elf ontwerpers kunnen reke nen op een bonus van 9000 gulden. Dat is dan 3,3 procent van het door de inzenders geïn vesteerde bedrag", aldus de kwade Haagse architect. "Gerust kan worden gesteld, dat deze prijsvraag meer omvatte dan het zoge naamde schaap met vijf poten en dat zij zeker als prijsvraag de moeilijkste opgaaf is ooit in Nederland gesteld" DEN HAAG(ANP) - Er is sprake van een „aanzienlijke" vermindering in het contact tussen publiek en politie. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. GESLAAGD Examen gedaan of bij Corry Hagoort geweest In beide gevallen Gefeli citeerd Doezastraat 14 Voor zo maar vrij zijn Een jack is niet alleen gemakkelijk en praktisch, maar vooral ook een echt mannelijk en sportief kledingstuk voor uw vrije uren, uw vakantie of voor zo maar die wandeling met de hond Veldhoven heeft een royale keus in deze onmisbare jacks Winkelcentrum "Lange Voort" Irislaan 53, telefoon 071-151658 Oegstgeest Noord-Koreanen vrij PANMOENJON (ANP) - Acht vrijgelaten Noordkoreanen trokken van daag na nog geen stap op eigen grond te hebben gezet op hun onderbroek naai hun in het zuiden gekregen kleding uit om deze onder het uiten, van vloeken en verwensingen aan het adres van leden van het VN-com-> mando in Panmoenjon direct terug te gooien over de demarcatielijn. Het VN-commando, dat onmiddellijk een protestnota indiende tegen dit gedrag van de Noordkoreanen, had de acht vrijgelaten op grond van een op 7 juni tot stand gekomen overeenkomst van de Koreaanse wapenstil standscommissie. De acht waren als opvarenden gevangen genomen van een bewapende Noordkoreaanse boot die op 19 mei was gezonken na in Zuidkoreaanse wateren te zijn doorgedrongen. De overdracht van de acht nam in totaal 15 minuten in beslag, hun schel den en uiting geven aan vijandigheid jegens Zuid-Korea vijf minuten. Volgens burgemeester Roeien (Arnhem) is het resultaat van het „proces van afbrokkelende man kracht" bij de politie dat er geen agenten meer op straat zijn, over dag bijna niet en 's avonds en 's nachts in het geheel niet. Het gevolg is ook dat de preven tieve werking van het louter aanwezig zijn is komen te ver vallen", zo zei hij vandaag op een congres van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten VNG, gewijd aan de gemeente en de politietaak. Onveiligheid Volgens burgemeester Roeien ver oorzaakt de vermindering in con tact tussen publiek en politie bij het publiek een gevoel van niet-beschermd te zijn, van on veiligheid. Het is naar zijn me ning geen wonder dat veilig heidsdiensten of andere „be schermers" gevraagd en aange boden worden. Een volgens bur gemeester Roeien bedenkelijke ontwikkeling. Hij bepleitte een complex van maatregelen: een meerjarenplan voor uitbreiding van het aantal politiefunctionarissen, meer aandacht bij de opleiding van het politie-personeel aan de ontwik keling van contactuele eigen schappen en sociale vaardighe den, een snelle uitvoering van geautomatiseerde informa tie-systemen en invoering, waar maar enigszins mogelijk is, van het systeem van wijkagenten. Klachten Burgemeester Roeien distantieer de zich van invoering ook in ons land van zogenaamde poli- tie-wijkteams, zoals bepleit door de projectgroep organisatie structuren in het rapport „politie in verandering". Burgemeester Roeien noemde het gewenst dat er nieuwe, duidelijk algemeen geldende regels komen voor de behandeling van klach ten over politie-optreden. Nauwelijks was de laatste persconferentie in Mendoza afgelopen of Schoenaker en Rijsbergen stonden in de hal van het hotel bij de telefonis te. Opbellen naar huis. Als het aan Wim Rijsbergen ligt zal hij spoedig niet meer behoeven te bellen. Dan is hij weer terug in de Leidse Me- renwijk. Hij wil van de week nog afreizen. Volkomen gedesillusioneerd stapte hij gisteren in het vliegtuig, dat het Neder landse team van Mendoza naar Cordoba moest bren gen. „Mijn enkel is zo zwaar geblesseerd, dat ik het hele toernooi toch niet meer kan spelen. Daarom wil ik met Happel praten. Zoals het er nu voorstaat wil ik woens dag al naar Nederland vlie gen. Ik ben al heel wat keren geblesseerd geweest aan mijn enkel, maar zo opge zwollen als mijn voet nu is heb ik nog nooit meege maakt. Ik wil daarom naar huis". Happel zal het morgenavond niet alleen zonder Rijsber gen moeten stellen, maar vrijwel zeker ook zonder Neeskens, en wellicht ook zonder Suurbier. hoe het elftal eruit zal gaan zien wanneer Oranje toch tegen Oostenrijk speelt, is nog niet bekend... PAGINA 11 „Ik, Claudius" belooft suc cesserie op tv te worden... PAGINA 5 Geen gratis heroïne voor zwaar verslaafden... PAGINA 7 Belgische para's hebben geen „rebellen" gezien... PAGINA 9 Herv. raad wil dialoog over marxisme... PAGINA 15 Albeda acht loonmaatregel niet helemaal uitgesloten... PAGINA 19 Meer zon Droog en geleidelijk meer zon. Zwakke tot matige wind uit noord tot noord oost. Minimumtemperaturen om streeks 7 graden. Maximumtemperatu ren ongeveer 17 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) Zon op: 5.19 uur: onder; 22.01 uu Maan op: 14.09 uur onder 1.56 t Hoogwater te Katwijk te 9.54 er laagwater te 5.22 en 17.54 uur. Vietnam wilde regering Cambodja omverwerpen TOKIO (Reuter) - Vietnam zou eer der dit jaar geprobeerd hebben de regering in Phnom Penh om ver te werpen. Dit heeft leng Sa- ry, vice-premier van Cambodja, vandaag op een persconferentie gezegd. Vietnam zou met bepaal de elementen in Cambodja heb ben samengewerkt om een staatsgreep te'plegen. De poging- was echter verijdeld. Cambodja was, zo zei Sary, bereid met Hanoi te onderhandelen als Vietnam plechtig beloofde de territoriale soevereiniteit van Cambodja te eerbiedigen en zich niet meer mengde in de binnen landse aangelegenheden van het land. Groenoordhal-directeur weigert tijdstip tourstart te vervroegen LEIDEN - Twee weken voor de start van de Tour de France in Leiden lijkt de totale op zet van de Proloog, die op donderdag 29 juni zal wor den gehouden, op losse schroeven te komen staan. Oorzaak hiervan is een door de Franse organisatie naar Lei den uitgegane telex met de inhoud dat de start van de tijdrit wellicht een uur ver vroegd moet worden. Dit vanwege het grote aantal deelnemers. Een bericht, dat bij Groenoordhal-directeur André de Jong zowel verba zing als verontwaardiging opwekte. "Daar moeten ze nou mee komen, net nu het complete draaiboek na twee jaar hard werken eindelijk gereed is en de officiële uit nodigingen allemaal de deur uit zijn. Dat kunnen we na tuurlijk nooit meer regelen." "Die Fransen denken, dat ze al les kunnen maken. Maar dit keer kunnen ze het dak op. Afspraak is afspraak. De Tour start om drie uur en daarmee uit. Vroeger is abso luut onmogelijk". AMERIKAANSE GEVANGENEN ONTSNAPT EN WEER GEPAKT OMAHA (UPI) - De Amerikaanse politie heeft vannacht drie ver oordeelden opgepakt die enkele uren eerder uit de gevangenis van Omaha (Nebraska) waren ont snapt. De drie waren er op nog onopgehelderde wijze in ge slaagd uit hury-eellen te komen. Zij zaagden de tralies weg voor een raam, klommen op het dak en lieten zich vervolgens aan aaneen geknoopte lakens zakken. Buiten de gevangenis stalen zij een auto waarmee zij naar het vlieg veld reden. Daar ontvreemdden zij een klein vliegtuig. Inmiddels was in het hele land de politie gealarmeerd. Enkele uren later ontdekte de poli tie van Pembina (noord-Dakota) het vliegtuig. Een speurtocht die werd ingezet resulteerde korte tijd later in de ontdekking van de drie ontsnapten, die zich hadden verborgen in een bos niet ver van de Canadese grens. Een van de ontsnapten, Peter Hochstein, verklaarde later in de gevangenis 10 maanden lang handboeken te hebben gelezen over het besturen van een twee- motorig vliegtuig. BELFAST - Het Smithfield bus station in het Noordierse Belfast dat vannacht door een bomexplosie werd verwoest. Tien bommen ver nielden 21 bussen en richtten een schade aan die voorlopig wordt ge raamd op ruim anderhalf miljoen gulden. De aanslag werd rond middernacht gepleegd door drie mannenver moedelijk leden van de provisionele vleugel van de IRA. Schaamteonderzoek bijstandtrekkers NIJMEGEN (SP) - Het Nijmeegse instituut voor toegepaste socio logie begint binnenkort met een landelijke enquete onder de bij standtrekkers. Het aantal Ne derlanders, dat van een bij standsuitkering rondkomt is in korte tijd toegenomen van 200.000 tot 600.000 a 750.000 inclusief huisgenoten. Uit eerder gevoerde verkennende gesprekken blijkt dat ze vaak te kampen hebben met gevoelens van schaamte, onzekerheid en afhankelijkheid. Ook doen zich financiële problemen voor de uitkering biedt veelal te weinig ruimte voor eigen ontplooiing. In opdracht van de directie bij- standzaken van het ministerie van erm worden binnenkort 1500 bijstandtrekkers ondervraagd. Het onderzoek wordt begeleid door een commissie waarin di recteuren van sociale diensten zitting hebben. 4 weken lang het )LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Leidsch Dagblad eerst 4 wekintoor haJ geld en dan kunt U m.j aansluitend als abonnee noteren Ikbcste meteen en U kunt mi, m heden els de krant grate"" k"19 dan de eers,e 2 wek0" Naam Adres Woonplaats Gironr. Hok)e aankruisen en bon mgevuld ,n een open envelop zonder postzegel opsturen naa' ^^Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214 Leider.,- -

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1