Tijdstip van opknappen Leidsevaart nos b vaag POSTKANTOOR BLIJFT AAN NOORDWUKSEVOORSTRAAT nieuwe Geen weg tussen Boskoop en Bodegraven Als ik met beide benen op de grond staweet ik het nog niet DINSDAG 13 JUNI 1978 NOORDWIJKERHOUT - Het is nog niet duide lijk wanneer de Leidsevaart in Noordwijker- hout wordt aangepakt. Steeds meer klachten worden geuit over de kwaliteit van het wegdek, dat snel achteruitgaat. De verbetering van het wegdek van de Leidsevaart is thans afhanke lijk van de aanleg van een riole ring en waterleiding vanaf de Piet Gijsbrug tot aan de Pilarenlaan. Om in de grond te mogen wroe ten heeft het gemeentebestuur van Noordwijkerhout de toe stemming nodig van burgemees ter en wethouders van de sleutel stad Leiden. Pas als die toe stemming er is, gaat de gemeente Noordwijkerhout over tot verbe tering van het wegdek (als riole ring en waterleiding zijn aange legd). Toestemming De bestuurders van Leiden willen echter niet zomaar toestemming geven aan Noordwijkerhout voor het leggen van riolering en wa terleiding. Zoals bekend heeft de gemeenteraad van de bollen streekgemeente onlangs beslo ten beheer en onderhoud van de Leidsevaart uit handen van Lei den te nemen. De weg is sinds jaar en dag eigendom van de ge-' meente Leiden, dat de weg aan duidt als .jaagpad" en er derhal ve slechts een geringe functie aan toekent. Dat is dan ook de reden dat Leiden nauwelijks naar het onderhoud van de Leidsevaart omkeek. In de loop van de jaren hebben zich echter veel bedrij ven gevestigd aan deze weg en is ook het aantal woonhuizen dras tisch gestegen. De weg wordt dagelijks door zware auto's gebruikt, geladen met be drijfsgoederen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben het gemeenteraadsbesluit van Noordwijkerhout de weg „over te nemen" goedgekeurd. Leiden is echter in beroep gegaan bij de Kroon. Als de sleutelstad ook daar in het ongelijk wordt ge steld, dan moet zij jaarlijks een vergoeding betalen van ongeveer 100.000 gulden per jaar, een be drag dat kan worden afgekocht door in eén keer meer dan 1 mil joen gulden te geven aan de bol lenstreekgemeente. Bang De gemeentebestuurders van Lei- meentebestuur van Leiden groen licht geeft voor de aanleg van riolering en waterleiding, kan binnen afzienbare tijd ook het wegdek van de weg langs de Leidsevaart worden aangepakt. Wethouder Heemskerk van de Riolering bollenstreekgemeente: „Ik blijf i geloven dat de zaak nog dit De aanleg van riolering langs de contacten over de Leidsevaart met Van Dam. Deze heeft niet la ten blijken dat Leiden voors hands afkerig is van het juridi sche stuk dat is ingediend". jaar rond komt. Maar als ik met beide benen op de grond ga staan en in ogenschouw neem wat de gemeente Noordwijkerhout ten aanzien van deze weg al met Lei den heeft meegemaakt, dan weet ik het niet. Alhoewel bij Leiden eigenlijk wethouder Waal porte feuillehouder is, heb ik de meeste Leidsevaart is overigens drin gend noodzakelijk. De woonbo ten lozen in de Leidsevaart, ter wijl bedrijven en woonhuizen lo zen op slootjes en putten. Het ligt in de bedoeling de nieuwe riole ring via een persleiding aan te sluiten op de rioolwaterzuive ringsinstallatie. i gevaarlijke weg. Deze (archief) foto beklem- Van Dam: nog niet afgewezen den zijn bang dat met het geven van toestemming voor de aanleg van waterleiding en riolering, de positie bij de Raad van State zwakker wordt. Immers, Leiden heeft bezwaar tegen de dure overname van de weg door Noordwijkerhout, en kan, zo me nen de gemeentebestuurders, graaf- en grondwerkzaamheden niet zomaar toestaan. De advocaten van beide gemeen ten. Spreij voor Noordwijkerhout en De Ruijter de Wildt voor Lei den, hebben inmiddels een juri disch stuk opgesteld. Daarin hebben beide advocaten vastge legd dat Noordwijkerhout grond- en graafwerkzaamheden mag verrichten, zonder dat die toestemming afbreuk doet aan de bezwaren van Leiden tegen de overname van de weg door de gepjeente Noordwijkerhout. Het gemeentebestuur van Leiden heeft over dat stuk nog geen en kele uitspraak gedaan, alhoewel daar het juridisch stuk al enige tijd binnen is. Pas als het ge- ALPHEN AAN DEN RIJN - Het vrij kille weer heeft gisteravond, niet tegen kunnen houden dat de 21ste wandelvierdaagse in Alphen een record heeft gebroken. Precies 3349 deelnemers meldden zich deze eerste avond aan de start bij de Rijnstreekhal. Dit betekent dat het wandelevenement het equivalent op fietsgebied, de avond-Laura.de loef heeft afgestoken. De avondfietsvierdaagse telde nog geen 3100 deelnemers. Overigens moet één van de oorzaken van de grote toeloop gisteravond worden gezocht in het feit dat de wandelvierdaagse sinds vorig jaar naast de 10 kilometer ook de 5 kilometer als officiële loopafstand kent. Vorig jaar waren er 2500 deelnemers. Zwanensteeg wordt verbreed voor éénrichtingsverkeer NOORDWIJK - De plannen om aan de Tramsteeg (midden in het winkelgebied) een nieuw postkantoor te bouwen, zijn voorgoed van de baan. Dat bleek gisteravond in de raadscommissie voor verkeerszaken. Uit de discussie en een ambtelijk rapport werd duidelijk, dat de PTT gehuisvest blijft in het hui dige pand aan de Voorstraat, al zal daar heel wat veranderen. Een gedeelte van het gebouw moet verdwijnen om een verbreding van de Zwanensteeg mogelijk te maken. Men denkt aan de aanleg van een weg met aan beide kan ten voetpaden tot een totale breedte van zeven meter. Op deze manier wil men het kantoor beter bereikbaar maken voor postau to's. Maar tevens is de verbreding van de Zwanensteeg van belang voor het woonwijkje, dat op het terrein van K M zal worden ge bouwd. Deze grond is gekocht door de aannemersbedrijven De Raad en Noorlander. Zij hebben plannen om daar een wijkje neer te zetten met zo'n 44 huizen. De Zwanensteeg wordt overigens niet al te breed, om te voorkomen dat in de aaneengesloten bebou wing van de Voorstraat een ont sierend gat zou ontstaan. Het postkantoor is gevestigd in een historisch pand in de oude dorpskern. In de vorige eeuw was daar geruime tijd het kantonge recht ondergebracht toen het uit het "Hof van Holland" werd ver dreven. De raadsleden in de commissie waren gisteravond dan ook unaniem van oordeel dat de gevel aan de Voorstraat zoveel mogelijk haar markante vorm dient te behouden. Uiteraard vormden de gevolgen van het verkeer van de verbre ding van de Zwanensteeg het voornaamste punt in de discus sie. Er ontstaat door die verbre ding een rechtstreekse weg tus sen de Nieuwe Offemweg en de Voorstraat, die de huidige ver binding met het dorpscentrum gaat ontlasten. Vast staat wel, dat voor de Zwanensteeg éénrich- tingverkeer zal moeten worden vastgesteld. Anders zou het straatje een breedte moeten krij gen van negen tot tien meter, en dat is volgens de gemeente be slist geen haalbare kaart. Met het oog op de verbouwings plannen dient de PTT snel te we ten waar men aan toe is. Vandaar dat een uitspraak van de Noord- wijkse raadsleden in de commis sie werd gevraagd. Over het al gemeen vonden de commissiele den het mét burgemeester mr. Bonnike een unieke kans om tot een betere ontsluiting van de dorpskern te komen. Alleen het PPR-raadslid Verwey behield zich zijn stem voor. Hij vreest een verstoring van het evenwicht in de vormgeving van het postkan toor en zou het pand liever be houden zoals het nu is. De discussie spitste zich verder toe op de betekenis van de verbre ding van de Zwanensteeg voor de verkeerssituatie in de dorpskern. Onder meer wordt gedacht aan éénrichtingverkeer in het zeer smalle gedeelte van de Voor straat tussen het Lindenplein en hotel-restaurant "De Beurs". Provincie: Wel omleidingsweg nodig rond Hoogmade DEN HAAG - Er komt geen nieuwe wegverbinding tussen Boskoop en Bodegraven. De doortrekking van de be staande weg, die westwaarts uit Bodegraven loopt (ter tiaire weg 46) wordt van het provinciale wegenplan ge schrapt. De zg. Interdienstelijke Werkgroep Herziening Wegenplannen (be staande uit ambtenaren van de provincie) vindt dat de noodzaak van deze weg, die op het bestaan de wegenplan (daterend uit 1973) nog wel voorkomt, niet is aange toond. De bestaande routes bie den voldoende soulaas: de weg van Waddinxveen naar Gouw- sluis (langs de Gouwe) en vervol gens de routy richting Zwam merdam langs de Oude Rijn; andere mogelijkheid is de binding van Waddinxveen via Rijksweg 12 richting Woerden/ Utrecht. Eveneens wordt de geprojecteerde wegverbinding van Waddinx veen naar Rijksweg 12 (het zg. wintertracé) van de kaart ge schrapt. Deze tweede verbinding Waddinxveen-Gouda werd in 1973 nog nodig geacht om de brug over de Gouwe in Waddinx veen te ontlasten. Wanneer de Gouwetunnel in Rijksweg 12 ge reed is, komt de bestaande Gou- webrug beschikbaar voor regio naal verkeer; op de brug in Wad dinxveen zal aan de westzijde de kanaaldijk (Q3-24) worden aan gesloten. Op die manier ontstaan er toch twee verbindingen Wad dinxveen-Gouda, aldus de werk groep. Hoogmade Zoals gisteren al gemeld wordt aê geprojecteerde secundaire weg 6, een verbinding van Alphen naar Katwijk, van het wegenplan af gevoerd. Dit betekent wel dat de bestaande verbinding vanaf Rijksweg 4, van Hoogmade naar Woubrugge en verder richting Langeraar, zwaar belast zal blij ven. Daarom is een omlegging van deze weg om Hoogmade no dig; deze omlegging zal in het nieuwe wegenplan worden op genomen. Ook zal een aantal wegen bij de her ziening van het wegenplan, die nog dit jaar te verwachten is "de graderen", of zelfs geheel van het provinciale wegenplan worden afgevoerd. Een gevolg daarvan is dat het rijk via de provincie min der geld steekt in het onderhoud van deze wegen. Dat lot treft bij voorbeeld de bestaande secun daire weg 7, de doorgaande ver binding van Gouwsluis door Al phen naar Leimuiden. Wanneer de noordelijke randweg van Al phen is gerealiseerd moet de se cundaire weg 7, aldus de ambte lijke werkgroep, van het provin ciale wegenplan worden afge voerd. Het Noordwijkse postkantoor aan de Voorstraat. De PTT blijft daar zitten, volgens de jongste plannen.1 verdwijnt een deel van het pand, voor verbreding van de Zwanensteeg. De plaats waar de weg om Hoogmade zal lopen

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 18