Trainer Jan Mak teleurgesteld naar huis terug LOTING EC OP 11 JULI Har Meijer speelt met Wolterink Happel had gewoon naar Zwartkruis moeten luisteren Ali wil Brezjnev bezoeken Gijsbers start in Sittard op 400 m. DINSDAG 13 JUNI 1978 SPORT PAGINA H MENDOZA - Voor Jan Mak, de trainer van Volendam, is het wereldkampioenschap in Argentinië al voorbij. De lange blonde Mak, die naar k^endoza was gekomen om nieuwe indrukken op te doen, blijft niet langer. Hij heeft het wel gezien: drie keer was hij getuige van een wanpres tatie van het Nederlandse elftal. Mak: "Het is werkelijk schrikbarend wat Nederland hier laat zien. Laat ik dan maar teruggaan naar Volendam, daar heb ik meer te doen". •k Jan Mak blijft niet lang Jan Mak was aanvankelijk naar Ar gentinië gereisd om als spion te fungeren voor de Braziliaanse coach Coutinho. De contacten waren maanden van te voren ge legd. Mak, die zes jaar in Brazilië heeft gewoond en vloeiend Por tugees spreekt, had in Argentinië met Coutinho een trainerscursus gevolgd. De relatie bleef bestaan en Coutinho zag wel iets in'de ad viezen van de Nederlander. De Braziliaanse voetbalbond dacht er echter anders over. Het tele foontje naar Nederland met de boodschap dat Brazilië Mak niet nodig had kwam enige dagen voor hij in het vliegtuig stapte. "Toch ben ik gegaan, als trainer moet je op de hoogte blijven. Achteraf zeg ik, wat een spijt voor al dat geld. Dit wereldkampioen schap brengt niets nieuws. Zeker niet van Nederlandse kant." Na zijn verblijf in Mendoza - hij flikte het zelfs om bij de organisa tie een accreditatie te krijgen - beseft Mak terdege wat er mis is met Nederland. Uren na de wed strijd tegen Schotland praat hij nog honderduit, aan zijnzijde een gretig luisterende Jaques Hoge- woning. Een trainer aan het woord over Oranje. Een mono loog die er niet om liegt. Improviseren "Het grote punt is dat Happel hier naar toe is gekomen zonder enige visie. Hij is altijd een trainer ge weest die van improviseren houdt. Met Herman Choufoer heb ik daar uren over zitten pra ten. Die kende hem nog van ADO. Dat is één van Happel's sterke punten. Maar als je naar een wereldkampioenschap gaat moet je je maanden van te voren internationaal goed oriënteren. Dat kon niet, omdat hij tot over zijn oren in het werk zat bij Brug ge. De KNVB had zich dat moe ten realiseren. Vier jaar geleden was de situatie weinig anders. Michels werd in januari aange steld en was aan het werk bij Bar celona. "Toch is er met Michels een groot verschil: die had een plan in zijn hoofd, die wist precies wat hem in West-Duitsland te doen stond. Michels zag zijn team via een be paald concept spelen. Dan ga je daarop werken en selecteer je je team. Dit is de allergrootste blunder van Happel, in drie wed strijden is hy met drie andere spelconcepten gekomen. 'Toch is dit niet de enige blunder Happel doet niets met specifieke kwaliteiten van spelers, een Wim Suurbier komt hier niet tot zijn recht. Die jongen, snel als een haas, krijgt de meest ondankbare opdrachten. Hij mag alleen te genstanders afstoppen. Dan haal je toch al je aanvalskracht uit je team. Happel kijkt slechts naar zijn tegenstanders, dat kan niet. Nog steeds heeft Holland een naam, daar moet je van profite ren. Helaas gebeurt dat niet. Als Happel een slimme vent was, had hij meer naar Zwartkruis geluis terd, die heeft de selectie in el kaar getimmerd, die wist exact wat er loos was. Maar dat kwam volgens mij1 zijn eer te na." Mislukking Happel had het idee het hier even klaar te maken, dat is op een fali- kante mislukking uitgelopen. Je weet natuurlijk nooit hoe het in de tweede ronde gaat. Dan zal Happel wel moeten ingrijpen. "Kijk hoe hier een Krol voetbalt, is dat een leider? Die gaat af als een gieter, dat moet Happel toch ook zien. Waarom gaat hij niet met Van Kraay en Brandt werken? Ook ik heb lang getwijfeld aan de PSV-ers. Tot mijn schande moet ik bekennen dat ook ik het niet goed heb gezien. PSV speelt in Nederland verreweg het beste clubvoetbal, maak daar dan ge bruik van.". In Parijs is dat een keer gebeurd het resultaat was er naar. Je vast klampen aan de vedetten is een zwaktebod. Krol heeft het niet: Rijsbergen is fysiek nog geen zes tig procent en Neeskens kun je met die ribblessure ook wel af schrijven. Er is een mooie gele- LEIDEN - Zaterdag en zondag wordt in Sittard de zogenaamde 'West-athletic' gehouden, waar aan wordt deelgenomen door de atletiekploegen van Zwitserland, Spanje, België, Oostenrijk, De nemarken, Ierland, Portugal en Nederland. In de nationale selec tie is ditmaal slechts één Leide- naar opgenomen, Batavenatleet Koen Gijsbers. Hij loopt in Sit tard de 400 meter. Tevens maakt hij deel uit van de estafette ploeg. genheid om in te grijpen, toch? Dit is zijn kans om nieuw bloed er in te brengen, dan heb je alsnog een kans dat het in de tweede ronde beter zal gaan. Deles die we met z'n allen hier ge- Wybo Lelieveld en Bram Wasse naar zijn voor deze ontmoeting gepasseerd. Hun plaatsen wor den ingenomen door Joost Borm en Klaas Lok. De twee nationale toppers, Jos Hermens en Ruud Wielart, zullen in Sittard ook acte de présence geven. Voor Her mens wordt Sittard een testcase. Na maandenlang geplaagd te zijn door pijn in zijn zij is dit de eerste keer, dat de internationaal hoog gewaardeerde langeafstandlo- per, op de tien kilometer zal uit komen. leerd hebben is, stel geen bui tenlandse trainers meer aan. Mi chels was het grote voorbeeld, die heeft laten zien dat het wel kon. Nee, de aanwezigheid van Cruyff was niet de enige reden. Natuur lijk bepaalde Cruyff in West- Duitsland het gezicht van Ne derland. Talent is hier in Argen tinië aanwezig, maar je moet het wel op de juiste manier gebrui ken. LEIDEN - Peter Wolterink leek gisteren tijdens de eerste ronde van het tennistoernooi van De Munnik Har Meijer in zijn greep te hebben, toen hij in de tweede set, de eerste verloor hij met 3-6, op een 4-0 voorsprong kwam. Dat deed hij met sluitend spel waar tegen Har Meijer met zijn nog steeds gevaarlijke forehand wei nig tegen uit kon richten. Maar Meijer toonde zich in deze partij ook een goed "psycholoog." Bij het wisselen zei hij tegen Wolte rink "Deze set laat ik lopen. Die twee games zijn voor jou..." Wolterink pakte inderdaad de twee volgende spellen, 6-0, maar in de beslissende set verdween zijn zelfvertrouwen zienderogen met elk punt dat Meijer scoorde. Het werd tenslotte 6-1 voor Meijer, die met binnenpretjes van het gravel stapte. De geplaatste spelers kwamen ove rigens gisteren op de Munnik nog niet in actie. Dat gebeurt pas vandaag. Dan zullen Madera te gen Jaap Kooreman, Temminck tegen Van Benthem, Bouman te gen De Jong, Arnold van der Ca- pellen tegen Hein Hazenberg en Henny Koemans tegen Roelvink hun selectie moeten proberen waar te maken. Dat lijkt voor hen geen problemen te zullen opleveren. Jaap Koore man en Jan Roelvink bereikten de tweede ronde zonder daarvoor strijd te hebben moeten leveren. Kooreman moest het tegen Rik Hins opnemen, maar deze laatste moest zich wegens tijdgebrek te rug trekken en Roelvink had de mazzel dat Van der Sluys door een griepje geveld was. De lange Leidsche Houter kan namelijk zeer verrassend voor de dag ko men en winst voor Roelvink zat er bepaald niet zonder meer in. Goed tennis Van Benthem klopte Jan Pieter Hop na een verbeten gevecht waarin beide spelers elkaar wei nig toegaven. Ook al ontbraken gisteren de geplaatste spelers nog op het appél, er viel stellig wel van goed tennis te genieten. Zo was de partij van de vastheids specialist van Unicum, Paul Kallenberg, tegen Ad van der Berg, één van de uitspringers. Kallenberg werd in de eerste set door het bekende knalwerk van Van der Berg overspoeld, 1-6, maar hij hield het hoofd koel en manoeuvreerde de schaakmata dor in de volgende sets beheerst naar de nederlaag, 6-2, 6-2. Bart van der Feen, de nummer I van De Munnik, zorgde tegen Bub van der Zee van Roomburg even eens voor een partij, die het aan zien volkomen waard was. Van der Feen won met de over het krachtsverschil alleszeggende cijfers, 6-4, 3-6, 6-4. Bart Colleé won verder van Paul Theunissen en voor de wedstrijdleiding (al vijf jaar in dezelfde samenstel ling) was deze partij ook al een "tijdrover" die de planning aar dig verstoorde. Colleé was de gelukkige winnaar, 6-7, 7-6, 6-2. De speler, die niet is geplaatst, maar gisteren alle aandacht trok is de Zuid-Afrikaan Ronald Teken broek. Marcel de Bakker, toch een ervaren toernooispeler had tegen hem niets in te brengen, 6-1, 6-2 voor Tekenbroek. In de volgende ronde krijgt de Zuid-Afrikaan te maken met een tegenstander van zwaarder kabi- ber, namelijk de oud-speler van De Munnik, nu O.T.C. in Den Haag, Erik de Groot. Tenslotte mag niet onvermeld blijven de in soepele stijl behaalde zege van W.J. de Jong op F. Kuypers, 6-3, 6-3. Sassenheim Evenals in het toernooi van De Munnik kwamen gisteren in het toernooi van Sassenheim de ge plaatste spelers niet binnen de lijnen. Het wedstrijdgebeuren stond in Sassenheim trouwens helemaal niet in het teken van de B-categorie. In het H.E.C. kwam maar één van de geplaatste spe lers in actie, Wouter Kuyck, no 4 in de lijst van de kanshebbers. Als no 1, 2 en 3 zijn in het H.E.C. respectievelijk geplaatst Victor Breurkes, Dolf Beelen en Peter Tibboel. Bij de dames zijn dat mevr Schoutsen en Nancy Toole. In het D.E.C. won gisteren mevr. Ruitenberg in twee sets van mevr. Apol, 6-4, 6-1 en mevr. Kleistadt van B. Holster, 7-5, 6-3. Voor een spectaculaire partij in het H.D.C. zorgden Jan van der Geest L. Uljee tegen van Buuren De Haan. Eerstgenoemde duo won met 6-4,7-5, dankzij vooral betere returns op de service. ADVERTENTIE UW EIGEN DAGBLAD OOK IN DE VAKANTIE? Dat kan, doch uitsluitend met deze bon. Graag 3 weken voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad, Julianastraat 19, Alphen aan den Rijn. Leidsch Dagblad, Witte Singel 1Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent). Huls adrw: S.v.p. In bloklstters Invultonl In Isder vakje a.v.p. een letter Vakent leed ree: straat: postcode: vanaf NIET NIET 'NVULLEN NIET INVULLEN Postcode Cliëntnr. Wi|knummer Opzending is gratis in Nederland en België Overige landen 1.90 per d De praktijk heeft geleerd dat ondanks al c zorgen de bezorging in sommige landen te wensen overlaat. Wij kunnen dus helaas geen verantwoording n voor het niet tijdig arriveren van kranten op u kantieadres MOSKOU - Mohammed Ali kan niet geloven dat hij nu werkelijk in Rusland is, het land dat hij al zo lang wilde bezoeken. De ex-wereldkam pioen zwaargewicht boksen kwam er gisteren aan en ver telde verslaggevers dat hij hoopt op een ontmoeting met de Sovjetleider Brezjnev. Ali is van plan om wat te oefenen met Russische boksers en blijft misschien zelfs enkele weken om te trainen voor de revanche-wedstrijd tegen Leon Spinks aan wie hij zijn titel is kwijtgeraakt. Mohammed Ali zal zich in de Sovjet-Unie niet bemoeien met politiek. "Daar heb ik geen verstand van", zegt hij. "In Amerika wil ik nog wel eens de clown uithangen, maar dat doe je hier niet. Men Mohammed Ali zou het niet begrijpen". De bokser denkt veel van zijn Russische collega's te kun nen leren. "Het zijn echte harde vechters. Ik wil achter hun manier van trainen ko men en dat gebruiken in mijn volgende partij". Mohammed Ali gaf toe dat hij zich op zijn vorige gevecht met Leon Sfrinks niet goed genoeg had voorbereid. DEN HAAG - PSV, dat volgend seizoen uitkomt in het voetbaltoernooi om de Europacup voor landskampioenen, en AZ'67, dat Nederland als bekerwinnaar vertegenwoordigt in de strijd om Europacup II, wacht een sterke oppositie. PSV kan onder meer te maken krijgen met bekerhouder Liverpool, verliezende finalist FC Brugge, Juventus, Real Madrid, Glasgow Ran gers, Ujpest Dosza, Nottingham Forest of FC Köln. AZ'67 zou kunnen stuiten op onder meer: Ipswich Town, FC Magdeburg, Internazionale Milan, FC Barcelona of Wacker Innsbruck. Tot nu toe zijn de volgende clubs bekend: LANDEN België Bulgarije Tsjechoslo waki je Denemarken O-Duitsland Engeland Finland Frankrijk Griekenland Nederland IJsland Italië Joegoslavië Luxemburg Noorwegen Oostenrijk Polen Portugal Roemenië Spanje Schotland Zweden Zwitserland Turkije Sovjet Unie Hongarije W-Duitsland KAMPIOENEN FC Brugge Lokomotive S nog niet bekend Odense BK Dynamo Nottingham Forest t Liverpool Kaha Monaco AEK PSV Akranes Juventus Partizan Progres N. Union Lilleström Austria Wien Wislau Krakau FC Porto nog niet bekend Real Madrid Glasgow Rangers Malmö Grasshoppers Fenerbahce Dynamo Moskou Ujpest Dosza FC Köln. BEKERWINNAARS SK Be veren Marek Banik Ostrava nog niet bekend FC Magdenburg Ipswich Town Seinae Nancy Paok AZ'67 nog niet bekend Inter Milaan FC Rijeka Union L SFK Bodo-Glimt Wacker Zaglebie S. Sporting Lissabon nog niet bekend Barcelona Aberdeen Kalmar Servette Trabzonspor nog niet bekend nog niet bekend Fortuna Düsseldorf.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13