spelen niet spontaan genoeg' Argentijnse pers: Peru en Italië zijn dé klappers 'teer- en nicotine-arm* lekker van smaak laag in prijs (2^0) Verdiendsucces kan moreel van spelers nog opvijzelen Selectie uitgedund voor wedstrijd tegen Oostenrijk Ondanks alles blij met tribuneplaats Drie fijne trekjes van Belinda Kamermeisjes huilen om Westduitsers 25 voor 2^0 Daarom liever Belinda. DINSDAG 13 JUNI 1978 PAGINA 11 MENDOZA - Nederland zal in zijn eerste wedstrijd uit de tweede ronde van het toernooi om het wereldkampioenschap zijn elf tal op ten minste drie plaatsen moeten wijzigen. Kort voor de ploeg gisteren in de late middag uit Potrerillos naar Cordoba vertrok, deelde Happel mee dat de blessures van Johan Nees- kens (ribben), Wim Suurbier en Wim Rijsbergen (beiden knie) zodanig zijn dat op hen niet behoeft te worden gerekend voor de wedstrijd tegen de Oostenrijkers. "Het is", volgens Happel "zelfs mogelijk dat de groep spelers waaruit kan worden gekozen, wordt teruggebracht tot maar zeventien man. René van de Kerkhof namelijk", vervolgde Happel, "heeft geestelijk moeite met de druk die op hem rust als gevolg van zijn handblessure. Ik kan hem natuurlijk wel opstellen, maar het is waarschijnlijk dat ik weinig aan hem zal hebben". Een en ander betekent dat Happel morgen in het stadion van Cordoba al zijn fitte spelers op het veld, dan wel op de bank heeft en dat slechts de derde doelman, Pim Doesburg, op zuiver selectieve gronden buiten de groep valt waaruit de ploeg wordt samengesteld. Happel zal dan zijn elftal moeten kiezen uit: Jongbloed en Schrijvers, Brandts, Van Kraay, Krol, Poortvliet en Wildschut, Jansen, Schoenaker, Haan en Boskamp, Rep, Rensenbrink, Lubse, Willy van de Kerkhof en Nanninga. Johan Neeskens: speelt niet MENDOZA - Oranje is dus, zij het met hakken over de sloot toch in een hogere klas te rechtgekomen. Men is daar in het Nederlandse kamp na tuurlijk blij mee, de KNVB haalt opgelucht adem, niet in de laatste plaats omdat uit schakeling in de eerste ronde een stevige financiële strop zou hebben opgeleverd. Jammer blijft het echter dat met man en macht gepoogd wordt te verdoezelen dat de vice-we- reldkampioen via drie uiterst teleurstellende wedstrijden danig aan imago heeft inge boet. De slechtste leerlingen uit de klas wijzen volgens oud gebruik naar diegenen die gelijke of nog lagere cijfers hebben behaald: West-Duits- land, Polen en Schotland heb ben het inderdaad eveneens behoorlijk laten afweten, maar dat maakt het falen van het Nederlands elftal nauwe lijks aanvaardbaar. Hoe men het ook wendt of keert, binnen Oranje lijkt een ge zagscrisis aan de gang. Krol wordt door zijn ploeggenoten een te hautaine houding ver weten, Ernst Happel verzuimt in te grijpen, is zelf medeve rantwoordelijk, ook al omdat hij op tactisch gebied door de mand is gevallen. Het zal al tijd wel een raadsel blijven waarom de Brug ge-coach een man als Suurbier opdracht kon geven een gevaarlijke spits als Joe Jordan uit te schakelen. Wellicht had men van de prof Suurbier protes ten moeten verwachten, toen hij die taak op de schouders kreeg, immers Suurbier besef te terdege dat hij in de lucht weinig of niets zou kunnen presteren Maar Suurbier zweeg en Hap pel onderschat de negatieve instelling van de ex-Ajacied ten opzichte van dit wereld kampioenschap. Wie na elke wedstrijd roept, ach wat maakt het uit, het is mijn laat ste WK, ik heb lak aan alles, ik doe wat me gezegd wordt en beslist geen stap meer, die komt natuurlijk mentaal erg veel tekort. Aan de coach om te proberen die instelling om te bouwen of anders de betrokkene uit het team te laten. Maar de Oos tenrijker staat te ver van zijn selectie verwijderd om zich überhaupt inzicht in derge lijke problemen te verschaf fen Daarbij rijst voor hem nu toch wel het probleem dat de spelers geen maximaal ver trouwen meer hebben in zijn vakkennis, daarvoor waren zijn taktische blunders in de wedstrijd tegen Schotland te groot. Het gelukskind Rep trok het ge lukskind Happel echter op de valreep alsnog over de streep, Oranje mag verder in dit wk, maar als de interne proble men niet snel worden uitge praat lijkt het licht voor een finaleplaats nu al op rood te staan. Het kan ook anders. Het Ne derlandse elftal mag morgen avond de tweede ronde toch beginnen tegen Oostenrijk, de 1-0 zege die Oranje indertijd in Wenen behaalde moet het zelfvertrouwen van de Hap- pelformatie toch nog ten goe de komen. Mocht Oranje in Cordoba tegen Oostenrijk tot de volle winst komen, dan hoeft de revanchewedstrijd Nederland-West Duitsland zondag geenzoals momenteel de internationale pers meent, requiem voor twee ex-zwaar gewichten te worden, want een verdiend' succes moet in staat zijn de nu aan zich zelf twijfelende vice-wereldkam- pioen moreel op te vijzelen. PIM STOEL In tweede ronde Schot Gordon fluit eerste duel Oranje BUENOS AIRES - De scheids- rechterscommissie van de Fi- fa heeft tot arbiter voor de wedstrijd Oostenrijk-Neder land, die morgen in Cordoba wordt gespeeld de Schot John Gordon aangewezen. Hij krijgt assistentie van de Syriër Faroek Bouzo en de Argentijn Arthuro Ithurralde. Zondag 18 juni is in Cordoba bij Nederland-West-Duitsland Ramon Barreto Ruiz uit Uru guay arbiter. Zijn grensrech ters zijn de Braziliaan Arnol- do Coelho en de Argentijn Miguel Comesana. De Span jaard Angel Franco Martinez tenslotte leidt op woensdag 21 juni in het River Plate Sta dion van Buenos Aires het treffen tussen Nederland en Italië. Hij wordt bijgestaan door de Peruaan Cesar Oroc- so en de Argentijn Luis Pesta- De Nederlandse arbiter Charles Corver komt ook nog in actie, en wel als grensrechter bij de wedstrijd Peru-Polen, die op 18 juni in Mendoza wordt ge speeld. Speelt Ruud Krol, hier in actie tegen Peru, morgen linksback en neemt Van Kraay: "Happel beslist" maar rugdekking moet geven. Aan de andere kant is het, denk ik zo, dat Happel te veel onzeker heid heeft over een aantal andere plekken in het elftal, dat hij de liberopositie zoals Krol die be kleedt, maar zo laat". Dus toch een stukje kritiek? Van Kraay: "Als je het zo wilt noemen. Ach, het zit gewoon niet mee. Dat Potrerillos, daar kan je normaal niet eens trainen. Bevroren veld, keihard, ik ben opnieuw door mijn enkel gegaan". Haastig: "Ik zou kunnen spelen hoor. Op een normaal veld, wel te verstaan" Lachend: "Zelfs op het veld van Mendoza". Wat heeft hem eigenlijk voor ogen gestaan toen hij, gelet op de door JF aangewakkerde voorkeur voor alles wat Amsterdam is, be sloot om aan dit ondankbare karwei te beginnen? Hij: Ik wilde een WK-toernooi meemaken maar toch ook het geld. In Eind hoven moet ik ook werken. Hier wordt de verveling goed betaald, al moet je daaruit niet conclude ren dat ik een materialist ben. Het is ook een enorme ervaring. Die perstoestanden, heel wat inten siever allemaal dan bij Europa cupwedstrijden. Ik ben hier he lemaal ontspannen. Of ik me op de tribune nu druk maak of niet, ze gaan er toch niet beter door voetballen op het veld. Het dient mijn tijd wel uit. Ik weet wanneer ik naar huis kan, ik zie wel. Bo vendien wordt er loeihard ge traind. Doesburg heeft uitgere kend dat we de afgelopen week elf keer bezig waren. Daar doe ik normaal twee weken over". La chend: "Misschien dat ze toch nog de illusie hebben om een ech te voetballer van me te maken." Kraay zijn libero-positie over? Van Johnston: één jaar geschorst BUENOS AIRES - De Schotse voetballer Willy Johnston, die na de wedstrijd van zijn land tegen Peru op doping werd betrapt, is door de internatio nale voetbal federatie (Fifa) voor één jaar uitgesloten van alle internationale wedstrij den van het Nationale elftal en zijn club West Bromwich Albion. Dit heeft René Courte, de pers chef van de Fifa, gisteren in Buenos Aires bekendge maakt. MENDOZA - Adrie van Kraay blijft zich positief opstellen. Oranje mag nog zulke wanvertoningen opvoeren, Ruud Krol nog zo van zijn voetstuk tuimelen de libero van PSV zal geen enkel kritisch geluid laten horen. Is dat eigenlijk niet verwonderlijk? Van Kraay: "Ik heb de hele zaak voor mezelf op een rijtje gezet voor ik Happel zei dat-ie tijdens dit WK-toernooi op me kon reke nen. Ik zou het onvolwassen van mezelf vinden wanneer ik dan nü in huilen uit zou barsten". Maar heeft-ie dan geen enkel oordeel over dit matig presterende oran je? Van Kraay: "Natuurlijk. Het lijkt te veel ingestudeerd, gepro grammeerd als door een compu ter. Het spontane van 1974 zit er niet in. Nochtans wil ik daar nu niet dieper op ingaan. Want ik vind datje pas recht van spreken hebt wanneer je zelf op de mat hebt gestaan. Dat deed ik niet, dus bewaar ik er het stils wij gen Niettemin hebben de afgelopen dagen met name de PSV'ers uit geroepen dat Happel er Verstan dig aan zou doen door Van Kraay tot eerste libero te benoemen en Krol in het verdere verloop van dit WK-toernooi nog slechts te gebruiken als linksback. Van Kraay: "Dat weet ik en dat be schouw ik als een compliment. Ik wil ook wel stellen dat ik dit alle maal niet gepikt zou hebben wanneer ik de zaak niet goed overwogen had. Luister, ik heb nooit de illusie gehad dat ik op de plaats van Krol zou spelen. Ik ben meegegaan, terwijl ik voor hon derd procent wist, dat Happel mij slechts als tweede libero ziet. Dat is zijn zaak. Als-ie me opstelt op de plaats van Krol dan vind ik het best. Maar zolang Happel er zelf niet over begint, dan zal je mij niet horen kankeren. Het is ge woon zo. Kijk, iedereen vindt dat ik met name het laatste jaar mijn organisatorische eigenschappen heb ontwikkeld. Dat ik meer lei der ben geworden. Prima. Maar dat wist ik eigenlijk zelf ook al. Zolang Happel voor Krol kiest speel ik mijn rol als "tribunespe ler". Noem het zoals je wilt, in derdaad ja: één voortdurende po se. Maar ik weet waar ik aan be gon en het feit dat Krol het min der goed doet dan iedereen had gedacht, kan daarin geen enkele verandering brengen". Hij bestelt een frisdrankje, praat over de libero in het algemeen, zegt dat Happel waarschijnlijk zijn eigen ideëen heeft over een begrip vrije verdediger. Hij "Bij PSV is het anders. Daar zegt Rij vers op maandag tegen Van Be- veren, Van der Kuylen en mij: 'Ik had gedacht om zondag of zo te voetballen. Slaap er eens een nachtje over en laat dan horen of je het er mee eens bent!' Op don derdag begint hij er opnieuw over en dan sta je versteld hoezeer Rij vers een begrip als inspraak in de praktijk brengt. Bij PSV loop ik als libero op het hele veld. Met Nederland-b speelde ik in wezen ook zo in Parijs. Maar Happel en Krol gaan er van uit datje als libe ro alleen de aanvallende backs MENDOZA - Kamermeisjes in Argentijnse hotels schijnen in dit '.VK- toernooi een niet onaanzienlijke rol te spelen. Verdacht eerder een Ar gentijnse krant de Nederlandse spelers ervan, indruk te willen maken op de kamermeisjes van Potrerillos, nu heerst er in deze bedrijfstak ver driet over de Westduitsers. "Mijn meisjes huilen om de Westduitsers. Ze hadden zich er zo op ver heugd dat de wereldkampioen zou komen en nu zijn ze zeer teleurge steld", vertelde hoteldirecteur Alfredo Ahumada, die eigenlijk de West- duitse ploeg zou onderbrengen in zijn behuizing "Ejercito de los An des", in Mendoza. Dit gaat echter niet door, omdat West-Duitsland tweede werd in groep twee. Zakelijk gezien valt er voor Ahumada weinig te treuren, omdat Polen, winnaar in groep twee, nu zijn intrek neemt in het hotel. Of zijn vrouwe lijk personeel de Oosteuropese heren echter even aantrekkelijk vindt als de blonde Germanen moet nog afgewacht worden. BUENOS AIRES - "De eerste ronden van het WK-eindtoernooi is een suc ces geworden voor het aanvallende voetbal", is de karakterisering van de in Buenos Aires verschijnende krant "La Opinion" in zijn beschouwing over de eerste 24 wedstrijden. De ge hele Argentijnse pers is het op het voetbalgebied eens: Peru en Italië waren de klappers van de eerste ron de. Nederland komt er veel minder goed van af. Het dagblad Clarin schreef: "Nederland was een ramp. In het team ontbreken naast Cruijff ook andere persoonlijkheden". La Opinion stelt: "Bij Nederland ontbreekt het totaalvoet bal van 1974", zoals ook La Nacion opmerkt dat "Nederland mijlenver van zijn vorm va 1974 verwijderd is". Ondanks de overwinning van 1-0, die Brazilië in zijn laatste wedstrijd op Oostenrijk behaal de, heeft de Argentijnse pers weinig vertrou wen in een succesvol vervolg voor de Brazilia an de wedstrijd tegen Oostenrijk zag men de eerste tekenen van een verbetering, die echter geen aanleiding mogen zijn voor valse hoop", aldus La Nacion. La Opinion: "De vreugde bij de Brazilianen is onbegrijpelijk, maar wie de prestatie van het team nuchter bekijkt, vindt met het oog op de tweede ronde niets positiefs. Van Oosten rijk mag men daarentegen in de tweede ronde nog wat verwachten". Clarin zag in het team van Peru de verrassing van het toernooi tot nu toe. "Het elftal toonde zich een gesloten eenheid en bleef zijn stijl steeds trouw. Desondanks zal het in de tweede ronde zeer zwaar worden". Na de nederlaag tegen Schotland heeft het Nederlands elftal in elk geval één fan behou den. Het is de Italiaanse trainer Enzo Bearzot, die Nederland als 'onze gevaarlijkste tegen stander in de groep' heeft betiteld. Helmut Schön, de verantwoordelijke leider van we reldkampioen West-Duitsland daarentegen, houdt het op Italië. De Londense bookmakers geven eveneens Italië de meeste kans om de finale te halen. Hun noteringen: Argentinië 9 tegen 4, Italië 11 tegen 4, Brazilië 5 tegen 1, West-Duitsland en Neder land 8 tegen 1, Peru 14 tegen 1, Polen 20 tegen I, Oostenrijk 25 tegen 1. Drie Poolse voetballers gaan na het wereld kampioenschap in West-Europa spelen. Het zijn Henry Kasperczak (31), Henryk Macule- wicz (28) en doelman Jan Tomaszewski (31). Zij zullen contracten tekenen bij resp. Metz, SC Lens en AC Beerschot. Ook in menthol "Volgens het jongste TNO onderzoek voor het Ministerie van Volksgezondheid.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11