LEIDSCH DAGBLAD CNV waarschuwt kabinet-Vin Agt Nederland zal wel tegen Brazilië verder moeten vandaag Minister: geen „zwijgrecht"" voor journalist Bezetters van Grofsmederij dagje-uit van collecte-geld ^'tLente® „Niet eenzijdig bezuinigen" Aanval op joodse vestiging Geldauto bij stoplicht in Voorschoten overvallen MAANDAG 12 JUNI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35573 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Organisatiecomité wk (in paniek) past reglementen wat aan: vanavond loting In de eerste plaats uit com merciële, maar ook uit poli tieke overwegingen zijn gis teravond ter plaatse de reglementen van de FIFA, de wereld-voetbal-organisatie een beetje aangepast. Het Argentijnse organisatie comité van het wereldkam pioenschap voetbal klampte in paniek FIFA-voorzitter Joao Havelange aan. Een ramp dreigde, nu er een puur Europese winnaarsgroep - West Duitsland, Italië, West- Duitsland, Oostenrijk en Nederland was geformeerd. Een financieel debacle dreigde, want waar op de be groting werd gerekend met volle stadions bij alle wed strijden in de tweede ronde, daar dreigde nu vooral voor in Cordoba halflege tribunes woensdag en zondag. Tel daarbij, dat de Zuidameri kanen het helemaal niet prettig vonden bij elkaar in één groep te spelen - Argen tinië, Brazilië, Peru, aange vuld met Polen - en er was voldoende reden aanwezig om dood-ordinair het regle ment te verkrachten. Ineens geeft niet het aantal ge scoorde doelpunten bij de wk de doorslag, maar het Toen zag het er nog rozig uit voor Oranje. Rob Rensenbrink (links) scoort uit een strafschop het duizendste doelpunt tijdens de wereldkampioenschappen en zet Nederland op 1-0 tegen Schotland. Maar daarna ging Happels verre van imponeren de formatie langs de rand van de afgrond. De volgende ronde werd nog gehaald, maar vraag niet hoe. verschil in treffers. Vandaar, dat er vanavond in Buenos Aires moet worden geloot om de eerste plaats in groep 3, tussen Oostenrijk (doel saldo 3-2) en Brazilië (doel saldo 2-1). "Waarnemers" in de Argentijnse hoofdstad menen met aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid te weten, dat Brazilië deze loterij zal winnen. Het is duidelijk, dat Neder land, West-Duitsland, maar in elk geval Oostenrijk fana tiek zullen protesteren tegen deze gang van zaken. Voor Oranje, dat na de 3-2 ne derlaag tegen Schotland als een half aangeslagen bokser de tweede ronde heeft be reikt, staat één ding vast; de ploeg verhuist vandaag reeds naar Cordoba, waar woensdagavond om 18.45 uur gevoetbald moet wor den. Vanavond weten de Ne derlanders pas tegen wie ze daar - op 500 km van het ver afschuwde Mendoza- moeten spelen. Tegen de Oostenrij kers of tegen de Brazilianen. Waarna zondag de verbleek te revanche volgt tegen West-Duitsland, een Duits land, dat tegen Tunesië op 0-0 bleef steken. Tegen die tijd zal er wellicht ook wat meer duidelijkheid zijn rond het Nederlands elf tal, waarnaast Happel (tak- tische blunders) en Zwart kruis langzaam uit elkaar groeien en waarin de spelers het aanvoerderschap van Ruud Krol zelfs ter discussie hebben gesteld. PAGINA'S 9-14 Voor Kamer weinig ruimte wijzigingen in bezuinigin gen aan te brengen. PAGINA 5 Moboetoe wil blanke huur lingen voor Zaire. PAGINA 7 Meer vrouwen bij arts dan mannen. PAGINA 15 Olieboycot kan Zuid-Afrika verlammen. PAGINA 17 UTRECHT (ANP/SP)-Het kabinet kan op felle weerstand van de vakbeweging rekenen als de bezuinigingen te eenzijdig worden gezocht in de sociale verzekeringen. "Al erkent het kabinet dat bezuiniging alleen verantwoord is als de lasten naar draagkracht worden verdeeld, erg gerust zijn we daar niet op", aldus de nieuwe voorzitter van het CNV, Harm van der Meulen. Hij nam vanmiddag in Utrecht de voorzittershamer over van Jan Lanser. ROME - Een groepje nonnen brengt in de Italiaanse hoofdstad haar stem uit voor een referendum met betrekking tot twee nieuwe wetten. De ene wet geeft grotere bevoegdheden aan de politie, de andere voorziet in bijdragen uit de schatkist aan de politieke partijen. Ex -directeur Schut verontwaardigd DEN HAAG (SP) - "Een deel van- de ruim 10.000 gulden die tij dens de bezetting in Leiden zijn opgehaald, wordt nu gebruikt ter financiering van een uitstapje. Dit getuigt naar mijn mening van grove wansmaak" Zo reageert ir. H.P. Schut, ex-direc teur van de Koninklijke Neder- landsche Grofsmederij, (KNG) in Zouterwoude, op het bericht dat het voormalig actiecomité voor al degenen die van 6 april tot 2 mei aan de bezetting van de KNG hebben meegedaan, een boot tocht over de Braassem organi seert. De trip zal vrijdag worden gehouden en worden afgesloten met een bescheiden diner in Avi fauna. Schut: "Dit getuigt toch wel van erg weinig gevoel voor de situatie. Ik begrijp niet hoe je erop komt. Met z'n allen naar de speeltuin! Je kunt je bovendien afvragen of dat geld niet beter besteed kan wor den en of de Leidse bevolking wel zo royaal zou hebben gege ven, als ze van tevoren had gewe ten dat het op deze manier wordt uitgegeven. Overigens ben ik niet verrast. Tijdens de bezetting werd het actiecomité al de feest commissie genoemd en dat wil het nu zeker waarmaken. Frans Mentzij, de voorzitter van het actiecomité, zegt dat het een ge baar is tegenover de mensen die zich gedurende de bezetting zo hebben ingespannen. "Deze tocht zal ook worden gebruikt om de resultaten van de beztting te evalueren", aldus Mentzij. Leidsch Dagblad Geen krant berorgd? Bel dan. Maandag 1/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uilsluitend lel. 071-211515 of 210221. DEN HAAG (SP) - Minister De Ruiter van justitie voelt er weinig voor om wette lijk vast te laten leggen dat journalisten het recht hebben ook voor de rech ter hun "bronnen" te ver zwijgen. Van een "sluis- commissie" die over aan spraken op het zogenaamd verschoningsrecht per ge val zou kunnen adviseren - een idee van de Persraad - verwacht hij weinig heil. De bewindsman wil evenmin het dwangmiddel van gijzeling laten vallen. Wel wil hij de huidige re geling aan een "nadere beschou wing" laten onderwerpen en na Aanhoudend koel Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Tot matig afne mende wind uit noordelijke richtingen. Minimumtemperaturen circa 10 gra den aan zee tot ongeveer 6 graden in het binnenland. Maximumtemperaturen van circa 14 graden aan zee tot om streeks 17 graden in het zuidoosten van het land. (Opgemaakt om 11.15 uur) 13 JUNI Zon op: 5.19 uur, onder: 22.00 uur. Maan op: 13.02 uur, onder: 1.32 uur. Hoogwater te Katwijk om 8.57 en 21.25 uur, laagwater om 4.33 en 16.56 uur. laten gaan of ook andere dwang middelen kunnen worden geïn troduceerd. Dat De Ruiter de huidige (onbevre digende) situatie maar liever laat voortduren, blijkt uit een brief van minister Gardeniers-Be- rendsen van CRM aan de Pers- raad, waarin zij de zienswijze van haar collega verwoordt. De Pers- raad, een van de adviescolleges van de regering, was -op de ge dachte van een sluiscommissie gekomen door de zogenaamde "KGB-zaak". Journalisten van Elsevier en De Stem zijn in een proces verwik keld met het PSP-Tweede Ka merlid Van der Lek. Hij wilde bronnen weten van een artikel dat hem in verband bracht met de Russische geheime dienst. Arrest Minister De Ruiter baseert zich bij zijn handhaving van de huidige toestand o. a. op het laatste arrest van de Hoge Raad over deze zaak. Daarin werd het verschoningsrecht van de journalist niet categorisch van de hand gewezen maar wel werd de stelling dat een journa list een verschoningsrecht toe komt in z'n algemeenheid afge wezen. In een sluiscommissie ziet de be windsman niets, "al was het maar omdat de journalist, zoals uw college (de Persraad) ook veron derstelt, zelfs tegenover die commissie zijn bron niet zal noemen". kant en klare DEUR-KOZIJNEN van vurehout of meranti vanaf 54.- voor alle gangbare deurmaten en muurdikten tóch even kijken bij DE H0UTBAAN zelfbouwcentrum Zijldijk 22 - Leiderdorp tel. 071-899311 op het terrein van de Verenigde Touwfabriek zaterdags tot 5 uur geopend TEL AVIV (UPI)- Bij een aanval op de joodse nederzetting Mehola in de Jordaan-vallei, is vanmorgen een Palestijn omgekomen. Drie anderen wisten te ontkomen. Dit heeft het Israëlische opperbevel bekendgemaakt. Ooggetuigen verklaarden* dat de Palestijnen begonnen te schieten erl te gooien met handgranaten nadat zij de nederzetting (op 4 kilometer van de grens met Jor danië) waren binnengedrongen. De herrie die dit veroorzaakte wekte het hele kamp. Van diverse zijden stroomden bewoners toe, met een vuurwapen in de hand. In het vuurgevecht dat daarop volgde werd een van de vier aan vallers gedood. De andere drie vluchtten. De Palestijnse bevrijdingsorgani satie (PLO) gaf later een verkla ring uit waarin zij de verant woordelijkheid voor de aanval opeiste. Gezegd werd dat de aan val buiten medeweten van de Jordaanse autoriteiten is uitge voerd, al kwamen de aanvallers waarschijnlijk wel uit Jordanië. Van der Meulen zei dat de rege ring meer argumenten voor de noodzaak van ingrijpende bezui nigingen zal moeten aanvoeren dan tot nu toe is gebeurd. Alleen als die noodzaak is aangetoond, kan medewerking van de vakbe weging worden verwacht. Volgens de nieuwe CNV-voorzit- ter wordt in alle motiveringen voor de komende bezuinigings operatie sterk de nadruk gelegd op de beperking van de loonkos ten. Hij vond dat de werknemers daar al een goede bijdrage aan hadden geleverd want de loon kostenstijging is sterk afgezwakt Van der Meulen betwijfelde of de hierdoor verkregen extra winst ook tot meer werkgelegenheid leidt. "Er zullen alleen maar nieuwe arbeidsplaatsen in het bedrijfsleven komen wanneer daarvoor voldoende levensvat bare plannen zijn. Maar niemand weet of die plannen er zijn en te betwijfelen valt of ook de rege ring daarvan voldoende op de hoogte is" aldus van der Meulen. Opbrengst van benzinestations VOORSCHOTEN (SP) - Bij een overval, vanochtend net voor twaalf uur, op een auto van "Het Motorhuis" die stond te wach ten voor een stoplicht op de Leidseweg in de Voorschotense wijk Noord-Hofland, is een tas met honderdduizend gulden buitgemaakt. Van de daders, die in een Peugeot 204 ontkwamen, ontbreekt tot nu toe elk spoor. De Voorscho tense politie zette de omgeving van het dorp af. Alle personen auto's werden doorzocht. Het geld was opgehaald bij een aantal benzinestations. Voorwaarden Hij zei dat de medewerking van de vakbeweging alleen maar kan worden gevraagd wanneer aan een aantal woorwaarden wordt voldaan. Zo zal de verdeling van de lasten naar draagkracht alle inkomensgroepen moeten om vatten. Bovendien zullen de werkne mers via de vermogensaanwas- deling, ondernemingsraden en raden van commissarisen in vloed krijgen op de bestemming van de gelden die als gevolg van loonmatiging en bezuiniging in de bedrijven voor nieuwe inves teringen beschikbaar komen. Hij zei het verder te betreuren dat de werkgevers niet of nauwelijks bereid zijn om zelf mee te zoeken naar vormen van samenwerking in bedrijven en bedrijfstakken. „Het moet toch langzamerhand duidelijk genoeg zijn dat de be langen van het bedrijfsleven het best worden gediend wanneer werkgevers en werknemers sa men de hand aan de ploeg slaan", aldus de kersverse CNV-voorzit- ter. H. van der Meulen Rijksbegroting: tekort gestegen DEN HAAG (SP) - Op de rijksbe groting 1978 is volgens een recen te raming het tekort met 0,9 mil jard gulden vergroot tot 13,4 mil jard gulden. Dit blijkt uit de van daag door minister Andriessen (financiën) aan de Tweede Kamer aangeboden voorjaarsnota. Het saldo van mee- en tegenvallers leidt tot een overschrijding van de begrotingsruimte met 0,2 miljard. 4 weken lang jLEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor half geld en Ikbeste meieen en u kun. mi, m.l.v heoen ais" de krant1 a"ate 9" kn|9 "e K"S'e 2 weken Naam Adres Woonplaats Gironr. Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelop ionder postzegel opsturen naa' '^VwLeidsch Dagblad Antwoordnummer 214 leiden^^r-r'

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1