Felle reactie Sovjet- Unie op Carter Vietnam heeft het niet best Egypte stuurt militairen om Moboetoe te steunen Begin krijgt ook kritiek van zijn aanhangers Nieuwe verdachten in zaak Aldo Moro Seveso kost fabriek ruim honderd miljoen Het is afgelopen metdiehoge prifoen voor leren meubelen in Nederland I 1895.- Gevechten in Ogaden Ook Polen wil uitlevering Gustav Waper DONDERDAG 8 JUNI 1978 ROME (AFP) - In Rome zijn arrestatiebevelen uitgevaardigd tegen de 27-jarige Prosper Gallinari (links) en Corrado Alunni (28). Zij zijn door getuigen geïdentificeerd als te hebben deelgenomen aan de ontvoering van de politicus Aldo Moro. Gallinari is begin januari uit een gevangenis ontsnapt. Alluni, bijge naamd "de ongrijpbare"staat bekend als één van de oprichters van de Rode Brigades. Een derde nieuwe verdachte is Maria Ardizzone, die sinds 6 april gevan gen zit. Zij is aangehouden na de ontdekking van een schuilplaats met veel wapens van de organisatie "Eerste linie" bij Napels. MOSKOU (Reuter) - De Sovjet-Unie heeft gisteren direct gereageerd op de waarschuwing van president Carter dat de Sovjet-Unie voor de keuze staat tussen confron tatie en samenwerking. De eerste reactie van Moskou op de opmerkingen van Carter in diens aan de betrekkingen tussen beide landen gewijde rede - eerder op de dag uitgesproken in Annapo lis in de Amerikaanse staat Ma ryland - was de beschuldiging dat de Amerikaanse president liegt over de Sovjetrussische maatschappij en haar militaire kracht. Carter is zich er uiteraard terdege van bewust dat het juist de Sov jet-Unie is die lang geleden on herroepelijk heeft gekozen voor de weg van vreedzaam naast ei kaar bestaan, maar kennelijk 'is de keuze in de kringen van de lei ding in Washington nog niet ge maakt", zo werd in het bericht van Tass gezegd. Dit bericht werd voorgelezen in het belangrijkste nieuwsprogramma van de avond op de Russische televisie. Geen woord De Russische leider Breznjew sprak gisteravond aan een diner ter ere van koning Carl Gustav van Zweden. Hij stipte wel het Russische ontwapeningsbeleid aan, maar repte met geen woord over wat president Carter had ge zegd. Doch Tass ging duidelijk in de aan val door te stellen dat Carter er de nadruk op had gelegd dat de Ver enigde Staten hun militaire uit gaven zullen opvoeren teneinde Inbraak bij Willy Brandt HAMAR, NOORWEGEN (Reuter) - uit het zomerhuis van oud bondskanselier Willy Brandt van West-Duitsland bij Hamar in Noorwegen, zijn waardevolle voorwerpen gestolen, zo heeft de plaatselijke politie gisteren be kendgemaakt. Onder de gestolen voorwerpen zijn geschenken die Brandt in zijn ja ren als bondskanselier van bui tenlandse staats- en regerings hoofden heeft gekregen, zoals een waardevol Pools karpet, een Egyptische koperen lamp, zilver en antiquiteiten. De diefstal werd ontdekt door een familielid van Brandts Noorse vrouw Ruth, die woensdagoch tend een kijkje in het huis in Vangsaasen ging nemen. het NAVO-bondgenootschap te versterken. Steeds meer landen beginnen te beseffen dat juist het Amerikaan se beleid de voornaamste hin derpaal is op de weg naar ont spanning en vreedzame samen werking, en van vooruitgang op de weg van ontwapening" aldus Tass. Volgens het Russische persbureau onderstreepte Carter in zijn rede wel het belang van ontspanning tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, maar legde hij te zelfdertijd speciale nadruk op de rivaliteit tussen de twee. Tass zei dat Carter Washingtons ei gen tekortkomingen in ander mans schoenen schuift door de bewering dat de Russische en Cubaanse rol in Afrika een ver- - De Russische leider Breznjew neemt de Zweedse koning Carl Gustav bij aankomst op het vliegveld van Moskou bij de arm. Samen met zijn vrouw koningin Sylvia (links), brengt de vorst een staatsbezoek aan de Sovjet- Overigens repte Breznjew gisteravond tijdens het diner met geen woord over de waarschuwingen van Carter aan het adres van de Sovjet-Unie, hoewel hij het Russische ontwapeningsbeleid wél aanstipte traging zou kunnen betekenen van het proces dat ertoe zou moe ten leiden dat er een einde komt aan de onrechtvaardigheid van scheiding tussen rassen. 'Maar al te bekend is dat de Ver enigde Staten in Afrika onveran derlijk aan de kant van de racisti sche regimes staan" aldus het bureau. KINSJASA (Reuter) - Egypte zal zware artillerie en militaire adviseurs naar Zaire zenden waar zij zul len worden geïntegreerd in de te vormen interafri- kaanse veiligheidsmacht Dit heeft het officiële Zaï rese persbureau Azap gis teren bekendgemaakt. Naar verluidt zou ook de Egypti sche minister van buitenlandse zaken, Mohammed Ibrahim Ka- mel, maandag naar Kinsjasa gaan voor besprekingen over de recen te opstand in de Zaïrese provin cie Sjaba. In welingelichte kringen werd ge zegd dat er al een Egyptische mi litaire missie in Zaïre is geweest om de situatie in ogenschouw te nemen en verslag uit te bregen over de wijze waarop Egypte Zaï re kan helpen. Het is nog niet helemaal duidelijk of er nu wel of niet een interafri- kaanse vredesmacht zal worden gevormd. Wel duidelijk is dat een aantal landen inmiddels besloten heeft troepen te sturen naar Sjaba om de Franse en Belgische mili tairen die daar hebben ingegre pen, te vervangen. In Sjaba zijn al Marokkaanse troepen gearri veerd en een groep Senegalezen is op weg. Zij worden vervoerd door de Amerikaanse luchtmacht die ook voorraden aanvoert. Gabon, Ivoorkust en Togo zullen naar verwachting eveneens troe pen sturen. De Belgische regering heeft giste ren de voorzitter van een Zaïrese oppositiebeweging het land uit gewezen nadat de man, Paul Ro ger Modeke, een persconferentie had gegeven in Brussel. Modeke werd door de politie op een trein naar Parijs gezet. De oppositieleider zei later dat hem was verteld dat hij een gevaar voor de Belgische openbare orde betekende. Hij sprak tegen dat hem tevoren was verteld dat zijn persconferentie verboden was. Zaïre dreigde vorige week de di plomatieke betrekkingen met België te verbreken omdat Zaïre se oppositieleiders in dat land vrijelijk hun mening mochten verkondigen. BAZEL (Reuter) - De dioxine giframp in het Italiaanse Se veso bijna twee jaar geleden kost het Zwitserse chemische concern Hoffmann-la Roche ruim honderd miljoen gul den. Uit het bericht hierover uit Bazel werd echter niet duidelijk of de schade door de verzekering wordt gedekt Voorzitter Adolf Jann van de raad van bestuur van La Ro che verklaarde op de jaarlijk se persconferentie in Bazel dat de enige gevallen van blij vend nadeel voor de gezond heid als gevolg van de ont snapping van de gifwolk drie jongens uit Seveso zijn die nog steeds lijden aan een ern stige acné-achtige vorm van aantasting van de huid. Blij vende schade aan organen als de lever zijn niet geconsta teerd Op 10 juli 1976 steeg uit de Ic- mesa-fabriek van La Roche in Seveso 25 kilometer ten noorden van Milaan een wolk gif op die een gebied van 320 hectare besmette. Er werden ruim 700 mensen uit het ge bied geëvacueerd. De fabriek werd gesloten. Naderhand volgde reiniging van wonin gen en thans zijn volgens Jann op drie gezinnen na alle vroegere bewoners weer te ruggekeerd. Er wordt weer landbouw be dreven in het getroffen ge bied, zo verklaarde hij. Het concern koopt de produkten op en brengt ze na grondig onderzoek op de markt, zo zei hij. Gebruik'm goed. Gevluchte parlementariër Nguyen Cong Hoan: DEN HAAG - Het is er in Vietnam, nadat de Amerikanen het land verlieten, beslist niet beter geworden. De rech ten van de mens worden er, sinds de heriniging van beide Vietnams in 1976, met voeten getreden. Nguyen Cong Hoan, parlementslid in Vietnam sinds 1976, vluchtte vorig jaar teleurgesteld uit het land, waarvan hij gehoopt had dat het volk er nu werkelijk de macht zou krijgen. Het tegendeel is waar, aldus Hoan. "Slechts het partijbestuur, dat merendeels bestaat uit grijsaards, maakt de dienst uit. Toen ik in het parle ment een rede wilde houden, werd mij verboden mijn eigen woorden uit te spreken. Ik kreeg een rede voorgeschoteld, opge steld door iemand van de partij" Dit was de druppel die de emmer deed overlopen en vol desillusies vluchtte Hoan, via Japan naar de Verenigde Staten. Nu reist hij Europa rond om de bevolking hier op de hoogte te brengen van de weinig rooskleurige toestand van Vietnam. Zijn vrouw en kin deren moest hij in zijn land ach terlaten. Hoan, die hier in Nederland werd uitgenodigd door de Pax Chris- tie-beweging, sprak gisteren met de vaste Tweede-Kamercommis sie voor Buitenlandse Zaken over de kwestie. Deze commissie sprak gisteren bij monde van Harry van den Bergh (PvdA) haar onbehagen over de gang van za ken in Vietnam uit. "De commis sie is vooral verontrust over een bericht in Le Monde, volgens welk er in Vietnam 800.000 poli tieke gevangenen zijn. Volgens Hoan zijn dat er 500.000, maar dat is nog altijd een onrustbarend aantal", aldus Van den Bergh. Hoan heeft op zijn reizen als parle mentslid een grote ontevreden heid onder de boerenbevolking van Vietnam geconstateerd. Hun rijstoogst wordt geconfisceerd, zelf krijgen ze niet meer te eten dan wat rijstesoep. Medische verzorging De situatie in de interneringskam pen is verschrikkelijk. De men sen zijn verstoken van voldoende voedsel, familiebezoek is er niet bij en medische voorzieningen zijn er niet. Voor de bevolking is, aldus Hoan, de medische zorg vreselijk slecht. Hij was eens een vrouw tegenge komen meteen baby op haar arm, die in coma lag. Een arts kon niet te hulp worden geroepen, want om bij een arts of ziekenhuis te komen moest ze toestemming van de autoriteiten hebben. Dat zou zolang duren, dat de baby al zou zijn overleden voor er een arts naar gekeken zou hebben. Ook in de ziekenhuizen krijgt een patiënt die geen lid is van de par tij een slechte verzorging, terwijl de partijleden optimale behan deling krijgen. Geen socialisme De ideologie van het bestuur ïn Vietnam, aldus Hoan, heeft niets met socialisme te maken. De vraag rijst dan ook of dit land, na de overheersing door de Ameri kanen, er nu zoveel beter op is geworden. In Vietnam zijn zelfs mensen die liever het schrikbe wind van Thieu, gesteund door de Amerikanen hadden, dan het communistische bewind. Hoan, overtuigd socialist, deelt die me ning niet. "We hebben noch de Amerikanen, noch de Chinezen, noch de Russen nodig. We moe ten neutraal blijven en ons zelf redden" Overigens is Hoan ervan overtuigd dat de Sovjet-Unie Vietnam één zelfde positie in Zuidoost-Azië heeft toebedeeld als Cuba nu be zit in sommige Afrikaanse lan den. Vietnam is de sleutel voor de Sovjet-Unie om invloed te krij gen in heel Zuidoost-Azië. De grensconflicten met Cambodja en China zijn daar het duidelijke bewijs van", aldus Hoan. Deie aanbieding stond nog nééit in het Leidsch Dagblad! Dit Is het uur van de waarheid. Wij be wijzen nu dat het anders kan. Prachtige rundleren zitgroep van het aller fraaiste Braziliaans leer, Een royale zitgroep'met losse kussens op basis van keihard massief Braziliaans hout. Extra hoge rug. De zit groep bestaat uit een 3- en 2-zitsbank. Ook als bankstel te ver krijgen met losse fauteuils. Kom nu naar: Apeldoorn, Europaweg 170 Zandvoort, Stationsplein 13 Scheveningen, Gevers Deynootweg 83 DONDERDAGAVOND KOOPAVOND! 15 Elke zondag open in Zandvoort en Scheveninge dus NIET in Apeldoorn JERUZALEM (SP) - Het extreem- nationalistische Blok der Ge trouwen heeft gisteren in gezel schap van een drietal Knesseth- leden van de Likoed en de natio- naal-religieuze partij en andere aanhangers van de groot Israël- beweging op een persconferentie in Jeruzalem een scherpe aanval op het kolonisatiebeleid van de regering-Begin ingezet. Het blok, waarvan de aanhangers een jaar geleden nog tot de vurig ste volgelingen van premier Be gin behoorden, heeft het rege ringsbeleid op de westelijke Jor- daanoever veroordeeld. Para doxaal genoeg werden de koloni serende activiteiten van de vorige regering van de Arbeiderspartij dit keer door de blokleiders ge prezen. Tijdens het eerste jaar van de regering-Begin hebben „slechts" 2000 joodse kolonisten zich op de westelijke Jordaan- over gevestigd, terwijl het blok op het ogenblik over een wacht lijst van 500 gezinnen voor vesti ging in de joodse nederzettingen zegt te beschikken. Nadat de hooggespannen verwach tingen ten opzichte van de rege ring-Begin na twaalf maanden niet zijn beantwoord en de Li- WASHINGTON (DFP) - De afgelo pen dagen is het in de Ethiopi sche Ogaden-woestijn opnieuw tot gevechten gekomen tussen Somalische guerrillos en Ethio pische regeringstroepen. Dit is gisteren in Washington verno men. Het Amerikaanse ministe rie van defensie zei nog geen bij zonderheden te weten omtrent de omvang van de gevechten. De Somalische guerrillos waren ook begin dit jaar in gevechten gewikkeld met de Ethiopische regeringstroepen. Zij dolven ech ter in maart het onderspit toen Ethiopië daadwerkelijke steun kreeg van Cubaanse militairen die de rebellen tot over de grens met Somalië terugdreven. Het is niet duidelijk of de Somali sche regering ditmaal opnieuw de rebellen steunt. De vorige keer was dat wel het geval. Mogadisjoe heeft de VS beloofd in het ver volg geen practische steun meer te verlenen. In ruil daarvoor be loofden de VS militaire steun aan Somalië. Hiertoe zal op korte termijn een Amerikaanse militai re missie naar Mogadisjoe ver trekken om de omvang van de steunverlening vast te stellen. PEPERZAK boheorst 't vakt Ontmoet onze Koilekties spui 149-151 den haag-centrum telefoon 070-«m8 95 koed-regering naar de smaak van de fanatieke kolonisten niet vol doende nieuwe nederzettingen heeft gebouwd, wil het blok een openbare strijd voeren tegen de ze geestverwanten van de rege ring. Voor het rechtsradicale Li- koed-Knesseth-lid Geula Cohen is elke dag zonder nieuwe koloni satie een „ernstige nationale blunder" Het blok der getrouwen verwijt de regering-Begin de laatste maan den niets te hebben gedaan om de nationalistische geest onder de bevolking hoog te houden, zodat de hele kolonisatiebeweging in een impasse verkeert. De schuld voor de huidige crisis wordt door het blok op de regering gescho ven, met de eenvoudige verkla ring: ..Wij zijn de pioniers. De re gering moet voor het vervolg zor gen" BRASILIA (Reuter/DPA) - Na West-Duitsland en Oostenrijk heeft ook Polen Brazilië om uit levering verzocht van de vorige week aangehouden 67-jarige Gustav Franz Wagner, die ervan wordt verdacht als ondercom mandant in Treblinka en Sobibor verantwoordelijk te zijn geweest voor de dood van vele joden in deze concentratiekampen. Wagner, Oostenrijker van geboorte, nam in 1950 de wijk naar Brazilië, waar hij zichzelf vorige week bij de politie aangaf. In gesprekken met journalisten heeft hij tegengesproken de ge zochte ondercommandant te zijn, die, naar nazi-jager Simon Wie- senthal in een interview met een Braziliaans blad verklaarde, „er van hield om de ledematen van zijn gevangenen met zijn eigen dolkmes af te kappen en joden af te ranselen en te geselen" Hij zei slechts hoofd van de bewa kingsdienst in Sobibor in de rang van onderofficier te zijn geweest. Overigens mag Wagner op medisch advies geen contact met de pers meer hebben, daar kort voordat hij een nieuw interview zou afge ven tekenen bij hem zouden zijn waargenomen die op het naderen van een hartaanval zouden wij- Brazilië zal binnen 90 dagen een be slissing nemen naar aanleiding van de Westduitse en Oostenrijk se verzoeken om uitlevering. Het Poolse verzoek werd in Brasi lia, waar Wagner wordt vastge houden in afwachting van de uit spraak van het hof, ingediend door de Poolse ambassadeur, zo werd gisteren door het Poolse persbureau in Warschau be kendgemaakt.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9