S Kamer slikt verhoging van defensie U hoeft niet meer te kiezen. "Perfecte" inbraak liep stuk op slordigheden Nederlandse kinderen tobben met hun gebit /tiffin Uit in de Randstad MERIT LANDELIJKE INENTING TEGEN POLIO Uitval naar tandartsen Als er weer voetbal op de TA is, zet dan wat kippeboutjes bij de mannen neer. UITBRANDER VOOR AMBASSADEUR IN ARGENTINIË £ZZT. >.noo,l., „d, DONDERDAG 8 JUNI 1978 BINNENLAND PAGINA 7 AMSTERDAM (SP) - "Eindelijk weer eens een eerlijke, ouder wetse bankkraak. Daar zal de rechtbank wel blij mee zijn, na al die Chineze met heroïne", zei ad vocaat mr. Vincent Kraal. "Ja", kaatste rechtbankpresident mr. Schroëder terug, "wij zijn ook aan 't afkicken". Het was de vrolijke noot tijdens een taaie rechtszaak, die tot 's avonds zes uur duurde. Vijf Italianen stonden voor de Amsterdamse rechtbank om zich te verant woorden voor de spectaculaire inbraak in de kluis van de Alge mene Bank Nederland aan de Keizersgracht, waarbij behalve twee ton van de bank ook de in houd werd gestolen van 82 parti culiere safeloketten. Door Sybe Stamm De krakers braken eerst een souter raindeur open, baanden zich ver volgens een weg door nog een aantal binnendeuren en begon nen toen aan het karwei van hun leven. Ten minste twee man hebben ne gen uur lang onafgebroken gaten staan boren in een halve meter dikke muur van gewapend beton, die hen scheidde van de kluis- ruimte. Zij gebruikten daarbij vier diamantboren op, die via een meegebrachte tuinslang werden gekoeld met water. Zij begonnen het karwei op zater dagavond. Zondagochtend opende zich eindelijk hun poort naar de hemel. Daarna was het nog maar kinderwerk om de snij branders aan te sluiten op hun gas- en zuurstofflessen en de sa feloketten vlug en handig open te branden. Getuigde dit criminele huzaren stuk technisch gezien van grote vakkennis, des te slordiger was de verdere afwerking van de ope ratie. Omwonenden waren er die zon dagmorgen 12 maart getuigen van hoe enige mannen - zij dach ten dat het verhuizers waren - een loodzware meterlange jute zak uit het bankgebouw naar een Alfa Romeo sjouwden. Toen de verhuizers zagen dat zij werden gadegeslagen, kregen zij opeens zo'n haast, dat de getui gen het nuttig oordeelden het au tonummer te noteren. Ook het nummer van een bijbehorende Ford Transit werd opgeschreven. Niet lang daarna bleek dat de kra kers een funeste fout hadden ge maakt door de auto's te gebrui ken van de man die later als de organisator van het plan zou worden gedoodverfd: de Ita liaanse restauranthouder Tonio B. (33), uit Amsterdam, die tevens huurder bleek van een der safe loketten van de bank aan de Kei zersgracht. Toch was de arrestatie van zes ver dachten diezelfde zondagavond te danken aan verraderswerk. Een anonieme vrouwenstem bracht de recherche telefonisch op de hoogte van het adres in de Bijlmermeer waar twee van de krakers en een fors deel van de buit konden worden aangetrof fen. De tip bleek juist. Een der arrestan ten was een volgens de Romeinse politie beruchte crimineel, Fran co M. (41), die in het bezit bleek te zijn van vier ton aan gestolen bankbiljetten. Een derde ver dachte werd aangehouden op Schiphol: loodgieter Ernesto C (50), eveneens uit Rome. Franco en Ernesto werden gisteren gepresenteerd als de technische specialisten, die speciaal voor de kraak in Rome waren aangewor ven. Zij ontkenden. Erneste be weerde alleen maar naar Amster dam te zijn gekomen om een voetbalwedstrijd te zien. De Amsterdamse Italiaan Filippo M. (47), sinds 23 jaar in ons land, is de boodschappenjongen van de bende geweest. Hij is de enige die goed Nederlands spreekt en hij kocht in Breda voor 7.000 gulden een speciale boormachine, waarmee Franco en Ernesto spe ciaal even op en neer naar Rome vlogen om hem van een geluidlo ze motor te Voor de Amsterdamse rechtbank leken gisteren alleen maar mede plichtigen te staan, geen daders. Niemand gaf toe te hebben ge hoord, de meeste verdachten hadden alleen maar op de uitkijk gestaan, Tonio had thuis liggen slapen en Francesco D. (35), uit Milaan, wist helemaal van de prins geen kwaad. Officier van justitie mr. J. Wolfs leek het bewijs echter toch aardig rond te krijgen door een aantal verdachten als getuigen tegen el kaar te laten optreden. Buiten dien had rijkspolitie-speurhond Bianca van drie paar bij de kluis achtergelaten handschoenen de eigenaars aangewezen: het zo veelste slordige organisatie- foutje. De officier eiste tegen alle verdach ten twee jaar met aftrek, behalve tegen restaurateur Tonio, die volgens hem als organisator van de kraak twee en een half jaar verdient. Het grote raadsel van de zitting bleef onopgelost. Waar is de rest van de buit? Behalve een rugzak vol goud en diamanten is uit de particuliere kluisjes waarschijn lijk nog een half miljoen aan con tanten zoek, misschien twee keer zoveel. Behalve voor de justitie is dit inte ressant voor de fiscus. Want heel wat benadeelden durfden geen aangiften te doen van hun verlies, dat veelal bestond uit zwart geld Vonnis 16 juni. UTRECHT (SP) - Alle Nederlan ders onder de 26 jaar en die nog niet of onvolledig tegen polio zijn ingeënt, kunnen nu gratis wor den ingeënt. Huisartsen en kruisverenigingen weten waar die mensen de vaccinatie kunnen krijgen. Mensen boven de 26 jaar bezitten van nature al een immuniteit te gen polio. Als ze toch willen wor den ingeënt, moeten ze zelf de kosten betalen. De geneeskundige hoofdinspec teur van de volksgezondheid heeft aan alle ent-administraties (kruisverenigingen, GGD's en dergelijke) verzocht de nodige maatregelen te treffen voor deze "inhaalcampagne". Doel van de ze campagne is om de vaccinatie graad in gebieden die onder het landelijk gemiddelde liggen, te verhogen. Wie al ingeënt is en onder de 27 jaar is loopt volgens het ministerie van volksgezondheid "praktisch geen risico" om in de getroffen gebieden (vooral de Veluwe) te worden besmet. Dat geldt ook voor mensen boven de 27 jaar. Bij een vierjarig meisje in Twello is vermoedelijk polio geconsta teerd. In totaal zijn er nu 23 ge vallen van polio, moedelijke. SCHIPHOL- Prinses Margriet en mr. Pietervan Vollenhoven die giste ren voor een elf daags officieel bezoek naar Canada zijn vertrokken werden op Schiphol uitgeleide gedaan door de prinsen Maurits (achter het stuur) Bemhard (rechts) en Pieter Christiaan (nog juist zichtbaar achter de ste wardess) DEN HAAG (SP) - Ondanks voor lichtingscampagnes en druk op de tandartsen om toch vooral op de jeugd te letten blijven de Ne derlandse kinderen tobben met hun gebit. Dankzij plaatselijke maatregelen op het gebied van het voorkomen van tandbederf zijn er in ons land hier en daar wel succesjes geboekt. Maar die zijn niet meer dan een druppel op de gloeiende plaat. Het kindergebit is er al vele jaren slecht aan toe. Veel kinderen lo pen met een totaal onverzorgde mond rond. Een ongezond gege ven dat steeds weer aanleiding geeft tot heftige discussie, maar waar eigenlijk niemand goed raad mee weet. In zo'n geval is men snel geneigd een zondebok aan te wijzen. In de ogen van tandarts B.E. Rijnsburger van de Stichting jeugdtandverzorging in Drenthe zijn dat de tandartsen. ADVERTENTIE Amsterdam Gisteren heeft hij op een verga dering van de Vereniging voor sociale tandheelkunde in Utrecht boze uitlatingen gedaan aan hun adres. De tandartsen hebben gefaald, meent hij. Ondanks aandringen van hun eigen organisatie geven zij de jeugd nog steeds geen voor rang. Het tandbederf wordt vaak niet, onvoldoende of niet goed behandeld. Hij vindt het een slechte zaak dat er wel goede rapporten met adviezen zijn uit gebracht, maar dat daar niets mee wordt gedaan. Het kind heeft er tot op heden in ieder geval nau welijks iets van gemerkt, aldus tandarts Rijnsburger. In een reactie op deze kritiek zei voorzitter A.J.C. Schoemaker van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Tandheelkunde-dat ook de orga nisatie bezorgd is over de slechte toestand van het kindergebit. „Maar het is niet eerlijk om de zwarte Piet alleen naar de tand artsen te spelen. Zij dragen ge deeltelijk schuld". Volgens voor zitter Schoemaker zouden de schooltandartsen en hun colle ga's die thuis in de praktijk wer ken veel meer moeten samen werken. Hij vindt net als Rijns burger dat de schooltandverzor- ging snel moet worden uitge breid voor kinderen van nul tot zes jaar. ,De aanpak van het probleem moet goed georganiseerd zijn. Dan kan je je als tandarts tot de ouders richten met het advies om het kind te helpen. Want je kan de tandartsen nu wel de schuld ge ven van al het kwaad. Maar wij zien de kindergebitten achteruit snellen door het toenemend snoepgebruik en de geringe irrzet om tandbederf te voorkomen. De ouders moeten het gebit van hun kinderen onderhouden of ze moeten er op toezien dat een kind de tanden behoorlijk, poetst en zo weinig mogelijk snoept". Tandarts Schoemaker betreurt op nieuw het stopzetten van de drinkwaterfluoridering (fluorbe- strijdt tandbederf). Ook het te kort aan tandartsen speelt nog DEN HAAG (SP) - De meerderheid van de Tweede Kamer zal minister Scholten (defensie) niet voor de voeten lopen bij de voorgenomen verhoging van de defensie-uitgaven met drie procent per jaar. steeds een rol, hoewel er tekenen zijn dat daar verbetering in komt. Tegen het jaar 1980 is er in Ne derland een tandarts op tweedui zend zielen. En dat wordt vol doende geacht. Een doorn in het oog van de maat schappijvoorzitter is de eeuwige traagheid bij de overheid. Het onlangs verschenen advies van de Centrale Raad voor de Volks gezondheid waarin meer aan dacht wordt gevraagd voor voor lichting aan ouders van jonge kinderen en beter georganiseer de schooltandverzorging in cen tra en zogeheten dental cars (tandartsbussen) ligt nog steeds te wachten op uitvoering. Ook moet de overheid eindelijk vaart zetten achter de opleiding van kindertandverzorgsters in die zin dat er veel meer experimenten moeten komen op dat gebied. Uit gegevens van de Vereniging voor sociale tandheelkunde blijkt dat het percentage kinde ren dat aan de schooltandverzor ging deelneemt de laatste jaren fors is gedaald. Het afgelopen schooljaar was de teruggang ech ter kleiner. Wanneer de school tandverzorging niet goed draait, betekent dat dat kinderen met een ongesaneerd gebit de lagere school verlaten. Het gevolg is dat ze uit de boot vallen bij het 13-ja- rigen plan dat aansluit op de schooltandzorg. Alleen kinderen met een gesaneerd (verzorgd) ge bit komen daarvoor in aanmer king bij het ziekenfonds. Tandarts Rijnsburger van de jeugd tandverzorging in Drenthe pleit er dan ook voor dat de school tandzorg bij de wet wordt gere geld. Geen betaling meer per ver richting, want dat is niet bevor derlijk voor de kwaliteit van het werk en de rust die een tandarts toch echt nodig heeft bij de be handeling van een kind. De tand artsen moeten de handen eenslaan en het kind echt v rang geven, aldus Rijnsburger „In het voordeel van het Neder landse kind zal het vrije beroep van de tandarts op de tweede plaats moeten komen". De dag voor de NAVO-topconfe- rentie, vorige week in Washing ton, maakte minister-president Van Agt bekend dat Nederland deze bondgenootschappelijke verplichting zal nakomen PvdA en ook D'66 vinden dat het kabinet het parlement met deze beslissing voor het blok heeft ge zet. Het parlement kan volgens deze oppositiepartijen alleen nog maar nakauwen. Zij vinden ook dat het besluit slecht is beargu menteerd en beter had kunnen worden besproken in samenhang met ombuigingsoperatie en met de defensiebegroting van 1979 Ook het CDA had het besluit tot verhoging van de uitgaven voor 's lands verdediging liever bespro ken in samenhang met de bezui nigingsplannen, maar begreep dat de „omstandigheden buiten zijn toedoen" de beslissing nu verantwoord maakten PvdA-woordvoerder Stemer- dink - minister van defensie in het vorige kabinet - vindt dat de minister te snel voor de aandrang uit de NAVO is gezwicht Minister Scholten onderstreepte in de Kamer nog eens nadrukkelijk, dat defensie meer geld nodig heeft om het beleid te kunnen voortzetten. Hij wees erop dat het aandeel dat defensie krijgt uit de schatkist de afgelopen jaren is te ruggelopen. De minister ontkende dat door de beslissing de defensieuitgaven met drie procent te verhogen ge durende komende jaren zijn mi nisterie bij het opstellen van be zuinigingsplannen „buiten schot zal blijven" Maar, zo liet hij ook weten, „om een ongewijzigd be leid voort te zetten is meer geld nodig. Dat zal mijn voorganger niet kunnen ontkennen" zo zei minister Scholten aan het PvdA-Kamerlid Stemerdink. De verhoging van de defensieuit gaven zal - zo zei minister Schol ten - gebruikt worden om de ge vechtskrachtvan de Nederlandse troepen te vergroten. „Dat is niet alleen kwestie van materieel maar ook van manschappen" merkte Scholten op. VVD-woordvoerder Ploeg diende een motie in waarin wordt ge vraagd snel de order voor de bouw van twee onderzeeboten te plaatsen. De minister onder schreef dit verlangen van de VVD. Een motie van het CDA om er bij de regering op aan te drin gen om het gesprek over ontwa pening te intensiveren zag minis ter Scholten als een ondersteu ning van het beleid van het kabi net Van Agt. De motie van de PvdA om het be sluit tot verhoging van de defen sieuitgaven „in heroverweging te nemen" zal de steun van de rege ringspartijen CDA en VVD moe ten ontberen en daarom worden verworpen. AMSTERDAM Concertgebouw - 9 juni, 20.15 uur, Hollands Festival, Concertge bouworkest o.l.v. Claudio Abbado; 10 juni, 20.15 uur, "Muziek onder woorden", Residentie orkest o.l.v. W.F. Bon; 11 juni, 20.15 uur, H.F., Staatsensemble en klein zigeunerorkest uit Hongarije. Jaap Edenhal - 11 juni, 20 uur, David Gates en Bread; 15 juni, 20 uur, Jefferson Starship. De Brakke Grond - 9 en 10 juni, 20.30 uur, "Wanneer kom je weer terug red ryder" van Mark Medoff; 14 en 15 juni, 20.30 uur, H.F., "La carpa de los Rasquachis", Theater Campesino. Carré - 12 en 13 juni, 20.15 uur, Try-out, "Een lange nacht" door 4 Chileense vrouwen in ballingschap, Nieuwe Komedie; 9 en 10 juni, 20.15 uur, H.F.: "Kontra-danse, Recitativarie, Camera Ob- scura, Variété oper der Stadt Köln, Ensemble Musique. Centrum Bellevue - 9 en 10 juni, 20.30 uur, "Een bekentenis" van Ton Vorstenbosch "naar Marcellus Emants, Toneelgroep Cen trum. Klein Bellevue - 11 juni, 20.30 uur, "A dutch treat" Mark Kings- ford, (teksten van Fons Jansen in het Engels). Nieuwe De La Mar Theater - 9 juni, 20.15 uur, H.F.: Teatrul tanda- ric, Boekarest, Roemenië poppen en acteurs; 10 en 11 juni, 20.15 uur, H.F.: Yves Jolie, Bouville, Frankrijk, Poppenspel. Paradiso - 9 en 11 juni, 20 uur, Festival of Fools, Billy Spears (Friends Roadshow); 10 juni, 20 uur, Festival of Fools, Justin Case, Moving picture mime show, trumbunich mimes, Jango Band - mime avond; 14 juni, 20 uur, Festival of Fools, Footsbarn theatre - Music Media; 15 juni, 20 uur, Festival of Fools, Carlos trafic Katie Duck - Cabaret. Stadsschouwburg - 9 en 12 juni, 20 uur, H.F.: "Don Giovanni" Mozart, de Nederlandse Operastichting; 10 en 11 juni, 20.15 uur, H.F.: Het Nationale Ballet mmv Nederlands Balletorkest o.l.v. Lucas Vis; 13, 14 en 15 juni, 20.15 uur, H.F.: "Het balkon" van Jean Gene, Toneelraad Rotterdam. OEN HAAG Circus Theater 9 en 13 juni, 20.15 uur, Hollands Festival: Het Nationale Ballet, m.m.v. Nederlands Balletorkest o.l.v. Lucas Vis; 12 juni, 20.15 uur H.F.: Ensemble Ehimono uit Ghana. HOT 9 juni 20.30 uur, H.F.: Yves Joly, Théatre du Papier, Frankrijk; 10 en 11 juni, 20.30 uur, H.F.: Fratelli Napoli, "La marionettistica"; 12juni, 20.30 uur, H.F.: Kees Hazevoet Ensemble; 13 juni, 20.30 uur, H.F.: El Teatro Campesino, "La Carpa de los Rasquachis"; 14 juni, 20.30 uur, H.F.: Hans Dulfers Perikels; 15 juni, 20.30 uur, H.F.: Theo Loevendie Consort. Diligentia 10 juni 20.15 uur, Vobeno "Mary, Mary", blijspel van Jean Kerr 14 juni, 20 uur, Leerlingen-uitvoering Stedelijke Muziekschool. Appeltheater 9 en 10 juni, 19.45 uur, De Appel Evenementenmarkt. Openluchttheater Zuiderpark 9 juni 20.30 uur, Mini festival folk en volksmuziek: Ensemble Kreala, Baskisch programma, H.F.: 14 en 15 juni, 20.30 uur, Haags Amaterutoneel met "De vrolijke vrouwtjes van Windsor" van Shakespeare. Malieveld - 11 juni, 12-24 uur, H.F.: Festival folk en volksmuziek. Gemeente Museum - 13 juni, 20.15 uur, H.F.: Cairo Takht-ensemble, klas sieke Arabische kamermuziek; 14 juni, 17 uur, H.F.: Klassieke luitmuziek door Munir Bashir, Irak; 20.15 uur, Ensemble Baghdadi Maqam, Irak; 15 juni, 20.15 uur, H.F.'. Pabuji-volkstheater, India. LEIDEN Leids Vrijetijdscentrum - 9 en 10 juni, 20.30 uur, Avant-garde Jazz Festi- ADVERTENTIE DEN HAAG(SP) - De Nederlandse ambassadeur in Argentinië, jhr. D. van den Brandeler, heeft een fikse uitbrander gehad van zijn hoogste baas, minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken De minister heeft "zijn ongenoe gen doen blijken" over uitlatin gen van de ambassadeur, zoals die zijn verschenen in een aantal ADVERTENTIE Teer-en nicotine-arme Merit garandeert de volle smaak. Smaakgarantie. Niet goed, geld terug. Filter ENRICHED FUVOfl -TE6R EN NlCOIWErABM Ontdek zelf dat de tijd van het kiezen tussen de volle smaak óf h laag'tccr'-cn nicotinegehalte voorgoed voorbij is. Proef Merit. De 'teer'-en nicotine-arme sigaret met behoud van de volle smaak, dankzij het Enriched Flavor procédé. g Merit is getest in een nationale smaaktest. Met verbluffende resultaten! Daarom is Philip Morris er zeker van dat de volle smaak van Merit ook zal bevallen. Zó zeker dat zij u die durft te garanderen. Met deze ,,nict goed, geld terug"bon. Uniek voor Nederland. Proef Merit desnoods 15 sigaretten lang. En mocht de volle I smaak van Merit toch niet aan uw verwachtingen voldoen (iets wat wij ons nauwelijks kunnen voorstellen), zend dan het restant van het I aangebroken pakje,met tenminste 10 Merit sigaretten,samen met deze ingevulde bon ongefrarikeerd aan: Philip Morris Holland B.V I Antwoordnummer 198, Amstelveen,en u krijgt het volledige aan koopbedrag p.o. terugbetaald. (S.v.p.invullen met t.loklciicrs.) n™ Straal:Plaais Wiiie van bctal.ng: Giro Bank Postcheque I Merit: de eerste 'tecr'-cr. nicotine-arme sigaret die u zijn volle smaak durlt te garanderen. Proef'm zelf met bovenstaande smaakgarantie. En ontdek de sigaret die u zich al jaren wenste. U rookt 'teer'- en nicotine-arm, u houdt de volle smaak. Nederlandse kranten, aldus een woordvoerder van het ministerie. Naar aanleiding van die uitspraken hebben diverse Tweede Kamer leden vragen gesteld aan Van der Klaauw. Zij waren vooral boos over de passage: "Natuurlijk, wij veroordelen de excessen net zo goed maar in Nederland ziet men niet in dat het gaat om een kleine, maar zeer luidruchtige minder heid en ik geloof niet dat een na tie, een volk, voor het gekrakeel van zo'n groep door de pomp moet gaan" Dergelijke opmerkingen zijn ook Van der Klaauw in het verkeerde keelgat geschoten. Een van de vragenstellers, het PvdA-Ka merlid Harry van den Bergh, vindt het verstandig dat Van den Brandeler op zijn nummer is ge zet. Hij vindt het echter onvol doende. Volgens hem had minis ter Van der Klaauw zijn ambas sadeur terug moeten roepen naar Nederland, in elk geval voor de periode van de wereldkampioen schappen voetbal" "Dit alleen al uit respect voor de mensen, die zich verzetten tegen een regeringsleider als Videla, die volgens de Nederlandse am bassadeur zo'n fatsoenlijk man is', aldus Harry van den Bergh. Groei bevolking iets minder DEN HAAG (SP) - De eerste drie maanden van dit jaar is de bevol king in ons land minder sterk ge groeid in aantal dan vorig jaar de eerste drie maanden. We zijn op dit moment met 13.911.761 mensen in ons land. Vorig jaar nam de bevolking met 80.000 mensen toe. De iets minder sterke groei de eer ste drie maanden van dit jaar (13.887 tegen 16.972 vorig jaar) wordt veroorzaakt doordat in verhouding meer mensen over leden. Van 1 januari tot 31 maart stierven in ons land 31.373 mensen. Vorig jaar waren dat er 28.043. Het aan tal geboortes nam met duizend toe.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7