'Sociaal raadswerk heeft nog een jaar nodig om te groeien eidse agenda "Mentaliteit van besturen is veranderd" SUBSIDIEVERZOEK VOS "NIET NIKS" Joop Goosens uit gemeenteraad Voorschoten DONDERDAG S JUNI 1978 VOORSCHOTEN - De Voorscho tenaren raken langzamerhand gewend aan het verschijnsel "so ciaalraadsvrouw". Het is nu ruim een jaar geleden dat Marijke Pool-Lohman het erop waagde een éénpersoonsinstelling te be ginnen temidden van de instan ties, die zich al langer over het welzijn van de inwoners van Voorschoten buigen. Ze staat er niet helemaal alleen voor, een commissie van des kundigen geeft haar een steuntje in de rug. Haar taken zijn: de weg wijzen naar de juiste instelling, bemiddelen, informatie en advie zen geven en dienstverienen. Ze doet dat kosteloos, op maandag avond van 19-20 uur en op woensdag en vrijdag van 9-10.30 uur in een oud schoolgebouw aan de Leidseweg 33. In haar kamer tje, waarin net een bureau, een zitje en een kast passen, praat zij over haar werk. 'Waarom is Voorschoten het sociaal raadswerk gestart "Veel mensen vinden het eng om hun verhaal te doen aan een on bekende achter een bureau in een groot gebouw. Hier is die sfeer zoveel mogelijk vermeden. Het maakt niet uit met wat voor vra gen men hier komt. Juist in een kleine gemeente als Voorscho ten, waar niet alle voorzieningen aanwezig zijn, komt een instel ling met zoveel invalshoeken goed van pas. Voorschoten is geen probleemgemeente, maar er zijn altijd mensen die tussen wal en schip vallen". "Hoe werd het gat in de "welzijns- markt" ontdekt"? "De Maatschappij tot Nut van het Algemeen, ook wel het Nut, vak bondsvertegenwoordigers en de afdeling Sociale Dienstverlening van de gemeente merkten dat zij veel mensen niet voldoende kon den opvangen. De bejaarden- bond zette uit eigen initiatief een praktijk op voorde belangen van bejaarden, maar soms kwamen daar ook anderen om raad vra gen. Toen heeft het Nut mij be naderd. Ik zat nog op de Middel bare Beroepsopleiding voor So ciale Dienstverlening. Een stage plaats als sociaal raadsvrouw leek me een nuttige taak" "Hoe liep het sociaal raadswerk in het begin"? "De eerste avond kwamen al vijf mensen, daar schrok ik wel even van. Ik vroeg ze, na zorgvuldig naar hun problemen te hebben geluisterd, of ze na een week weer wilden terugkomen, dan kon ik in de tussentijd uitpluizen hoe ik ze het beste verder kon helpen. Ik moest nog veel opzoeken in m'n documentatiesysteem dat het Maatschappelijk Advies- en in formatiecentrum heeft opgezet. Het eerste half jaar ging ik op be zoek bij alle instellingen in de omgeving en bij andere sociale raadslieden om erachter te ko men hoe zij hun werk aanpakten. Het was een spannende tijd. Soms waren de vragen wel moei lijk, maar elk geval blijft een uit daging, geen enkel probleem ligt hetzelfde. Juist hier krijg je veel uitzonderingsgevallen". 'JKun je een paar voorbeelden noe- Ja, een geval dat ik vaak aanhaak er kwam een ongehuwde moeder langs die aan een studie wilde be ginnen. Haar moeilijkheid was, dat ze dan haar bijstand zou moe ten inruilen tegen een studietoe lage. Een vrouw meteen kind kan daar niet van rondkomen. Ik heb haar geholpen met het regelen van de studietoelage en we heb ben extra steun gekregen van een stichting voor mensen in bijzon der moeilijke omstandigheden. Gelukkig blijkt na lang speur werk zo'n stichting te bestaan, maar als de gaten in de wet wer den opgevuld, zou zoiets niet meer nodig zijn". vMet welke gevallen krijg je het méést te maken'"> "Het meeste met huisvestings- problérhen, alleenstaanden en gezinnen die een goedkope een gezinswoning zoeken, moeten hier in Voorschoten vaak lang op de wachtlijst staan. Ik krijg ook veel mensen met sociale proble men, gevallen van ontslag en uit keringen. Voor specifieke zaken verwijs ik naar de Rechtswinkel of de afdeling Sociale Dienstver lening van de gemeente. Ik pro beer de mensen wel zoveel mo gelijk zelf te laten doen, zodat ze leren om voorzichtig op te ko- ROCK AND ROLL 'In deze tijd, vol van rock and roll- revival, punk, new wave en der gelijke schijnt de behoefte aan een heerlijk avondje swingen steeds meer toe te nemen". Dit is de mening van Wouw, een groep "enthousiastelingen" die pop groepen en theaterprodukties naar Zoeterwoude willen halen. De groep die Wouw voor zaterdag 10 juni in het Don Boscohuis heeft gecontracteerd is Gimmick. Het Gimmick-swing-festijn begint om half negen 's avonds. Wie het mee wil maken moet vijf piek be talen. Het lidmaatschap van Wouw is bij dat bedrag inbegre pen. HUIS DEVER Oud Zoeterwoude gaat zondag op stap naar het gerestaureerde Huis Dever in Lisse. Na de koffiepauze wordt een kijkje genomen in kas teel Keukenhof. De bus naar deze bezienswaardigheden vertrekt om ongeveer 1 uur vanaf de par keerplaats Dr. Bouwdijkstraat in Zoeterwoude Dorp. Een kwar tiertje later is de bus bij Huize Hartevelt, Hoge Rijndijk 48. VOORSCHOTEN - "Ik wil niet onaardig zijn, maar het gevraagde bedrag is niet niks" Zo oordeeelde wethouder Marselis gisteravond in de Voorschotense raadscommis sie voor welzijn en onderwijs over de subsidie - aanvraag voor V.O.S. - cursussen. (Vrouwen Oriënteren zich op de DRESSUURPROEVEN samenleving Acht amazones en ruiters leggen zondag 11 juni dressuurproeven af in de M- en Z-klasse. De heer R.A.G. Davidson, internationaal bekend jurylid, zal deze proeven becommentariëren. De 2e oefendag, georganiseerd door de Leidse Rij- en Jachtclub, duurt van tien uur tot half vier en wordt gehouden in manege Santhorst aan de Papeweg 43 te Wassenaar OPENING Ondanks hun waardering voor deze cursussen-hikten de commissie leden aan tegen de subsidie die ervoor werd verlangd: 14.200 gulden. Hiervan moeten de cur- het Vandaag zijn de nieuwe gebouwen van Pinguin Sports en het Spon Distributie Centrum officieel ge opend. Deze gebouwen staan aan de Industrieweg 50 in Zoeter woude worden voortgezet. Besloten werd de subsidie-aan vraag terug te nemen en een be slissing hierover uit te stellen tot uiterlijk augustus. De Stichting schooltandverzorging Voorburg en omstrekken blijkt voor Voorschoten niet volledig te voldoen. Volgens het jaarverslag van deze stichting neemt nog maar 16 van de schoolgaande kinderen aan het twee-jaarlijkse onderzoek deel. VOORSCHOTEN - Mr. Joop Goosens (D'66 heeft al voor de verkiezingen besloten de Voorschotense gemeenteraad te verlaten. Het hoogste bestuurscollege van het dorp ver liest dan een kleurrijke figuur. Joop Goosens gaat weg omdat hy het "welletjes" vindt. Hij heeft altijd in de raad geroepen dat het bij de wet verboden zou moeten zyn een 10- of meerjarig raadsjubileum te vieren. Er moet volgens hem doorstroming zyn, dat bevordert de activiteit. Acht jaar geleden kwam D'66 voor het eerst in de gemeenteraad met 2 zetels. Volgens Joop Goosens is er wel wat veranderd sinds die tijd. Die andere bestuursmentali- teit is er van lieverlede gekomen, thans weet men eigenlijk al niet beter. Hoe het er vroeger aan toe ging, hoort men het best wanneer bij het afscheid van ambtenaren nostalgisch gesproken wordt over de tijd van vroeger, over het afdoen van zaken. Je beseft dan pas goed hoe het echte regenten dom nog niet eens zo lang gele- den welig tierde en achter geslo- tèn deuren van alles werd gerit seld, waarschijnlijk met de goed gemeende maar volkomen foute bedoeling de gewone burger niet met belangrijke za ken. Vroeger begonnen in de raadsvergaderingen de scher mutselingen pas goed met flink wat politiek vuurwerk. De winst is dat thans in de meeste gevallen de beslissingen al plaats vinden tijdens de openbare commissie vergaderingen. Uitbouw Joop Goosens vindt niet dat D'66 thans zijn plicht heeft gedaan en het nu maar moet over laten aan andere politieke partijen. Als en thousiast partijlid ziet hij nog steeds een taak voor D'66 om te werken aan de verdere uitbouw en ook om van bepaalde verwor venheden verder te nuanceren. Een goede inspraakmogelijkheid maakt de afstand tussen burger en bestuurder kleiner. De in spraak is in Voorschoten op pa pier aardig geregeld, maar in de praktijk schort er nog veel aan. Tal van openbare commissiever gaderingen worden zo laat be kend gemaakt, dat het niet mo gelijk is via de geëigende kanalen daaraan bekendheid te geven. Als aardige momenten uit zijn achtjarig raadslidmaatschap be schouwt Goosens die, waarop hij werd geciteerd. Verder vindt hij het plezierig dat vanaf een gege ven moment echt naar je wordt geluisterd. Dat zijn opvolger in de raad Jan Ai- kens, niet zo heel erg bekend is in het dorp, vindt Joop geen be zwaar. Hijzelf werd ook acht jaar geleden volkomen onbekend het "water" ingegooid en hoewel hy al die acht jaar graag af en toe te gen de stroom van het gezapige in zwom, kent thans heel Voorscho ten hem als het raadslid, dat met een grap als start toch veelal de onverzoenlijken tot elkaar bracht JOOP PEETERS. Tal van ouders prefereren de eigen tandarts. De leden van de com missie voor welzijn en onderwijs vroegen zich daarom af of Voor schoten nog met deze stichting zou moeten doorgaan. Het verlenen van medewerking by een aantal voorzieningen ten be hoeve van het onderwijs bracht enige typische zaken aan het licht Zo vroeg de Nutsschool een bezem, stoffer en blik, trapleer en een platenspeler. Het geheel kosten 840,- gulden en, niemand weet de afzonderlijke prijzen. De goedkeuring van de inspekteur is aanwezig. Geen goedkeuring verleende de inspekteur voor de aanvraag van een kleuterschool in Vlietwijk die een taalactive- ringsmethode wil aanschaffen De schoolarts en de logopediste vinden juist op deze school de taalactiveringsmethode noodza kelijk. Andere kleuterscholen hebben enige jaren geleden wel een dergelijke methode mogen aanschaffen, maar toen was er nog een andere inspekteur De commissie heeft een nader on derzoek hiernaar verlangd en verklaart achter de wens van de school te staan. Verlichting op Zij lelijk WARMOND - Na veel vertraging gaat Warmond het laatste deel van de Zijldijk van verlichting voorzien. De commissie openbe- re werken bracht hierover gister avond een positeif advies uit aan het college van B en W. De ge meenteraad moet nu nog het be nodigde bedrag van 89.000 gul den beschikbaar stellen. Volgens wethouder De Winter van open bare werken zal het werk zeker nog dit jaar worden uitgevoerd. Ook de verplaatsing van de brand weergarage naar de gemeente werkplaats aan de Van den Wou destraat kreeg de goedkeuring van de commissie. De oude brand weergarage moet plaats maken voor de uitbreiding van het gemeentehuis. De bouw van de nieuwe garage zal een bedrag vergen van 143.000 gulden. "Komt het ook wel eens voor dat je de mensen niet kunt helpen"? "Ja, als het probleem in de mensen zelf verankerd ligt en zij daaraan zelf niets kunnen of willen ver anderen, dan wordt het moeilijk. Ik heb er moeite mee om hen in de kou te laten staan, maar ik zeg hen wel dat ik geen therapeute ben. Dit komt maar weinig voor" "Ben je nu, na e< over je werk"? i jaar, tevreden Burgerlijke stand LEIDEN - Geboren: Johannes H., zv H.J. Bruscheen M.A.A. Bakker; Jante J., dv J.H. Treffers en H.H. Roemeling; Ri- cardo, zv A. de Mooy en J. Bergsma; Erik, zv H.J. Plokker en B. Teofilovic; JosephineS., dv AC.J. van Pul en M.J.E. Straatman; Esther I., dv G. Weizenbach en A.M. van derMeulen; Jacob C., zv J.A. de Leeuwen G.P. Bouman; Cornelia M., dv B.A. van Beek en T.E.M. van Étten; Lisette, dv H. Boom en E.C. van Gelder. Overleden: Mevrouw Th.M. aan den Toorn (1900); B. Bles (1922); A.H.F. van Zijl (1925); M. Sierat (1928); J.C. Sleyser (1900); A. Bregman (1927); A. van Oosten (1897), geh gew met T. van Tongeren; C. de Vos (1900); Mevrouw J.M.A. Noord man (1890). LEIDERDORP - Ondertrouwd: K.H.W.M. van Engelen en C.J. Jansen: J. Filippo en M.A.C. de Haan; J.H.R. Bon thond en C.P. Koning; M. Velthuijsen en L.A. Vermond; J. Stolk en M.C. Zarem- ba; E. Lammers en J. Broer; M.C.M. van Toor en M.M. van Noort; C. Roobol en G. Tuijnder; J. Rol en C. J. J. Rijsbergen; M. de Ruiter en M.C. Binnendijk. Getrouwd: W.A. Beltman en M. Goed hart; E. van Westrienen en M. Hozee; C.A. van der Ploeg en M. van Duijn; P. van Rossen en M.A.M. Bakker; J. van Duyn en S M. Schoneveld; G. van Tol en M.G. van Bostelen; J.J. van BaarSen en A.H.H. de Vin; R.A.C. Siteur en Van der Donderdag Ik geloof, dat ik zeker een aantal mensen heb geholpen, die anders nog met de handen in het haar hadden gezeten, maar toch weten we nog niet of het sociaal raads werk in Voorschoten een haalba re kaart is. Kyk, naast de spreek uren moetje ook nog eens 11 uur per week uittrekken voor het bij houden van het documentaite- systeem, het lezen van nieuwe vakliteratuur en vergaderen. Op de 140 mensen die het afgelopen jaar om raad kwamen, is dat niet erg economisch. Misschien kan het sociaal raadswerk worden uitgebreid in omliggende ge meenten, zoals Wassenaar en Leidschendam, of een bestaand buro zou er een spreekuur in Voorschoten bij kunnen nemen We denken er ook over het sociaal raadswerk, financieel althans, onder te brengen bij een be staande instelling, zoals de So ciale dienstverlening of de stich ting "Horst en Vliet". De beste oplossing lijkt mij: nu doorgaan met wat financiële armslag door middel van een gemeentelijk krediet. De lening van het Nut en de staatssubsidie van het Konin gin Julianafonds waren wel aan de krappe kant voor een rijks subsidie komt Voorschoten met z'n 20.000 inwoners niet in aan merking. Eén ding is zeker we moeten het sociaal raadswerk in Voorschoten nog jaar de kans geven groeien" J.C. Koolmoes. Overleden: E. Boot (57), geh met H. Pi- kaar (Leiden); A. de Wolf (67), geh met G.J. Blijleven (Leiden); D. Snoeker (61, Leiden); K.M. Wanderer (77), geh. met H. de Nooijer; D C. J. de Haas (67). geh met JHouweling (Leiden); E.C.M. Alofs (62), geh. met J.B. Viele (Leiden); A. de Reus (75); H. Lepelaar (78), geh met W. Grif fioen (Leiden); J.W. Hoppen brouwer (78, Leiden); M.A. van Groeningen (76), geh met J. Paauw; J.W. Oudshoorn (88, Lei den); J.K. van der Neut (91), geh gew met J. Wolffensperger; T. Platteel (82), geh met C. van Oosten (Leiden); J. van Amersfoort (81), geh gew met H. Ciere (Leiden); T.J. van der Wolk (72), geh met D. van der Kloot; J.E. Wassenaar (82), geh gew met P. van der Pompe (Leiden); C.P.M. van Dongen (85), geh met M.G. Donders (Leiden); E B. Mulder (89), geh gew met P.R. Goekoop; R.F. Grinwis (75), geh met W.F. Kurvers (Voorscho ten); T.Y. Korthout (41), geh met J. Alt- Oxiden); J.C. Duinkerke (79), geh LEIDEN - Zevenhonderd schil derijen die de gemeente Leiden in de vijftiger jaren via de contra prestatie in zyn bezit kreeg zullen waarschijnlijk worden verkocht. Er is geen ruimte meer om de overstroming van schilderijen uit de Beeldende Kunst Regeling op te bergen. Er moet eerst overleg worden gepleegd met sociale za ken en met de kustenaars van Leiden voordat tot verkoop kan worden overgegaan. De op brengst van de verkoop zal waar schijnlijk naar sociale zaken gaan. Troef, Noordeinde 2a, Voorlichtings avond werkgroep dienstweigeren 20-21.30 uur. Nieuwe Rijn 20a, Werkgroep homofilie, open café avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309 Spreekuur Alg. Ned. Invaliden bond 19-20 uur. Architectenwinkel, Hooglandse Kerk- gracht 32, Vrij advies, 19.30-21.30 uur. Stadhuis, Commissie Ruimtelijke Or dening, 16 uur. Gemeentehuis Voorschoten, Commissie Openbare Werken, 20 uur. Wassenaar, Schoolgebouw Van Heecke- renstraat. Voorlichtingsavond over dag en avondopleiding voor volwassenen, 20 De Lindehoeve, Voorschoten, Gesprek met bevolking Voorschoten, 20 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 2 tot 9 juni, door. Apotheek van Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 123553,- Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 071-155482; Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel 01717-2525. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men uit sluitend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444, gebruik maken. Wijkverpleging LEIDEN - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, te. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum v.d. Waalslaan tel. 4641. Warmond - zr. S. Posthuma, Kagerplein 308, Sassenheim, tel. 02522-11463. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht t vertrouwelijk. Burgerraadsman Wethouder Marselis: "niet onaardig zijn Schuth raer' wil afmeergelegenheid LEIDEN - De koninklijke schip- persveriging 'Schuttevaer' heeft bij de gemeente Leiden met klem aangedrongen op het maken van een afmeergelegenheid bij de Vyf Meibrug. Door problemen en on enigheid over de plaats, waar de ze moeten komen zit de scheep vaart bij de Vijf Meibrug al enkele jaren zonder goede meergele- genheid. Volgens 'Schuttevaer' is er sprake van een gevaarlijke situatie, waarover bij de schippersvereni ging regelmatig klachten bin nenkomen. Ook vraagt men de aanleg van een trap naar de wal. Bemanning en opvarenden van schepen die afmeren bij de Vijf Meibrug missen daar nu een goe- fle verbinding met de wal. Voorlichting over rechten studie LOI LEIDEN - Op zaterdagen 10,17 en 24 juni worden er in het gebouw van de Leidse Onderwijsinstel lingen in Leiderdorp drie spe ciale voorlichtingsdagen gehou den over de door de LOI verzorg de opleidingen voor het kandi daats- en doctoraal examen Ne derlands Recht. Deze opleidin gen zijn geheel afgestemd op de tentamens en examens van de Leidse universiteit. De opleidin gen vormen een combinatie van schriftelijk en mondeling onder wijs. LEZERS SCHRIJVEN Zonneschijn Teruggekeerd van weggeweest kan ik nu pas reageren op het in uw blad onlangs opgenomen inter view dat de heer Zaadnoordijk me heeft afgenomen n.a.v. het verschijnen van m'n boekje "Re gen en Zonneschijn". Ik heb er heel wat leuke reacties door ont vangen, zowel van onbekenden als van bekenden, w.o. tot mijn genoegen ook oud-leerlingen. Ik zou hierover echter niet naar de pen gegrepen hebben als erin het overigens heel aardige verslag niet een enkele vergissing stond, en op één ervan moet ik toch wel, zij het node wijzen. Kennissen van ons hebben ons gevraagd of we nu al weer (en dat op onze ho ge leeftijd!) aan een wereldreis gaan beginnen, zoals het krante- verslag suggereert, want ze we ten, dat we zo'n "rondje" van tien maanden al eens, wat jaren gele den hebben gemaakt. Dat is toen wel een heel interessante tocht geweest, het kan als antwoord dienen op de vraag van uw ver slaggever, of er nog wel een vier de boek van me zal komen, want in alle bescheidenheid zou ik willen opmerken, dat het lees grage en belangstellende publiek het wel een boeiend relaas zal vinden, als het verneemt, hoe m'n vroiiw en ik die tien maanden doorgebracht hebben "te land, ter zee eh in de lucht". A. WISSEL, L. de Colignystraat 17, Leiderdorp. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur Leidse Rechtwfnkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinëcomplex), tel. 130775, Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden. Leiderdorp en Oegstgeest Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur) Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Nöord: Van Hogendorpstraat 36. ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652. Dierenbescherming Onderwij swinkel Dienstencentrum Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevalleri van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel 142497. Dag en nacht bereikbaar. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V Hoofdredacteur Han Mulder Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f 226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden by voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en .in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2