Kritiek op onderhoud flats K. Doormanschool derde Ons Belang" hekelt handelwijze van SP Promovendus: 'Bestaande gevangenis belemmert aanpassing beleid' DONDERDAG 8 JUNI 1978 PAGINA 21 ADVERTENTIE UW EIGEN DAGBLAD OOK IN DE VAKANTIE? Dat kan. doch uitsluitend met deze bon. Graag 3 weken voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad, Julianastraat 19, Alphen aan den Rijn. Leidsch Dagblad, Witte Singel 1Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent). Hult tdrtt: S.v.p. In btoktottort invultonf In Itder vakje t.v.p. een letter LEIDEN - De staat van onderhoud in en om de flats van de woning bouwverenigingen "Ons belang" en "Ons Doel" langs de Willem de Zwijgerlaan is bedroevend slecht. p/a straat: postcode: stad: Opzending is gratis in Nederland en België. Overige landen 1.90 per dag. De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging in sommige landen te wensen overlaat. Wij kunnen dus helaas geen verantwoording nemen voor het niet tijdig arriveren van kranten op uw va kantieadres. hard bezig om dat bedrag opge trokken te krijgen. Als de SP bij ons had geïnformeerd dan hadden zij ook die informatie kunnen geven inplaats van paniek te zaaien", al dus de voorzitter van "Ons Be lang" Woningbouwvereniging "Ons Doel" heeft inmiddels laten weten dat de door de SP Hulp- en Infor matiedienst bedoelde woningen niet tot deze woningbouwvereni ging behoren. Zij verzoeken de SP zich voortaan beter op de hoogte te stellen van de situatie alvorens tot beschuldiging in het openbaar over te gaan Allang Van de kant van de Leidse Woning stichting laat de heer Streefland weten dat de wateroverlast al heel lang een probleem is waar door de LWS veel aan gedaan wordt. Vol gens de heer Streefland gaat het om een erg technische kwestie en wordt er op dit moment nog ge stoeid met gemeentewerken over wie nu uiteindelijk verantwoorde lijk is. Over andere klachten van bewoners uit gerenoveerde wonin gen zegt de heer Streefland dat de woningen destijds optimaal gere noveerd zijn: "De bewoners heb ben na de renovatie alle gelegen heid gehad om hun klachten ken baar te maken en die zijn toen ook verholpen. Van klachten op dit moment is ons niets bekend. Als de bewoners klachten hebben dan hebben ze in elk geval nagelaten die aan ons te melden." Nederlands kampioenschap Sehoolvoetbal LEIDEN - De Karei Doorman- school aan de Sumatrastraat is gisteren derde geworden bij de Nederlandse kampioenschappen sehoolvoetbal. De strijd speelde zich gisteren in Zeist af tussen scholen uit Delft, Hoorn, Nijme gen en Leiden. De Karei Doormanschool verloor de eerste wedstrijd tegen de Sja- lomschool uit Delft met 4-2. De wedstrijd om de derde en vierde plaats tussen Hoorn en Leiden werd door strafschoppen beslist De Karei Doormanschool be haalde de derde prijs. Het is in het verleden nog niet voorgekomen dat een Leidse school zo hoog eindigde bij /iet Nederlands kampioenschap sehoolvoetbal. Dat toernooi is overigens volgens de cijfers van de KNVB het grootste dat in Ne derland wordt gehouden. In totaal hebben ongeveer 200.000 scholieren van 12.000 scholen meegedaan. Eén en qnder zou blijken uit een enquête die de SP (Socialistische Partij) Hulp en Informatiedienst in samenwerking met enkele buurt bewoners in de maand april heeft gehouden. De enquete werd ge houden onder de bewoners van de P. Bothstraat, het JP. Coenhof, het v. Riebeeckhof, het Stuyvesanthof, de Abraham Crijnsenstraat en de Willem de Zwijgerlaan. De meest voorkomende klachten hadden be trekking op daken en goten die zouden lekken, stopverf dat los zit en houtwerk dat nooit geschilderd wordt en daarom op veel plaatsen verrot is. Andere veel voorkomende klach ten gingen over het ontbreken van onderhoud in de portalen, scheu ren in de muren, losse trapleunin gen, voordeuren die niet goed slui ten, kapotte deurbellen, kapotte stopkontakten, kapotte ruiten en brievenbussen. Een aantal bewo ners klaagt er ook over dat er een duidelijke rioolstank is waar te ne- Zelf doen Enige mensen vertelden dat ze door nood gedwongen, zelf repara ties ter waarde van enkele duizen den guldens hebben laten uitvoe ren zonder daarvoor een vergoe ding te hebben gekregen. Het is volgens de S.P Hulp- en Informa tiedienst overduidelijk dat de wo ningbouwverenigingen hun taak van goed beheer aan hun laars lap pen en de zaak gewoon laten ver krotten. Klachten van sommige bewoners hadden geen of een zeer pover resultaat. Bovendien bleek bij een klacht bij de huuradvies commissie dat deze de woning bouwverenigingen de hand boven het hoofd hield. Het onderhoud werd in de huuradviescommissie als voldoende bestempeld, aldus Hulp en Informatiedienst Ook uit een ander onderzoek onder de bewoners van gerenoveerde woningen in deze omgeving blijkt dat veel bewoners klachten hebben over de toestand van de gereno veerde huizen. Aanleiding hiervoor is de aanwezigheid van enkele cen timeters water onder de vloer. De bewoners klagen over koud en vocht optrekkende vloeren en een onaangename lucht. Bij het open maken van het luik in de gang ziet men de rioolbuis en de waterlei ding gedeeltelijk in het water lig gen. In een aantal woonkamers ver tonen de houten vloeren vocht- plekken. Bij een woning is de vloer in de woonkamer door het vocht zodanig aangetast dat de LWS, die deze woningen in beheer heeft, een nieuwe vloer laat maken Water onder vloer Van de huizen langs de Willem de Zwijgerlaan, tussen de van Hogen- dorpstraat en Marnixstraat, is vol gens de SP allang bekend dat ze veel last van water onder de vloer hadden, maar nu klagen ook bewo ners van de van Limburg Stirum- straat en uit de van der Duynstraat over vocht in hun huizen. De enige oplossing voor het probleem zou de aanleg zijn van een drainage. Dat had eigenlijk meteen met de aanleg van het nieuwe riool moeten ge- TT beuren, aldus de SP-hulp en In- Untclir formatiedienst Men wijst er verder op dat in een ander deei van Noord de vernieu wing van het riool nog te gebeuren staat en dat men ook daar rekening te houden heeft met het grondwa terpeil Bij het onderzoek naar het vocht in de huizen bleek dat er ook nog an dere klachten waren over de toe stand van de gerenoveerde wonin gen. Binnenkort zal de SP-hulp en Informatiedienst met een uitge breider rapport hierover komen Op korte termijn moet volgens hen de LWS (Leidse Woning Stichting) beginnen met het aanleggen van drainage, zodat de bewoners de komende herfst geen hinder van grote regenval hoeven te vrezen De heer F Velthuysen. voorzitter van de woningbouwvereniging "Ons Belang" deelt desgevraagd mee dat de informatie van de SP over achterstallig onderhoud maar gedeeltelijk juist is.'Tk vind het een unfaire weg om deze informatie via een stenciltje te verspreiden. Als de heren van de SP juiste informatie hadden willen hebben dan hadden ze die van ons kunnen krijgen. Wij zijn al jaren bezig om alles aan te pakken maar wachten op goedkeu ring van het Rijk. Momenteel is het bedrag dat we aan onderhoud van de huizen kunnen besteden 378.- per woning, per jaar) veel te laag. Als we twee keer een rioolverstop ping hebben zijn we er al doorheen. Het bestuur van "Ons Belang" en de "Nationale Woningraad" zijn Het Van Riebeeckhof in Noord Een van de hoven waar volgens de enquête, veel achterstallig onder houd zou bestaan aan de flats LEIDEN - Gisteren was het groot feest voor de jongens en meisjes va n de kleuterschool "De Wigwam" in De Kooi Het feest werd gevierd omdat de hoofdleidster mevr. M. de Vrind-Thoolen haar 25-jarig jubileum vierde. Ter gelegenheid daarvan maakten de kleuters van haar school een uitstapje per boot. Op de foto: de kleuters .voor deze tocht feestelijk uitgedost en een deel van de ouders, rechts de jubilerende hoofdleidster ADVERTENTIE LEIDEN - De bestaande gevange nisgebouwen in Nederland staan een verdere aanpassing van het bouwbeleid aan nieuwe inzich ten over het gevangeniswezen in de weg. Dat concludeert mr. M.A. Petersen uit Gouda in zijn ruim duizend bladzijden omvattende proef schrift, getiteld „Gedetineerden onderdak. Geschiedenis van het gevangeniswezen in Nederland van 1795 af bezien van zijn behui zing". Op dit proefschrift promo veerde hij gisteren aan de Leidse universiteit tot doctor in de rechtsgeleerdheid. Promotor was prof. mr. W.H. Nagel. Op grond van zijn uitvoerige on derzoek naar de geschiedenis van het gevangeniswezen en de ont wikkelingen van na 1945 consta teert mr. Petersen dat het bouw beleid voor gevangenissen in Nederland gekenmerkt wordt door tal van onzekerheden. Dat geldt bijvoorbeeld voor de be hoefte aan de totale capaciteit voor het onderbrengen van ver oordeelden en onveroordeelden. Wat de laatste groep betreft wordt dit probleem van: hoe be palen we de capaciteit, nog eens verzwaard doordat de onveroor deelden per arondissement moe ten worden ondergebracht. Bij het onderbrengen van veroor deelden moet rekening worden gehouden met de wenselijkheid van verschillende vormen van huisvesting. In dat verband her innert mr. Petersen eraan dat niet alleen de gevangenisbevolking voortdurend wisselt qua samen stelling, maar dat er ook een gro tere behoefte aan semi-open ge stichten is ontstaan. Zowel voor de gesloten als voor semi-open gevangenissen voor veroordeelden bepleit mr. Peter sen een maximale capaciteit van 125 plaatsen met een minimum grens van 40, dit vanwegen de leefbaarheid van de gevangenis sen. Voor de open gestichten (zg. hostels) moet volgens de promo vendus een capaciteit van min stens 25 plaatsen worden aange houden. Probleem van eisen Wat de nieuwbouw van de huizen van bewaring betreft beveelt mr. Petersen een capaciteit van 125 tot 150 plaatsen aan. Een probleem is volgens de promo vendus het formuleren van eisen voor nieuwe gevangenissen, om dat de kennis van toekomstige ei sen onvoldwmde is. Gebleken is dat die onzekerheid een belang rijke rol speelt bij het bouwbe leid. Het beleid voor het gevan geniswezen zou volgens mr. Pe ters meer rekening moeten hou den met het wetenschappelijk onderzoek dat gedaan wordt naar de methoden om menselijk ge drag te beinvloeden. De vele on zekerheden tenspijt gelooft mr. Petersen dat er een verantwoord nieuwbouwbeleid kan worden ontwikkeld. Daarbij zou aan de bouw van nieuwe gelsoten ge vangenissen voor langgestraften voorrang moeten worden gege ven. Blijkt later de nieuwbouw voor deze groep van gestraften te groot, dan kan het teveel aan ca paciteit, gebruikt worden voor kortgestraften. De inrichtingen kunnen dan worden aangepast. Verder moet volgens mr. Peter sen dezelfde voorrang worden gegeven aan nieuwbouw voor in richtingen waar het bieden van hulp bij sociale problemen, grote aandacht krijgt. De cel - als vast onderdeel van elk programma van eisen - ziet de promovendus niet als een moge lijkheid van nachtelijke afzonde ring, maar als een recht van de gedetineerde op privacy. De cel zou voorzien moeten zijn van ei gen sanitair. Verder zou bij de nieuwbouw het paviljoenstelsel moeten worden gehanteerd. De maximale grootte van een pavil joen moet op 24 cellen en enkele zalen voor gemeenschappelijke activiteiten worden gesteld. Op deling in kleinere eenheden moet dan mogelijk blijven. Meer in het algemeen pleit mr. Pe tersen, die zelf regionaal direc teur West van het Gevangeniswe zen is, voor een beleid dat erop gericht is de spanningen en agressie bij gedetineerden te verminderen. Ook zou bij gedeti neerden begrip moeten worden bijgebracht dat ontvluchtingen en opstand geen wezenlijke op lossing bieden, aldus de promo vendus. "Nieuw Hilton" De benaming "Nieuw Hilton" voor het onlangs geopende huis van bewaring in Maas tricht mist elke grond zolang de in het Gijzelingsbesluit 1928 genoemde kosten voor het onderhoud van de gegij zelden in het huis van bewa ring voor de wederpartij (degene die iemand laat gij zelen) verschuldigd zijn, ge handhaafd blijven op J' 1,50, in de wintermaanden ver hoogd tot 1,75 per dag. Zo luidt de laatste stelling van mr. Petersen bij zijn proef schrift. Geen extra beveiliging van drieluik LEIDEN - "Het Laatste Oordeel" het drieluik van de Leidse schil der Lucas van Leyden, zal niet extra worden beveiligd. De leden van de commissie "De Lakenhal" vonden dat er niets ef fectiefs te vinden zou zijn dat het schilderij in het stedelijk mu seum optimaal tegen vandalisme kan beschermen. Ook waren de commissieleden bang om in de zelfde fouten te vervallen als het Mauritshuis, waar alle extra be veiliging achteraf niet afdoende blijkt te zijn. Wel blijft het hekje dat elk jaar op 3 oktober om het schilderij wordt geplaatst, gehandhaafd. Verboom wil op audiëntie bij minister LEIDEN - Wethouder Verboom van volkshuisvesting wil bin nenkort "op audiëntie" bij minis ter Beelaerts van Blokland (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening). Hij wil met de minister praten over een 20-tal panden in het gebied Hambroeklaan/Kooilaan, welke de gemeente in het kader van de stadsvernieuwing wil aankopen. De gemeente is hiervoor echter afhankelijk van het rijk, dat niet meer dan 15.000 gulden per pand wil uittrekken. Deze prijs is veel te laag. Verboom heeft dit probleem willen aankaarten bij directeur-generaal Van Viersen van het ministerie van vro, maar die wilde daar niet met de Leidse wethouder over praten. "Nu zal ik maar audiëntie aanvra gen bij de minister", aldus Ver boom, die van plan is een aantal buurtbewoners mee te nemen om zijn argumenten kracht bij te zet ten. "Als we van het ministerie aan die lage prijzen moeten vast houden kun je de stadsvernieu wing wel op je buik schrijven".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21