Ook Kormeling zorgt voor daverende stunt Waterpoloteam moet twee nederlagen incasseren Steens bereikt mijlpaal 'Eer van natie staat weer op het spel' Bedreigingen houden Van Beveren van scherm Yilas in halve finales z z z "Schotland is geen probleem DONDERDAG 8 JUNI 1978 SPORT PAGINA 19 Aan het begin van een lange NOS voetbalavond bracht Marga Kamlag gisteren de mededeling in de huiskamer: Jan van Beveren zou vanuit de studio commentaar geven op Nederland-Peru. Onmiddellijk ontstonden er in het kleingeestige voetbal land Nederland reacties. Zou die mooie Van Beveren zijn mening geven over oranje. Het Nederlands elftal waar hij nota bene voor had be dankt? Dat kon niet. Dat mocht niet. Daar moest eens effe heel gauw een stokje voor worden gestoken. Wat denkt-ie wel. Prompt gingen er een paar gif tige telefoontjes naar de verbaasde NOS Studio. Als Van Beveren het zou doen, zou hij eens flink worden ge pakt. Een boze baas tegen presentator Fred Racké: "Ik bel namens een groep van tachtig man. Als Van Beve ren op het scherm komt, zul len we hem mooi mores le- In Eindhoven ontving Ben van Gelder ook enkele van derge lijke dreigtelefoontjes. De voorzichtige PSV-manager achtte het daarop raadzaam om Jan van Beveren tot an dere gedachten te brengen. En hij draaide het (geheime) van huize Van Be- Deurne. Maar Jan zat al vanaf zes uur in de stu dio, vertelde wederhelft Pe tra. Waarop de manager zo ontactvol was om mevrouw Van Beveren over de dreigte lefoontjes in te lichten. Het logische gevolg: Petra van Beveren behoorlijk over stuur. Daarop belde Ben van Gelder- het was inmiddels tegen ach ten - met Hilversum, met zijn doelman. Beste Jan, je weet het, voor het geven van interviews heb je de toe stemming van PSV nodig. Je hebt geen toestemming ge vraagd, dus zul je van dit te levisieoptreden af moeten Jan van Beveren Jan van Beveren wilde niet dwarsliggen en zag van zijn tv-werk af. Maar niet van harte. Want, redeneerde Ne derlands meest talentvolle doelman, in je vakantie mag je doen en laten wat je wilt. Dan heb je toch geen toe stemming nodig als ze je vragen om wat voor de tele visie te komen babbelen". Ben van Gelder, desgevraagd: "Begrijp me goed, ik heb Jan eigenlijk niet verboden om bij Nederland-Peru com mentaar te geven. Jan had geen toestemming gevraagd, dus kónden we niet eens weigeren. Maar Van Beveren had in dit geval toch echt eerst contact met me moeten opnemen. Dan had ik de zaak aan het PSV-bestuur kunnen voorleggen". En op samenzweerderige toon: "Als je niet met het Neder lands elftal meegaat, maar er wel commentaar op wilt ge ven, is dat toch een moeilijke zaak? Of niet soms"? Gisteren dus geen Jan van Be veren op de beeldbuis. Jam mer. Want hij kan over voet bal zeer zinnige dingen zeg gen. En dat kan echt niet worden gezegd van alle insi ders die NOS Sport vandaag- de-dag bij de interlands van oranje voor de camera sleept. ROB VENTE PARIJS - De als tweede ge plaatste Argentijn Guil- lermo Vilas, winnaar van het vorig jaar, heeft giste ren in de kwartfinales van het tennistoernooi om de open titels van Frankrijk in Parijs alle moeite gehad met de Chileen Hans Gil- demeister. Hij moest het niet alleen tegen Gil- demeister opnemen, maar ook tegen het publiek (12.000 man rsterk), dat partij voor de under dog koos. Vilas had vooral veel moeite met de snel geslagen fo rehanddrives van Gildemeister Pas in de vijfde set verslapte het verweer van de Chileen. Met 6-3 greep Vilas de partij en plaatste zich voor de halve finales. Bij de laatste vier moet de Argen tijn het opnemen tegen de Ame rikaan Dick Stockton, die de Spanjaard Manuel Orantes ver sloeg. Stockton moest alleen de eerste set afgeven (5-7). In het vervolg van de partij was Stock ton telkens net iets attenter, sneller en kwalitatief beter dan zijn tegenstander (6-3, 6-4, 6-4) De resterende partijen voor de kwartfinales, Borg - Ramirez en Dibbs - Barazzutti, stonden van daag op het programma. Bij de dames kwamen de Roe meense Virgina Ruzici en de Francaise Brigitte Simon in de halve finales. Deze speelsters komen nu tegen over elkaar te staan. Eerste overwinning sinds jaren van atletiekploeg k Arno Kormeling: terug naar de oude tactiek OSLO - De tweedaagse interlandwedstrijd van de Neder landse dames en herenploeg in het Bisletstadion in Oslo heeft de duidelijk opgaande lijn in de prestaties, die zich dit jaar inzette bevestigd. Dat Nederland het duel - het was de eerste overwinning in jaren van een landenploeg - winnend afsloot was niet eens van zo'n groot belang. Veel belangrijker is het dat er door de jongere generatie prestaties werden geleverd, die weer hoop geven voor de toekomst. De meest imponerende van twee da gen atletiek in Oslo waren de 46.2 seconden van de 20-jarige Koen Gijsbers op de 400 meter en de 1.46.6 van de één jaar oudere Ar no Kormeling op de dubbele af stand. Nederland won in Oslo met 187 tegen 179 punten. Het verlies van de heren (114-98) werd royaal gecompenseerd door FLORENCE - Op de tweede dag van het zeslanden- toernooi van Florence heeft het Nederlands team twee nederlagen geïncas seerd. In de ochtenduren verloor de equipe van coach Ivo Trumbic in een knappe wedstrijd met klein verschil (6-8) van Italië. Negen uur later werd de zelfde formatie door een kombinatie van Roemeens fysiek geweld en onbegrijpelijke eigen blunders gesloopt. In een chaotisch duel ging ne- derland met 3-9 volledig kopje onder. De ontmoeting tegen Italië werd beheerst door Gianni di Magi- stris. De 26-jarige student heeft ide beschikking over uitzonder lijke gaven: wendbaar als een dolfijn, snel op de korte afstand en begaafd met de bal op de hand. De zone-verdediging van Trum bic om hem aan banden te leggen was aan hem verspeeld. De per soonlijke mandekking van ach tereenvolgens Middendorp, Ke- man en Buunk schoot in alle as- pekten te kort. Di Magistris was onstopbaar in zijn opmars naar het Nederlandse doel, bediende zich daarbij van een uitgekiende dosering kleine, onbestrafte, overtredingen in scoorde zes van de acht Italiaanse doelpunten. Toch stak de defensie van het Nederlandse team zeker niet slecht in elkaar. Ghibellini, Si- meoni en Marcili, tegen Roeme nië dinsdag nog goed voor vier doelpunten, werden bekwaam afgestopt. Maar tegen een excel lerende Di Magistris was geen te genspel gewassen. In de avondu ren trad de ploeg aan tegen de Roemenen, die in de eerste pe riode technisch sterk waterpolo demonstreerden. Desondanks nam de Trumbic-formatie door Middendorp en Keman een voor sprong van 2-0. Daarna grendelde Roemenië het doel af. Een sur-, plus aan kracht werd in het water gebracht en de jonge, totaal on volgroeide Oranjeploeg viel snel terug. Vooral door de getructheid van de Roemeense spelers, waar de Nederlanders nogal eens in trapten, werd de strijd snel be slist. Steeds werd een Oranje- speler bestraft en Roemenië maakte een uitstekend gebruik van de numerieke meerderheid die daardoor ontstond. Alleen door het zeer goede werk van doelman Misdorp, die uitgroeide tot de beste Nederlander en zijn kandidatuur stelde voor een plaats in de WK-selectie, was het te danken dat de score "beperkt" bleef tot negen treffers. Trumbic was er moedeloos van. Trumbic: moedeloos de winst van de dames (65-89). Arno Kormeling zorgde, evenals daags tevoren Koen Gijsbers op de 400 meter, voor een daverende verrassing op de 800 meter. De 21-jarige Almeloër, eerder dit sei zoen goed voor 1.48.3, haalde maar liefst 1.7 seconden van die tijd af. Hij had de 1.46.6 slechts 0.2 seconde boven het zeven jaar ou de nationale van Sjef Hensgens, te danken aan zijn onbevangen lopen. "Vroeger als junior ging ik altijd van kop af. Maar sinds ik internationaal loop kom je altijd in tactische races terecht en dan maak je meestal geen tijd. Ik ben in deze wedstrijd maar eens naar mijn oude tactiek teruggegaan En dat had succes" Arno Kormeling nam direct na de start de kop en voerde het veld in 51.3 seconden door de eerste ron de. Een tempo, dat voor de drie overige lopers veel te scherp lag. Kor Louws, de tweede Nederlan der, hield het langste stand maar moest daarvoor later de tol beta len. Op het laatste rechte stuk kwamen de twee Noren nog over de Nederlander heen, maar toen Saksvik als tweede finishte, was Kormeling, die met zijn tijd 0.9 seconde binnen de limiet voor de Europese kampioenschappen in Praag bleef al ruim drie seconden binnen. Nederland begon de tweede dag uitstekend met dubbele over winningen op de 400 meter hor den. Bij de dames kwam de ver betering van het nationale re cord, die men Lenie Jansen had toegedacht er niet uit. De Rotter damse, die enkele weken geleden in Nijmegen met 59.3 seconden Wilma Hillen onttroonde, tou cheerde de derde horde en kwam niet meer in haar ritme. Wilma Hillen, die op het moment dat Lenie Jansen de horde raakte haar ploeggenote al naast zich had, was de enige van de vier loopsters voor wie dit zware nummer conditioneel weinig moeite opleverde. Zij won in 59.6 seconden. De Noorse Frederik- sen kwam na een val op het laat ste rechte stuk niet eens over de finish. VOETBAL - De Westduitse vdêtj balbond heeft besloten zich kan* didaat te stellen voor de organisa* Voorzichtig tie van de Europa Cup finale, DEN HAAG - Bondscoach Wim van Heumen heeft voor de dub- belinterland tegen West Duits land, zaterdag 17 juni in Bonn en de dag daarop in Venlo, nog de beschikking over elf van de zes tien spelers, die deel uitmaakten van de zilveren herenhockey- ADVERTENTIE konijntjes en fietsers hebben vriendschap gesloten zeggen 4.999 fietsenmakers ploeg tijdens de strijd om de we reldbeker in Buenos Aires. Afgevallen zijn Imbert Jebbink, Hans Jorritsma, Wouter van den Berg, Piet Gunning allen ge stopt met interlandhockey) en Ties Kruize, (blessure). Daarvoor in de plaats zijn drie oud-interna tionals en twee debutanten geko zen. Teruggekeerd zijn Jaap Kooreman, Hans Kruize en Bart Taminiau. De nieuwelingen zijn Ewout van Asbeck en Roderick Bouwman.Aanvoerder Ron Steens zal zaterdag, op het terrein van de 75-jarige Bonner THV, zijn 100ste interlandwedstrijd spelen. Na de tweede wedstrijd tegen West Duitsland, zondag in het Venlose voetbalstadion De Koel, wacht de herenselectie een vakantie van zes weken. Maandag 31 juli wordt in Utrecht begonnen met de voorbereiding op het toernooi om het Europees kampioenschap, dat van zaterdag 2 tot en met zon dag 10 september in Hannover wordt gehouden. Onderhandelingen zijn gaande over een interland op zaterdag 5 of zondag 6 augustus, waarvoor in de eerste plaats aan Wales wordt gedacht. Vast staan twee wedstrijden tegen Engeland op zaterdag 19 en zondag 20 augus tus in Bishop's Stortfbrd. Voorts bestaat de mogelijkheid dat voor het vertrek naar Hannover nog een oefenwedstrijd wordt ge speeld tegen de juniorenploeg van Pakistan, die eind augustus, begin september een toernee door Europa zal maken en ook tegen Jong Oranje zal spelen. Overigens speelt Jong Oranje eveneens zaterdag 17 juni en zondag 18 juni tegen West Duits land, respectievelijk in Neuss en in Venlo. nationale herenselectie voor de in terlands tegen West Duitsland bestaat uit de volgende spelers: Doel: Maarten Sikking (Schaer- weyde) en Pierre Hermans (Oranje Zwart), vpldspelers: Andre Bolhuis (Kam pong), Theodor Doyer (Bloe- mendaal), Geert van Eijk (Venlo), Tom van 't Hek (Kampong), Wou ter Leefers (HGC), Paul Litjens (Kampong), Carel van der Staak (Oranje Zwart), Ron Steens (HCKZ), Tim Steens (HCKZ), Jaap Kooreman (HGC), Hans Kruize (HCKZ), Bart Taminiau (Tilburg), Ewout van Asbeck (HCKZ) en Roderick Bouwman (Schaerweyde). PAARDENSPORT - De hengst Shirley Heights heeft gisteren de 199ste Derby van Epsom gewon- nen. Zijn eigenaar werd vier ton rijker. Harry Schulting, die tien dagen geleden in Berlijn zijn persoon lijk record op 50.76 seconden had gebracht, moest na een door hem veroorzaakte valse start voor zichtig zijn. De Brabander ver trok daardoor wat langzaam maar had halverwege dfc- afstand zijn tegenstanders al achter zich. Hij won in 51 seconden rond terwijl Jan-Willem Boogman, die met "barstende hoofdpijn aan de start was gekomen, er toch nog in slaagde de twee Noren achter zich te houden. Klaas Lok en Gerard Tebroke leken de 5000 meter volledig te gaan beheersen. Het duo wisselde el kaar goed af op kop en tot hal verwege leek een tijd van 13 en- een-halve minuut te realiseren. Vier ronden voor de finish kon Tebroke zijn aandeel in het werk niet meer leveren. De Arnhem mer, die door rugklachten in het winterseizoen altijd laat in vorm komt, bleek nog lang niet op het niveau dat hem vorig jaar een nieuw nationaal record op de 10 kilometer en een vierde plaats op de wereldranglijst opleverde Zijn taak werd echter op uitste kende wijze overgenomen door Klaas Lok. De Utrechter maakte zich bij het ingaan van de voor laatste ronde met een tussen- sprint los van de Noor Berge en werd winnaar in een nieuw per soonlijk record van 13.39.3. In Nederland zijn alleen Jos Her mens (13.22.4) en Gerard Tebroke (13.28.0) er tot nu toi onder de 13.40 te komen. Tweede maal Hans Koeleman kwam voor de tweede maal in vijf dagen onder het oude nationale record op de 3000 meter steeple chase. De Am sterdammer, die afgelopen zater dag in Bochum 8.38 liep, was in Bislet nauwelijks langzamer met zijn winnende tijd van 8.39.8. Pie- ter Vos liep met 8.46.9 een per soonlijk record. Beste Nederlandse seizoenpresta ties waren er voor Lida Berkhout bij het speerwerpen (54.72) en Sylvia Barlag bij het verspringen. Sylvia Barlag, die eind vorige maand in Twembran (Wales) het Nederlands record vijfkamp ver beterde, won het verspringen met 6.30 meter, maar ondervond daarbij een niet toegestane steun van rugwind van 2.8 meter per seconde. Haar daaropvolgende 6.23 meter was wel reglementair, evenals de 6.09 meter waarmee Connie Vermazen tweede werd. Eindstand: 1. Nederland 187 punten, 2. Noor wegen 179. Gedetailleerd: Dames: Nederland 89, Noorwegen 65 Heren: Nederland 98, Noorwegen Wat vermoeid zakte de president tenslotte achterover in zijn leun stoel. Buiten de marmeren gang stierven de laatste voetstappen snel weg. Hij kon een zucht van verlichting niet onderdrukken wat een poppenkast, zo'n Dia del Periodista ,-zoveel viel er toch niet te vieren voor de journalisten on der zijn bewind. Maar ze waren toch gekomenwat drank er in. een korte toespraak die met een ijver, een betere zaak waardig, werd genoteerd Z'n rede was per fect geweest. Vooral de vergelij king tussen de agressieve bui tenlandse en de integere Argen tijnse pers had het leuk gedaan "Heren, had hij gezegd, ik ben blij dat onze journalisten van een heel ander slag zijn dan die ophitsers elders". Tevreden staarde hij uit het venster. Zijn deze week zo on verwacht aangekondige verrui ming van de persvrijheid had stevig aangetikt. Een idee van hemzelf, Burson en Marsteller hadden nu eens geen pr-vinger in de pap gehad. Toch had hij zo even nog een waarschuwend ge luid laten horen. "Maak verstan dig gebruik van de zo juist ver kregen vrijheid", had hij gezegd Maak een evenwichtige krant en hij wa<s met een uitstekend voor beeld gekomen. Prima die aankondiging van de opheffing der persbeperkingen op de voorpagina van zijn lijfblad, met op diezelfde pagina het be richt dat een ieder die arbeidson rust zou veroorzaken op een jaar detentie kon rekenen. Evenwicht en stabiliteit, daar draaide alles om, dat was ook het motto van Burson en Marsteller. Een zacht klopje wekte hij uit zijn gedachten. Zijn adjudant kwam binnen, een pak kranten onder de arm. "En, heeft iemand al van het nieuwe recht gebruik gemaakt", informeerde de generaal? Alleen de Buenos Aires Herald, excellen tie. Iets over Berlijn. Berlijn 1936 in Buenos Aires 1978 overgeno men uit een Zweeds dagblad. De president keek bevreemd op. Ber lijn 1936. Werd daar toen ook ge voetbald. Hij haalde lichtelijk geirriteerd de schouders op maar besloot zijn stemming niet te laten bederven. Ach, wat zou het, wat kon hem eigenlijk die Herald met z'n Engelstalige geleuter schelen Hoeveel mensen spraken er hele maal Engels heir, zelf had hij die taal ook nooit goed onder de knie gekregen. Het zit er voor vandaag weer op, sprak bij half binnensmonds. De adjudant schudde eerbieding het hoofd. De wedstrijd van van avond excellentie. Grote god nog aan toe. Dat ook nog. Dat verrekte voetbal was nog aan de gang Vroeger, op de academie, had hij al een aversie tegen die ruwe sport ontwikkeld. Z'n aanleg was nihil geweest, zelfs voor keeper was hij te licht bevonden. Geluk kig maar, hij had dat nooit als een schande ondergaan en daar bij, z'n cijfers waren hoger ge weest dan die van zijn voetbal lende collega's. Hoe laat begint dat gedoe,vroeg hij'. Acht uur, excellentie. Dat bete kende om zeven uur aanwezig zijn, weer al die ha nden schudden van de F IF A-dwazen die hem vier jaar terug, vermoedelijk tij dens een coctailpartyhadden opgezadeld met die voetballers en de hun begeleidende kritische we reldpers. Wie gaan er nog meer, informeerde hij. De hele regering excellentie, de eer van de natie staat weer op het spel. Hi knikte. Gaf zijn adju dant afwezig het teken dat hij kon gaan, knoopte zijn tuniek los en ging op de bank liggen voor een korte rust. Tegenwoordig zit Jan met de pet niet alleen op het schel linkje maar ook in de ereloge, glimlachte hij nog even tegen zichzelf voordat hij een droomloze siesta binnenglipte PIM STOEL SPORTTOTO Toto 2 3 jSpanje-Oostenrijk tZweden-Brazilië 2 iPeru-Schotland s Iran-Nederland ^rgentinië-Frankrijk [Italië-Hongarije x Polen-Tunesië x {Mexico-West Duitsland lOostenrijk-Zweden Crazilië-Spanje Schotland-Iran ►14 ►14 Nederland-Peru rust Nederland-Peru eindst CORDOBA - Arie de Vroet, voor de tweede keer Nederlands spion bij een wedstrijd van de Schotten, is ervan overtuigd dat Nederland verder speelt in dit wereldkam- pioenschapstoernooi. „Na wat ik nu twee keer van Schotland heb gezien, is het toch onmogelijk dat wij met al onze kwaliteit door de ze ploeg worden uitgeschakeld. Schotland bezit geen greintje ëreativiteit, wij mogen zelfs nog met 0-2 verliezen en meer zal het nooit worden". De Vroets optimisme werd gedra gen door het abominable slechte spel van de Schotten gister avond. Het werd een klein beetje ondergraven door de hem nog onbekende feiten over Neder lands prestaties in Mendoza. „Ik weet niet hoe het is geweest, maar zelfs als wij ons goede spel nog niet te pakken hebben, kan het geen probleem zijn. De instelling van de Schotten vond ik beter dan tegen Peru, maar echt ge voetbald hebben zij weer niet. Zij waren hier naar toe gekomen in de gedachte bijna wereldkam pioen te zijn en als je dan hun spelletje ziet kun je je alleen afvragen: waa op gebouwd?' De Vroet gelooft niet in onder schatting. „Dat gevaar zou alleen maar bestaan nadat je zelf een paar geweldige wedstrijden hebt gespeeld, maar zo ver zijn wij ook weer niet. Volgens mij zijn wij nog steeds op de weg naar beter. Wij hebben in Mendoza boven dien voordelen. Wij spelen op een veld dat de tegenstander niet kent en zo iets mag niet onder schat worden. Het lijkt wel of je op mos voetbalt, de bal stuitert erg slecht en als je daarüan enigs zins gewend bent, lig je voor. Bo vendien hebben wij geen problemen met een verhuizing en zo iets werkt toch onherroepelijk in het nadeel van de Schotten" dit optimisme Zijn de Schotten dan feitelijk al uitgeschakeld? Macleod meent van niet. „Wij hebben vandaag gewerkt onder de druk ruim moeten winnen. Dat was een last voor de spelers, maar er is in ieder geval gewerkt. Wij zullen Holland met 3-0 moeten verslaan. Dat z een wonder zijn. Maar er bestaan nog wonderen. Wij zijn nog niet op weg naar huis".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19