en Krankl vellen Zweden Charles Corver Brazilië: de mazzel van een lottowinnaar Schotland: 'bal tussen de benen doorgetikt VAN DER WIEL Topscorers Argentina '78 Corver houdt geen rekening met de tv Willie Johnston: "Ik voelde me slapjes" Winst Oostenrijk na discutabele penalty PAGINA 18 ffeJZXQB DONDERDAG 8 JUNI 1978 MAR DEL PLATA - Met de mazzel van een lottowinnaar is Brazilië gisteravond tegen Spanje aan een nederlaag ontsnapt. Een verlies dat op geteld bij de zwakke 1-1 tegen Zweden, een vrijwel zekere uitschakeling zou hebben be tekend. Brazilië, dat op de half omgeploegde akker van het stadion in Mar del Plata bar slecht speelde, mocht na de 0-0 tegen Spanje blijven hopen op een voortzetting van het toernooi. Spanje, dat in de op laag ni veau staande wedstrijd niet de mindere van Brazilië was, kreeg de mooiste en gemakke lijkste kans op een doelpunt in misschien wel het hele toer nooi tot nu toe. Precies een kwartier voor tijd verkeek de Braziliaanse defensie zich op een hoge voorzet. pDe bal dwarrelde langs de mistas tende doelman Leao voor de voeten van Cardenosa, die voor het lege doel de bal maar voor het inschieten had. Car denosa vond het nodig de bal eerst nog wat op te drijven Toen hij eindelijk schoot kon Amaral met een wanhoops- sprong de bal nog uit het doel tikken. Een onvergeeflijke blunder, die wellicht de uit schakeling van Spanje zal be tekenen. Als Brazilië even zwak blijft ac teren als het nu tegen Spanje deed, maakt de ploeg van Claudio Coutinho het trou wens eveneens niet lang meer. Eén doelpunt in twee wed strijden, is de schamele oogst, die de Braziliaanse frontlinie bij elkaar heeft geschoten. Het spel was vanuit de harde, maar niet waterdichte verde diging, statisch en fantasie loos. De Spanjaarden, die vanuit behoudende stelling opereerden, hadden totaal geen moeite met de Brazi liaanse aanvallen, die hoog uit wat verre en meestal slecht geplaatste schoten oplever den. In feite kwam Brazilië slechts tweemaal dicht bij een doel punt. Dat was elf minuten na de rust, kort nadat de Spaan se coach Ladislao Kubala voorstopper Migueli naar de kant had gehaald voor de de buterende Biosca. Deze be greep niet veel van zijn dek- kingstaak ten aanzien van Reinaldo, want hij liet hem tweemaal lopen. Reinaldo kreeg een opgelegde kans, maar liet zich intimideren door de uitlopende doelman Miguel Angel. Dat Olmo na een half uur in de eerste helft tegen de lat van zijn eigen doel kopte, mocht nauwelijks Braziliaanse verdienste he ten. Geen schijn Zoals Ajax niet meer het grote Ajax met Cruijff, Neeskens en Keizer is, zo biedt het Brazi liaanse nationale elftal geen schijn meer van de ploeg, die acht jaar geleden met Pele, Tostao en ook de nog aanwe zig Rivelino de derde wereld beker pakte. Om nieuwe suc cessen te bereiken rekende Coutinho af met het verleden en dicteerde zijn discipelen Europees voetbal. Techniek moest plaatsmaken voor hardheid en snelheid. Die visie van de Braziliaanse coach heeft op dit WK.-toer nooi vooralsnog weinig tast bare resultaten c In ieder geval zal Brazilië zon dag van het al geplaatste Oos tenrijk moeten winnen, wil het team zich nog voor de vol gende ronde kunnen plaatsen Bij weer een gelijk spel is de kans aanwezig dat Zweden of Spanje zich alsnog daarvoor kwalificeert. BUENOS AIRES - Eén ogenblik slechts was Charles Cor- ver door twijfel bevangen. Vervolgens wees hij naar de witte stip, waarna Krankl het vonnis mocht voltrekken. Diens treffer in de 42ste minuut velde Zweden en bracht Oostenrijk bij de laatste acht van het toernooi. De stand in groep drie is r Oostenrijk 2 2 Brazilië 2 0 Spanje 2 0 Björn Nordqvist, eens werknemer van PSV, was de enige Zweed die protesteerde. De 35-jarige record international, die thans meer dan 100 interland-wedstrijden op zijn conto heeft, had Krankl de weg versperd zonderde bal te kunnen spelen. Corver vond de overtre ding dermate ernstig, dat hij een strafschop toekende. Even eerder had de Nederlandse arbiter al getwijfeld of Nordqvist en Ingemar Erlandsson diezelfde Oostenrijker in de laatste meters BUENOS AIRES - Ondanks het doelpuntloze gelijk spel tegen Peru is Rob Rensenbrink na twee volledige ronden topscorer gebleven in het toernooi om het wereldkampioenschap in Ar gentinië. De volledige scorerslijst ziet er als volgt uit: 1. Rensenbrink (Ned) 3 doelpunten 2. Cubil las (Per), Rossi (Ita), Lugue (Arg), Rummenige (Wdl), Flohe (Wdl) en Krank) (Oos) 2 doelpun ten. van zijn ren naar het Zweedse doel onreglementair hadden ge stuit. Hij gaf de hoekschop, en niet de penalty waar Oostenrijk om vroeg. Oostenrijk speelde vooral vóór de rust een sterke wedstrijd. De ploeg trok het spel steeds weer naar rechts, waardoor op links een compleet niemandsland werd gecreëerd. De vrijheid die de opkomende Oostenrijkers daar vonden zou Zweden nood lottig worden. Een paar maal kon zo'n uitval nog tijdig gestopt. Toen echter voor het rustsignaal een dergelijke situatie zich op nieuw voordeed, ging Krankl wel goéd door, met het voor Zweden fatale gevolg. Oostenrijk speelde met een zeer sterk middenveld, waarbij de spitsen Krankl en Jara goed wer den gesteund door Willy Kreuz en de opkomende middenvel ders. Een splijtende pass van Herbert Prohaska zorgde na een tiental minuten voor het eerste gevaar. Ronnie Hellström wierp zich echter nog tijdig op de bal. Na de hervatting gold voor de Zwe den nog maar één tactiek: aan vallen. Coach George Ericsson, die zijn ploeg aanvallend al ver sterkt had, door Connie Tor- stensson in de ploeg te halen, koos even later voor de oud-PSV- er Ralf Edström als vervanger voor Anders Linderoth. De frontlinie van de Zweden telde constant drie spitsen: Tomas Sjöberg, Ralf Edström en Benny Wendt, die zich gesteund wisten door Bo en Lennart Larsson, alsmede Connie Torstensson. Die speelwijze van alles of niets hield een groot gevaar in. Oosten rijk zag zich genoodzaakt zijn middenvelders natuurlijk terug te halen en hield alleen Krankl of Kreuz nog voorin. De uitvallen, die volgden, leverden voor beide spelers reële scoringsmogelijk- heden op. Bij zo'n counter kon Hellström één keer na een actie van de bonkige Kreuz nog juist met de voet redden. Het over wicht was voor Zweden, de beste kansen evenwel voor Oostenrijk. Negen minuten voor tijd kreeg Zweden niettemin nog een goede kans, toen Edström eindelijk eens een kopduel won. Drie Zweden stonden elkaar op dat moment echter in de weg in hun ijver om ten minste iv. i beslist uit deze wedsU^u - h* len. ADVERTENTIE Ron de Man, autojournalist draagt een bril van Nieuwe Rijn 62, Leiden Tel. :071-124108 WEETALLES VAN BRILLEN ÉN SPECIALIST VOOR KONTAKTLENZEN. "Opstopping" voor het Oos tenrijkse doelwaar doelman Koncilia omringd wordt door Ralf Edström (links). Hasse Borg en Thomas Sjöberg (r.) Charles Corver is ter plekke- BUENOS AIRES - Charles Corver heeft gisteren in Buenos Aires als scheidsrechter bij de wedstrijd Zweden-Oostenrijk protes ten van de televisiemaatschappijen tegen de kleuren van de kleding van de spelers afgewezen. Daardoor hebben de zwart wit kijkers de spelers nauwelijks kunnen onderscheiden. Oos tenrijk speelde met witte shirts en zwarte broeken, Zweden was gekleed in geel en blauw. Programmachef Horst Seifart van de Eurovisie verklaarde "Vol gens de reglementen kunnen de televisiemaatschappijen voor een wedstrijd om verandering van shirts vragen. Wat hebben we aan een regel als die niet wordt opgevolgd?" Nu al hebben de televisiemensen protesten ingediend tegen de kleding van Oostenrijk en Brazilië voor de wedstrijd van ko mende zondag. Ook de Brazilianen opereren, net als de Zwe den, in geel en blauw. tstekende kansen. Oostenrijk LONDEN - Willie Johnston, de Schotse voetballer die naar huis werd gestuurd nadat hij in Argentinië positief had gereageerd op de dopingcontrole, is gisteravond in Lon den aangekomen. Tijdens een televisieinterview verklaarde Johnston dat de teamarts alle spelers tevoren had gewaarschuwd voor het nemen van ongeoorloofde middelen. "Ik veronderstel dat ik erg dwaas ben geweest", aldus de 31-jarige Schot. Hij gaf toe drie uur voor het begin van de wedstrijd tegen Peru twee tabletten ingenomen te hebben. "Ik had kou gevat en voelde me wat slapjes", aldus Johnston. Hij voegde eraan toe dat het volgens hem geen pillen waren "om je negentig minuten lang te laten lopen", maar alleen om je wat beter te doen voelen. "Ik was dom, maar geen enkele maal dacht ik er aan dat die tabletjes voor moeilijkheden zouden kunnen zorgen" Direct na aankomst op Londen-airport werd Johnston, die een timide indruk maakte, omringd door zes geüniformeerde politiemannen. Jour nalisten werden terzijde geschoven Johnston ging met gebogen hoofd door de uitgang. Ron Atkinson, de manager van Johnston's club Brom- wich Albion, haalde de Schot van het vliegveld af. Zelfs geen zege op voetbaldwerg Iran CORDOBA - De vraag zal altijd blijven: wat was erger voor de Schotten, een nederlaag tegen Peru of het gelijke spel met 1-1 tegen voetbaldwerg Iran. De Schotten namelijk zijn uitgelachen door enkele duizenden toeschouwers die naar deze twee zeer zwakke ploegen in Cordoba waren komen kijken. Van die twee was Schotland technisch nog veruit de meest begaafde, want geen Iranees kreeg de bal tussen de benen doorgetikt en de Schotten wei geregeld. Schotland heeft, in deze wedstrijd zo mogelijk nog slechter ge speeld dan tegen Peru. Zelfs een massale verdediging als die van Iran zou een beetje voetbalploeg met gemak hebben genomen. Zo'n ploeg was Schotland ook gisteravond niet. Macleod had zijn elftal op vijf plaat sen gewijzigd. Forsyth, Kennedy, Masson, Rioch en Johnston had den plaats moeten maken voor Jardine, Donachie, Gemmill, Macari en Robertson. Het heeft weinig geholpen. De Schotse middenvelders brachten dan wel iets meer druk, kansen leverde het nauwelijks op omdat de witte Perzische muur meevloog naar iedere plek waar gevaar dreigde. Gedeeltelijk door het letterlijk en figuurlijk ferme ingrijpen van Abdolahi, Eskandarian en Kaze- rani, maar ook door eigen on macht kwamen de Schotten in feite slechts tot één scoringskans. Doelman Hejazi redde bekwaam op de kopbal van Dalglish. Ver der toonde de Iranese doelman zich trouwens ook erg sterk in de lucht bij de gebruikelijke hoge Schotse voorzetten. Iran kreeg, aan de grond, vergelijk bare mogelijkheden door Faraki en Djahani, van wie de lange cen trumspits Faraki opvallend ge makkelijk in bal bezit bleef. Schotland was natuurlijk wel meer in de aanval, maar het bleek onmogelijk om van een ezel (Schotland) een renpaard te ma ken, van een circuspaard (Iran) Schotten een voorsprong, door een eigen inzet van Eskandarian, die daarmee in feite het diepte punt in het Schotse voetbal on derstreepte. In de tweede helft veranderde ui feite weinig. Iran probeerde aan vankelijk de schade beperkt te houden en dat lukte redelijk door een massale verdediging. Niet temin waren de Iranezen via ra zendsnelle uitvallen af en toe ook gevaarlijk. In de negende minuut al kreeg Ghassenpour kans op de gelijkmaker. Tien minuten later was het werkelijk gelijk door Djahani, die langs Jardine glipte en een fout van Rough uitbuitte. Op dat moment had Iran een ge lijk spel in handen, een resultaat waar de Iranezen van moeten hebben gedroomd. Het was voor hen aanleiding nog meer mensen in de verdediging terug te roepen. Het werd van tijd tot tijd paniek in de buurt van doelman Hejazi. Iran, niet zelden met elf man in het strafschopgebied hield de deur gesloten dat was in de eerste plaats een verdienste van doel man Hejazi die tien minuten voor tijd Jordan dooreen mirakuleuze redding diens beste kans in de wedstrijd ontnam. lukte dat trouwens ook niet. Daardoor bleef de score tot twee minuten voor de rust doelpunt loos. Toen eindelijk namen de Joe Jordan: - kans gemist -

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 18