"Als het huis is zoals het behoort, staat de lijkkoets voor de poort" I HP deTijd Plannen van het kabinet: weg die j doodloopt EISEVIERS DONDERDAG 8 JUNI 1978 PAGINA 13 New York ligt op dezelfde breed tegraad als Madrid. De miljoe nenstad is in ieder geval in deze tijd van het jaar een zonnige stad. Gedurende vijf weken wordt er de tiende Speciale Zitting van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, die is ge wijd aan ontwapening, gehou den. Wie trekt zich er iets van aan? Bij de gigantische óverbewape- ning, in Oost en West en ook in Zuid, passen niet de opgewekte gezichten van de tienduizen den toeristen. Op 23 mei zijn wij begonnen met het praten over ontwapening. Na 25 jaar zijn de in de VN sa menkomende landen eindelijk bereid erover te praten met el kaar. Dat is op zichzelf bevredigend, maar enige resereve - om het zacht uit te drukken - is op zijn plaats als We vooruitkijken naar het verwachte eindresul taat. Cynisch geworden ex perts spreken schouderopha lend over een vijf weken du rende lippendienst aan het schone thema van de ontwape ning, wetend dat de wereld toch weer doorgaat met zich (over) te bewapenen. Of zoals Gromyko in zijn verklaring sarcastisch en met voorbijgaan aan de gigantische defensie-in spanningen van juist de Sovjet- Unie, zei: "Terwijl de 149 leden van de VN hier in New York over ontwapening spreken, komen de leiders van de landen van de NAVO volgende week in Washington bijeen om over een verdere militaire opbouw voor de jaren tachtig te spre ken". De uitbreiding van de ra kettroepen, van de marine, van de tanks, van de luchtmacht als ook het expansionistisch getin te optreden in de Hoorn van Afrika en in Centraal- en Zuid- Afrika noemde hij vanzelf sprekend niet. En toch is het vooruitzicht op een resultaat beter dan ooit. Dit on danks het feit dat zowel de Sovjet-Unie als de VS de VN "het podium van de kleine lan den" vinden en zich daarom liever met elkaar verstaan en dit ondanks de vele mooie woorden die in vijf talen wor den weergegeven en op zich al met wantrouwen dienen te worden bezien. Nogmaals: waar gaat het om? Een voorbereidingscommissie van 54 landen heeft een agenda en een ontwerp-slotdocument opgesteld. Nederland maakte van deze commissie geen deel uit, maar heeft de vijf zittingen die de laatste anderhalfjaar aan de voorbereiding werden be steed wel bijgewoond en voor stellen ingediend dan wel me de-ondertekend. Joegoslavië, als self-made woordvoerder van de eroeo van niet-gebonden landen, diendein 1976 het voorstel voor deze speciale vergadering in. Het opende - op 23 mei - dan ook de lange rij van sprekers Van der Klaauw kwam vorige week vrijdag als 69ste aan de beurt, met een voorstel waar van al eerder is gebleken dat de VS noch de Sovjet-Unie noch de experts van de VN er grote voorstanders van zijn. De sprekers gaan uiteraard in op de elementen die in het ont werp-slotdocument zijn opge nomen en waarover de laatste twee-en-een-halve week over eenstemming moet worden be reikt. De landen sluiten geen verdrag, maar zullen besluiten, welke weg naar ontwapening de meest aangewezen is. Een stemmigheid is derhalve van groot belang. "Dit is het exa men dat wij moeten afleggen", zei secretaris-generaal Wald- heim in dit verband. Ook Nederland hecht zeer aan al gehele overeenstemming, maar het vermoeden is dat slechts met meerderheid van stemmen zal worden besloten het con cept-slotdocument te aanvaar den. Het slotdocument bevat drie stukken: Een principe-verklaring over ontwapening; O een actieprogramma over ontwapening; mechanismen voor ontwape ningsonderhandelingen. Tijdens de voorbereiding is gebleken dat de landen nogal met elkaar van mening ver schillen over wat er in het slot document zou moeten staan. Deze weken heeft in New York de speciale zitting van de Verenigde Naties plaats, gewijd aan ont wapening. Tot de Nederlandse delegatie naar die bijeenkomst behoort het Tweede-Kamerlid voor het CDA Ton Frinking. Van hem kunt u enige bijdragen ver wachten. Hierbij de eerste De principe-verklaring gaat uit gebreid in op ontwapening, veiligheid en de noodzaak van economische en sociale ont wikkeling. Niet in de eerste plaats aandacht dus voor de Oost-West problematiek, maar voor die van Noord-Zuid. Ont wapening en ontwikkelings samenwerking gaan hierbij hand in hand. Ondertussen is men het nog niet eens, welke prioriteiten men zal aanhouden. Moet men voor rang geven aan de nucleaire ontwapening (zoals de niet-ge bonden landen zeggen) of ook aan de vermindering van de conventionele bewapening (zoals de westerse landen stel len) of vooral aan een verbod van kwalitatieve verbetering van de bewapening (zoals de Sovjet-Unie en zijn bondgeno ten voorstaan)? Een ander gevoelig verschil van opvatting; het Westen vindt dat er eerst internationale overeen stemming over de veiligheids garanties moet zijn, voordat anderen dan de kernwapen- landen toegang krijgen tot de technologische know how, no dig voor het vreedzaam ge bruik van kernenergie? De niet-gebonden landen daaren tegen zeggen dat het niet ver spreiden van kernwapens er niet toe moet leiden dat niet- kernwapenlanden de pas naar de technologie, nodig voor het gebruik van vreedzaam ge bruik van kernenergie, wordt afgesneden. De Oosteuropese landen zitten tussen beide standpunten in. Overeenstemming bestaat wel over het feit dat snel gekomen moet worden tot een verdrag op het verbod van chemische wapens en andere wapens voor massa-vernietiging. Zowel op nucleair als op conven tioneel gebied willen de landen maatregelen nemen die het vér trouwen in elkaar versterken. Maar de grote vraag is welke maatregelen, want daarover is men het niet eens. Het slotdocument bevat ook de nodige alternatieven over de inhoud van het actie-pro gramma. Daarnaast wordt thans achter de schermen hard gevochten over de verdeling van functies. Wie mag de voor zitter of de rapporteur van een werkgroep leveren die zich met de definitieve teksten zal be zighouden? België? De DDR? Of India? Het actieprogramma gaat dieper in op de maatregelen in de te voeren onderhandelingen. Ten aanzien van nucleaire wa pens staat hoog op het verlang lijstje: een nieuw SALT-ak- koord, volledige stopzetting van kernproeven, nucleaire ontwapening, niet-gebruik van nuclaire wapens als eerste land Deze paragrafen hebben nogal wat ongemak veroorzaakt on der de kernwapenlanden, om dat hiermee hun positie in het geding is. Over het laatste deel van het slot document, het mechanisme dat het actieprogramma moet gaan uitvoeren, bestaan tal van uit eenlopende ideëen. De Oosteu ropese landen vinden de huidi ge ontwapeningsconferentie in Genève de beste oplossing. Nederland heeft een voorstel tot verbetering ingediend zon der de kans te willen lopen bui ten het overleg in Genève te vallen. De Nederlandse regeringsdele gatie bestaat uit ambtenaren van buitenlandse zaken (af komstig uit Den Haag, Genève, New York) en uit niet-ambte- lijke leden die echter niet mee doen aan beraadslagingen tus sen de landen. Onder de laat- sten bevinden zich de Kamer leden Brinkhorst, Ter Beek en Blaauw, alsmede ondergete kende. Verder zijn er een verte genwoordigster van de Neder landse Vrouwen, en vertegen woordigers van de FNV en het Politiek Jongeren Contact. De Amerikanen weten zich van de belangstelling van de media verzekerd door in hun delega tie de acteur Paul Newman op te nemen. Wellicht had Neder land Willeke van Ammelrooij moeten uitnodigen als lid van de delegatie op te treden. De Nederlandse delegatie is ove rigens een van de grootste, al thans relatief beschouwd. Er zijn nog al wat landen die de ontwapeningszaken afdoen via hun vaste vertegenwoordigers bij de VN. Wij zijn benieuwd of ook op de ontwapeningsconfe rentie de zon zal doorbreken. Wij hebben hoop, bange hoop. TON FRINKING, lid Tweede Kamer voor het CDA New York Natuurlijk krijg ik veel bezoek, in deze tijd van mijn ziek zijn. Dat is dan wel eens vermoeiend b.v als mensen alsmaar hun eigen problemen willen bepraten, hoewel ik het wel kan begrij pen dat ze dat juist willen doen nu ik alle tijd heb om te luiste ren. Soms vertellen bezoekers ook wel eens boeiende verha len. Zo was er dezer dagen een vriend die al na een paar minu ten gefascineerd naar buiten zat te kijken. Daar stond zo'n enorm bakbeest van een ver huiswagen met kennelijk auto pech, een paar mannen lagen onder de wagen aan de motor te knutselen. Ik laat hem nu verder maar aan het woord, al kort ik noodge dwongen zijn verhaal wat in. "Ik woon hier nou zo'n jaar of zes Mijn buren doen niks dan ver huizen, ze hebben geen idee wat dat voor ons btekent. Aan de ene kant van mijn huis - mijn huis vormt met mijn lin ker- en rechterbuurman een rij tje van drie - woonde eerst een bejaard echtpaar. Allang voor dat ik er kwam, want hij had de huizen nog zien bouwen, zo'n 20 jaar geleden. Hij was een ge pensioneerde officier van de marine. Een oude, magere, lan ge man, kaal met kleine wat valse oogjes. Als ik hem ont moette bij mijn voordeur of in de tuin begon hij altijd direct te praten over zijn verleden bij de marine. En steevast, ik zweer het je, kwam dan het verhaal dat hij op de boot was die het koninklijk gezin naar Canada bracht. Met als apotheose "dat zal ik nooit vergeten", riep hij dan geroerd, hoe hij met prin ses Juliana over het dek wan delde. "Niet één keer, nee, meerdere malen" De prinses was toen al ongelooflijk scherpzinnig, vond hij. Zij stel de goede vragen en kon koste lijk lachen om een grapje. Nu was ze dus koningin. Hij kon geen kwaad woord over het koningshuis horen. Op prins jesdag stond hij altijd voorop als ze langs kwam en het leek dan altijd of ze naar hem wuif de. Overigens was de man re gelmatig bezig met een loeiend geluid makende machine, die hij eens van een andere buur man gekregen had, tot diens la ter gebleken overgrote spijt Een machine om gaten te bo ren. Er vielen in huis of in de schuur altijd wel ergens gaten __aan te brengen voor nieuwe spijkers. Voor de rest was hij een gluurder. Mijn achterbuur vrouw en mijn eigen vrouw durfden nooit in bikini in de tuin te zitten want onmiddellijk stond hij bij de heg. Zijn huwe lijk was ook niet zo best. In de zomer, als alles openstond, wa ren we vaak getuige van dave rende scheldpartijen, waarbij" zijn vrouw dan in huilen uit barstte. Enfin hij ging verhui zen. Er kwam een Engelse fa milie in. Een echtpaar met twee kinderen. Na het nodige ge timmer viel het lawaai wel mee maar daar dook een heel ander probleem op. Het ging allemaal goed, dachten we, maar na eni ge tijd waren vrouw en kinde ren nogal eens van huis. Die pe rioden werden veelvuldiger tot hij alleen thuis achterbleef. Hij kwam om 6 uur 's avonds thuis en zorgde voor zichzelf Maar om 8 uur elke avond, ik zweer het je, élke avond zette hij zich aan de piano en wierp zich vol hartstocht op de Turk se Mars van Mozart. Hij raakte middenin ergens vast. Pro beerde het opnieuw. Nog eens en nog eens. Elke avond het zelfde drama. Maandenlang Het was om gek van te worden Door Piet Wesseling We deden er van alles aan: deu ren dicht, mijn vrouw speelde zelf piano, we draaiden gram mofoonplaten, maar je bleef het horen. Bar. Op een dag was hij weg. Plotseling en defini tief. Een Hollands gezinnetje kwam er wonen. Geen proble men. Aardige mensen. Na een korte periode van timmer- en zaagwerk was het rustig. Tot hij op een vrijdag kwam vertellen, dat een paar vrienden in het weekeinde de boiler uit de keuken zouden weghalem om hem op de zolder te plaatsen. Dag rustig weekeinde! Kort daarna verhuisden ze, wegens gezinsuitbreiding. We namen hartelijk afscheid. Nu is er weer een Engelse familie ingetrok ken. Sinds enkele dagen. We wachten af wat er gaat gebeu- Aan de andere kant van ons huis woonde een rustig wat ouder echtpaar. Zij had een vreemde afwijking: ze was altijd bang dat ze de voordeur niet goed gesloten had als ze op stap ging. Drie tot zes keer kwam ze terug om er nog eens aan te rukken. Soms kwam ze de auto uit om toch nog even voor alle zeker heid te voelen of de deur goed dicht was. Ze hadden een zoon van 17 die in een inrichting verbleef, maar elk weekeinde naar huis werd gehaald. Die jongen had o.ni. de vreemde afwijking permanent en zeer luid te praten, de hele dag door In de zomer als de tuindeuren openstonden kon je hem let terlijk verstaan. Wel wat hin derlijk, zoals je begrijpt. Ze verhuisden naar een bungalow omdat zij moeilijk liep. Toen kwam er een familie uit Luxemburg. Hij, zij en drie kinderen. Hij, een kwieke en welgestelde nog jonge man, bleek zéér ondernemend. Het hele huis werd aan een grondi ge restauratie onderworpen. De tuin nam hij zelf voor zijn rekening. Hij beschikte over alle elektrische apparaten die de STER ooit heeft durven aanprijzen. Het ergste voor ons was zijn keuken. Hij liet een nieuwe keukeninrichting aan rukken. Op een dag hoorde ik aan de muur van mijn huiska mer zo'n onbedaarlijk luid en indringend gehamer dat ik er bang van werd. Ik belde aan en vroeg of ze aan mijn muur wil de denken. Door de aannemer en zijn twee assistenten werd ik vriendelijk uitgelachen. Door de muur heen? Dat kon nooit. Nog twee keer ijlde ik terug. Daarna zat ik berustend in mijn stoel de krant te lezen toen mijn vrouw zij: "Kijk daar eens!" Precies op de plek waar ik even tevoren bezorgd mijn hand op de muur had gedrukt ver scheen een gezwel zo groot als een meloen. Ze waren er door heen. De drie werkmensen die ik ter verantwoording riep kwamen het enorme gat dich ten. Met excuses. Mijn vrouw en ik hebben de muur maar op nieuw geverfd. Maar het lidte ken is nog zichtbaar. Op Pink steren kwam hij vertellen dat er een nieuw toilet zou worden aangebracht. Het zou maar drie dagen duren. Het duurde ruim twee weken. Dat bekende rot- geluid van loeiend boren en hameren en hartverscheurend zagen. Verhuizen! Natuurlijk, leve de doorstroming. Wie méér ver dient moet naar een duurder huis. Maar al die verhuizenden mogen best eens denken aan de ellende die ze hun nieuwe bu ren aandoen. Een verhuiswa gen jaagt ons de stuipen op het lijf. Dat snap je nou zeker wel?" Als antwoord schoten me alleen maar een paar teksten te bin nen. Die van: "Wij hebben hier geen blijvende woonplaats" en dat oud-Hollands rijmpje: "Als het huis is zoals het be hoort, staat de lijkkoets voor de poort" In HP schrijft Jos Schneider over "De rekolonisatie van Zaïre en over Mobutu die zich noemt "Se- se Seko Kuku Wa Za Banga" wat betekent "de oppermachtige krijger, de haan die geen kip on gemoeid laat". Hij is corrupt en tameert onzinnige prestige-ob- i jecten, moord, intrigeert. Hij i; houdt uitverkoop in Zaire zozeer I zelfs dat zijn Westerse kapitaal- verschaffers hem en daarmee Zaïre in de houdgreep hebben. Een Westerse bankier "Als de i oorlog voortduurt kunnen we gedag zeggen tegen elke cent die we hier hebben uitgeleend". tOok in HP het relaas van Piet en Magda Rasenberg, die de inval van de Ka tangezen, zoals de re bellen worden genoemd, hebben meegemaakt. Drs. Gerard van Leijenhorst (CHU) is tweede vice-voorzitter van het CDA. Martijn de Rijk praat met hem, eigenlijk een reactie op het gesprek met de "linkse" CDA'er van Hou welingen, enkele weken terug. Van Leijenhorst wordt als rechts gekwalificeerd, noemt het bloot op de t.v. "geestelijk mi Vooruit blikken doe ik liever dan terugkijken. Van mij behoeft u daarom geen uitvoerige be schouwing over de verkiezings uitslag van vorige week te ver wachten. Een uitslag die voor de PvdA teleurstellend was. Een wat hogere opkomst dan vier jaar geleden, maar geen beter resul taat. Hoewel de verdere verster king in de gemeentelijke politiek in het zuiden toch erg belangrijk genoemd moet worden. Een winnend CDA geeft de progres sieven extra reden niet verheugd te zijn. De heer Aantjes had gelijk het CDA heeft van de WD te ruggewonnen zonder echt aan de progressieven te verliezen. Dat laatste is in de stand van zaken van dit moment overigens niet vreemd. Er is onder kiezers de neiging de partij die in de eerste plaats verantwoordelijk is voor het dragen van regeringsmacht extra te belonen. Zolang een ka binet nog geen maatregelen heeft genomen die sterke negatieve lieuvervuiling." ("ik geloof niet dat de Here God ons gemaakt heeft om die dingen allemaal zo te etaleren") en is voorstander van vrijheid van onderwijs, dat wil zeggen van bijzondere scholen. Voorts in HP een gesprek met NW-penningmeester De Vries over het aandelenpakket van het NW. Ook wordt het links meer derheidscollege in Rotterdam (51,2% PvdA) doorgelicht en ver telt Sylvia Kristel dat ze politiek gaat studeren. Haar ideaal eindi gen als minister. MAGAZINE Amsterdam is een versleten stad, concludeert Elsevier, die de ver loedering van deze stad schetst Elsevier vult dat aan met de me dedeling dat onze hoofdstad aan de rand van de maatschappelijke mestvaalt staat. René de Bok en Jan Heineman praten met bur gemeester Polak over wonen in Amsterdam, het verkeer "het knelpunt is niet de parkeerruim te maar de aan- en afvoer van het verkeer. Wij hebben een hele tijd gedacht dat de metro het ant woord zou zijn op de problemen". reacties oproepen in brede lagen van de bevolking, kan van dit ef fect geprofiteerd worden. Tot nu toe overheerste de sfeer van af wachten wat de daden zullen gaan worden. Als die komen zal de maatschappelijke en politieke strijd gaan ontbranden. Zullen belangengroepen in het geweer komen, zal ook de interne sa menhang van het CDA op de proef worden gesteld. De eerste echte testcase is in aan tocht het heilsplan zoals Van Agt het noemt komt! De operatie word verdedigd alsof we met z'n allen op Nova Zembla moeten overwinteren. Een aantal waar schijnlijke slachtoffers verzet zich op voorhand. Het hernieuw de rumoer dat in ambtenaren- kringen is ontstaan is er het dui delijkste voorbeeld van. Dat ver zet is ten dele te billijken. De be zuinigingen vallen onder Van Agt veel forser uit dat die onder het vorige kabinet. De pijn is dus gro ter. Dat een belangengroep door Amsterdam Reuze Stad, een koddige actie: Polak: "De reus is bedoeld als een getuigenis van een stuk geloof in Amsterdam". In Elsevier zegt ridder van Rappart, die vier zetels veroverde in de Gorkumse gemeenteraad, dat hij de enige is die "in staat is de PvdA de ogen in te slaan". Het van Rappart-effect: zonder ver kiezingsprogramma overwin naar worden. Over zichzelf en mensen zoals hij: "Wij hinderen door onze aanwezigheid. En ik zelf ben natuurlijk een hoogst hinderlijk individu. Dat is ook de reden waarom de communisten mijn soort een kopje kleiner ma ken. Da's de meest radicale me thode. In onze democratie doen ze het anders: men zwijgt ons dood". In Elsevier ook een artikel over de Raad van Kerken, die tien jaar tegenstand te beiden vooraf pro beert de pijn geringer te doen worden is te begrijpen. Snel ja zeggen tegen aantasting van een verworven positie is uit den boze als vakbond. Maar evenzeer is waar dat een ka binet het in bepaalde omstandig heden moet aandurven het verzet van belangengroepen te trotse ren. Regering en parlement be slissen. Overwogen moet worden of het nalaten van bezuiniging a leidt tot de noodzaak van bezui niging b. die veel meer pijn doet aan andere meer kwetsbare be volkingsgroepen. Van de bezuin- gingsmogelijkheden die er zijn moeten inkomens en werkgele genheidseffecten worden afge wogen. Wie dat doet komt tot de conclusie dal.£r.-op zich op de ambtenarensalarissen moet wor den bezuinigd. Maar vooral op de hogere en het is sterk de vraag of de plannen die het kabinet be spreekt voldoende met dit inko mensaspect rekening houden bestaat, het warrige bieronder- zoek en een hoofdstuk uit "Jan Cremers Logboek". Op de frontpagina van De Tijd prijkt minister De Koning van ontwikkelingssamenwerking. De vragensteller, Matthijs de Vreede, suggereert dat Pronk - zijn voorganger - meer hecht aan principes en De Koning meer aandacht heeft voor de zakelijke kant, wat de minister niet ont kent. Ook ontkent hij niet dat hij buitenlandse zaken meer invloed op zijn beleid laat uitoefenen. Bij Pronk was het omgekeerde het Verzet tegen de wijze waarop be zuinigd dreigt te worden en tegen de omvang is daarom meer ge rechtvaardigd dan verzet tegen het feit dat er bezuinigd moet worden. Het laatste overheerst in de reacties tot nu toe van ambte- narenzijde teveel. Bij dit alles blijft van belang hoe de via bezuinigingen verkregen ruimte aangewend zal worden. Versterking van de particuliere sector alleen en dan nog op onge richte wijze lijkt steeds minder perspectief te bieden. Er dient een plan te komen waarbij de overheid samen met de particu liere sector nieuwe activiteiten gaat starten bijv. op het gebied van energiebesparing. De pro- duktie en werkgelegenhiedsef- fecten daarvan zijn veel zekerder. Met de activiteiten in ons land kunnen ook nieuwe exportmo gelijkheden ontwikkeld worden. Er is veel geld voor nodig. Dat moet vrijgemaakt worden door bezuiniging op andere uitgaven. geval. De Koning: "Ontwikke lingssamenwerking is nu een maal een essentieel onderdeel van de buitenlandse politiek". Kees Boonman schrijft over Jeugdcriminaliteit. Meer dan de helft van de bestrafte wetsover treders zijn beneden de 24 jaar. Een achttienjarige jongen vertelt "Ik heb nu zo'n 21 kraken gezet. Laatst ben ik opgepakt omdat ik een Browning 9 mm op zak had". Zeventig procent van de mensen die in aanraking komen met de Amsterdamse kinderpolitie komt uit gebroken gezinnen en een onderzoek heeft uitgewezen, dat jongeren uit de lagere klassen van de bevolking eerder in han den van de Justitie vallen. Aan de oplossing van de problemen wordt nauwelijks gewerkt. Ge tuige de caféhouder, die beweert "Als ik last heb van dat tuig ram Te vrezen valt dat Van Agt en zijn makkers die koers niet zullen volgen, maar kiezen voor de ou de, doodlopende weg. Het zal de weerstanden vergroten. Offers worden gevraagd zonder vol doende perspectief te geven. Hervormingen worden in de ijs kast gezet of geamputeerd. Het is de zekerste weg de economie in de achteruit te krijgen in plaats van uit het slop. Aantjes vreest het ook en houdt de weg naar de PvdA open. Hij doet dat niet voor niets mag je aannemen. X-XvXvDoor >Xv :>>:*x£Hans Kombrink PvdA - Kamerlid*# ik ze er allemaal uit". Dan liggen ze levenloos op de Martelaars gracht. Nou, dan is dat probleem toch opgelost?" Egbert van Soest over het beleid van de politieke partijen: "De progressieve partij en zijn op dit punt nauwelijks progressief te noemen. Ik moet zeggen, dat ik wat dit beleid be treft me schaam daartoe te beho ren". In De Tijd ook een gesprek met predikant Heinrich Albertz, eens burgemeester van Berlijn, en met J. Varkevisser, lid van de raad van commissarissen van Schut, voorgedragen door de onderne- meningsraad, over het OVC, het overlegorgaan vertrouwens- commissarissen. VRIJ NEDERLAND Vrij Nederland opent met een arti kel over een politiek proces, dat momenteel in Jakarta wordt ge voerd. Het.gaat om een hoofd ambtenaar, Sawito Kartowibo- wo, die in èen pamflet heeft aan gedrongen op het aftreden van Soeharto. De verdediger, Yap Thiam Hien, mocht echter zijn pleidooi pas houden toen Soehar to was herkozen. De reden: de advocaat gaf een gedetailleerde opsomming van de onmetelijke rijkdommen, die de familie van Suharto zich in de loop van de jaren had verworven. "De Orde Baroe (baroe is nieuw) wordt door Soeharto vooral gebruikt om de zaken van zijn familiele den te helpen vullen", zegt Rudie van Meurs. Vrij Nederland publi ceert de lijst, zoals deze door de advocaat is opgesteld en geeft een samenvatting van het plei dooi. J van Tijn geeft op een badinerede wijze een verslag van de reis van Van Agt naar Washington. De kop spreekt boekdelen: "Hoe Dries van Agt met een zak vol duiten de Nieuwe Wereld betrad - en hoe het afliep". Aan het woord komt Nel Barendregt (ex- Tweed e-Kamerlid voor de PvdA) momenteel chef van het kabinet van Vredeling in Brussel). Over de PvdA van nu: "Hoe meer de PvdA keihard ih de oppositie gaat hoe langer Van Agt blijft zit ten". Rob Sijmons schrijft over schadelijk vermageren, Aruta Ekberg komt terug, 20 pond af gevallen m twee weken, en in ter zijde de beste voor deze maand „Echte voetballiefhebbers her ken je aan de wallen onder hun ogen".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13