FDP-minister Maihofer dient zijn ontslag in Moboetoe moet zijn politiek veranderen Meer vrijheid voor Chinese kunstenaars NAAST HET NIEUWS Zoutbelasting Rijn gaat door Na hevige kritiek in West-Duitsland Arrestatie 'n Ei hoort erbij WOENSDAG 7 JUNI 1978 PAGINA 9 DEN HAAG (ANP) - De Stichting Reinwater in Amsterdam is bijzonder teleurgesteld over de nog steeds voortgaande zoutbelasting van de Rijn. Voor de achttiende achtereenvol gende keer is het maandgemiddelde in mei opnieuw gestegen. De stichting heeft weinig hoop. dat het afvalzout van de Franse kali- mijnen binnen afzienbare tijd teruggehou den zal worden. Gisteren zei het bestuur in een verklaring er rekening mee te houden, dat er van de opslag van het zout in de Elzas als gevolg van de toenemende weerstanden in dit gebied wei nig terecht zal komen. De bevolking van de Elzas verzet zich met name tegen de injecte- ring van het afvalzout uit de kalimijnen in de grond. Men is bang, dat daardoor het grond water wordt aangetast. Onder druk van deze weerstanden werd de rati ficatieprocedure van de Rijnverdragen waaronder het zoutakkoord, in de Franse volksvertegenwoordiging opgeschort. De stichting Reinwater vreest, dat van dit uitstel afstel komt. De stichting, die voor de rechtbank in Rotter dam al vier jaar een proces heeft lopen tegen de Franse kalimijnen vanwege de schade die het afvalzout de tuinders in het Westland be zorgt, constateert dat het in 1976 door de Rij- noeverstaten besloten zoutakkoord met voe ten wordt getreden. Ondanks de afspraak, dat het zoutgehalte sindsdien niet verhoogd mocht worden, is de zoutvracht in de afgelo pen achttien maanden telkens meer geweest dan in de overeenkomstige maanden daar- Door de hoge afvoer van de Rijn valt het zout gehalte thans mee. Dit is volgens de stichting erg misleidend. De totale zoutvracht geeft echter aan hoe groot de omvang van de lozing is. De dagelijkse zoutvracht van het Rijnwa ter bij Lobith bedraagt nu 50 tot 60 miljoen kilogram. Hiervan is tweevijfde deel van de kalimijnen in de Elzas afkomstig. In de afgelopen maand mei voerde de Rijn ge middeld 383 kilogram zout per seconde ons land binnen. Dit is achttien procent meer dan in de overeenkomstige maand vorig jaar. In de overige maanden bereikte de zoutvracht een hoogte van 355 tot 415 kilogram per se conde. De stichting constateerde stijgingen van 5 tot 32 procent in vergelijking met de eerste vijf maanden van 1977. Vorig jaar was de zoutvracht ten opzichte van 1976 ook al flink gestegen. Gemiddeld voerde de Rijn 360 kilogram zout per seconde met zich. Dit was twintig procent meer dan het jaar daarvoor. De zoutvracht bereikte een re cord in februari vorig jaar, toen 507 kilogram zout per seconde binnenstroomde. IDI AMIN DE VEROVERAAR NEW YORK (UPI) - Volgens zijn ambassadeur bij de Ver enigde Naties heeft president Idi Amin van Oeganda er een titel bij: die van "ver- l het Britse impe- Ambassadeur Chalid Joenis Kinene liet gisteren zijn toe spraak tot de algemene ver gadering voorafgaan door een groet van zijn president, "zij ne excellentie dr. Idi Amin, veroveraar van het Britse im perium" De ambassadeur somde vervol gens een aantal onderschei dingen en erekruisen op die Amin volgens hem bezit. Het Oegandese staatshoofd hoopt, zei hij, dat dit een jaar zal zijn van "liefde, vrede en verzoening" De algemene vergadering heeft aanvankelijk gevreesd dat Amin persoonlijk naar de speciale zitting over ontwa pening zou komen. De toe spraak van Kinene kreeg het applaus dat de wellevendheid voorschrijft. BONN (AFP) - De Westduitse liberale minister van bin nenlandse zaken, Werner Maihofer, heeft gisteren zijn ontslag ingediend na een onderhoud van bondskanselier Helmut Schmidt met de voorzitter van de Liberale Partij, Hans-Dietrich Genscher Beschuldiging in zaak Moro ROME (Reuter/DPA) - De Romein se justitie heeft gisteren weer drie mensen in staat van beschuldi ging gesteld wegens medeplich tigheid aan de moord op Moro. Dit brengt het totaal op negen. Een van de drie die gisteren in staat van beschuldiging gesteld is, een zekere Corrado Alunni, is vol gens enkele waarnemers de op volger van de leider van de Rode Brigades, Renato Curcio, die nu in Turijn terecht staat. De negen verdachten, onder wie twee vrouwen, zijn ook beschul digd van moord op de vijf lijf wachten van Moro, wapenbezit, diefstal en heling. In de Italiaanse pers wordt eraan getwijfeld of het Openbaar Minis terie wel voldoende bewijzen heeft tegen de negen. Maihofer heeft vorig jaar aan hevi ge kritiek blootgestaan in ver band met de afluister-kwestie in het huis van de kerngeleerde Kurt Traube Maihofer was de laatste tijd ook het doelwit van hevige kritiek in verband met onderzoekingsmethoden van de veiligheidsdiensten ten aanzien van mensen, die van links-ex- tremisme verdacht worden Conclusies Een woordvoerder van de liberale (FDP)-fractie heeft nog gezegd, dat Maihofer zijn aftreden in ver band heeft gebracht met conclu sies in een rapport over de opspo ring van de ontvoerders van Hanns-Martin Schleyer, de voor zitter van de Westduitse werkge versverbond, wiens lijk op 19 ok tober 1977 werd gevonden. Opvolger van de FDP-minister wordt diens parlementaire staatssecretaris Gerhart Rudolf Baum (45), zo werd gisteren uit kringen van de FDP-fractie in Bonn bekend. Het aftreden van de 59-jarige Mai hofer kwam twee dagen na de vernietigende nederlagen van de liberale "vrije democratische partij" bij de verkiezingen in twee Noordduitse deelstaten. Als motief voor zijn stap noemde Maihofer zelf "pech" bij het zoe ken naar de Westduitse werkge versvoorzitter Hanns-Martin Schleyer. Tweede De stap van Maihofer betekent het tweede spectaculaire aftreden van een Westduitse minister in vijf maanden. In het begin van het jaar vertrok de Westduitse minister van defensie Georg Le ber van de socialistische SPD na een spionageaffaire die sinds dinsdag door een rechtbank in Düsseldorp wordt behandeld. Regeringswoordvoerder Klaüs Boelling heeft meegedeeld dat bondskanselier Helmut Schmidt zijn goedkeuring heeft gehecht aan Baums benoeming. Baum noemt zichzelf een "man van de dialoog". Naar buiten toe maakt hij een bescheiden en in getogen indruk, wat niet bete kent dat hij niet zeer politiek geëngageerd is. Samefi met zijn voorganger Maiho fer heeft Baum een grote rol ge speeld bij de opstelling van het zogeheten 'program van Frei- brug". aan de hand waarvan de FDP haar omzwenking maakte en in sociaal-liberale richting ging. Zowel sociaal-democraten als le den van Maihofers eigen partij, de coalitiegenoot van de SPD in de regering van Bonn, hadden reeds lang gesproken over Mai hofers aftreden. Maihofer zelf scheen evenwel vastbesloten in hun functie te blijven. Op Maihofer werd voortdurend kri tiek geoefend wegens onbe kwaam beleid in de strijd tegen terreur. Uit politieke kringen in Bonn is vernomen, dat het Maihofer dui delijk gemaakt is, dat zijn aan blijven het bestaan van zijn libe rale partij en dat van de coalitie in Bonn in gevaar bracht. Scheiding in Oostenrijk eenvoudiger WENEN (Reuter) - Na maanden lang gekibbel met de invloedrijke rooms-katholieke hiërarchie, is in Oostenrijk een nieuwe echt- scheidingswet tot stand geko- De nieuwe wet, die op 1 juli in wer king treedt, schrijft voor dat partners in een huwelijk die bei- Minister Maihofer. die gisteren zijn ontslag indiende. WASHINGTON - Tien jaar na de moord op Robert Kennedy herdenken zijn weduwe Ethel Kennedy (vijfde van links) en zijn kinderen en enige vrienden de dood van de Amerikaanse senator MAN MISDADIGER DAN VROUW Tijdens een bijeenkomst van de VN-commissie voor voorkoming van en controle op misdrijven bekend geworden dat mannen tien maal meer misdrijven begaan dan vrouwen. Dit gegeven staat in een rapport over de periode 1970-1975, dat opgemaakt is na een enquete in 66 landen (ongeveer de helft van het totaal aantal landen). In het genoemde tijdvak nam het aantal moorden toe met twintig procent, het aantal diefstallen met 46 procent en het aantal roof overvallen zelfs met 179 procent. Het misbruik van verdovende middelen groeide met 114 procent. In de industrielanden was de misdadigheid 20 procent groter dan in de ontwikkelingslanden. Het aantal delinquenten in de ontwik kelingslanden was 1000 op de 100.000. De toeneming van de misdadigheid in de industrielanden bedroeg één procent per jaar. Volgens het rapport is in het verslagstijdvak de misdadigheid naar verhouding het grootste geweest, zowel voor mannen als vrou wen, in het Caraibische gebied en het kleinst in Zuid-Amerika. De jeugdcriminaliteit daarentegen was het geringst in Noord - Afrika en in het Midden-Oosten. NIET LEUK Films als die van Charlie Chaplin en de dikke en de dunne waarin met taarten gesmeten wordt, zouden van de (Zweedse) televisie moeten verdwenen, vindt de vrouwenafdeling van de Zweedse Centrumpartij. De vrouwen verklaarden dat zulke programma's niet leuk zijn. Voedsel is niet om over te lachen en de televisie zou zich niet vrolijk mogen maken over iets dat daarop lijkt, vinden zij. Kinderprogramma's waarin men mensen popcorn ziet spuwen mogen ook niet van de vrouwen van de Centrumpartij. "Kinderen moeten respect hebben voor hun eten", zeiden ze. Voorwaarde voor Westelijke hulp: ADVERTENTIE PARIJS (UPI/DPA) - De Verenigde Staten en vier van hun Westeuropese bondgenoten zijn het er over eens, dat president Moboetoe van Zaire moet worden geholpen in het zadel te blijven, op voor waarde echter dat hij in grijpende politieke her vormingen invoert. Dit is gisteren te Parijs vernomen in kringen van de conferentie van vertegenwoordigers van de VS, Frankrijk. Groot-Brittannië, West-Duitsland en België. den met uit elkaar gaan instem- Uit het communiqué dat in de loop automatisch kunnen schei den. Een der twee partners zal om die echtscheiding kunnen ver zoeken als hij of zij gedurende driejaar of langer niet onder één dak met de ander heeft samen gewoond. De wet komt in de plaats van de wet die voor elke echtscheidingszaak specifieke redenen, zoals over spel, eiste. de dag werd gepubliceerd, bleek dat de meningen verdeeld waren. Zo werd er geen duidelij ke uitspraak gedaan over de vorming van een Afrikaanse vei ligheidsmacht met westelijke bewapening en door het Westen opgeleid. die met klem pleitten voor een dergelijk leger. Volgens de VS zou een dergelijke strijdmacht alleen in het kader van een inter nationale organisatie als de OAE (Organisatie voor Afrikaanse Eenheid) zinvol zijn, omdat de vorming van een leger van "ge matigde" Afrikaanse staten zeker zou leiden tot de oprichting van een soortgelijke strijdmacht van "radicale" Afrikaanse landen. De Fransen vonden met hun voor stel tot vorming van een hulp fonds voor Afrika van een miljard dollar (ongeveer 2.25 miljard) eveneens de Amerikanen tegen over zich. Ook in dit geval is het Amerikaanse bezwaar dat moei lijk is vast te stellen, of een land "gematigd" is en daarom voor hulp in aanmerking komt. Bo vendien is een belangrijke factor dat er in het Amerikaanse Con gres grote weerstanden bestaan tegen een directe betrokkenheid van Amerika in Afrika. Spijkers met koppen Volgens conferentiekringen moe ten er volgende week spijkers met koppen worden geslagen. Dan is er op 13 en 14 juni in Brus sel een vergadering van verte genwoordigers van de VS, Bel gië, het internationale monetaire fonds (IMF) en de belangrijke oliestaten Iran en Saoedi-Arabie. Naar van Amerikaanse zijde verluidt, krijgt Zaire in de ko mende drie maanden 100 miljoen dollar Moboetoe zou daarbij duidelijk worden gemaakt, dat het Westen alleen helpt, als hij verregaande economische en po litieke hervormingen uitwerkt om zijn imago in binnen- en bui tenland te verbeteren. Volgens Franse diplomatieke kringen zouden Belgische en Amerikaan se deskundigen voor de confe rentie in Parijs van oordeel zijn geweest, dat Moboetoe niet in staat zou zijn in het zadel te blij ven. Naar verluidt zal volgende week in Brussel worden beslo ten, de afbetaling van en deel van de nationale schuld van Zaïre, die op 2.6 miljard dollar wordt ge raamd, over een langere periode uit te s ADVERTENTIE PEKING (DPA) - In China mogen de schrijvers en andere kunste naars weer "honderd bloemen la ten bloeien en honderd gedach ten met elkaar laten wedijveren" Na de jaren van de "culturele re volutie" (1966-1967) en de tijd dat BERLIJN (DPA) - De politie van West-Berlijn heeft bij de zoekac tie naar de voortvluchtige Till Meyer, die onlangs uit de gevan genis werd bevrijd, de 24-jarige Klaus Viehmann gearresteerd. Viehmann zou tot de harde kern van de "beweging van de 2de ju ni" behoren. Viehmann werd maandagmiddag gearresteerd, toen hij in zijn wa gen wilde stappen. Volgens de politie had hij verschillende op andere naam gestelde identi teitspapieren bij zich Hij was in het bezit van een revolver en 30 zogenaamde "dum-dum" kogels. de tegenwoordig als "bende van vier" gebrandmerkte radicale leiders hen onder censuur hiel den, moeten de kunstenaars weer creatief worden. Dit hebben de minister van cultuur, Hoeang Tsjen, en de 86-jarige lei der van het verbond van schrij vers en andere kunstenaars, Koeo Mo-jo, verklaard op een congres van 300 vooraanstaande kunstbeoefenaars dat maandag in Peking is geëindigd. Het beginsel van de "honderd bloemen" dat wijlen partijleider Mao Tse-toeng in de jaren 1956-1957 bepleitte, houdt vol gens minister Hoeang in, dat de ontwikkeling van de kunst en de wetenschappelijke vooruitgang door vrije wedijver en discussie wordt bevorderd en een "bloeiende cultuur wordt ge vormd". "Dit principe heeft niets te maken met een burgerlijk liberalisme, maar het is een hechte proletari sche klassenpolitiek", aldus de bewindsman. Van de schrijvers en andere kunstbeoefenaars wordt verwacht dat zij - zoals de deelnemers aan het congres een stemmig onderstreepten - de lei ding in Peking steunen om van China een "modern, machtig so cialistisch land" te maken. Hoeang riep de kunstenaars op "midden in de strijd echte le venservaring op te doen en een rijke letterkunde en andere kun sten te scheppen", hun rijen uit te breiden en een levendige uitwis seling met vooruitstrevende col lega's in andere landen te onder houden. Tevens pleitte hij voor een syste matische studie van zowel het Chinese als het buitenlandse cul turele erfdeel. Ook wees hij op het belang van de literaire kritiek, die "door vrije, levendige discus sies in de geest van de handha ving van de waarheid en het sig naleren van fouten" moet worden bedreven. De opening naar het buitenland, die ook op andere terreinen zoals de wetenschap wordt aanbevo len, en de aanmoediging tot vrije discussies beantwoorden aan de pragmatische koers die de com munistische partij onder leiding van Hoea Koeo-feng heeft inge slagen. In dezelfde lijn ligt ook het besluit van het congres om weer afzon derlijke bonden van schrijvers, toneelspelers, musici, filmspe- lers en dansers te vormen, en de aankondiging dat ook andere be roepsorganisaties weer zullen worden opgericht. Volgend jaar zal voor het eerst sinds 1960 weereen kunstenaars- congres worden gehouden. Dan zal volgens een besluit van de maandag geëindigde conferentie niet alleen de balans worden op gemaakt over de afgelopen jaren, maar ook plannen worden opge steld voor de "nieuwe periode van de socialistische revolutie en de opbouw van het socialisme in China". Op de bijeenkomst in Peking werd de "bende van vier" een "fascistische vervolging van schrijvers en andere kunste naars" verweten. Vietnam gaf basis aan Sovjet-Unie TOKIO (UPI) - Vietnam heeft de grote, door de Amerikanen aan gelegde marinebasis aan de baai van Cam Ranh, overgedragen aan de Sovjet-Unie, zo heeft een Amerikaanse hoogleraar gisteren meegedeeld. Howard Chao, verbonden aan het oost-Aziatische taal- en letter- kunde-instituut van de Yale uni versiteit, zei dat hij zijn informa tie had van Chinese vluchtelin gen uit Vietnam die hij enkele dagen geleden in het zuiden van China ondervroeg. In een artikel voor het dagblad Asahi in Tokio schreef de 57-jari- ge Chao ook, dat Vietnam aan zijn grens met China vijf legerdivisies heeft samengetrokken. Volgens de Chinese vluchtelingen wordt het militaire apparaat in dat gebied in ijltempo en met Sovjetrussische hulp opge bouwd. Hij schreef dat de Vietnamezen de Cubanen van Zuidoost-Azie zyn geworden, met dien verstande dat zij daar voor de Sovjet-Unie de kastanjes uit het vuur halen, zoals de Cubanen in Afrika doen. Het Japanse persbureau Kyodo heeft uit Peking bericht dat Viet nam bij de havenstad Hongai op nog geen honderd mijl ten zuiden van de Chinese grens, een basis heeft aangelegd voor het afschie ten van Russische Styx-raketten met kort bereik. Kyodo berichtte verder dat vijftien Chinese divisies van samen on geveer 210.000 man, gelegerd in en rondom Kanton en Koenming, in staat van paraatheid zijn ge bracht in verband met de span ning met Vietnam over de uitwij zing van Chinese ingezetenen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9