Kwaliteit huis moet huurprijs bepalen Coloradokever bedreigt oogst van aardappelen Haagse recherche hoopt op tips na vondst van twee voorwerpen PvdA dient plan medezeggenschap op scholen in Regering bezorgd over vermisten in Chili Leer Windsurfen in één dag in Reeuwijk coenrutjes Volgens nieuwe huurwet WOENSDAG 7 JUNI 1978 WAGENINGEN (SP) - De aardap peloogst dreigt te mislukken als niet over een week op grote schaal wordt begonnen met de bestrijding van de coloradoke ver. Gebeurt dat niet, dan raakt de boer zijn aardappelloof kwijt en hoeft hij niet veel te verwach ten van de oogst. Deze waarschuwing heeft de plan- tenziektekundige dienst in Wa- geningen laten horen. Door het milde winterweer hebben mil joenen coloradokevers in de bo dem overwinterd en planten zich door het weer van de afgelopen dagen explosief voort. De colora dokevers, die zich aanvankelijk vooral in het zuidoosten, midden en oosten van het land hebben opgehouden, hebben zich nu over het hele land verspreid. Als niet snel een grootscheepse be- strijdingscampagne begint, krij gen de kevers de kans om zich de komende jaren nog sneller te vermenigvuldigen. De beesten vormen ook een bedreiging van onze export. Via aardappelopslag (aardappelplanten die opkomen op land waar inmiddels een ander gewas is gezaaid) kunnen ze ook terecht komen in andere gewas sen, zoals graan. Vorig jaar wilde Engeland bijvoorbeeld geen Ne derlands graan met coloradoke vers hebben. Boeren wordt aangeraden de ke vers te bestrijden met chloorfen- vinfos of met fosfamidon. Parti culieren, bijvoorbeeld mensen met een volkstuintje, kunnen de beesten het beste elke dag met de hand vangen of hun tuintje be spuiten met undeen, een niet erg giftig middel. ADVERTENTIE BINNENLAND M- zoutmansweg 18-20, reeuwijk tel. 01829-3052 - DEN HAAG (SP) - De Haagse recherche hoopt dat twee kleine voorwerpen, een pen ning en een plastic kikkertje, haar verder kunnen helpen bij het moeizame onderzoek in de moordzaak aan de Lo- zerlaan. De vondst van twee onderbenen van een mens, een hoofd en enkele organen langs een slootkant van deze weg heeft de politie nauwe lijks verder geholpen. Wel zijn bij het onderzoek in het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk de penning en het kikkertje ontdekt. De voor werpen, die tussen de orga nen werden aangetroffen, za ten met een veiligheidsspeld en een touwtje aan elkaar. Het muntje en het kikkertje worden niet uniek genoemd, maar de combinatie ervan bestempelt de recherche wel als zeldzaam. Het onderzoek van patholoog anatoom dr. J. Zeldenrust, dat nog steeds doorgaat, heeft deze deskundige op grond van de weinige lichaamsde len die zijn gevonden slechts voorlopige conclusies opge leverd. Het slachtoffer moet tussen de zeven tot tien dagen voor af gelopen zondag zijn ver moord. Het ras is (nog) niet te bepalen, de leeftijd zou in elk geval ruimschoots boven de middelbare moeten liggen en de indruk bestaat, dat de li chaamsdelen van een vrouw zijn. De lengte van de ver moorde zou ongeveer 1.60 meter zijn, de schoenmaat is nader bepaald op hoog a 39. Het slachtoffer zou vrij lang (24-25 cm.) bruin haar hebben gehad, waarschijnlijk blauwe ogen en een smalle enigszins gebogen neus die puntig naar beneden loopt. De dode heeft lange tijd een prothese gedra gen, maar het kunstgebit is niet gevonden. De politie heeft tot dusver ner gens een kledingstuk gevon den van de vermoorde die volgens dr. Zeldenrust ver moedelijk door bloedingen is overleden. Ook is hij tot de voorlopige indruk gekomen, dat de dader van de moord zijn slachtoffer met een mes heeft bewerkt. Met een der gelijk voorwerp zijn op "vak kundige" wijze de benen on der de knie en het hoofd hoof in de nek afgesneden. De recherche weet nog altijd niet, waar de resterende li chaamsdelen zijn. In de sloot, waar de gruwelijke vondst zondagmiddag laat werd ge daan is niets gevonden. Een moeilijkheid is bovendien, dat de gemeente de dag er voor water in de sloot heeft ingelaten omdat in de omge ving klachten waren door de warmte veroorzaakte stan koverlast. Eventuele door de verhoogde waterstand weg gedreven lichaamsdelen zou den overal in de stad kunnen zijn, omdat de sloot een ver binding heeft met vrijwel alle openbare wateren. Hoofdinspecteur J. C. van der Wolk, chef bureau 1 van de centrale recherche en belast met de leiding van de moord brigade, hoopt nu, dat de tus sen de menselijke resten ge vonden voorwerpen de poli tie op het juiste spoor zetten. De "munt" 20 mm doorsnede is van een messing legering en is een Indiase religieuze pen ning. Op de voorkant staat een zittende man afgebeeld voorstellende een Indiase heilige. In Indiase karakter tekens staat er (vertaald) "Eri Sain Baba". Het voorwerp, dat in India als amulet wordt verkocht, draagt aan de voor zijde ook nog de letters U.M.A. Op de achterkant is een dansende vrouw met slang zichtbaar. Het tweede voorwerp stelt een kikker voor, is ongeveer 3 cm. lang en 2 cm. breed, groen van kleur en vermoedelijk van plastic gemaakt. Op de ach terkant staat vermeld "New Zeeland Tiki". De kikker wordt volgens de recherche door veel inwoners van Nieuw-Zeeland gedragen, maar zou in ons land evenals de penning moeilijk te krij gen zijn. Hoofdinspecteur Van der Volk: "De voorwerpen kunnen ons misschien verder helpen. We vermoeden dat zij op een hemd zijn gedragen en wel licht door het ons onbekende slachtoffer. Maar ook dat is maar een vermoeden want de zekerheid dat de spulletjes bij het slachtoffer hebben ge hoord, hebben we niet". De penning en het kikkertje waardoor de recherche bruikbare tips hoopt te krijgen. Man gedood door vallende boom DEN HAAG (ANP) - De 27-jarige C.M. Willemse uit Hengelo is gis teren bij het omzagen van een boom in het Haagse Marlotpark om het leven gekomen. De boom bleek van binnen verrot te zijn, het slachtoffer overleed ter plaat- Vermoedelijk weer poliogeval UTRECHT (ANP) - Een 14-jarig meisje uit de buurtschap Graf horst (gemeente IJsselmuiden, bij Kampen) lijdt vermoedelijk aan polio. De voorlopige diagno se moet nog door onderzoek worden bevestigd. Het meisje vertoont geen verlammingsver schijnselen. Het totaal aantal poliogevallen blijft overigens staan op 22 (waarvan twee vermoedelijk), omdat een 22-jarige vrouw uit Vriezen veen, bij wie ook polio werd vermoed, niet aan deze ziekte blijkt te lijden. Eerder is abusievelijk gemeld dat ze 17 jaar Het meisje uit Grafhorst L als de andere patiënten ingeënt. De vaccinatiegraad in Grafhorst is 60 procent. Hoewel dat percen tage voor de gehele gemeente IJsselmuiden op 92 ligt, is toch besloten morgen aan niet ingeën- te inwoners onder de 27 jaar vac cin beschikbaar te stellen. DEN HAAG (SP) - De Tweede Kamer heeft giste ren zijn waardering uitgesproken voor de ver eenvoudiging van de huurprijsberekening, zo als die is voorgesteld in de huurprijzenwet. Deze nieuwe huurwet, die gisteren door de Kamer in behandeling is genomen, is tijdens het vorige kabinet opgesteld door oud-staatssecretaris van volks huisvesting Marcel van Dam. Vrijwel ongewijzigd nam het ka binet-Den Uyl dit door oud-premier Den Uyl als belang rijk hervormend aangemerkt wetsvoorstel over Nu bestaan er vele regels en proce dures om de huur vast te stellen. In de nieuwe wet worden al deze regels overboord gezet en wordt gekozen voor een puntenstelsel om de huur vast te stellen. Uit gangspunt daarbij is dat de kwa liteit van een huis in de huur tot uitdrukking moet komen. Hoe beter of mooier een huis (daarbij gelet onder meer op grootte, voorzieningen en ligging) hoe meer punten, hoe hoger de huur. Toezicht op de toepassing van-het puntenstelsel berust bij huur- commissies, die in plaats van de nu bestaande huuradviescom- s komen. wetsontwerp stemmen. "Met pijn in het hart", zo zei Van Dam. De PvdA vindt het onverantwoord de hoogte van de huren te laten afhangen van vraag en aanbod. In sommige gevallen zal het door de nieuwe wet rechtvaardig zijn dat de huren van kwalitatief goede huizen, waarvoor nu een te lage huur wordt betaald, worden rechtgetrokken. DEN HAAG (ANP) - De PvdA-Tweede-Kamerleden Van Kemenade, Poppe en Worrell hebben gisteren een wets voorstel ingediend, waarin de medezeggenschap van per soneel, leerlingen en ouders op alle scholen voor voortge zet onderwijs, openbare zowel als bijzondere, wordt gere geld. Het initiatief hiertoe hadden zij al aangekondigd TI EL - De 79-jarige mevrouw Van 't Oor toont de trouwring, die zij in 1943 kwijtraakte en die onlangs weer werd gevonden. De ring verdween destijds tijdens het schoonmaken van vis via de riolering in een zakput. Het huis waarin mevrouw Van 't Oor woonde werd in de oorlog verwoest waarbij de zakput door een boer werd geleegd en als mest over het land werd uitgespoten. Vorige week verscheen de ring aan de punt van een eg waarmee de akker werd bewerkt. Aan de hand van de initialen en de datum werd met mede werking van de burgerlijke stand in Tiel de eigenaresse opgespoord. Deze wijze van huurberekening moet volgens het wetsontwerp in het gehele land van kracht zijn. De VVD heeft hiertegen grote be zwaren. Zij vindt dat in gebieden waar geen tekort aan huizen meer is huurders en verhuurders vrij de huur moeten kunnen bepalen. Ons land kent nu reeds zulke zo geheten geliberaliseerde gebie den. De WD wil dat deze gebie den blijven bestaan. De PvdA is hier fel op tegen. Wan neer de meerderheid van de Ka mer akkoord zou gaan met deze voorstellen van de WD, zo liet PvdA-Kamerlid Van Dam weten, zou de PvdA tegen "zijn eigen" ARNHEM (ANP, SP) - De offi cier van justitie bij de recht bank in Arnhem heeft giste ren zes maanden gevangenis straf en onvoorwaardelijke tbr geëist tegen de 22-jarige Sjef K. uit Nijmegen. K. wordt ervan verdacht met een schot uit een geweer de 37-jarige drs. W. van Hilten dodelijk te hebben getroffen, een jonge vrouw een nacht te hebben gegijzeld en haar sexueel te hebben misbruikt. Het gebeurde allemaal op 23 april. K. wilde met zijn ex- vriendin Janine gaan praten. Hij durfde bij de flat Meij- horst in Nijmegen, waar zij woont, niet aan te bellen om dat hij de stem van haar vader hoorde en bang voor hem was. Toen bemiddeling van de heer Hilten, ook in het flat gebouw woonachtig, niet luk te, schoot hij met het geweer door de ruit van een deur en trof de man dodelijk. Daarna drong hij na een smoesje en kele etages hoger de woning van twee jonge vrouwen bin- Hij stuurde één van hen naar het apartement van Janine om haar te vertellen dat hij Cel en tbr geëist voor dodelijk schot en gijzeling haar wilde spreken. De ande re vrouw hield hij onder be dreiging van het geweer bijna de hele nacht in gijzeling en hij misbruikte haar tot twee keer toe. De politie, die was gewaar schuwd door Janine, wist de man na uren te overreden het geweer af te geven en mee te gaan naar het bureau Overvallen De Arnhemse rechtbank heeft gisteren een 22-jarige man uit Opheusden veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest wegens het plegen van twee roof overvallen. Op 5 januari pleegde hij samen met anderen een gewapende roofoverval op een postkan toor in Kes teren, waarbij 33.000 gulden werd buitge maakt. Op 31 januari beroof de hij weer met anderen een postkantoor in Andelst, waar de buit 28.000 gulden be droeg. Van zijn aandeel in de buit kocht de man een sten- gun en munitie. In februari werd hij in Maastricht gear resteerd. De Veenendaalse politie heeft de 35-jarige vrouw R.S. uit die plaats gisteren aangehou den wegens poging tot moord op de 45-jarige fabrieksar beider J. de K. Deze moest vo rige week in het ziekenhuis worden opgenomen omdat hij ernstige vergiftigingsver schijnselen vertoonde. Bij onderzoek bleek in zijn bloed thallium te zitten. De rrian is inmiddels buiten levensge vaar. De politie neemt voor alsnog aan dat de vrouw een vriendin van de K. is. DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse rege ring heeft vrijdag bij monde van een hoge ambtenaar van het ministerie van Bui tenlandse Zaken tegenover de ontboden Chileense zaakgelastigde in Nederland haar uiterste bezorgdheid uitgesproken over de situatie rondrom de ongeveer 2500 personen die in Chili worden vermist. Dit heeft een woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken gisteren be kendgemaakt. De regering betreurt het dat een hongerstaking van familileden in Chili vorig jaar geen resultaat heeft gehad De Chileense zaakgelastigde, de heer Lo pez Munoz, is gevraagd, deze bezorgdheid ter kennis te brengen van de Chileense regering. De Chileense diplomatieke vertegenwoor diger, verklaarde bij die gelegenheid dat de regering in Chili al enige tijd pogingen in het werk stelt om een lijst van vermis ten op te stellen maar dat een aantal falsi ficaties een compleet overzicht in de weg staat. Tevens is een aantal Chilenen als vermist opgegeven die in feite het land hebben verlaten, zou de heer Lopez ver klaard hebben. De Nederlandse ambassade, aldus de woordvoerder van Buitenlandse Zaken, is sinds de staatsgreep in Chili in september 1973 op haar eigen wijze en via haar eigen kanalen bezig om aan deze schending van de mensenrechten iets te doen. "De am bassade kan daarbij niet zo naar buiten optreden als politieke partijen en actie groepen dat doen. Wel ziet het ministerie het optreden van deze groepen als een goede onderbouw voor haar eigen stel- lingname", aldus de zegsman van het mi nisterie. Hij deelde nog mee dat er dagelijks contact is met de ambassade in Chili over de stap pen die kunnen bijdragen tot resultaat, maar gezien ondermeer de delicate toe stand waarin de hongerstakers in Chili geestelijk, politiek en lichamelijk verke ren, meende hij niet in details te moeten treden over de door de ambassade ge voerde beleidslijn. "Volgens ons zou dat niet in het belang zijn van vermisten en hongerstakers". Het initiatief hiertoe hadden zij al aangekondigd bij de behandeling van de onderwijsbegroting in de Kamer eerder dit jaar, toen vol gens hen bleek dat het kabinet- Van Agt geen uitvoering zou ge ven aan een desbetreffende toe zegging van het vorige kabinet- Den Uyl. De fractie van de PvdA is van me ning dat vooral nu de wet op de ondernemingsraden zal worden gewijzigd uitstel van regeling van de medezeggenschap op scholen voor voortgezet onderwijs niet kan worden toegestaan. "Dit geldt te meer aldus de PvdA-frac- tie, "nu de Sociaal-Economische Raad ontheffing van de toepas sing van de wet op onderne mingsraden voor het bijzonder onderwijs slechts aanvaardbaar acht als binnen twee jaar een ei gen regeling voor de medezeg genschap in het onderwijs van kracht zal zijn". In het nu ingediende wetsontwerp stellen de Kamerleden voor aan elke school voor voortgezet on derwijs een school- of academie- raad in te stellen, bestaande uit personeel, leerlingen, ouders van leerlingen (geldt niet voor hoger beroepsonderwijs en avondon derwijs) en door personeel, leer lingen en ouders te kiezen perso nen van buiten de school. Het "bevoegd gezag" van de school heeft instemming van de school of academieraad nodig voor za ken als de vaststelling van het leerplan, fusie met een of meer andere scholen en belangrijke wijzigingen in de organisatie, de rechtspersoon of de doelstelling van de scholen. Verplicht advies moet worden ge vraagd over zaken als aanstelling en ontslag van personeel en di rectie, nieuwbouw of verbouw van de school, de begroting en het financieel verslag. Instemming van de personeelsde- legatie uit de raad is volgens dit initiatief wetsontwerp verder nodig waar het aantal arbeids voorwaarden van het personeel betreft, zoals de afvloeiingsrege ling het werkoverleg, het sociaal plan bij fusie of opheffing van de school en wijziging van de actie van benoeming. Geeft de raad geen instemming dan dient de uitvoering van een be sluit twee jaar te worden opge schort. Van Kemenade, Poppe en Worrell stellen verder voor dat op grond van bijzondere omstandigheden de minister van onderwijs en we tenschappen op verzoek van het bevoegd gezag van de school tel kens voor maximaal twee jaar ontheffing van de bepalingen kan verlenen. Al deze bepalingen moeten, zo staat in het wetsvoorstel, een jaar na aanvaarding van de wet ingaan. De scholen krijgen hiermee vol doende tijd voor voorbereiding, aldus de indieners. Ze stellen zich verder voor voor de behandeling varf het wetsontwerp in de Twee de Kamer de betrokken organisa ties in de gelegenheid te stellen hun standpunt over de voorstel len te vormen en aan de Kamer kenbaar te maken. Operatiekamers in Dijkzicht gesloten in verband met luizen ROTTERDAM (ANP) - Het Dijk- zigtziekenhuis in Rotterdam heeft tien van de zestien opera tiekamers gesloten, omdat in een daarvan stofluizen zijn aangetrof fen. De operaties gaan normaal door, zo deelde een woordvoer der van het academisch zieken huis gisteren mee. Vorige week vrijdag ontdekte men in een van de operatiekamers stofluizen. Uit een onderzoek bleken ze afkomstig te zijn uit een kastje van spaanplaat. Met uit zondering van de steunpunten op de grond en tégen de muur zijn de kastjes in de operatiekamers ge plastificeerd. Bij het schoonma ken is op deze punten vocht in de kastjes gekomen. Dit heeft ertoe geleid, dat er stofluizen kwamen. De operatiekamer werd daarop ge sloten. De kastjes zullen nu tegen de muur worden gehangen. De betrokken punten zullen van een speciale verf worden voorzien. Uit voorzorg heeft het ziekenhuis besloten dit ook in de andere ope ratiekamers, waar nog geen stofluis is ontdekt, te doen. Vol gende week zullen de tien opera tiekamers weer in gebruik wor den genomen, waarna de overige zes eveneens zullen worden be handeld. ADVERTENTIE Johnson 4 topkwaliteit en lage prijs - een wereld von verschil 1ZJahnsan Bespaar 50,- op uw Johnson 4 pk bb-motor. Johnson betaalt 50.- terug aan elke koper van een 5 pk bb-motor. gekocht in de maand juni 1978. Maak daar even snel gebruik van bij: Jachthaven Poelgeest te Oegst- geest. Haarlemmertrekvaart 16a, Tel. 071-154054 b.g.g. 156755 (vlakbij T.V. mast).

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7