Kasteel-antiek zwaar bewaakt Experiment met beloning gevangenen voldoet niet PUBLIEK Molen aan de ketting Ontwapening: niet alleen een kwestie tussen Oost en West PAGINA 4 VARIA WOENSDAG 7 JUNI 1978 Gerard de Wit toch nog 14de Noordwijkerhouter Gerard de Wit, inmiddels 60 jaar, heeft het in de afgelopen dagen niet slecht gedaan tijdens het besloten Nederlands kampioenschap profgolf. Maandag wist hij zich te klasseren bij de twintig bes ten van de in totaal 41 deel nemers waardoor hij giste ren mocht uitkomen op de finale-dag. Hij werd tenslot te 14de en verdiende daar mee 200 gulden. Van de drie leden van de Noordwijkse Golfclub die op de greens in Eindhoven 54 holes sloegen, kwam de Wit het verst. Hij liet Sassen- heimer Ben Janmaat en Noordwijker Tom O'Maho- nev achter zich. De Noordwijkerhoutse prof golfer-op-leeftijd heeft vroeger in deze tak van sport grote triomfen gevierd. Hij werd heel wat keer kam pioen van Nederland en ook in Amerika, waar hij een aantal jaren woonde, heeft hij tot de top behoord. Onderzoek brengt grote mankementen aan het licht Daarover is nu overleg gaan de met het ministerie van crm. Een afgevaardigde van het ministerie kwam zich gis termiddag in Noordwijker- hout op de hoogte stellen van de situatie Een van de conclusies was dat van bezichtiging van de mo len door groepen schoolkin deren e.d. voorlopig geen sprake kan zijn. Men wil per se voorkomen dat er tijdens Tips voor deze rubriek kun) U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. In de benedenzalen van het kas teel Keukenhof in Lisse wordt in de komende dagen antiek met een gezamenlijke waarde van rond de zeven miljoen gulden opgesteld. De spullen tesamén vormen de rug ge- graat van de as. zaterdag be ginnende antiekbeurs die de Verenigde handelaren in An tiek en Oude Kunst in het kas teel houden ter gelegenheid van het bronzen jubileum Nou ja, jubileum. De organi sator heeft een kapstok ge zocht om deze beurs aan op te hangen. Bij gebrek aan beters besloot hij maar het bericht te lanceren dat twaalfeneenhalf jaar geleden het idee werd ge boren om in de sfeervolle am biance van de Keukenhof een jaarlijkse antiekbeurs te hou den In werkelijkheid echter gaat de beurs op de Keukenhof pas het zevende jaar in, maar een kniesoor die daar op let. Or ganisator John Robertson vindt het in elk geval niet zo n probleem dat er een onjuiste voorstelling van zaken wordt gegeven. Waar hij zich meer zorgen over heeft gemaakt is de beveiliging ivan de vele kostbare stukken antiek. 'In het verleden", geeft hij toe. "was er vaak nauwelijks sprake van een afdoende be waking. Gelukkig is er nooit wat gestolen maar het had makkelijk gekund. Dit jaar echter hebben we de bewaking wel tot in de puntjes gere geld" Robertson zegt dat hij vijf be waking stroeven achter de hand heeft. Electronische ap paratuur, nachtwakers, bijt- grage honden, politie-sur- veillance en "nummer vijf houden we geheim". Het kas teel is van eigenaar graaf Van Lynden gehuurd voor in totaal tien tentoonstellings- dagen. En nu maar afwach ten of er publiek komt opda gen. Toen er pas in de Keu kenhof beurs werd gehouden was de belangstelling groot maar langzamerhand is het minder geworden. Met vorig jaar een absoluut dieptepunt; 2700 bezoekers in tien dagen. Toen hebben de meeste stand houdersgeen droge snee brood verdiend. "De vraag is of het nu beter lukt",zegt Robertson "Bij het prikken van een da tum voor deze beurs heb ik namelijk vergeten rekening te houden met de wereldkam pioenschappen voetbal. Ik hoop er maar het beste van" Onder de veertien standhouders (ze hebben gemeen dat ze erg gespecialiseerd zijn) dit "ju bileumjaar" veel nieuwe ge zichten. De antiekbeurs van de Keukenhof staat landelijk nog niet al te hoog aange schreven. Voor met name be ginnende handelaren is het echter wel een leuke stap op weg naar het grotere werk. Wat zal er op de antiekbeurs in het kasteel zoal te zien,en voor bezitters van een flink gevul de knip, te koop zijn? Hol landse meubelen, uurwerken tegels uit de 17de en 18de eeuw, Russische ikonen, schil derijen uit de Haagse School, nautische en wetenschappe lijke instrumenten, antieke schaakspelen, Japanse kunst en gebruiksvoorwerpen, Oos terse tapijten en veel kera miek, glaswerk en zilver. De beurs is vanaf 10 juni dage lijks geopend van 14.00 tot 22.00 uur. Ook op de zater- en zondagen. Aan één van de in totaal twee toeristische attracties die Noordwijkerhout rijk is, de molen van de Hooge- veensepolder, zijn dusdanige gebreken geconsta teerd dat de molen de komende zomermaanden ver moedelijk niet voor het publiek kan worden openge steld. De ernsige mankementen zijn aan het licht gekomen tijdens de kortgeleden van start ge- gane restauratiewerkzaam heden. Daarbij bleek onder meer dat de 24 meter lange, hoofdzakelijk uit staalplaat opgebouwde wieken totaal zijn doorge roest. Aanvankelijk hadden de restaurateurs verwacht te kunnen volstaan met een eenvoudige opknapbeurt aan de wieken maar nadat men de verdekkering (ijzeren koker) had verwijderd bleken de vrijkomende stukken metaal zo broos als chips. Een paar tikken met een hamer waren voldoende om in de wiek een gat van een meter te slaan. De watermolen die vorig jaar nog volop in bedrijf is ge weest, is direct aan de ketting gelegd. Mocht in de komende tijd de bemaling van de Hoo- geveensepolder noodzakelijk zijn dan zal het elektrisch ge maal worden gebruikt. Aan het licht is ook gekomen dat het riet boven op de kap helemaal, „naar de knoppen is." Beide grote mankemen ten zijn geconstateerd na een eerste inspectie. Gevreesd wordt dat er nog de nodige onaangename verrassingen boven water komen, met na me waar het gaat om het hou ten binnenwerk van de mo len. Hoe dan ook, de geplande res tauratie, die maar een week of zes in beslag zou gaan nemen, is in de oude vorm van de baan. Er is inmiddels een nieuw plan de campagne op gesteld dat vooral financieel verschilt van de oorspronke lijke opzet. Ging het eerst om een bedrag van rond de 50.000 gulden, nu moet het polder bestuur ten minste ruim een ton op tafel zien te krijgen een rondleiding ongelukken gebeuren. De molen verkeert in een veel slechtere staat dan was voor zien. Voor het seizoen '78 moet de watermaler als at tractie worden afgeschreven Probleem is nu hoe aan de be nodigde gelden te komen. Voor de restauratie oude op zet was wel voldoende geld voor handen maar nu komt men een groot bedrag te kort Diverse instanties (crm, pro vincie, gemeente, molen stichting) gaan nu bewerkt worden voor een bijdrage in de (onverwachte) kosten. Ze ker is in elk geval dat er op korte termijn nieuwe wieken nodig zijn. Die moeten spe ciaal in Limburg worden ver vaardigd. De molen in de Hoogeveensepolder. Voorlopig afgevoerd als attractie. Enkele peperdure stukken uit Japanse houtsnij-collectie. GRONINGEN - Het loonexperiment voor langgestraften voldoet niet. Dat is de stellige overtuiging van de werk groep „Arbeid en beloning" van de Coornhert Liga en de Belangengroepering Wets Overtreders (BWO). De werk groep vindt de regeling een heilloze zaak die de sfeer in de gevangenis er niet beter op maakt. De werkgroep is eigenlijk al van meet af aan tegen het loonexpe- riment geweest. Nu, ruim een half jaar na de invoering van het experiment, zegt de werkgroep dat de bezwaren worden onder steund door de praktijk. Gevangenen worden al jaren slecht betaald, waardoor hun gezinnen automatisch in de bijstand val len. Een ongewenst neveneffect dat, zo hebben vele deskundigen in het verleden betoogd, natuur lijk nooit de bedoeling mag zijn van de gevangenisstraf. Herhaaldelijk is er vanuit de Twee de Kamer op aangedrongen om aan gevangenen tenminste het minimumloon te geven zodat ze zoveel mogelijk kostwinner kun nen blijven. Maar de vorige staatssecretaris Zeevalking wees een minimumloon af omdat dat te duur zou worden. Toch wilde Zeevalking wel bekij ken of gevangenen iets meer zouden kunnen verdienen dan de schamele 3,85 per dag. Hij wil-, de ermee experimenteren in de gevangenis Schutterswei in Alkmaar. Toen de langgestraften in andere inrichtingen daar lucht van kregen, en niet inzagen waarom zij geen loonsverhoging kregen, gingen ze in staking. Het ministerie van justitie wilde aan vankelijk niets weten van de ei sen van de stakers, maar zwichtte enkele dagen later toch. De staatssecretaris kondigde aan dat het loonexperiment op 14 no vember zou ingaan voor langge straften in zes inrichtingen: Es- serheem en Norgerhaven in Veenhuizen, de Noorderschans in Winschoten, de jeugdgevan genis in Zutphen, de Schutters wei in Alkmaar en de gevangeni- s in Den Haag. Puntensysteem Zij krijgen hun nieuwe beloning op basis van een puntensysteem, bedoeld om de produktie op te voeren. Basisloon is de vroegere beloning van 3,85 per dag. Dat loon is voor degene die „vol doende arbeid" verricht. Daarnaast kan men per dag een toeslag van maximaal 4,80 krij gen, afhankelijk van vier criteria: produktie, houding, inzet en kwaliteit van het geleverde werk. Elk van deze criteria kan worden beloond met maximaal 4 punten. Per dag kunnen dus 16 punten worden gescoord, maar er kun nen maar 12 worden uitbetaald. Aangezien elke punt 40 cent waard is, is de maximale toe slag per dag 4,80. „Deze regeling is kennelijk voor justitie nog niet eenvoudig ge noeg", zegt Martinus Stollenga, werkzaam bij het criminologisch instituut van de Groningse uni versiteit en lid van de werkgroep „Arbeid en beloning". „Want als een gevangene in een week tus sen de 61 en 76 punten scoort, krijgt hij nog eens een rijksdaal der per week. Wanneer zijn score nog hoger ligt, ontvangt hij vijf gulden". Stollenga heeft geen goed woord over voor het loonexperiment. „Wij hebben van geen enkele ge vangene gehoord dat hij het maximum haalde. De meesten zijn er wel op vooruit gegaan, maar meer dan anderhalve gul den per dag is het zeker niet. Maar los daarvan, de hele regeling is infantiel. Een gevangene schreef ons dat het lijkt of je op een kleu terschool zit, waar je gekleurde s- tempeltjes krijgt". Willekeurig Stollenga noemt de puntentoeken ning „volstrekt willekeurig", waardoor er vaak niet te rechtvaardigen verschillen in beloning ontstaan. „Wij hebben uit berichten die ons vanuit de gevangenissen bereiken, sterk de indruk dat de ene werkmeester heel anders punten toekent dan de andere. De normen verschil len per gevangenis". Een ander bezwaar van de werk groep is dat arbeid in de gevan genis meer dan vroeger een be langrijker plaats is gaan innemen met de nadruk op produktiviteit. Martinus Stollenga: „Er moet per dag minimaal vier uur worden gewerkt, om in aanmerking te komen voor de toeslag. Die uren zijn niet bestemd voor bezoek van reclassering en dergelijke, waardoor het verkeer tussen ge detineerden en buitenwereld wordt bemoeilijkt. Bovendien krijgt men geen toeslag als men ziek is, naar de dokter moet of voor de rechtbank moet verschijnen. Tenzij men die ver loren uren nog dezelfde dag in haalt, maar dat gaat weer ten kos te van sport en eventuele vor ming. Je zou een vakbond eens met een dergelijke loonregeling op punten moeten confronte ren Eentonig Daarbij komt nog, zegt Stollenga, dat het gevangeniswerk dom en eentonig is en volstrekt geen mo gelijkheden biedt om er wat van op te steken. De werkgroep zegt daarover: „Juist in een gevange nis moet worden getracht de sleur van het grauwe, monotone bestaan te doorbreken. Nog meer dan buiten de gevangenis is het daarom nodig dat er een geva rieerd werkaanbod is en dat ge detineerden zelf meebeslissen over de aard en inhoud van het werk". Stollenga tenslotte over de belo ning: „In de nota gevangeniswe zen staat dat het loon min of meer in overeenstemming moet zijn met de beloning in de vrije maat schappij. Maar met dit loonexpe riment wordt dat zeker niet- bevorderd". Het ministerie van justitie weigert voorlopig elk commentaar op de kritiek van de werkgroep. Bi- nenkort zal er een tussentijds verslag worden gepubliceerd waarin de ervaringen met het ex periment komen te staan. Het enige dat de woordvoerder van het ministerie kwijt wil is „dat de loonregeling moet worden bijge schaafd". NEW YORK (SP) York - Vorige week vanuit Washington schrij ven over de nieuwste bewape ningsplannen van de NAVO Vandaag uit het nabijgelegen New York indrukken geven van de speciale ontwapeningsconfe rentie van de Verenigde Naties Tussen het parkachtige Washing ton en de grauwe steenmassa New York ligt een wereld die ie der uur van de dag of de nacht 100 miljoen gulden uitgeeft aan be wapening. Door Jan Werts Een folder van de VN zegt het zo: ,Het is veel goedKoper om in mensen en leven te investeren dan in wapens en dood. Zelfs een kleine vermindering van de mili taire uitgaven zou al veel doen om de problemen van het leven te helpen oplossen. Het te water la ten van een atoomduikboot kost net zoveel als 450.000 huizen bouwen. En slechts een bom menwerper is al even duur als een wereldwijde campagne tegen de pokken gedurende 10 jaar (waar voor geen geld beschikbaar is). Veertig procent van de weten schappers die de wereld momen teel heeft zijn op een of andere manier bij de bewapening be trokken". 't Is nauwelijks te ge loven, maar toch waar. Actieplan Voor het eerst in de geschiedenis is er nu een vijf weken durende speciale zitting van de VN over ontwapening. Dat is, ook al spreekt iedereen hier nu nog in alle vrijblijvendheid, erg belang rijk. Het voornaamste doel is de opstelling van een door alle lan den aanvaard document. Een be ginselverklaring, liever nog een actieplan waardoor toekomstige onderhandelingen een degelijke basis krijgen. Eindigt de confe rentie echter met een document dat niet door alle landen kan worden gesteund, dan moet ze in de ogen van onze minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw als mislukt worden be schouwd. Want hoewel de economische moeilijkheden overal pijnlijker gaan knellen, groeit de wereld- wapenvoorraad nog steeds. Voor het vreselijke bombardement op Rotterdam was destijds minder dan 100 ton springstof nodig. Vandaar is men in staat tot een explosie van 60.000.000 (zestig miljoen) ton. De komst van de nucleaire wapens maakt het op basis van de huidige voorraden mogelijk om 25 keer zoveel men sen te doden als er op de wereld zijn. Militairen noemen dat de „over-kill capaciteit". Hoewel de Derde Wereld ook aardig begint mee te spelen zijn de NAVO en het communistische Warschau pact de hoofdschuldigen. Bedreigd Zij nemen 80 procent van de we reldbewapening voor hun reke ning en hebben verder volledig de leiding bij het ontwikkelen tende wapens. Volgens een over zicht van het polemologisch in stituut in Groningen zijn het de VS die al gedurende dertig jaar steeds weer nieuwe wapens ont wikkelen en die dan door de Rus sen worden gevolgd. Warschau pact noch NAVO heeft dan ook om deze conferentie in New York gevraagd. Het initiatief gaat uit van de groep van niet-gebonden landen die zich dus noch aan Moskou noch aan Washington veel gelegen la ten liggen. Deze omvangrijke groep, waaronder veel landen in ontwikkeling, voelt zich be dreigd door de wapenwedloop. En dat vooral ook omdat ze vaak (nog) geen kernwapens hebben waarmee men immers denkt ie dere mogelijke aanvaller te kun nen afschrikken. Tien jaar na de sluiting van het non-proliferatie verdrag dat de verdere versprei ding van kernwapens had moe ten tegengaan, wordt nu wel dui delijk dat dit geen garantie biedt. Al die ontwikkelingen zetten de groep niet-gebonden landen - Joegoslavië voorop - aan tot het initiatief van een wereldwijde conferentie. Toch wordt er ook op andere plaat sen al wel over hetzelfde probleem onderhandeld. In We nen zoekt men vruchteloos naar mogelijkheden tot wederzijdse troepenverminderingen in Cen- traal-Europa, de MBFR. Dan is er SALT-1, het verdrag tot beper king van het aantal strategische atoomwapens, dat wellicht bin nenkort door een nieuwe over eenkomst tussen Moskou en Washington gevolgd kan worden In de Amerikaanse hoofdstad zei president Carter juist afgelopen vrijdag dat SALT-2 op een oor na gevild is. Produktiestop Intussen is er hier in New York een reeks landen aan het woord ge weest. Wat zeggen de supermach ten? De Sovjet-Unie stelt een produktiestop voor van alle nucleair wapentuig. Ook de ont wikkeling van andere op massale vernietiging gerichte wapens zou gestaakt moeten worden. Ten slotte zouden er geen nieuwe conventionele wapens (voor de normale strijdkrachten) meer tij mogen komen. Dat zijn bijzonder hoopgevende, maar toch ook erg globale en vage wensen. Bij de MBFR-onderhandelingen in We nen staan de Russen erop dat troepenverminderingen worden gerealiseerd met behoud van hun numerieke overwicht. 0< d* VS hebben deze were^dcoi terentie op dit moment eigenlijk n.* i te bieden, zo blijkt uit de rede van vice-president Walter Mondale. Hij vroeg alle aandacht voor de SALT-besprekingen. „Voor het eerst kunnen wij via SALT een akkoord bereiken om het totaal van de strategisch nucleaire wa pens in de Sovjet-Unie en de VS te verminderen. Bovendien kun nen de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en de Sovjet-Unie na twintig jaar onderhandelen een verbod tot proefnemingen voor nucleaire explosies overeenko men", aldus Mondale die in dit kader van „historische feiten" sprak. Daarmee zijn we dan eigenlijk bij de kern van de zaak. „De grote supermachten hebben de andere landen hier aanwezig niet meer te bieden dan de lopende bespre kingen elders, zo vrees ik", zegt een Nederlandse diplomaat in het VN-gebouw te New York. „Het is overigens nog heel moei lijk te voorspellen wat deze con ferentie concreet oplevert". Hij wijst erop dat het zeker niet al leen een Oost-West gesprek is, maar in sterke mate ook een be raad van Noord (de rijke wereld) met Zuid (de arme). Door Godfried Heiwig

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4