IDDERVEL Nico de Raad heeft zijn orgel onder de pannen „Als ze met stenen gooien moet je hard doorfietsen" Concours van standwerkers in Noordwijk Conflict of storm in glas water Zimmerman blijft bij Rijnstreek TWEEMAAL „RIDDERVELD": WOENSDAG 7 JUNI 1978 LEIDEN/REGIO PAGINA 25 KATWIJK - Er is de laatste maanden druk verbouwd aan het huis van de Katwijkse or ganist Nico de Raad aan de Remisestraat 55. Doel van de verbouwing was om plaats te bieden aan een pijporgel, dat de organist in september 1976 uit Engeland liet komen. Wat er aankwam was echter geen or gel zoals men zich dat voorstelt, maar een stuk of 25 dozen die onder het stof zaten en waarin zich een enorme hoeveelheid pijpen, panelen, pedalen en andere onderdelen bevond zonder dat op wat voor manier dan ook was aangegeven hoe een en ander weer in elkaar moest worden gezet. Met grote voortvarendheid is het echt paar De Raad aan de slag ge gaan om als een puzzel de zaak weer in elkaar te passen, nadat ieder onderdeeltje grondig was schoongemaakt. Het huis dat zij toen in de Kat wijkse wijk Rijnsoever be woonden was echter veel te klein om het gevaarte te ber gen. Goede raad was in dit ge val niet duur. Het orgel mocht voorlopig worden opgebouwd in het gebouw van de streek- muziekschool Rijnakkoord in Leiderdorp, waar Nico de Raad docent is. Zijn liefste wens was echter om het omvangrijke in strument, waarop hij zeer trots is, in zijn eigen huis te krijgen Hoger Het orgel, dat in 1815 werd ge bouwd door de Engelse orgel bouwers Gray en Davison, was weliswaar bedoeld als huisor gel, maar dat was in een tijd dat de huiskamers wat hoger wa ren dan tegenwoordig. Beslo ten werd om dan maar naar een huis te zoekn, dat geschikt zou zijn voor het orgel. Ook in de Remisestraat was dat echter niet zonder meer mogelijk. De oplossing werd gevonden in het verlagen van de vloer, waardoor het orgel als het ware verzonken is in de muziekka mer. Om in de kamer nog vol doende ruimte over te houden om ook nog andere instrumen ten te plaatsen, zoals een antie ke Broadwood-vleugel waarop De Raad ook de hand wist te leggen, moest er wel eerst grondig worden gesloopt. Het toilet en delen van de gang en van de keuken moesten er aan worden opgeofferd. Er werd een nieuwe keuken aange bouwd en het toilet werd ver plaatst. Om niet steeds de bu ren te laten meegenieten, werd de dubbele muur tussen beide woningen nog eens met een ex tra muur geïsoleerd. Er werd apart beton gestort dat op geen manier met de rest van de fun dering m verbinding staat, op dat er ook daar geen geluid kan „doorlekken". En dat terwijl de buren aan beide kanten achter af beiden eveneens over een orgel blijken te beschikken en als echte orgelenthousiasten al hebben laten weten: „zet de deuren maar open als je gaat spelen, we horen het graag' Overigens is het echtpaar De Raad helemaal in een buurt vol muziekliefhebbers neergestre ken. want ook alle achterburen zijn even enthousiast. Bij de verbouwing van het huis heeft Nico de Raad bijzonder veel steun ondervonden van de Katwijker D. van Rhijn, die zelf ook een pijporgel heeft en daardoor precies wist wat er allemaal voor een orgel nodig is, ook uit oogpunt van akoes tiek. Van hem was het idee af komstig om niet het plafond te verhogen, maar met de vloer beneden te verlagen. De ach terwand van de kamer is zo ge bouwd, dat men via de wand aan alle kanten bij het orgel kan komen. Om nog meer ruimte te winnen, werd de wind voorzie ning van het orgel - te weten de motor voor de wind en de grote balg - op de bovenverdieping geplaatst in een kamer die als tweede muziekkamer werd in gericht: de studeerkamer van De Raad. Behalve een studie orgel, bevinden zich daar nog wat instrumenten, zoals een piano en een spinet. Het voor deel van de plaatsing van de motor in een aparte kamer is dat daardoor beneden het ge ruis van de motor tot een mi- 5 beperkt. Invoer Het orgel zelf, dat afkomstig is uit Worchester, zal waarschijnlijk een van de laatste zijn die nog uit Engeland kunnen worden ingevoerd. De Britse regering is namelijk bezig om -evenals de Nederlandse regering- een stop in te stellen op de uitvoer van typische nationael cul tuurgoederen, waaronder ook antieke muziekinstrumenten vallen. Vol trots vertelt Nico de Raad dat bouwer Gray een leermeester was van de be roemde Britse orgelbouwer Henri Willis, die in een periode waarin men bij het bouwen van orgels uitging van het idee „hoe groter, hoe mooier" onder an dere het orgel bouwde in de Royal Albert Hall met 150 stemmen en in de Londense St. Pauls' Cathedral. Ook kreeg hij de opdracht om voor de we reldtentoonstelling in Londen een orgel te bouwen. Het me chanische gedeelte van het or gel verschilt niet veel van de orgels die van oudsher in het t Nico de Raad bij zijn Engels orgel vasteland van Europa worden gebouwd, zo vertelt de trotse eigenaar. Daardoor was hij ook in staat om het orgel weer op te bouwen. De opbouw van de dispositie daarentegen noemt hij typisch Engels traditioneel. Doordat ook de pijpen niet al leen eigen namen hebben, maar ook een geheel eigen klank, is de klankopbouw wat ronder van toon dan bijvoor beeld bij de Duitse bouwers. Hoewel het orgel op afstand werd gekocht, wat toch wel een zeker risico inhield, bleek alles tot grote vreugde van de koper compleet te zijn, tot en met de oorspronkelijke koperen kan delaars voor bij de lessenaar en zelfs de handbediening voor de balg. Na maandenlang hard ploeteren om het huis geschikt te maken voor bet orgel en om het instrument weer in elkaar te zetten, zit het karwei er nu bijna op. Er moeten nog wat forse pijpen worden aange bracht en nog een stel hele kleine pijpjes en dan kan de „kast" worden omgebouwd. Als dan nog het pijpwerk is geïntoneerd en afgestemd, is het werk helemaal geklaard. Dan willen Nico en Christa de Raad een soort „open dag" houden, waarbij het orgel „of ficieel in gebruik zal worden genomen". Verder zijn er al en thousiaste plannen om met een kringetje muziekliefhebbers op gezette tijden muziekavon den te gaan organiseren. Dat alles zal echter wel tot na de zomervakantie op zich laten wachten. ALPHEN AAN DEN RIJN - Rob Zimmerman, de huidige trainer/coach van de Al- phense handbalclub Rijns treek, zal ook volgend sei zoen aan die club verbonden blijven. Zimmerman, die binnenkort gaat verhuizen, koesterde aanvankelijk plannen om te stoppen bij Rijnstreek om dat hij veel zou moeten gaan reizen. De club en hij zijn echter tot een accoord ge komen, zodat Rijnstreek zich minstens voor een jaar nog van Zimmerman verzekerd weet. Onder de nu nog in Alphen woonachtige Zimmerman behaalde Rijnstreek dit sei zoen zowel het kampioen schap in de zaalcompetitie als de titel in het veldhand- bal. ALPHEN AAN DEN RIJN - Er zijn problemen gerezen tussen de Al- phensc handelsdrukkerij Wouter Duijts BV en uitgeverij Juned uit Schagen. Bron van wat een conflict lijkt is dat Juned twee weken geleden in Ridderveld een blad op de markt bracht onder dezelfde naam („Ridderveld") als het advertentieblad waarmee uitgever Duijts de Alphense wijk bestrijkt. Het blad van Juned is tevens het orgaan, waarvan het buurtcentrum Ridderveld zich bedient bij het verspreiden van haar informatie. Zoals gemeld ging het buurtcentrum met Ju ned in zee (of andersom), nadat tussen het buurtcentrum en uit geverij Duijts. die tot voor kort nieuws van het buurtcentrum opnam, problemen waren gere- In eerste instantie lijkt er een gere de kans aanwezig dat Duijts een kort geding gaat aanspannen te gen Juned wegens het gebruiken van de naam „Ridderveld". Na der onderzoek leert, dat de kwes tie niet veel meer is dan een storm in een glas water. Allereerst is aan het woord directeur Wouter Duijts van de Alphense drukke rij. Hij blijkt het advies van de Nederlandse drukkersfederatie te hebben ingewonnen over de kwestie. Duijts: ,De federatie vindt ook dat Juned onjuist gebruik gemaakt heeft van de naam „Ridderveld" en ad viseert een kort geding. Of ik daartoe overga weet ik echter nog niet. Ik houd niet van ruzie. De kans dat ik een kort geding aan span is ongeveer fifty-fifty. Ik weet niet of het sop de kool wel waard is Het krantje dat Juned op de markt heeft gebracht is niet veel zaaks. Aan de andere kant vind ik het wel onsympathiek dat ze dezelfde naam gebruiken als wij. Zonder dat ik er bezwaar te gen heb dat er naast ons blad nog een soorgelijk blad in Ridderveld NIEUWS- EN ADVERTENTIE^ Dè krant voor iedere tviil De koppen van de twee nieuwsbladen voor de wijk Ridderveld. Boven het advertentieblad van Wouter Duijts e daaronder het blad van Juned, dat tevens als mededelingenblad van het buurtcentrum dienst doet NOORDWIJK - In het kader van de reeks feest markten in de zomer maanden organiseren de markt kooplieden in Noordwijk op donderdag, 15 juni een groot standwerkersconcours. Een stuk of tien prominente Nederlandse standwerkers zullen in dit toer nooi hun spreek- en slagvaardig heid tonen bij het aanprijzen van hun koopwaren. Uit alle streken van het land komen zij op 15 juni naar de badplaats en al even ge varieerd zijn de artikelen, die de ze welbespraakten aan de man of de vrouw trachten te brengen. Het kunnen zakdoeken zijn, maar net zo goed autowas, klerenhan gers, sjaalclips of horloges. Onder het selecte gezelschap deelne mers bevindt zich ook een vrouw. Burgemeester Bonnike zal 's mid dags om half vijf de prijzen uit reiken. Als bijzonderheid kan nog worden vermeld, dat de eer ste prijswinnaar van het con cours in Noordwijk op 30 augus tus van dit jaar m het Overijsselse Hengelo zal meedingen naar de titel Kampioen Standwerker van Nederland. Behalve dit standwerkersconcours hebben de Noordwijkse markt kooplieden nog meer evenemen ten in petto. Zo staat voor de twee laatste donderdagen in juli (20 en 27 juli) en de eerste donderdagen in augustus (3 en 10 augustus) een antiekmarkt op het programma, gecombineerd met een demon stratie van oude ambachten. Louis (33) en Margriet (30) gaan anderhalf jaar fietsen VOORHOUT - "In sommige dorpen gooien ze fietsers ste nen achter na Dat hoorden we van kennissen, die al eens een lange tocht hebben gemaakt. Doorfietsen moetje dan gewoon knoerhard doorfietsen..." verschijnt, is het wel vervelend dat ze gebruik maken van onze populariteit". Aldus een wat neerbuigende Duijts, die in elk geval stelt dat het niet op zijn weg ligt om over de kwestie met Juned of het buurtcentrum te gaan praten. Sisser Zo lijkt er inderdaad een kans aan wezig dat de kwestie? leidt tot een uitspraak van de rechter. In wer kelijkheid is de kans dat alles met een sisser zal aflopen echter gro ter. Vice-voorzitter Jos Kapel van het buurtcentrum Ridder veld wil in eerste instantie niet reageren. „Ten eerste is het juridisch een zaak tussen Duijts en Juned; daar staan wij buiten. Ten tweede heb ik nog niets officieels gehoord van een kort geding". Aldus Jos Kapel, die niettemin - ht. uUuitccnLiui> .s nu _^.ï..iwal een belangrijke betrokkene bij de kwestie - toch wel wat meer kwijt wil. „Net zo min als Duijts zitten wij te wachten op een conflict dat via de rechter wordt uitgevoch ten. Onze naam is tenslotte ook in het geding. Daarom zullen we eventueel initiatieven gaan ne men om de zaak in der minne te schikken. In welke vorm zal nog binnen het bestuur worden be sproken. Overigens verwacht ik dat de zaak met een sisser zal af lopen. Toen Juned het eerste nummer onder de naam „Rid derveld" verspreidde, zagen we de bui al hangen. Want het was helemaal niet de bedoeling dat het blad onder die naam zou ver schijnen. De afspraak was dat het onder de naam „Stichting buurt centrum Ridderveld" zou ver schijnen. Dat is onze eigen naam, daar kan niemand aan tornen. Het is allemaal gewoon een mis verstand, dat in feite al uit de weg is geruimd. Bij de eerstvolgende krant zal de fout zijn hersteld" Kinderziekten De hele zaak is daarmee vrijwel te rugverwezen tot de categorie „kinderziekten". De start van de nieuwe wijkkrant van het buurt centrum verloopt nog wat stote rig. Behalve dat de eerste editie abusievelijk een verkeerde naam meekreeg, is ook de verspreiding van het eerste nummer alles be halve vlekkeloos verlopen. Laks handelen van het ingehuurde verspreid ingsbureau had tot ge volg dat het blad in een belang rijk deel van Ridderveld niet in de bus gleed. Bang zijn ze niet. maar onbekend is het allemaal wel. Toch stappen Louis Grobben (33) en Margriet Ripke (30) uit Voorhout vandaag op de fiets, richting "Verre Oos ten". Een wat vage aanduiding, maar ook voor Louis en Margriet is het nog afwachten waar ze te recht zullen komen. Een ding is zeken ze willen minstens ander half jaar wegblijven. Nieuwgierigheid is hun voornaam ste drijfveer. Allebei verwoedde fietsers, voor wie het idee om een erg lange tocht te maken al een tijdje bestond. Nu gaat het door, en ze geven er hun baan voor op. Hun woning, een fraai huisje aan de Gravendamseweg, middenin het groen en met een ruim uit zicht. blijft hun eigendom. Hij wordt totdat ze terug zijn ver huurd. Louis: "Wij werkten allebei op het psychiatrisch centrum Sancta Maria in Noordwijk. Ik als crea tief therapeut. Margriet als ver pleegster. Als we terug komen zullen we zeker weer werk vin den" Eén ding is zeker wie zoiets onder neemt als Margriet en Louis, moet zich deugdelijk voorberei den. Margriet: "We stonden ver steld wat je allemaal moet doen. Er waren allerlei dingen die we op het laatste moment nog moes ten regelen. Inentingen, het in pakken, allerlei zaken rond het huis. en het aanpassen van onze toerfietsten" Duidelijk is. dat je erg op elkaar bent aangewezen, wanneer je als stel op vakantie gaat. "Toch gaan we liever niet in een grote groep. Dat is wel een meer beschermde situatie, maar het is toch ook minder vrij. We zullen wel eens ruzie krijgen maar dat is van te voren ingecalculeerd. Ik geloof dat wy goed op elkaar zijn inge steld, en dezelfde interesses heb ben. Dat is heel belangrijk", aldus Margriet. De route is nog niet zo n vast gege ven, maar in elk geval wordt er naar gestreefd om voor het einde van de winter in de buurt van Turkije te zijn aangeland. "Dan gaan we verder, richting India, en we gaan eventueel via Noord- Afrika terug. Misschien nemen we daar wel een vliegtuig terug" Fietsemakers zijn het niet. Louis en Margriet, maar ze denken het met beperkte technische kennis in geval van pech toch wel te red den. Louis: "Een band plakken en omleggen kunnen we wel. als er iets ernstigers gebeurt, moeten er onderdelen uit Nederland worden gestuurd. Pas wanneer je fiets gestolen wordt, is het echt vervelend. Dan kunnen we niet verder" In een aantal landen wordt volgens Louis en Margriet nogal raar te gen ongetrouwde vrouwen aan gekeken. Het Voorhoutse ste/" was tot voor kort ongetrouwd, maar heeft zich nu in verband met deze reis de huwelijkse staat laten aanmeten. Volgens Louis kunnen er grote moeilijkheiden komen, wanneer er bijvoorbeeld een ongeluk gebeurt met één van beiden. "Je hebt dan als partner wanneer je niet getrouwd bent. niets in te brengen", is zijn me ning. Van hun belevenissen zullen ze een dagboek bijhouden. Bovendien zijn er in Nederland een groot aantal vrienden en kenissen, die hun zaken regelen, en de corres pondentie bijhouden. "Het is heel belangrijk dat die dingen allemaal goed geregeld zijn", al dus Margriet. Ze geven heel wat op. Margriet en Louis, en kennelijk zitten ze aan de vooravond van hun vertrek toch wel een beetje met een vreemd gevoel in hun eigen huis Louis: "Ik heb nog steeds de nei ging om in onze tuin aan het werk te gaan. terwijl we het druk ge noeg hebben met voorbereiden" r Het Voorhoutse stel op hun i

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 25