HOEDJE AF VOOR AC1 Als Noordwijk het was geworden, hadden we niets kunnen zeggen.. ACV WINT ZATERDAGTITEL DOOR 2-1 WINST, MAAR: •>T> g e b a k vanw© o=üda m Karnemelk hele liter tijdelijk WSpQlWr^- m-mm iÊÊlMtïll 11 w/kw.w„, ütj. Voetbal op de t.v. WOENSDAG 7 JUNI 1978 SPORT PAGINA 19 HARDERWIJK - Het had allemaal verdacht veel weg van het aloude gezelschapsspelletjes 'hoedje- wip'. Een vorm van tijdverdrijf, waar normaliter kleuters zich onledig mee houden, maar dat nu, tijdens het allesbeslissende duel om de zaterdagtitel tussen ACV en Noord wijk werd bedre ven door de spelersdames van de kustploeg. Onder de bezielende leiding van ma Spaanderman, die zich als een kloek temidden van haar kuikens ophield, moedigden de met stro hoedjes, gepavoiseerd met rood zwarte linten, uitgedoste 'Noordwijk-girls' hun wederhelf ten hartstochtelijk aan. Aanvankelijk ging dat met het no dige zelfvertrouwen. Klonk het "vooruit Jaap" en "goed zo, Sjoerdje" op zijn minst overtui gend als het "ACV wordt kam pioen" van de Drentse suppor ters. De vroege ACV-treffer van Jan Schipper ("een mazzeltje, maar het was wel de afspraak om de bal met hoge centers tussen de laat ste man en de keeper te laten neerploffen, waardoor ook dat misverstand ontstond") werd in dat zelfbewuste sfeertje door de Noordwijk-dames dan ook als een incidentje afgedaan. Die zelfverzekerde stemming sloeg echter om, naarmate het spekta kelstuk vorderde en de zozeer gewenste gelijkmaker uitbleef. De hoedjes bleven dan nog wel fier op de fraai gecoiffeerde hoof den, maar steeds angstiger be gonnen de Noordwijkse spelers vrouwen zich af te vragen, waar die 1-1 dan toch wel bleef. Een vraag, die door hun levensge zellen niet beantwoordt zou wor den. Integendeel. Weliswaar had goalie Ab v.d. Niet met enkele fraaie reddingen zijn dure fout van voor de rust goed gemaakt, ook hij moest diep buiten voor een inzet van Jan Mennega. Een doelpunt, waar de Noordwijksen uit pure eerbied hun hoeden voor afnamen. Ma Spaanderman geloofde er op dat moment blijkbaar al helemaal niet meer in. De moeder van Cees en Albert verwijderde na die goal tenminste het rode lint van haar hoed, zodat het hoofddeksel slechts met een rouwrand bleef gesierd.... John van Dijk wist ech ter, tot groot ongenoegen van ACV-voorstopper Koeling, die plots oververhit raakte, met een ferme knal de hoop in de Noord- wijkse harten terug te brengen. Iets, wat door mevrouw Spaan derman treffend werd gesymbo liseerd. Even snel als het rode lint van haar hoed was verwijderd, werd het door haar ook weer aan gebracht... Opeens klonk daar weer het „voor uit Jaap", „kom op Sjoerdje" en „volhouden John" van voor rust. Óp het moment echter, dat de roep om nóg een Noordwijkse treffer het hardst klonk, trof John van Dijk het houtwerk. Waarna de Noordwijkse dames de hoe den opnieuw afnamen, de rode linten verwijderden en in rouw- stemming afdropen. Rouwstemming, die in nog sterker mate in de Noordwijk-kleedka- mer heerste. Ruud Bröring, nor maal een spraakwaterval was nu niet meer dan een drooggevallen verbale beek en Jan Willem Bo- gers zat al evenzeer verdwaasd voor zich uit te kijken. Hans Westgeest kon ook geruime tijd na afloop nog altijd niet gelo ven, dat zijn ploeg het kampioen schap had gemist. Ervoer de 2-1 nederlaag bijkans als een nacht merrie. „We hebben ACV soms maf gespeeld, zelfs een keer te gen de staander geschoten. Lig gen we er nu toch uit. Ongeloof lijk. Ik vraag me af, wat voor een ploeg ACV eigenlijk wel is. Het barst werkelijk van het geluk. Neem nou die Hoekman. Op de meest onwaarschijnlijke manie ren staat die vent de ballen uit zijn goal te grabbelen. Maar ach, aan de andere kant hebben we, met uitzondering van het eerste kwartier, véél te gejaagd gevoet bald. Daarom grepen wij ernaast. Ik ben nu genoodzaakt om vakantie te gaan nemen; ik had zaterdag liever gevoetbald" Wat na de 2-1 zege wel voor ACV is weggelegd. De Assenaren, die nu tegen provinciegenoót Hooge- veen mogen gaan strijden om de landstitel, kenden een kleedka merdeur verder hun geluk niet op. Topscorer Jan Mennega bij voorbeeld aarzelde niet om "dit kampioenschap het hoogtepunte uit mijn carrière" te noemen. "Het is er toch van gekomen, al had ik er zelf na die 4-4 van zater dag niet meer op gerekendju belde de puntspeler. "Ik heb er geen moment bij stilgestaan, dat er na deze wedstrijd nog weieens een feestje in het verschiet zou kunnen liggenDaarom heb ik ook geen snipperdag genomen. Ik ben nu benieuwd, in welke staat ik morgen op kantoor zal verschijnen" Vreugde en verdriet. Zoals zo vaak werden die begrippen geschei den door een tussenmuur, die twee kleedkamers scheidde. Terwijl Jan Schipper, naarmate de Asser feestvreugde aanzwol, zijn "mazzeldoelpunt" steeds mooier begon te vinden en zich nog méér kon verkneukélen over het feit, dat hij een kopbal van Jaap van Kesteren onbestraft ("Ik kreeg de bal tegen mijn hand. Had de scheidsrechter daarvoor een penalty gegeven, dan had ik niets te zeggen ge hand") met zijn "tien geboden", van de lijn had mogen halen, zat in het belendend vertrek Noord- wijk-doelman Ab v.d. Niet zielig in een hoekje. Werkelijk nie mand, die zich bekommerde over het lot van de sluitpost, die zich in hoge mate verantwoordelijk voelde voor de 2-1 nederlaag van ACV vierde langdurig en uitgebreid feest op het WOG-terrein in Harderwijk De invallers Jan Dijkstra e Anne Buitstra werden door de supporters in triomf rondgedragen. zijn ploeg. "Ik heb na de rust dan wel een paar reddingen verricht, maar die konden die blunder van voor rust niet meer goedmaken. Ik begrijp soms zelf niet, hoe het komt, dat ik zo'n bal laat gaan. Ik houd vaak de gekste ballen tegen, maar dan komt er weer zo'n lulli ge bal en dan ben je weer die flut- kee^ar. Nou vind ik trouwens wel, dat ik aan dat doelpunt niet alleen schuld had. Er waren twee verdedigers (Frans v.d. Veen en Cees Spaanderman red.) die normaal wel hun pantoffel onder zo'n bal zetten, maar nu niets de den. Ze lieten de knikker zomaar gaan en omdat ik een stapje naar voren was gegaan, stond ik prompt voor Jan-joker. Ik per soonlijk had liever door straf- schoppen verloren" "Ach, we" hebben nu toch bewezen, dat we met ACV wel het beste zaterdag voetbal spelen", aldus Ab Spaanderman, "alleen de paal heeft de gelijkmaker in de weg gestaan". Zodat Noordwijk slechts enkele centimeters van de 2 x 15 minuten verlenging en eventuele strafschoppen verwij derd bleef. Een wetenschap, waarbij je als Noordwijk-supporter bijna je hoed zoudt opeten GERARD VAN PUTTEN HARDERWIJK - De bal zelf leek te hebben besloten ACV als winnaar aan te wijzen. Overdreven gesteld zouden die Asser voetballers en Noordwijk ook in hun derde duel weer niet tot een beslissing zijn gekomen, als het speel tuig op eigen houtje niet zo vreemd met de belangen had "geschipperd". Negen minuten na het begin van de partij, deed AC V-libero Jan Schipper voor het eerst wat trai ner Koetsier zijn team had opge dragen: de bal van afstand neer laten ploffen tussen Noordwijks laatste man Cees Spaanderman en doelman Albert van der Niet. Oefen meester Koetsier had in dat gebied vorige week zaterdag al "een volslagen gebrek aan coör dinatie" geconstateerd en had zijn elf daar vooraf op gewezen. Koetsier, die na de morele ne derlaag van de thuiswedstrijd aanvankelijk in een fatalistische opwelling had gesteld dat "Noordwijk nu maar kampioen moest worden", had vlak voor het derde treffen de teugels weer aangehaald. "Leg 'm daar neer en we krijgen kansen", had hij geo rakeld in een weer heel wat opti mistischer stemming. Jan Schipper was de eerste die de woorden op waarheid wilde tes ten. Zijn trap van minstens zestig meter was eigenlijk lukraak, maar werd bijzonder doelgericht toen Cees Spaanderman en Frans van der Veen niet ingrepen en het leer eventjes een eigen leven lie ten leiden. De man achter hen had daarop niet gerekend en de bal stuitte over de hulpeloze Van der Niet heen in het doel, waar door de Noordwijk-doelman gis teravond op slag de eenzaamste figuur werd op het fraaie WOG- terrein in Harderwijk. Wel voorkwam hij nadien nog zeker drie, vier goals, maar de morele tik die met de dramatische 1-0 was uitgedeeld kon hij niet meer goedmaken. Ook Noordwijk als ploeg kwam die niet te boven. De Eelman-formatie deed er nog van alles aan, maar verloor tenslotte toch met 2-1. ACV werd daardoor de nieuwe zaterdagkampioen en gaat nu op 10 juni bij Hoogeveen de eerste wedstrijd om de Ne derlandse amateurstitel spelen. Noordwijk restte na één zwakke partij en twee attractieve slijtage slagen alleen de lof. De waarde ring kwam van de toeschouwers (ondanks de concurrentie van het WK en de grote afstand toch met zo'n 1500 man naar Harderwijk gekomen); de complimenten kwamen van Koetsier. "Noord wijk is de beste ploeg die we zijn tegengekomen in dit seizoen. Als die jongens de titel hadden ge pakt, hadden we ook niets te zeg gen gehad." Het waren dan ook slechts centime ters die Noordwijk van meer tref fers was afgebleven. In de jacht op de gelijkmakers werd de ploeg onder meer gestuit door de hand van Schipper; het standbeen en de vuisten van doelman Hoek man en de paal. Daartussendoor kreeg ook ACV een paar riante mogelijkheden bij massale uitbraken, waarvan Mennega er één benutte om 2-0 te scoren; daarna bleef de tomeloze Noordwijkse jacht steken op de 2-1 van Van Dijk en moest Albert van der Niet nog minstens drie treffers voorkomen met knap reddingswerk. Arme, arme Albert van der Niet. Al die goede acties konden die ene fout niet goedmaken en hij besef-. te dat het pijnlijkst van allemaal. Maar eigenlijk viel hem niets kwalijk te nemen; Van der Niet is nou. eenmaal geen keeper die dit soort beoordelingsfouten uit kan bannen. Gewoonlijk werden die wel gecompenseerd, voor zover dat nodig was, want hij was aan een goed seizoen bezig, voor zijn doen. Ditmaal had hij gewoon de pech dat zijn anders eveneens zwakke collega Hoekman in de wedstrijd groeide, of beter gezegd, in de wedstrijd kon groeien door de speelwijze van de opponent. Het zo goed begonnen Noordwijk, dat na die snelle achterstand knap was teruggekomen via de vleugels, zakte na een kwartiertje weg en verviel nadien in de oude fout. Net als bij de partner wer den alle ballen hoog het centrum ingejaagd, maar anders dan bij die tegenstander (die ene Menne ga in de punt van de aanval heeft lopen), kon dat niet tot succes leiden. Daarvoor waren een aantal oorza ken. Ten eerste stonden in het hart van de Asser-defensie de lange voorstopper Koeling, die mentaal dan wel volkomen over zijn toeren leek, maar toch veel ballen wegkopte en de gerouti neerde Schipper. Ten tweede kreeg Noordwijk door gehan teerde speelwijze zo weinig echte mogelijkheden dat Hoekman alle kans werd gegund zich "lekker" in te spelen. Aanvankelijk had hij daarbij nog de assistentie nodig van Schipper, die de bal op de doellijn onbe straft met de hand beroerde bij het wegwerken van een kopbal van Jaap van Kesteren, maar voor de rest kon hij het alleen wel af. Bij afstandsschoten van de zeer sterke Albert Spaanderman en Hans Westgeest bijvoorbeeld. Diep doordringen in de Asser verdediging kon Noordwijk zel den, omdat bij absentie van de geblesseerde Rob Suttorp de rechtervleugel doorlopend gene geerd werd en er bovendien maai weinig overleg door de patronen werd gemixt. Dat ook deze wedstrijd weer een dol en uiterst boeiend spektakel werd, lag ditmaal dan ook meer aan de nimmer aflatende inzet van de twee ploegen, dan aan de fraaie acties. Om elke meter grond werd fanatiek geknokt, in de goede zin van het woord (want arbiter Van Riel liet niet met zich spotten) en kon er aangevallen worden dan gebeurde dat niet voorzichtig maar massaal. Vijf, zes, zeven man renden naar voren als zich ook maar de geringste mogelijkheden daartoe aandien den; zeeën van ruimte achterla tend voor tegenstoten die dan ook onmiddellijk en onverbid delijk volgden. Een ongecompli ceerd spelletje, waarin opnieuw afgerekend kon worden met de in het competitieseizoen zo vaak ontmoette systeem-frustaties, maar ook een genadeloze uitput tingsslag aan het einde van een jaargang. Vooral de tweede helft stond weer bol van de sensatie. Na kansen voor Veneboer en Soumeru (waarbij V. de Niet ook al sterk redde), kwam in dezelfde minuut de fraaiste voor Kees Karstens. De middenvelder, die vooral de laatste paar wedstrijden ouder wets soepel draaide, dook op voor het doel om de enige echte vleugelaanval via Cees Spaan derman nota bene de laatste man, af te ronden. Omdat hij bang was dat hij iets te laat zou komen, durfde Karstens echter niet "vol" uit te halen, waardoor hij nog op het standbeen van doelman Hoekman aanstuurde. Even daarna besloot Mennega een dolle scrimmage voor het Noordwijk-doel (waarbij Van der Niet het duo Hooyer-Manders het scoren had belet) met 2-0. Die treffer van de 67ste minuut was het sein tot een langdurig slotof- fensief van Noordwijk. De ver dedigers Van Kesteren en Cees Spaanderman gingen nóg na drukkelijker naar de spitsposi- ties solliciteren en om hun lengte ADVERTENTIE Bröring in duel met Koeling, die vaak verhit raakte. lekker mondje dicht met STEENSTRAAT 47 - LEIDEN - TEL. 071-121608 uit te buiten werd vervolgens el ke, maar dan ook elke, bal hoog voor de pot gegooid. Een patroon dat spectaculair oog de, maar dat op het veld door an dere Noordwijk-spelers werd er varen als het tekenen van het ei gen vonnis. Door Bogers: "Als we met overleg via de lijnen waren blijven spelen, hadden we van zelf meer kansen gekregen, want de backs zijn hun zwakste men sen" - en door Bröring. De weer teruggekeerde spits kwam in dit speltype helemaal niet uit de verf en vond het "boerenkoolvoet- bal". Niettemin leidde het vijf minuten na de Noordwijk-treffer toch tot succes. Vleugelverdediger De Roo behandelde Jaap van Keste ren onreglementair in het straf schopgebied en Kees Karstens schakelde bij de indirecte vrije trap eindelijk eens John van Dijk in. Die vond fraai 2-1 en was even later zelfs dicht bij 2-2. Hij stuur de de bal echter naar de paal, na de enige fout van Hoekman, vol gens Koetsier "anders ook een zwakke doelman, maar nu heeft hij de wedstrijd voor ons gered." Dat ACV nog zo lang in de zenu wen moest blijven, lag dan ook niet aan hem, maar aan invaller Dijkstra, aan Hooyer en aan Manders die het alles-of-niets of fensief van Noordwijk onderbra ken met uitvallen die tot goals hadden moeten leiden. Van der Niet voorkwam die, maar bleef toch achter als de eenzaamste fi guur. Alleen omdat de bal één moment een eigen leven was gaan lei den PAUL DE TOMBE John van Dijk (rechts knielendzal daar Noordwijks 2-2 in de weg sticurt de bal naar het doel: de paal staan. ADVERTENTIE L Alleen voor Melkunie- of Menken Landbouw produkten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19