West-Duitsland voldoet aan verwachtingen Gijsbers nu snelste Nederlander op 400 meter ZWAKKE START WATERPOLOTEAM Briljante zege basketbalploeg op Israël114-98 STAND Toch cadeau voor jarige Björn Borg Argentina '78 MEXICO MET 6-0 VERSLAGEN Bataven-atleet loopt tijd van 46,2 seconden Meeste eremetaal voor zwemmers AZC PARIJS - Regen en de Ameri kaan Roscoe Tanner dreigden gisteren in Parijs het verjaar dagspartijtje van de Zweed Björn Borg te bederven. Uit eindelijk kreeg Borg, die 22 jaar werd, toch het cadeautje dat hij zich wenste: een plaats in de kwartfinales van het toernooi om de open Franse kampioenschappen. Voordat de partij tussen Borg en Tan ner werd gespeeld, had de re gen drie uur lang voor nood gedwongen rust op de banen van het Roland Garrostadion gezorgd. Het was voor Borg een geluk dat de eerste partij en, tussen Ramirez (Mex) en Pecci (Par) op de ene baan, en tussen Dibbs (Vs) en Fibak (Pol) op de andere baan, niet meer dan drie sets in beslag namen. Ramirez had alleen in de derde set moeilijkheden met zijn tegenstander. De elegante Mexicaan zegevier de pas met 9-7 in de tiebreak (6-2 6-2 7-6). Dibbs bleek duidelijk beter dan Fibak, die alleen in de tweede set goed partij kon bieden (6—3 7-5 6-1). Dibbs bleek duidelijk beter dan Fibak, die alleen in de tweede set goed partij kon bieden (6-3, 7-5, 6-1) Tanner slaagde er in tegen Borg drie service- doorbraken op zijn naam te brengen en dat is meer dan wie ook in Parijs presteerde. Bovendien greep Tanner twaalf games, vier meer dan de beste van zijn voorganger slachtoffers. Slechts zelden slaagde Tanner er in zijn normaal „dodelijke" eerste service in te krijgen, een ge voelige handicap voor de Amerikaan. In de derde set leek het nog alsof Borg zijn verjaardagscadeautje niet in ontvangst mocht nemen. Tussen de buien door hield Tanner de blonde Zweed goed bij en op 6-6 was een tie break noodzakelijk. Borg won deze „barrage" met 7-5 en de wedstrijd met 6-2 6^1 7-6. De laatste speler, die de kwart finales bereikte, was de Ita liaan Barazzutti. Hij gunde de Tsjech Birner slechts zes ga mes (6-1 6-4 6-1). De stand in groep twee is nu: 1. W.-Duitsland 2 1 1 0 3 6-0 2. Polen 2 110 3 1-0 3. Tunesië 2 10 12 3-2 4. Mexico 2 0 0 2 0 1-9 PAGINA 17 West-Duitsland, op drie plaatsen gewijzigd sinds het zwakke ope ningsduel tegen Polen, hoéfde niet eens groots te spelen om Mexico naar een fors verlies te spelen. De Mexicanen waren in het veld technisch niet slecht, hadden dan ook vaak de bal in bezit, maar miste in de buurt van het strafschopgebied precisie en stootkracht. Ze schoten wel veel, maar Maier had bij wijze van spreke net zo goed aan de kant kunnen gaan zitten West-Duitsland had wel stoot kracht. De Duitsers lieten de Mexicanen komen om via snelle counters toe te slaan. Dat lukte uitstekend, vooral in de eerste helft. Dieter Müller, voor Abramczik in de ploeg gekomen kogelde in de 14de minuut voor de eerste keer raak. Zijn schot was houdbaar, maar niet voor de te laat reagerende doelman Reyes. In de 29e minuut leidde Fischer met een hakje het tweede doelpunt in. Flohe centerde naar Hans Müller, die met zijn rech terbeen rustig kon scoren. Een fraai doelpunt was het derde van Rummenige in de 38ste minuut. De spits van Bayern bekroonde een fraaie solo met een even fraai doelpunt en een blessure van doelman Reyes die op een draagbaar werd afgevoerd. Zijn vervanger Moreno had pas één bal aangeraakt toen hij door Flore werd gepasseerd van 20 meter af stand. Kort daarvoor had de Syri sche scheidsrechter Bouzo twee gele kaarten uitgedeeld. De eer ste was voor Bonhof die op de voet van Sanchez was gaan staan, de tweede voor de Mexicaan Ayale, die wraak nam op Bonhof In de tweede helft speelde West- Duitsland aanmerkelijk minder goed en was er sprake van een Mexicaans offensief, tijdens welk bar slecht werd geschoten. In de slotfase zat er ineens weer preci sie in het spel van de titelverde diger. In de 71e minuut kogelde Rummenige opnieuw van af stand 5-0 in en nadat Flohe een kwartier voor tijd met een kogel beide palen had getroffen, kon hy er op slag van tijd toch nog 6-0 van maken. Een mooie beloning voor de beste Duitser AMSTERDAM De Neder landse basketbalploeg heeft zijn derde achtereenvolgende overwinning behaald in de strijd om de Decio Scuri Cup, de Europese beker voor lan denteams. Voor de tweede maal binnen één week moest het op de Europese ranglijst hoger geplaatste Israël zijn meerdere erkennen in de formatie van Tom Quinn. Een briljant spelend Nederland klopte Israël in Amsterdam met grote cijfers: 114-98. Het optreden van Nederland tegen Israël was een ware verademing in vergelijking met de interland tegen Italië twee weken geleden in Lei den (70-86). Zo spelend heeft Nederland een goede kans om, met de thuisduels tegen Turkije en Frankrijk en de re turn tegen Italië nog voor de boeg, bij de eerste twee te eindigen en zich zodoende te plaatsen voor het toernooi om de intercontinentale beker. Quinn bracht gisteravond Kees Akerboom zeer verrassend in de beginopstelling van zijn ploeg. Akerboom was echter zichzelf niet, van afstand en van dichtbij miste hij gevoel voor richting. Zijn rol werd daardoor teruggebracht tot die van nuttige wisselspeler. Schuchter Nederland startte erg schuchter te gen de fel op balbezit jagende Is raëli's. In moeilijke situaties werd op het schot van Akerboom vertrouwd en toen dat uitbleef duurde het enige tijd voordat ie mand gevonden was die de tradi tionele scorerol kon overnemen. Jimmy Woudstra en Al Faber na men de draad op en Israël raakte zijn door Yanay verkregen voor sprong snel kwijt (4-9,12-11). Uit de zóne verdediging kwamen beide teams tot razendsnelle breaks, waarin echter in de eerste helft vooral door Nederland veel balverlies werd geleden. Het betere spel van Nederland kon daardoor nauwelijks in cijfers worden uitgedrukt. Steeds weer was er een Israëli die met enkele welgemikte schoten de stand recht trok. Eerst was dat Kaplan (16-19) daarna de Israëlische stei Berkovitz (33-36). De Nederlan ders raakten gedeprimeerd, kon den niet profiteren van het mage re spel van de Israëlische a"n valsleider Barry Leibotwitz, en leken weg te vallen. Uitgerekend de zo miskende Kees Limmen tekende voor de definitieve doorbraak. Vlak voor rust gaf hij met enkele fraai bekroonde rus hes Oranje weer de leiding (45-38), waardoor Nederland met een voorsprong kon gaan rusten 60-51. Opmerkelijk De opmerkelijke rol van Limmen (volgend seizoen spelend voor NN Donar) werd na de hervatting overgenomen door het spelver delersduo Hagens-Dekker Geïnspireerd door de vierde fout en de daaruit voortvloeiende wis sel van Leibowitz (Marzel kwam erin) snelden de twee guards Is raël in razend tempo voorbij. Op dat moment kon alleen de jonge Pinhas Hozez (18 punten na rust) iets terugdoen: 67-53 69-63. Ver der kwam Israël niet. De tandem Hagens-Dekker voerde Neder land naar een beslissende 85-67 voorsprong. Het uitvallen van de excellerende Dekker (enkelbles sure) kon Israël niet meer baat ten. De afgang was daar. 114-98 Scores Nederland: Woudstra en Faber 20, Dekker 18, Zwiers 15, Limmen 14, Hagens 10, Israël: Kaplan 21, SAchwartz en Berko vitz 19, Hozez 118. HANS JACOBS Rummenige ziet zijn goede doorzetten beloondDuitsland komt op 3—0. De Mexicaanse doelman Reyes blesseerde zich .omdat hij te laat uitkwam Hij moest vervangen worden. CORDOBA - West-Duitsland heeft aan de ver wachtingen voldaan. Het zwakke Mexico, dat in de eerste wedstrijd de voetbalwereld had ver bijsterd door een nederlaag tegen Tunesië, werd met 6-0 verslagen. Bij rust was de stand 4-0. OSLO - De Nederlandse atletiek, die de laatste jaren alleen op pres taties van Jos Hermens, Gerard Tebroke en Ruud Wielart leek te drijven, heeft dit jaar een duide lijk opgaande lijn te pakken, Dat was ook gisteravond bij de eerste dag van de interlandwedstrijd tussen de heren- en damesploe- gen van Noorwegen en Neder land in het Bisletstadion in Oslo weer merkbaar. Nationale re cords zaten er op deze koele avond niet in, al mag Koen Gijs bers zich wel de snelste Neder lander op de 400 meter noemen De 20-jarige aankomende genie officier uit Leiden liep de 400 me ter in 46,2 en dat was de beste prestatie ooit door een Nederlan der op dit nummer gerealiseerd Koen Gijsbers mag zich echter geen officiéél nationaal record houder noemen omdat de inter nationale amateur atletiek fede ratie (IAAF) voorschrijft dat tij den op afstanden tot en met 400 meter electronisch opgenomen moeten worden. Zo'n installatie was in het Bisletstadion niet aanwezig. Daarom is Raymond Heerenveen die driejaar geleden in Pretoria 46,33 liep nog steeds nationaal recordhouder. Heeren veen werd gisteravond achter Gijsbers tweede in 46,7. Voor Koen Gijsbers, die vorig jaar tij dens de ontmoeting Noorwegen - Benelux in Oslo 47,5 liep was het weerzien in het Bisletstadion ui terst gelukkig. "Ik weet dat dit een snelle baan is met die twee lange rechte stukken. Alleen in het begin had ik wat problemen om op snelheid te komen omdat de bochten erg kort zijn". De Lei- denaar kwam, in de binnenbaan gestart, inderdaad wat traag op gang, maar toen hij de eerste bocht uit was had hij de twee No ren bij de 200 meterlijn al te pak ken en bij het ingaan van de tweede bocht kwam hij naast Heerenveen. Op het laatste rech te stuk verslapte hij geen mo ment. "Ik had gehoopt dit jaar op 46,5 uit te komen maar dit had ik toch nog niet verwacht" Koen Gijsbers was precies een seconde sneller dan zijn beste seizoen prestatie. Wanneer hij binnen kort echte tegenstand ontmoet, lijkt een duik onder de 46 secon den lang niet denkbeeldig. Na de eerste dag van de wedstrijd staan Nederland en Noorwegen gelijk: 95-95. Het verlies dat de heren leden (61-45) werd precies gecompenseerd door de dames. Niet alleen Koen Gijsbers zorgde voor een goede prestatie. Els Va der, het felle Zeeuwse sprintster- tje, liep voor de tweede maal in dit seizoen de 100 meter in 11,5 seconden en door de 11,8 van Elly Henzen werd dit nummer zelfs een dubbele Nederlandse over winning. Later op de avond zorg de het tweetal aangevuld met Tilly Verhoef en de nog geen jaar atletiekende Martha Derby voor een eerste plaats op de 4 x 100 meter in 45,3 seconden. Wanneer het viertal de komende maanden de wisseltechniek nog wat bij schaaft moet het van de Olympi sche Spelen van Mexico dateren de Nederlandse record (43,4) op de Europese titelstrijd in Praag eind augustus verbeterd kunnen worden. Joost Borm en de Stompwijker Wi- bo Lelieveld, de jonge lichting op de middenafstand, zorgden voor uitstekende tijden op de 1500 me ter. De 3.40.6 van Joo^; Borm (tweede) en de 3.40.7 van Bataaf Wibo Lelieveld (derde) bet-eken- de voor beiden een persoonlijk beste prestatie. Het passeren van de grens van 3.40.0 meter moet hen in de komende weken niet al te veel problemen opleveren. Koen Gijsbers: Wel gehoopt niet verwacht Ruud Wielart, afgelopen zondag in Turijn goed voor nieuw natio naal record hoogspringen van 2,27 meter, arriveerde pas kort voor de wedstrijd in Oslo, op 2,22 meter sprong hij de lat driemaal af, maar hij werd dankzij het feit dat hij de 2,16 meter in zijn eerste poging had genomen, toch win naar. lokken tot een zware overtreding waarop uitsluiting van 35 secon den staat. Voordat de ploeg van de coach Trumbic zich in de laat ste periode deze mogelijkheden realiseerde en zijn evenwicht hervond, was de ontmoeting al beslist: 3-7. Enig concentratieverlies aan Zuid- europese zijde voorkwam een cijfers. De laatste vijf minuten leverde zowaar een voordelige marge voor Neder land op: 3-2, waarbij een gave af standstreffer van Eddy van Es (het enige "normale" doelpunt). Het kon geen afbreuk doen aan het zeer matige spel in de vooraf gaande fases, laat staan dat het de Spanjaarden verontrustte. ALPHEN AAN DEN RIJN - Tradi tiegetrouw begonnen de zwem- kampioenschappen van de kring Gouwe Rijnstreek gisteravond met de lange afstanden. Strijdto neel was het Alphense zwembad De Hoorn, dat niet als bijzonder snel bekend staat, maar waar nu toch een aantal goede prestaties geleverd werden. De "thuisclub" AZC veroverde het meeste ere metaal. Tot een uitstekende ver richting kwam Sander Verheul (AZC) die met overmacht de 400 m. vrij voor jongens onder tien won (tijd: 5.25.8). Zijn clubgenoot Jimmy Lassooy lag weliswaar een fors stuk achter, maar diens tijd van 5.38.5 was toch ook lang niet slecht. Ook in de onder twaalf groepen waren het de jeugdige AZC'ers die de aan dacht trokken, en dan vooral Erik Rieken, die op de 800 m. een pri ma 10.21.3 liet afdrukken. Bij de ouderen was Edward Maasdijk goed op dreef. Zonder enige con currentie kwam hij op de 1500 m. tot een alleszins redelijke 17.18.8. Helma v. Brakel (AZC) maakte bij de meisjes onder zestien op de 800 m. eveneens een goede tijd, maar zij had het voordeel dat haar clubgenote Wilma Cok (de snel ste in de categorie boven zestien) behoorlijk partij kon geven. FLORENCE - De komst van Tonny Buunk heeft het Nederlands wa- terpolo-team gisteren in zijn eer ste wedstrijd van het zeslanden- toernooi in Florence niet kunnen inspireren. Tegen uitgerekend de zwakste en bepaald niet impone rende tegenstander Spanje werd met 9-6 verloren. Een nederlaag die in de tweede en derde periode gestalte kreeg. Een falend Ne derlands-team werd in die fase door een opeenstapeling van in dividuele fouten op onoverbrug bare achterstand gespeeld. Voor het handjevol toeschouwers startte de equipe van Trumbic in het fraaie Piscina Goltosi, gele gen in een van de buitenwijken van florence, hoopvol. De basis formatie Misdorp, Buunk, Ke- man, Van Es, Middendorp Van Mill en Blikslager hield in de eer ste periode gelijke tred met de Spaanse formatie: 2-2. In de daaropvolgende twee voortzet tingen volgde de ineenstorting. De beweeglijkheid en grotere zwemsnelheid van de Spanjaar den culmineerde aan Nederland se zijde in een uitgebreid scala aan individuele fouten, die door medespelers ruw gecorrigeerd werden. Zeven van de negen Spaanse doel punten ontstonden daardoor uit situaties dat Spanje, dat de Olympische formatie van 1976 vrijwel in takt hield, een nume rieke meerderheid bezat. Deels door een gebrek aan ervaring deels door volledig onbegrip voor eikaars handelswijze verviel de oranje equipe, de raadgevingen van coach Trumbic langs de kant (hij wisselde veelvuldig) en aan voerder Buunk in het water ten spijt, in een plichtmatig aan doende, systeemloze speelwijze. Een kolfje naar Spaanse handen, die zich uitleefden in een doel puntrijk combinatie-spelletje. De steriele Nederlandse aanval werd totaal aan banden gelegd. Drie-, vier, zes-meter sprintjes worden minimaal verlangd om de tegen stander te verschalken, of uit te

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17