Argentinië: wel 'over', maar nog niet tevreden Buitenlanders woest op 'grapjas' Happel TUNESIE BRENGT POLEN AAN RAND VAN AFGROND (Marts gaf geen „pep" aan Johnston Aanvallend Italië naar volgende ronde Rome na triomf 'een gekkenhuis' WOENSDAG 7 JUNI 1978 SPORT PAGINA 15 ROME - De overwinning van Italië in de eindronden van het toer nooi om het wereldkampioenschap in Argentinië op Hongarije en de zekerheid van verdere deelneming aan het toernooi werd gisteravond in Rome uitbundig gevierd, maar had ook een drama tot gevolg. Een auto, volgeladen met jeugdige voetbalfans sloeg plotseling om. Daarbij vielen drie ernstig gewonden, en een dode. De oude binnenstad van Rome was een grote opeenhoping van duizenden voetbalenthousiastelingen met vlaggen en veel ka- baalmateriaal. Er deden zich verschillende ongelukken voor. Een Amerikaanse toerist omschreef de toestand als „gekkenhuis". WEST BROMWICH - De club arts van West Bromwich Albion heeft Willie Johnston geen sti mulerende middelen mee naar Argentinië gegeven. Dit ver klaarde het bestuur van de En gelse club waarbij Johnston speelt gisteren na een urenlange bespreking. De spelers bij West Bromwich krijgen wel eens een onschuldi ge vitaminepreparaat als ze zich lusteloos en kwakkelig voelen, zo zei het bestuur, maar het gaat hier om een middel dat tot voor kort zonder recept bij de drogist te krijgen was. Voor Willie Johnston weer terug is uit Argentiniëwaar hij wegens het gebruik van stimulantia werd weggestuurd, wil het bestuur geen verdere mededelingen doen. Johnston had beweerd voor de wedstrijd Schotland - Peru twee pillen ingenomen te heb ben, die hij van zijn clubarts had meegekregen. Naar zijn zeggen wordt dat soort pillen ook door andere Britse spelers gebruikt. MAR DEL PLATA - De droom van Hongarije is voorbij. Na de twee de nederlaag voor groep één van de eindronde om het wereld kampioenschap, gisteravond in Mar del Plata tegen Italië (1-3), moeten de Hongaren zich schik ken in een ondergeschikte rol. De Oosteuropeanen hebben zich niet voor hun blamerende optre den in het eerste duel, dat vrijdag met 1-2 van Argentinië werd verloren, kunnen revancheren. Voor Italië betekende de zege een bevestiging van de goede vorm, die eerder tegen Frankrijk (2—1) werd getoond en een forse stap voorwaarts in de richting van kwalificatie voor de tweede ron de. De in het wit spelende Hongaren hadden zich tevoren veel voorge nomen. Zij wilden de slechte in druk van de wedstrijd tegen de Argentijnen, toen in de slotfase Toeroscik en Nyilasi uit het veld werden gestuurd, niet alleen wegnemen, maar ook de laatste kans op verder leven in dit toer nooi benutten. In de eerste 20 mi nuten deden de Hongaren het voor de ruim 30.000 toeschou wers zeker niet slecht. De aan- valsacties van de Italianen wer den op tijd afgebroken, zo dat doelman Meszaros van Vasas Boedapest aanvankelijk vrijwel werkeloos bleef. Bovendien wa ren de Hongaarse aanvallen niet zonder gevaar. De beste kans kreeg Nagy in de 14de minuut. Hij omspeelde vier Italianen, maar schoot juist over het door Zoff verdedigde doel. Zes minu ten later trof Csapo het zijnet. Verder lieten de Italianen, constant begeleid door drummers op de tribunes, het niet komen. Zij hadden de waarschuwing begre pen. Ineens namen zij het initia tief. In de 21ste minuut schoot Bettega tegen de onderkant van de lat. Dit zou hij later in de wed strijd nog twee keer herhalen. Van dat moment sloop de onze kerheid in de Hongaarse defen sie, die trainer Lajos Baroti ver geleken met de wedstrijd tegen Argentinië op twee plaatsen had gewijzigd. In de 34ste minuut moest Meszaros zwichten. Hij kon een schot van Tardelli slechts afweren. Rossi liet zich die kans niet ontgaan (1-0). Bin nen twee minuten was de score verdubbeld. Bettega slalomde door de Hongaarse verdediging en had ditmaal geen pech (2-0). Deze klap kwamen de Hongaren niet meer te boven. In de tweede helft was Italië heer en meester. De Hongaren geloofden er niet meer in en vonden boven dien geen antwoord op de koele, professionele speelwijze van de Italianen. In deze vorm moet Ita lië een gevaar betekenen voor elk deelnemend land in Argentinië. Een kwartier na de pauze maakte Benetti, die doorgaans geroemd Bettega gaat. nadat hij de bal met de arm heeft meegenomen, scoren. De Hongaarse doelman is kansloos, Italië leidt met 2-V. wordt om zijn defensie kwalitei ten, met een enorm schot van bui ten het strafschopgebied er 3-0 van. Vijf minuten later schoot Bettega weer eens op de lat, het geen hij in de 55ste minuut overi gens ook had gedaan. Rossi kopte de terugspringende bal rakelings over. Met nog negen minuten te spelen kon Hongarije de eer red den toen Csapo binnen het straf schopgebied ten val was ge bracht. De in de rust ingevallen Andras Toth gaf Zoff het nakij ken (3-1). BUENOS AIRES - Argentinië kreeg zijn plaats bij de laatste acht van het toernooi om de we reldbeker. Maar de aanhang van de blauwwitten heeft moeten sidderen In een eerder enerveren de, dan mooie wedstrijd werd gisteravond voor 75.000 toeschouwers in het River Plate stadion van Buenos Aires in de tweede ontmoeting voor de eerste eindronde Frankrijk met 2-1 versla gen. Onder toeziend oog van Jan Zwartkruis houden Suurbier t achtergrond de besneeuwde toppen van de Andes. Willy van de Kerkhof een balletje op. Op de MENDOZA - Furieus waren ze al die buitenlanders. De Argentij nen, Brazilianen en Peruanen. Ze voelden zich in de maling geno men. De naam van Happel ging over de tong. Met tientallen wa ren ze in auto's naar Portrerillos gegaan. Ernst Happel zou een dag voor de belangrijke wedstrijd te gen Peru zijn laatste persinstuif geven. Nee, spelers zou men niet te zien krijgen. Het hotel bleef potdicht, maar in. een klein stulpje, dat de naam ho tel droeg, doch verder eerder leek op een uit zijn krachten gegroeid krot, wilde de interim-bonds- coach van de KNVB wel ant woord geven op de vragen die met name bij de buitenlandse pers nog leefden. De teleurstel ling was groot, want Ernst Hap pel omzeilde op zijn eigen myste rieuze manier ieder concreet antwoord. Een Braziliaan tot Happel: "Gaat u enige spelers van Peru een speciale bewaking geven?". Antwoord: "We hebben een aantal politieagenten met honden gehuurd die daar voor moeten zorgen. Een Argentijn: "Wat is dit Nederlands elftal zon der Johan Cruijff?". Happel: "Ik denk dat we sterker zijn". Brie send en zeer teleurgesteld ver trok de meute uit Portrerillos. Kort daarna was Happel weer zich zelf en zei hij: "Wat kan ik an ders? Ik weet dat die Calderon op mijn opstelling wacht. Laat ze maar in het ongewisse. Alles hier in Zuid-Amerika klit bij elkaar. Brazilianen, Argentijnen en Pe ruanen: ze zien niets liever dan dat wij in de eerste ronde uitge schakeld worden. Natuurlijk was dit allemaal gespeeld. In Oosten rijk had ik me ook al teveel laten Argentina '78 ontvallen. Ze zien wel wie er morgen op het veld verschijnen" Wie dat dan zullen zijn is een dag voor de sleutelwedstrijd tegen Peru nog niet bekend. Happel kampt met drie geblesseerde spelers. René van de Kerkhof, die gisteren licht had getraind is weer aan de beterende hand, zo zelfs dat dokter Kessel gelooft dat Van de Kerkhof psychisch in staat zal zijn om te voetballen. "Ik kan niet in zijn bovenkamer kij ken", meende Kessel, "maar ten opzichte van maandag is er veel veranderd. Hij mag zelf beslissen, dat wel". Echter ook Johan Neeskens en Wim Rijsbergen zijn niet fit. Neeskens heeft een kou in zijn nek opgelopen. De spieren zijn gevoelig. Met de blessure van Wim Rijsbergen valt het mee. Nog altijd heeft hij last van zijn enkel. Maar dokter Kessel ziet voor dit duo geen enkel probleem. Happel ziet die overigens wel. Vier jaar geleden was Michels de man die Nederland in de finale bracht. Van Happel wordt dit keer ver wacht dat Oranje, evenals toen, ver zal eindigen. "Daar rekent men op, dat voel ik", zegt hij. "Toch wens ik die periode niet met deze te vergelijken. Toen was er nog een Cruijff, een speler die in en buiten het veld een leider was. Die leider hebben we niet hier. Wat zich in dat eerste kwar tier tegen Iran in onze verdedi- Opstelling Doel: Jongbloed (8), Achten Suurbier (20), Rijsbergen (17), Krol (5) en Poortvliet (2), Midden: Willy van de Kerkhof (11), Neeskens (13), Jansen (6) en Haan (9), Voor René van de Kerkhof (10) en Rensenbrink (12). Peru: Doel: Quiroga (21), Achten Duarte (2), Manso (3), Chumpitaz (4) en Diaz (5), Midden: Velasquez (6), Cueto (8) en Cubillas (10), Voon Munante (7), Sotil (20) en Oblitas (11). Scheidsrechter is Adolf Prokop uit West-Duitsland. ging heeft afgespeeld Cruijff niet gebeurd. Die had zelf ingegrepen". "Ik had Cruijff al leen al daarom er graag bij gehad, hij kan improviseren en is tac tisch erg sterk. Het idee die men van mij heeft is onjuist. Ik houd best van praten met spelers over de tactiek, maar ik heb de eind beslissing. Ik houd niet van een gescheiden verantwoordelijk heid" Het was vooralsnog onvoldoende. Door dit resultaat bereikten Italië en Argentinië de volgende ronde. Geheel tevreden is het gastland echter nog niet. Want, na twee ont moetingen bezet Italië door een be ter doelsaldo de eerste plaats in groep één. Dat houdt in dat de Ar gentijnen zaterdag in hun derde wedstrijd het zo gevreesde Italië zullen moeten verslaan. Immers, het land dat zich als eerste plaatst in deze groep speelt verder zijn wed strijden in het monumentale sta dion van de hoofdstad, dat zo'n kleine 80.000 aanhangers kan her bergen De ploeg die als tweede ge klasseerd staat moet uitwijken naar Rosario. En daar is de capaciteit van het station maar de helft van die van de sportarena van Buenos Aires. Het was een verdiende zege, maar stellig ook een gelukkige, waarbij Frankrijk het fortuin niet aan zijn zijde heeft gehad. Argentinië kreeg voorts de steun van de zeker niet imponerende Zwitserse scheids rechter Jean Dubach die zelfs een belangrijke invloed op de uitslag van de wedstrijd had. In het zicht van het rustsignaal, toen er nog niet gescoord was, ken de hij na veel aarzeling een straf schop toe waaruit Daniel Passarella zijn ploeg de leiding gaf. Bij een Argentijnse aanval waren Daniel Houseman en de forse zwar te verdediger Marius Tresor in duel. Dubach stond in een goede positie, niet ver van de plaats waar de bal was. Plotseling liep hij naar grens rechter Winsemann toe, die zeker een kleine veertig meter van de plaats van de handeling verwijderd was. Pas na advies van de weinig ervaren Canadees liep de Zwitser tot schrik van al wat Frans was in het stadion naar de witte stip. Het kostte Passarella weinig moei te voor grote vreugde op de tribu nes te zorgen. Zichzelf Maar Frankrijk had de nederlaag toch ook aan zichzelf te wijten. Bij een inmiddels gelijke stand, hal verwege de tweede helft, kreeg Di- dier Six een kans zoals die maar in dromen voorkomen. De voorzet van rechts bereikte hem terwijl hij volkomen vrij stond. Hij kreeg zelfs alle gelegenheid de bal onder con trole te brengen. Op de lijn was Ubaldo Fillol eigenlijk al een gesla gen doelman. En onder die ideale omstandigheden schoof de man van Lens de bal juist aan de buiten kant van de paal. Het gebeurde, na dat Michel Platini met de gelijkma kende 1-1 de strijd weer helemaal open had gemaakt. Het noodlot keerde zich echter te gen Frankrijk. Doelman Bertrand Demanes, was bij een hoge inzet te gen de paal gebotst en moest van het veld worden gedragen. Domi nique Baretelli had zijn plaats in genomen. Deze invaller-doelman was kans loos op een afstandsschot v Luque een twintigtal minuten voor het eindsignaal weer voor grote vreugde op de tribunes zorgde (2-1). Toch kreeg Menotti nog problemen die hem noodlottig hadden kunnen worden. Hij had zijn beide wissels al doorgevoerd. In de slotfase waarin Frankrijk wanhopig aan drong, moest ook Luque wegens een blessure het veld verlaten. De Fransen waren door middenvel ders Bathenay, die een combinatie met Battison opzette, nog wel ge vaarlijk. De gelijkmaker, die Frankrijk overigens naar alle waar schijnlijkheid geen ronde verder zou hebben gebracht bleef echter uit. ROSARIO - Het nederige Tunesi sche elftal heeft Polen, dat viei jaar geleden brons won, gister avond in Rosario aan de rand van de afgrond gebracht. Met de grootste moeite wisten de Polen uiteindelijk met 1-0 te zegevie ren, waardoor de kansen op plaatsing voor de tweede ronde levend bleven. Vooral in de slot fase drongen de Tunesiërs sterk aan. De Noordafrikanen kregen scoringskansen en waren bijzon der dicht bij de gelijkmaker, bepaald superieur. Met name de Oosteuropese defensie sloot niet goed bij de snelle tegenstoten van de Tunesiërs. Polen was over het geheel genomen wel wat meer in de aanval (getuige ook de hoek- schopvei^houding van zeven te gen twee), maar sprong slordig met de mogelijkheden om. Toen Szarmach dan een keer wel scoorde, werd het doelpunt we gens buitenspel afgekeurd. De Tunesische doelman Naili ont popte zich als een uitstekend vakman. Twee minuten voor rust had hij echter geen verweer tegen een inzet van de kalende Lato. De Pool kreeg overigens pas zijn schietkans na een afschuwelijke misser van Jebali (1-0). In de tweede helft leek Polen dan uiteindelijk Tunesië in een wur gende greep te krijgen. Maar aan voerder Deyna faalde voor open doel en ook Lato verprutste een kans. In de slotfase kregen de Afrikanen weer moed. Onver vaard gingen zij in de aanval en wisten zowaar Polen in de verde diging te drukken. De luide aan moediging van het publiek, dat tevoren door de Tunesiërs was onthaald op bloemen, zorgden voor extra inspiratie. Het geluk had echter de zijde van Polen ge kozen. Tot groot verdriet van TXi- nesië, dat de wanhoop nabij was toen aanvoerder Lahzami kort voor tijd buiten bereik van To- maszewski tegen de onderkant van de lat schoot. Ook Gommidh, Dhiab en Gasmi misten net dat beetje fortuin om de gelijkmaker te kunnen aantekenen. Zelden zorgde een eindsignaal voor zul ke opgeluchte gezichten als dit maal bij de Polen. De stand in groep 1 is na twee wedstrijddagen: 1. Italië 2 2 0 0 4 5-2 2. Argent 2 2 0 0 4 4-2 3. Frankrijk 2 0 0 2 0 2-4 4. Hongarije 2 0 0 2 0 2-5 VOETBAL - Ralf Edström, de voormalige PSV-er en één van de sterren van het Zweedse natio nale team, heeft gisteren in Bue nos Aires ontkend een aanbod van de New York Cosmos ont vangen te hebben.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15