Onderzoek naar politiemethoden in Zuid-Afrika Croma bakt en braadt beter Verboden voor gehandicapten Lezers schrijven U kunt er meer aan doen dan u denkt U weet dat bakken en braden van vlees iets is waar u zorg aan besteedt. Gelukkig maar dat er al jaren een speciaal produkt voor is. En dat blijft zo. Croma maakt ook het gewoonste vlees tot een feest, heerlijk bruin, met een kostelijke jus. Zo'n speciaal produkt wilt u natuurlijk niet missen. SIRE WOENSDAG 7 JUNI 1978 OUDENDIJK - In de afgelopen warme dagen is op diverse plaatsen in Nederland, zoals op de foto in het N'uordhollandse Oudendijk, hel gedroog de gras versneld binnengehaald DURBAN (Reuter) - Het Zuidafrikaanse hooggerechtshof heeft gisteren een onderzoek gelast naar de methoden die de politie volgt bij het verhoor van zwarten die op grond van de wet tegen het terrorisme zijn opgepakt. Minister van justitie James Krugei zal op last van het hof in elk geval uiterlijk 3 juli redenen moeten opgeven waarom niet zou moeten worden ingegaan op het verzoek van de vader van de 26-jarige zwarte Ernest Sabelo Ngobese om een rechter tot zijn zoon toe te laten om hem onder ede te laten horen en hem door een door de staat aan te wijzen arts grondig medisch te laten onderzoeken Dit omdat zijn vader de beschuldi ging heeft geuit dat zijn zoon, die in december krachtens artikel zes van de wet gevangen werd gezet en op grond daarvan voor onbe paalde tijd zonder enige vorm van proces elk contact met de buitenwereld kan worden ont zegd, in een ziekenhuis in Dur ban in een hevig gevecht gewik keld zou zijn geraakt, terwijl hij daar zou zijn gebracht na te zijn aangevallen door leden van de veiligheidspolitie Een vrouw, die in het ziekenhuis werkt, Gra ce Basi, verklaarde voor het hof Ngobese te hebben zien vechten met twee gewapende blanken, terwijl een arts een naald in zijn handen hield "alsof hij de patiënt bloed zou willen afnemen". Toen zij naderhand het bewuste ver trek was binnengekomen lag Ngobese met zijn gezicht op de grond en was er volgens haar verklaring "bloed op de grond bij zijn hoofd en gezicht" Vader Ngobese verklaarde tegen over het hof, dat. toen hij zijn zoon in het ziekenhuis bezocht, diens gezicht was opgezwollen onder de ogen, rond de mond en onder de kin. 'Hij vertoonde geen enkel teken van opwinding of vreugde, maar staarde alleen maar naar mij tot dat ik tegen hem sprak. Zijn hoofd bewoog hij nauwelijks en hij sprak, toen hij dit begon te doen, met zo'n zwakke stem, dat ik over hem heen moest buigen om hem goed te kunnen ver staan", aldus de vader van Ngo bese ''Spreken scheen hem erg moeilijk te vallen en pijn te veroorzaken, te oordelen naar de trekkingen over zijn gezicht", zo luidde zijn verklaring. Kosters Reaktie naar aanleiding publica tie "Vijftig man voor één Koster* L. D. 3-6 Met gemengde gevoelens heb ik j.l. zaterdag in het Leidsch Dagblad gelezen dat de Geref. Kerk van Noordwijk na de op handen zijn- GENÈVE (AFP) - De Zwitserse politieman Rodolphe Heusler die in maart van dit jaar aan de Frans- Zwitserse grens werd doodge schoten, is niet het slachtoffer van terroristen geworden, maar is per abuis doodgeschoten door een collega. De schuldige, agent André Rychen. die op 2 maart met korporaal Heusler een opdracht vervulde in een afgelegen woning, heeft te gen de rechter-commissaris ge zegd dat hij op zeker ogenblik schoot op een schaduw, nadat hij schoten had gehoord. Hij heeft ook verteld daarna twee anonieme brieven te hebben ge schreven om de politie te doen geloven dat de dood van Heusler het werk van terroristen was. de pensionering van een van haar kosters, deze functie niet meer door een beroepskracht zal laten vervullen. Men hoopt een respec tabel aantal vrijwilligers (niet minder dan vijftig) te kunnen aantrekken, die in 't vervolg de arbeid van één man gaan verrich ten. Het is mij niet bekend welke be weegredenen ertoe geleid heb ben om aan een dergelijk om vangrijkexperiment te beginnen Als ingewijde heb ik persoonlijk grote twijfels aan het welslagen hiervan. Ik kan mij namelijk maar moeilijk voorstellen, dat niet minder dan vijftig mensen staan te trappelen van ongeduld deze niet te onderschatten taak over te nemen. Zo ze er wel zou den zijn, zou mijns inziens te recht de vraag gesteld kunnen worden of deze mensen hun kerk niet op een andere wijze zouden kunnen dienen. In dit verband denk ik bijv. aan de steeds min der wordende bereidheid en am bitie de kerk in een van de amb ten te dienen, een probleem waarmee vrijwel elke kerk te kampen heeft Voorts zou ik willen wijzen op het grote probleem van de werke loosheid waarmee wij dagelijks geconfronteerd worden. In het onderhavige geval werkt de Ge ref. Kerk van Noord wij er aan mee, een kostbare volwaardige arbeidsplaats verloren te laten gaan. Ik acht dit een zeer kwalijke zaak, zowel onwaardig als onge loofwaardig voor een kerk, die toch ook een voorbeeld dient te zijn op alle terreinen van ons maatschappelijk bestel. Uit het sociaal-politieke progam van het C.N.V. citeer ik de vol gende passage: "Een ernstig te kort aan werkgelegenheid ont wricht het leven van tienduizen den werklozen en hun gezinnen De tienduizenden werkelozen mogen dan ook van de Neder landse bevolking (en de Kerk?) de uiterste inspanning vragen om zoveel mogelijk werkgelegen heid te scheppen en te behou den" Ik hoop van harte, dat ge ref. Noordwijk het experiment achterwege laat en gewoon weer een koster beneemt. En dat bij voorkeur iemand die al geruime tijd geen werk heeft. Dat zou een brokje praktisch evangelie zijn' P. v. Diggelen Lid hoofdbestuur Prot.Chr. vereniging van Kosters Bloemistenlaan 45 a Leiden Zaak - Ter Schegget. Onder redactie van de hervormde theologen K. H. Kroon en R Zuurmond is bij "De Popu lier" te Amsterdam (020-254438) een zwartboek verschenen waarin een zicht wordt gegeven va strijd sinds 1976 over de be noeming van een opvolgei van prof. dr. K. Strijd als hoogleraar theologie, tevens kerkelijk (hervormd) hoogle raar aan de Universiteit van Amsterdam. Kandidaat van de universiteit hiervoor is de hervormde theoloog G. H. ter Schegget te Doorn, maar de commissie "theologisch we tenschappelijk onderwijs" van de Hervormde Kerk maakt bezwaar tegen zijn be noeming. Volgens het zwart boek omdat Ter Schegget niet kundig genoeg zou zijn en omdat hij politiek te links is. Het boek gaat op beide bezwa ren breedvoerig in. Volgens, de samenstellers (onder wie de Leidse studenten predi kanten K. Bouhuijs en J. A. Eekhof) bezit Ter Schegget alle wetenschappelijke kwali teiten voor de functie. En wat betreft zijn linksheid merkt het op dat alle theologen hun vak onder een of andere filo sofische wereldbeschouwing hebben bedreven. De bedoeling van het zwart boek is, de hervormde syno de. die volgende week bij eenkomt en uiteindelijk ver antwoordelijk is voor een be noeming. uitvoerige informa tie te verschaffen. "Laten zij die bezwaren hebben tegen Ter Schegget die open en eer lijk uitspreken", aldus het voorwoord. "Dan kan Ter Schegget (die al meermalen bij benoemingen is gepas seerd) zich ook openlijk en eerlijk verdedigen. Een open behandeltling in de synode is de enige behoorlijke oplos sing" Beroepingn Hervormde Kerk: beroepen te Beverwijk J. A. van Leeu wen Steggerda (Fr.), te Ter- heijde (ZH) R. Dijkmeijer Putten, te Goes H. S. Buunk Domburg, te Ede W. Ver boom Waddinxveen, bedankt voor Werkendam J. den Hoed Sliedrecht, voor Oude Tonge J. Smit Hilversum, voor Am sterdam-Sloten C. J. Amesz Capelle aan de IJssel, voor Rhoon J. Pronk Marken, voor IJsselmuiden W. Verboom Waddinxveen, voor Zwyn- drecht H. C van Itterzon Gouda, aangenomen naar Cu rasao (Verenigde Protestant se Gemeente) R. van Buiren Middelharnis, naar Haren (Gr.), Joh. van Beek Ensche de, naar Grouw R. Kuijien- burg Bergharen (streekge- meente "Maas en Waal"), naar Apeldoorn T. J. de Heer Ak- krum, de benoeming tot godsdienstleraar te Ooster beek H. A. Denkers Metsla- Geref. Kerken: beroepen te Werkendam M. C. Kersten Scheveningen, te 't Harde W van der Kooij Sint Janskloos ter, te Velp (voor zendings- dienst op Java) A. Schiebaan Veldhoven. aangenomen naar Curasao G. H Renting Vollenhove, bedankt voor Sassenheim A. Kruyswijk Enschede Gelukkig dat er Croma is 't staat in de krant iedere dag weer Eén miljoen Nederlanders leven in een wereld vol obstakels: stoeptreden, draaideuren, opstapjes... U kunt helpen obstakels te voorkomen of uit de weg te ruimen voor mensen in rolstoelen of rpet krukken, voor mensen die slecht zien of slecht horen. Laat uw invloed gelden in uw vereniging, op de school van uw kinderen in uw werkkring, overal waar de bewegings vrijheid van één miljoen landgenoten wordt belemmerd. Wat kunt u doen? En hoe? Voor meer informatie: A.V.O. Nederland Vereniging van arbeids- en welzijnszorg voor mindervaliden, Bos en Lommerplantsoen, Amsterdam, tel. 020 872401.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13