WAT MOET Computer leest voor Straling van microgolf- apparatuur onderschat Goede raad gebaseerd op droeve ervaringen Auto-ongeluk tijdens vaka Zonne- energie Tijdelijke all-risk verzekering Wat gaat er door je heen, als je met je hele gezin in de auto ont spannen toerend door de Spaanse bergen'tussen Bilbao en San tander merkt dat je onweerstaanbaar naar de verkeerde weg helft glijdt, en de remmen 't gewoon niet doen? Wat denk je, als op datzelfde moment een tegenligger nadert die niet meer kan uitwijken en regelrecht op je afrijdt? Ik herinner me alleen nog die fatale seconde waarop onze auto's zich fron taal in elkaar boorden, het gehuil van de kinderen op de achter bank die niets begrepen van al dat bloed en van de pijn. En ik zie nog haarscherp hoe m'n vrouw ondanks de diagonaalgordel met haar hoofd door de voorruit sloeg en hoe door de klap haar neus en tanden werden verbrijzeld. Vakantieherinneringen, maar dan van het onaangename soort - zó ver mogelijk in het geheugen weggestopt. We hebben 't gelukkig allemaal overleefd, en kunnen het nog navertellen. De Hollandse chirurgen hebben hun best gedaan, en vrijwel alle lichamelijke sporen zijn uitgewist. Maar zoiets kan u ook overkomen. Geen prettig onderwerp voor een Zo-pagina, die net voor de vakantie verschijnt. Maar wel nodig - vanwege de tips over hoe de gevolgen van een ongeluk in het buitenland zoveel mogelijk te beperken zijn. toen in een bocht van de weg het stuur niet meer werkte en we hulpeloos op de verkeer de baan terechtkwamen - Ga nooit naar het buitenland zonder een sluitende WA-ver zekering, maar neem bij voorkeur een „all-risks", liefst met dekking voor kos ten vanwege rechtsbijstand. Er bestaat een „all-risks" spe ciaal voor de vakantie. - Neem ziekenfondspapieren of -polis altijd mee, om aan te tonen dat u tegen ziekenhuis kosten bent verzekerd. Het ziekenfonds heeft speciale- formulieren voor vakantie. - Houd geld, paspoorten, rijbe wijs en geld zodanig in een tasje of portefeuille bij de hand dat deze bij een aanrij ding snel (vanwege brand of kettingbotsingen) uit de auto te halen zijn. - Maak zo mogelijk foto's van het ongeval vanwege de latere bewijsvoering - dus: camera bij de hand. - Sluit een reis- en bagage verzekering af, er zijn altijd kosten te dekken. - Neem als brildrager in elk ge val een (oude) reservebril- - houd reis- en kredietbrief (die ook voorziet in rechtsbij stand) met alarmnummer van de ANWB onder handbereik. In Een verbijsterende belevenis, zo'n auto-ongeluk in een land waar van je de taal niet machtig bent. Want probeer een Spanjaard, die bloedend uit z'n auto strom pelt en desondanks een stort vloed van klanken over je uit giet maar eens uit te te leggen hoe het komt dat je plotseling voor zijn bumper kwam? Hoe wil je voorkomen dat behulpzame automobilisten, die de plek van het ongeluk passeren, in ver schillende wagens en ook in ver schillende richtingen je vrouw, zoon en dochter willen meene men - waarschijnlijk naar uit eenlopende ziekenhuizen? flits moetje besluiten hoe te handelen - de pijn van je eigen verwondingen verbijtend, ervoor zorgend dat iedereen snel het au towrak verlaat (vanwege explo siegevaar van de benzinetank, en mogelijke kettingbotsingen), moeten autopapieren, geld en paspoorten in de tas op de voor bank uit de auto worden gehaald, de reisen kredietbrief van de ANWB uit het handschoenen kastje, en mogen de toiletspullen en de poppen van de kinderen die elke avond mee in bed moeten- niet worden vergeten. Rustig Het begon allemaal zo onschuldig. We hadden 't plan om heel rustig via de bergweg langs de Golf van Biscaye naar Santander te rijden en vervolgens van daar zuidelijk naar Portugal af te zakken. De au to - een 2 CV 6 - was nieuw (nog slechts tien maanden, 8.000 kilo meter op de teller), en had eerst een goede beurt in de garage ge had. Het bagage wagentje was aanzienlijk lichter dan de AN WB- voorschriften als maximaal toe laatbaar gewicht aangeven, en de i zon stond hoog aan de hemel. Niets leek dan ook een geslaagde vakantie in de weg te staan - vooral gezien onze goede voor nemens: steeds vroeg in de mor gen starten (als de verkeersdruk te 't kleinst was), geen grote tra jecten en tussendoor rusten. Die bewuste juni-morgen waren we, uitgeslapen na een verblijf op het kampeerterrein bij Bilbao, nog slechts kort op weg toen in Castro Urdiales - een klein bergstadje - in een bocht van de weg het stuur niet meer werkte, en we hulpe loos op de verkeerde baan te rechtkwamen. Remmen hielp evenmin, en toen er een tegenlig ger naderde dieons niet meer kon ontwijken, was de frontale bot sing niet meer te voorkomen. VOOR DE REIS BEGINT [Kleine tips voor de reiskontrole v.d.auto EHBO-post Ondanks het feit dat we op een af gelegen traject zaten, was de am bulance toch redelijk snel aan wezig - des te opmerkelijker, om dat het ongeluk 's morgens half zeven plaatshad. Na een half uur werden we op een eerste hulp-post in Castro Ur diales geholpen - door twee art sen die inderhaast van huis wa ren gehaald, en zich plotseling geconfronteerd zagen met zeven gewonden: vier Hollanders (man, vrouw, twee kinderen van 8 en 5 jaar), en drie Spanjaarden (de te genliggers: man, vrouw en- kind van 2 jaar). Zo goed en zo kwaad als de beperk te outillage van de EHBO-post dat toeliet, werd medische hulp verleend. De gebroken benen van de Spaanse automobilist werden gespalkt, de arm van zijn vrouw gehecht en in een mitella verpakt, de bloedingen bij hun dochtertje gestelpt, de wonden in het ge zicht van mijn vrouw gehecht, de duim van m'n dochtertje die nog slechts via de opperhuid aan de hand vastzat werd er weer aange naaid, en de kneuzingen van m'n zoon en van mezelf (enkel, rib ben) werden in strakke windsels verpakt. Ziekenhuis Zo, bebloed en verbonden, ging het hele gezelschap daarna in enkele ambulances enkele honderden kilometers door de bergen op nieuw op pad: ditmaal naar het fraaie streekziekenhuis van San tander. Maar daar bleek al ras dat per na tionaliteit verschil wordt ge maakt in de behandeling. De Spanjaarden kregen bedden toe gewezen in het zeer moderne nieuwbouwdeel - wij als Hollan ders werden ondergebracht in een weliswaar zeer pittoreske maar ouderwetse zaal met pla vuizen vloer in een hoogbejaarde vleugel. Bovendien: mijn vrouw (die een shock had), en de kinderen met hun verwondingen hadden naar het oordeel van de uitsluitend Spaans sprekende arts wel recht op een bed. Maar ik kreeg al strompelend het predikaat „lo pend patient", zo begreep ik uit z'n gebaren. En daarom moest ik maar 'n hotelkamer zoeken - in het centrum van Santander wel te verstaan, kilometers ver van- het ziekenhuis. Nog een vreemd detail: het zieken huis verstrekte aan de patiënten slechts het hoognodige aan voed sel. De rest werd ik geacht zelf aan te vullen - via aankopen bui ten het ziekenhuis. nam zelf het vrijgekomen ex( plaar. Want zo gemakkelijk men wel - daar werd niets Negeren Slechts door s de ziekenhuisvoor schriften te negeren, kon ik toch bij m'n gezin blijven en hoefde ik niet kreupel in bebloede kleding tussen hotel en ziekenhuis te pendelen. De oplossing was een voudig: Üs nachts legde ik de kinderen samen in een bed, en Overigens wreekte zich wel de na latigheid om na de botsing uit het autowrak in de bergen niet de tas met toiletspullen of kleding mee te nemen.-Al die artikelen moes ten, na met veel moeite via een verpleegster een taxi te hebben gebeld, in de stad worden ge kocht - ook pyama's en schone onderkleding voor de patiënten, want die waren evenmin in het ziekenhuis beschikbaar. Tweede fout: m'n vrouw en ik had den geen van twee op vakantie onze reservebril meegenomen. Bij het ongeluk waren ze allebei verbrijzeld. Hoe moetje dan naai* Nederland bellen, zonder het te lefoonnummer van de ANWB- alarmcentrale te kunnen lezen? Slechts een van de vele tientallen verpleegsters in het ziekenhuis bleek behalve Spaans ook nog een andere taal te spreken. Ze verstond wat Frans en was zo vriendelijk voor mij het Haagse telefoonnummer in koeienletters op te schrijven, waarna ik toch- kon bellen. Gebaren Derde fout: ik had geen boekje Spaans-Nederlands bij me ge stoken. Niet een van de artsen die ons onderzochten sprak Frans, Duits of Engels, en zo verliep het diagnose-stellen en het geven van onze reacties daarop slechts in gebarentaal of aan de hand van tekeningetjes. Pas op ons hevige aandringen wa ren de artsen bereid röntgenfo to's te nemen van de voet van m'n vrouw, die enorm veel pijn ver oorzaakte: En pas toen bleek dat alle voetwortelbeentjes waren gebroken, en werd er een gips- laag aangebracht. Maar daar over later. De verwondingen aan de kaak van m'n dochtertje werden in het zie kenhuis van Santander eveneens opnieuw operatief behandeld. Die ingrepen hadden echter pas plaats toen ik kon aantonen dat ik in Nederland tegen ziektekosten was verzekerd - „want we lopen hier liever geen financieel risico" zo werd me te verstaan gegeven. ANWB De ANWB liet na het telefonisch gesprek vanuit Santander weten dat mijn vraag: „Worden we als ANWB-lid, bovendien in het be zit van een internationale reis- en kredietbrief nu per repatrie- ringsdienst opgehaald?" niet zo eenvoudig was te beantwoorden. Want, zo vertelde men vanuit Den Haag: „De ervaring heeft geleerd dat Nederlanders, die betrokken raken bij een auto-ongeluk in Spanje, pas het land mogen verla ten als de (kanton)rechter een uitspraak heeft gedaan over de schuldvraag". „Begrijpelijk", zo werd daaraan toegevftegd. Want als die regeling niet geldt, verdwijnen de Neder landers over de grens en loopt de Na een week in het ziekenhuis tegenpartij de kans te blijven zit ten met een moeilijk te innen schuld of aansprakelijkheid. „Helaas laat zo'n rechtszaak ech ter nog wel eens even op zich wachten - soms wel weken. Al die tijd moet u daarop blijven wach ten. En bovendien komt de poli tie uw paspoort en rijbewijs in nemen, zodat u niet weg kunt", waarschuwde de ANWB. n rolstoel. Verhopr Inderdaad, zo ging het ook. We la gen 'n paar dagen in het zieken huis toen twee keurige leden van de Guardia Civil hun opwachting kwamen maken op onze zaal. Ondanks hun vervaarlijke lak hoeden bleken het vriendelijke mensen, die eerst uitvoerig de gewonde kinderen knuffelden, en toen pas met hun verhoor be gonnen. In het Spaans, want ook zij spraken geen Frans, Duits of Engels. De toedracht van het ongeluk moest dus wederom met handen en voetenwerk worden uitgelegd, en aan de hand van tekeningetjes, die. ze kritisch bekeken. Een vraag was niet mis te verstaan: „Of we de passaportes maar wil den inleveren", en ook het rij bewijs. Een kat in nood doet rare sprongen: ik heb maar volgehouden dat on ze paspoorten nog in de bergen in het autowrak lagen, en heb wel m'n rijbewijs ingeleverd - een verlopen exemplaar dat ik (bij toeval) bij het geldige in m'n por tefeuille had zitten. Want we hadden meer vertrouwen in de Hollandse artsen. Gelukkig werkte intussen de ANWB koortsachtig verder aan ons ver trek. Het ANWB-filiaal in Barce lona deelde mee dat er zo snel mogelijk plaatsen zouden wor den geboekt op een binnenlandse luchtlijn Bilbao/Barcelona, en dat aansluitend KLM-tickets in Barcelona waren gereserveerd voor de reis naar Schiphol. De kosten werden gedekt door de reis- en kredietbrief. Rolstoel Na een week in het ziekenhuis van Santander, vroeg ik aan de zaal- zuster een rolstoel om vrouw en kinderen „in de tuin te rijden", en nam een taxi voor de vele uren durende rit door de bergen van Santander naar Bilbao, en was net op tijd om het lx per dag ver trekkende vliegtuig naar Barce lona te halen. Daar aangekomen klopte de toezegging dat er door de ANWB was geboekt en kon den we - gezamenlijk met andere toeristen die tijdens hun vakantie gewond waren geraakt - naar Ne derland terugkeren. En de Spaanse douane maakte bij de passencontrole geen bezwaar te gen onze „vlucht". Op Schiphol was de door de ANWB bestelde ambulance al vertrokken (omdat het KLM-toestel enkele uren was vertraagd), maar ook toen zorgde een inderhaast bestelde taxi voor het laatste traject naar het zie kenhuis. Kaakbreuk Meest onthutsende ervaring in het vertrouwde Hollandse hospitaal: de artsen in Santander hadden de gebroken voetwortelbeentjes van m'n vrouw niet goed „gezet", hetgeen een nieuwe behandeling Bedenk: de ANWB verzorgt indien nodig de repatriëring van uw beschadigde auto en de terugreis van uzelf. - Kijk na in welke landen uw ziekte/ongevalverzekering dekking bieden. - Bedenk dat u bij een ongeluk in Spanje eerst de uitspraak van de kantonrechter over de schuldvraag moet afwachten - u moet hangende die uitslag paspoort en rijbewijs aan de politie inleveren. Vertrekt u toch, dan is dat strafbaar. Bij heimelijk vertrek uit het land mag u binnen een termijn van vijf jaar niet meer terugko men, zonder opnieuw het ri sico te lopen te worden aan gehouden. Maar thuis spre ken de dokters Nederlands... nodig maakte. In Spanje had men evenmin gemerkt dat m'n vrouw een dubbele kaakbreuk had op gelopen. Ze kreeg daar stokbrood te eten. Maar ze moest in Neder land weer worden geopereerd, waarna ze langdurig vloeibaar voedsel kreeg voorgezet. In Cas tro Urdiales had ik me er al over verwonderd, dat de EHBOÜers - de duim van m'n dochtertje hechtten, terwijl ze bij die opera tie af en toe een trekje van hun sigaret namen. In Holland bleken de gevolgen: bij haar wond was infectie opgetreden en daarom was ook hier een nieuwe ingreep noodzakelijk. Leeggestolen Een knipsel uit een krant in San tander, die aan ons ongeluk een artikel wijdde en dat mij dooreen verpleegster was aangereikt, bracht in Holland na vertaling de oplossing voor het falen van de auto: op de weg had visafval ge legen, dat door een passerende vrachtauto was verloren. Omdat er stof overheen was gewaaid, was het onzichtbaar geworden en daarom werkten stuur en remin- richting niet. Een kwestie van overmacht dus, al stelde mijn verzekeringsmaatschappij zich garant voor de schade die aan de Spaanse tegenligger was toege bracht. Onze auto bleek naderhand total- loss te zijn, aldus de ANWBV en werd in Spanje ter plaatse tegen schrootwaarde verkocht. Het ba gagekarretje werd wel per ANWB-oplegger teruggebracht: zonder bagage, want zowel auto als wagentje waren in de bergen van Noord-Spanje leeggestolen. PARIJS - Mensen zijn geen kippen die men door verhitten gaar kookt. Daarom moeten ver warmingsapparaten met mi crogolven verboden worden", aldus een waarschuwing tegen de steeds meer gebruikte mo derne apparatuur die gegeven is door een internationaal congres dat in Parijs is gehouden. Het risico van ioniserende stralen die vrij komen in atoomkracht' centrales of bij röntgenappara tuur is bekend en het gebruikt wordt scherp gecontroleerd. Het congres vermoedt dat ultravio lette straling, infrarood licht, laser, radar, microgolven en ul trageluid die opgewekt worden in microgolfovens, hoogtezon- nen en nieuwe verwarmingsap paratuur en in de industrie wor den onderschat. GEVAARLIJK Tijdens het congres, dat door het Franse genootschap voor be scherming tegen straling (SFRP) was georganiseerd, wer den ook voorbeelden genoemd. Onlangs werd op een beurs in Frankrijk reclame gemaakt voor een verwarmingsapparaat dat gebruikt maakt van infra rood licht. Volgens de SFRP gaat het hierbij in principe om hetzelfde systeem als bij een oven die met microgolven een ei in 40 seconden gaar kookt en in vijf minuten een kippetje. Een geleerde waarschuwde dat een dergelijke plaatselijke verhit ting van de watermoleculen in het lichaam gevaarlijk kan zijn. Aan eenzelfde soort gevaren zouden fabriekarbeiders bloot staan die kunststoffen aaneen lassen met stralingsapparaten. Bij hen wordt geregeld 's avonds verhoging van de lichaamstem peratuur gemeten. Een andere deskundige rapporteerde dat bij epileptici aanvallen zijn gecon stateerd die veroorzaakt wer den door radio-apparaten met lage frequentie. LASER Het congres waarschuwde eveneens tegen gedachteloos gebruik van het energierijke laserlicht, dat tegenwoordig niet alleen voor het snijden van metaal, voor operaties of in de wapentechniek wordt gebruikt. Het vindt vooral het gebruik van laserlicht voor lichteffecten bij uitvoe ringen van populaire muziek onverantwoord. Ook weer kaatst laserlicht van geringe energie kan schadelijk zijn voor het netvlies van het menselijk oog. Het stedelijk laboratorium van Parijs is daarom aan het onderzoeken of een licht- schouwspel in het kunstcen trum Pompidou in Parijs wel toegestaan kan worden. Daarbij worden 1.800 lam pen, drie laserstralen en 1.400 spiegels gebruikt. Twee jaar geleden heeft al de Britse dierenbescherming gewaarschuwd tegen het ver lichten van de nelsonzuil in Londen met laserlicht omdat de duiven er schade van zou den ondervinden. Om de mens tegen de nieuwe vormen van straling te be schermen eiste het congres verplichte maxium waarden en betere internationale sa menwerking bij het onder zoek naar de risico's. De toepassing van zonne-ener- gie gaat in Duitsland snel vooruit, aldus de Nederlands- Duitse Kamer van Koophan del. Tot eind vorig jaar zijn jn huizen al 5000 zonneënergie- installalies aangebracht. Ge hoopt wordt dat binnen 30 jaar 5 procent van de energie- behoefte.door "de zon" wordt gedekt. Hebt u alleen maar een WA-verze- kering voor uw auto? Het kan verstandig zijn gedurende de vakantieperiode uw auto all-risk te verzekeren. Dat kan bij som mige verzekeringsmaatschappij- Dat hoeft niet bij de maatschappij waar u al uw WA-verzekering heeft lopen, het kan ook bij een andere maatschappij. NEW YORK - Blinden behoeven niet langer afhanke lijk te zijn van zienden die boeken voorlezen, er is nu een computer die dat kan. Het ding is onlangs in de openbare bibliotheek van New York gedemonstreerd. Het apparaat leest met een camera de tekst en zet die in elektronische spraak om. De stem van de computer klinkt als van een verkouden mens. In het geheugen zitten 1.000 grammaticale regels en 2.000 uitzonderingen. Raymond Kurzwell uit Boston heeft het apparaat ont wikkeld voor de Amerikaanse nationale blindenfe- De computer kost 50.000 dollar, kan op verschillende snelheid worden ingesteld, en kan op verzoek her halen en zelfs spellen. Een woordvoerder van de federatie zei dat men een half uur tot twee uren nodig heeft om de computer versie van het Engels te leren. Het apparaat kan jjeen vreemde woorden lezen maar probeert ze wel uit te spreken en heeft desgevraagd zelfs een poging ge waagd om "abedefghijklmnopqrstuvwxyz" als een woord ten gehore te brengen. Eerst had het programma ook moeilijkheden met voorvoegels. "Reached" kwam eruit als "re-ached" maar dat was snel verholpen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11