jUsqffK KRAKERS ERUIT GEZET Voorschoten neemt verkeer onder loep eidse Leiderdorp wil Leiden een MET OPVANG ALLEENSTAANDEN EN SAMENWONENDEN Onbedoelde afkoeling... VOS-vrouwen vragen 14 mille subsidie ZOETERWOUDE IN '77 "VEILIGER Burgerlijke stand Bejaarden Leiderdorp spijkert Doeslaan-huizen dicht POLITIE BETRAPT TWEE AUTODIEVEN IN LEIDEN DINSDAG 6 JUNI 1978 VOORSCHOTEN - Nadat medio 1977 een "discussienota ver keersproblematiek Voorscho ten" is verschenen die werd be sproken in een tweetal vergade ringen van de raadscommissie voor openbare werken is thans de "nota verkeers-problematiek in de gemeente Voorschoten" ge reed. Deze nota is te beschouwen als een aanzet tot een eventueel ver keerscirculatieplan. Het is een plan voor actie op korte termijn (ongeveer 5 jaar) waarbij externe factoren (bijvoorbeeld de uit breiding van rijkswegen) buiten beschouwing worden gelaten. Doel is het bestaande Voorscho- tense wegennet en de bestaande parkeervoorzieningen optimaal te benutten. Verbetering De Voorschotense verkeerssituatie kent. zoals het gemeentebestuur in deze nota stelt -verkeerstech nisch gesproken- geen situaties die zoveel moeilijkheden veroor zaken dat onverwijld ingrijpen noodzakelijk is. Wel zijn er een aantal punten die verbetering behoeven. De belangrijkste daarvan waren volgens de commissie voor openbare werken in haar verga deringen eind vorig jaar de situa tie rondom de bibliotheek, de si tuatie op de wijkroute door Boschgeest (met name in de bocht bij de in aanbouw zijnde Britisch School) en de aanslui ting van de Juliana van Stol berglaan op de Wijngaardenlaan. Volgens de verkeersadviescom- missie van het korps rijkspolitie in deze regio is de wijkroute Noord-Hofland-Adegeest-Na- ssauwijk het voornaamste locale probleem vanwege het sluipver- keer ter plaatse. Bibliotheek Om aan dit laatste punt tegemoet te komen wordt in de nota voorge steld het kruispunt Wijngaar- denlaand-Prins Bernhardlaan van een verkeerslichteninstalla tie te voorzien. Een aanpassing van het kruispunt Wijngaarden- laan-Juliana van Stolberg laan-Oranjekade zou hieraan ge koppeld moeten worden. Dit zou in 1979 uitgevoerd kunnen wor den. Volgens het gemeentebe stuur is een oplossing van de si tuatie bij de bibliotheek slechts te verwachten als de Prins Bern hardlaan met de Wijngaarden laan zal worden verbonden. Wat betreft de wijkroute door Boschgeest wil het gemeentebe stuur maatregelen nemen om te voorkomen dat de "asstreep" wordt overschreden. Hierbij wordt gedacht aan de aanleg van middenbermen of het aanbren gen van verkeersgeleiders. Actieplan Omdat de verkeerssituatie in delen van Voorschoten en in Voorscho ten in zijn geheel niet los van el kaar kunnen worden gezien heeft het gemeentebestuur een actie plan opgesteld waarin de belang rijkste uit te voeren projecten zijn opgenomen. Hiertoe behoort onder andere de reconstructie van Leidseweg Noord (al begonnen) en het plaat sen van een verkeerslichten-in stallatie op het kruispunt bij de zilverfabriek. Langs de Van Beethovenlaan en de Prins Bernhardlaan zouden fietspaden aangelegd moeten worden (1978/1979). Op het kruispunt Veurse- weg-Schoolstraat-Kon. Marine laan moet een verkeerslichtenin stallatie geplaatst worden zodra daar aanleiding toe is (1979/1980). Ook op het kruispunt Karei Doormanlaan-Veurseweg zou den verkeerslichten moeten ko men (1980). Voorts zouden ver keerslichteninstallaties geplaatst moeten worden om een groene golf tot stand te brengen tussen Mozart- of Bachlaan en Konink lijke Marinelaan of Papelaan en Prins Bernhardlaan. Fietspaden Het fiestpadennet zou in de gehele gemeente geleidelijk uitge bouwd moeten worden. Jaarlijks zouden enige onderdelen van het drempel-woonervenplan gerealiseerd moeten worden, waarvoor in 1978 allereerst de Burg. de Kempenaerstraat op het programma staat. De nota problematiek zoals die door het gemeentebestuur wordt voorgelegd zal donderdag in de raadscommissie voor openbare werken aan de orde komen. LEIDERDORP - De raadscommissie voor ruimtelijke ordening te Leiderdorp heeft besloten B en W te adviseren de lasten van Leiden ten aanzien van de huisvesting van alleenstaanden en tweepersoonshuis houdens enigszins te verlichten. De mate waarin dit zou moeten gebeuren moet nog nader worden bepaald. De commissie besloot dit gisteravond naar aanleiding van de rapporten over de woonbehoeften van deze groepen in de regio. Onderzoek hiernaar werd verricht door de afdeling onderzoek van de wel- zijnsraad te Leiden in opdracht van de re gionale stuurgroep alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens. Uit dit onderzoek (gebaseerd op een enquê te tussen augustus '76 en april '77) is gebleken dat de totale behoefte aan wo ningen voor deze categorie in de regio Leiden 3194 bedraagt. Hiervan zijn er 3020 nodig in Leiden. In Leiderdorp zijn, even als in de andere Leiden omringende ge meenten, slechts weinig woningen nodig: volgens het rapport van de stuurgroep 53. Hierin zijn ongeveer 600 woningen voor studenten inbegrepen. Een aantal waarbij de leden van de commissie voor ruimte lijke ordening wat vraagtekens zetten, omdat de meeste studenten het liefst zo dicht mogelijk bij het Leidse studie-cen trum willen wonen. Als de alleenstaanden en tweepersoons huishoudens evenredig over de regjo ver deeld zouden worden zou dit betekenen dat er in Leiden 8780 zouden moeten wo nen, in Leiderdorp 833, in Oegstgeest 1016, in Voorschoten 1398, in Warmond 255 en in Zoeterwoude 340. De heer Stuivenberg (WD) drong er gister avond nog eens op aan de woningbehoefte van de thans onderzochte groep af te zet ten tegen de totale woningbehoefte in de regio. "In elk geval lijkt een bijdrage van Leider dorp een redelijke zaak. over de invulling waarvan we nog eens verder zullen moe ten nadenken", zo besloot commissie voorzitter Drenth. Apotheken De avond-, nacht- en zondagdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 2 tot 9 juni, door Apotheek van Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 123553; Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, ïe'- 9^1-15^82; Apotheek Voorschoten, rteaellJK Leidseweg 66, Voorschoten, tel 01717-2525. Indien het na 11 uur 's avonds nic* mogelijk is met het openbaar t naar de apotheek te komen kan m sluitend voor spoedrecepten va taxi, tel. 122444, gebruik maken. LEIDEN - Een 22-jarige in woner van Dordrecht is gistermorgen om kwart voor tien met zijn auto in het water geraakt na een verkeerde inhaalmanoeu vre op de KanaalwegDe man kwam met een nat pak en de schrik vrij. VOORSCHOTEN - Om verder te kunnen gaan met de VOS-cur- sussen in Voorschoten heeft de plaatselijke werkgroep VOS (Vrouwen oriënteren zich op de samenleving) de gemeente een subsidie gevraagd van 14.200 gulden. Dat geld is bedoeld voor twee cursussen voor twaalf v> ZOETERWOUDE - In 1977 zijn in Zoeterwoude 118 ongevallen gebeurd Dit betekent een geringe afname van het aantal ongevallen (3) vergele ken met 1976. Deze informatie geeft het gemeentelijk informatieblad "Dichterbij". Vol gens dit blad viel er bij deze ongevallen in '77 één dode, werden vier personen zwaar gewond terwijl het aantal licht gewonden 13 bedroeg. In 36 gevallen wer zware materiële schade veroorzaakt, in 82 gevallen lichte materiële schade. De meeste ongelukken gebeurden op de Hoge Rijndijk (45), gevolgd door de Dr. Kortmannstraat (6). vrouwen elk (die in september van start gaan) en twee soortge lijke cursussen die in 1979 zou den moeten beginnen. Na de eerste VOS-cursus van okto ber '77 tot januari '78 is gebleken dat in Voorschoten een grote be hoefte aan dergelijke bestaat. De VOS-cursus formatiecursus v na hun lagere schoolopleiding één tot twee jaar vervolgonder wijs hebben gehad en die weinig financiële mogelijkheden en weinig sociale contacten hebben. Crècheleidster De verlangde subsidie komt gro tendeels ten goede aan de bege leidsters van de cursus. Verder is geld nodig om een crècheleidster en gastdocenten te kunnen beta len. Daarnaast moet geld worden besteed aan de zaalhuur, de huur van films en administratieve be nodigdheden. De subsidie-aanvraag komt mor genavond in de raadscommissie welzijn en onderwijs ter sprake. HA 7.nolAi*iiffi,,A< Deylknotsen De Wassenaarse carnavalsvereni ging De Deylknotsen telde het afgelopen jaar 659 leden, zo blijkt uit het jaarverslag. De rommelmarkt bracht in 1977 bruto 60.000 gulden op en netto 30.000 gulden. Een 12-tal plaat selijke verenigingen deelden in die winst. De medewerking van de Deylk notsen aan een toernooi van de sportvereniging Blauw-Zwart leverde een bedrag van een klei ne 10.000 gulden op voor een nieuw clubgebouw voor deze vereniging. LEIDEN - Geboren: Niels z v A.J.T. Huiskamp en A.C.M. van Klink; Hen- drika, d v H, Boode en J.A. de Jonge; Patricia d v A.C. Duivenvoorde en I. Suppiah; Marino, z v H.R. Berkhout en B.W. Buijs; Jeanette, d v C. J. Landman en L. Star; Sylvia, d v W. A. Tammes en P. v. d. Stelt; Gaalid, z v B.H. Hacen en K. Amari; Nordin, -z v A. Machichy en E.C.M. de Jager; Gerrit, z v J. Brouwer en J. Groen. Johanna, d v W. Haasnoot en A. v. d. Plas; Johannes, z v J.J. Lam- mers en J.M. Mesker; Suzanne, d v G.J. Rakhorst en Y.H. Havermans; Sander, z v A.J.M. v. d. Loos en J.H. Moggr Ondertrouwd: J.L. Knódler A.S. Donker; J.H.J, van Heems en M.J.E. Hilkens; J.A.M. Epskamp en T.M.C. van der Heijden; R.S.J. Kersten en M.A. Wijckerheld Bisdom; A.B.M. Rietveld en M.C.A. Nederveen; A. v. d. Plaat en H. Philippo; C.P.D. de Haas en Y.D. Kool stra; C.G. Strating en B. Rozendaal. Getrouwd: L. de Rooij en S. Mark; G.J. Slot en C.L. Reiehardt; R. Okx en M.M. van Leeuwen; J.J.A.M. Steeman en L.H.M. Piek; L. de Mooij en G.M.T. v. d. Lelij; P. v. d. Broek en F.A. Corba. Overleden. P.C. Krul (1913); J Verhoef (1913); J.P Schilling (1939); D. Beueman (1911); A van Eek (1893); C.A.J. van Vel- sen (1916); G. v. Lottum (1944); L. Wehr- mann (1895); W. Ciere (1900). De Zoeterwoudse bejaarden gaan morgen weer op stap. Voor de 28e maal. Ongeveer 200 deelne mers kunnen er mee. De Zoetew- roudse Zoeterwoudse heeft er via een huis-aan-huis-collecte aan meegewerkt dat dit reisje ook dit jaar weer financieel haalbaar werd. Namibië Een andere collecte werd in Voor schoten gehouden, ten behoeve van de actie Namibië, door de Namibië werkgroep Voorscho ten in samenwerking met de NOVIB. Deze collecte heeft 3.549,43 opgebracht. Morgenavond om 8 uur wordt in De Werf naast de gereformeerde kerk een informatieve bijeen komst over Namibië gehouden onder het motto: "Je moet er geweest zijn". Aart Mak en Ria Ceton, die inderdaad in Namibië zijn geweest, komen daar over hun ervaringen vertellen. Ook zal de heer Groenendijk aanwe zig zijn, voorzitter van de werk groep KAIROS, bekend van ac ties tegen apartheidspolitiek. Baarmoederonder- zoek Morgenochtend, alsmede op 14 en 21 juni van 8.45 tot 12.00 uur. wordt in Zoeterwoude door een team van het Cythologisch La boratorium uit Leiden een baarmoederhalskankeronder- zoek gehouden. Een aantal in woonsters van Zoeterwoude krijgt hiervoor automatisch een oproep. Wie niet opgeroepen wordt en toch aan het onderzoek wil deelne- LEIDERDORP - De twee gekraakte huizen aan de Does laan zijn gistermorgen ontruimd. De bewoners hadden van de gemeente Leiderdorp het bericht ontvangen dat ze vóór maandagmorgen 10 uur de panden moesten verla ten, omdat ze er anders uitgezet zouden worden. Aangezien de uit Voorschoten af komstige krakers, die de huizen sinds twee weken bewoonden, aan dit bevel geen gehoor gaven, begon deurwaarder Van Belle omstreeks elf uur met de ont- ruimingsaktie, daarbij geassis teerd door politiemensen en in aanwezigheid van burgemees ter Ten Have De bewoners van het pand i 33 gaven na enig aandringen ge hoor aan het verzoek de woning te verlaten. Op nummer 51 moest de deurwaarder zich via een raam toegang tot de woning verschaf fen, omdat de krakers zich op zolder verborgen hielden en wei gerden de deur te openen. Een der krakers: "Onder bedreiging van een breekijzer werden we gedwongen de woning te verla ten, we geloven trouwens hele maal niet dat de gemeente het LEIDEN - De Leidse politie heeft vannacht twee 19-jarige Amsterdam mers op heterdaad betrapt bij het stelen van een personenauto op de Vijf Meilaan. Beide jongens zijn overgebracht naar het politiebureau aan de Zonneveldstraat. Uit een tuin van een woning aan de Stokroos in de Merenwijk is in de nacht van zondag op maandag ene compleet tuinameublement gestolen. De waarde van het gestolene, vier witgelakte stoelen en een witgelakte tafel, bedraagt zo'n 1700 gulden. recht heeft deze gekraakte wo ningen te ontruimen, volgens ons is er sprake van huisvrede breuk". Buurt De buurtbewoners stonden in het algemeen sympathiek tegenover de kraakactie: "Van ons mogen ze hier blijven zitten, want die dichtgespijkerde huizen zijn toch ook geen gezicht". Mevrouw Zirkzee: "Eén van de huizen staat nu ongeveer een jaar leeg, we hebben aan de gemeente gevraagd of we het mochten ko pen. Dat zou haar niets gekost hebben, want we wilden alles zelf opknappen. Maar de gemeente wilde niet verkopen. Een aantal bewoners heeft zelfs handteke ningen opgehaald in de buurt om de huizen te behouden, maar het heeft allemaal niets geholpen". Burgemeester Ten Have: "Deze straat maakt deel uit van een sa neringsplan, dat dateert uit 1971. Het is de bedoeling dat de huizen ofwel worden opgeknapt, ofwel worden afgebroken ten behoeve van nieuwbouw. In afwachting daarvan is het natuurlijk niet zin vol leeggekomen huizen ter be schikking te stellen van nieuwe bewoners". Ongedierte Na de bntruiming werden de hui zen onmiddellijk dichtgespijkerd en onbewoonbaar gemaakt in afwachting van de dingen die komen gaan. Een buurvrouw was Burgemeester Ten Have (tweede van links) was aanwezig toen de deurwaarder krakers van twee Doeslaan-huizen op straat zetten. i politiemensen de daar niet zo gelukkig mee. Ze zei bang te zijn voor overlast van vocht en ongedierte, nu de huizen zijn afgesloten en niet meer ge lucht kunnen worden. De negen krakers, die hun bezittin gen door de gemeente lieten af voeren, waren gisteren van plan de nacht voor het gemeentehuis door te brengen: "We moeten toch ergens slapen. We zijn nu de eerste Leiderdorpse daklozen en de gemeente moet maar voor on derdak zorgen". Volgens het bureau Voorlichting van de gemeente heeft de ge meente gehandeld op grond van de woonruimtewei. die van be woners een woonvergunning vereist. Omdat de krakers daar niet over beschikten konden ze met de wet in de hand uit de wo ningen verwijderd worden. Wat betreft het bestemmingsplan v^n de Doeslaan: de komende weken krijgt de gemeenteraad de gelegenheid {e beslissen over (ver) nieuwbouw, op grond van gegevens die nu nog in de com puter zitten. Wijkverpleging LEIDEN - Interkruis, Middelweg 38, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan tel. 4641. Warmond -zr. S. Posthuma, Kagerplein 308, Sassenheim, tel. 02522-11463. Dinsdag Leidse Schouwburg, Nieuwe Komedie met "Dat had je gedroomd", 20.15 uur. Gerard Brandtstraat 6, Informatieavond Baha'i gem., 20.00 uur. Nieuwe Rijn 20a, Vrouwencafé, 21-01 Gemeentehuis Warmond, Commissie Ruimtelijke Ordening, 20 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, Commissie Maatschappelijk Welzijn, 20 li Woensdag Kennedylaan 11, Oegstgeest, Infor matieavond Baha'i gem., 20 uur. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, Spreekuur Alg. Ned. Invalidenbond, do. van 9-11 uur; Open huis bejaarden do. van 14-16.30 uur. Witte Poort kazerne, Noordeinde 2, tel. 120833, Adviescentrum voor werklozen, do. van 10.30-12.30 uur. Nieuwe Rijn 20a, Vrouwencaf-e van 14-17 en 21-24 uur. Hoge Rijndijk 28, Spreekuur rechts kundige dienst leden van het CNV Lei den, 19.30-20.30 uur. Romanuszaal (achter Hartebrugkerk), Mare, bijeenkomst belangengroep al leenstaanden, 20 uur. Gebouw Irene, Hoofdstraat 82, Leider dorp, dond. 2-4 bijeenkomst voor werk lozen, tel. 146586. Lakenhal, Commissie Lakenhal, 16 uur Gemeentehuis Warmond, Commissie -Openbare Werken, 20 uur. Gemeentehuis Voorschoten, Commissie Welzijn en Onderwijs, 20 uur. Gemeentehuis Wassenaar, Commissie Financiën, 20 uur. men kan zich melden bij me vrouw Detmers, telefoon 01715-1427. Het onderzoek vindt plaats in het Wit-Gele Kruis-ge- bouw. De kosten zijn 15 gulden. Geslaagde sterrit Het weer en een uitstekend uitge zet parcours hebben in Zoeter woude voor een goed geslaagde sterrit gezorgd. Er was een re cord-aantal deelnemers van 2528. De rit leidde de deelnemers door de polder. Tot het rustpunt, de kantine van voetbalvereni ging Nieuwkoop, deed men o.m. Boskoop, de Meye en Bodegra ven aan. De terugweg ging langs Aarlanderveen, Alphen en Kou dekerk. De eerste drie prijzen bij de 75-km rit gingen naar: 1. Peter Ammerlaan en Agnes van Ton geren, 2. Sjaak de Groot en Leny de Groot, 3. Leo van Klink en Gerard van Klink. De winnaars van de 35 km-rit: 1. A. Tas en Frans v. d. Sanden, 2. mevr. Tas en mevr. v. Mourik, 3. B. Kalik en H. Kalik. Donderdag 20-21.30 l Nieuwe Rijn 20a, Werkgroep homofilie, open café avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg Architectenwinkel, Hooglandse Kerk- gracht 32, Vru advies, 19.30-21.30 uur. Stadhuis, Commissie Ruimtelijke Or dening, 16 uur. Gemeentehuis Voorschoten, Commissie Openbare Werken, 20 uur. Wassenaar, Schoolgebouw Van Heecke- renstraat, Voorlichtingsavond over dag en avondopleiding voor volwassenen, 20 SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar, vertrouwelijk. - Burgerraadsman Koombrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur Leidse Rechtwinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Daglad B.V. Hoofdredacteur: Han Mulder Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1 Postbus 54 - Giro 57055 Voor betaling van abon nementsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941 Bijkantoor: Katwijk aan zee Badstraat 9; Postbus 184 Telefoon: 01718-16151 Redaktie Katwijk: J v.d. Meer, tel. 01718-12383. Privé: 01718-13363. Redaktie kust- en bol lenstreek: Tel 071-144941 toestel 216 Privé: H. v d. Post 071-766251. W. Fortuyn 01721-9165. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij au tomatische overschrijving geen administratie- en incassokos ten. Nabezorging van 18.00-20.00 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2