LEIDSCH DAGBLAD Afrika krijgt Westerse hulp tegen indringers Acht jaar cel voor heroine-importeurs vandaag Wegens poging gijzeling zeven maanden geëist Botulisme steekt weer de kop op Economische steun voor Zaire Koffie en thee weer goedkoper Johnston voor leven geschorst Weer cipier in Italië vermoord .\IELDHOVEN MSHIONS "VOOGDIJ-WERKERS TE ZWAAR BELAST' DINSDAG 6 JUNI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35568 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN "Slipjesdief" weer op pad (Van een onzer verslaggevers) BODEGRAVEN - De Bode- graafse "slipjesdief' is weer op pad. Vannacht heeft hij, voor het eerst dit jaar, drie bikini-broekjes, die op ver schillende plaatsen aan de waslijnen te drogen hingen, weggegrist. De man heeft het vooral voorzien op slipjes van meisjes in de leeftijd van een jaar of vijftien. Ook vorig jaar heeft de rijks politie in het kaasdorp di verse malen te maken gehad met diefstal van broekjes. Hoewel surveillerende agen ten toen de straat op gingen met de opdracht "ver scherpt" toe te zien, zijn zij er niet in geslaagd de Bodegra ver op "heterdaad" te be trappen. DEN HELDER - Nederlandse marin naar de kust. De oefening heeft plaats in het kader rs stormen uit hun LC A-landingsvaartuig en ergens onder Den Helder i de Bold Nut-oefeningen die sinds 29 mei gaande zijn DEN HAAG (SP) - De straf kamer van de Haagse rechtbank heeft vandaag de Hagenaars Tinus F. en Willem S. ieder tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld we gens mededaderschap aan het importeren van heroine uit Bangkok. De officier had tegen ieder negen jaar geëist. Tegen Tinus F. had hij buitendien een boete van 200.000 gulden geëist. Deze 33-jarige verdachte wordt door de officier gezien als 'n Jeans? bij zit 'ie goed! Nieuwe Rijn 30 Leiden Leidsch Dagblad Geen krent bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18 00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. de leider en financier van de Haagse heroïnebende, die uit Thailand grote hoeveelheden he roïne heeft geïmporteerd. Het spul zat verstopt in holle, houten beelden. De jongste verdachte, Emil K. (20), werd conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes jaar. Twee meelopers, Albert M. (34) uit Papendrecht en Robert V (31) uit Schiedam, werden ver oordeeld tot straffen van resp. twee jaar en een jaar met aftrek. De bende was door de Haagse re cherche opgerold op 9 februari, tijdens gelijktijdige acties in Den Haag en Papendrecht. De politie sloeg toe nadat rechercheurs van een afstand hadden gadegesla gen hoe een partij van 25 kilo gram heroïne, verstopt in houten beelden, was ingeklaard op een postkantoor in Amsterdam. Eerder waren al twee bendeleden aangehouden toen zij op 21 ja nuari met 4,5 kilogram heroïne in houten beeldjes door de douane controle op Schiphol probeerden te komen. Emil K. bekende voor de rechtbank het duo voor Tinus F. als koeriers te hebben aange worven, nadat een vorige koerier bij terugkomst uit Bangkok was gearresteerd op het vliegveld van Brussel. Ook Willem S. had aan de recht bank verklaard al zijn acties te hebben uitgevoerd in opdracht van Tinus F. een door verkoop van bordelen en de exploitatie van illegale speelholen rijk ge worden koopman uit Voorburg Tinus F. zelf ontkent. AMSTERDAM (ANP) - Voor de vierde maal dit jaar gaan de prij zen van koffie en thee omlaag. Met ingang van donderdag wordt de koffie per pakje van 250 gram 25 cent goedkoper. De prijs van poederkoffie gaat omlaag met 15 cent per pot van 50 gram. Thee wordt dezelfde datum 8 tot 10 cent goedkoper per pakje van 100 gram. Een doosje van 20 thee zakjes daalt 5 tot 10 cent in prijs. Wanneer de prijsverlaging is door gevoerd, is de koffie sinds eind december vorig jaar bijna 1,50 goedkoper geworden per 250 gram. De theeprijzen zijn vanaf de jaar wisseling met ruim een kwartje gedaald. PARIJS (UP1) - Ameri kaanse, Franse, Belgi sche, Britse en Westduit- se diplomatieke verte genwoordigers zijn van ochtend overeengekomen als één man Zaire en an dere Afrikaanse landen tegen Sovjetrussische en Cubaanse penetratie- zucht te steunen. De Amerikaanse staatssecretaris David Newsom en zijn collega's uit West-Europa, hebben beslo ten hun regeringen de aanbeve ling te doen Afrikaanse landen te helpen zichzelf individueel of collectief te verdedigen in het kader van een voorgestelde pan-Afrikaanse vredesmacht Terwijl de diplomaten dit kwamen marcheerden door Pa rijs duizenden Franse commu nisten met borden waarop werd geprotesteerd tegen de "kolonia listische samenzwering" In hun gemeenschappelijke com muniqué na veertien uur verga deren zeggen de diplomaten dat zij het hebben gehad over de hui dige problemen van Zaïre, verer gerd door gebeurtenissen in Sja- ba, in het bredere kader van be zorgdheid der vijf landen om trent de onafhankelijkheid, eco nomische ontwikkeling, soeve reiniteit en veiligheid van Afri kaanse staten" "Zij hebben", zo verluidt verder, "beraadslaagd over hulp die ge geven zou kunnen worden aan landen die hun soevereiniteit en ontwikkeling willen behoeden' Verwacht wordt dat die Westerse hulp zal bestaan uit transportma teriaal, voorraden en wellicht opleidingsmogelijkheden. De zaak van Europese commando's blijft vaag. President Carter van de Verenigde Staten heeft een Amerikaanse gevechtsrol in Afrika zonder meer van de hand gewezen. Frankrijk daarentegen heeft in Afrika 10.000 soldaten, van wie er veel vechten in Tsjaad en Mauretanië en, tot vorige week, in Zaïre. Terwijl de diplomaten overleg pleegden, brachten Amerikaanse transportvliegtuigen van het type C-141 de eersten van 1.200 Ma rokkaanse soldaten naar Loe- boembasji in Zaïre ter vervan ging van de Franse en Belgische paracommando's, die zijn of worden teruggetrokken. Over Zaïre staat in het Parijse communique dat de diplomaten het hebben gehad over maatre gelen, die zijn genomen of geno men zullen worden ter verzeke ring van de veiligheid in het land, nodig om weer te herstellen en economisch en sociaal vooruit gang te boeken" Deze passage wordt door mers uitgelegd als beieidheid om althans een deel van Zaïres enorme schuld aan hen, geschat op 2.600.000.000 dollar, op te van gen. De bijeenkomst was de eerste die het Westen over Afrika heeft ge houden sinds de de-kolonisering van het werelddeel in de jaren zestig. Willie Johnston, de 30-jarige linksbuiten van het Schotse elftal, vliegt vandaag naar huis terug. Gisteren gaf de op doping betrapte speler toe inderdaad een paar "pillen" geslikt te hebben waarop de Schotse ploegleiding verder afzag van een eventuele con tra-expertise en Johnston te kennen gaf dat hij kon ver trekken. De Schotse voetbalbond be sliste inmiddels, dat John ston nooit meer voor het na tionale elftal mag spelen. De FIFA beraadt zich donder dag over eventuele straf maatregelen PAGINA 11 Royale keus voor liefheb bers van folk-muziek PAGINA 5 Ambtenaren bereiden actie PAGINA 7 Stemde Kouderkerkse do- i proble- minee rood? rAGINA 9 PAGINA 16 Peru ziet mogelijkheden te- Sociale uitkeringen en kin- Tegen broeder van Endegeest LEIDEN/DEN HAAG - Wegens een poging tot gijzeling heeft de officier van justitie bij de Haagse rechtbank, mr. Blok, vanochtend tegen de 23-jarige verpleegkun dige Evert B. uit Leiden zeven maanden gevangenisstraf geëist, waarvan drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar en aftrek van voorar rest. De verpleegkundige had in de nacht van 13 op 14 maart j.l. ge probeerd door middel van een luchtdrukpistool de directeur van het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest, dokter G. Mo.jet, gesprek af tè dwingen. Hij wilde met de directeur praten mis* 'standen die er zouden heersen op Endegcest. Misver standen die hij al diverse keren aan de kaak had willen stellen, maar waarover telkens geen ge sprek mogelijk bleek. In de bewuste nacht van maart, na dat hij tien uur dienst had ge draaid, werd het hem teveel en ging hij naar het woonhuis Mojet. Toen deze opendeed keek hij in de loop van het luchtdruk pistool. dat de verpleegkundige had meegenomen. Onmiddellijk sloeg Mojet de deur dicht en bel de de politie. De verpleegkundi- (Van één onzer verslaggevers) WADDINXVEEN/ROTTERDAM - Het botulisme steekt weer de kop op. In de afgelopen dagen zijn tien gevallen van botulisme geconstateerd in de Randstad Gisteren nog werden in Wad- dinxveen zeven dode eenden ge vonden. Een woordvoerder van het Centraal Dierengeneeskundig Instituut, gevestigd in Rotterdam, ver klaarde dat als de warmte aan houdt het aantal slachtoffers on der de watervogels groter zal worden. Het enige tegenspel dat gegeven kan worden aan het bo tulisme is het zo snel mogelijk verwijderen van zieke en dode dieren. Vissterfte In de Benthuizer Vaart is in het weekeinde massale vissterfte op getreden. Honderden vissen - van hele kleintjes tot grote kar pers - dreven gisteren dood in de sloot. Het Hoogheemraadschap Rijnland heeft inmiddels watermonsters genomen. De eerste resultaten van dit onderzoek wijzen op een gebrek aan zuurstof als oorzaak van de vissterfte. Overigens is er volgens Rijnland in dit geval beslist geen sprake van botulisme. UDINE (AP) - Een gevangenbewa ker is vandaag toen hij zijn wo ning verliet op weg naar zijn werk door twee mannen en een vrouw doodgeschoten, aldus is door de politie gemeld. De moordenaars konden ontko men in twee auto's. Het slachtoffer was de 52-jarige sergeant Antonio Santoro hoofd bewaker van de plaatselij ke gevangenis. Bij eerdere aanslagen dit jaar waren al twee andere Italiaanse gevan genbewaarders om het leven ge bracht. De verantwoordelijkheid voor deze aanslagen, waarvan er een in Milaan en de ander in Tu rijn werd gepleegd, is opgeëist door de Rode Brigades. Een politiefunctionaris in Udine verklaarde dat men "er nog geen idee van heeft wat het motief voor de moord op Santoro is geweest" (Van één onzer verslaggevers) ge heeft daarna ruim twee maan den in voorarrest gezeten. Volgens de officier van justitie was hier duidelijk sprake van een po ging tot gijzeling. Daarbij ging hij o.m. af op de politie-rapporten waarin dit herhaaldelijk ge noemd wordt. De verdedigster van Evert B. mr. J.C.A. Raval uit Leiden, bestreed de officier in die opvatting. Zij zei dat er hooguit gesproken kan worden van een poging tot huisvredebreuk met vreesaanjaging. Ze bepleitte ont slag van rechtsvervolging, mede op grond van de psychiatrische rapporten die over haar cliënt zijn gemaakt. Vonnis over veertien dagen. Arrow neemt het luchtig op Een boeiende reeks shirts wacht op u bij Veldho- Met korte mouwen en I, met speciale zakken, in effen, ruiten, strepen, van mee-ademend tricot of luchtig poplin Zie die boeiende sportshirts bij Veldhoven voor meer schik en meer chic in uw vrije uren Winkelcentrum "Lange Voort" Irislaan 53, telefoon 071-151658 Oegstgeest Koeler Zonnige perioden, maar eerst nog plaatselijk een regen- of onweersbui. Minimumtemperaturen omstreeks 14 graden, maximumtemperaturen rond 20 graden. Eerst weinig wind, later meest matige wind uit westelijke rich tingen. (Opgemaakt om 11.15 uur). UTRECHT (ANP) - De maatschap pelijk werkers in de voogdij en de gezinsvoogdij vinden, dat zij te zwaar belast worden. Van staats secretaris Haars van justitie ver langen zij, dat uiterlijk in 1980 hun taak zal zijn verlicht. Dat schrijft een onlangs in Utrecht opgericht landelijk actiecomité van voogdijwerkers in brieven aan staatssecretaris Haars van justitie en de Tweede Kamer. Het comité kondigt aan volgende week donderdag in Amicitia in Den Haag een manifestatie voor hun zaak te zullen houden. "De maatschappelijk werkers in de voogdij en gezinsvoogdij staat het water aan de lippen", zo schrijft het landelijk actiecomité. "Wie werkt in de gezinsvoogdij heeft een veertigtal gezinnen on der zijn hoede, terwijl een werker in een voogdij-instelling 38 kin deren begeleidt. Al meer dan tien jaar wordt geadviseerd om die norm te verlagen tot aantallen van 33 voor de gezinsvoogdij en 30 voor de voogdij, maar dat is er nog steeds niet van gekomen", aldus het comité. Het vraagt nu van staatssecretaris Haars dat de normen van respec tievelijk 33 en 30 uiterlijk in 1980 van kracht worden. De voogdijwerkers zijn ning, dat zij bij lagen, beter in staat zijn hun cliënten op te vangen. "Onze cliënten zijn af komstig uit de meest zwakke groepen in de samenleving. Zij hebben recht op behoorlijke hulp. die kan alleen gerealiseerd worden wanneer de maatschap pelijk werkers hierv krijgen", aldus de brieven van het comité.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1