Stemde de dominee van Koudekerk nou "rood"? Smalle marges onderwij sbeleid Russische ambassadeur in China wordt vervangen Kerk geen politiek strijdtoneel i? 'Handhaaf Inspraakorgaan Moinkkers' Hij laat zich geen verwachtingspatroon opdringen PAGINA 16 DINSDAG 6 JUNI 1978 Er zijn in de kerk nog altijd bosjes mensen die diep ge schokt of - in het gunstigste geval - hoogst verwonderd zijn als hun geestelijke leidsman er blijk van geeft, voor keur te hebben voor een niet-confessionele partij. In Dor drecht en Hoogeveen is pas nog een beroep op een predi kant afgesprongen omdat in het eerste geval de man in kwestie lid van de Partij van de Arbeid is, en in het andere geval alleen al de veronderstelling daaromtrent voldoen de was voor afwijzing van de voorgedragen kandidaat. Zolang iemand nu maar "christe lijk" stemt, is er geen vuiltje aan de lucht, en mogen geloof en poli tiek best hand in hand gaan, des noods meteen partijpapier voor het pastorieraam of een bedekte aanbeveling op de preekstoel. Maar o wee als de politieke voor keur anders uitvalt. Dan moet de herder van de veelsoortige kudde vooral boven alle partijen staan en wordt elk politiek getint woord in de preek voor "links" versleten. En daarvoor is de kan sel natuurlijk niet. Daar moet alleen "het Woord" klinken. Daai komen de mensen ook voor. Of het preken over het Woord soms ook enige aanra kingspunten zou mogen bevatten met de dagelijkse werkelijkheid, doet dan ineens niet meer ter za ke. De draad tussen geloof en po litiek is in geen geval "rood". Bij zo'n redenering geeft een "rood" biljet in verkiezingstijd voor een pastorieraam geen pas. Glazen huisje Met die zienswijze werd in de we ken vóór de recente gemeente raadsverkiezingen de hervormde predikant van Koudekerk aan den Rijn. dominee A.G. van der Linden (49), nog eens geconfron teerd, toen hij via een lid van zijn kerkeraad moest vernemen, dat er in de gemeente verwondering was gerezen over een sommigen onwelgevallig propagandabiljet voor een vari^zijn ramen. Dat bil jet was niet groen De bewuste pastorie staat aan de Koudekerkse Dorpsstraat, vlak bij de Rijnbrug, met de achter kant naar het water. En daar, aan de tuinzijde, had men het om zijn kleur en nummer omstreden pa pier voor een raam zien hangen. Behalve voor de voorbijvarende schippers op een nogal moeilijk zichtbare plaats, dat wel, maar dat deed het grote vraagteken achter dominee's politieke keuze niet verbleken. Stemt onze do minee dan "rood"? Hoe kan dat De Koudekerkse predikant staat lang genoeg in het wondere ambt om deze reactie te kunnen be grijpen. Velen houden er ten aan zien van wat een dominee wel of niet mag doen een bepaald ver wachtingspatroon op na. Een soort normkader, waar hij, om de gemeente niet in verwarring te brengen, maar liever binnen moet blijven. Of een ideaal-beeld, dat onmiddellijk vragen en on rust oproept als eraan gemorreld wordt. De pastorie is nog steeds een glazen huisje, en de vrijheid die haar bewoners is toegemeten is een beperkte vrijheid. Zo gaat het democratische recht om te stemmen wat men wil en daar voor ook op een ordentelijke ma nier uit te komen aan vele pasto rieën voorbij. Toch is dominee Van der Linden bereid om in het kerkblad de ver twijfelden onder zijn gemeente leden tekst en uitleg over het ge beurde te geven. Grote kinderen In de pastorie, zegt hij, woont niet alleen de dominee, maar ook zijn vrouw en ook zijn kinderen. En als de laatsten groot worden, hebben zij dan niet het recht om evenals alle andere kinderen hun eigen leven in te richten zoals zij dat menen te moeten doen? Dat kan betekenen dat zij andere we- g,en gaan dan hun vader of hun ouders. En ook dat zij tot een an dere politieke keuze komen. Welnu, het bewuste verkiezingspa pier was van de oudste zoon. Het hing dan ook voor het raam van zijn kamer. Ds. Van der Linden kan daar geen ach en wee over roepen. De jon gen is niet de predikant, al woont hij in de pastorie, en ook niet een soort copie van zijn vader. Hij mag gewoon zichzelf ziin, zoals ieder ander jongmens, wiens va der "toevallig" geen predikant is. Ieder mens die volwassen'wordt maakt zijn eigen leven. Ook do mineeskinderen moeten die vrij heid hebben. Voor hen geldt niet speciaal het "zo vader, zo zoon". Ds. Van der Linden, die vier zonen heeft, van wie de jongste zes jaar is, wil ook niet van zijn jongens verwachten dat zij maar geduld hebben met het tonen van hun politieke overtuiging tot hij 65 is geworden en wegens emeritaat niet langer meer in een pastorie woont. Zelfheeft de dominee geen verkie- zingsbiljet opgehangen. Dat heeft hij nooit gedaan en hij zal het ook niet doen. Een van zijn motieven is dat alle leden van de gemeente hem even lief zijn, of zij nu CDA, PvdA, ABK (Algemeen Belang Koude kerk), SGP of WD stemmen. Dat wil niet zeggen dat hij geen poli tieke overtuiging zou hebben. Hij stemt als christen en naar beste weten, maar wenst, zoals ieder ander, daarin volkomen vrij te zijn, en zal zich, van wélke kant ook, geen verwachtingspatroon laten opdringen. Het rode biljet voor het raam van dat "glazen huisje" aan de Rijn in Koudekerk - en ook de Ban-de- bom-papieren voor andere pasto rievensters - zou wel eens de tand kunnen zijn waarmee de tijd knaagt aan het "heilig huisje" van de "ideale" dominee, die in de pas loopt van de meerderheid of, wat Even lief misschien wel het beste is, hele maal geen kleur bekent. De tijden veranderen en het pastorieleven met hen. Aan de vrijheid die een kerkelijke gemeente haar predikant ook in politiek' opzicht gunt kan men aflezen in hoeverre zij volwassen aan het worden is. Interruptie Een treffend staaltje van irritatie over politiek op de preekstoel ervoeren op zondag 21 mei de kerkgangers in de Dorpskerk te Leiderdorp, waar de plaatselij ke predikant J. Geursen preekte over een gedeelte van het "on- gemakkelijk-actuele" bijbel boek Openbaring. Daar, in hoofdstuk 13, is sprake van een beest dat opkomt uit de aarde en dat maakt dat niemand kan kopen of verkopen dan alleen diegenen die het merkteken - de naam van dat beest - dragen. De Leiderdorpse dominee Jan Geursen tijdens preek geïnterrum peerd Politiek beheerste de Remonstrantse Broe derschap tijdens haar in Groningen gehou den algemene vergadering van bestuur. Er was een brief binnengekomen van de ge meente Oosterbeek die uiting gaf aan het onbehagen bij velen over politieke uitspra ken van de broederschap, bijvoorbeeld in zake Zuid-Afrika en de neutronenbom. Oosterbeek is van mening dat veel plaatsen in de bestuurlijke organen van de broeder schap worden ingenomen door hen die poli tiek links georiënteerd zijn. Dat vindt de gemeente op zichzelf geen bezwaar, maar wel is men van oordeel dat de vertegen woordigers in de beleidsorganen zich ervan bewust dienen te zijn dat ze niet zijn geko zen om hun politieke overtuiging. Bestuur ders moeten zelfs de schijn vermijden, van de kerk een politiek instrument te willen maken. Oosterbeek waarschuwde ervoor dat de kerk een politiek strijdtoneel zou kunnen worden. Tijdens de vergadering kreeg Oosterbeek bij val van de gemeenten Apeldoorn en Does burg. Prof. d.r. H.J. Heering vond het onjuist in de kerk te spreken van "links" en "rechts". Men moet elkaar aanspreken op christelij ke én zakelijke argumenten. De vergadering besloot deze bespreking nu vrij kort te houden en volgend jaar deze zaak uitvoeriger aan de orde te stellen. Verder heeft de broederschap een landelijke diakonale commissie ingesteld. Deze zal zich bezighouden op wat er op diakonaal terrein in gemeenten en kringen gebeurt. Toen ds. Geursen hierbij een op merking maakte over trusts en monopoliekapitalisme, over mul tinationals en hun ongrijpbaar heid en oncontroleerbaarheid, vroeg plotseling een van de toehoorders met luider stem of de dominee niet wat minder politiek in zijn preek kon doen. De predikant was uiteraard verrast door deze onverwachte interrup tie, maar herstelde zich vaardig en vroeg de geprikkelde man, ge duldig het slot van de preek af te wachten, want hij was nog niet klaar met zijn uitleg. De dienst verliep verder rustig. Na afloop heeft de predikant nog een lang durig maar geanimeerd gesprek met de interrumpant gehad. Kouwe kleren Ds. Geursen maakt in het kerkblad "Ontmoeting" melding van dit voorval omdat hij graag zou zien dat kerkmensen lahgzamerhand loskwamen van de gedachte als zou de preek buiten politiek-ge- voelige zaken om moeten gaan. Aperte partijpolitiek en partijpro- sen juist aanspreken waar zij zijn. En zij bevinden zich, aldus ds. Geursen, allen, zonder onder scheid, in min of meer compro mitterende (in verdenking of op spraak brengende) samenle- vings- en werkverbanden. Ook een dominee zal wel een deel van zijn inkomen krijgen afkomstig uit geld dat in bepaalde, veelbe sproken superondernemingen is verdiend. "Het Woord Gods gaat, om het zo te zeggen, niemand in zijn kouwe kleren zitten. Tenzij men het de tanden uittrekt en men bij het verkondigen en het horen ervan de al te menselijke, maar be drieglijke afweermechanismen in werking stelt. Christus is niet voor niets gekruisigd". Overigens vindt ds. Geursen wel dat er meer gelegenheid tot ge- x van de dominee een "rood" dachtenwisseling over de ver kondiging zou moeten zijn, zeker na de dienst, maar misschien ook tijdens. "De bijbelse boodschap richt zich immers tot aardse men sen en tot aardse verantwoorde lijkheden. Ze is niet bestemd om boven de werkelijkheid uit te Illustratie Hoewel heel verschillend van aard, zijn de beide simpele voorval letjes in Koudekerk en Leider dorp een aardige illustratie van de spanningen die een aanraking tussen kerk en politiek binnen een kerkelijke gemeente kan op roepen. Dat zal moeilijk verande ren zolang men eerder eigen op vattingen en gevoelens bevestigd wil zien dan kritiek daarop te moeten'verdragen. S.J. DE GROOT Nieuwe voorzitter Bijbelgenootschap De algemene vergadering van het Nederlands Bijbelgenootscahp heeft dr. A. Kruyswijk, gerefor meerd predikant te Enschede, tot voorzitter gekozen. Hij volgt prof. dr. W. C. van Unnik op, die in maart overleed. Tweede voorzit ter werd ds. G.J. Rijks, hervormd predikant te Santpoort. De algemene secretaris van het Bijbelgenootschap, dr. A. de Kuiper, deelde tijdens de alge mene vergadering mee, dat op een dag in dit vooijaar in Honga rije in plaats van de verwachte 5000 bijbels bijna 50.000 bijbels zijn verspreid. Het gevolg is, dat de kerken daar helemaal geen voorraad meer hebben. Zij heb ben de Wereldbond om 35 ton papier gevraagd teneinde nieuwe te laten drukken. ADVERTENTIE UW EIGEN DAGBLAD 00K IN DE VAKANTIE? Dat kan, doch uitsluitend met deze bon. Graag 3 weken voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad, Julianastraat 19, Alphen aan den Rijn. Leidsch Dagblad, Witte Singel 1Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent). Hul# adrsa: S.v.p. In btoktottara Invulten! i lodar vakje a.v.p. een letter straat: postcode. NIET INVULLEN NIET INVULLEN NIET INVULLEN Opzending is gratis in Nederland en België. Overige landen 1.90 per dag. De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging in sommige landen te wensen KKjV overlaat M-Jf Wij kunnen dus helaas geen verantwoording nemen Staatssecretaris in Leiden: LEIDEN - "Ook het onderwijsbe leid kent vrij smalle marges. Het is een rijdende trein, een conti nuing story. Onze opvattingen verschillen op dit gebied niet zo veel van die van de vorige rege ring". Dit zei staatssecretaris K. de Jong van onderwijs gisteren op een ouderavond van de scholenge meenschap Bonaventura-Kijc- kenborg in Leiden. De Jong, die ook in het kabinet-Den Uyl staatssecretaris was, erkende wel dat ondeiwijs politiek gezien geen waardevrije zaak is: "Er moeten wel degelijk keuzes ge daan worden". Waarbij de huidi ge regering volgens de staatsse cretaris drie uitgangspunten han teert: het recht van iedereen op een goede opleiding, gelijke kan sen daarbij en het door onderwijs vormen van democratische staatsburgers. Binnen die opvat ting pssen heel goed, zo stelde De Jong, de experimenten met de middenschool. "Wij doen ons best om die experi menten zo goed mogelijk te laten slagen", aldus de staatssecretaris, die er zijn toehoorders voor waar schuwde al te snel te oordelen over de middenschool. "Laat U niet verleiden door de gepoliti seerde en te voorbarige discus sies". De staatssecretaris van onderwijs kondigde aan dat hij de komende jaren er naar zal streven om op het niveau van middelbaar on- dewijs ook technische vakken meer ruimte geven. "Ik geloof niet dat het goed is als er zoveel mensen op de wereld komen, die zo weinig van techniek op de hoogte zijn. Ik weet wel dat eroen heleboel problemen aan vastzit ten, met de lesuren en zo, maar ik vind het toch noodzakelijk". De Jong, lid van het CDA, hield zijn toehoorders van de roomskatho- lieke scholengemeenschap nog een waarschuwing voor "De eerst komende tien, vijftien jaar zullen beslissend zijn voor het confessioneel onderwijs, in die zin: of de scholen het waar kun nen maken. Als protestants- christelijke en katholieke scho len steeds minder van hun inden- titeit laten merken, dan sturen de ouders, hun kinderen straks ge woon naar de beste school op de hoek". ig uur in isoleercel HILVERSUM-De zenuwarts dr. F. van Ree, één van de vertrouwen sartsen van de in ons land gevan gen gehouden leden van de RAF, heeft onlangs op verzoek van de NOS-radio vijftig uur in een "isoleercel" vertoefd om te on dervinden wat het betekent te zijn afgesloten van de buitenwe reld. Zijn op de band opgenomen reacties zullen op de donderda gen 8 en 15 juni van 09.00 tot 09.35 uur via Hilversum 2 worden uit gezonden. De "isoleercel" was gesitueerd in een kast in een lagere school in Amsterdam-West, waarbij zoveel mogelijk de situatie in een ge vangenis was nagebootst. Dr. Van Ree beschikte over een ruimte, die 3 meter lang, 1,5 meter breed en 2,5 meter hoog was met kale witte muren en zonder ra men. Overdag had hij alleen een stoel, 's nachts ook een matras. Verder kwam in de nachtelijke uren elk half uur een "bewaker" luisteren aan de "celdeur", ging af en toe het licht uit en werd 's avonds al het ontbijt voor de vol gende dag gebracht. Aan het eind van 50 uur isolement, werd de arts afwisselend opstan dig en neerslachtig. De programma's zijn een vervolg op twee in mei eveneens door de NOS uitgezonden radio-docu mentaires over isolatie van men sen, waarbij onder meer werd in gegaan op de situatie van de in Scheveningen en Maastricht ge vangen zittende RAF-leden. DEN HAAG (SP) - "De regering moet haar plan het Inspraak orgaan Welzijn Molukkers te vervangen door een gemengd Nederlands-Molukse Com missie laten varen. Er moet voor de Molukkers een direc te inspraakmogelijkheid blij ven op het regeringsbeleid" Dat was de strekking van een motie, die de Molukken-spe- cialist van de PvdA, Henk Molleman indiende tijdens de openbare commissievergade ring over de "Molukken-no- ta" (De problematiek van de Molukse minderheid in Ne derland"). Een mening, die werd gedeeld door commissieleden van VVD, CDA, PPR, D'66 en GPV. Zij drongen niet alleen aan op het handhaven van het Inspraakorgaan, maar ook op toewijzen van een bredere taakstelling. De regering is van mening, dat er een gemengd adviesorgaan moet komen, omdat de Mo lukse minderheid deel uit maakt van de Nederlandse samenleving. 'Advisering in contact en overleg met Nederlandse or ganisaties zal doeltreffender zijn als het van een gemengde commissie komt" aldus vice- president Wiegel, die is belast met Molukse zaken. Er was binnen de speciale commissie tevredenheid over de antwoorden, die staatsse cretaris mr. G.Ph. Brokx van Volkshuisvesting en ruimte lijke ordening gaf. 'Zijn be toog concentreerde zich op de volgens hem verkeerde uitleg van de regeringsnota, als zou het landsbestuur een actief spreidingsbeleid voorstaan. "Bestaande wijken blijven be staan volgens onze beramin gen zijn er pas zesduizend woningen nodig voor de Mo lukkers. De helft daarvan zit al in het normale woning bouwprogramma. De óverige drieduizend moeten in vijf jaar worden gerealiseerd. De overdracht van rijkswonin- gen aan woningbouwcorpo raties en gemeente is in volle gang en leningen op voet van de woningwet en financiële steun, nodig voor opheffing van de achterstand in onder houd, zullen worden toege zegd," aldus mr. Brokx. Bij de behandeling van de on derwerpen onderwijs en volksgezondheid (in dit geval drugsgebruik) wezen de be windslieden op een gebrek aan gegevens. Talrijke commissieleden wezen op vaagheid in de onderwij- sparagraaf. De kreet "bi-cul tureel" duikt veelvuldig op, maar het overgrote deel van de beleidsvragen over on derwijs moet nog worden in gevuld", aldus Molleman (PvdA) en Leijenhorst (CDA). "Die invulling moet gebeuren in overleg met Molukse in stanties en deskundigen", antwoordde minister Pais. Hij pleitte voor het gebruik van één taal (één soort Maleis) in dat bi-culturele onderwijs, die zal aansluiten op het hui selijk gebruik. Ook bij het onderwerp drugs gebruik kwam duidelijk naar voren, dat er onvoldoende bekend is over de huidige stand van zaken in de Moluk se samenleving. Zoals staatssecretaris mr. E. Verder-Smit zei: "Ik wil een aantal vragen liever niet beantwoorden, omdat ik niet over de juiste gevens beschik. Het lijkt mij wetenschappe lijk niet verantwoord nu over bepaalde aspecten van het Moluks drugsgebruik door te praten. Mogelijk zal de Mo lukse stichting Tjandu nog dit jaar met een inventarisatie van het aantal gebruiken van hard drugs komen". PEKING (AFP) - Vassili Tolstikov, ambassadeur van de Sovjet-Unie in China, zal op 10 juni zijn post na zeven jaar definitief verlaten. In die tijd is hij er niet in geslaagd zijn doel, normalisering van de betrekkingen tussen China en de Sovjet-Unie, te verwezenlijken. In oktober 1970 overhandigde Tol stikov zijn geloofsbrieven. Hij kreeg daarmee de ondankbare taak te pogen de relatie tussen de Sovjet-Unie en China te verbete ren. Deze was aanzienlijk be koeld na de bloedige incidenten bij de Ousosuri in 1969. - De betrekkingen tussen de twee landen zijn er inmiddels niet be ter op geworden. Peking heeft hevige kritiek op de rol van de Sovjet-Unie in de wereld. Tolstikov wordt vervangen terwijl de grensonderhandelingen tus sen China en de Sovjet-Unie in fase zijn gekomen. Dit zou er volgens diplomatieke kringen op kunnen wijzen dat Moskou een diplomaat die zeven jaar lang geen succes heeft ge boekt kwijt wil.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 16