WAT EEN TAALGEVOEL Nan de Kerkhof: 'Het gaat gewoon niet meer' MER TEKENT VOLGENDE WEEK 'teer- en nicotine-arm* lekker van smaak laag in prijs (2^0) Brazilië protesteert tegen arbiter Thomas HIDALGO VERVANGT 'RECHTS' Geen acties tegen tv-commentatoren Drie fijne trekjes van Belinda 1 25 voor 2^0 Daarom liever Belinda. DINSDAG 6 JUNI 1978 SPORT PAGINA 11 Hollanders worden op handen gedragen BUENOS AIRES - Wat een pech. Was er de kans op een positief tintje rond de ietwat teleurstel lende start van oranje via de do pingcontrole van Willem Suur- bier en nou blijkt die uitslag ne gatief. Jammer vooral voor de hyena's der sensatiebladen die, aange lokt door het ruim vier uur du rende gevecht van Willem tegen een niet co-operatieve natuur, de verhalen al klaar hadden en rond Porterillos huilden in de vurige hoop de geflipte Neder landse leeuw met de staart tus sen de poten de onherbergzame Andes te zien invluchten. De meer gematigden droomden al van het verhaal over de op jaren geraakte topsporter die in de eenzaamheid van zijn hotelka mer met pillen het invallen van de godenschemering trachtte te keren. Gelukkig voor al die teleurgestel de heren bleek plotseling dat in het Schotse kamp de huisapo theek wel in trek was, waarna de belegering van de arme William Johnston begon. En Willem Suurbier, die zei in zijn bij Schalke opgevijzelde Duits: „Ach was das is toch allemaal geloei, ich voel me wie ein jun- geling en das geschwets doch gewonnen was", een volzin ijve rig genoteerd door gretige re porters van diverse pluimage want de azen van Oranje blijken nog steeds gefundenes fressen voor de internationale pers, om het zo maar eens te zeggen Net zoals trouwens de coach, Ernst Happel dus, bij wie de wallen onder de ogen zo lang zamerhand doen denken aan de Amsterdamse grachtengordels. Uit zijn opgeklopte melange van Vlaams, Hollands en Oosten rijks valt voor de ongeoefende luisteraars in wezen alleen het woord scheize te distilleren, daarom bewondering voor de lieftallige en veeltallige tolk die vier zinnen van Der Ernst weet om te zetten in minstens 20 rap- Spaanse. Waarna onze geachte Argentijnse collega's op hun beurt van die 20 zinnen weer zo ongeveer een complete pagina fabriceren zodat ze in Argenti nië zo langzamerhand het mis plaatste idee moeten krijgen dat ons Weense fenomeen de meest co-operatieve trainer uit het he le gezelschap is. Zoals Johnny Rep de enige echte international is, want die redt zich dankzij zijn verblijf in Va lencia en Bastia zowel in rap Spaans als Frans, terwijl hij ook een portie Duits of Engels niet uit de weg gaat. Fantastisch die Hollanders, is dan ook de heersende mening bij de internationale pers, wat hebben die een taalgevoel en dat is ook zo, zelfs hulptrainer Arie de Vroet redt zich redelijk. Logisch want die speelde indertijd ook een blauwe maandag in Frank rijk en maakte zich, niet al te lang na zijn terugkeer in Zeist eens onsterfelijk door tijdens een college voor aankomende voetbalprofessoren de bal, het leer zogezegd, te omschrijven als le ballon, zich daarop on middellijk excuserend met een, pardon heren, ik bedoel natuur lijk de bal W'illie Johnstonde op doping betrapte Schot, stond gisteren in het mid delpunt van de belangstelling.Vandaag zal dat niet meer zo zijn; dan zit hij in het vliegtuig.... PSV-speler barst op persconferentie in tranen uit POTRERILLOS - Tumult in Potrerillos, waar Rene van de Kerkhof gistermorgen uitgerekend tijdens de persconfe rentie in een huilbui uitbarstte. Snikkend uitriep dat dit wereldtoernooi nu al verloren is voor hem, in feite voor het goed is begonnen. En dat allemaal als gevolg van een onbeheerste actie van de Irannees Abdollahi, die Oranje weliswaar een strafschop opleverde, maar er tevens de oorzaak van was dat Rene van de Kerkhof twee dagen niet kon slapen, geplaagd als hij werd door de pijn, die een gescheurd handwortelbeentje hem bezorgde. Cordoba naar Mendoza moest brengen. De Vroet tot de pers: 'Moeilijke ploeg. Verrast heeft deze ontwikkeling ons echter niet. Tenslotte ging ik op pad met de opdracht om voor tachtig pro cent de Peruanen te analyseren en om voor twintig procent naar de Schotten te kijken. Niettemin ben ik niet pessimistisch. Het zou mij wel zeer zwaar tegenvallen indien we niet van dit Peru zou den kunnen Sinds zaterdagavond vond al wel telefonisch contact plaats tussen KNVB-arts Frits Kessel en de Hilversumse orthopeed Her mans. Een gesprek, dat Kessel weliswaar optimistisch deed uit roepen dat Rene tegen de Perua nen zou kunnen spelen, indien Happel hem opstelt, maar dat al lerminst gedeeld werd door het 'lijdend voorwerp' zelf. Van de Kerkhof met tranen in de ogen: "'Net heb ik getraind. Het gaat niet. Iejdere stap die ik doe, kost ondraaglijke pijnen, daar komt bij, dat ik tijdens de wedstrijd vrijwel zeker angst zal hebben dat er een bal tegen mijn hand komt. In dat geval kan ik het ver geten moet de zaak in het gips Kost me weken en dat wil ik Rij vers weer niet aan doen. Ik weet eigenlijk niet wat ik wil laten pre valeren. Het clubbelang van PSV of Oranje. Mijn hart zegt me dat het het eerste moet zijn. Verdo ven wil ik de zaak per se niet laten doen. Dat verergert de blessure MAR DEL PLATA - Brazilië heeft gisteren een schriftelijk protest ingediend bij de Fifa tegen het optreden van de Britse scheids rechter Clive Thomas tijdens de wedstrijd Zweden-Brazilië (1-1). De Brazilianen toonden zich nog steeds hevig verontwaardigd over de afkeuring van het tweede en winnende doelpunt, dat vol gens Thomas een fractie van een seconde buiten de speeltijd werd ingekopt. Voorts meldden de Brazilianen in hun schrijven nog enkele details over het gedrag van Thomas. Hij zou verheugd zijn geweest toen Zweden de lei ding nam, hij zou zich bij de Bra ziliaanse gelijkmaker van erger nis tegen het hoofd hebben ge slagen en hij zou de Braziliaanse speler Oscar meermalen in de Engelse taal hebben uitgeschol den. Verheyen blijft bij Wacker ALKMAAR - Georg Kessler wordt de opvolger van Cor van der Hart als trainer van AZ'67. De oefen- BUENOS AIRES - Dc bondscoach van het Franse voetbalelftal, Mi chel Hidalgo, heeft voor de wed strijd in groep 1 tegen gastland Argentinië zijn ploeg op vier plaatsen gewijzigd. De verdedi gers Patrick Battiston en Chris tian Lopez maakten hun rentree in het basisteam, evenals mid denvelder Dominique Bathenay en rechtervleugelspits Domini que Rocheteau. Na het verlies te gen Italië zette Hidalgo het op rechts spelende gedeelte van de ploeg uit de basis. meester van de Oostenrijkse club Wacker Innsbruck heeft met de Alkmaarse ere-divisieclub een principe-overeenkomst afgeslo ten. Dit deelde AZ-voorzitter Arie Ligthart maandag mee Ligthart: "In principe zijn we rond met Kessler. Deze week komt hij nog niet naar Alkmaar om te te kenen, dat zal waarschijnlijk vol gende week worden". Manager Kraay en secretaris Peters zijn za terdag naar West-Duitsland ver trokken om de contacten met de oud-bondscoach te leggen. Voor Jan Verheyen heeft deze trai nerswisseling geen gevolgen. De aanvaller, die dit seizoen door AZ van Feyenoord werd overgeno men, werd op aanraden van Kessler door Wacker Innsbruck voor het komende seizoen gecon tracteerd. Kessler wilden Ver heyen als spits gaan gebruiken. "Jan Verheyen is door Wacker gecontracteerd en die zaak is fi nancieel afgerond. Hij blijft daar gewoon", aldus Ligthart. In de komende week hoopt de Alkmaarse club ook tot overeen stemming te komen met Kraay. wiens ontslagaanvrage onlangs door AZ werd geweigerd.- in de war" Dokter Kessel verzocht het hand jevol omstanders, dat getuige was van Van de Kerkhofs losge slagen emoties, niet al te veel aandacht aan het geval te schen ken. Volgens hem is het een uit gemaakte zaak dat de pijn snel weg is. Kessel: "Eerst moet de zwelling weg en dan neemt de druk, die de pijn veroorzaakt vanzelf af. Volgens de reglementen van de FI FA is het niet toegestaan om spelers met gips te laten uitko men. Dat hoeft ook niet. Vanuit Nederland wordt nog vandaag kneedbaar verband opgestuurd. En dan kan Rene, die nu even over zijn zenuwen is, gewoon van de partij zijn, aldus Kessel. De PSV'er zelf wilde vooralsnog niet geloven dat het allemaal wel los zal lopen. Hij: "Indien het niet gaat, ben ik weg. Vraag ik de lei ding om me donderdag op het vliegtuig naar Holland te zetten. En net nu het zo goed ging tegen Iran. Sorry, dat ik me liet gaan Nou ben ik er niet bij, dan is dat maar zo. Dure strafschop. Mocht later blijken, dat het via die straf schop van mij was dat Nederland een ronde verder kwam, dan heb ik vrede met de situatie. Maar Kessel en Happel moeten na tuurlijk niet zeuren. Ik ben de enige, die de pijn voelt, in mijn eigen hand. En dan kunnen zij zeggen dat het allemaal wel meevalt, zij hebben die pijn niet dat is duidelijk." Je zou doordat menselijke tafereel tje bijna vergeten dat er morgen ook nog tegen Peru gevoetbald moet worden. Happel, die onver schillig liet weten dat hij geen enkel tv-beeld heeft gezien van Schotland-Peru, mopperde op de Argentijnen die de beelden van Hongarije-Argentinie wel tot vervelens toe, twee dagen lang, herhaalden, maar nalieten om hem wat dat betreft wat service aan te bieden. Happel: "Toen Schotland -Peru werd gespeeld zaten wij in de bus naar het sta dion. Daarna heb ik alleen de Ar gentijnse doelpunten nog maar op tv gezien. Ik ben gek gewor den van de commentator, waarbij Theo Koomen maar een heel rus tige verslaggever is." Het is aan Arie de Vroet om der wel- tmeister voor te lichten ten aan zien van de speelsterkte van de Peruanen. Dat was gisteren tij dens de persconferentie nog al tijd niet gebeurd, omdat De Vroet het vliegtuig miste dat hem van Dat was alles wat er gisteren met betrekking tot Peru-Holland uit de monden van de technische leiding kon worden opgetekend. Happel, die nooit iets van te vo ren over een tegenstander kwijt wil, liet wel doorschemeren dat er mutaties in zijn team zijn te ver wachten, maar bevestigde niet of er via de wissel Poortvliet-Jansen een 4-3-3- systeem wordt inge voerd na alle geëxperimenteer met een zware middenveld bezet ting. Happel alleen meesmui lend: "Die Pers die Mohajerani, die zegt toch dat Iran niet zo erg goed tegen Nederland heeft ge speeld en dat zijn land veel beter moet kunnen. Wel laat-ie me dan tegen Schotland en Peru maar la ten zien dat hij niet heeft gejokt." Bondscoach Arie de Vroet ziet opnieuw niets van Oranje. Hij heeft de opdracht gekregen om naar Schotland-Iran te gaan kij ken. Welk duel gelijktijdig in Cordoba wordt gespeeld. Het is overigens wel opvallend dat Zwartkruis, die aanvankelijk ook als spion zou worden ingezet, geen duimbreed van Oranje wijkt. van de Argentijnse regering tegenover de Westduitse tele visiecommentatoren Fritz Klein en dr. Thomas Reimer zal niet meer hoeven te wor den gerekend. Reimer be- kommentarieerde in de re portage van de openingsce remonie van het wereldkam pioenschap de politieke ver houdingen in Argentinië, terwijl Klein, die zich slechts met het sportgedeelte van de uitzending had beziggehou den, tevens door de Argentij nen ervan werd beticht voor de junta onplezierige uitla tingen te hebben gedaan. Zoals viel te verwachten trof de regering geen maatregelen, omdat men bang is voor de heftige kritiek, indien de commentatoren zouden wor den uitgewezen. Ook in menthol -Volgens het jongste TNO onderzoek voor het Ministerie van Volksgezondheid. BE A120.3k.1 &5

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11