Groenevelt in oorlog met CNV Ontwerpen kamer een flop Pleidooi andere wijze klachtbehandeling VREUGDE, WEEMOED EN KNARSEN DER TANDEN r Windsurfer/^ windglider centrum Coen Rutjes coen rutjes Mislukte prijsvraag; ruimtenood blijft ZATERDAG 3 JUNI 1978 BINNENLAND PAGINA 7 Op jubileum-bijeenkomst 'medisch tuchtrecht' UTRECHT (ANP) - De medische wereld is voor leken moeilijk toe gankelijk en moeilijk te door gronden. Reconstructie van wat feitelijk is gebeurd of gedaan had moeten worden is vaak door te genwerking onmogelijk. Ter zake doende informatie kan niet of nauwelijks worden verkregen. Het huidige systeem van klacht behandeling biedt voor de pa tiënt onvoldoende garanties. Prof. dr. J. F. Rang, hoogleraar in het gezondheidsrecht en arbeids recht, maakte deze opmerkingen gisteren in Utrecht op een bij eenkomst van de koninklijke Nederlandse maatschappoij tot bevordering der geneeskunst. Volgens prof. Rang zou het beter zijn als alleen de inspecteur voor de volksgezondheid een klacht kon indienen. Op het ogenblik krijgen de tuchtcolleges de mees te klachten rechtstreeks van de patiënten of hun familieleden binnen. Uit hoofde van zijn be voegdheden krachtens de ge zondheidswet kan de inspecteur de bestaande bezwaren (o.m. het niet kunnen beschikken over de nodige informatie) opheffen. Be ter is het om hem ook de klacht te laten voorbereiden, meent prof. Rang. Om te voorkomen dat de patiënt als rechtstreeks belanghebbende bij de klacht in positie achteruit gaat, zullen bij een mogelijke wettelijke regeling de relaties tussen de oorspronkelijke klager, de inspecteur en het medischh tuchtcollege zorgvuldig moeten worden geregeld. De inspecteur zal de 'verzoeker' moeten horen en hij zal hem, als hij niet tot het indienen van een klacht overgaat, schriftelijk moeten meedelen waarom. Van een dergelijke be slissing zal de verzoeker in be roep moeten kunnen gaan bij het centraal medisch tuchtcollege. Als de inspecteur de klacht wel indient, maar als hij niet in be roep gaat als de klacht wordt af gewezen, moet de verzoeker de tussenkomst van de betrokken hoofdinspecteur kunnen inroe pen. Behalve de vraag, wie er bevoegd is tot het indienen van een klacht, is bij de vernieuwing of een totale vervanging van de medische tuchtwet ook de vraag van belang over welke handelingen en nala tigheden er kan worden ge klaagd. Het accent lag tot ver na de oorlog op een goede beroepsuitoefe ning, op het handelen van de arts als lid van de "stand der genees kundigen". Het ging niet om in dividuele genoegdoening van de patiënt. Wel maakte een wetswij ziging het in 1974 mogelijk het ondermijnen van het vertrouwen in bijvoorbeeld de geneeskundi ge stand breder te interpreteren. Bij de wetswijziging werd ook bepaald dat de klager op de hoog te moet worden gesteld van de uitslag. Voor die tijd was dat niet zo. De klager werd namelijk als getuige beschouwd zodra zijn klacht ontvankelijk was ver klaard. Volgens prof. Rang is in de visie op het medich tuchtrecht geleidelijk verandering gekomen doordat ook de opvattingen in de gezond heidszorg zich wijzigden. De kla ger is meer "partij" geworden. Het wettelijk medisch tuchtrecht - aldus prof. Rang - wordt niet langer uitsluitend gezien als een mogelijkheid om controle uit te oefenen op het medisch hande len, maar meer als een onderdeel van het patiëntenrecht om aan de patiënt bescherming te bieden. Er is de laatste jaren, mede vanuit die veranderde visie, ernstige kri tiek geuit op het klaagrecht. Vol gens prof. Rang komt dat door het grote en toenemende aantal klachten, door rechtstreeks be langhebbenden ingediend, dat wordt afgewezen. Of dat al dan niet te snel of op onjuiste gronden gebeurd, valt volgens hem aan de hand van de beschikbare gege vens niet te beoordelen. Voor degenen .die aangeklaagd (kunnen) worden is de huidige si tuatie naar zijn mening op z'n minst onaangenaam en frustre rend, omdat het voor niemand leuk is ten onrechte te worden aangeklaagd. Dat is ook niet de bedoeling van het klaagrecht en daarom meent prof. Rang dat de aan een klacht te stellen eisen zouden moeten worden ver zwaard zodat kennelijk onge gronde en onbeduidende klach ten zo veel mogelijk kunnen worden voorkomen. Hierin past ook het uitsluitend toevertrou wen van het klaagrecht aan de in specteur, die niet alleen het al gemeen belang in de klacht kan betrekken, maar die ook als ■'zeef' kan fungeren. Uitslag verkiezingen De kiezers hebben gesproken. Wat zij gezegd hebben is door de één met vreugde aangehoord, door de ander met weemoed vernomen, door een derde tandenknarsend beluisterd. Vreugde De vreugdetonen kon men in het kamp van het CDA horen. „De vromen juichten in hun tent", en hun gejuich was in wijde omtrek te horen. Deze groepering blijkt Door mr. Koos Reugebrink lid ARP bij de kiezers beter aan te slaan dan velen hadden gehoopt of verwacht. Ik wil geen domper zetten op de feestvreugde bij de christen-democraten, maar toch moet het mij van het hart dat hun winst een eigenaardig aspect ver toont. De kerkelijkheid neemt af, ik wil niet zeggen dat de kerken leeglopen, maar hun wervings kracht is zo goed als nihil. Maar het CDA groeit! Er zijn dan ook wel CDA'ers die zich wat bezorgd afvragen wat het CDA nu eigen lijk zo aantrekkelijk maakt het christelijke karakter van de door het CDA verdedigde politiek, of andere redenen. Het wil mij voorkomen dat een christelijke partij in de kern van de zaak al leen maar prijs stelt op stemmers die die partij vanwege het uit gangspunt kiezen. Juist een winst zoals nu is geboekt legt het CDA een grote verant woordelijkheid op de schouders. Gelukkig is het CDA niet te ver gelijken met de Duitse CDU, maar het gevaar ligt op de loer dat het CDA wel naar een dergelijk partijtype afglijdt. Het partijtype dat door de „nieten" in het poli tieke krachtenveld wordt geko zen: die kiezers die NIET socialis tisch willen stemmen, die even min liberaal willen heten, en die daarom maar CDA stemmen. Kiezers die niet op het CDA stemmen vanwege de christelijke maatschappijvisie die deze partij verdedigt, doch vanwege het feit dat zij een andere club NIET wil len stemmen. Een soort afvalrace dus. De socialisten drammen maar dat alles veranderen moet, daar houden zeniet van, maar een beetje sociaal moet een mens toch wel zijn, daarom draaien ze de WD de rug toe, en wat blijft er dan over? Het gevaar dreigt dat een partij aan dergelijke kiezers toegeeft en in dien 'dat mocht gebeuren, wat God verhoede, dan ligt een Ne derlandse CDU in het verschiet. Men zal zeggen dat het CDA toch in zijn verkiezingsprogram dui delijk uitkomt voor het christe lijke karakter van die partij. Dat is geweldig, maar de mensen hechten vaak minder waarde aan het program dan de politici wel zouden wensen. Een enquete heeft uitgewezen dat slechts een betrekkelijk gering aantal men sen de naam kende van de lijst aanvoerder van de partij van hun keuze. Onder die omstandighe den behoeft men zich ook geen illussies te maken omtrent de kennis van het program bij de kiezers. Mensen kiezen eerder een mentali teit dan een program, die menta liteit blijkt voor hen uit de op stelling in de praktijk. Het zou naar mijn mening niets minder dan een ramp zijn wanneer het CDA, zich van dat feit bewust, zich in de toekomst meer liet lei den door de mentaliteit van een typische middenpartij, een partij zonder eigen duidelijk gezicht, dan door de politieke radicaliteit van het Evangelie van Jezus Christus. Die radicaliteit stelt duidelijk grenzen aan de groei van het CDA, want de mentaliteit die uit het Evangelie spreekt openbaart zich in zelfverlooche ning, solidariteit, het kruis op nemen en ga maar door, en dat valt bij vele mensen niet in goede aarde. Men mag het CDA dus gelukwen-, sen met de winst, maar men dient het tevens kracht te wensen zich niet aan die winst te vergapen, doch die waar te maken. Weemoed De weemoed kan men aantreffen bij de WD. Ik gebruik hier met opzet het woord „weemoed", immers, uitbundigheid naar wel ke kant ook is deze nette mensen doorgaans vreemd. Och, zegt de heer Rietkerk, je moet het zo zien: de kiezers die in het verleden op de WD stemden omdat zij zich niet konden verenigen met de coalitie, althans de samenwer king tussen CDA en PvdA, zijn weer naar de CDA teruggekeerd. Voor hen bestond er geen reden meer om op de WD te stemmen. Het kon best eens zijn dat hij daar vooreen deel gelijk in heeft, maar wat mij betreft hadden die kie zers rustig bij de WD kunnen blijven. Dat zou de politieke dui delijkheid ten goede zijn geko men. Want het zijn immers ty pisch die kiezers die ik hierboven op het oog had, de mensen die het CDA voor hen een typische mid denpartij vormt. Het midden ver schuift immers, al naar gelang de vleugels verschuiven. Onder het kabinet den Uyl smeten deze mensen het CDA en de PvdA op één hoop in de linkse hoek, de WD komt voor deze mensen dan al gauw in het midden. Thans, onder de huidige coalitie is de PvdA links, de WD nagenoeg rechts, en wordt het CDA dus weer automatisch het midden En dus stappen ze weer over. Het tandenknarsen wordt in PvdA-kring vernomen. Men had gehoopt en ook wel verwacht dat de kiezers a.snog duidelijk voor den Uyl partij zouden kiezen. Het is anders gelopen, en vele socia listen verwonderen zich daar over. Volstrekt ten onrechte. Wat meer zelfkritiek zou de socialis ten niet misstaan. Arie Groene- velt heeft opgemerkt dat de vak bonden helaas geen gebruik hebben gemaakt van het machti ge wapen van het stemadvies. Deze man, die in het verleden niet moe werd te betogen dat de ar beider tegenwoordig mondig is, dat de arbeider heel goed wist wat hij wou en wat hij niet wou, deze man meent nu dat als hij, Arie Groenevelt, niet eerst zegt wat ze stemmen moeten, diezelf de arbeiders in het stemhokje maar als onmondige kinderen staan te knoeien. Hij zou beter doen de keuze van de ze inderdaad mondige mensen te respecteren, deze mensen zijn het heus in vele opzichten eens met Groenevelt en de zijnen, maar ze zijn zijn gedram, zijn betweterij zat. Het is dacht ik, wel bekend dat ik een vurig voorstander ben van een coalitie tussen PvdA en het CDA, ik meen in ieder geval dat deze partijen programma tisch bij elkaar horen en op elkaar zijn aangewezen. Maar wat doet de PvdA? Zij stelt niet alleen de VVD, doch ook het CDA als een club voor die constant kiest voor de kapitalisten en de werkgevers, en met zulke mensen valt niet te werken. Wanneer de PvdA dan van mening is dat het CDA in de praktijk teveel naar rechts af glijdt (ik heb daar gezien het vo renstaande ter dege oog voor!) waarom wordt het CDA dan niet zakelijk politiek op zijn eigen program aangesproken? In Lei den dacht de PvdA kort na de uit slag van de gemeenteraadsver kiezingen erover om maar „in de oppositie te gaan". Ik heb dat tussen aanhalingstekens gezet, omdat ik meen dat men dan in de gemeenteraad Tweede Kamertje gaat spelen. Maar stel nu eens voor dat ik in Leiden woonde en dat ik op de PvdA had gestemd omdat hun program van standsvernieuwing mij zo aan sprak, of omdat hun sociale poli tiek mij uit het hart gegrepen was. Wat zegt die PvdA dan nu tegen mij? Beste kerel, je hebt er natuurlijk goed aangedaan op ons te stemmen, maar het heeft weinig nut gehad: we houden er mee op. We leveren je vier jaar uit aan die partijen die we in het verleden als een soort kanniba len, of althans figuren met wie geen echt sociaal beleid te voeren is hebben voorgesteld. We zou-' den wellicht 80% van onze wen sen kunnen realiseren wanneer we eens met het CDA gingen pra ten, en ook dan zou U geweldig geholpen zijn, maar U moet be grijpen dat we dat niet kunnen doen. Wij willen alles of niets. Aangezien we niet alles kunnen krijgen, nemen we niets. We wen sen U van harte het beste in de komende tijd, gaat heen en wordt warm, van ons is niets te ver wachten. Dat noemt de PvdA politiek: de an deren zo zwart maken als roet, en vervolgens allen die aangewezen zijn op een politiek van solidari teit vier jaar lang uitleveren aan die zwarten, enkel en alleen om dat ze niet voor de volle honderd procent gelijk krijgen. Zolang die politiek, als je het tenminste nog politiek kunt noemen, duurt, wordt het voor radicale CDA'ers steeds moeilijker aan te sturen op een kabinet waarin PvdA en CDA samenwerken. En wie daar de dupe van worden, mag men, vooral in PvdA kring, twee maal raden. DELFZIJL (ANP) - Het industrie gebied rond Akzo Zout Chemie in Delfzijl is gistermiddag een uur afgezet geweest na een gasa- larm. Een pakking was tegen kwart voor twee van een pomp gesprongen, waardoor vloeibaar propyleen onder een druk van 12 kilogram uit de leiding stroomde. Een deel van de propyleen kwam op een monteur terecht, die brandwonden opliep. Na behan- delging door de bedrijfsarts kon hij naar huis gaan. Ca vijftig werknemers van Akzo ontruimden het deel van de fa briek dat in de windrichting van het tot gas verdampte propyleen ADVERTENTIE f B RIN K Luchtverwarming H= yw installateur: LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN Postbus 337. Kalkovenweg 58.Telefoon (01720) 2 03 00 lag. De wegen rond de fabriek werden met behulp van de Delf zijlster gemeentepolitie afgezet. De bemanning van schepen, die in de buurt hadden afgemeerd, werd ook gewaarschuwd en gin gen van boord. De propyleenleiding werd drukvrij gemaakt en door spoeling met stikstof werd het explosiegevaar opgeheven. Na ongeveer een uur werden de werkzaamheden bij Akzo hei-vat en nam de politie de wegafzettingen weg. Volgens ir. J. Zandberg, locatie-di recteur van Akzo Delfzijl, was er geen sprake geweest van een werkelijke gevaarlijke situatie. ADVERTENTIE Windsurfer 1145,-// 1345,- 1750,- -CSS?? *'"d enacce zoutmansweg 18-20. reeuwijk tel. 01829-3052 een wereld van verschil TZJahnsan JACHTHAVEN POELGEEST fX Johnson4 topkwaliteit en „Jacht op CNV-leden geopend" Tandarts duurder voor particulier AMSTERDAM/UTRECHT (SP) - "De jacht op de CNV-leden is geopend Arie Groeneveld - voor zitter van de industriebond NVV - verklaarde met deze woorden de Industriebond van het CNV de oorlog. DEN HAAG (ANP) - De minister van economische zaken en de staatssecretaris van volksge zondheid en milieuhygiëne heb ben na overleg met de N eder- landse Maatschappij tot Bevor dering der Tandheelkunde (NMBT) ingestemd met een be perkte verhoging tot 3,5 procent van de particuliere tarieven van tandarts-specialisten. De verho ging gaat 3 juni in, aldus het mi nisterie van economische zaken. DEN HAAG (SP) - De architecten prijsvraag voor het beste ontwerp voor uitbreiding van het gebouw van de Tweede Kamer is een flop geworden. Minister Beelaerts van Blokland (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) ziet zich voor grote moeilijkheden geplaatst nu géén - van de 111 ingediende ontwerpen in de ogen van de juryleden ge nade heeft gevonden. Een oplos sing van de ernstige ruimtenood zal daardoor weer langer op zich laten wachten. Een verraste A. Vondeling, voorzit ter van de Kamer, denkt niet dat door deze gang van zaken de nieuwbouw geheel van de baan Vrijwel alle architecten vielen door de mand, omdat zij het complexe geheel van de Kamer niet goed hadden doorgrond. Ook de aanpassing aan de bestaan de omgeving bleek in vele ont werpen niet ideaal. Toch heeft de jury onder voorzitterschap van rijksbouwmeester W. G. Quist aan elf inzendingen een premie van f 9000,- toegekend. De win naar kon echter rekenen op f 150.000,-. De jury is bijna een jaar bezig ge weest met de prijsvraag, in de ju ry zaten architecten, stedebouw kundigen en ook afgevaardigden van de Haagse burgerij. Drs. H. J. A. M. van Haaren gekozen als 'willekeurige' Hagenaar "Het was moeilijk een beslissing te nemen. Er bestaan altijd twijfels over bepaalde ontwerpen. De meeste waren serieus en creatief. Slechts een klein aantal viel di rect af. De meeste architecten- hadden moeite met de bedoeling van het gebouw. In elk ontwerp schortte er wel wat aan, zowel ar chitectonisch als organisato risch". Evenals de jury vond Kamervoor zitter Vondeling het erg teleur stellend, dat de prijsvraag is mislukt. "Ik moet even diep ademhalen", zei hij vanmorgen. "Jammer en vervelend. Merk waardig dat geen van de ontwer pen volgens de jury deugt". Vondeling liet weten te verwach ten. dat minister Beelaerts van Blokland en de heer Quist con tact zouden opnemen nu hem. Hij dacht niet, dat uitbreiding van de Kamer nui geheel van de baan zou zijn. "Maar je moet toch wel een ontwerp hebben, en het liefst méér dan éen, om te kunnen be ginnen", constateerde hij. De Tweede Kamer heeft kortgele den een bouwbegeleidingscom- missie ingesteld onder voorzit terschap van drs. H. Rienks (PvdA). In deze commissie zijn vertegenwoordigers opgenomen van mensen, die in de Kamer werkzaam zijn. Vanaf augustus zou deze commis sie bij de nadere uitwerking van vijf uitverkoren ontwerpen actief worden. Het definitieve juryrap port verschijnt over een maand. Groeneveld deed dat gistermiddag aan het slot van een driedaags- congres van zijn bond in Amster- NS maakt haast met zomerverlof UTRECHT (SP) - De"NS en de vak bonden hebben een principe-be sluit genomen dat moet voorzien in het zo snel mogelijk invoeren van een gegarandeerd zomer verlof van twee weken voor het personeel. Zoals bekend kampt de NS met onderbezetting, waardoor vakan ties er vaak bij inschieten. Nu er een overeenkomst is, wordt ge probeerd om de nieuwe regeling volgend jaar al te laten ingaan. Vóór half oktober onderzoeken de overlegpartners welke perso neelsgroepen in aanmerking komen voor de zomerverlof- garantie. Onlangs overhandigde de federa tieve spoorwegvereniging een petitie aan de directeur van de exploitatiedienst van de NS. In die petitie stond dat 11 procent van het verlof van het vorig jaar bij de NS nog steeds niet is opge- Om te kunnen voorzien in het per soneelsprobleem zullen voortaan gediplomeerde krachten mogen worden aangetrokken voor het vervullen van laag-geklasseerde arbeid. Ook hierover is tussen de NS-leiding en de vakbonden een overeenkomst bereikt. Aanvan kelijk mochten alleen sollicitan ten met lager schoolopleiding dingen naar een eenvoudige baan. Nu mogen ook LBO'ers en Mavo-leerlingen worden inge schakeld. dam. Eerder deze week riep hij het CNV op om samen te werken aan een hechtere vakbeweging. Bij Cor van Dijk - voorzitter indus triebond CNV - schoot dat in het verkeerde keelgat. "Ik voel er niets voor om mij voor het partij politieke kaïjetje van Groenevelt te laten spannen" aldus Van Dijk. Zijn aanstaande opvolger - Leo ge opend" - zwakte later deze woor den wat af. "We willen best pra ten over samenwerking. Maar op voorhand gaan we uit van be houd van zelfstandigheid" Arie Groenevelt toonde zich zeer ontstemd over de uitspraak van Cor van Dijk dat het CNV leden gaat werven onder katholieke werknemers. Groenevelt: "Het CNV gokt er op dat er NKV-le den zullen zijn die geen heil ver wachten van samenwerken met het FNV. In het troebele water dat zij zien ontstaan, willen zij hun netten uitzetten. Is dat christelijk?, merkte hij op. LEIDEN - De bekende rechts- en staatsgeleerde mr. AM. Don- ner heeft gisteren in het Groot- Auditorium van de Leidse universiteit de Thorbecke- penning gekregen. De ere prijs, afkomstig van de Thor- becke-stichtingwerd hem uitgereikt door de voorzitter van de stichting mr. E.O. Ba ron van Boetzelaer (foto links). Dat gebeurde tijdens een plech tige bijeenkomst, die een beetje feestelijk karakter had vanwege het 100-jarig be staan van de stichting. In haar een eeuw lange bestaan heeft de stichting eerder de Thorbecke-penning toege kend aan P.J. Veth.N.G. Pier- son,SJ. Fockema Andraea.C van VollenhovenMeyers en P Geyl. Thorbecke- penning voor mr. Donner Mr. Donner kreeg de prijs van wege zijn bijzondere verdien sten op het gebied van rechts- en staatswetenschap. Hij heeft de enige grote studie van het Nederlands bestuursrecht op zijn naam staan alsook een bewerking van het enig gang bare staatsrechtelijke hand boek van Van der Pot. Mr. Donner, wiens zoon de schaakgrootmeester Jan Hein gisteren eveneens de plechtig heid bijwoonde, vervult en vervulde verder een scala aan functies, waaronder een hoo- geleraarschap in het be stuursrecht aan de Vrije Uni versiteit in Amsterdam, het presidiaal van het Hof van Justitie van de Europese Ge meenschappen, het co-voorzit terschap van de Staatscom missie van advies inzake de Grondwet en de Kieswet en het lidmaatschap van de Commissie van Drie, die de betrekkingen van prins Bern- hard met het Lockheed-con cern heeft onderzocht. Na de uitreiking van de zilveren penning aan mr. Donner hield deze een uitvoerige ver handeling over wat hij noem de het "staatsdoen"

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7