"Moeilijker dan vorig jaar om baan te vinden" Stichting Diogenes gaat zorgelijk jaar tegemoet 2841 LEIDENAARS PSP ZATERDAG 3 JUNI 1978 GAB-directeur weinig optimistisch over kansen voor schoolverlaters LEIDEN - "Het zal moeilijker zijn dan vorig jaar om voor iedereen een baan te vinden. In de metaal en de bouw valt het nog wel mee, maar ik verwacht de grootste moeilijkheden te krijgen met de mensen die van het algemeen vormend onderwijs afkomen. Ik hoop echter aan het eind van het jaar te kunnen zeggen, dat ik me vergist heb". Weinig opwekkende woorden voor de duizenden jongeren die deze week juist hun eindexamen heb ben afgerond. Ze komen uit de mond van de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Leiden, de heer J. G. Schuhma- cher. Bijna twee jaar is hij nu di recteur. In die tijd is de werk loosheid steeds iets teruggelo pen. Volgens de laatste cijfers stonden er 2200 werkloos ingeschreven "De opleiding loopt niet mee met de vraag, dat staat vast" zegt Schuhmacher. "Daar is echter niets aan te doen. In Nederland bestaat de vrijheid van studie keus. Het arbeidsbureau kan niets anders doen dan het geven van voorlichting over beroepen" De kritiek die de laatste tijd vaak gegeven wordt op de beroepsop leidingen - de mensen zouden Voor de toekomst is Schuhmacher pessimistisch en houdt rekening met een kleine stijging van de werkloosheid. Deze zal dan voor al veroorzaakt worden door de schoolverlaters en de mensen die op straat zijn komen te staan door het faillissement van de Grofs mederij. Enquête Om enigszins te kunnen peilen hoeveel mensen van school di rect aan het werk gaan heeft het Gewestelijk Arbeidsbureau een enquête gehouden onder de ein dexamenkandidaten. Het resul taat: hoewel er dit jaar minder mensen eindexamen doen heeft een groter aantal dan vorig jaar te kennen gegeven direct na hun schooi een baan te willen gaan zoeken. Voor de meesten, die geen gerichte beroepsopleiding hebben gevolgd, zal dat een zwa re klus worden. Door Mark Kranenburg geen vak meer leren - hoe staat hij daar tegenover? ''Ik ben het niet eens met die kri tiek" zegt Schuhmacher. "Het is inderdaad zo dat de beroepsop leiding voor een deel verlegd is naar. de periode na de school, maar in mijn ogen is de toekom stige timmerman nog net zo'n goede als de huidige. Bovendien heeft het zijn voordelen dat de beroepsopleidingen wat meer al gemeen vormend zijn geworden. Niemand kan er toch op tegen zijn, dat je een arbeider bewust maakt, hem wat meer kennis meegeeft dan alleen maar handvaardigheid. Ik kan de kritiek wel begrijpen. Het is voor een werkgever veel fijner om iemand direct in de productie te kunnen opnemen. Maar de overheid is nu eenmaal verant woordelijk iemand m mee te geven. We kunnen niet blijven zeggen: vroeger was het zo. Het is allemaal anders gewor den. De ideeën zijn veranderd. De jongens leren echt hun vak nog wel, alleen is het nu na de LTS Minder geschikt Tot zover de schoolverlaters. Daar naast zit Leiden nog met een be hoorlijke hoeveelheid "gewone" werklozen, van wie maar liefst vijftig procent als minder ge schikt wordt beschouwd. Minder geschikt wil zeggen dat de werk loze minder snel aan een baan kan worden geholpen vanwege bijvoorbeeld zijn leeftijd of de lange duur van zijn werkloos heid. Schuhmacher hierover. "Ik vind moeilijk bemiddelbaar een vriendelijker woord. Het legt zo'n stempel op een werkloze. Het is een arbitrair begrip en misschien een pure intepretatiezaak. We gaan binnenkort onderzoeken hoe het komt dat er zo'n grote groep is. Er zal ongetwijfeld een reden zijn voor een bedrijf om iemand die lang werkloos is, niet aan te ne men. Langdurige werkloosheid kan leiden tot verminderde moti vatie en dan zit je in een vicieuze cirkel. Het kan ook zijn dat ie mand wat op zijn kerfstok heeft of niet voldoende vakbekwaam is of niet. Ik zeg dat in Leiden geen andere mensen ingeschreven staan dan in welke plaats ook. De Manifestatie van Iedereen wil wonen LEIDEN - Het comité "Iedereen wil wonen" organiseert op dins dag 13 juni een bijeenkomst over de huisvesting van alleenstaan den en tweepersoonshuishou dens. Daaronder wordt verstaan de werkende jongeren, studen ten, buitenlandse werknemers, samenwonenden en alleenstaan den. Het motto van de bijeen komst is "naar een ander huisves tingsbeleid". Job Pruiser van de Landelijke Organisatie Jongeren Huisvesting zal op deze bijeen komst in het Leidse Volkshuis (Apothekersdijk) ingaan op de achtergronden van de woning nood bij één- en tweepersoons huishoudens. Het comité zal éen en ander toespitsen op de Leidse situatie. De avond wordt opge luisterd door het koor "De Een heid" uit Leiden. Dit koor zal ook op zaterdag 3 juni op de Haar lemmerstraat/hoek Pelikaan straat vanaf ongeveer kwart voor drie een optreden verzorgen. Morgenmiddag zijn er ook kaar ten en kranten voor de bijeen komst te koop op dat punt. GAB-directeur J.G. Schuhmacher"Niemand kan er toch op tegen zijn, dat je een arbeider bewust maakt Leidenaar is niet anders dan een andere grote stedeling. Tenmin ste dat heb ik nog niet kunnen ontdekken" Te oud De GAB-directeur geeft een paar voorbeelden van hoe werkgevers reageren als hij een werkloze aanbiedt. "De ene werkgever zegt ze zijn te oud, de ander zegt dat ze teveel verdiend hebben en weer een ander zegt dat ze anders ge schoold zijn. Voor iemand van dertig is het makkelijker óm een baan te vinden dan voor iemand van veertig en voor iemand van veertig is het weer makkelijker dan iemand van vijftig. Het heeft veelal te maken met pensioenen en keuringen, terwijl er ook werkgevers zijn die menen dat een jongere werknemer meer produktie levert". Juist om het probleem te onder vangen dat een werkloze bij een nieuw bedrijf minder gaat ver dienen dan hij gewend was. is enkele jaren geleden de "loon- suppletieregeling" ingesteld. De overheid vult het salaris dan aan. Toch biedt ook dit niet in alle ge vallen uitkomst. "Ik heb wel meegemaakt", zegt Schuhma cher, "dat een bedrijf zo'n per- soop niet wilde hebben, omdat de anaere werknemers in dat bedrijf ook niet zoveel verdienden. Je kan van iemand niet verwachten dat hij van de ene dag op de ande re 300 gulden minder gaat ver dienen. De klap van de werk loosheid moet ook nog verwerkt worden. Welke industriën zouden moeten worden aangetrokken om de werkloosheid te verminderen? Schuhmacher. "Je kan niet zeggen, ik zet hier een chemische indus trie neer, want er staan veertig af gestudeerde chemici ingeschre ven. Want waar haal ik dan de be dieningsvaklieden en de regel- technici vandaan? Daarom is het een vraag die niet zo makkelijk té beantwoorden is. Je moet er in ieder geval voor zorgen dat je pa troon wat gevarieerder wordt. Er is veel industrie die verdwenen is en vervangen moet worden. Je moet er voor zorgen dat de bevol king zijn keuze blijft behouden en dat er voldoende variatie is. Maar in de dienstensector zouden we best wat kunnen gebruiken. Condities U heeft het pok wel eens gehad over aantrekkelijke condities. "Je kan zorgen voor goede verbindingen en enkele andere «faciliteiten ze als gronduitgiften. De lokale overheid heeft wel iets te bieden, maar premies zijn er in de Rand stad niet meer bij. De weinige mogelijkheden die er zijn, zullen we moeten gebruiken". Extra industrieterreinen? "Zeker als je industrieën gaat ver plaatsen, moet je zorgen voor al ternatieven. In het belang van het behoud en daarnaast de uitbrei ding van de werkgelegenheid. Als dat in Leiden niet kan, zul je je in verbinding moeten stellen met de nabuurgemeenten". Directeur van het GAB is dat geen frustrerend beroep? "Ik probeer als een niet gefru streerd iemand door het leven te gaan. Je krijgt veel teleurstellin gen te incasseren. Je doet het nooit goed krijg je van zowel werkgevers als werknemers te horen. Maar gelukkig krijg ik ook wel eens dankbetuigingen. Je moet voor je vak voelen als je dit doet, anders houd je het niet vol" Wel plannen, maar onvoldoende geld LEIDEN - Hoewel er in de Leidse binnenstad nog veel te restaure ren en te renoveren valt, moet het de liefhebber van een oude bin nenstad niet zijn ontgaan dat steeds meer oude panden in de steigers worden gezet. Eén van de groepen die een moei zame strijd voert tegen het ver dere verval van de vele histori sche panden die Leiden rijk is, is de Stichting Diogenes. Deze Stichting stelt zich ten doel het gehavende stadsbeeld te her stellen en de binnenstad weer bewoonbaar te maken. Hoewel er aanleiding tot feestvreugde zou moeten zijn vanwege haar vijf-ja rig bestaan lijkt Diogenes echter een zorgelijk jaar tegemoet te gaan. Oorzaak van het sombere toekomstperspectief is het geld dat ontbreekt, omdat men daar voor afhankelijk is van de luimen van de overheid. De Stichting heeft wel plannen klaarliggen voor het restaureren van weer een aantal panden in de Leidse binnenstad, maar de uitvoering laat op zich wachten omdat de subsidies zeer traag afkomen. In het bulletin van de Vereniging Vrienden van Diogenes zegt mr. D. E. Krantz, voorzitter van de Stichting, dat als de minder rooskleurige situatie nog langer zal voortduren, de Stichting bij zonder snel aan liquidatie toe zal zijn. Mogelijk zal dit jaar alleen gestart kunnen worden met de restauratie van de panden 4e Binnenvestgracht 28 en Wolsteeg 1 (de eerste in de Haver en Gort- buurt en de tweede in de Pie- terswijk). Daar beide in rehabili- tatiegebieden liggen wordt voor hen een subsidie verwacht. De buitenb deze wijken uit te voeren projecten vallen ook buiten alle regelingen. Zo krijgt men voor het pand Hoge- woerd 32 op dit moment geen sbusidie. Dit huis, waarvan alleen de winkelpui verwijderd moet worden, staat niet op de monu mentenlijst. Het achterhuis wel, terwijl het voorhuis, volgens de Stichting, ook alleszins de moeite waard is. "Het valt te hopen dat men toch nog tot een andere be slissing zal komen. Op het ogenblik staat het pand als een schandvlek naast het door Dio genes gerestaureerde Hoge- woerd 30", aluds de heer Krantz. Ten aanzien van de panden aan de Hooglandse Kerkgracht 6 en 6a, de Papengracht 18. en de Latijnse school aan de Lok horststrat wordt op korte termijn geen uit voering van de plannen ver wacht. Iets meer kans is er op een spoedige gunstige beslissing ten aanzien van het Mierennesthofje, ook gelegen aan de Hooglandse Kerkgracht. Hier isa de Stichting nog in afwachting van een beslis sing van de gemeente, en bestaat de kans dat er dit jaar nog begon nen kan worden met de restaura tie. Tengevolge van het uitblijven van Het voormalige winkelpand aan de Hogewoerd 32 slaat volgens c Krantz als een schandvlek naast het door Diogenes gerestaureerde h pand. subsidies en de hoge voorberei- dingskosten van de plannen die voorlopig niet verwezenlijkt worden, kampt Diogenes nu met grote moeilijkheden. De voorzit ter wees er tijdens de laatste al gemene ledenvergadering op dat daarom juist nu het bestaan van de Vereniging van Vrienden van de Stichting erg belangrijk is voor Diogenes. Mr. Krantz: "Hoe groter het aantal vrienden, des te De vereniging is inmiddels gestart om, door middel van affiches en folders, het werk van Diogenes onder de aandacht te brengen en leden te werven. Het informa tieadres van de Stichting is: Me- ve. H. Höppener-Bouvy, 4e Bin nenvestgracht 25, Leiden, tefc 126679. Fiets staat centraal op expositie Als alles volgens plan verloopt zal er gedurende de Tour dc France-week in Leiden (23-30 juni) in de Waag een tentoon stelling worden gehouden van allerlei zaken, die met de fiets te maken hebben. Een groepje, die deze expositie op het ogenblik voorbereidt, is over al in en buiten de gemeente op zoek naar allerlei voorwer pen, die een plaatsje zouden kunnen krijgen op de tentoon stelling. Van diverse particu lieren zijn er inmiddels toe zeggingen binnen. De organi satoren willen nu een beroep op de Leidenaars doen sg-ij- om te zien of ergens op de rommelzolder of in het schuurtje nog zaken staan, die de moeite van het expose ren waard zijn. Daarbij wordt er gedacht aan opmer kelijke fietsonderdelen, pos ters, boekjes, kortom alles wat maar in enig verband staat met de fiets. Leidenaars die menen iets dergelijks te bezit ten en bereid zijn om dat tij delijk af te staan voor de ex positie kunnen contact opne men met de Culturele Raad. Daar zullen alle aanmeldin gen worden geregistreerd. ADVERTENTIE Receptioniste Tom Westen zoekt een re ceptioniste voor de kap salon. Deze receptioniste wordt de rechterhand van onze salon manager, en is daarnaast verantwoordelijk voor het juist inboeken van onze klanten. Dit werk vereist mensenken nis, inventiviteit en engelen geduld. Middelbare opleiding en En gelse spreekvaardigheid strekken tot aanbeveling. Schriftelijke sollicitatie, met omschrijving van opleiding en recente foto richten aan Tom Westen, Breestraat 45, Leiden. ADVERTENTIE i de hebben bij de gemeenteraadsverkiezingen PSP gestemd. Of het r binnenstad was of in de Merenwijk, overal zijn we flink vooruit gegaan! De uitslag toont aan, dat veel Leidenaars ons harde werken waarderen. Al die mensen weten dat de PSP zowel binnen als buiten de gemeenteraad aktief is. En niet alleen tijdens de verkiezing, maar vier jaar lang! Zo komen wij steeds op voor de eisen en belangen van jong en oud. buurtbewoners en arbeiders. Op die manier zijn wij de spreekbuis van veel aktiegroepen. Vóór een zo groot mogelijke demokratie en zeggenschap van de mensen zelf. daér gaat het om! Juist in een tijd dat rechtse partijen als het CDA en de VVD de aanval inzetten is een échte linkse aktiepartij als de PSP noodzakelijker dan ooit. De PSP heeft nu twee mensen in de gemeenteraad en ons ledental is verdubbeld. We kunnen dus twee maal zo hard werken. Daar kunt u zeker op rekenen, dat beloven we! P.S. - Wilt u informatie over de PSP? Schrijf een briefkaartje naar postbus 129. Leiden. En nog wat: de verkiezingen hebben ons handenvol geld gekost. Giften zijn zeer welkom. Ons gironummer is 489329 t.n.v. Penningmeester PSP. Leiden, graag met de vermelding ,,De PSP moet doorgaan!". Namens alle Leidse PSP-ers, voor een socialistische vredespolitiek! Standplaats voor taxi s Pa is chauffeur: taxichauffeur. In deze stad niet de enige. Er zijn er wel meer, net als pa. Maar nu is pa boos! Heel erg boos. Hij moet zijn brood verdienen door klanten goed te bedienen. En dat wordt hem nu heel moeilijk gemaakt. Bij het station was een taxi-stand plaats die goed en veilig bereik baar was voor het publiek, onder wie veel bejaarde mensen, of ge handicapten, mensen met baga ge. Veelal mensen, die geen ge bruik kunnen maken van open baar vervoer om de een of andere reden. Ten behoeve van bouwwerkzaam heden moet de standplaats ver plaatst worden. Aan pa is niets gevraagd. Want pa is taxichauf feur en zit niet achter een bureau. En wie is pa? Hij ziet alleen de uitvoering van plannen, die zijn werk en ook zijn klanten in ge vaar brengen. Dat pikt pa niet, om de dooie dood niet. Dan duikt den zijn om de bouwwerkzaam heden mogelijk te maken zonder dat daardoor het publiek gevaar of' nadeel ondervindt. Het publiek heeft daar zeker recht op, want de centjes, die het allemaal gaat kosten, komen van datzelfde publiek, die hun afgedwongen geld zien gaan naar maatschap pijen, die niet in staat zijn hun investeringen, zelfs hun normale bedrijf, met eigen middelen te Da is van mening dat er alleen maar gekeken wordt naar wat er alle maal moet gebeuren. Dat hoeft op zich niet slecht te zijn, maar er wordt geen rekening gehouden hoe het moet gebeuren en voor De standplaats, die nu als een ei land temidden van verkeersgol- ven ligt, is voor meningeen niet of zeer moeilijk bereikbaar. Heeft men zonder ongelukken door eventueel stoplicht negerende auto's en fietsers de standplaats bereikt en wil de taxi aan het,ver keer deelnemen, dan kunnen door het noodgedwongen omrij den en proberen zich in een aan eengesloten rij wachtende auto's te voegen de kosten dermate stij gen, dat dit een verdubbeling van de normale ritprijs kan beteke- Dat pikt pa niet. want pa wil zijn klanten goed bedienen: men be taalt ervoor en heeft er recht op. De taxibazen krijgen geen subsi die om hun bedrijf te runnen. Zij kunnen dat dan ook alleen het best doen door het publiek zoveel mogelijk van dienst te zijn, en dat is ook pa z'n brood. Hoe gaat het bij stromende regen wanneer mensen als verzopen katten bij de taxi's aankomen. Men kan ook niet verwachten dat de chauffeurs "klaar overtje" gaan spelen. Er zijn andere mo gelijkheden, die men van hoger hand niet wil benutten, hetgeen toch zal moeten. Pa wil zijn werk doen en goed doen. En hij staat niet alleen. Als dat onmogelijk gemaakt wordt, worden wij moeilijk en misschien erg moei lijk. Gemeentebestuur, denk er eens over na. Denk eens aan het publiek, dat ook uw pakkie en prakkie betaalt! "Pa" H. Postma. 3 Oktoberstraat 26, Leiden. Grofsmederij Hierbij een reactie op de ingezon den brief (31 mei j.l.) van R. Pek- topal, M. v Duivenbode en F v.d. Berg. In de gesprekken die we in alle openheid voerden, onder steunden zij het initiatief van de advertentie-oproep 'Houd de CPN in de raad' en hebben zij mede-ondertekend. Na publica tie kwamen zij hierop terug. Hadden zij dit voor de publicatie herroepen, dan waren met het volste begrip de namen niet op genomen. Terecht stellen zij dat vanuit ver schillende politieke overtuigin gen eensgezind is opgetreden. Ook de communisten staan op dat standpunt en maken zich sterk voor die eenheid van krach ten. In de aktie en in de verte genwoordigende organen! Om ook nu in de gemeenteraad één- sluitend zoveel mogelijk invloed uit te oefenen voor behoud van de arbeidsplaatsen in het belang van de Grof-werkers, heeft Dries Hoeven voorgesteld om met een breed samengestelde delegatie van raadsleden gesprekken te voeren met economische zaken en met de curatoren. Onterecht is de vergelijking als zou de CPN net als Schut de werkers voor het karretje spannen. Dat is het laatste wat je de CPN kan verwijten. Ongeacht de verkie zingsperiode komt de CPN con sequent en zonder eigen belang op voorbehoud van arbeidsplaat sen en voor dc verdediging van de arbeidsbelangen. Naast de stemoproep van Grofs mederij-werkers waren er op roepen van bouwvakkers, wel zijnswerkers, werklozen en werknemers van de universiteit om op de CPN te stemmen. Dit verzoek is door de CPN in openheid en eerlijkheid gedaan. Vanuit het perspectief dat dit - beter dan welke verkiezingsbe lofte - de beste garantie geeft voor de werkende mensen. Namens de CPN-afdeling Leiden L. Ouwerkerk G. Doustraat 95 Leiden Bushalte Ondergetekende wil in het bijzon der voor de bewoners van "Ro- senburch" wijzen op de moei lijkheden om bij de bushalte op de Vijf Meilaan te komen. Er is weliswaar een zebrapad bij de Rooscveltstraat, maar daar houdt dan ook alles mee op. Dan moet men of de voorrangsweg op of de uitrijweg van de geparkeerde au- Er is mijns inziens gelegenheid ge noeg om een voetpad te maken, langs de voorrangsweg, zij het dat het ten koste gaat van enig groen. Wanneer worden, I simpel. W.F. Roozendaal, Herenstraat 131, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3