Werkloosheid van vrouwen een apart probleem VERKEERDE VOEDING Vakantiedrukte in Nederland LJWat iedere vakantiewerker moet weten Door de neus Snelle Duitse trein Extra rust voor ouders in Tirol ZATERDAG 3 JUNI 1978 PAGINA 27 Een eigenaar van een hond of een kat kan zich opeens zorgelijk gaan afvragen of het huisdier niet iets verkeerds gegeten heeft. Er kunnen zich verschijnselen het verkeerde voorwerp vaak met het braaksel of met de ontlasting weer naar buiten. Helaas niet al tijd en dan is operatief ingrijpen vaak noodzakelijk. doen van verminderde eetlust, Er zijn ook honden die van pens braken, diarree ook afwijkingen van het zeni stelsel. Katten en honden snuffelen eenmaal graag aan van alles nog wat en een likje na hoort maagdarm- of huidklachten krij gen en sommige katten krijgen van melk diarree, wanneer een huisdier daar last van heeft is dat bewuste voedingsmiddel voor het dier in kwestie verkeerd. kennelijk ook bij. Veel honden Dit wil niet echter niet zeggen dat hebben een opvallende voorlief de voor alles wat in onze ogen - of neus-verschrikkelijk stinkt. Een rottend visje aan de waterkant of iets anders onbestemds onder een struik kan zelfs zo aantrek kelijk ruiken dat de hond er nog eens genoeglijk aan begint. De lucht die de hond hierna ver- V^rcrifH erin cr spreidt is niet om te harden en er gllilging zijn verscheidene boen beurten Met "Als hij pens of melk voor alle dieren ver keerd is! Wèl fout voor alle dieren is eenzijdige voeding. Kat en hond behoren weliswaar tot de vleeseters, maar toch is alleen vlees, alleen vis, alleen lever be slist foutief. Wat is verkeerd? Iets verkeerds eten is wel een zeer rekbaar begrip. Een karbonade- Vroeger botje bijvoorbeeld keerd voedingsmiddel, vanwege de scherpe botpunten en ook vanwege een verkeerde samen stelling. Toch zijn er honden die voornamelijk op dergelijke voe ding achttien jaar oud worden. Een op zich goed stuk vlees kan trouwens ook nog wel verkeerd vallen en in het verkeerde keelgat schieten! Verkeerd is het ook wanneer het huisdier het te goed heeft en te véél krijgt. Het lichaamsgewicht van een volgroeide hond of kat niets verkeerds gegeten heeft!" bedoelt men vaak, dat men bang is dat het dier is vergiftigd. Er zijn tegenwoor dig ook dermate veel gifstoffen op de markt, dat deze angst goed te begrijpen is. trouwens ook meer dap genoeg gifstoffen be kend. Zo komt tegenwoordig een strychnine-vergiftiging, waarbij ernstige krampen ontstaan ge lukkig minder voor. Tegenwoor dig kan de hond of kat die een vergiftigde muis, rat of mol vangt ook heel gemakkelijk een giftige stof opnemen. Er kunnen vage verschijnselen ontstaan, die Katten zijn kieskeurige eters maar desondanks kunnen ze weieens iets eten dat verkeerd i niets anders te doen dan het be strijden van de verschijnselen, ernst toenemen. Soms is er "pa- Wanneer de gifstof met zekerheid Vaak is de oorzaak-de gifstof-niet niek voor niets" maar de symp tomen kunnen ook zó ernstig zijn dat het dier al sterft voordat er hulp geboden kan worden. mag boven een bepaald gewicht Dat hulp bieden is overigens helaas toenemen. Vooral hele maar betrekkelijk in veel geval- kleine dieren hebben maar heel weinig nodig om te dik te wor den. Elastiekje, zuigflesspeen, een pan- tie en een washandje zijn uiter aard verkeerde "voeding". Toch zijn er honden, meestal jonge Braken en diarree komen ook speelse dieren, die een voorkeur bij maagdarminfecties en ver- hebben om alles wat los en vast lammingen, trillen, krampen en zit te verorberen. Gelukkig komt bewustzijnsstoornissen komen len. Het kan voor de in consult geroepen dierenarts vaak niet eenvoudig zijn om de diagnose "vergiftiging" te stellen, omdat verscheidene ziektebeelden op vergiftigingen kunnen lijken. bekend is kan in sommige geval len een tegengif toegediend wor den, helaas lang niet altijd. Di- rekt, tot enige uren na het nutti gen van het verkeerde voedsel kan de eigenaar het huisdier nog proberen te laten braken, door het dier zout water te laten drin ken. Is het dier al in coma, dan is dit echter sterk te ontraden, om dat het dan meestal niet meer kan slikken. De dierenarts kan met een injectie het braken opwek ken, maar wanneer het vergift eenmaal is opgenomen in het li chaam dan staat hem meestal weg te vangen door een te gengif. Het braken of de diarree kan behandeld worden, soms moet het dier vochtinjecties heb ben en in andere gevallen zijn er slaapmiddelen nodig om de hef tige krampen te verminderen. Het nuttigen van bedorven voedsel Dan zijn er tenslotte nog vele giftige is eigenlijk ook een vorm van planten in huis en tuin, maar het vergiftiging. Door te lang, of niet komt zelden voor dat huisdieren stoten. Een kat is duidelijk kies keuriger dan de gemiddelde hond, maar toch komen bij beide diersoorten van tijd tot tijd ver giftigingsverschijnselen voor. De klachten zijn nogal eens van voorbijgaande aard. Bij braken en diarree is het altijd verstandig het dier minimaal één dag te laten vasten. koel genoeg bewaren kunnen omzettingen in het voedsel plaatsvinden. Soms waarschuwt de geur en de kleur van het voed sel ons al. Zoals gezegd hoeft de geur het dier lang niet altijd af te hierdoor vergiftigingsverschijn selen gaan vertonen. Ze eten wel eens van een verboden plant, maar meestal met mate. boven dien braken ze het groenvoer vaak snel weer uit. De kans is ongeveer een op een dat u dit jaar niet op vakantie naar het buitenland gaat, maar in eigen land blijft. Want zo ligt, volgens tellingen van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, de verhouding. Iets meer dan de helft van de vakantiegangers gaat het land uit. Iets minder dan de helft blijft hier, en dan meestal in caravans en zomer- huisies. In het lijstje laten wij u zien waar iedereen in het binnenland heen gaat, en hoe zich dat in de afge lopen jaren heeft ontwikkeld. U ziet, er zijn gebieden waar het Meestal zijn de verscnillen niet groot. Wat trekt blijft trekken. Dat zie je wel aan de zeekus- t en de Veluwe. U moet overigens wel voorzich tig zijn met de conclusie: daar gaat maar een klein percentage van de mensen naar toe, dus daar is het rustig. Want neem bijvoorbeeld de meren. Daar hoef je heus niet met zo n hoog percentage van de bevolking te zitten, of het is al vol. Vooral als iedereen een boot meebrengt r toeristengebied 1973 1974 1975 1976 1977 Waddeneilanden 10 1f 8 8 8 Noordzeebadplaatsen 17 18 16 17 16 IJsselmeerkust 2 3 3 4 3 Deltagebied 3 3 3 4 5 Meren in Groningen, Friesland en N.W.-Ovenjssel 6 6 7 6 6 Hollands-Utrechtse meren 3 2 3 2 2 Utrechtse heuvelrug en 't Gooi 3 2 3 3 2 Veluwe en Veluwerand 13 12 11 12 13 Achterhoek 3 2 3 3 4 Twente. Salland en Vechtstreek 7 7 8 7 7 Groningse, Friese en Drentse zandgronden 11 10 9 8 11 West- en Midden-Brabant 7 6 7 8 7 Oost-Brabant, Noord- en Midden-Limburg en Rijk van Nijmegen 6 7 7 6 5 Zuid-Limburg 5 8 8 8 7 Overig Nederland 3 5 4 5 4 Nijpender LONDEN - Deze lente worden op verscheidene plaatsen ter wereld de eerste proeven genomen met een voorbehoedmiddel voor vrouwen dat door de neus kan worden opgesnoven, waardoor slechts zeer kleine doses hormo nen nodig zijn. Het middel is ontwikkeld door een Indiër en is al beproefd op bavia nen en andere apen. Het bevat alleen progestrogeen en geen oestrogeen, en van het pro gestrogeen slechts een tiende vanN de hoeveelheid in „de pil". Doordat het hormoon niet de lever passeert worden bepaalde neve neffecten vermeden. In zeven centra zullen 56 vrouwen worden onderzocht op verande ringen in het hormonenpeil. Dat duurt drie maanden. De centra zullen niet nagaan hoe doelmatig het middel is als voorbehoed middel tegen zwangerschap. De proeven worden uitgevoerd in West-Duitsland, Mexico, Zuid-Korea. Zweden, Groot-Brittannië en Indië. In de maand april verloren 1400 werknemers hun baan. Voornamelijk vrouwen. De ontwikkeling dat meer man nen ten koste van vrouwen aan het werk blijven zet zich voort. Voor vrouwen was er de afgelopen maand bij kap salons en wasserijen minder emplooi. Aldus de gegevens van het ministerie van Sociale Zaken over de maand april. Nog meer cijfers: het aantal vrou welijke werklozen steeg van 1970 tot nu van 5000 tot ruim 60.000. Waarbij nog moet worden ver meld dat getrouwde vrouwen na zes maanden werkloosheid geen recht meer hebben op een WWV- uitkering en dus uit de statistie ken verdwijnen, zoals ook de meeste part-timers (vooral vrou wen) niet in deze cijfers zijn ver werkt. Maar er is meer. Bij een christelijke basisschool in Leeuwarden wordt de tijdelijke aanstelling van zes getrouwde onderwijze ressen niet omzet in een vaste baan. Men vindt daar dat met het oog op de krappe arbeidsmarkt voor onderwijskrachten voor rang moet worden gegeven aan onderwijzers of onderwijzeres sen die de kost moeten verdienen met hun werk. Oud Allemaal zaken die er op duiden dat een oud economisch principe nog steeds van kracht is. Een principe dat zegt dat in econo misch goede tijden als de vraag naar arbeidsplaatsen groot is vrouwen worden geactiveerd om deel te nemen aan het arbeids proces, maar volgens datzelfde principe worden vrouwen zodra het wat slechter gaat met de eco nomie als eerste ontslagen, terug verwezen naar het fornuis. En toch heeft elke Nederlander recht op werk. Dus ook t Het probleem van werkloosheid onder vrouwen zal de komende jaren overigens nog wel nijpen der worden. Paula Wassen, de voorzitster van de emancipatie kommissie kwam onlangs tot de onthutsende verwachting dat er tot 1980 minstens 800.000 full-ti me en part-time banen nodig zullen zijn om alle vrouwen die dat willen aan de slag te helpen. Of dat enorme aantal vrouwen zich ook metterdaad zal inzetten om een baantje te krijgen is ech ter de vraag. Onderzoekingen hebben uitgewe zen dat maar ongeveer de helft van het aantal vrouwen dat wil gaan werken of weer wil gaan werken na een ontslag, zich aan melden bij een van de gewestelij ke arbeidsbureaus. De andere helft meldt zich op voorhand al niet omdat men denkt toch niet aan de slag te komen. Ze maken geen gebruik van het recht op arbeid, omdat veel vrouwen nu eenmaal dat „opoffe rende" in zich hebben in de trant van „laat een man maar voor gaan". Hoeveel vrouwen er op dit moment werkloos zijn en hoeveel vrouwen graag zouden willen gaan werken is dan ook niet pre cies bekend. In welke positie de vrouw zich op de arbeidsmarkt bevindt is trouwens ook moeilijk te achterhalen. „Zo'n onderzoek is vrijwel onmogelijk door het gebrek aan coördinatie", aldus een conclusie uit het rapport „De positie van de vrouw op de ar beidsmarkt" van de stichting in- ter-universitaire instituut voor sociaal wetenschappelijk onder zoek (SISWO). Overheid Het rapport geeft e het onderzoek r Nederlandse v 1976-1977. Het soort werk dat vrouwen doen, de beloning en de positie in vergelijking met man nelijke collega's ligt gemiddeld lager. Volgens de samenstellers van het rapport dient er een on derzoek naar de achtergrond van de ongelijke kansen van mannen en vrouwen op de arbeidsmarkt te worden verricht. Dat onder zoek zou dan een onderdeel van het gehele arbeidsmarkt-onder zoek in Nederland moeten wor den. Door Ria Schuurhuizen Ook stelt het rapport dat er nader onderzoek moet komen naar de rol die de overheid kan spelen bij het verbeteren van de positie van de vrouw op de arbeidsmarkt. Ondermeer door verruiming van deeltijdarbeid, ook op hoger ni veau en door herverdeling va- n arbeid. Over deze herverdeling van arbeid is een heftige discussie gaande tussen de oud-minister van So ciale Zaken Boersma en Elske ter Veld van het secretariaat vrou welijke werknemers van het FNV. In een'gesprek met het weekblad voor de Christelijke geen bezwaren van reizigers, want er zijn al proeven met die 200 km-snelheid genomen, ter wijl niemand van de klanten- het wist. Niemand heeft er hartkloppin gen van gekregen Overigens zitten er nog wel een paar haken en ogen aan zo'n snelheid. Het wordt, heel eenvoudig gezegd, voor de bestuurder veel moeilij ker om tijdig te reageren op ge beurtenissen onderweg, hij krijgt daarom de hulp van een kleine computer, die hem „elek tronisch zicht" geeft over vijf- km spoorbaan. Duitse treinen gaan vanaf eind mei op een paar trajecten 200 km per uur rijden. Het gaat om TEE en Intercity-treinen tussen München en Augsburg, tussen Augsburg en Donauworth, tus sen Hannover en Uelzen en op een deel van het traject Ham burg-Bremen. Tot nu toe reden ze niet harde dan 160 km. De Duitse Spoorwegen verwachten Paula Wassen Werkgevers antwoordde Boers ma op de vraag: „Hoe staat u te genover het begrip kostwinner" dat zijn inziens mensen die tot taak hebben in het onderhoud van anderen te moeten voorzien voorrang krijgen bij het recht op betaalde arbeid. Elske ter Veld: „En dat zijn dan per definitie na tuurlijk mannen. Want er is geen andere keuze. De man verdient nu eenmaal over het algemeen meer en er zijn nog tal van onge lijkheden op het gebied van de sociale wetgeving, dus zal de man dan blijven werken en moet de vrouw weer terug in het huis houden. Dat is een extra-discri minatie. En ik weet wel dat het moeilijk verdelen is daar waar weinig te verdelen valt, maar door dit soort uitlatingen worden de vrouwen toch wel weer erg in de hoek gedrukt. De positie van de, vooral gehuwde, werkende vrouw lijkt weer op de tocht te staan. En dat nadat pas in 1976 werd beslist dat een vrouw bij huwelijk en zwangerschap niet meer mocht worden ontsla gen. Of het zover komt als in 1930 toen er een arbeidsverbod voor getrouwde vrouwen werd inge steld, lijkt vooralsnog niet aan nemelijk maar rooskleurig is de positie van de vrouw die wil wer ken, op het ogenblik zeker niet. Het Tiroolse plaatsje Telfes gaat vakantiegangers met kinderen werven door het aanbieden van een "extraatje". De ouders kun nen ervan profiteren dat twee Ti roolse meisjes zich gratis gedu rende twee middagen en een hele dag per week met de kinderen bemoeien. Zo hebben de ouders het extra rustig tijdens de vakan tie. De Tiroolse meisjes gaan met de kinderen naar een boerderij wandelen waar op pony's wordt gereden. Bij riviertjes worden waterspelen gehouden en die renstallen worden bezocht. Er wordt een rit gemaakt met de Stubaitalbahn, bij het kampvuur worden worstjes gebraden en verder leren de kinderen bloe men schikken en gaan ze paddes toelen en bessen zoeken. Knutselen, schilderen, tekenen, zingen en muziek maken staan ook op het programma. De res taurants bieden speciale kinder menu's aan. Telfes ligt in het Stubaital ten zui den van Innsbruck. Het Oosten rijks Verkeersbureau in Amster- dan (020-255933) weet er meer Het populaire pretpark "De Ef- teling" in Kaatsheuvel krijgt er een nieuwe attractie bij. Name lijk een spookkasteel, waarin een "spookshow" wordt vertoond, die telkens een kwartier duurt en waar duizend mensen tegelijk naar kunnen kijken. De kasteel- ruïne is er voor drie en een half miljoen gulden neergezet. Maar "De Efteling" verkoopt zo veel kaartjes, dat het geld er wel gauw genoeg uit zal komen. Vo rig jaar kwamen ruim 1,1 miljoen mensen naar het pretpark, dit jaar rekent men op 1,6 miljoen bezoekers. Het park bestaat nu vijfentwintig jaar. Wellicht heeft u ook een dochter of zoon die in de vakantieperiode gebruik maakt van de gelegen heid om een extraatje te verdie nen als vakantiewerker. Dan is het goed hen kennis te laten ne men van onderstaande publika- tie, die wij ontleenden aan een door het Ministerie van Sociale Zaken uitgegeven brochure. Wat voor werk mag je doen? Werken in de schoolvakanties mag je als je 15 jaar of ouder bent. Je mag dan alleen licht werk doen. Werkende jongeren worden be schermd door speciale regels en die zijn vanzelfsprekend ook op de vakantiewerker van toepas sing. Ben je nog geen 18 jaar dan is bijvoorbeeld nachtwerk taboe en mag je o.a. niet werken in: - fabrieken tussen 18.00 en 7.00: - winkels tussen 19.00 en 8.00 uur; - kantoren tussen 18.00 en 8.00 uur; - horecabedrijven tussen 20.00 en 8.00 uur; verpleeginrichtingen tussen 23.00 en 5.00 uur. De arbeidskaart Ben je 15,16 of 17 jaar-en niet meer leerplichtig - dan moet je voor je aan de slag kan een arbeidskaart halen. Zo'n arbeidskaart kan je krijgen op het gemeentehuis bij de afdeling "onderwijs". De ar beidskaart is voor je tijdelijke werkgever het bewijs datje leer- plichtvrij bent. Let op de veiligheid Vraag altijd of er speciale veilig heidsmaatregelen zijn in het be drijf waar je gaat werken. En pas die ook toe. Let goed op opschrif ten, signalen en afschermingen. Regels en aanwijzingen zijn er niet voor niets! Wat ga je verdienen? Vanaf 15 jaar heb je recht op mini mumloon als je langer werkt dan een derde van de gebruikelijke arbeidstijd (meestal 13 uur) per week. De hoogte van het mini mumloon bij een 5-daagse-volle- werkweek is: Bruto Netto (vuil) (schoon) Leeftijd per week per week 15 jaar 154,40 123,- 16 jaar f 183,40 142,- 17 jaar f 212,40 160,- 18 jaar 241,30 'f 177,- 19 jaar 270,30 195,- 20 jaar 299,20 211.- 21 jaar 328,20 228,- 22 jaar 357,10 244,- en ouder f 386,10 261,- Bovenstaande netto-bedragen gel den alleen voor ongehuwden. Ze kunnen per bedrijfstak verschil len en geven daarom slechts een gemiddelde aan. Behalve recht op minimumloon heb je - en dat klinkt misschien wat gek bij een vakantie werker - recht op vakan tie en vakantiegeld. Wie een maand fulltime werkt, heeft recht op tenminste 1 dag vakantie! Om precies te zijn 20/12 dag voor wie nog geen 18 jaar is op 1 mei 1978 en 15/12 dag voor wie 18 jaar en ouder is. Bovendien heb je na een maand fulltime werken recht op 1/12 x 7% vakantiegeld. Meer weten Hoe zit het met sociale verzekerin gen? Van je loon houdt je werkgever premies in voor verscheidene verzekeringen. Dit betekent dat je ook als vakantiewerker voor deze sociale wetten verzekerd bent. Is aan de wettelijke voor waarden voldaan dan heb je recht op uitkering. En kan je bijvoor beeld aanspraak maken op zie kengeld als je tijdens je werkpe riode ziek wordt. Heb je genees kundige hulp nodig dan moet je je eerst (laten) melden bij het zie kenfonds. je nog geld terug? Ben je scholier of student en zijn je ouders partikulier verzekerd of vrijwillig verzekerd bij het zie kenfonds, dan kun je in aanmer- king komen voor teruggaaf van de premie die je ouders in die pe riode voor je betaald hebben. Vraag tijdig informatie bij het ziekenfonds. Verder, als je in 1978 niet meer ver dient dan 5.570,-, maar in dat jaar wel meer dan 95,-belasting hebt betaald, dan kun je volgend jaar een verzoek indienen om te ruggaaf van loonbelasting. Stap tegen die tijd even naar het belas tingkantoor en haal een zoge naamd T-formulier. Beursstudenten Beursstudenten mogen maximaal 1000,- netto per jaar bijverdie nen zonder dat dit voor hun beurs gevolgen heeft. Voor verdere vragen is de studentendekaan de aangewezen figuur. Werken in het buitenland Als je in het buitenland gaat wer ken, is het zaak om goed te infor meren hoe je verzekerd bent. De Nederlandse sociale verzekerin gen zijn in het buitenland niet van toepassing. Een in Nederland gesloten reisverzekering geldt alleen voor toeristen en niet voor werkers! Wie meer wil weten over werken in de vakantie kan altijd informeren hij het Arbeidsbureau of bij een kantoor van de Arbeidsinspek- tie.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 27