DE EMS: GOED WA TER ZONDER GESLOTEN TIJD l VIS f BARRA: een mooie stek in Portugal, maar sport LEIDEN - Afgelopen donderdagochtend om vier uur zesentwintig is alle ellende van de "periodieke onthouding" bij de sportvisser weer vergeten. Na maanden van rust mocht er in de binnenwateren weer gevist worden. Vele hengelaars trokken op die premiëre-dag weer naar hun favoriete stekkie. Op deze pagina kunt u het een en ander lezen over twee niet alledaagse visstekkies. Collega Thom Olink vertelt hoe het hem verging op de rotsen van de Portugese kust bij het plaatsje Barra. Verder op deze pagina een verhaal over een ander goed viswater; de rivier de Ems even over de Duitse grens. En dat alles onder het mom: "watje ver haalt is lekker". Al vergeten we niet, dat ons eigen polderlandje voor de hengelaar ook veel interessants te bieden heeft. BRAM VAN LEEUWEN ADVERTENTIE Fred Veltman Lage Rijndijk 36-40 Leiden, tel. 071-122293 Het aangewezen adres voor al uw hengelsport. LINGEN- Veel sportvissers, die in de schaduw van de grenspalen leven, weten al lang hoe goed de rivier de Ems als viswater is. Zij gaan vaak een dagje naar Duitsland, vooral in het gesloten seizoen. •De Ems is een lange rivier met tal rijke gezichten. Op veel plaatsen heeft de mensenhand helaas rechte lijnen getrokken, gekana liseerd. Maar elders, bijvoorbeeld in de buurt van Lingen zo n veertig kilometer van Oldenzaal), stroomt de Ems in volle glorie door een verkwikkende natuur. Enkele weken geleden zijn we met een klein gezelschap hengel sportjournalisten gast geweest van Heinrich Schepergerdes, ei genaar van hotel Am Wasserfall bij het Linger Hanekenfahr. Nu had Herr Schepergerdes de uit nodigingen niet alleen verstuurd, omdat hij zo overtuigd is van de voortreffelijkheden van de rivier, die dagelijks aan zijn voeten- stroomt. Het nieuws zat 'm in een besluit van Landesgerierung van Nieder- sachsen; voortaan behoeven hengelaars niet meer achter een speciale vergunning aan. De vis- kaarten worden gratis beschik baar gesteld en voor de man, die de grens overwipt is dan een dag-, weekend-, maand- of jaarkaart voldoende. Gemoedelijk Gemoedelijkheid is troef daar in Niedersachsen en het bemachti gen van zo n dagkaart is geen probleem. De plaatselijke kroeg houder schrijft er net zo makke lijk een voor u uit als de dorp spastoor, die verrassend genoeg ook vaak gemachtigd is de lutte le marken te ontvangen. Deze regeling geldt voor Nieder sachsen, maar niet voor alle sta ten binnen de Bondsrepubliek. Er zijn wel meer staten met dit systeem. Informeer dus goed voordat u uw hengelstandaard in Duitse bodem prikt. Wie de Ems als doel kiest - de ver wachting is, dat begin volgend jaar in de gesloten tijd velen die stap zullen nemen, - moet reke ning houden met stromend wa ter. Voor de mensen nabij onze grote rivieren en daar beneden houdt dat geen problemen in, voor de wat noordelijker henge laars is stromend water toch- wel even vreemd. Wij hebben dat in de twee dagen, dat we in hotel Am Wasserfall lo geerden, nog eens kunnen mer ken. Maden Leo Mazeland, een naam in het oos ten en een van de plaatselijke ka nonnen uit Lingen maakten er ondanks de zeer wild stromende watermassa redelijke vangsten. De meesten van de groep echter keken vertwijfeld naar de weg drijvende dobber. De mensen, die de Ems kennen, weten dat een vaste stok prima is, maar dan moet hij wel een metertje of acht, negen zijn. Een dobber, die zo'n drieeneenhalf gram lood kan hebben en een goede made op de haak. Die maden kweken de jon gens uit Lingen zelf, maar een Hollandse maai zal het ook wel doen. Goed voeren, veel voeren is een derde vereiste. Met onafge broken regelmaat voerden de kenners van dit water bij en we probeerde „mee te slaan" was bijna altijd te laat. Herr Rind, de kampioen uit Lingen, tikte als wij nog niets zagen. De Ems, in schitterende bochten door het landschap schuivend is vooral geliefd om zijn mooie meun (kopvoorn)-bestand. Een vis, die z'n nukken heeft, maar wat aas betreft niet pietluttig is. Maaien, vlok, kersen, een enkel ADVERTENTIE Voor al uw hengelsportartikelen HENK TEUNISSEN Levendaal 28 Leiden - Telefoon 122053 Specialiteit in holqlashengels o.a. Lerc. wormpje, hij lust het allemaal. Verder zijn er prima stekken voor karper, snoek en brasem. Ook baars en aal zijn best te vinden. Wie hotel Am Wasserfall als basis neemt, kan bijwijze voor de deur vissen. Pal voor het hotel ligt het Hanekenfahr, een stuw in het meer. Daarvoor is het goed vissen op voorn en brasem. Een eind stroomafwaarts ligt de veel besproken atoomcentrale van Lingen en het is het warme koelwater van deze centrale, die een zeer goede visstand (vooral karper en brasem) heeft opgele verd. Het is een geliefkoosde stek voor veel Hollandse hengelaars geworden. Wie met makkelijk te verkrijgen papieren (bij voorbeeld bij Herr Schepergerdes), op betrekkelijk korte afstand van de grens in bij zonder mooi water wil vissen (in een tijd, dat er hier het slot op gaat) moet de namen Lingen, Am Wasserfall en Hanekenfahr in zijn geheugen opbergen. f Yamaha, de meest verkochte buitenboordmotor in Nederland. Speciale Aanbieding bi j opening Visseizoen 1978 Geldig van13Meit/m 17Juni 3,5 AS kort f 797.- 3,5 AL lang vanaf f.767- BUITENBOORDMOTOREN VAN 1,5 kW(2 PK)TOT40.5kW(55PK) Hoofdrayon-dealer Leiden - en Rijnstreek: BOOT-CENTRUM b.v. Hoge Rijndijk 93 - 2382 AC Zoeterwoude-Ri|ndi|k Telefoon: 071-126966. Filiaal VERHEYEN WATERSPORT Touwbaan 1 - Leiderdorp Tel.: 071-890098 baarssoorten en wat Jorge King's fish noemde, kleine hapgrage zil veren visjes. Ook weer op be paalde uren, tussen de getijden in. Kwam het water op dan ver kaste ik naar de omgeving van de monniksrots om te vissen met garnaal. Die is in Asveiro of bh de mannen van de zoutpannen nabij de stad te koop, maar ook heel goed in de poeltjes op het „wad" van de lagune te grijpen. Bij- honderden. Dan viste ik met de schuifdobber en door het gebruik van een stuitje scoorde ik bij de plaatse lijke helden een belangrijk te gendoelpunt. Zij visten ook met dobber, maar met de vaste en hoewel hun bamboestaken drieeneenhalve meterlang waren zaten ze bij de inworp toch altijd met de dobber net onder het top- oog teneinde op de gewenste diepte te kunnen vissen. Daar bracht het stuitje uitkomst en de simpele Hollandse vinding zette de tijd in beweging. Misschien dat het daar in Barra ingeburgerd raakt. Behalve met garnaal werd dan ook gevist met kleine slijkzagertjes. Voor het vissen in wild in- en uit stromend water gebruikte een enkeling garnalen, maar de mees ten hadden een stuk rubber op de haak. Zoals wij met ventiel op zoetwaterbaars vissen. Ik ben er echter van overtuigd, dat de red gill ook daar zijn werk moet- kunnen doen. Grillig Ik denk, dat Barra, in Portugal zeer bekend als „stek" ook hier wel klank zal krijgen. Maar wie gaat moet zich goed op de hoogte stellen en de taal kan dan problemen opleveren omdat bui ten het Portugees weinig wordt gesproken, tenzij Jorge Fereira in de buurt is. Voor het vissen op de lagune moet de botenkwestie worden opgelost, want de schit terend beschilderde moliceiros, scheepjes, die de Portugezen daar gebruiken voor het verza melen van wier (voor bemesting van de landerijen) zijn niet te huur. En wie een boot heeft moet zich niet fluitend en zonzuigend op de breedste delen van de lagu ne begeven. Het blijft een bin nenzee met grillig gedrag. Waait het hard, dan zijn er na wat ver kenning plekken uit de wind ge noeg te vinden. Zeehengels, lichte .boothengel en een karperstok, waarmee een gram of vijftien kan worden ge worpen bieden uitkomst. Voor het rustige lagunewater spinhen- gels, want ik denk, dat de beaasde spinner daar best zal werken en evenveel opzien zal baren als- het simpele stuitje. Zelf zachte krab en zagers zoeken: geen probleem „li,.iiwiiaiiM.Minwi worp in het met vis gevulde Por- tugeese water voor de deur van het dorp Barra, had ik een puin hoop geschapen. In het zonnetje, op wat hoger gele gen rotsen hebben we ineenge strengelde lijnen gescheidenen pas toen zei een van de jongere helden in onversneden Ameri kaans: "You're doing itt all wrong." Hij bleek Jorge Augusto Amarel Fereira te zijn en hij redde mij door onder een kop dampende koffie te vertellen, wat ik had moeten weten, eer ik de tonsuur van die monnik ging besmeuren. Groene kus Jorge Fereira bleef de rest van de week in de buurt en van hem leerden mijn maat (die de geflop te ouverture met nauwelijks ver holen leedvermaak door de zoe ker van de camera had gevolgd) en ik veel over de watt ren rond om Barra, dichtbij Aveiro aan wat de Portugezen de Costa Verde, de groene kust noemen. Hij vertelde, waarom die groep op de monikskop ronddanste. Wan neer het water van de oceaan, dat tussen de pieren van Barra het binnenland was binnengedron gen en de grootste lagune(ria) van Portugal had gevuld, ging keren, dan was dat rotsje een goeie stek voor zeebaars. Het water stroom de dan met woeste kracht naar de vrijheid en je moest je lood haaks op de baan gooien. De stroom en nog fellere onderstroom nam het lood en het aas - meestal een stukje wit rubber - mee naar bui ten, totdat de lengte van de lijn het lood dwong naar de zijkant af te buigen. Daar lag de zandplaat waarboven het water zich tegen zichzelf keerde, bruiste en kolkte, en daar zat dan de zeebaars en wat harder. Wie te ver ingooide, verhoogde aan het eind van het eerste stuk de snelheid van het lood, kwam uiteindelijk op de zandplaat hopeloos in de overige onderlijnen, die wel keurig naast elkaar lagen. Het was oefenen. Het kostte me drie rondes, maar aan het einde van de dag was ik volwaardig lid van die bizarre ca- roussel op het monnikshoofd. En nadat de plaatselijke helden voor het laatst hadden opgehaald - de vangst was niet bijzonder, vier zeebaarzen en twee vissen, die ik niet kon thuisbrengen - stopte ik ook. Verstandig, want de stroomsnelheid was zo terug gelopen, dat de vis naar elders- ging. Er zat vis, wist ik na de eerste dag, maar tussen het lang na mijn komst ontspannen gekeuvel van de helden en het ruisen van de zee had ik een oud lied gehoord: kijk, vraag en luister, voordat je in vreemd water begint te vissen. Ronddraaien op de rotsen, even wennen Blond Barra, dat al wel zon verzamelde, maar nog geen mensen, maakte voorin mei de indruk van een wild-weststadje. Brede straten, wat kroegen, waarin je met deur in huis viel en een enkele hond, die bij de sterren huilde. Aan de voet van de hoogste farol, vuurto ren van Portugal (Jorge's vader is de verantwoordelijke man) en verderop naar Costa Nova liggen stranden, die zich in blond- en breedheid moeiteloos met de on ze kunnen meten. Vissen vanaf die stranden kan zeer goed, maar veelvuldig staat er zo'n dreunen de branding, dat het lood even snel terugkomt als het werd weg geworpen. Grote gewichten ten spijt. Barra wordt tegenwoordig gead verteerd omdat het voor de visser veel mogelijkheden biedt. Vanaf het strand, op zee (maar volgens de plaatselijke helden is sedert de coupe geen sportvisboot meer uitgevaren), vanaf de pieren (waarvoor overigens dezelfde draaibewegingen gelden als voor het monnikshoofd), op en aan de voet van de zeer lange kademu ren, op de lagune <tachtig kilome ter) en in het binnenland in rivie- Druk De lagune ria, zet Barra, San Ja cinto, Costa Nova en Aveiro op een voordelige positie; zeevissen op rustig water. Dat wil zeggen, als het niette hard waait, want wij zijn in een nieuwe boot met bui tenboordmotor zo druk geweest met stroom, tegenstroom, fikse golven en scheepvaart, dat van het geplande, trawlend, vissen niet zo veel terechtkwam. De boot kregen wij dankzij Carlos Mendes van de botenfabriceren- de firma Ducauto. Hij sprong in, waar de geadverteerde voorzie ningen een leemte vertoonden, boten met bb beschikbaar stelt Prim Areos, maar de voortreffe lijke gastheer van hotel Barra, Candido Mourinho moest wat Nederlandse hengelaars bijna huilend vertellen, dat er sprake moest zijn van een misverstand. Dat overigens zal worden recht getrokken, want mede met het oog op de Nederlanders, die Bar ra zullen kiezen voor een hengel sportvakantie, gaat hij vier bar- co's aanschaffen. Ik zei het al, eerst kijken, luiste ren en vragen en het is goed, dat onze vriend Jorge Fereira een- seizoen lang bij de rotsen of in de hal van het zeker voor Portugese begrippen voortreffelijke hotel Barra is te vinden. Hij leeft al vele jaren in Canada, maar als hij wat geld heeft verdiend, volgt hij zijn gemoed en steekt over naar de- Costa Verde. Met Jorge en zijn vader, de List van Barra zullen we maar zeggen, hebben we zachte krab gezocht toen de lagune oevers waren drooggevallen en zagers. Want aas was nog niet te koop. Met Jorge hebben we boorden van die lagune afgereden om stekken te bekijken, die uitzicht geven op paling, tong,' baars (zee), schol en harder. Als dat met die boten wordt rechtgezet, kan men prachtig op de lagune vissen. Maar dan wel eerst bij laagwater gaan kijken" Rubber Veel tijd heb ik doorgebracht on deraan de kademuren, waar De Ems even voorbij Lingen AVEIRO - De plaatselijke helden ontdooiden snel; ze wilden best een paar vierkante centimeter inruimen op de kop van hun rots. Uit de verte had het net geleken of die Portugezen elkaar niet eens het licht in de ogen gunden. Ze draaiden met hun lange zeehengels ten hemel gericht maar in kringetjes rond op wat wel een monnikskop leek. De helden schuifelden rond op de tonsuur, droog en kaal; daaronder deinden de groene algenharen mee op het eeuwig ritme van de zee. Geluk De andere zes helden knikten toen ja, waarmee ze aangeven, dat het eerste nee juist was. Mijn buur man begon in te draaien met de molen, door plakband op de bamboestok bevestigd. Na luttele omwentelingen begon de top van mijn hengel nerveus te knikken. Ik heb wel zoveel erva ring met strandvissen en de vaste tred van vrouwe geluk, dat ik onmiddellijk besefte dat onder water mijn afgang was bezegeld. Mijn lijn zat in de zijne, zoals- we dat zo mooi zeggen. De situatie vroeg net niet om zweetdruppels, maar toen de ploeg vrolijk bleef doordraaien en ook een man verderop in de rij licht - bedroef naar zijn top keek, verwenste ik toch het moment, dat ik - doordrenkt van mis plaatst vertrouwen - in de carous- sel had plaatsgenomen. De rond gang op het monnikshoofd stopte kort daarna, want bij mijn eerste Bescheidenheid siert de toerist en zeker de sportvisser, die in vreemde wateren gaat jagen. Na een wat bruusk uitnodigend ge baar plaats te nemen tussen mannen, die op de monnikskop ronddraaiden, sloot ik aan. Goed kijken wat autochtone henge laars doen is een tweede vereiste voor de vreemdeling en dus blik te ik rechts van mij. De Portugees met wollen muts zwiepte zijn bamboestok uit een stuk door de lucht-„roeiii" - en zond zijn zestig gram lood naar de bodem van de rivier Voulga, daar uitmondend in de Atlantische Oceaan. Nog maar een keer kijken, hoe de lijn was gemonteerd. Bij de man, die eerst helemaal links van mij stond en nu rechts van mij weer ingooide. Ik zag zijn lijn met grote snelheid door het hard uitstro mende water'meegenomen. Nog maar eens kijken, naar het aas, of het aas wel hetzelfde was, dat ik in goed vertrouwen op de haak had gezet. Dat was oke leerde ik van de man, die nu weer rechts buiten stond. Sprong Om kort te gaan, nauwelijks vijf minuten later stond ik voor de keus, zachtjes meegedrongen in deze wonderbaarlijke caroussel, of in zee te storten of met een snelle sprong op mijn buit de meest rechtse plaats weer in te nemen. Aangezien iedereen het tweede deed, volgde ik dat pa troon. Nog altijd met m'n wel zeer afstekende Hardy Victor in de hand, de vinger achter de lijn, die van de pick-up was genomen. Nu had iemand in de rij-wie kon ik niet goed zien, want op de draai molen zat kennelijk geen rem - een mooie zeebaars gevangen. Ik wilde ook wat en dus maakte ik aanstalten mijn lood eens een flink eind weg te zetten. De wa tervlakte tussen de lange pieren, die het kolkend en luidruchtig water omarmden, leek groot ge noeg nietwaar. Zeven paar wenkbrauwen gingen omhoog, maar aangezien de bul der van de zee door geen mensen stem werd aangevuld, nam ik aan, dat deze verbazing was op gewekt door mijn glimmende hengel. Toen het lood ook nog minstens zo ver als dat van mijn voorgangers in het nerende water plokte, overviel me een gevoel van lichte triomf en hersteld ge loof in eigen kunnen. Gevoel en geloof bleven ongeveer twee minuten bij mij, de tijd, die het water nodig had de zestig gram lood onbehoorlijk snel voort te spoelen. Toen schudde mijn linker buurman met zijn hoofd, internationaal bekend als een gebaar van afkeuring. (Be halve in Ierland, daar bedoelen- ze er goeiedag mee.)

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21