Deelstaat-verkiezingen in West-Dnitsland Y. d. Klaauw pleit voor ontwapeningsorganisatie AFRIKAANSE VEEDESMACHT VOOR ZA Parijs beslist wat Fransen mogen bekijken Nieuwe schoenen voor de NAVO UW EIGEN DAGBLAD OOK IN DE VAKANTIE? Spanning tussen China en Vietnam stijgt Carter: „SALT niet in het slop" zaterdag 3 juni 1978 WASHINGTON (SP) - De NAVO, het grootste militaire blok van de wereld heeft deze week een paar nieuwe schoenen aangetrokken. In Washington stelden de staats hoofden en regeringsleiders im mers het beleid van hun bondge nootschap vast voor de jaren tachtig. Op het eerste gezicht verandert er weinig. De bewapening van het NAVO-gebied (de VS. Canada, West-Europa en Turkije) blijft op het afschrikken van een eventuele aanvaller gericht. Dat is sedert de oprichting van de NAVO in 1949 al zo. Toch komen er na de top van Washington enkele interessante nieuwe ontwikkelingen uit de verf. Zo heeft men nu op het aller hoogste niveau een concreet pro gramma aanvaard als an twoord op de alsmaar toenemende mili taire macht van het communisti sche Warschau-pact. Die zaak is in West-Europa eigen lijk jarenlang op zijn beloop gela ten. Gewaarschuwd door presi dent Carter besloot men op de vo rige topconferentienog pas een jaar geleden in Londen, hierover een uitvoerige analyse op te stel len. Daarbij moest dan vooral duidelijk worden welke oiitwik- kelingen er tussen Oost en West politiek en militair de komende vijftien jaar te verwachten zijn. Welnu, ook wanneer Brezjnjev eenmaal vervangen is zal men daarginds blijven streven naar verbetering en versterking van de militaire krachten, zo conclu deert men nu na een jaar stude- De besprekingen in Washington stonden verder in het teken van Afrika. Ook hier valt een ontwik keling te signaleren die de hou ding van de bondgenoten kan gaan beïnvloeden. President Carter heeft deze week immers glashelder verklaard dat de NA- VO-landen het niet langer zullen verdragen wanneer vanuit Mos kou of Havqpna gevoede krach ten in Afrikaanse landen onrust Mijven zaaien. In hun gezamen lijk slotcommuniqué gaan de NAVO-landen echter niet verder dan een krachtige waarschuwing aan het adres van vooral Moskou. Of men het daarbij laat is echter nog nauwelijks een vraag. Gene raal Gundersen, chef van het in vloedrijke Militaire Comité van de NAVO meent dat de invloed sfeer van zijn troepen zuidwaarts uitgebreid moet worden. Zover ging geen enkele politicus. Wel vonden de grote vijf van de NA VO elkaar hier voor een conferen tie in Pa rijs en later Brussel waar zij een hulpplaii uitwerken voor Zaïre. Opmerkelijk is wel dat mi nister Vance van buitenlandse zaken in Washington militaire hulp in dat kader beslist niet uit sloot, maar slechts voorbarig noemde. Het is nog niet zó lang geleden dat de landen van West-Europa zich niet met de gang van zaken in de hoorn van Afrika wilden be moeien. Die lijn lijkt nu losgela ten. Want de NAVO gaat de Sov jets kritischer volgen. HANNOVER (DPA)-Twee jaar na de verkiezingen voor de Bondsdag, het centrale par lement, begint morgen in West-Duitsland een serie re gionale verkiezingen, die ech ter van nationaal belang wordt geacht. In totaal 6.5 miljoen kiezers, ongeveer één tiende deel van de totale be volkingvan de Duitse Bonds republiek, is in de deelstaat Nedersaksen en in de stad staat Hamburg opgeroepen de samenstelling van de re gionale parlementen uit te maken. In oktober staan ver kiezingen in Hessen en Beie ren op het politieke "vlucht- plan". De verkiezingsuitslagen heb ben hun invloed op de socia- listisch-liberale regering in Bonn via het belangrijke wet gevende orgaan de Bonds raad, het college van af gevaardigden van de regerin gen der deelstaten. Explosief Een "explosieve" kwestie die bij de verkiezingen in het noorden van de Bondsre publiek een grote rol speelt vormt het optreden van de li berale FDP. Deze regeert in Bonn weliswaar samen met de sociaal-democratische SPD, terwijl de christen-de mocratische CDU/CSU in de oppositie is, maar in Neder saksen ging de FDP een coali tie aan met de CDU. In de ha venstad Hamburg werken SPD en FDP wel samen. De uitslagen in het noorden kunnen voorts van beslissen de invloed zijn op de toekom stige houding van de FDP in Hessen en Beieren, waar de liberalen respectievelijk sa men met de socialisten rege ren en in de oppositie zijn. Hoogtepunten De verkiezingscampagne, waaraan in Nedersaksen elf en in Hamburg twaalf lijsten meededen, is zonder hoogte punten verlopen. De debatten gingen voornamelijk over re gionale zaken en meer alge mene kwesties als de voort durende werkloosheid en het terrorisme. "Kleur" kreeg de campagne hoogstens door de strijd over kernenergie en milieubescherming die door protestgroeperingen als "de Groene Lijst" en de "Bonte Lijst" zeer fel wordt gevoerd. Of deze de kiesdrempel van vijf procent zuilen kunnen nemen wordt ondanks de gro te publiciteit betwijfeld. De verkiezingsuitslag in Ne- derksaksen wordt daar met wat meer spanning tegemoet gezien. In de verstreken rege ringsperiode is in deze deel staat namelijk iets "onge hoords" gebeurd bij het voor tijdig aftreden van de sociaal democratische premier Al fred Kubel. Afvallige en tot dusver niet bekende af gevaardigden van de tot dan met een geringe meerderheid regerende SPD/FDP-coalitie kozen begin 1976 niet de door de coalitiepartijen aangewe zen opvolger van de SPD, maar zorgden ervoor dat Ernst Albrecht, één bij ver rassing door de CDU naar vo ren geschoven kandidaat, op de stoel van Kubel kwam te zitten. Tot groot ongenoegen van de sociaal-democraten vormde Albrecht, na een jaar alleen te hebben geregeerd, in januari 1977 de thans be staande coalitie met de FDP Vier jaar geleden werd de CDU in Nedersaksen de grootste partij met 48.8 procent van de stemmen. De SPD kreeg toen 43.1 procent en de FDP 7 pro cent. De zetelverdeling luid de: CDU 77, SPD 67 en FDP 11 zetels. De sociaal-democraten hebben als "helper in nnnH" Hp voor malige minister van woning bouw Karl Ravens naar Han nover gehaald om als lijst trekker te fungeren. Hamburg In Hamburg, waar bondskan selier Helmut Schmidt vroe ger heeft gewoond en waar hij deel van de regering heeft uitgemaakt, vraagt men zich af of de sociaal-democraten hun stembusnederlaag van 1974 ongedaan kunnen ma ken. Toen werd de SPD met 44.9 procent weliswaar op nieuw de grootste partij (56 zetels), maar zij verloor de ab solute meerderheid en zag zich genoodzaakt weer een coalitie met de FDP 10.2 pro cent, 13 zetels) te vormen. De CDU bracht het in 1974 op 40.6 procent en 51 zetels. Lijstaanvoerders van de twee grootste partijen zijn in Ham burg de jeugdige SPD-bur- gemeester Klose en de Bondsdagafgevaardigde van de CDU, Erik Bluemenfeld. In Hamburg droomt de SPD van een meerderheid die het haar mogelijk zou maken af scheid te nemen van haar niet erg geliefde FDP-coalitie- partner. DEN HAAG (AFP) - Minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken heeft gisteren in zijn rede voor de speciale algemene vergadering van de Verenigde Naties inzake ontwapening voor gesteld, een internationale ontwapeningsorga nisatie od te richten. advertentie Dat kan, doch uitsluitend met deze bon. Graag 3 weken voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad, Julianastraat 19, Alphen aan den Rijn. Leidsch Dagblad, Witte Singel 1Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent). Hult adrts: S.v.p. In bJoktotttrs Invullen! ri leder vakje a straat postcode: NIET INVULLEN NIET INVULLEN Opzending is gratis in Nederland en Belgie Overige landen 1 90 per dag De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging in sommige landen te wensen overlaat. Wij kunnen dus helaas geen verantwoording nemen voor het niet tijdig arriveren van kranten op uw va- kantieadres Praag en Moskou: „Stop produktie kernwapens" PRAAG (DPA) - Praag en Mos kou willen dat alle kernmo- gendheden "een programma tot stopzetting van produktie produkite van alle kernwa pens" opstellen. Dit staat in een gemeenschappelijke ver klaring die gisteren in Praag is ondertekend door de staats- en partijleiders Gus- tav Hoesak en Leonid Brezjnjev aan het einde van een vierdaags bezoek van de laatste aan Tsjechoslowakije. De verklaring richt zich met name tegen de permanente leden van de veiligheidsraad van de Verenigde Naties en "die landen die met hen ver bonden zijn door militaire bondgenootschappen". Di plomatieke waarnemers wij zen erop dat door deze stel ling ook van China maatre gelen worden verlangd. Moskou en Praag willen voorts dat "de ontwikkeling van nieuwe conventionele wa pens met grote vernietigings kracht wordt gestaakt en dat de huidige troepensterkte en conventionele bewapening niet verder wordt uitgebreid. In de verklaring wordt voorts de hoop uitgesproken dat de "Verenigde Statem em amde- re Westelijke mogendheden verantwoordelijk" zullen on derhandelen over ontwape ningsvoorstellen zoals die door de socialistische landen zijn voorgesteld. Voorts wordt een internationale conventie voor een verbod op de neutronenbom verlangd. Zo'n organisatie zou zich moeten bezig houden met de bestudering en de uitvoering van bestaande en toekomstige ontwapenings verdragen. Minister Van der Klaauw meende dat er in de na bije toekomst multilaterale ont wapeningsverdragen tot stand zullen komen - ondermeer tegen chemische wapens en atoom- proeven - waarvan de uitvoering zeer bewerkelijk is. De organisa tie zou zich kunnen bezighouden met een aantal uitvoerende func ties. Catastrofe Dr. Van der Klaauw, die net was teruggekeerd van de NAVO-top- conferentie in Washington., opende zijn speech met de con statering dat in Nederland de voortdurende toenemende be wapening een punt van constante discussie is. Hij wees erop dat de bewapeningswedloop na twee wereldoorlogen binnen bijna een generatie uiteindelijk zou kun nen leiden tot een catastrofe. Met name over de resultaten ten aanzien van een stopzetting van de atoomwapenwedloop sprak Van der Klaauw zijn teleurstel ling uit. Hij hoopte dat het SALT -verdrag in de nabije toekomst in werking zou treden als een basis voor verdere beperkingen van het atoomarsenaal van de groot machten. Van der Klaauw ging uitvoerig in op de gevaren van de algemene verbreiding van atoomwapens. „De hele wereld heeft er belang bij dat er niet meer landen bij komen die kunnen beschikken over atoomwapens", aldus de Nederlandse minister van bui tenlandse zaken. Hij wees erop dat pogingen om verspreiding tegen te gaan tot mislukken ge doemd zouden zijn als de be staande atoommachten niet be reid zijn substantiële beperkin gen te accepteren op weg naar atoomontwapening. Van der Klaauw zei dat het niet de bedoeling moet zijn de toegang tot de zo broodnodige energie- voorraden te bemoeilijken maar dat ze toegankelijk moeten zijn in een sfeer van vertrouwen en sa menwerking. PARIJS (AFP) - Na de communi qué-oorlog rond het vertrek van duizenden Chinese inwoners van Vietnam, wordt nu gesproken over oorlogsvoorbereidingen en zelfs van mogelijke druk en de Sovjet-vloot in de Zuidchinese Zee. De Chinese pers publiceert voort durend berichten over vervol ging van de Chinezen in Vietnam en de regering in Peking heeft nog geen tijd gevonden te ant woorden op de voorstellen van Hanoi om tot onderhandelingen te komen. Een Brits weekblad in Honkong meldt van goedingelichte krin gen te hebben vernomen dat China is begonnen met het sa mentrekken van troepen langs de grens met Vietnam en diploma tieke kringen in Peking zeggen dat meer dan duizend Chinese technici die in Vietnam werken, zijn teruggeroepen. BRUSSEL (DPA) - Op de confe rentie over Zaire die maandag in Parijs wordt gehouden zal wor den besproken welke steun de Europese landen en de Verenig de Staten kunnen geven aan een in ter-Afrikaan se strijdmacht, die inmiddels in oprichting zou zijn. De Belgische premier Tindemans heeft dat gisteren in Brussel meegedeeld. Aan de conferentie wordt deelge nomen door vertegenwoordigers van België, Frankrijk, de Ver enigde Staten, Groot Brittannië en West-Duitsland. Het zou met name gaan om logis tieke ondersteuning. Marokko, Senegal en Gabon zouden bereid zijn troepen te leveren voor zo'n inter-Afrikaanse strijdmacht. Van het resultaat van de Parijse conferentie .zal afhangen wan neer België zijn parachutisten te rugtrekt uit Zaire Toen de para chutisten twee weken geleden naar Zaïre werden gestuurd deelde Brussel mee dat ze hoog uit 72 uur zouden blijven. Tinde mans wilde niet ingaan op de scherpe kritiek van de Zaïrese president Moboetoe aan het adres van België. Marokko In Marokko is gisteravond meege deeld dat koning Hassan heeft besloten een contingent Marok kaanse militairen naar Zaïre te sturen om te helpen bij de verde diging van de territoriale integri teit van Zaïre, tezamen met troe pen van andere Afrikaanse lan den. Volgens Marokkaanse woordvoerders beantwoordt Ma rokko daarmee aan het verzoek van president Bongo van Gabon, die op het ogenblik voorzitter is van de organisatie van Afrikaan se eenheid. Vorig jaar stuurde Marokko 1500 militairen naar Zaïre om een in val van rebellen af te slaan. De sterkte van het contingemt dat nu wordt gezonden is niet bekend gemaakt. Er zijn al ongeveer 50 Marokkaanse technici in de mijnstad Kolwezi. Woensdag 7 juni wordt begonnen met de repatriëring van de Franse militaire eenheden uit Zaïre. Dit is eveneens gisteren bekendge maakt in een communiqué van de Franse president De vliegtuigen die de eenheden van het vreemdelingenlegioen op halen, zullen levensmiddelen en medicijnen voor de Zaïrese be volking meebrengen. Deelneming In Washington heeft het Witte Huis gisteren gezegd dat Amerikaanse deelneming bij het vervoer van Afrikaanse vredesstrijdkrachten naar Zaïre een "zeer reële moge lijkheid" is. Volgens het ministerie van buiten landse zaken is een dergelijk plan besproken met Europese en Afrikaanse landen. Het denk beeld van een Amerikaanse luchtbrug voor een inter-Afri- kaanse vredesstrijdmacht is niet uit Washington afkomstig, aldus een woordvoerder. De Nederlandse minister wees in zijn toespraak onder meer op de noodzaak van het zoeken naar veiliger methoden voor de pro duktie yan atoomenergie. Dit teneinde zoveel mogelijk de ge varen, verbonden aan een ver dere verspreiding van atoom energie en atoomtechnologie weg te nemen. WASHINGTON (SFP/Reuter) - President Carter heeft gisteren met nadruk een bericht van de Washington Post tegengespro ken volgens hetwelk hij een op dracht had gegeven de onder handelingen met de Sovjet-Unie over verdere besprekingen van de strategische kernwapens (SALT) te bevriezen. Carter sprak van een "volkomen vals" bericht en zei dat dergelijke berichtgeving "schadelijk was voor de Verenigde Staten en voor de geloofwaardigheid van de pre sident". Wij proberen nog steeds zo snel mogelijk tot de sluiting van een tweede SALT-akkoord te komen dat de belangen van de Verenig de Staten garandeert. "Onze poli tiek is ongewijzigd", aldus Car ter. Carter zei dat Washington Post vóór de publikatie van het ver haal was meegedeeld dat het on juist was. De Washington-Post had geschre ven dat de Sovjet-minister van buitenlandse zaken Gromjko za terdag, tijdens zijn gesprek met Carter, nieuwe voorstellen had gedaan, maar dat de regering Car ter ze als "onvoldoende" van de hand had gewezen. Hetzelfde blad meent te weten dat de Vietnamese troepen in staat van alarm zijn gebracht en dat de regering in Hanoi meer mensen onder de wapenen roept. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse zevende vloot in Manilla houdt de Sovjet-vloot ten zuiden van Taiwan oefenin gen. Liao Sjeng-Sjih, voorzitter van de verenigng China-Japan heeft Moskou er van beschuldigd ach ter de maatregelen te zitten die Vietnam tegen de Chinese inwo ners van dat land neemt. Tot nog toe zouden 102.000 Chine zen Vietnam zijn ontvlucht. Zij zouden zijn ondergebracht in op vangcentra in de vier Chinese provincies die aan Vietnam gren zen. Er worden dit jaar nog 300.000 tot 400.000 Chinese vluchtelingen uit Vietnam ver wacht. PARIJS (SP) - „De journalisten van de ORTF (Frankrijks voor malige nationale omroep) zijn de woordvoerders van de regering" President Pompidou zei dat in 1972 bestraffend toen ORTF- journalisten zich hadden be klaagd over de overheidsbe moeienis met hun werk. Met pre sident Giscard d'Estaing is die aanzienlijk verminderd. Maar niet voldoende, zodat radio, tele visie en de geschreven pers nog regelmatig in conflict komen- met de staat. Voor het laatste incident zorgde deze week de oprichter van het onafhankelijke dagblad Le Mon de, Hubert Beuve-Mery. Hij kon digde zijn aftreden aan uit de raad van bestuur van het nationale persbureau Agence France Pres- se. Reden: Beuve-Mery vond dat de nieuwe hoofdredacteur, Roger Bouzinac, op die plaats terecht was gekomen, omdat de regering bezwaar had tegen zijn voorgan ger Claude Roussel. De twee ver tegenwoordigers van de AFP- redactie in de raad van bestuur stemden tegen de voordracht van Bouzinac en de nationale vak bond van journalisten sprak van „flagrante regeringsinmenging" Direct na zijn overwinning in de presidentsverkiezingen liet de .hervormer" Giscard d'Estaing de oude structuur van de ORTF afbreken. Concurrerende om roepen zouden voortaan de Fran se kijkers een programma moe ten brengen dat meer overeen kwam met wat in de andere Westeuropese landen gebruike lijk was. Dat de regerende klasse zich echter nog steeds druk be moeit met wat de mensen mogen zien, kwam voor buitenstaanders weer beschamend tot uiting tij dens de campagne voor de par lementsverkiezingen in maart. "Goede kans" Stel dat in Nederland premier Van Agt na afloop van een offi ciële verkiezingscampagne in zendtijd voor de regering het volk nog even plechtig oproept om „de goede keus" te doen. En dus op het CDA te stemmen. Dat is precies wat president Giscard d'Estaing deed met zijn oproep op „de intelligentia" van de Fran sen aan de vooravond van de eer ste ronde. De dag daarvoor had een interviewer van een van de televisienetten premier en minis ter van financiën Raymond Barre "ondervraagd". Het gesprek (Ik ben blij dat u deze vraag stelt) kwam erop neer, dat Barre tien minuten lang zonder een enkele onderbreking een lofzang kon houden op zijn eigen economi sche plannen en die van de linkse oppositie de grond inboorde Toen een van de linkse leiders, Robert Fabre, even later de stu dio binnenkwam, werd hij in „harde" Amerikaanse stijl aan de tand gevoeld. Dat zijn maar een handjevol voorbeelden van wat de Fransen in een paar dagen kregen voorge schoteld als bewijzen van een partijdige pers. De protesten van oppositieleiders als Francois Mit terrand beginnen na zoveel jaar erg versleten te klinken. Hij weet dat alleen politieke veranderin gen in het landsbestuur radio en televisie echt kunnen hervor- Monopolie Giscard heeft met zijn moderni sering het staatsmonopolie op radio en televisie gehandhaafd. Commerciële radiozenders als Radio-Tele Luxembourg (RTL) en Europe-1 zijn echter voor on geveer de helft in handen van de staat, de meeste andere aandelen zijn in handen van een paar grote banken. De directeuren van de drie televisiekanalen (TF-1, An- tenne-2 en FR-3) worden door de regering benoemd. Zij zullen er dus in de regel voor zorgen dat alleen regeringsgezinde journa listen deel uitmaken van de redactie. Toch dreigde er tijdens de verkiezingscampagne even een staking van de journalisten bij Antenne-2. Zij hadden van hun directeur geen toestemming gekregen om een nieuwspro gramma uit te zenden over de meningsverschillen binnen de regeringspartijen. Na lang verga deren besloten de journalisten toch door te werken, maar de do cumentaire verscheen niet op het scherm. Hoe nauw in Frankrijk de banden zijn tussen overheid en pers blijkt uit de keus van de regerings woordvoerders. Een woordvoer der van het Elysee-paleis, Michel Bassi, was eens commentator op een van de tv-netten. De perschef van premier Barre is ook een voormalig journalist bij een van de tv-netten. „De journalisten worden hier in feite door de rege ring benoemd", aldus achter de schermen een medewerker van Europe-1. De verzuiling in Ne derland lijkt hem ideaal; „Jullie- treffen 't maar". Eis vijftien jaar tegen leider Rode Brigades TURIJN (AFP/Reuter) - In Turijn is gisteren tegen de oprichter van de Rode Brigades, Renato Cur- cio, en vijf van zyn naaste mede werkers 15 jaar gevangenisstraf geëist wegens het vormen van een gewapende bende. Voorts requireerde de openbare aankla ger tegen hen een boete van twee miljoen lire circa 6.000). Tegen zeven verdachtten, onder wie de voortvluchtige Prospero Gallinari, luidde de eis 10 jaar ge vangenisstraf en een boete van, omgerekend, f 3.000. Gallinari wordt gezocht in verband met de ontvoering op 16 van oud-pre mier Aldo Moro, die later ver moord werd teruggevonden. De openbare aanklager vorderde vijf jaar tegen een andere ver dachte en drie jaar tegen de vriendin van Curcio, Nadia Man- tovani. Vooréén verdachte, vroeg hij vrijspraak, wegens gebrek aan bewtjo Tegen 16 verdachten die nog op vrije voeten zijn, werden straffen van zes, vijf of drie jaar geëist. Dertien niet-aanwezige aange klaagden zouden volgens de aan klager wegeng gebrek aan bewys moeten worden vrijgesproken.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15