Zege Argentinië en nederlaag voor de voetbalsport Vedetten in Dauphiné houden zich erg rustig PERUANEN GELOVEN IN WONDER Schotten: op naar de honderdduizend Medicijnman mag niet meer mee STAND DE VERMOMDE BAL Björn Borg lijkt nu niet meer te stuiten LOTTO Twaalf ploegen in Tour ZATERDAG 3 JUNI 1978 Argentinië won, en de voetbalsport verloor. Twee rode kaarten en drie gele leverde de met zo veel inspanning tegemoet geziene wedstrijd tussen Argentinië en Hongarije gisteravond in het Ri ver Plate stadion op. Toen Hongarije al in een verloren positie was werden achtereen volgens Andres Toeroecsik en Tibor Myilasi, die beiden al eer der het geel van arbiter Antonio Garrido hadden gekregen, van het veld gezonden. MAR DEL PLATA-Medicijnman, mascotte, masseur, verzorger. Twee decennia was Maria Ameri- co een instituut in het Braziliaan se voetbal. In populariteit kon hij haast wedijveren met Pele. Voor al als hij zijn markante kale kop in zon liet glanzen. Dat plaatje ging de hele wereld rond. Na zeven wereldkampioenschap pen tussen 1950 en 1974 zullen de stadionbezoekers en televisiekij kers ditmaal vergeefs op de sprints van het dikke lijf met die bruine biljartbal daarbovenop wachten. De geruchten over zijn dood, bleken op geen enkele waarheid te berusten. De Brazi liaanse voetbalbond vond het gewoon welletjes voor de won derman en stuurde Americo met pensioen. Americo besloot in de politiek te gaan en is nu gemeen teraadslid in Sao Paulo. Er is geen vraag meer naar zijn al tijd met een waas van geheimzin nigheid omgeven wondermid delen. Zelfs in het bijgelovige Brazilië heeft de moderne medi sche wetenschap de eerste plaats veroverd. In het Braziliaanse trainingskamp te Mar del Plata verklaarde dokter Mau.ro Pom- peu: „Wondermiddeltjes hebben we niet nodig. De Brazilianen zullen dit wereldkampioenschap spelen op vitaminepreparaten en sinasappelsap. De spelers zijn veel fitter dan vier jaar geleden in West-Duitsland. Dat is te verkla ren met de ontwikkeling van de trainingsmethoden. Het duurt niet lang meer voor onze voet ballers dezelfde fitheid hebben als astronauten". Niettemin kunnen er in het Brazi liaanse trainingskamp snel medi sche problemen ontstaan. De Brazilianen hebben door de bank genomen een slecht gebit en daarmee gaat een enorme angst voor de tandarts gepaard. Rot tende kiezen en ontstoken kaken kunnen een uitwerking hebben in het spierstelsel. Vandaar dat er sinds '58 altijd met een tandarts naar wereldkampioenschappen werd gereisd. In Mar del Plata lo pen de Braziliaanse voetballers ondanks de koude vrolijk rond. De tandarts reisde namelijk niet mee. Dokter Radavas Latani kon niet uit Rio de Janeiro weg... De Portugees greep twee minuten voor tijd in toen Toeroecsik na trapte. Hij zou nogmaals de rode kaart tonen. Dat gebeurde in de slotminuut nadat Nyilasi over duidelijk Tarantini de grond in boorde. Geel was voor de Argentijn Daniel Passarella die Sandor Pinter neerhaalde. Argentinië won dit keiharde voet balgevecht, waarin de onvrien delijkheden naar een climax voerden, uiteindelijk met twee-één. De winnende treffer kwam tot stand toen de tachtig duizend Argentijnse supporters zich bijna met een gelijkspel ver zoend hadden. Zes minuten voor tijd stond inval ler Daniel Bertoni op de juiste plaats. De Argentijnse aanval scheen al tot mislukken te zijn gedoemd. Op de rechtervleugel pikte Bertoni, halverwege de- tweede helft in de ploeg gebracht, als invaller voor Rene Houseman de bal op. Zijn diagonale schot bracht nog juist de zo begeerde twee-een op het scorebord. Het was een wedstrijd die door we derzijdse onvriendelijkheden werd beheerst. De Hongaren ca moufleerden daarbij hun genie- pighëden het slechtst. Onbegrij pelijk was dat dat de spelers zich in de slotfase zo lieten gaan, toen de nederlaag eigenlijk al een feit was. De dundoeken met het „Argentina Campeon Mundial" werden vol trots getoond. Toch was de ont moeting allerminst gunstig voor Argentinië begonnen. In de tien de minuut nam Hongarije in een stadion waarin de stilte aanvoel- baar bleek onverwachts de lei ding. Doelman Fillol raakte na een voorzet van Zombori wel de bal, doch kreeg hem niet in be dwang. Scapo schoot hard in. De vreugde was van zeer korte duur. Vijf minuten later had Ar gentinië succes. Na een vrije trap van Daniel Valencia liet doelman Sandor Gujdar de bal los, en dat bood de attente Luque een niet te missen kans. De veelvuldig van positie wisselende Houseman, Kempes en Luques brachten de Hongaarse defensie in grote moeilijkheden. Steeds duidelij ker kwam Hongarije met de rug tegen de muur te staan, maar de ploeg hield vooralsnog stand. De Magyaren hadden zelfs geheel tegen de verhouding in halver wege de tweede helft de leiding kunnen nemen. De goed opko mende Martos trok de bal voor Laszlo Nagy hoefde maar in te koppen uit vrije positie. Hij richt te echter hopeloos mis. De onvriendelijkheden volgden el kaar in de slotfase steeds sneller op. Het slot van de ontmoeting was een wedstrijd voor het we reldkampioenschap volkomen onwaardig. 1 1 0 0 2 2-1 10 0 10 1-2 10 0 10 1-2 Vrij spel Journalistiek is net zoiets als scha ken. Heb je het stuk eenmaal aan geraakt, dan mag je het niet meer terugzetteii. Ik zou bijvoorbeeld graag mijn stuk van gisteren willen terugzetten, want bij Frankrijk-Italiê bleek niets meer van "de ongehoorzame bal", waarmee niet te voetballen zou zijn. De conclusie is huivering wekkend: de Polen en de Duitsers kunnen absoluut niet meer voet ballen of was de tango-bal waarmee gisteren gespeeld werd misschien een gecamoufleerde "gewone bal"? Er is op dat gebied een precedent. Ik ben helaas ver geten hoe het precies zat, maar als ik me goed herinner had Johan Cruijff een contract met Puma, hij moest dus op Puma-schoenen met de witte bananeschil spelen, maar Adidas kwam meteen beter contract, waarna Johan een kört tijdje op Adidas-schoenen met de beruchte drie witte strepen ging spelen. Dat beviel oud-tafelten niskampioen Cor du Buy als ver tegenwoordiger van Puma al lerminst, Cruijffie beweerde toen dai die Puma-schoenen hem niet lekker zaten,zodat hij er absoluut niet mee kon voetballen net zoiets dus als met de ongehoorzame tango-bal), waarna hij bij wijze van overgangsmaatregel korte tijd op Adidas-schoenen heeft ge speeld, waarop de Puma-banaan was aangebracht. Dat heeft ge duurd totdat Puma met speciale schoenen kwam, die zowel aan Johans voeten als aan zijn finan ciële eisen waren aangepast. Mijn theorie is dus dat Frankrijken Italië, die voor een groot deel van de tijd toch uitstekend voetbal lie ten zien, met een vermomde bal hebben gespeeld, maar echt gelo ven doe ik dat natuurlijk niet. Ik neem aan, dat het gewoon zo is dat de tango-bal (de naam zegt het al) speciaal geschikt is voor het ragfijne voetenwerk van de Latijnse voetballers, waartoe de Italianen en dp Fransen behoren, en volstrekt ongeschikt is voor Germanen en Oosteuropeanen .Ik heb het altijd wel gezegd: we had den Tahamata en Tscheu la Ling toch moeten r Door Nico Scheepmaker Causio Behalve aan die twee Ajacieden heb ik ook een paar keer aan Jan Everse moeten denken, de meest verguisde eredivisiespeler van het afgelopen seizoen. Hij was het immers die in de schijnbeweging van Causio trapte, waardoor Ju- ventus toch nog een tegendoel punt kon scoren in het Olympisch stadion. Ik heb toen geschreven dat het Everses goed recht was in een prachtige schijnbeweging te trappen van een zo getructe spe ler als Causio, en tot mijn genoe gen zag ik dat enkele Franse spe lers dat van harte/ met me eens waren. Causio heeft een heel mooie maar ook heel moeilijke schijnbeweging, die overigens weer anders is als die waarmee hij Everse verdonkeremaande Hij rent met de bal aan zijn voet langs de zijlijn, geflankeerd door een tegenstander, vergeetde bal dan even, stopt, en als zijn te genstander dan, een fractie van een seconde later, ook afremt sleept hij de achtergebleven bal met een lang been toch nog mee en passeert de afgeremde tegen stander. Trouwens, Causio's cor ner die verraderlijk stuiterend als een gekeilde steen in de menig te voor het doel terecht kwam. was ook een nadere bestudering waard. GRENOBLE - De Fransman Chris tian Seznec heeft gisteren de vijf de etappe van de Dauphiné Libe- ré van Villeurbanne naar Gre noble, gewonnen. Hij versloeg in de sprint zijn landgenoot Legis Ovion. Het tweetal had een voor sprong van 12 seconden op het eerste peloton, waarin de meeste favoriete voor de eindzege »en waarvan Jacques Esclassen de spurt won. Maurice le Guilloux behoudt de leiding in het klasse ment. De uitslag van de vijfde etappe van Marijt blijft bij Sparta ROTTERDAM - Ton Marijt, Spar ta's 30-jarige voorstopper, gaat niet naar FC Den Haag. De vraagprijs, die zo'n 280.000 gul den bedraagt, achtte de Haagse club te hoog voor Marijt, die bij FC Den Haag het vrije verdedi gersprobleem had moeten gaan oplossen. Ook ten aanzien van Dick Advocaat bestaat nog geen enkele zekerheid. Zowel de eisen van zijn club, FC VW, als van Advocaat zelf, liggen boven de Haagse begroting. Villeurbanne naar Grenoble is: 1 Christian Seznec (Fra) 172 km in 4.33.05 (met bon. 4.32.45), 2. Regis Ovion (Fra) z.t. (met bon 4.32.55), 3. Jacques Esclassen (Fra) 4.33.12,4. Charles Rouxel (Fra), 5. Barry Hoban (Gbr), 6. Paul Wel lens (Bel) en de rest van het pelo ton, waarin de Nederlanders, in dezelfde tijd. Het algemeen klassement na de vijfde etappe is: 1. Maurice Le Guilloux (Fra) 22.48.09, 2. Charly Rouxel (Fra) op 2.51, 3. Andres Oliva (Spa) op 2.55, 4. Hennie Kuiper (Ned) op 2.57, 5. Michel Pollentier (Bel) op 3.06, 6. Joop Zoetemelk (Ned) op 3.09, 7. Fred dy Maertens (Bel) op 3.11, 13 Henk Lubbering (Ned) op 3.29 20. Johan van de Velde (Med) op 3.38. Milkrace Sergei Soekhoroesjenkov uit de Sovjet Unie heeft gisteren de vijfde etappe van de Milkrace, de Ronde van Engeland voor ama teurs, gewonnen. Hij legde de 162 kilometer van Malvern naar Sto- ke-on-Trent af in drie uur 36 mi nuten en 14 seconden. Tweede werd de Spanjaard Salvador Jar- gue. De Brit Des Fretwell won de sprint van het peloton, die in de aan komstplaats Stoke-on-Trenton tot een massale valpartij leidde. De Rus Valery Shapovalov reed op een fotograaf in en sleurde een aantal renners mee in zijn val. De fotograaf moest naar een zieken huis worden gebracht met een gebroken neus en sleutelbeen, en waarschijnlijk ook een schedel- basisfractuur. Shapovalov liep verwondingen aan het gezicht op. Het algemeen klassement na de vijfde etappe wordt nog steeds aangevoerd door de Pool brzez- ny: Brezezny: Brzezny (Pol) 20.28 08, 2. Fagerlund (Zwe) op 0.36, 3. Downs (Gbr) op 2.41, 4. Mount (Vst) op 2.42, 5. Moravec (Tsj) op 7.27. Oostenrijk De Oostduitser Martin Goetze heeft gisteren de negende etappe van de ronde van Oostenrijk, over 182 kilometer van Linz naar Wenen, gewonnen. Tweede werd zijn landgenoot Thilo Fuhrmann, op bijna één minuut, die in de sprint de Nederlander Martin de Veer versloeg. De Noor Jostein Wil- mann behoudt de leiding in het klassement. CORDOBA - De diep religieuze voetballers van Peru zullen vandaag voor de wedstrijd te gen Schotland in hun hotel een speciale mis bijwonen. De mis wordt opgedragen voor een afbeelding van het meest aanbeden religieuze object in Peru, een beeltenis van Christus, genaamd „de heer van de wonderen". De Zuidamerikanen hebben een replica van het originele schilderij, dat zelf verschei dene tonnen weegt en met veel goud en zilver is versierd, speciaal meegenomen naar Argentinië. Volgens de le gende zou de oudste schilde ring van „de heer van de wonderen", enkele honder den jaren geleden in een ge vangenis van La Paz door een veroordeelde zijn gemaakt. Toen de gevangenis werd af gebroken en één van de ar beiders de muur sloopte, zou een brok steen met de schil dering zijn weggesprongen en een andere arbeider heb ben gedood. Het schilderij is toen gecopieerd en wordt nu bewaard in een van de kerken van La Paz. In het begin van deze eeuw, toen de Peruaanse hoofdstad door een aardbe ving werd getroffen is het schilderij in processie door de stad gedragen en volgens de verhalen zou de beving zijn opgehouden. Ook de gene zing van een verlamde vrouw is aan het schilderij toege schreven. Jaarlijks, wanneer het schilderij op 18 en 20 ok tober door de straten van La Paz wordt gedragen, komen honderden bedevaartgangers naar de hoofdstad van Peru. Joe Jordan: kunstgebit uit CORDOBA - Schotland gaat er vanavond de tanden inzetten en dat betekent dat Joe Jordan zijn kunstgebit kan uitnemen. Gis termiddag bleek hij fit tijdens de laatste test van de Schotten en daarom kon Ally MacLeod vast houden aan zijn favoriete opstel ling met de 26-jarige spits van Manchester United in het cen trum van de aanval. Peru zal voor tenminste 40.000 toe schouwers in het stadion van Cordoba (capaciteit 47.000) ge confronteerd worden met ty pisch Brits voetbal. Met name Jordan zal iets willen goedmaken van een seizoen dat hem eigenlijk weinig bracht. Acht competitie- doelpunten namelijk waren slechts zijn oogst bij Manchester United dit seizoen. In het hoog-voor-de-pot-systeem, dat in weerwil van zonder twijfel wel aanwezige voetbal-kwalitei ten voor een man als Jordan in stand is gehouden, moet hij twee andere Schotse spitsen doen ver geten. Derek Johnstone, de ge makkelijk scorende middenvoor van Rangers uit de Schotse com petitie, waar de tegenstand in derdaad een stuk minder is d^n in Engeland en Andy Gray. MacLeod heeft Gray van Aston Villa na een met blessures door spekte opening van het seizoen buiten de selectie gelaten en hij heeft hem ook niet opgenomen - ondanks de duidelijk hoorbare stem van het volk - nadat Gray zijn halve seizoen voltooide met twee keer zoveel treffers als Jor dan in de Engelse eerste divisie. De Schotse ploegbaas heeft, waar mogelijk, vastgehouden aan het elftal dat in het toernooi om het "Home-championship" na gelij ke spelen tegen Noord-Ierland en Wales de laatste wedstrijd, in Hampden-park, met 0-1 van En geland verloor. Slechts Donaghie (geschorst - Buchan speelt) ont breekt uit die ploeg. De Schotten scoorden twee keer in viereneen half uur voetbal en beide treffers kwamen van Derek Johnstone, die door zijn enkelblessure de keuze van MacLeod i digde. De "generale" van Schot land voor Argentinië was niet best, maar als voorbereiding op het wereldkampioenschap kwam de strijd met de andere drie Brit se landen erg slecht uit voor de technische staf. In het toernooi wilden Noord-Ier land en Wales, maar vooral En geland, aantonen dat Schotland eigenlijk niet de waardige repre sentant van het Britse voetbal in Argentinië was. De uitslagen uit het toernooi geven een vertekend beeld van de situatie, want de ploeg die de reis wel haalde, had er juist geen enkele behoefte aan om alles werkelijk op haren en snaren te zetten, blessures wer den gevreesd als de pest. Er is in Argentinië immers een kapitaal tje te verdienen via advertentie- opbrengsten en de premie voor de titel (wat optimistisch) die de Schotse bond heeft vastgesteld op 100.000 gulden de man. Toch raakte centrale verdediger Gor don McQueen geblesseerd, maar MacLeod nam hem mee in de hoop hem fit te hebben voor de wedstrijd tegen Nederland. PARIJS - Bij zijn streven om na de open Italiaanse titel ook die van Frankrijk op zijn naam te bren gen, is Björn Borg gisteren in de tweede ronde bijzonder weinig in de weg gelegd. In een demonstra tie van superioriteit liet de Zweed, die Parijs ook al won in 1974 en 1975 sléchts één game aan zijn Amerikaanse tegenstander Rick FageL 6-0, 6-1, 6-0. Borg vormde onder de Europese deelnemers een uitzondering. De meesten, die gisteren aan slag kwamen, stelden teleur. De Spanjaard Jose Higueras ging in drie sets tenonder tegen de op komende Amerikaan Brian Tea cher. De veelbelovende Zwitser Heinz Gunthardt was niet opge wassen tegen de hardslaande Au straliër Colin Dibley en de stevig gebouwde Italiaanse Daviscup- speler Antonio Zugarelli kreeg van de als zesde geplaatste Mexi caan Raul Ramirez geen schijn van een kans. Na de zege met 6-1, 6-3, 6-2 ver klaarde Ramirez voor het eerst sinds lange tijd weer eens geheel tevreden te zijn met zijn spel. De 24-jarige Mexicaan heeft een re putatie op te houden in Parijs. Hij bereikte er tweemaal de halve en tweemaal de kwartfinales. Louter op kracht hield Roscoe Tanner zijn optreden voor de tweede ronde tot een uur be perkt, waarin hij zijn jonge Fran se tegenstander Pascal Portes niet meer dan vier games gunde: 6-3, 6-0, 6-1. ZEILEN - Nico Hofkamp heeft gis teren de race om het open Ne derlands kampioenschap Olym- pia jollen, dat op het Sneeker- meer wordt gehouden, gewon nen. De vierde race eindigde in een zege voor Ton Scheen. PAARDENSPORT - Tydens het internationaal springconcours in Hamburg is de Europese kam pioen Johan Heins gisteren vrij ernstig geblesseerd geraakt. Na een valpartij bij een sprong kreeg Heins een deel van de hindernis op het hoofd. Heins heeft die on zachtaardige aanraking een her senschudding en hoofdletsel overgehouden. Uitslag lotto 21 d.d. 28 mei 1978 Inleg: 3.391.859.- Prijzenbedrag: 1.611.133,03 Eerste prijs: geen winnaar van het bedrag van de eerste prijs gaat 1/5 deel naar de jackpot van lotto 22 van zondag a.s. het overige 4/5 deel wordt in gelijke delen ver deeld over de tweede t/m de vijf de prijs: 2e prijs: 2 winnaars die elk bruto 136.946,30 ontvangen. 3e prijs: 166 winnaars die elk bruto 2.135,20 ontvangen. 4e prijs: 8.932 winnaars die elk 48,70 ontvangen. 5e prijs: 10.544 win naars die elk 41,20 ontvangen. Jackpot voor lotto 22 van zondag a.s. 112.779,32. Bij de dames enkelspel, dat door de concurrentie van de Amerikaan se stedencompetitie tamelijk zwak bezet is, werden vijf ge plaatste speelsters uitgescha keld. Dit lot trof de Amerikaanse meisjes Janet Newberry en Marie Louie, de Westduitse Katja Eb- binghaus, de Tsjechische Renata Tomanova en de Britse Michele Tyler. LEIDEN - Twaalf wielerploegen hebben zich tot nu toe ingeschre ven voor de Tour de France, die op 29 juni in de Leidse Groenoordhal van start zal gaan. Behalve vier Franse merkforma- ties zal het deelnemersveld ver der uit één Nederlandse, één Ita liaanse, twee Spaanse en twee Belgische equipes bestaan. Het zijn de navolgende merkploegen: FRANKRIJK: Fiat/La France; Jobo/Superia; Le Jeune/BP; Miko/Mercier/Hut- chinson; Peugeot/Esso/Michelin Renault/Gitane/Campagnola. BELGIE: C en A; Flandria/Veld-Lano. SPANJE: KAS-Campagnola; TEKA. NEDERLAND: TI/Raleigh/Mac Gregor. ITALIË: SCIC. Polotoernooi bij De Zijl LEIDEN - Vandaag wordt in zwembad De Zijl weer het jaar lijks jeugdwaterpolotoernooi van De Zijl/LGB gehouden. Er is één verschil in vergelijking met voorgaande jaren: de leeftijdsca tegorie is aangepast aan de regels van de recent ingevoerde jeugd- competitie. De grens ligt niet meer bij twintig jaar, maar bij achttien jaar. De be zetting is sterk. Behalve HZC/De Robben en AZC (de finalisten van vorig jaar) behoren ook VZC Ritmeester en AZPC, die in de afgelopen jeugdcompetitie de toon aangaven, tot de deelne mende clubs. Voor Leiden komt niet alleen het organiserende De Zijl/LGB, maar ook LZ'86 in het water. Aanvang van het toernooi: 17.00 uur. De finales beginnen om 20.00

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13