Celstraf geëist tegen alle zes politieagenten CDA wint in Leidse regio, verliest in Rijnstreek Vliegvakanties minder in trek Surinamers blijft in Nederland Officier kiest voor "hard standpunt' Vissers verder beperkt Uit in de Randstad DONDERDAG 1 JUNI 1978 BINNENLAND PAGINA 7 Hoe eigensoortig gemeente raadsverkiezingen ook zijn, toch kan men de be langrijkste ontwikkelin gen ook in de gemeenten in de Leidse en Alphense regio terugvinden. Landelijk was de opkomst bij deze gemeenteraadsverkiezingen 73,3%. Dit is weliswaar lager dan bij de Statenverkiezingen van af gelopen maart, maar nog altijd 4,5% hoger dan bij de raadsver kiezingen van vier jaar geleden. Behalve in Alphen, Waddinx- veen, Valkenburg, en vooral in Hazerswoude zijn de kiezers ook in de regio op grotere schaal naar de stembus gekomen dan in 1974. In Benthuizen bracht maar liefst 87,2% van de kiezers zijn stem uit. De laagste opkomst bij deze ver kiezingen werd genoteerd in Lei den en Noordwijk, maar ook in deze gemeenten brachten meer kiezers hun stem uit dan vier jaar geleden. Hoewel een hogere opkomst tradi tioneel gunstig is voor de PvdA heeft deze partij bij de verkiezin gen van gisteren in veel gemeen ten verlies geleden. Slechts Kou dekerk, Leiderdorp, Lisse en Noordwijk wisten PvdA-lijsten vooruitgang te boeken. Voor de linkse partijen gezamenlijk is het beeld echter minder ongunstig. Dit kan worden verklaard door het feit dat het verlies van de PvdA in een aantal gemeenten meer dan goed gemaakt wordt door de winst van D'66. In minde re mate geldt dit ook voor PPR en PSP. Zo verliest de PvdA in Bo degraven één zetel, terwijl D'66 en de PPR er beide één winnen waardoor de linkse partijen in de nieuwe raad over één zetel meer beschikken dan in de oude raad. Evenals de PvdA heeft ook de VVD de winst die vier jaar geleden werd geboekt in de meeste ge meenten voor een deel weer moe ten prijsgeven. In Oegstgeest zakt de WD bijvoorbeeld van 7 naar 5 zetels. Weliswaar heeft de VVD nu in een aantal gemeenten meer stemmen gehaald dan in 1974, maar alleen in Alphen, Al kemade, Hazerswoude en War mond boekte de VVD zetelwinst. In Alphen en Hazerswoude dankt de VVD deze winst bovendien waarschijnlijk aan de uitbreiding Door drs. Karl Dittrich en drs. Rudy Andeweg Politicologen Leidse universiteit van het aantal raadszetels. De derde grote landelijke partij, het CDA, heeft bij de laatste verkie zingen voor de Tweede Kamer en Provinciale Staten een gunstig resultaat behaald. Ook bij de ge meenteraadsverkiezingen heeft deze lijn zich doorgezet. In de Leidse en Alphense regio is het beeld voor het CDA echter niet eenduidig. In een groot aan tal gemeenten gaat het CDA zelfs achteruit, zoals bijvoorbeeld in Eindelijk is het zover: de sportvisser mag de hengel weer uitwerpen De kwaliteit van het viswater is over het algemeen 'gunstig'. De toestand is in elk geval 'niet ver slechterd' ten opzichte van de voorgaande jaren, aldus de deskundigen. Volgens hen is dat ondermeer te danken aan de toename van het aantal zuiveringsinstallaties in Nederland. In 1977 kwamen er 40 gereed, op 1 januari van dit jaar waren er 45 in aanbouw Een aantal daarvan zal dit jaar nog gereed komen. Ook de hevige regenval in Zuid-Duitsland de afgelopen week heeft zijn steentje bijge dragen tot de kwaliteit van het viswater. Vijfentachtig procent ■van het Nederlandse oppervlak tewater is namelijk Rijnwater dat door de regenval beduidend minder zout is dan anders. Verder is ook nog het koude voorjaar, waardoor de algen- groei werd verminderd, van in vloed geweest op de kwaliteit. De verbetering valt verder nog af te leiden uit het feit dat er weer kikkers in viswater voor komen, wat een aantal jaren geleden niet meer het geval was. Woubrugge en Alkemade. In het algemeen verliest het CDA in de gemeenten rondom Alphen ter wijl de gemeenten in het kustge bied veelal een vooruitgang voor het CDA laten zien. Een dergelijk regionaal verschil werd ook aangetroffen bij de Kamerverkiezingen van vorig jaar. Voor dit verschil is geen voor de land liggende verklaring te vinden, ook niet als men let op de godsdienstige samenstelling van de gemeenten. Het is niet zo dat het CDA in overwegend ka tholieke gemeenten zou winnen en in meer protestantse gemeen ten zou verliezen aan bijvoor beeld SGP en GPV. Voorlopig blijft het een raadsel waarom het CDA in de Leidse regio winst be haalt, terwijl in de omgeving van Alphen verlies wordt geleden. Hoe belangrijk de vierjaarlijkse strijd om de raadszetels ook is, grote politieke verschuivingen doen zich in de gemeenten zelden voor. Dat is ook bij deze verkie zingen in de meeste gemeenten het geval. Vooral in Alkemade en Hillegom hebben de verkiezin gen er echter toe geleid dat de nieuwe raad aanmerkelijk zal verschillen van de oude. Toch kunnen ook kleine verande ringen in de samenstelling van de gemeenteraad belangrijke gevol gen hebben voor de vorming van de colleges van burgemeester en wethouders. Wat dit betreft kun nen de echte effecten van deze verkiezingen pas duidelijk wor den op de eerste dinsdag in sep tember. Voorkeur voor afspiegelings- raadscolleges DEN HAAG (SP) - Een afspie gelingscollege van burge meester en wethouders (waarin de grote partijen zijn vertegenwoordigd) heeft de voorkeur van 39 procent van de Nederlanders. Een derde - 32 procent - ziet liever een meerderheidscollege, dat ge vormd wordt door enkele par tijen die dicht bij elkaar staan. Dit heeft een steekproef van het bureau Intomart opgeleverd. Uit het onderzoek bleek dat de meeste Nederlanders (58 procent) niet eens wisten wat een meerderheidscollega Een meerderheid van de onder vraagden vond dat de burge meester op één of andere ma nier moet worden gekozen. Dit moet rechtstreeks door de burgers gebeuren, vond 37 procent. Maar 19 procent meende dat dit aan de ge meenteraad moet worden overgelaten. Voor de be noemde burgemeester (zoals nu gebeurt) sprak zich 38 pro cent uit. Veel stemmen voor ridder van Rappard GORINCHEM (ANP) - Oud-bur gemeester mr. Louis Rudolph Jules ridder van Rappard van Gorinchem heeft met zijn partij 'stadsbelangen' goede resultaten geboekt. Hij kreeg 19,9 procent van de uitgebrachte stemmen. De oud-burgemeester komt nu terug als raadslid. Met zijn partij wil hij heilloze be slissingen, die het huidige ge meentebestuur zijns inziens heeft genomen terugdraaien. Dat gemeentebestuur heeft "onvol doende inzicht en kwaliteiten van bestuur getoond. Het heeft niet de moed erop terug te ko men", aldus Van Rappard gister avond. De oud-burgemeester kwam in 1969 in moeilijkheden in Gorin chem, nadat hij een wethouder van corruptie had beticht. Een onderzoek wees uit, dat de be schuldiging vals was. Van Rap pard ging naar Den Haag om zijn excuses te maken, waar de toen malige minister van binnenland se zaken Beernink hem aanraad de afscheid te nemen. Van Rap- pards antwoord: "Excellentie, ik behoor tot de mensen, die op het veld van eer plegen te sterven" Omdat hij toch in 1971 met pen sioen zou gaan, mocht Van Rap pard tot dan aanblijven. Brand Flevoland LELYSTAD - Ruim 200 hectaren van het natuurgebied Oostvaar- dersplassen zijn gisteren door brand verwoest. De branden wa ren op verschillende plaatsen te gelijk in het Zuidflevolandse na tuurgebied uitgebroken. Oostvaardersplassen is zo ongeveer Nederlands jongste natuurge bied. Het bestaat uit plassen, moerassen en land met een in tien jaar tijds geheel natuurlijke be groeiing. Er hebben zich kolonies van vele vogelsoorten gevestigd. MnnWlnulimii AMSTERDAM (SP) - "Voor deze zes verdachten zie ik geen plaats meer in het politiekorps". Officier van justitie mr. gezien ais vertegenwoordiger van een groep, waarover men een ne gatief oordeel heeft, zonder de individuele kwaliteiten van de persoon in kwestie in aanmer king te nemen". De afwijzing die de groep als zodanig treft, vraagt, zo schrijft mevrouw Gardeniers, bijzondere beleidsmaatregelen met een "collectief' karakter. De regering is van mening dat wel- zijnsstichtingen voor Surinamers nodig blijven zolang de Suri naamse Nederlanders nog niet als gelijkwaardige medeburgers worden bejegend. Zij gelooft niet dat dat specifiek Surinaamse stichtingen behoeven te zijn. Wethouder kraakt pand GRONINGEN (SP) - De Gro ningse wethouder Max van den Berg (PvdA) heeft giste ren een pand in de Groningse binnenstad gekraakt. Op merkelijk daarbij is dat de landelijk in aanzien staande wethouder in Groningen de post volkshuisvesting en stadsontwikkeling beheert. Van den Berg: "Ik ben tegen kraken als het er om gaat aan de huisvestingsnormen te ontkomen of de eerlijke ver deling van woonruimte dwars te zitten. Maar ik vind het ille gaal lang leeg staan van woonruimten erger dan het pand kraken". Wethouder Max brak gisteren het pand open met een bree kijzer. Op de begane grond heeft geruime tijd een café gezeten. De bedoeling is dat te zijner tijd weer te herope nen. Het krijgt de naam Kof fiehuis De Kraak en zal als in formatiecentrum voor wo ningzoekenden dienen. De woning boven het café stond al twee jaar leeg. Voordat de officier aan zijn betoog begon, deelde hij mee dat hij had gekozen voor een hard stand punt. Zijn beweegredenen: "Mij is er alles aan gelegen het euvel van de cörrupte politieman zo veel mogelijk te beperken. Daar bij past een optreden zonder par don. Iedere politieman moet be grijpen dat het aannemen van geld of geschenken hem zijn on afhankelijkheid doet verliezen. Die onafhankelijkhied heeft hij juist voor zijn werk broodnodig? De officier zei dat Amsterdam zo langzamerhand een wereldstad was geworden met alle conse quenties van dien, zoals de geor ganiseerde misdaad. ,,Het zal heus wel blijven voorkomen dat politiemensen worden omge kocht en hun diensten aan de on derwereld verlenen. In dit licht bezien is aan wat deze zes hebben gedaan eigenlijk niets drama tisch. Het moet echter binnen nauwe grenzen worden gehou den". Volgens mr. Von Meijenfeldt kan dat niet alleen met de strafwet in de hand, maar moet dat in hoofd zaak in disciplinair verband en op het gebied van het personeels beleid worden afgedaan. De offi cier: „Als wij het met ons allen eens zijn dat we over een goede politie moeten blijven beschik ken, dan is daarvan het gevolg dat de politieleiding meer bevoegd heden moet krijgen met betrek king tot disciplinair optreden. Dat houdt ook ontslag in." Hij weersprak de kritiek die enkele raadslieden tijdens de eerste zit ting van twee weken geleden hadden geuit op het beleid van het openbaar ministerie met be trekking tot de Chinezen en hun speelhuizen. Mr. Von Meijen feldt: „Dat beleid heeft juist ge tuigd van veel werkelijkheidszin en kundige iimprovisatie. Na de oorlog nam de Chinese bevolking van Amsterdam sterk toe. Dat be tekende dat ook hun accommo datie, hun speelhuizen, moesten dervinden" Mr. H. Warners, die als raadsman •optrad voor Piet B., Henk S. en Arie B., zei in zijn pleidooi datjiij het optreden van het openbaar ministerie in deze corruptie-af faire willekeurig, paniekerig en opgewonden vond. De advocaat: „Maar de olifant heeft een muis gebaard. Het openbare ministerie heeft steeds gedacht dat er ern stiger zaken aan de hand waren. Het van huis halen en het opslui ten van politiemannen, zoals dat hier is gebeurd, is sinds de oorlog niet meer voorgekomen" Hij stelde dat op geen enkele wijze tot uiting is gekomen dat de twee rechercheurs van de vreemdelin gendienst in strijd met hun plicht hebben gehandeld. Hij vroeg om een minimale straf. „Beiden zijn reeds arbeidsonge schikt verklaard, de een op medi sche, de ander op psychische gronden. Zij zijn volledig ge kraakt. Niemand hoeft bang te zijn dat ze weer terugkeren in het korps". De raadslieden van de andere ver dachten drongen aan op dermate lage straffen dat ontslag uit de politiedienst niet hoeft te volgen. Zij legden de verantwoordlijk- heid voor de misstappen van hun cliënten in feite bij de politielei ding en bij het openbaar ministe- Auto steeds meer geliefd ROTTERDAM (ANP) - Ondanks de hogere kosten en het ongemak maken de Nederlandse vakantiegangers steeds meer gebruik van hun eigen auto om er in de zomer op uit te trekken. Inetiten in Zeeland tegen polio MIDDELBURG (SP) - In diverse plaatsen in Zeeland zijn inen tingsacties tegen polio begonnen. De inspecteur van de volksge zondheid had daartoe geadvi seerd. Een kind dat vorige week in Zee land was, bleek besmet te zijn met het virus. Het is afkomstig van de Veluwe-streek waar een tiental gevallen van polio zijn ge constateerd. In Zeeland gaat het om de gemeen ten Arnemuiden, Borssele, Oos- terland, Mariekerke, St. Philips- land, Tholen en Reimerswaal. De inspecteurs heeft geadviseerd alle kinderen en volwassenen tot 27 jaar die nog niet zijn ingeënt te benaderen. Het aantal mensen dat zich om principiële redenen niet wil laten inenten, schijnt in Zeeland te verminderen. DEN HAAG (SP)-De Nederlandse vissers zijn gisteren door minister Van der Stee (landbouw en visserij) verder in hun vangstmogelijkheden beperkt. Vanaf gisteren is de visserij op koolvis ten westen van Schotland en Rockall, op schelvis ten westen van Schotland en op tong in de Golf van Biscaje verboden. De minister heeft daartoe besloten omdat de aan ons land toegewezen hoeveelheden zijn opgevist. Dat betrof347 ton koolvis, 16 ton schelvis en 74 ton tong. Het vliegtuig verliest elk jaar meer terrein als vervoermiddel naar verre bestemmingen. Dit jaar zal naar verwachting een record aan tal Nederlanders met vakantie gaan. Van hen die naar het bui tenland trekken gaat 70 procent per auto, 12 procent per vliegtuig, 7 procent per trein en een even groot percentage met een reis- bus. De rest gaat per boot, fiets of brommer. De spaarbank in Rotterdam schat, dat 7,6 tot 7,7 miljoen Nederlan ders dit jaar erop uittrekken om vakantie te houden. Dit zijn er meerdan in 1977, toen 7,5 miljoen mensen op pad gingen. In 1976 waren het er 7,3 miljoen, die de deur achter zich sloten om van de zon en de vrijheid te genieten. Zij gaan niet allemaal naar het bui tenland, maar het aantal dat de grenzen van ons land overstrekt wordt steeds groter. Dit jaar zijn het er ruim vier miljoen. Ondanks deze aantallen vakantie gangers zijn er toch altijd nog 6,5 miljoen Nederlanders die thuis blijven. Wie zijn zij? In de eerste plaats bejaarden, want slechts 1 op de 3 mensen boven de 65 jaar trekt erop uit. Voorts zijn het mensen, die net gezinsuitbrei ding hebben gekregen of pas zijn verhuist. Tenslotte zijn er vrij veel jongeren met een minimum jeugdloon die dicht bij huis blij- De spaarbank vindt het een merk waardige zaak, dat vele vakantie gangers met hun gezin per auto gaan. Ze zijn dan veel duurder uit dan wanneer zij een vliegvakan tie met net appartement inbegre pen bij een reisbureau bestellen. Daar komt nog bij, dat zij in dat geval geen-lange en vermoeiende reis hoeven te maken. West-Duitsland Waar trekken de ruim 4 miljoen Nederlanders vakantiegangers, die hun voorkeur voor het bui tenland hebben gegeven, naar toe? Het grootste gedeelte gaat naar West-Duitsland: 785.000. Daarna is Frankrijk het meest fa voriet met 780.000 Nederlandse toeristen. Oostenrijk is eveneens een aantrekkelijk vakantieland. Het ontvangt dit jaar ongeveer een half miljoen Nederlanders. Het Nederlands legioen, dat dit jaar de zon in Spanje gaat opzoe ken, bestaat voor een groot ge deelte uit jonge mensen. Van de 470.000 Spanje-gangers is het merendeel onder de veertig jaar. Ruim 400.000 mensen zoeken het niet ver over de grens. Deze gaan naar België en Luxemburg, ter wijl 370.000 vakantiegangers Ita lië bezoeken. Engeland trekt dit jaar naar schatting 300.000 Ne derlanders. Omdat Zwitserland duur is geworden, hebben velen het land de rug toegekeerd. Er blijven nog 170.000 getrouwen over. Dat is de helft minder dan zeven jaar geleden. De enorm ge stegen prijzen en de teruggang in de dienstverlening in Joegoslavië heeft ervoor gezorgd, dat dit jaar slechts 80.000 Nederlanders naar dit land trekken. Een paar jaar geleden waren dat er nog 200.000. DEN Haag (ANP) - De regering verwacht dat een grote meerder heid van de Surinamers die zich in Nederland hebben gevestigd, hier zal blijven. Zij wil de migran ten helpen een zelfstandige posi tie in Nederland op te bouwen. Dit,blijkt uit een nota van minis ter Gardeniers van CRM aan de Tweede Kamer. De minister schrijft dat een groot deel van de Surinaamse Neder landers op een aantal vitale ter reinen achterstand heeft. Dat is ondermeer het geval bij huisves ting, werk en onderwijs. Het be leid van de regering zal in de eer ste plaats gericht zijn op het op heffen van die achterstand. Daarbij doet zich, aldus de be windsvrouwe, een dilemma voor: "Individuele Surinamers lopen gevaar gediscrimineerd te wor den omdat zij uitsluitend worden F. H. von Meijenfeldt zei dat gisteren in zijn requisitoir tegen de zes van corruptie verdachte Amsterdamse poli tiemannen. Hij eist tegen alle zes onvoorwaardelijke ge vangenisstraffen. Volgens de officier kwam de 32-ja- rige hoofdagent Teun V de zwaarste straf toe: vier maanden gevangenis. Drie maanden moe ten volgens hem Piet B. (58) en Henk S. beiden hoofdagen ten-rechercheur bij de vreemde lingendienst, de cel in. Tegen de 29-jarige hoofdagent Willem van O. eiste hij zeven weken, tegen brigadier Anne B. (53) vijf weken en tegen hoofdagent Arie B. (47) drie weken. Hij vond dat bewezen was dat allen geld hadden aangenomen van Chinese gokhuishouders en dat drie van hen - tegen wie de hoog ste eisen vielen - daar zelfs een bepaalde tegenprestatie voor hadden geleverd door illegale Chinezen niet op te pakken of door niet te melden dat er in be paalde illegale speelhuizen werd gegokt. Ten opzichte van Willem van O. achtte bij bovendien nog verboden wapenbezit bewezen. Alle zes zouden deze strafbare feiten hebben begaan terwijl zij dienst deden aan het bureau Warmoesstraat. Geen pardon toenemen. Maar er is nooit toe stemming gegeven voor meer dan zes. Daarvoor hadden ze er één. De poli tie wist bovendien precies welke. Onvoorzien was ook de rivaliteit tussen groepen Chinezen, die elk hun eigen speelhuizen hadden, en de komst van de heroïne. Die gokhuizen gingen een dekmantel vormen voor de groothandel in heroïne. Pas later is besloten ri goureus een einde te maken aan de illegale praktijken van de Chi nese samenleving in Amsterdam. Medio 1976 heeft dat pas zijn be slag gekregen" Betrouwbaar De slotopmerking van de officier van justitie: „Een goede politie man moet vele eigenschappen bezitten en kundigheden beheer sen, maar over alles heen moet hij betrouwbaar zijn. Niet alleen voor het publiek, maar ook voor zijn chefs en zijn ondergeschik ten. De politieman moet er niet voor terugschrikken rekening en verantwoording van zijn doen en laten af te leggen en kritiek te on- DEN HAAG Koninklijke Schouwburg, 2 en 3 juni, 20.15 uur, Haagse Comedie met "De Voorpagina", blijspel van Ben Hecht en Charles MacAr- thur. Circustheater, 2 juni, 20.15 uur, Nederlandse Operastichting met Don Giovanni van W. A. Mozart; 3 juni, 20.15 uur. Gamelan-orkest Gong Sawan uit Noord-Bali; 6 en 7 juni, 20.15 uur, Dan Wagoner and Dancers, New York (H.F.); 9.juni, 20.15 uur. Het Nationale Ballet met Serenade (chor.Balanchine/muz. Tsjaikowsky), De verloren zoon (Balancine/Prokofiew) en Phyrische dansen II (Van Schayk/Lully en Danican-Philidor). Congresgebouw, 2 juni, 20.15, The National Ballet of Canada met "La Bayadère akte IV, "Kettendanz" en "Mad Shadows"; 3 juni, 20.15 uur, The National Ballet of Canada met "De schone slaap ster"; 4 juni 20.15 uur, Ensembles uit o.a. Hongarije, Roemenië en Bulgarije, Zigeunermuziek en folklore uit Oost-Europa (H.F.). Diligentia, 2 juni, 20.15 uur, Theater du Perroquet met "Fin de Partie" van Samuel Beckett; 10 juni, 20.15 uur, Vobeno met "Ma ry, Mary", blijspel van Jean Kerr. Theater in de steeg, 2 juni, 20.30 uur, Cabaret Frederik Flamoes en Slecht Gezelschap; 3 juni, 20.30 uur, "Sissies for sale" met D.v.d. Klei en E. Rietveld. HOT-theater, 3 juni, 20.30 uur. Les Clowns Macloma met "Deli- melo" (H.F.); 4 juni. 14 en 20.30 uur 5 juni, 20.30 uur, Teatrul Tandarica, Boekarest (H.F.); 6 en 7 juni, 20.30 uur, Bread and Puppet Theatre (H.F.); 8 en 9 juni, 20.30 uur, Yves Joli, Theatre du Papier, Frankrijk (H.F.); 10 en 11 juni, 20.30 uur, Fratelli Napoli met "La Marionettistica" (H.F.). Appeltheater, 2,3,7,8,9 en 10 juni, 19.45 uur, De Appel, Evenemen tenmarkt met Improvisaties, sketches, scènes over oudheid, Middeleeuwen en Vandaag. Gemeentemuseum, 2 juni, 20.15 uur. Mini festival folk en volksmu ziek: Baskenland en Portugal (H.F.); 3 juni, 20.15 uur, Mini festi val folk en volksmuziek: Skandinavië en Finland (H.F.); 4 juni, 14.30 uur, Mini festival folk en volksmuziek: België (H.F.); 7 juni, 20.15 uur, Mini festival folk en volksmuziek: Ensemble Sebo, Hongarije (H.F.). Openluchttheater Zuiderpark, 7 juni, 20.30 uur, Mini festival folk en volksmuziek: Fado-zangeres (Portugees programma) (H.F.); 8 juni, 20.30 uur, Mini festival folk en volksmuziek: ensembles uit Zweden, Finland en Lapland (H.F.); 9 juni, 20.30 uur, Mini festival folk en volksmuziek: ensemble Kresala, Baskisch programma (H.F.). LEIDEN Leidse schouwburg, 6 juni, 15 uur en 20.15 uur, Nieuwe Komedie met "Dat had je gedroomd'*. Zuiderkerk, Lammenschansweg 15,2 juni, 20.15 uur, Concert Col legium Musicum.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7