Op de WK'78 is geen plaats voor het individuele leed "Iran heeft tegen de Schotten een goede kans Corver in de eerste ronde Wim Suurbier naar FC Metz Grote zege Oranje: 9-1 Climax in Argentinië nadert Karstens tweemaal tweede in Dauphiné DONDERDAG 1 JUNI 1978 PAGINA 17 Iran-spelers Naasrolah Abdolahi en Hossïen Kazerani (l en in) op het trainingsveld nabij hun hotel C 3RDOBA - Hotel Monaco de Carlos Paz. Veertig kilome- er buiten het mondaine Cordoba, een kleine drie kwar- ier vliegen van Mendoza, blijkt de Iraanse bondscoach rleshmad Mohajerani (42) weinig aan het toeval te hebben )vergelaten. Een luxueus verblijf, anders dan Nederland, lat in het Andes-gebergte bivakkeert, maar toch vrij af gelegen en net zo door militairen bewaakt als de Oranje- »roep. H< t. past uitstekend in het beeld van een met olie-dollars smijtende sjah, al ïoudt Mohajerani nog altijd vol dat hij slechts aan het hoofd staat van ien stel amateurs. Een storende dissonant in dat verhaal is echter dat de ïeren voetballers 12.000 dollars krijgen toegeschoven indien ze de twee- Ie ronde halen. Mohajerani daarmee geconfronteerd: "De bonus had vel 100.000 dollar kunnen zijn. Krijgen doen de spelers dat bedrag toch liet, want de tweede ronde is voor ons onbereikbaar." Niettemin lijken de Iranezen op scherp te staan. Mohajerani zegt tenmin- ;te dat heel Azië het oog op Iran heeft gericht en dat gretigheid het /oornaamste kenmerk van zijn ploeg zal zijn staat eveneens buiten kijf ranese voetballers nemen in hun land, waar het verschil tussen arm en rijk nog schrijnend is een bevoorrechte plaats in. En hun maatschappe lijke positie zou alleen maar versterkt kunnen worden met een goede presentatie in Argentinië. Tegen Holland bijvoorbeeld. Zo ver echter wil Mohajerani niet gaan. Hij: "Je moet wel reëel blijven. In Parijs kwamen we tegen Club Brugge tot 1-1. En een dag later speelt het tweede elftal van Nederland Brugge met 7-1 weg. Ze zeggen dat Neder land het niveau van 1974 zonder Cruijff niet meer haalt, ik heb daar mijn eigen gedachten over. Ook zonder Cruijff behoort Nederland nog tot de sterkste voetballanden. Tegen Holland hebben we geen enkele illusie De prestaties, die Iran toch in dit WK-toernooi wil behalen, worden tegen de Schotten verwacht. Mohajerani: "In april dolven we tegen Wales het onderspit. Dat duel was een testcase voor ons. Er wordt ook nu nog gesteld dat wij, Iranezen, niet tegen het fysieke geweld van de Europea nen zouden zijn opgewassen. We hebben dat echter uitgeprobeerd tegen een Brits voetballend team. Die nederlaag zegt me niets. Wat wel belang rijk was: mijn jongens heten zich niet omschoppen Weliswaar heb ik gehoord dat de Schotse assistent-coach Mike Smith een rapport over ons maakte, waarin hfj niets van ons heel hield, maar dat is gelet op onze motivatie alleen maar meegenomen." Mohajerani plotseling heftig: "Tegen de Schotten hebben we wel een kans. Mijn assistent, Ashgar Sharifi heeft er twee maanden aan besteed om de Schotse internationals in de League te volgen. Ook de duels van Schotland in het home-championship stelden weinig voor. Het power- voetbal van de Schotten, dat is iets waar tegen je je kunt wapenen. Het moet te ontregelen zijn. Kijk ook maar naar wat Club Brugge deed tegen Liverpool. Dat gaat niet op mèt het Hollandse spel. Die laten je lopen tot je er bij neer valt. Dat is het voornaamste verschil, tussen Holland en Schotland". Toch nog zorgen in het Iranese kamp. waar Nederland en Schotland toch als de automatische nummers een en twee van groep vier worden gezien Spelmaker Rowshan, die ondanks een peperdure revalidatie in Keulen nog steeds met de gevolgen sukkelt van een meniscus-operatie en die daarom tegen de Hollanders vrijwel zeker verstek moet laten gaan. Maar tegen Schotland zal hij erbij zijn. BUENOS AIRES - Geen rust de afgelopen nacht in de hermetisch afgesloten wfjken van het Riverplatestadion, waar in het kille duister de militairen kleumen en experts met mijndetectoren door de struiken sluipen: schimmen in het vale schijnsel van de verarmde straatverlichting, ieder rooster, elke greppel, alle portieken worden door zocht, geen auto mag blijven staan, ze worden hardvoch tig weggesleept; de angst dat een bom de openingspret van het WK'78 zal bederven lijkt toch nog bijster groot. De climax nadert, de kleurrijke manifestatie die vanavond aan miljoenen op deze wereld wordt gepresenteerd kent vermoedelijk als enig rustpunt het gebed en de zegeningen voor het toernooi van mgr. Juan Carlos Arambu, pri maat van Argentinië en aartsbis schop van Buenos Aires. Die aan bod komt voordat president Jor ge Rafael Videla de wereld zal toespreken, daar op de eretribu ne temidden van die ruim 100 FI- FA-dwazen, die maar moeizaam een einde hebben weten te ma ken aan hun "Dik voor mekaar show in internationale rolbezet ting" en na het uitputtend lange 41ste congres hijgend de tribunes beklimmen in een land dat ze en kele jaren terug in een vlaag van waanzin hebben aangewezen als gastheer van het wereldvoetbal. Want verlammend is de gedachte dat dit kolderieke gezelschap de macht heeft te bepalen waar die WK's worden gehouden, landen mogen opzadelen met giganti sche problemen van politieke en sociale aard, problemen waar ze in wezen geen enkel benul van hebben. Maar ja, zolang er geschonken wordt in de bar van het Shera- tonhotel is het leven goed, hoe wel, een heer uit het Midden-Oos ten, bijgestaan door een Zwitser se mifjonair merkt dat waar hij sport en politiek nog steeds krampachtig gescheiden weet te houden, twee Argentijnse scho nen sex en sport niet laten ver strengelen. Ze accepteren wel een hapje, wat kaviaar, kreeftje, een smakelijk toetje ook in het peperdure Clardigehotel, om de heren vervolgens met de reke ning van 2500 dollar en elkaar te laten zitten. Het windt de sjeik zo mateloos op dat hij in woede een straaljager huurt en zich naar Rio de Janeiro laat vervoeren om daar met zijn door de Argentijnse moraal gefrustreerde voorne mens alsnog in het (on)reine te komen. Ook de hostessen van het organisa tiecomité hebben de strikte op dracht voetbal en sex gescheiden te laten, geen contacten met de buitenlanders om geen scheve gezichten te krijgen, maar dat ad vies blijkt althans in sommige gevallen toch tegen dovemans Deze richtingsborden en busborden buiten het stadion brengen. oren gesproken geweest te zijn. Rustige nachten kennen die vriendelijke hostessen overigens niet. de angst te laat te komen overheerst, wie vijf minuten over tijd is wordt ontslagen, voor ie dere hostess staan er tien anderen te dringen de taak te mogen In die bizarre voetbaldolle wereld vervaagt onafwendbaar het ge voel voor verhoudingen, het ver krijgen van de juiste toegangs kaarten wordt belangrijker dan de vraag waarom de Franse schrijver Henri Levy, een van Frankrijks "nieuwe filosofen" wordt gearresteerd bij zijn aan- vanavond tijdens de openingswedstrijd voor wat lijn in het verkeer komst in Buenos Aires; het WK wordt tot een alles opslokkende monstruositeit, waarin geen plaats is voor het individuele leed, en toch mist mevrouw Gla dys Fernandez, moeder van de drie kleine kinderen, aldus een paar regeltjes in The Herald, nog steeds haar man die nu al twee maanden geleden samen met twee andere artsen is opgepakt. Wie zal het zich nog herinneren over een dag, een fijijdr een maand, wie herinnert zich nog de Joofdse directeur van het olympisch dorp in Berlijn 1936, uit propaganda-overwegingen benoemd - heus het is niet zo slecht voor de Joden in Duitsland - die op de valreep alsnog werd vervangen en zich na het banket ter ere van zijn arische opvolger, door het hoofd schoot; wie van de 22 matadoren die op dit moment hun zenuwen zitten te verbijten in de kleedkamers van het River platestadion, zal zich realiseren dat de witkalk op de muren de bloedspatten van de indertijd af gerammelde politieke gevange nen bedekt. Want vanaf nu gaan we ondanks alles toch de bal weer het werk laten doen PIM STOEL GELSENKIRCHEN - Wim Suurbier zal de komende twee jaar uitkomen voor de Franse eerste divisieclub FC Metz. Via Haag se zaakwaarnemer Hans Kattenburg en een voetbalmakelaar werd het contract voor de 34-jarige international gisteren "rond" geinaakt, nadat eerder op de dag Schalke '04 de Neder lander vrij had gegeven. De Westduitse vereniging had al eerder te kennen gegeven, dat Suurbier eigenlijk te duur is voor Schalke. Gisterochtend ver klaarde voorzitter Günther Siebert, dat het contract (dat nog twee jaar liep) "met wederzijds goedvinden is opgezegd". Als afscheidscadeau kreeg Suurbier een vrije transfer aangeboden, waarvan zijn zaakwaarnemers nog dezelfde dag gebruik heb ben gemaakt. Waarschijnlijk heeft Suurbier zelf pas in de loop van vandaag in Potreillos te horen gekregen, dat hij volgend seizoen voetbalt bij FC Metz, dat deze competitie in de middenmoot is geëin digd. Metz was overigens de eerste Franse club die ooit een Nederlandse speler contracteerde. Beb Bakhuys r Wim Suurbier MENDOZA - (van een speciale ANP-verslaggever) - Het Ne derlands elftal heeft woensdag middag in Mendoza een oefen wedstrijd tegen de plaatselijke amateurvereniging Argentinas met 9-1 gewonnen. Het duel, dat plaats vond op het bijveld van het nieuwe stadion (waarvan het gras nog gemaaid moet worden, wil het veld bespeelbaar zijn) ging over drie perioden van ongeveer 25 minuten, waarin de volledige Happel in actie selectie kwam. Het scoreverloop was als volgt Lubse 1-0, Rep 2-0, Nanninga 3-0, Schoenaker 4-0, René van de Kerkhof 5-0, Rep 6-0, Willy van de Kerkhof 7-0, Molina 7-1, Ren- senbrink &-1 en Nanninga 9-1 De opstelling van Nederland in de drie perioden was: eerste perio de: Doesburg, Suurbier, Brandts. Van Kraay en Wildschut., Bos kamp, Poortvlieten Schoenaker., Rep, Nanninga en Lubse. Tweede periode: Jongbloed, Suur bier, Krol, Rijsbergen en Willy van de Kerkhof., Neeskens, Jan sen en Haan., Rep, Rensenbrink en Rene van de Kerkhof. Derde periode: Schrijvers, Poortvliet, Krol. Rijsbergen en Willy van de Kerkhof., Neeskens, Jansen en Haan., Rene van de Kerkhof, Nanninga en Rensen brink. ADVERTENTIE Fleurop voor..... Joao Havelange blijft praeses van de FIFA wie stemming weet te maken BUENOS AIRES - De Braziliaan Joao Havelange is tijdens het congres van de internationale voetbal federatie (FIFA) herko zen als president voor een perio de van vier jaar. Er was geen te genkandidaat. Havelange is praeses sinds 1974. toen hij de opvolger werd van de Brit sir Stanley Rous. BUENOS AIRES - Scheidsrechter Charles Corver fluit op woensdag 7 juni de wedstrijd Oostenrijk- Zweden in groep 3. Dit is gisteren bekend gemaakt door de organi satie van het wereldkampioen schap voetbal. Tevens is hij reser ve voor Tunesie - Mexico vrijdag 2 juni in Rosario). De eerste wedstrijd van het toernooi vanavond, zal gefloten ivorden door de Argentijn Angel Coerez- za.Dat ishet duel West-Duitsland - Polen. Als Nederland zaterdag zijn eerste wedstrijd speelt tegen Iran,zal de leiding in handen zijn van de 43- jarige Mexicaan Alfonso Ar- chundia. Grensrechters zijn de Fransman Robert Wurtz en de Argentijn Miquel Comesana. De wedstrijd Nederland - Peru op donderdag 7 juni wordt geleid door Adolf Prokop uit Oost- Duitsland geassisteerd doo.r Co mesana en de Rus Iranov. Verder zijn scheidsrechters aange wezen voor de wedstrijden op 2 juni: Argentinië - Hongarije met Antonio Jose da Silva Garrida (Spa), Frankrijk - Italië met Ni- colae Rainea (Roe) en Tunesie - Mexico met John Proudfoot Gor den (Schotl). Op 3 juni de wedstrijden Oostenrijk -Spanje met Karoly Palotai (Hin), Zweden - Brazilië met Cli- ve Thomas (Gbr) en Preu - Schotland met Ulf Johan Eriksson (Zwe). Op 6 juni de wedstrijden Frankrijk - Argentinië met Jean Diibach (Zwi), Italië - Hongarije met Ra mon Ruiz (Uru), Polen - Tunesie Charles Corver met Angel Martinez (Spa) en Mexico - West-Duitsland met Fa- rouk Bouzo Syr De wedstrijden op 7 juni: Brazilië - Spanje met Sergio Gonella (Ita) en Iran - Schotland met Youssou n'Diaye(Sen). TENNIS - Björn Borg heeft giste ren op indrukwekkende wijze zijn kandidatuur gevestigd voor de eindzege in het tennistoernooi om de Open Franse titel. Met driemaal 6-1 veegde hij de Fransman Deblicker van de baan. WIELRENNEN - De Rus Tsjatkis heeft gisteren de zesde etappe van de Ronde van Oosterijk ge wonnen. Jan Feiken wus met een vijfde plaats de beste Nederlan der. De Noor Wilmann blijft lei der van het algemeen klasse ment. ROANNE - Na zijn tweede plaats in de ochtendrit van de Dauphiné Liberé wist Gerben Karstens ook in de middag in Roanne naar deze positie te sprinten. Hij moest de ze keer alleen Jacques Esclassan voor laten gaan, dezelfde Frans man die hij eerder op de dag ver sloeg. Ook de derde plaats waar op Jan Huisjes beslag legde mocht er zijn. Na een dag met twee massasprints waarin Karstens en Esclassan broederlijk deelden, lijkt de vraag gerechtvaardigd, hoe het staat met de vorm van Freddy Maertens. De oud-wereldkam pioen heeft dit seizoen eigenlijk nog niet een keer gereden als in de voorgaande jaren. Twee jaar geleden was hij de snels.te in maar liefst vijf etappes van de Dauphi né. Gisterochtend kwam Maer tens niet eens bij de eerste tien en in de derde etappe moest de Belg genoegen nemen meteen magere zesde plaats. Het is voor Maertens te hopen dat hij zijn vormcrisis te boven is voor hij volgende maand aan zijn belangrijkste wedstrijd van het seizoen gaat deelnemen: de Ronde van Frankrijk.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17