Troef wijkraden met bestaande wijkorganisaties' met cijfers gemeente eens Van Aken niet herkozen in Leidse raad Bewoners niet Mavo-examen liep achter Politiemacht ziet toe op ontruiming Rijnlands Lyceum laat VVD winnen Agnes kiest D'66 Reactie op nota gemeente: Swingfeest Morgenavond heeft in het Leidse Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 de laat ste popavond van het seizoen plaats. De rock-and-roll- formatie "Toni Macaroni and the Swinging Devils" verzorgt de muziek en dat betekent onvervalste oude rock. De groep bestaat naast Toni Macaroni (vocaal, gi taar, piano, orgel) uit Boris de Beuker (drums), Hampie Keu (basgitaar) en Harry Hommel (sax, vocaal). Om dat het de laatste avond is zal er ditmaal geen toegang worden geheven. De avond begint om 20 uur. Instrumentenparade De Streekmuziekschool Lei den e.o. houdt morgenavond een zogenaamde "instru mentenparade" in de foyer van de Stadsgehoorzaal, aan de Breestraat 60. De "para de" is ingesteld om ouders en leerlingen te helpen bij het kiezen van een instrument in verband met het inschrijven voor het komende school jaar. In afwisselende opeenvolging worden de belangrijkste in strumenten bespeeld, ter wijl in de pauze leerkrachten aanwezig zijn om informatie te geven. De informatie avond begint om zeven uur. LEIDEN - Een grote ■politiemacht was gisterochtend, op de Willem de Zwij gerlaan aanwezigom te bewerkstelligen dat een gekraakte woning daar ontruimd zou worden. Het echtpaar Mast, sinds mei 1977 ingeschreven bij Bureau Huisvesting en sinds september getrouwd, had deze woning zeven maanden geleden gekraakt. Omdat de heer Mast dienstplichtig soldaat is, vervoegde zich gisteren bij de woning niet alleen de gemeentelijke politie (en rijkspoli tie), maar ook de marechaussee. De soldaat was niet thuis en moest ijlings van zijn legerplaats worden geroepen. Lijfelijk ingrijpen door de politie bleef achterwege, omdat familie en kennisseti besloten om de woning maar te ontruimen. Overigens niet nadat ze diverse instanties hadden ingeschakeld: het kabi net van de Koningin ("Een soldaat van Oranje wordt op straat gezet" zei één van hen), het ministerie van defensie en de provincieDat leverde ■gisteren nog geen resultaat op. Omdat op het politiebureau geen plaats was, besloot de familie daarop om elders in Leiden een huis te kraken: een wisselwoning in De Waard. Fancy Fair BOA-fietstocht De Boycot Outspan Actie houdt zaterdag een demon stratieve fietstocht in de Leidse regio om te demon streren tegen de Zuid-afri- kaanse apartheid. De start plaatsen zijn: Leiden, 11.30 uur: 5 Meiplein, Haven, Sta tion, Noordwijk: 9.30 uur Wereldwinkel t.o. Gemeen tehuis, Voorschoten 10.30 uur Voorstraat, Oegstgeest 10.30 uur Marktterrein Lijt- weg, Leiderdorp 10.30 uur Winkelcentrum Santhorst. De tocht eindigt op het Stad huisplein. Reünie Op 28 oktober wordt een ge combineerde reünie gehou den onder meer voor in Lei den woonachtige personen uit Makassar, Soerabaja en de OVW-ers van de Kon. Ma rine, Mariniers, militairen en politieambtenaren, nabe staanden. Aanmelden kan men zich bij J.E. Claproth, Peppelrode 9, Leiden, tel 071-121407. De tuingroep "Ons Buiten" in Leiden-Noord organiseert het komende weekeinde een grote fancy-fair. Vrijdag avond om zeven uur begint het feest, dat ook zaterdag en zondag nog voortduurt. Be zoekers moeten de ingang aan de Marnixstraat nemen. Koffieochtend Het Komitee Tuinstadstaal- wijk organiseert morgen ochtend in het gebouw Staalwijk, Herenstraat 45, de laatste koffieochtend van dit seizoen. De koffie is klaar om kwart voor tien en op om kwart voor twaalf. Geen concert Het wekelijkse jazzconcert van de Stichting Jazzzolder "Hot House" kan morgen door onvoorziene omstan digheden niet doorgaan. Exotische kunst In het Antoniusclubhuis aan de Lange Mare 43 organi seert de Stichting ter Bevor dering van Ontwikkeling in Azië van 2 tot en met 4 juni (zondag) en tentoonstelling van exotische kunst. De ar tikelen worden te koop aan geboden. De netto-opbrengst is bestemd voor ontwikke lingslanden. LEIDEN - Een aantal be woners van Leiden-Noord is het oneens met een on derzoek van de gemeente waaruit zou blijken dat het inwonertal in Noorder kwartier zou zijn terugge lopen en vergrijsd. Eén en ander stond vermeld in het onlangs openbaar gemaakte ontwerp-bestemmingsplan voor Noord. Uit de cijfers in het plan bleek dat er in 1970 nog 6894 mensen in deze wijk woonden en dat in 1975 dat aantal was terug gelopen tot 5610, een daling van 18%. Volgens een groep bewoners zijn deze cijfers onjuist omdat een groot aantal gezinnen, die tijde lijk in een wisselwoning buiten de wijk gehuisvest waren, niet is geregistreerd. Men maakt zich ondermeer zorgen over de gevol gen voor de wijk wat betreft het sluiten van een aantal scholen. De bewoners denken dat als er, op grond van deze cijfers, scholen gesloten zullen worden, er weer nieuwe scholen gebouwd moeten worden wanneer over een jaar of tien de renovatie zal zijn voltooid. Het buurtcomité D-gebied heeft kritiek geuit op de wijzigingsge biedjes die voor hun buurt in het plan staan aangegeven. Een aan tal bewoners die in een dergelijk wijzigingsgebiedje wonen willen graag de zekerheid hebben dat zij er ook kunnen blijven wonen. Zij willen de wijzigingsgebiedjes uit het plan geschrapt hebben. Een andere zaak die al langer een doorn in het oog van het buurt comité is, is het onderzoek van de NWR (Nationale Woningraad) naar de kwaliteit van de huizen. Men wijst er op dat dit onderzoek, waarmee ook in het bestem mingsplan gewerkt wordt, mis schien wel geschikt was om een globaal inzicht te krijgen in de kwaliteit van de huizen maar dat dit onderzoek beslist geen con sequenties mag hebben voor de gemeentegarantie en de renova tiesubsidie voor individuele be woners. Volgens het buurtcomité dient dan ook alles uit dit rapport uit het plan te verdwijnen. Verder wordt nog gesignaleerd dat er onduidelijkheid bestaat over wat de consequenties zijn van het geen er in het plan vermeld staat over de achterrooilijnen. Rijnsburger reed fietser aan onder invloed LEIDEN/DEN HAAG - Omdat hij onder invloed van drank op de Voorschoterweg een fietser had aangereden, die daardoor ernstig gewond was geraakt, is een l&-ja- rige chauffeur uit Rijnsburg door de Haagse rechtbank veroor deeld tot j 2000,- boete, een jaar intrekking van het rijbewijs, waarvan acht maanden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar, en vier weken gevan genisstraf, waarvan twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. LEIDEN - PvdA-wethouder en loco-burgemeester Van Aken keert door het slechte resultaat van zijn partij vooralsnog niet meer terug in de gemeenteraad van Lei den. De wethouder, wiens positie als lid van het college van B en W al langer twijfel achtig was, is door het ver lies van de PvdA niet herko zen als raadslid. Van Aken stond op de PvdA- lijst op de 17de plaats. Andere zittende en verkiesba re raadslieden, die het niet haalden, zijn PPR-raadslid Van Oosten en SGP/GPV- fractieleider Van der Meij. Beide raadsleden verdwij nen door het verlies van hun partijen. In PvdA-kring vielen verder Höppener en Van der Horst (die al op een onverkiesbare plaats stonden) af. Voor de WXMractie gold dat voor fractielid Wessels. DONDERDAG 1 JUNI 1978 PAGINA 13 beschouwing aan hebben kun nen wijden. Mavo-4 had eveneens tien onder werpen, waarvan er drie duide lijk favoriet waren: "Spijbelen in de examenklas", "De verschrik kelijke wandelaar" (over de vraag of je bepaalde stukken natuurge bied moet afsluiten voor wande laars die de rust verstoren of ver nielingen aanrichten) en "En bladzijde uit het boek van een aartsleugenaar". Een onderwerp waarin een aantal leerlingen zich helemaal kon uitleven was "Punk". EXPRESSIE Na de middag hadden de mavo mensen handvaardigheid. Sinds 1972 doet Bonaventura-Kijcken- borg mee aan een experiment met expressievakken. Sinds een paar jaar doet een aantal perlin- gen examen in handvaardigheid. Het praktische gedeelte wordt tijdens schoolonderzoeken ge daan. Het schriftelijk van giste ren bestond uit vragen met bij behorende foto's. Er waren vier onderwerpen: bouwkunst, beeldhouwkunst, schilderkunst en industriële vormgeving. Het was dit jaar meer kunstbeschou wing kunstgeschiedenis, aldus een leraar. Het examen handelswetenschap pen en recht bezorgde de havo- ers erg veel werk. De meeste op gaven waren "volgens het boek je" maar de uitwerking kostte wel veel tijd. De leeringen vonden dit laatste examen in het algemeen erg moeilijk, met name de boek- houdsom. Toch waren de mees ten nog wel binnen de tijd klaar. Zo, dit was het dan, wat het schrif telijk examen voor vwo, havo, mavo, ihno, leao, en Ito betreft. Voor het voortgezet onderwijs stond vandaag nog Fries, Rus sisch en Spaans op het progam ma, maar daar zullen we u maar niet meer mee lastig vallen. De verkiezingen hebben ook niet-stemgerechtigden op de been ge- bracht. Maandag al werden in de Agnesscholengemeenschap schaduwverkiezingen gehouden, en gisteren-op de echte verkie zingsdag - in het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest. Van de andere middelbare scholen is ons niet ter ore gekomen dat er verkiezingen gehouden werden. Vaak was het argument de drukte rond de eindexamens. Gewoontegetrouw werd er op de beide genoemde scholengemeen schappen echter aandacht besteed aan dit politiek gebeuren, ex amens of geen examens. Op het Rijnlands Lyceum deden alle leerlingen, leraren en mede werkers mee, behalve de leerlingen uit de examenklassen. Op de Agnesscholengemeenschap waren de verkiezingen alleen bedoeld voor de bovenbouw; 4,5, en 6 vwo en 4 en 5 havo. Op de Agnes waren dat 250 leerlingen, waarvan de helft zijn of haar stem uitbracht. Kwam bij vorige verkiezingen de PPR als groot ste winnaar uit de bus, dit maal was dat D'66, dat omgerekend naar de Leidse gemeen teraad 9 zetels zou krijgen (21 3% van de stemmen). De PSP werd de tweede partij met 8 raadszetels (18%), het CDA kreeg 7 zetels (17,2%), PvdA 6 zetels (14,8%), evenals de VVD (13,1 De PPR zakte naar 2 zetels (5,7%) en de SP 1,6%) en 1KB (0,8%) komen niet in de gemeenteraad van de Agnesscholen gemeenschap. En dan het Rijnlands Lyceum; 60,7 procent van de 100 personen die aan de stemming mee konden doen,deed dat ook. Van de politieke partijen deden alleen die mee, die ook aan de echte verkiezingen in Oegstgeest meededen. Evenals in de gemeente Oegstgeest was ook op de school de WD in de meerderheid met 47,7% van de stemmen wat omgerekend naar de Oegstgeester raad acht zetels betekent. Tweede werd D'66 met 233%en vier zetels, dan de PvdA met 15,l%en drie zetels. De PPR (8,6%) en het CDA (53%) behaal den elk één zetel. In tegenstelling tot wat vaak gehoord en gezegd wordt over middel bare scholen, is er op de Agnesscholengemeenschap en het Rijn lands Lyceum uitvoerig aandacht besteed aan politiek, met name geschiedenis-, staatsinrichtings- en maatschappijleerlessen worden daarvoor gebruikt. Co Colijn, leraar staatsinrichting aan het Rijnlands Lyceum: 'In de derde klassen krijgen ze staatsinrichtingdat is meer dan alleen formeel juridisch. Daar komen echt wel politieke aspecten bij kijken. Dat krijgt dan een staartje in de vierde klas als ze maat schappijleer krijgen. Bij ons op school zelfs een uur meer dan wettelijk is vastgesteld. Dan gaan we echt de stad in, je hebt tachtig mensen op het zelfde moment dus kun je aan een project werken. We zijn dit jaar begonnen met een project in Leiden. Er zijn vijftien onderwerpenzoals huisvestingverkeerrecreatie, waaruit ze kunnen kiezen. Ze gaan zelf naar allerlei instanties', moeten zelf af spraken maken. Je zegt bijvoorbeeld: zoek nu maar eens uit hoe je als jongere in Leiden aan woonruimte komt. Dan komen ze ook met de gemeentepolitiek in aanraking'. 'Je moet ze wel constant dingen aanreiken. Ze hebben bijvoorbeeld een enorme drempelvrees om een afspraak te maken, een ambte naar op te bellen. Het heeft twee weken geduurd voor ze naar het woonwagencentrum durfden. Maar na afloop bekennen ze toch meestal dat het erg leuk en leerzaam is geweest'. 'Die verkiezingen zijn voor hen alleen maar leuk, maar ik vind het Persoonlijk interessant om er een onderzoekje aan te verbinden, we hebben voor ieder niveau aparte stembussen, en ook nog vwo en havo gesplitst. Het is aardig om na te gaan hoe het stemgedrag zich ontwikkeld als ze ouder worden en hoe de verschillen liggen 'zitten' VW° eU 'laU°'waar meer kinderen van buiten Oegstgeest op SX&SB LEIDEN - Het mavo-examen Ne derlands van gisteren liep een beetje achter op de werkelijk heid. Een van de ontwerpen voor de stelopdracht was een brief aan de spelers van het Nederlands voetbalelftal. De mavo-ers mochten zelf kiezen of ze in de brief de spelers zouden vragen niet naar de wereldkam pioenschappen in Argentinië te gaan of dat ze de voetballers zou den aansporen wel te gaan. Op zich een aardig onderwerp, ware het niet dat Ruud Krol c.s. nu al een paar dagen in de Zuidameri- kaanse zon lopen... De meeste gekozen opsteltitel bij mavo-3 was "De supermarkt en het winkeltje". Opvallend genoeg was er maar weinig belangstel ling voor het onderwerp "Als ik mijn ouders straf mocht geven" Daar zou je toch best een aardige - Mocht er in Leiden als ex periment worden begon nen met de instelling van wijkraden dan moet het worden aangegaan met een bestaande wijkorgani- satie. Zo'n wijkcomité moet daar dan wel zelf om vragen. De wijken zoals die nu zijn afgeba kend moeten ook voor wat de in deling voor de wijkraden betreft worden gehandhaafd. Anders bestaat de kans dat de historische grenzen van de bewoners onder de voet worden gelopen.Het ge meentelijk plan om Leiden in ze ven gebieden met evenzovele wijkraden in te delen moet dan ook worden afgewezen. Dat staat te lezen in de alternatieve nota wijkraden van de werkgroep uit het Overleg Wijkorganen, een overleg waar alle wijken in Lei den in zijn vertegenwoordigd. De nota is bedoeld als reactie op de gelijknamige ambtelijke nota die vorig jaar augustus het levens licht zag. Reactie omdat de over grote meerderheid van de wijk- comité's het gemeentelijke exemplaar niet aanvaardbaar vonden. De protesten richtten zich tegen de grootschaligheid van het plan, de onduidelijke en vage beschrijvingen van een wijkraad die in de nota stond be schreven. De werkgroep van het Overleg Wij korganen voer nog meer bezwa ren aan tegen de instelling van wijkraden zoals de gemeente zich dat voorstelt. Zo vindt de werk groep dat het opkomstpercenta ge bij wijkraden-verkiezingen toch minstens op vijftig procent gesteld moet worden wil het ex periment worden voortgezet. Uitzondering vormen de studen tenwijken. Omdat studenten in het algemeen minder betrokken zijn bij het wijkgebeuren zou het opkomstpercentage op minimaal dertig procent gesteld moeten worden. De werkgroep vindt verder dat de wijkcomités, veelal spontaan in de wijk geboren, niet meer weg te denken zijn uit het Leidse gebeu ren. Ze stelt in de concept-nota dan ook voor de bestaande wij korganen (wijk- en buurtcomités) niet door wijkraden te laten ver vangen. ''Wijkcomités opereren vanuit de basis, en dat dient uit stekend als inspraakorgaan" al dus de samenstellers die schrij ven te twijfelen aan het nut van een nieuwe laag tussen wijkco mités en gemeente, temeer daar de wijkraden zouden functione ren met betaalde krachten. "Het aanstellen van betaalde krachten in een wijkraad moet niet worden bevorderd" zo staat er in de alter natieve nota, "omdat, naast de hoge kosten, betaalde functiona rissen rekening hebben te hou den met de wensen van hun broodheer en derhalve de belan gen van de wijk niet optimaal kunnen behartigen. Bovendien laat de financiële positie van Lei den geen dure wijkraden toe", de werkgroep wil niet dat alleen die kandidaten die de stukken kun nen lezen in aanmerking komen voor een functie bij een wijkraad. Om die "elite-vorming" te voor komen wil zij dat het gemeente lijk apparaat volledig ten dienste staat van de wijkraden. Celstraf voor Leidenaar na bijna fatale injectie LEIDEN - De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft te gen een 20-jarige Leidenaar een jaar en drie maanden gevange nisstraf geëist wegens overtre ding van de opiumwet. De jon geman had in het toilet van een Leids café een jongen een injectie toegediend, die daar bewusteloos raakte. De jongeman liet het slachtoffer achter zonder zich verder om hem te bekommeren. Andere café-bezoekers ontdek ten de jongen later, die naar het ziekenhuis werd vervoerd en herstelde. "Het is een gemene streek die ik heb uitgehaald door hem zo ach ter te laten", erkende de Leide naar bij de rechtbank. Het was echter niet alleen dit feit waar voor de jongeman terecht stond. Hij had ook handel gedreven in heroïne. Twee keer had hij een meisje een heroïne-injectie gege ven en zelf was hij al twee jaar aan heroïne verslaafd. De jongen in het Leidse café had hij een over dosis gegeven. De rapporten concludeerden tot een klinische behandeling van de Leidenaar om van zijn verslaving af te komen. Vonnis op 13 juni.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13