Voor studerende kinderen geen extra bijslag Xê WEEKAANB1EDINGEN XNGEN DRIE WEKEN DRIE WEKEN VAKANTIETOP Nieuwe kunstmest verbrandde 'groen' Debat over verhoging nitgaven defensie Regering houdt voet bij stuk VROOMS DREESM ANN PSP wil ambassadeur Argentinië vervangen DEN HAAG (ANP) - De periode van zaterdag 15 juli tot zondag 6 augustus zal deze zomer voor de grootste toeristische bedrijvig heid gaan zorgen. Dan zijn alle Nederlandse scholen, de Neder landse bouwvak- en nevenbedrij- ven, alsmede de scholen in Nordr- hein-Westfalen met vakantie. Topdrukte valt vooral te verwach ten op zaterdag 15 juli. Toch zal de verkeerssituatie dat weekend gunstiger zijn dan vorig jaar, toen het starttijdstip voor de ge noemde groepen precies op de van zaïeraag 10 juii ioi zona zelfde dag viel, meent het natio naal bureau voor toerisme. Van de in Nederland te verwachten buitenlandse toeristen kom t meer dan de helft uit West-Duitsland en daarvan weer 60 procent uit het aan Nederland grenzende Nordrhein-Westfalen. De school vakanties beginnen daar 29 juni en duren tot 12 augustus. DEN HAAG (SP) - De regering houdt voet bij stuk: de twee- of drievoudige kinderbijslag voor 16- en 17-jarige studerende kinderen moet afgeschaft worden. Dit blijkt uit het schriftelijke antwoord van de ministers Albeda (sociale zaken) en Andriessen (financiën) op de reacties uit de Tweede Kamer over de kinderbijslag plannen. NIJMEGEN - Bij opgravingen in Nijmegen is een deel van een amphi theater met kelder blootgelegd. Het Romeinse bouwwerk dateert uit 200 jaar na Christus en ligt zeven meter onder het huidige niveau. Het is het. eerste .amphitheater dat in Nederland is gevonden. De man op de foto houdt een tekening in de hand met een plattegron d van het theater zoals dat er vermoedelijk uit zal zien. Bovendien heeft hij nog enkele opgegraven munten in de andere hand. Van zaterdag 15 juli tot zondag 6 augustus WOENSDAG 31 MEI 1978 DEN HAAG (SP) - Op ver- zoek van oppositieleider Den Uyl (PvdA) zal de Tweede Kamer volgende week woensdag debatte ren over de regerings plannen om de defensie uitgaven te verhogen. Het is de PvdA wel wat al te gortig als vlak voor de grote bezuini gingsoperatie de regering voor stelt de uitgaven voor defensie te verhogen. Ook betreurde de PvdA-fractieleider het dat de Tweede Kamer niet eerder door minister Scholten (defensie) was ingelicht. Het kabinetsbesluit is vlak voor het begin van de NA VO-topconferentie in Washing ton genomen. Volgens CD A-fractieleider Aantjes, zal bij de bezuinigingsoperatie van het kabinet Van Agt "uiter aard" ook defensie betrokken moeten worden. Hij zei dit giste ren in de tv-rubriek Den Haag Vandaag. Dat Nederland zijn defensiebegro ting met drie procent wil verho gen in het kader van de NAVO- verplichtingen, staat daar vol gens de CD A-leider los van. Aan tjes constateerde dat in de brief van de minister van defensie over de verhoging met drie procent staat, dat die verhoging betrok ken zal worden bij de begroting van volgend jaar, bij de meeija- renramingen en bij de bezuini gingsoperatie. "Dat versta ik zo dat, als straks de finitief beslist wordt welke bij drage de departementen moeten leveren aan de ombuigingsopera tie, we voor defensie uitgaan van het niveau inclusief de drie pro cent. Uitgaande van dat ver hoogde niveau zal defensie be trokken worden bij de ombui gingsoperatie", aldus Aantjes. De CDA-leider zei het te betreuren dat verleden week de Kamer een beslissing heeft genomen over het uitrusten van de Lance-raket met atoomkoppen en dat dan en kele dagen later de regering haar besluit meedeelt de defensiebe groting met drie procent te ver hogen. "Het was mij liever ge weest als twee beslissingen als die waren samengevallen, als de Kamer deze althans gelijktijdig had kunnen beoordelen". HAARLEM (ANP) - Een produktiestoring bij het overgaan van de ene kunstmestsoort op de an dere bij het bedrijf Mekog is er vorige week oorzaak van geweest dat een strook land in IJmuiden ernstig door uitworp van fijnkor relige kunstmest werd aangetast. Het groen in dit gebied zag eruit alsof het verbrand was. Dit heeft de dienst milieuhygiëne van de provinciale waterstaat Noord-Holland in samenwer king met Mekog na onderzoek vastgesteld. Besloten is dat de fabriek de nieu we mestsoort (MAS) niet meer produceert en zich houdt bij de fabricage van de oude stof (KAS genaamd), totdat is uitgezocht wat de problemen bij de nieuwe produktie precies zijn geweest en een juiste produktiemethode is gevonden. Als de nieuwe kunstmeststof - op basis van mergel en ammonium nitraat - opnieuw wordt gepro duceerd, moet de dienst milieu hygiëne worden ingelicht. Die kan dan toezien op het produk- tieproces en de uitworp bewa ken. De dienst milieuhygiëne wijst er nogmaals op dat de verontreini ging geen blijvende gevolgen voor het milieu zal hebben. Na een regenbui spoelt de grond weer schoon en herstelt de plan tengroei zich weer. Overigens zijn bij de provincie Noord-Holland aanvragen voor ADVERTENTIE Van de kabinetsplannen is het voorstel om een eind te maken aan het recht op meervoudige kinderbijslag voor studerende kinderen het meest omstreden. Bijna alle partijen in de Kamer vrezen dat ouders hierdoor ge dwongen zullen worden hun kinderen voortijdig van school te halen, omdat de financiële lasten te groot worden. De Nederlandse scholen gaan in drie perioden met vakantie. De eerste regio, de provincies Gro ningen, Friesland, Drenthe, Overijssel, Gelderland, Utrecht Volgens Andriessen en Albeda zal het zo vaart niet lopen. Het is vol gens de ministers niet aan te to nen dat in het verleden de dub bele of drievoudige kinderbijslag aantrekkelijk werkte. Toch is de regering van plan om de ouders van schoolgaande kinde ren een vergoeding te geven voor het verlies van de extra kinder bijslag. Gedacht wordt aan een vermindering van schoolgeld en een verhoging van de studiekos tenbij drage. De ministers Albeda en Andriessen voelen niets voor de suggesties van het CDA om - in plaats van afschaffing van de dubbele en drievoudige kinderbijslag voor studerende kinderen van 16 en 17 jaar - de bijslag voor het tweede kind te 'bevriezen', minder bij slag voor babies te geven en alle kinderen eenzelfde toeslag toe te kennen. en de zuidelijke IJsselmeerpol- ders gaan van 1 juli tot 13 augus tus. De tweede regio, de provincies Zeeland, Noord-Brabant en Lim- r Minister Albeda Fout automobilist: bromfietser dood AMSTERDAM (ANP) - Bij een verkeersongeluk in de Aalberse- straat in Amsterdam is gister middag de 18-jarige bromfietser Vincent Doffer uit die stad om het leven gekomen. De jongen kwam onder een auto, die linksaf sloeg zonder acht op hem te slaan. Hij werd tegen een boom geslingerd en oveleed en kele uren later in het Wilhelmina Gasthuis in de hoofdstad. DEN HAAG (SP) - De PSP vindt dat de Nederlandse ambassadeur in Argentinië vervangen moet worden. Er zal volgens het PSP-kamerlid Van der Spek een ambassadeur moeten komen die beter in staat moet worden geacht de in Ne derland levende ongerustheid over de naleving van de mensen rechten in Argentinië te ver woorden. De PSP is nogal boos over een aan tal uitspraken van de Nederland se ambassadeur in Buenos Aires. Kort geleden zei hij: "Vraag het de arbeider, de taxichauffeur, de kelner.Deze mensen weten niet wat mensenrechten zijn. In deze landen hebben ze er nooit mee geleefd. Ze zijn er van ouds her aan gewend één of andere vent boven zich te hebben. Men MAN DOODT ECHTGENOTE IN ALKMAAR ALKMAAR (SP) - De 42-jarige Alkmaarder J.L.T. heeft gis termiddag omstreeks half twee zijn 37-jarige echtgenote in hun flat aan de Rhijvis Feithlaan met messteken van het leven beroofd. De man probeerde zich na zijn daad die hij uitvoerde in het bijzijn van zijn 12-jarig dochtertje van het leven te beroven met hetzelfde mes. Hij is in zorg wekkende toestand opgeno men in het centraal zieken huis. In zijn toestand was gis teravond nog geen verande ring gekomen. Het meisje dat getuige was van het bloedbad rende naar de buren die vervolgens de poli tie waarschuwden. De kin derpolitie heeft ervoor ge zorgd dat het meisje en de twee andere kinderen m de leeftijd van 9 en 16 jaar wer den ondergebracht bij vrien den van de familie. Lang slepende huwelijksmoei lijkheden zijn de oorzaak ge weest van 's mans wanhoops daad. PAGINA 7 burg, gaan van 8 juli tot 20 au gustus. De derde en de laatste regio, Noord en Zuid-Holland met het grootste aantal basisschool-leerlingen, krijgt vakantie op 15 juli en houdt dat tot 27 augustus. Daar mee zijn de basisschoolvakonties uitgesmeerd over acht weken. Volgens 'net nationaal bureau voor toerisme treedt de echte drukte alleen op bij het soort weer zoals Nederland dat de laatste dagen heeft gehad. Nederland vraagt niet om RAF- terroristen DEN HAAG (SP) - Nederland zal waarschijnlijk niet vragen om uitlevering van de West- du itse terroriste Brigitte Mohnhaupt, die onlangs in Joegoslavië met drie andere RAF-leden is gearresteerd. Ze wordt ervan verdacht met Knut Folkers betrokken te zijn geweest bij twee schiet partijen in Den Haag en Utrecht op 19 en 22 septem ber vorig jaar. In Utrecht werd daarbij een politieman gedood. Knut Folkers werd daarop gearresteerd, maar Brigitte Mohnhaupt kon toen ontkomen. Het openbaar ministerie in Utrecht en Den Haag heeft minister De Ruiter (justitie) laten weten een verzoek tot uitlevering niet te zullen be vorderen. Volgens een woordvoerder van het minis terie van justitie mag men er van uitgaan dat er in dit geval ook niet om uitlevering wordt gevraagd. Volgens de woordvoerder staan de feiten waarvan Brigitte Mohnhaupt in de Bondsre publiek wordt verdacht "in de schaduw" bij de twee schietpartijen in ons land. Ze is in Duitsland gezocht we gens lidmaatschap van een verboden terroristische orga nisatie, voor de moord op werkgeversvoorzitter Hanns Martin Schleyer en de moord op de bankier Jürgen Ponte. Bovendien heeft West-Duits land als eerste aan Joegosla vië haar uitlevering gevraagd, aldus de woordvoerder van het ministerie van justitie. Niet-levering aan ons land betekent overigens nog niet dat Brigitte Mohnhaupt in Duitsland niet gestraft kan worden voor wat ze in ons land gedaan zou hebben. Inmiddels heeft Joegoslavië zich bereid verklaard de vier gearresteerde RAF-leden aan West-Duitsland uit te leveren. luistert in Nederland naar Clat en SKAN, die er voordeel bij hebben om het aantal verdwijningen te overdrijven. De zeven- tot ne genduizend verdwijningen die Amnesty International noemt, willen er bij mij niet in, zolang ze niet bewezen zijn." Over de Argentijnse president Vi- dela (volgens het PSP-Kamerlid "de hoofdverantwoordelijke voor het mensenrechtenschen- dend regiem") zei de nederlandse ambassadeur- "Een man van goede wil, door-en-door-fatsoen- lijk, zeer christelijk." Voorzitter van VVD valt uit naar D'66 ALPHEN - WD-voorzitter Kort hals Altes heeft gisteravond in Alphen tijdens een verkiezings bijeenkomst van zijn partij uit gehaald naar D'66. Volgens Kort hals Altes is D'66 een partij die zich in de praktijk altijd naar links wendt. De WD-voorzitter. "In Leider dorp, waar D'66 niet aan de ver kiezingen mag deelnemen omdat zij haar kandidatenlijst te laat in diende, is door WD, PvdA en PPR het aanbod gedaan dat le den van D'66 inspraak zouden krijgen in het beleid. De WD wilde o.a. ledenvergaderingen, commissievergaderingen en fractievergaderingen openstellen voor D'66 omdat liberalen ge wend zijn naar de mening van anderen te luisteren en die me ning mee te wegen in hun be sluitvorming. D'66 koos echter voor samenwer king met de PPR. Dat is haar goed recht, maar voor wie dacht dat D'66 misschien ook wel een beetje liberaal was, is een duide lijk eind gekomen aan een droom. Overigens is het wel vreemd dat een lijst, die enkele minuten te laat is ingeleverd, op formalisti sche gronden is geweigerd - de kieswet spreekt over de dag van de kandidaatstelling en eindigt toch niet om 17.00 uur". Evenementen door polio uitgesteld ERMELO (SP, ANP) - De polio op de Veluwe heeft geleid tot uitstel van een fietstocht en een avondvierdaagse in Er- melo. De fietstocht trekt jaarlijks 1500 mensen en gaat uit van de Stichting Groot-Emmaus. De start zou op 3 juni zijn. Even als de wandelvierdaagse is hij tot nader order uitgesteld. In Ermelo is gisteren een twee de geval van polio geconsta teerd. Het betreft een 11-jarig meisje. Zij is opgenomen in een ziekenhuis in Harder wijk. zogenaamde revisievergunnin gen van Mekog in behandeling. Deze vergunning, één op grond van de hinderwet en één op grond van de wet inzake de luchtver ontreiniging, omvatten het ge hele bedrijf en vervangen alle eerder verleende vergunningen. Het afgelopen weekeinde zijn ook weer veel klachten uit de IJ mond over stank- en stofoverlast bin nengekomen. Onderzoek heeft uitgewezen, dat zich geen bijzon dere bedrijfsomstandigheden in het IJmondgebied hebben voor gedaan. De overlast moet worden geweten aan een combinatie van enerzijds de normale emissies van het industriecomplex en an- derzijds de ongunstige weersom standigheden waardoor de luchtverontreiniging zich niet verspreidde maar in het gebied bleef hangen. De regering wil de 'kinderbijslag- operatie' stap voor stap doorvoe ren. De eerste fase, die op 1 okto ber van dit jaar moet ingaan, be staat in samenvoeging van de kinderbijslag en de kinderaftrek. Bij de tweede fase verdwijnt de twee- of drievoudige kinderbij slag voor 16- en 17 jarigen. De derde fase, ingaande 1980, be staat uit het geheel laten verval len van opslagen op de kinderbij slag. De samenvoeging van de kinder bijslag en -aftrek is een onderdeel van de bezuinigingsoperatie, waar de regering aan werkt. Dit bespaart 300 miljoen gulden in 1981. Er wordt niet gedacht aan een verlaging van de premie, zo laten de ministers Andriessen en Albeda de Tweede Kamer weten. Bonduelle hele sperziebonen, fijn 1/1 literblik van 1.77 voor

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7