'Te weinig aandacht voor economisch belang' 'CDA vraagt naar de bekende weg' Nieuwbouwplannetjes rondom Pieterskerk KAMER VAN KOOPHANDEL VERWIJT GEMEENTE LEIDEN PvdA over oproep collegevorming Politie: Altijd nog boemannen jan bentveld WOENSDAG 31 MEI 1978 LEIDEN LEIDEN - De Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijn land is van mening dat de ge meente Leiden bij het opstellen van het structuurplan voor de binnenstad te weinig rekening heeft gehouden met het econo misch belang. "Wellicht is hier het ontbreken bij het gemeente bestuur van een economische beleidsvisie mede debet aan", schrijft de Kamer in zijn com mentaar op het ontwerp-struc- tuurplan. De Kamer zet zich in zijn commen taar onder meer af tegen de ge meentelijke plannen om het win kelapparaat in het centrum meer te concentreren. Men benadrukt dat het uitsluiten van een deel van de omgeving Haarlemmer straat (tussen Vrouwenkerk- koorsteeg en Turfmarkt/Princes- sekade) de omvang heeft van een groot wijkcentrum. Volgens de Kamer staat een dergelijke be perking haaks op het verlangen om de centrumfunctie van Lei den te versterken. De Kamer van Koophandel heeft ook kritiek op de gemeentelijke houding tegenover een zaken centrum. Men noemt het teleur stellend dat de gemeente geen duidelijke visie op de ontwikke ling van een zakencentrum geeft. Volgens de Kamer is een zaken centrum dringend gewenst om het onevenwichtige karakter van de Leidse werkgelegenheid op te heffen. In zijn reactie pleit de Kamer dan ook opnieuw voor de ontwikke ling van een zakencentrum op het Schuttersveld. De Kamer denkt dan aan de vestiging van kanto ren met daarnaast algemene voorzieningen als een hotel en vergader- en congresruimte. Op verkeersgebied bepleit de Ka mer de aanleg van drie parkeer garages. De garages moeten ko men aan de Kaasmarkt, Garen- markt (of Sanderscomplex) en de Beestenmarkt. Alle drie de gara ges hebben voor de Kamer even grote haast. Tenslotte plaatst de Kamer kantte keningen bij de aanleg van nieu we voetgangersverbindingen. Men vindt dat met het oog op het stadsbeeld "uiterst zorgvuldig' te werk gegaan moet worden. Voorlopig ziet de Kamer de noodzaak van voetgangersbrug gen niet in. Men zet zich dan ook opnieuw af tegen een voetgangersbrug over het Waaghoofd. Volgens de Ka mer heeft het bedrijfsleven de grote drukte in de Hoogstraat/ Donkersteeg 'nog nooit als een knelpunt ervaren'. Weer milieu bijenmarkt LEIDEN - Voor de tweede maal in successie organiseert de Vereniging tot bevordering van de bijenteelt (afdeling Leiden) komende zaterdag een milieubijenmarkt. Deel nemers aan de markt, die in en om de Sterrenwachtlaan wordt gehouden, zijn o.a. de ENWB, Staatsbosbeheer, de Jeugdbond voor Natuur vrienden, Stichting Kritisch Faunabeheer en de Vereni ging tot behoud van de Wad denzee. Verder zijn er stands met natuurboeken van een Londense en een Leidse boekhandel, met bijenkast- artikelen en oude ambachten. De milieumarkt wordt zater dag om negen, uur geopend door wethouder Tesselaar. De opening wordt gevolgd door een optreden van het straat toneel Commedio del Arte uit Rotterdam. De optredens worden herhaald om half twaalf en om één uur. Het bijenvolk, de korven plus kosten worden om half elf ge keurd, waarna de uitslag en prijsuitreiking om twee uur zullen plaatsvinden. De markt wordt om half drie ge sloten. Hoe uw ramen en deuren beter te beveiligen en het daarmee de dief moeilijker te maken. Een hoekje over voorkomen van misdaad in de politie-informatiebus. 99 T LEIDEN - De PvdA vindt de oproep van het CDA-verband Leiden aan de andere Leidse politieke partijen zich uit te spreken over de politieke samenwerking na de verkiezin gen 'vragen naar de bekende weg'. In een reactie noemt het PvdA-bestuur de oproep een sollicitatie naar de eer ste prijs voor "voorgewende onwetendheid". Leidse taxi's 10 pet duurder LEIDEN - De taxi-tarieven in Lei den zullen met ingang van mor gen worden verhoogd met onge veer tien procent. De eerste aanslag op de taximeter wordt nu 2.20 en voor dat be drag wordt een beladen afstand van 150 meter of gedeelte afge legd. Voor elke volgende afstand van 156 meter of gedeelte daar van wordt 0.20 in rekening ge bracht, terwijl het wachten 0.20 per dertig seconden kost. Het nachttarief, dat geldt van 12 uur 's nachts tot 7 uur 's ochtends omvat een toeslag op de tarieven van vijftig procent. Interlokaal vervoer gaat 1.10 per kilometer kosten. In de reactie signaleert de PvdA dat het CDA hen om een standpunt over de collegevorming vraagt, terwijl - zoals men zegt - 'het pro pagandamateriaal van het CDA voor een niet onbelangrijk deel uit een aanval op het PvdA-standpunt bestaat. Des ondanks geeft de PvdA toch een reactie. "Wij zijn van plan om medewerking te geven aan de totstandkoming van een college dat past op de verkiezingsuitslag. Wij vertrou wen erop dat de kiezers het mo gelijk zullen maken dat er weer een progressief programcollege aan het werk kan gaan", aldus het PvdA-bestuur. De VVD geeft in een reactie op de CD A-oproep te kennen dat zij een uitnodiging voor het vormen van een college op zo breed mogelijke basis zal aanvaarden. Volgens de VVD zal de breedte van zo'n col lege bepaald worden door onder- ADVERTENTIE 53 ploegstoffen gordijnstoffen meubelstoffen tapijten nieuwe rijn 24 hoek burgsteeg leiden 071-134671 handelingen over een beleids programma na de verkiezingen. "Als een partij zich niet kan vin den in dit programma zal deze partij geen deel uitmaken van een toekomstig college", aldus de VVD. De PSP geeft als zijn standpunt dat men alleen streeft naar een links programcollege, zonder CDA en VVD en ook zonder D'66. De PSP rekent het tegenwoordige D'66 ook tot de behoudende partijen, D'66 is de laatste tijd duidelijk naar rechts geschoven", aldus de PSP. De steun voor een links program college betekent - zo 'schrijft de PSP - "dat wij stemmen voor wethouderskandidaten uit de linkse partijen en pogingen om een afspiegelingscollege te vor men, afwijzen. Op deze grond voelt de PSP niets voor overleg tussen alle politieke partijen over de vorming van een college. ADVERTENTIE Al gestemd vandaag? Vandaag worden de verkiezingen voor de gemeente raad gehouden. Duizenden zijn al naar de stemlokalen geweest. U toch ook? Zo niet, dan kunt u nog tot 7 uur vanavond terecht in uw stemlokaal. Maak gebruik van uw recht, ga stemmen! Verkiezingsavond Stadsgehoorzaal Vanavond vanaf 7 uur staan de deuren van de Stads gehoorzaal wijd open voor iedereen die de verkiezings uitslagen op de voet wil volgen. Op het grote EIDOPHOR-scherm is het verkiezingsprogramma van de N.O.S. te zien. In de zaal zullen in terviews worden gehouden met landelijke en plaatselijke politici van verschillende partijen. De toegang tot deze avond is gratis. "Wij vinden dat het publiek recht heeft op zoveel mogelijk informa tie over de politie. En het is gebleken dat. met name in de woelige jaren zestig, er nogal wat drempelvrees was, men stapte niet een politiebureau binnen als men daar niet per sé hoefde te zijn. Een mobiel informatiecentrum is daarom een middel om het publiek te informeren over het werk van de politie". Aldus de heer Van Oosterzee van de Directie Politie op het ministe rie van binnenlandse zaken. Het mobiel informatiecentrum (dat bestaat sinds 1970) is een grote bus die door het hele land toert en die vrijdagvan half elf tot zes uur op het Stadhuisplein in Leiden staat. Gisteren stond hij in Leidschendamwaar we een kijkje zijn gaan nemen. In de bus staan drie politiemannen, één van de gemeentepolitie Den Haag. en twee uit de gemeente die wordt bezocht. De voorlichting is drieledigIn de eerste plaats voorlichting over a lie aspecten va n het werk van rijks- en gemeentepolitie aan hel publiek. Door middel van voornamelijk foto-materiaal wordt daar een beeld van gegeven. De Haagse politieman, de heer Timmerman: "De mensen hebben een zeer onvolledig beeld van ons werk. Als ze iets horen over de politie wat niet inde krant staat, geloven ze je niet. En we schijnen nog steeds een soort boemannen te zijn, dat is jammer". Verder is er in de bus een stukje ■voorlichting over het voorkomen van misdaden. Er worden diverse sloten getoond voor ramen en deuren, die het de dief moeilijker maken een huis binnen te drin gen De heer Van Oosterzee: "Vanuit de departementen justitie en binnenlandse zaken zijn we bezig met de organisatie van de voorlichting op dit gebied. Dit in de bus is een eerste stapje. Men is nog erg slordig op zijn eigen bezit,en geeft daardoor gelegenheid voor diefstal. We willen zoveel mogelijkhel kruimelwerk wegwer ken. En hopen, dat wanneer het de dief iets moeilijker gemaakt wordt, hij van de diefstal afziet". Tenslotte kunnen zij die interesse voor het vak van politieman of -vrouw hebben inde bus alle informatie krijgen over opleiding en aanmeldingEén van de poli tiemensen uit Leidschendam: "Maar die werving is echt niet het belangrijkste. Als er zeshonderd men sen zijn die als ze hier vandaag gaan een beetje van gedachten zijn veranderd over de politie, een beetje begrijpen van de veel zijdigheid van ons werk, is dat veel belangrijker". Is er sinds het bestaan van de bus ook inderdaad iets veranderd in de manier waarop het publiek over de politie denkt? Van Ooster zee: "We timmeren de laatste jaren steeds meer aan de weg,dal is niet alleen die bus. dat zijn tentoonstellingsstands, voorlichtings boekjes, voorlichting op scholen enz. We dachten dat de houding van het publiek wel een behoorlijk stuk positiever is geworden. Politie is nu een goed geaccepteerd verschijnsel". Verkiezingen De gemeenteraadsverkiezingen zitten er weer bijna op. Wie nog niet gestemd heeft kan tot zeven uur terecht in het stem bureau. Op dat tijdstip begint in de Stadsgehoorzaal een verkiezingsavond, waarbij alle deelnemende partijen vertegenwoordigd zullen zijn. In de loop van de avond zullen de uitslagen van alle Leidse stembureaus bekend gemaakt worden. Op een groot scherm worden de uitslagen van an dere gemeenten geprojec teerd. Lijsttrekkers zullen in de loop van de avond geïnter viewd worden over de gevol gen van de uitslag voor Lei den. Filmhuis In het Filmhuis van het Vrije tijdscentrum aap. de Bree- straat 66 wordt morgenavond om negen uur de film "High Noon" van de Amerikaanse regisseur Fred Zinneman ver toond. "High Noon" dateert uit 1952 en wordt beschouwd als een van de klassieke wes terns. De hoofdrol van sherrif Wil Kane wordt gespeeld door Gary Cooper. Verder speelt Grace Kelly een belangrijke rol in de film. Hilda wint Het Leidse PSP-raadslid Hilda Passchier heeft vanochtend een radio-quiz gewonnen voor vrouwelijke raadsleden. De quiz, rond het thema vrouw en politiek, werd om tien uur vanochtend uitge zonden in het VARA-radio- programma voor de vrouw "Radio Weekblad". Aan de wedstrijd werd deelgenomen door vrouwelijke raadsleden uit Hilversum, Purmerend, Rotterdam, Leendem, Hille- gom en Leiden. Het Hillegom- se raadslid mevrouw Voskuil kwam juist één punt op het Leidse raadslid tekort. Allegro Vivace De eerste Leidse lyraband "Al legro Vivace" heeft een goed figuur geslagen op het natio naal concours in Maurik. On der leiding van tamboermai- tre wist men beslag te leggen op een tweede prijs met een puntentotaal van 179. Het was voor het eerst dat met acht lyra's werd deelgeno men. Ook de majorettes leg den beslag op een tweede plaats. Postduivennieuws LPV "De Rijnklievers" hield een wedstrijd met 223 oude dui ven vanaf Compiegne. De uit slag was: 1,6, J. Kok, 2$,W. Jacobi. 3,4,10 J.v.d. Wal, 5. P. v. Griensven, 7. Zwaan den Oude, 8.B.v. Mil PV "De Sleu telstad" hield een wedvlucht vanaf Noyoi). De uitslag: 1. H.v.d. Berg, 2,4, N. Nievaart, 3. A. Pracht en Zn, 5,7, G.v. Stein, 6. FX Kiel, 8,9, A.v.d. Dop, 10. C.Kop. PV "De Reis duif' vloog met 136 duiven vanaf CompiegneDe uitslag: IJ, CStnk, 2. N.v.d. Dop, 4,8, PMooten, 5. S.v.d. Hoven 6. W.v.Oosten, 7, F.v.Duuren, 9. J. de Roode, 10. WKop. LEIDEN - Nadat men in diverse stegen rondom de Pieterskerk al monumentale woonhuizen in de steigers kan ontwaren, zal nu ook een stukje kaalslag in dit deel van de Leidse binnenstad gaan ver dwijnen. Voor twee plaatsen aan het Pie terskerkhof zijn plannen ge maakt voor de bouw van een aan tal nieuwe woningen op de plek ken, die al jarenlang een open gat vormen tussen de bestaande be bouwing van de Pieterswijk. Nadat elders in de wijk een begin is gemaakt met de restauratie van eeuwenoude panden zijn dit de eerste nieuwbouwplannen voor wat wel het "hart van Leiden" wordt genoemd. De Pieterswijk is het oudste ge deelte van de Leidse binnenstad, met niet minder dan 220 monu menten. Dit betekent dat nieuw bouwplannen moeten passen in het karakter van de omgeving. Er is een plan gemaakt voor de bouw van één klein woonhuis op de hoek van het Pieterskerkhof Muskadelsteeg. Een ontwerp voor deze woning zal worden gemaakt door de Amsterdamse architect Van Kasteel. Een ander grootser plan zal worden gerealiseerd op de hoek van het Pieterskerkhof en de Pieters kerkstraat (zie tekening). Het be treft hier de bouw van vier woon huizen die komen op de plaats waar vroeger de MULO-school stond. Dit terrein, dat al jarenlang onbebouwd is, wordt thans ge bruikt als parkeergelegenheid. Het ontwerp voor deze vier wonin gen is gemaakt door het architec tenbureau Peetoom uit Voor burg. Opdrachtgever zijn vier af zonderlijke particulieren. Architect Peetoom: "We hebben erg ons best gedaan om de huizen zo passend mogelijk te maken in de fraaie omgeving. De nieuw bouw is zeer afwisselend. Het worden vier verschillende hui zen, met schuine kappen, die goed aansluiten bij de omringen de bebouwing. We hopen nog in augustus van dit jaar met de bouw te beginnen".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3