Gevraagd jeugdige kleding in grote maten NS; Cosmetica-huizen steeds bijblijven MBBM Er wordt steeds meer gebreid Dosering flesvoeding te hoog en onduidelijk WOENSDAG 31 MEI 1978 PAGINA 23 De eerste reactie was een glimlach. Moesten er nu wer kelijk kamervragen worden gesteld over het aanbod van jeugdige dameskleding in de maten vanaf 44. Was het werkelijk zo'n groot probleem? De zaak onderzoeken is een vrij gemakkelijke opgave, je stapt een winkel binn^p en loopt naar de rekken mët de maten 44,46,48,50 en 52. In de meeste zaken is dat moeilijk zoeken want ze zijn eenvoudig niet te vinden. De maten 38 en 40 ja, overal en volop aanbod, watje maar wilt. Met maat 36 of maat 42 heeft men ook nog volop keus. Maar dan, dan wordt het inderdaad moeilijk ja, worden de rijtjes jurken, rokken en jas sen steeds dunner en tenslotte bij maat 52 hangen er nog drie donkerblauwe rokken, een in triest gezicht. Op dat moment ga je je ook reali seren dat het dus werkelijk een probleem is. Als je groot en fors of dik bent en je bent niet oud, dan wil je toch ook wel eens wat leuks aantrekken, dan word je doodziek van die ene, simpele donkerblauwe rok. Mr. G. van Muiden, een van de twee CD A-leden die hierover schriftelijk vragen aan de Tweede Kamer stelde: „Als middenstandsspecialist was het mij al lange tijd bekend dat er een toenemende behoefte bestond aan jeugdige, modieu ze kleding in de grotere maten. Het gaat hier toch om bijna twintig procent van de Neder landse vrouw. En als je dan be denkt, dat het in de confectie nou niet bepaald goed gaat dan is er misschien een mogelijk heid om die twee zaken te com bineren. Er is wat voor nodig om die machinerie op gang te brengen en misschien dat dat lukt door het stellen van vragen aan de ministers van economi sche en sociale zaken. Boven dien is het zo dat er in de kle dingindustrie weinig georgani seerd verband is, het is dus moeilijk om de betrokkenen, organisaties van confectie-in- dustrie, inkoopcombinaties, groothandel, detailhandel en consumentenorganisaties bij elkaar te krijgen. Misschien dat het de overheid lukt en met die gesprekken zou je dan twee vliegen in een klap kunnen slaan: het voldoen aan de vraag en een uitbreiding van de werkgelegenheid in de confec- tie-industrie" Die uitbreiding van de werkgele genheid zou je kunnen krijgen als een of meer fabrikanten zich zouden gaan toeleggen op het vervaardigen van dameskle ding in de grote maten. Vooral ook omdat het probleem niet alleen in Nederland, maar ook in het buitenland bestaat. Spe cialisatie lijkt hier de oplossing. Zo te zien ligt „de fout" dus bij de fabrikanten, die maken ge woon niet al te veel en niet te leuke kleding in de grote ma ten. „nee, zegt men bij de NE- VEC, de Nederlandse Econo mische Vereniging voor de Confectie, de fout ligt bij die vrouwen zelf. Het is een groep die niet veel koopt en dan is het logisch dat de detailhandel er niet te veel van inkoopt, dat de groothandel er niet te veel van levert en de fabrikant er niet te veel van maakt". Het laatste is waar en ook logisch. Elke win kelier sluit zoveel mogelijk ri sico uit en dus koopt hij de meest gangbare maten, 38 en 40 en die vliegen dan de deur uit, terwijl hij met de maten 46, enz. blijft zitten. En geen enkele winkelier is dol op dit soort „winkeldochters" Tijd Mr. G. van Muiden: „Deze vrou wen willen best iets meer uit geven voor hun kleding, ze we ten dat het moeilijk is om iets goeds en leuks te vinden, ze vragen vaak wat meer tijd van een verkoopster en willen voor die service graag wat meer be talen. Juist deze vrouwen zijn erg gelukkig als ze iets leuks hebben gevonden. Hun dik of groot zijn is vaak al een grote belasting. Als ze dan ook nog geen leuke kleren kunnen vin den is dat dubbel zo erg". Bij de HÉÖÖi# Ook bij C. en A. het grootste kledingmagazijn redelijk goed slagen. Nederland kunnen 1 NEVEC zegt men daarentegen: „Omdat die vrouwen niet veel leuke kleren kunnen vinden, raken ze steeds meer gedesin teresseerd, ze kunnen immers toch niets vinden en daarom willen ze er ook weinig geld voor uitgeven, terwijl het ei genlijk logisch is dat deze kle ren duurder gaan kosten; grote vraag, klein aanbod, prijs hoog, dat is nu eenmaal zo". Bij MS-mode, een keten van 36 confectie-zaken in Nederland en nog eens acht in Belgie, maalt men noch om prijzen noch om grote maten. „Wij wil den deze groep gewoon ook in ons assortiment betrekken", aldus directeur Max Abram, „en dus kan men bij ons tot maat 52 terecht, ook in allerlei modische kleding". En hij toont rekken vol bloemenrok- ken, jurken met stroken, bloe- ses met wijde mouwen, rokken met bijpassende bolero's. „En dat alles voor dezelfde prijs, bij ons is maat 38 net zo duur als- maat 48. Toch is er voor het maken van maat 48 en groter wel wat meer nodig. Heeft men een ontwerp voor een grootte 38, dan is dat vrij eenvoudig te vergroten of te verkleinen tot 36 en 41. Men kan zo'n ontwerp echter niet eindeloos gaan uitrekken om dat dan de verhoudingen zoek raken. Bij MS-mode maakt men tot maat 46 via een een voudig principe van vergroten en daarna komt er wat meer re kenwerk aan te pas, maar men blijft hetzelfde ontwerp ge bruiken. Het kan dus wel, mo-i dische kleding maken in grote maten. „En over de verkoop zijn we ook zeer tevreden", al dus Max Abram,je merkt dat deze vrouwen bij ons kunnen vinden wat ze zoeken en dus- komen ze steeds weer terug. Daarbij komt dat wij in onze za ken personeel hebben van zo rond de dertig jaar die de klant een goede service geven, vooral deze klanten die graag ad vies willen hebben". Jeugdige kleding ook in grote maten, is dan ook de adveten- tiecampagne die dit bedrijf in de maand mei voerde. En terecht, want het is inderdaad een van de weinig zaken die wat te bieden heeft op dit ge bied. Problemen De problemen rond de grote ma ten dameskleding zijn plotse ling in de belangstelling geko men door de kamervragen, maar het is niet alleen deze groep die moeilijkheden heeft met het vinden van geschikte kleren. Vrouwen die kleiner dan maat 36 dragen moeten te vreden zijn met kinderkleren en hetzelfde geldt voor mannen die maat 44/45 hebben. „Schrijf je daar ook over" vroeg een kleine en zeer tengere collega mij". Ik kan alleen maar jon gensbroeken krijgen en geen enkel leuk overhemd en vraag me niet wat ik heb moeten uit staan toen ik een smoking no dig had. Ik heb hem tenslotte gevonden bij De Werkman, daar verkopen ze allerlei be roepskleding en daar koop ik nu wel eens vaker wat". £n dan natuurlijk de grote man nen, ook zij kennen dezelfde problemen. Gelukkig zijn er voor hen een aantal speciaalza ken, de Outsize Manshops, waar ze ook eens wat anders kunnen vinden dan alleen maar een saai grijs pak. In deze zaken kunnen ze niet alleen terecht voor een kostuum maar ook voor vrije tijdskleding, schoe nen en andere accessoires. Voor dames zijn er ook wel een paar zaken gespecialiseerd in grote maten, maar dan komt men toch terecht in het wat klassiekere, vrij saaie genre. En de vrouwen waar dit verhaal speciaal over handelde zijn jong en willen ook wel eens een bloemetjesrok. RIA SCHUURHUIZEN Nederlandse moeders lopen de kans hun baby's teveel fles voeding te geven als zij de fa brikanten-adviezen op de ver pakking opvolgen. Dit is de belangrijkste conclusie van een onderzoek, dat het maandblad "Kinderen" heeft gehouden naar de doserings adviezen bij de vier meest verkochte merken in Neder land. Het blad heeft de resultaten van dit onderzoek doorgegeven aan de minister van volksge zondheid met het verzoek de ze zaak uniform te gaan rege len. Het maandblad "Kinde ren" ontdekte dat praktisch alle doseringsadviezen van de fabrikanten aan de hoge kant zijn. Dat betekent dat de zui- Het Internationaal Wolsecretariaat heeft vorig jaar een groep huisvrouwen ondervraagd en daarbij bleek dat 61 procent één of meer dingen zelf had gebreid. Daaruit blijkt hoe sterk de trend van het zelf-weer-breien toe neemt. In 1976 was het percentage breisters nog 57 en in 1973 gaf 37 procent van de huisvrouwen op wel eens met breiwerk bezig te zijn. En waarom breien al die vrouwen? Omdat het "gezellig" is, omdat het "voldoening geeft om creatief bezig te zijn", en omdat zelf kleren maken geld spaart. geling onvermijdelijk dage lijks teveel caloriën binnen krijgt. Het gevolg daarvan is overvoeding en vetzucht. Bovendien stuitte het blad op de zeer verwarrende situatie dat elk van de onderzochte mer ken eigen maatschepjes han teert en verstrekt. Het kleinste maatschepje heeft een inhoud van 4,4 gram. De grootste kan 8 gram melkpoeder bevatten. Het blad geeft de minister in overweging om deze zaak van overheidswege te standarise- ren en een zo klein mogelijk maatschepje aan te bevelen, zoals ook de dosering zo nauwkeurig mogelijk kan ge schieden, beter aangepast aan de geleidelijke groei van het kind. Het maandblad heeft inmiddels al weten te bewerkstelligen dat een van de fabrikanten haar doseringsadviezen heeft bijgestuurd en daardoor op een beter aanvaardbaar ni veau gebracht heeft. Het blad heeft tevens in eigen beheer een draaischijf ver vaardigd en haar lezers aan geboden. Op deze schijf is vrij snel en nauwkeurig af te lezen hoeveel een kind bij een be paald gewicht exact mag heb ben. Twee keer per jaar dwarrelen ze neer op het bureau. De persmap pen van de cosmetica-huizen. De een nog mooier dan de ander, duur zwaar papier, goudopdruk, kleurenfoto's, voorbeelden van de manier hoe je je moet opma ken voor het komende seizoen. En hun nieuwste produkten. Een verzorgingscreme, een badlijn, een nieuwe haar- verzorgingsliju, nieuwe geurtjes en nieuwe kleuren. Meestal ver dwijnen al die mappen, nadat ik ze heb doorgekeken in de prul lenbak. Echt nieuws bevatten ze namelijk bijna nooit. Wat is dan echt nieuws, zult u zich afvragen, dat is als iemand inderdaad met een produkt op de markt komt dat er nog niet was. Om maar een voorbeeld te noemen, de pil om bruin van te worden. Of zoals een jaartje geleden, een nagel lakflesje van plastic datje om kon gooien, zonder dat er dan wat uit kwam. Meestal namelijk bevat ten al die bladen vol informatie weinig opzienbarends. Want dat merk A haar crème voor het ge zicht op een andere manier heeft samengesteld, ach, wat zegt het mij en wat zegt het u. Er staat na melijk niet bij hoe de crème is samengesteld en waar dan de verandering zit. Dat is namelijk het geheim van merk A en merk B doet het weer heel anders, maar ook dat komt u nooit te weten. De samenstellingen van al die pro dukten, zorgvuldig uitgedokterd in laboratoria in Frankrijk en Amerika, dat is het grote geheim en dat moet dus ook geheim blij- Elena Hagemeijer doet de publici teit voor Cosperfrance, een firma die een aantal Franse merken op de Nederlandse markt brengt. Lancóme is daarvan de bekend ste. Maar ook Elena moet beken nen, dat ze totaal niet weet wat er in al die produkten zit. Er wordt haar verteld dat het nieuwe pro dukt wat minder dik is, de emul sie anders is samengesteld en dat moet ze dan rr Ook Elena stuurt keurig elk halt jaar de mappen rond aan de jour nalistes van dag en weekbladen, maandbladen en gespecialiseer de tijdschriften. "Ik verstrek in formatie en zie dan wel wat men er mee doet". Vanwaar die enorme reclame-cam pagnes van cosmetica-huizen, gaat het niet goed met ze of is de concurrentie te groot? Elena- "Het is meer een soort bijblijven, natuurlijk er is veel concurrentie en daarom moet je steeds weer met wat nieuws ko men, je mag nooit verslappen, ook weet je meestal niet of een bepaalde reclame aanslaat. Wij gaan altijd uit van de groep waar op we ons richten, de leeftijd, het inkomen en daar proberen we dan een tekst voor te vinden die aanslaat. Maar of dat altijd lukt?" Waarom kiest mevrouw A cosmeti ca van het huis B en meisje C daarentegen merk D enz. enz Elena Hagemeijer "dat weten we niet precies. Reclame helpt mee, maar ook natuurlijk wat vrouwen tegen elkaar vertellen. Dan gaan ze dat ook proberen en bevalt het, dan blijven ze daar een poosje mee doorgaan. Tot ze zin hebben om eens iets anders te proberen". Voor mannen Hoewel de concurrentie groot is, heeft toch wel elk merk zo'n beetje z'n eigen publiek. Jonge meisjes kunnen zich eenvoudig niet veroorloven om Lauder of Clinique te kopen, hebben het natuurlijk ook niet nodig, want een jonge huid kan met heel wat minder toe dan een oudere. Sinds een paar jaar is er nog een groep bijgekomen waar de reclame zich op richt, de Was het vroeger alleen maar zeep en scheerzeep het assortiment voor de man heeft zich steeds verder uitgebreid en bevat nu al lerlei badschuimen, after shaves, pre shaves, de toilette shampoo's, deodorants, talkpoeders, zonne- brandprodukten. En ze worden ook gekocht op steeds grotere schaal. Andere produkten zoals crèmes om de huid zacht te maken zijn alleen nog maar bekend bij een kleine groep en daar zit niet veel schot in. Er zijn echter ook nog groepen mensen die graag wat aan hun huid zouden willen doen, maar waarvoor niet veel in de handel is, de jongens en meisjes met last van acné. Elena Hagemeijer "Ie dere bekende firma heeft wel ge probeerd er iets voor te vinden, maar het is nog steeds niet gelukt. Ons advies is dan ook goed schoonhouden en een vochther- stellende crème gebruiken. Meisjes kunnen zich dan altijd nog een beetje opmaken. Vooral ook omdat de make-up steeds dunner is geworden, maar voor jongens is het vaak een heel probleem". Door de eeuwen heen hebben vrouwen en mannen zich mooi gemaakt, voor elkaar of voor zichzelf. Elena Hagemeijer "er goed uitzien is toch wel iets wat iederéen wil en je voelt je vaak ook beter. Wij zien dat bijvoor beeld altijd in ziekenhuizen. Als vrouwen zich een beetje kunnen opmaken voordat het bezoek komt, dan voelen ze zich een stuk minder ziek. En het hoeft hele maal niet zo veel te kosten alle maal, elk huis heeft altijd wel een paar aanbiedingen lopen. Kijk maar eens naar parfums en eaux de toilette, er zijn altijd promoties van de een of van de ander aan de gang en op die manier kun je ook nog veel uitproberen. Om dan uiteindelijk bij een merk of een geurtje te kopen dat je het beste bevalt. Maar gaat ook dat na een poosje vervelen, niet erg, er zijn nog genoeg andere om uit te pro beren". Nieuwe produkten Yves Saint Laurent en Guy La- roche zijn met hun parfum op de oosterse toer. Saint Laurent noemde zijn nieuwe "creatie" Opium en Guy Laroche gaf er de naam J'ai Ose (Ik heb het i. De voordeligste ver- de parfum 1/4 oz. kost au de toilette 100 ml. n nieuwe geur Fragan- Pierre Robert. Het gedurfd) aa pakking va f42,50, de f30,-. Nog eer cia, die komt wordt naast de normale verpakking ook geleverd in een klein flesje met kogelroller om tot een betere ver deling te komen. In aansluiting op de parfum en eau de toilette Blase komt Max Factor ook met een hand en bodylotion in die geur. Nieuw van Lancaster is een serie speciaal voor de vette huis: ligne purifiante. Er zijn vier produkten, reiniger, lotion, dagcreme, nacht emulsie en een masker. De prijzen liggen van f21,- tot 27,-. Charmis is een nieuwe naam in het toch al grote assortiment cosmeti ca. Er zijn weer vijf basisproduk- ten, gemaakt op een basis van melk-proteineextract. Prijzen tus sen de f 6,50 en f 7,75. Binelle komt met een serie speciaal voor de ou dere huid Imperia prijzen in deze serie variëren van f21,- tot f47.- Voor wie z'n krullen kwijt wil, er is een haarontkroezer en neutralise rende shampoo op de markt van French Perm. Zoals nu 80 procent van de radio toestellen en cassetterecorders als geïntegreerde eenheid wor den verkocht, zo zullen in de toe komst kleurentelevisietoestellen en videorecorders als bijelkaar horend geheel op de markt wor den gebracht. )it zegt, volgens het reclame vakblad Adformatie, Akio Mon- ta, directeur van Sony in Japan. Mooi worden uit een potje

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23